Am i 15 !I!" Dam- en Schaakrubriek Pluimve e-R ubriek mmi i m, wm&m DAMMEN. SCHAKEN- VOETEN G-EZWOL.LEN DOOR RHEIJMATIEK. Nu tennist hij weer. ,,Twee jaren geleden kreeg ik pijn in mijn voeten, die steeds erger werd. Ik probeefde electrische stroomen, massage, hetgeen niet hielp. Nu een jaar geleden raadde men mij aan een proef met Kruschen Salts te nemen. De verbetering trad als het ware onmiddellijk in, tocb verdwenen de pijnen en zwellingen in mijn voeten slechts geleidelijk. Na zes maanden verbaasde ik mijn vrienden, doordat ik weer lange wandelingen kon maken. Nu speel ik al weer tennis. Ik ben nog jong en U zuit zich kunnen indenken, wat het voor mij beteekend zou hebben, voor altijd kreupel te moeten zijn. Ik zal er steeds dankbaar voor blijven, dat men mij raadde Kruschen Salts te nemen". C. W. te S. Rheumatische pijnen vinden hun oorzaak in een overmaat van urinezuur in het lichaam Dit gevaarlijke urinezuur ontstaat door afval- producten, die zich door onvoldoend werkende afvoerorganen in het lichaam hebben opge- hoopt. Kruschen Salts spoort deze afvoer organen aan tot krachtiger werking, waar- door de afvalstoffen zullen worden verwijderd. Met de oorzaak zal ook de pijn verdwijnen. Maar dit niet aHeen, ook de geheele gezond- heidstoestand zal verbeteren. Ldsteloosheid en vermoeidheid zullen plaats maken voor energie en uithoudingsvermogen en men zal zich jaren jonger voelen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers) en erkende drojgisten f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam, voorkomt. Adv. wel is besloten, dat degene, die na Kaijser bouwde, daar ter plaatse een zinkput zou moe ten leggen. Zooals hij al heeft gezegd, konden Burgemeester en Wethouders Kaijser destijds daartoe niet verplichten. Het is geen gemeen- tegrond, doch een poldersloot, waarop de zink put uitmondt, zoodat ten slotte de dijkgraaf van den Koudepolder daarover meer te zeggen heeft dan de gemeente. De heer SCHEELE merkt op, dat de voor- geschiedenis hiervan zich heeft afgespeeld onder het oude college van Burgemeester en Wethouders. Spreker was, bvenals de heer Jensen, van meening. dat een toezegging zou zijn gedaan. Zooals de heer Meert^ns heeft opgemerkt, is het billijk, dat, indien de betrok- kenen een teeken van goeden wil geven, zij ook iets tegoed hebben. Indien evenwel zulke eischen onvervulbaar worden, dan kan men daarop niet ingaan. Spreker acht de houding van Burgemeester en Wethouders hierin cor rect. De heer JANSEN was van meening, dat be sloten zou zijn, dat Pladdet 2/3 van de kos- ten van aanleg van den zinkput vergoed zou krijgen. De heer HAAK merkt op, dat dit niet het geval was. Burgemeester en Wethouders zijn genegen een billijke vergoeding te geven, waarmede de man dan geholpen zou zijn. De neer JANSEN is er ook voor, dat een billijke vergoeding wordt gegeven; hij meende evenwel, dat besloten was zooals hij hiervoor reeds heeft gezegd. Hij had gedacht, dat besloten was, dat Bur gemeester en -Wethouders deze keer regelend .zouden optreden. Indien dit niet het geval is, is hij hierin abuis. d. De heer DEN HAMER dacht, dat op de agenda voor deze vergadering een post zou voorkomen voor crisissteun B. Het eerste halfjaar is bijna verstreken en er heeft nog geen uitkeering plaats gehad. De SECRETARIS merkt op, dat deze post op de begrooting staat. De heer t)EN HAMER meende, dat hierover niet gesproken zou behoeven te worden. De SECRETARIS antwoordt, dat" de post, die op de begrooting is uitgetrokken, ruim vol- doende is. De VOORZITTER merkt op, dat het thans toch ook zomer is. De heer DEN HAMER antwoordt, dat men het eigenlijk nog zou kunnen beschouwen alsof het winter was. Het is thans in het drukst van het seizoen en er zijn nog heel veel men- schen, die van November af werkloos loopen. 433. Na de ,,prdblematieke" drukte der laatste maanden gaan we nu weer eens wat meer tijd besteden aan het pantij'spel. Om te be- ginnen een kort, maar hoogst leerzaam par- tijtje, deize week door twee „oude tegenstan- ders" gespeeld. Wit: G. 1. 33i28 2. 3933 3. 4439 4. 31'27 5. 3731 Zwart. K. 18—23 12—18 7—12 17—21 20-24 Ben bekende variant der Hollandse opening. 6. 31—26 1—7 7. 26X17 11X31 8. 36X27 711 9. 34—30 11—17 10. 30—25 17—21 11. 40—34 1420 Deze uiiitruil is hier nodig om de zwarte lange vleugel in het spel te brengen. 12. 25X14 9X20 13. 3430 4—9 14. 30—25 10—14 Ook 27 of 2126 is speelbaar, maar dan gaat de sterke centrumschijf 9 van het bord, hetgeen in deze klassieke standen veelal nadelig is. 15. 5044 2—7 16. 41—37' 7—11 17. 4641 11—17 18. 41—36 6—11 Zwarts laatste zet, op het eerste gezich, zwak, is een gevolg van tempoberekening. Wit moet nu tot 4440 komen, dat hij zo lang mogelijk heeft uiltgesteld. Daarna pas ruilt Zwart met 2429 op het „kerkhof". 19. 3731 21—26 •20. 44—40 26X37 21 42X31 17—21 22. 3126 11—17 Thans is de positie ontstaan, welke zwart bij zijn 18e zet voor ogen had. 23. 47—42 24—29 24. 33X24 20X29 Speelt Wlit nu 3933, dan laat Ziwart vol gen 2934 en 23X34, om daarna op Wit 35 30(?) door te gaan met 3440; 1420 en 18X40 met dooribraak naar dam. Bovendien dreigt Zwart na de tekstzet 20X29 met 1822; 812 en 13X44. De nu volgende afruil maakt aan alle combinaties een eind. 25. 40—34 29X40 26. 45X 34? 1520? De SECRETARIS merkt op, dat, indien het crisiscomite een post noodig heeft, het deze moet aanvragen. De heer DEN HAMER dacht, dat Burge meester en Wethouders hiervoor zorgden. Hierop heeft het crisiscomite dan ook ge- wacht. De SECRETARIS antwoordt, dat hij geen mandaat opmaakt, indien er hem niet om ge- vraagd wordt. De VOOiRZITTER meent, dat tegen den winter eerst de gelden zouden worden ver- strekt. De heer DEhJ HAMER licht toe, dat ge- voonlijk de uitkeering in 2 posten wordt ge geven; een in het voor- en een in het najaar. Dc heer HAAK wijst er op, dat een bedrag voor het crisiscomite op de begrooting staat. Indien dit gelden noodig heeft, kan het deze aanvragen. Het ligt Xuet op den weg van Burgemeester en Wethouders, dit te gaan aanbieden. De heer DEN HAiMER was van meeniug, dat deze op de girorekening van het crisis comite zou worden overgeschreven. Blijkbaar is het crisiscomite hiervan zelf niet op de hoogl e. e. De heer DEN HAMER wijst er op, dat er weinig menschien van de gemeente in de werkverschaffing werken. Er kunnen 18 man gaan, doch, naar hem blijkt, werken er thans slechts 5. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders hebben besloten, slechts 55 menschen uit te zenden, omdat de begrooting niet toelaat dat meerderen uitge- zonden worden. De heer DEN HAMER vraagt Burgemees ter en Wethouders of het wel vol te houden is met een dergelijke handelwijze voort te ,gaan. De heer DEN HAMER vraagt, of het Ms vol te houden, op deze wijze verder te gaan. Vorig jaar werden alleen de menschen met eigen huisjes afgetrokken, thans is men al zoover, dat ook degenen, die een huisje op interest hebben, aftrek moeten ondergaan. Spreker acht het beter, de menschen op een fatsoenlijke manier te behandelen, en dan van wege de gemeente maar een beetje eer- der armlastig te worden dan nu het geval za1 zijn. Men kan er toch naar streven, 99 ver goeding van het rijk te krijgen, men moet dan nog een beetje meer controle van Gedeputeer- de Staten ondervinden, doch er komt dan meer geld in kas, waarmede een zekere groep toch ook weer geholpen is. Spreker gelooft niet, dat het mogelijk is, op deze wijze voort te gaan. De VOORZITTER merkit op, dat, indien Burgemeester en Wethouders thans ineens 18 man in de werkverschaffing zouden zenden, de begrooting zoo te zeggen de volgende week overschreden zou zijn. De heer HAAK deelt mede, dat Burge meester en Wethouders hebben besloten, 5 menschen uit te sturen. 5 man gedurende 45 weken maakt 225 man-weken, waarin wordt uitgekeerd 225 X f 11,85. De raming voor 1936 is geweest, dat indien hetzelfde aantal menschen zou zijn uitgestuurd geworden als in 1935, men dan zou hebben uit te keeren 2750 werkweken aan f 11,85. Aan steun moet dan uitgekeerd worden, indien de menschen niet in de werkverschaffing gaan 2750 X 6 is 16.500. Indien het geheele jaar door 5 menschen in de werkverschaffing loo pen, heeft men aan steun uit te keeren 2750 225 is 2525 man-weken a 6 is totaal f 15.150. Hierbij gerekend de uitkee ring die de gemeente moet doen aan de men schen die in de werkverschaffing loopen, komt men aan een totaal van 17850, en is de begrooting dus reeds iets overschreden. 14 dagen geleden hebben Burgemeester en Wethouders een en ander nauwkeurig nage- gaan en onderzocht of het mogelijk zou zijn, meer menschen naar de werkverschaffing te zenden, dit zal misschien wel mogelijk zijn, doch 18 personen er heen zenden zal niet gaan. De heer DEN HAMER meent, dat dit we! zou lukken, indien van Gedeputeerde Staten 100 in de steunuitkeering werd gevraagd. De heer HAAK merkt op, dat vorig jaar was besloten de steunuitkeering door te laten loopen. Men was hiermede nog niet lang voort- gegaan, toen van regeeringswege werd ge vraagd, hoe dit kwam. Meer te bejammeren vindt spreker het feit, dat de raad niet ge negen bleek, de geneesheerswoning aan Dr. 27. 28. 34—30 39—33 20—24 5—10 ZWART 1 16 26 WIT 47 48 49 50 Zwarts stand is niet erg gunstig. Hij speelt nu op een zetje om zich te bevrijden, maar Wit heeft een verrassing in petto! Men beproeve eens het hele slagverloop (11 zetten diep) voor het bord te ,,zien". 29. 4237! 2429? Het begin van een foutieve combinatie. 30. 33X24 17—22 31. 28X17 gedw. 23—28 32. 32X23 21X41 33. 36X47 18X20 34. 2621 De verrassinig! 34. 16X27 35. 43—39! 12X21 36. 38—32 27X38 37. 39—33 38X29 38. 30—24 19 X 30 39. 35X4 Zwart gaf op. Ten slotte een opgave voor onze lezers: Wamneer had Zwart in deze partij de winst van een schijf kunnen forceren? Antwoord volgende week. Damclub. De leden van de toekomstige damclub heb ben onlangs geoefend. De opkomst was meer dan bevredigend, zodat nu reeds vaststaat, dat de stichting van een flinke vereniging verzekerd is. Volgende week staat er weer een oefen- avond op het programma en wel Donderdag 11 Juni om half acht. Mondelinge kennis- geving volgt nog. Nieuwe leden kunnen zich wenden tot den heer J. Kaan Dz., Donze Visserstraat 83, die Leenhouts te verkoopen. Dit scheelt de ge meente een 410 per jaar. Dr. Leenhouts wilde de woning koopen voor 3500, gekapi- taliseerd zouden de meerdere inkomsten en mindere uitgaven voor de gemeente een rente opbrengen van een kapitaal van f 10500. Die 410 is men thans meer kwijt, dan in dien Dr. Leenhouts de woning had gekocht. De gemeente had dan een 120 Personeele belasting getrokken, en minder moeten betalen 4 rente van 3500 is 140, een minder onderhoud gehad van f 150, totaal 410, het geen neerkomt op een rente van f 10.500. En met die 410 had de gemeente een f 1600. meer uitkeering kunnen krijgen. De heer DEN HAMER is van meening, dat 80 wordt uitgekeerd. De SECRETARIS deelt mede, dat dit is verminderd en thans bedraagt 77.3 De heer HAAK merkt op, dat vroeger wera uitgekeerd 80.7 De heer DEN HAMER is van oordeel dat wat betreft de werkloosheid, van geheel Zee- land de gemeente Hoek wel aan den top staat. Daarom is hij ook van meening, dat het niet vol te houden zal zijn, men mag zooveel be- zuinigen als men maar wil, het slot zal toch zijn, dat de gemeente armlastig wordt. Men kan daarom beter een beetje beter steun geven, en dan in godsnaam maar armlastig worden. Als de gemeente er niet kan komen, kan zij toch van Gedeputeerde Staten een bijdrage vragen tot 99 en dan is zij nog niet arm lastig. Men heeft voor die 99 natuurlijk van Gedeputeerde Staten nog een beetje meer toezicht en nog een beetje meer aanmerkin- gen te ondergaan. De heer HAAK wijst er op, dat, indien men van overheidswege een controle op de ge- meentefinancien zou fcrijgen, er geen 5 ct. de deur uit kan, zonder dat er goedkeuring voor verleend is. De heer DEN HAMER merkt op, dat de ge meente Boschkapelle toch ook armlastig is. Uit deze gemeente werken er 20 tot 25 men schen in de werkverschaffing. Een tijd ge leden gingen er van hier 12, dit is nu ver minderd tot 5 a 6. Er zijn op het oogenblik menschen in de gemeente, die 7 A 8 maanden werkloos loopen. en moeten leven van een steunuitkeering van een gulden of 6. De heer HAAK kan dit ook bejammeren. De heer SCHEELE merkt op, dat de ver- koop van het huis van den dokter dient be- schouwd te worden als een zelfstandige zaak. Spreker vindt het niet fair van den heer Haak, dat deze die kwestie thans in het ge- ding brengt, en van meening is, dat indien tot verkoop overgegaan was, een meerdere uitkeering zou kunnen worden gedaan. Dc verkoop is gestrand op de meening van de meerderheid van den raad, dit zijn feiten die wel meer voorkomen. De meerderheid van den raad was van idee, dat het bedrag, dat voor den verkoop van de geneesheerswoning zou kunnen gekregen worden, te laag was. Hij vindt het dan ook niet fair, dat Burgemeester en Wethouders den raad op die wijze de verantwoordelijkheid in de schoenen schuiven, en er op wijzen, dat dan de uitzending in werkverschaffing beter zou kunnen geschieden. Spreker acht deze zaak een zeer moeilijke aangelegenheid. Hij is er niet voor, dat de gemeente onder controle zou komen te staan. Hij vraagt, of de mogelijkheid niet zou be- staan, te trachten een hooger subsidie te krij gen dan 77,3 Indien die bijdrage iets naar boven kon, zou er een mogelijkheid zijn, an- ders ziet hij ook geen lichtpunten. De heer A. MEERTENS merkt op, dat Burgemeester en Wethouders hebben nage- gaan, dat vooraan in Mei j.l. 10779,35 meer aan steun was uitgekeerd dan over dezelfde periode in het vorig jaar. De bedoeling van den heer Haak is geweest, er op te wijzen, dat de gemeente die f 410 thans kwijt is, ter- wijl men die in het andere geval had kunnen verwerken, en daardoor wellicht een hooger subsidie, in ieder geval een grooter bedrag zou hebben gekregen Hij vraagt: wat heb je er aan, dat er een gebouw van de gemeente staat, waar je ge- regeld aan toe moet dragen, en waarvan je geen cent trekt. En dat is thans zoo. De ge meente moet het gebouw onderhouden, en trekit er niets van terwijl, indien het verkocht was geworden, de gemeente met die f 400 die ze meer ter beschikking zou gehad hebben, wellicht eenige percenten meer van het rijk zo bereidwillig is geweest, de regeling der oefenavonden tijdens de zomermaanden op zich te nemen. Men onderscheidt open en gesloten spel. Gewoonhjk wordt gezegd, dat een open spel zich kenmerkt door de zetten e2e4 en e7 e5, terwijl in een gesloten partij die zetten niet, of althans zeer laat worden gespeeld. Dat is echter niet de hoofdzaak. Het gaat erom, dat in een open partij in het centrum lijnen geopend worden, terwijl in een gesloten partij dat niet gebeurt. Daarom kan (bij uit- zondering) wel eens een met e4e5 geopende partij een gesloten karakter krijgen, en dit juist het geval in de partij, die wij hier laten volgen. Spaansche Partij. Wit: Teichmann. Zwart: Rubinstein. Karlsbad 1911. 1. e2e4 2. Bgl—f3 3. Rfl—b5 4. Rb5a4 5. 0—0 e7e5 Pb8c6 a7a6 Pg8—f6 Rf8—e7 Aangezien Zwart met Pe4: geen pion wint, komt het in aanmerking, het slaan aohter- wege te laten. Daarmee ontstaat wat men noemt de gesloten variant der Spaansche partij. Een voorzichtig, dikwijls zeer lang- durig manoevreeren is daar een verschijnsel, dat voor vele spelers moeilijkheden oplevert. 6. Tfl—el Hier kan ook Pc3 geschieden. Maar Wit heeft het plan, na zijn door Zwart versmaden e-pion gedekt te hebben, voort te gaan met c2c3 en den raadsheer, indien door r 05 ver- dreven, naar c2 terug te trekken. Indien mogelijk, kan dan later d2d4 volgen, waar- door wellicht het spel geopend wordt, maar ook kan Wit de gesloten behandeling volhou- den, en zich tot d3 beperken. 6. <t>7'b5 Dit geschiedt nu, omdat Wit anders c3 speelt en den raadsheer dan onmiddellijk naar c2 kan spelen. Er moet trouwens iets worden gedaan tegen Rc6: en Pe5:, wat nu wel dreigt, daar e4 door Wit is gedekt. 7. Ra4—b3 d7—d6 8. c2c3 00 Langzaam en solide spel beiderzijds. 9. d2d3 Hier kan ook d2d4 geschieden, waarop Zwart met Rg4 den d-pion, dan onvoldoende gedekt, aanvalt. Om Zwart geen kans te geven, wordt d3 gespeeld, en zoo een totaal gesloten stand gemaakt. zou hebben kunnen krijgen. De gemeente is thans verplicht zich strikt aan de begrooting te houden. Zooals men zooeven heeft kunnen zien, wordt die 50 van de subsidie van het muziek ook niet goedgekeurd. Men zit hier met 2 werkmenschen, twee boeren en 2 bur gers, doch geen van alien ziet er een uitweg. Indien er een gevonden kan worden zal spre ker gaarne helpen. De heer DEN HAMER wijst er op, dat vorig jaar 80 bijdrage werd ontvangen, doch thans slechts 77 Het lijkt er wel op, of, hoe meer men bezuinigt, hoe meer men ge- kort wordt. Andere gemeenten, die in moei lijkheden zitten, krijgen bij, terwijl er hier nog steeds af gaat. De heer A. MEERTENS herhaalt, dat de gemeente verplicht is, zich aan de begrooting te houden. De heer DEN HAMER merkt op, dat toch getracht kan worden, 99 uitkeering van Gedeputeerde Staten te verkrijgen. De heer Haak zegt nu wel, dat de gemeente dan nood- lijdend is, doch voor 14 dagen heeft spreker dit door den wethouder van Middelburg, den heer Onderdijk, hooren uite-enaetten, en hij blijft bij zijn meening, dat hoe minder men schen men in werkverschaffing zendt, en hoe meer men bezuinigt, hoe minder ook de uit keering van het rijk zal bedragen. Spreke' is er voor, er zooveel te laten gaan als moge lijk is. De heer HAAK deelt mede, dat Burge meester en Wethouders een en ander nog ernstig onder het oog zullen zien. Ten opzichte van de meening van den heer Scheele, dat het zijnerzijds minder fair was, te wijzen op de meerdere inkomsten die door verkoop van de geneesheerswoning beschikbaar zouden ge- komen zijn, merkt hij op, dat hij hier feiten heeft genoemd. De heer J. A. MEERTENS heeft voor deze rondvraag nog een kleinigheid, en wel omtrent het schrijven van de regeering betreffende de voorwaarden voor aanbesteding. Spreker is I van meening, dat, indien de gemeente be- paalt, dat bij een aanbesteding menschen uit de gemeente moeten genomen worden, men haar daarover nooit hard zal mogen vallen. Niet dat hij hard voor dergelijke voorwaar den is; spreker is er voor, dat alles vrij is. Hij meent evenwel te mogen opmerken, dat de provincie zelf voor sommige werken op som- mige plaatsen toch den maatreggl wel toe- past, die thans is gewraakt. Voor Provinciale werken althans zijn dergelijke dingen wel voorgekomen. iSpreker is van meening, dat b.v. aan den weg PhilippineDriekwart zoowel menschen van Zaamslag als van Koewacht hadden kun nen werken, doch dit werd niet toegestaan. Nu schrijft de regeering zelf aan de gemeen ten, dat zulks niet moet gebeuren, dus schrij ven zij een maatregel voor, die ze op zichzelf niet van toepassing achten. Ook in de rijks- bestekken komen dergelijke bepalingen voor. Immers wordt meermalen voorgeschreven, dat bij een werk materialen zullen worden ge- bruikt, die alleen bij een zeer bepaalden leverancier verkrijgbaar zijn, inplaats van voor te schrijven, dat gebruikt zullen worden materialen van dat en dat gehalte, en met die en die analyse. Het komt spreker voor, dat men in anderen de fouten niet mag laken, die men zelf begaat. De VOORZITTER merkt op, dat de heer Meertens lid is van Provinciale Staten, en aldaar die omstandigheid beter kan uiteen- zetten dan hier. De heer J. A. MEERTENS antwoordt, dat het daarom niet gaat, de bestekken worden uitgemaakt door Gedeputeerde Staten met be- hulp van het techniseh personeel. Het gaat er bij hem alleen om, dat het een eigenaardige houding is, dat aan de gemeenten geschreven wordt, dat iets niet gewenscht is, terwijl men die fouten zelf begaat. De heer HAAK meent, dat hier toch wat anders wordt bedoeld dan de heer Meertens op het oog heeft. Het kan voorkomen, dat, indien alleen in de gemeente zelf ingeschreven wordt, men weet, dat er geen concurrentie te duchten is, en de prijzen te hoog stelt. En om dat te voorkomen is het schrijven van den Minister tot de gemeenteraden gericht. De heer A. MEERTENS meent, dat het goed is, dat de regeering dan ook in die din gen voorgaat. De heer J. A. MEERTENS verwondert het toch. De VOORZITTER sluit de vergadering. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. TEENEN EN VEERENPIKKEN BIJ KUIKENS. Deze week ontving ik twee brieven omtrent een zeer leelijke gewoonte van kuikens, n.l. het teenenpikken. Deze brieven luiden: „Ik heb 70 kuikens, ze zijn drie weken oud. Ik voer opfokvoer en kuikenzaad, ze krijgen volop groen en hebben een hok van 4 bij 2 M en nog een flinke loop er bij. Ze beginnen nu met teenenpikken, meestal de achterste teen" en ik heb er ook bij die beenzwakte hebben, die zakken door de pooten. Wat is daar aan te doen?" „Ik heb 320 kuikens, 5 weken oud, goed gezoud. De hanen heb ik er al van verwijderd en ze zijn bezig teenen te pikken, toen ze een week oud waren deden ze het ook zoo nu en dan. Als het zoo ver is dat ze bij een bloed zien dan wordt hij door de geheele koppel afgemaakt. Gisteren hebben zij er twee ver- scheurd en de derde heb ik er uit genomen, die had ook al een rauwe vleugel. Ik heb laten broeden door mijn eigen kippen en er nooit last van gehad. Het voer is hetzelfde van andere jaren. Is er wat aan te doen?" Het is natuurlijk niet mcrgelijk om zonder een nauwkeurig onderzoek ter plaatse te beoordeeleh wat de oorzaak van het teen- pikken is, doch ik kan wel een aantal oor- zaken opgeven zoodat eigenaars van kuikens daarop kunnen latten. Kuikens hebben over het algemeen de nei- ging aan van alles wat opvalt te pikken, witte stukjes op den grond, veertjes en vooral ook de kuikenmerkjes van alluminium die in de vleugels gedaan worden. Als het aangepikte niets eetbaars is houden zij er spoedig mee op, doch als het aangepikte week is en vooral als er bloed bij het pikken los komt, dan wordt het pikken steeds erger. Zoo vallen ook de gele teenen der kuikens gauw op, vooral als er veel licht opvalt en worden aangepikt, evenals staartveeren en vleugel- hoeken. Bij jonge nog ontwikkelende veeren komt al gsuw bloed vrij, doch ook bij de teenen volgt gauw bloeding en als er eenmaal een bloederig plekje is, vooral bij een zwak kui- ken valt de geheele bende er op aan. Ik zou haast zeggen dat pikken is een normaal ver schijnsel, doch het wordt sterk in de hand gewerkt door twee oorzaken: le overbevol- king en 2e onjuist voedsel. Als er te veel kuikens in een bepaalde ruimte bijeen zijn kan men haast altijd er op rekenen dat ze elkaar gaan pikken en dan is het uiterst gevaarlijk als er ergens bloed te zien komt. Het kwaad verspreid zich dan uiterst snel en kuikens en kippen blijken dan ware kannibalen te zijn die elkaar opeten. Men kan daartegen drie middelen toepassen. Meer ruimte te geven, de aangepikte plekken met teer aansmeren of het glas der ramen rood verven. Bij rood licht zien ze het bloed niet meer. Het pikken kan echter ook ontstaan door een gebrek aan bepaalde stoffen in het voer. De dieren zoeken dan bij instinct deze stoffen op te sporen. Dit ziet men soms heel sterk in hokken waar de kuikens ruien. In som mige hokken vindt men geen enkel veertje omdat deze direct gretig door de kuikens opgegeten worden. In dat geval raad ik aan het kuikemvoer te mengen met levertraan, gist en mineralen, waarvan er verschillende mengsels in den handel zijn. Ook groenvoer kan een gunstige invloed hebben. Men moet verder nog op een andere oor zaak letten, n.l. parasieten. Als de kuikens ldlzen hebben gaan ze zich zelf vagk pikken en dat zien de anderen en beginnen dan ook te pikken. Ziedaar eenige oorzaken die tot pikken aanleiding geven. Ieder voor zich moet nu probeeren er aohter te komen wat bij hem de oorzaak is en aan de hand daarvan een der beschreven middelen toepassen. Nadruk verboden. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. 9. Pc6a5 10. Rb3c2 c7c5 Zoo heeft Zwart zich tegenspel op den dame- vleugel verschaft. Ook na d4 zou dit gebeurd kunnen zijn, versterkt door Rg4, terwijl dan het zwarte paard naar c4 kan gaan. 11. Pbld2 Pa5c6 Het paard doet aan den rand toch niets; nu kan het helpen, de velden b4 en d4 te be- strijken. 12. a2a4 Eten maneuver, dat bijna steeds voorkomt in de Spaansche partij, wanneer Zwart a6 4n heeft gespeeld. Zwart heeft de keus, b5b4 te spelen, wat hier niet goed gaat, daar het veld c4 dan zwak wordt, of den pion op b5 laten staan. Dan moet echter de dreiging ab5: worden opgeheven door Tb8 of door het dek- ken van den toren. 12. Rc8b7 Ook Re6 is goed. 13. Pd2—fl Dd8-^c7 14. Pfl—g3 g7g6 Om het paard niet op f5 te laten komen. Rh6 wordt eenvoudig beantwoord met Te8 en Rf8. 15. Rclg5 Ta8d8 16. a4Xb5 a6Xb5 •De eerste pion die wordt geruild de eerste lijn die wordt geopend. 17. Ddl—cl Dekt den raadsheer, wat later in de partij te pas komt. 17Tf8e8 Terstond Ta8 was logischer. 18. h2h3 Td8a8 19. TalXa8 Tf8Xa8 Nu is per slot van rekening de open a-lijn in het bezit van Zwart, die er niet veel kan uitrichten. 20. Pf3h2 Rb7—c8 21. f2f4 Pf6e8 Wit begint terrein te winnen, Zwart zoekt door ruil zijn spel te vergemakkelijken. 22. f4f5 Re7Xg5 23. DclXg5 Dc7e7 24. Dg5h.6 De7f8 25. Dh6—cl Df8g7 Wit heeft zijn koningin niet geruild, omdat zij bij een aanval op den koningsvleugel goed dienst kan doen. Men vergelijke den stand van de zwarte dame, die eigenlijk niets doet. 26. Tel—fl g6g5 Zwart heeft niet op f5 met zijn pion gesla- gen, omdat dan zijn koningsvleugel te zeer ontbloot zou worden. Maar het opspelen van den g-pion lijkt even erg. 27. Ph2g4 Dreigt door P!h5 een overmacht op den koningvleugel te krijgen. 27. Pe8—f6 28. Pg4Xf6t 29. h3h4! Dg7 Xf6 a bcde fgh Stand na 29. h3'h4! Door dezen zet opent Wit den weg voor de koningin naar h6. De pion kan niet genomen worden. Bijv. 29. gh4: 30. Ph5, Dh8. 31. Dh6, f6 (het eenige), 32. Pf6:t, Kf7. 33. Dh7:t en de vrije f-pion doet de rest. Na 30. De7 volgt ongeveer hetzelfde. 29. h.7h6 Houdt voorloopig de stelling nog gesloten Wit heeft echter na lang manoeuvreeren een krachtigen, onweerstaanbaren aanval gekre gen, weliswaar geholpen door Zwarts 26-en ZGt. 30. Pg3h5 Df6d8 31. f5f6 Nu dreigt hg5: Zwart is hulpeloos. 31Kg8h7 Dekt h7, zoodat gh4: kan geschieden. Maar er is geen tijd meer. 32. h4Xg5 Rc8—g4 Zwart verdedigt zich uitstekend, al strijdt hij voor een hopelooze zaak. 33. Ph5—ig7 Kh7g6 34. Rc2dl Dd8d7 De zwarte verdedfigers worden gedeci- meerd. Op Rdl: volgt Ddl: en op h5 gebeu ren catastrophes. Zwart is bijna aangeland op het punt, dat alle zetten even slecht zijn. 35. Pg7—f5 Dwingend. 35Rg4Xf5 36. e4Xf5t Zwart geeft op. Kh7, Rh5, hg, Dg5: Tg8, Dh4 of iets dergelijks is hopeloos. Ook een positiepartij eindigt gewoonlijk met een doorbraak. Maar hoe langdurig is deze voorbereid en hoe minimaal was de fout, waaraan Zwart zich bezondigde!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 3