Ter Neuzensche Courant Binnenland Landbouwberichten Woensdag 3 Juni 1936 No. 9459 TWEEDE BLAD GEMEENTERAAD VAN HOEK. VAtN DE GRONDWETSHERZIENING. De Staatscommissie voor de partieele her- ziening van de Grondwet is Vrijdag met haar arbeid gereed gekomen en zal zij binnen zeer korten tijd haar rapport aan H.M. de Ko- ndngin aanbieden. METHODE ONDERZOEK VOEDINGS- TOESTAND SCHOOLKINDEREN. Naar vernomen wordt, nader het rapport van de 'bij beschikking van den minister van Sociale Zaken ingestelde commissie van des- kundigen, aan welke is opgedragen in kor ten termijn een voor het geheele land be- schikbare methode aan te geven, volgens welke het onderzoek naar den voedingstoe- stand van schoolkinderen en de verwerking van de verkregen gegevens zal moeten plaats vinden, zijn voltooiing en wordt gestreefd naar indiening er van nog vddr de zomer- vacantie. MOTORRIJTUIGEN- OF BENZINE- BELASTING? de den De vraag, of het motorwegverkeer in kosten van den weg moet bijdragen in vorm van een belasting op het motorrijtuig of op de brandstof is reeds jaren aan de orde. Deze tegenstrijdigheid van belangen maakte het noodzakelijk, het vraagpun't te bezien van het standpunt van het motorwegverkeer in het algemeen, in verband waarmede door de Algemeene Nederlandsche Verkeersfederatie een commissie in het leven werd geroepen, om het vraagstuk in den meeslt uitgebreiden zin te bestudeeren. De commissie werd samengesteld uit afge vaardigden van verschillende bonden en ver- eenigingen, die tezamen geacht kunnen wor- den het motorwegverkeer te vertegenwoordi- gen. Het uitgebreid rapport dezer commissie, waarvan de conclusie door het bestuur der A. N. V. F. wordt overgenomen, is dezer dagen verschenen in den vorm van een A. N. V. F.- publlicatie. De commissie concludeert hierin, dat a.le voor- en nadeel'en tegenover elkander stellen- de, gezien van het standpunt van het motor wegverkeer in het algemeen en niet uit het oogpunt der afzonderlijke groepen van dit ver- keer, een conversie van de motorrijtuigenbe- lasting in een verhooging van het invoerrecht op benzine ontraden moet worden. DE ALKMAARSCHE RECHTBANK EN DE N. S. B. De heer Albarda heeft bij de behandeling van het wetsontwerp voorzieningen omtrent weerkorpsen in de Tweede Kamer o.m. de op- merking gemaakt, dat men van een recht- bank als de Alkmaarsche de zonderlingste ibeslissingen kan verwachten bij de toepassing van deze wet, daarbij klaarblijkelijk doelende op het reeds eerder verspreide gerucht, dat eenige rechters in voormelde rechtbank hun sympathieen in de richting van de N. S. B. laten gaan. Naar aanleiding hiervan deelt de N. R. Crt. mede, dat de rechters W. A. Ubbens en H. M. Fruin inderdaad lid van de N. S. B. zijn. Mr. Fruin's gezindheid bleek vorige week ontwij- felbaar uit het feit, dat hij op het Alkmaar sche kringhuis van de N. S. B. in een zitfart Miemd en met een insigne der Beweging ge- tooid een dertig jongelieden college gaf over de nationaal-socialistische staat sleer of een dergelijk onderwerp. De vraag zou kunnen rijzen, zegt het blad, of het verbod uit het Rijksambtenarenregle- ment om lid te zijn van een door den voorzit- ter van den ministerraad aangewezen organi- satie, ook op rechters van toevassing is. Dit is niet het geval. Bedoeld verbod berust n.l. op art. 125 van de Ambtenarenwet volgens het- welk het bevoegde gezag voorschrif.ten kan geven o.m. betreffende ontslag en de overige r°chten en verplichtingen der ambtenaren. Krachtens art. 2 is de titel, waarin art. 125 voorkomt, echter o.m. niet van toepassing op krachtens Grondwet of wet voor het leven aangestelde ambtenaren. Volgens art. 167 van (5ie Grondwet zijn de leden van de rechterlijke macht, belast met rechtspraak, voor hun leven aangesteld. De rechtspositie van rechters wordt be- heerscht door de wet op de rechterlijke orga- nisatie, waarin de schorsing en het ontslag door den Hoogen Raad is voorzien in bepaal- de bij de wet omschreven gevallen. De hierboven bedoelde rechters te Alkmaar zijn derhalve niet in overtreding van het ver bod van het Rijksambtenarenreglement. HET DFITSCH-NEDERLANDSCHE ItEIZIGERSVERKEER. Met ingang van 15 Juni a.s. treed- een iage- ling in werking, volgens welke in Duitsch- land woonachtige personen ten behoeve van niet-zakelijke reizen naar Nederland reiscre- dietbrieven, reischeques, hotelcoupons etc. ter waarde van hoogstens R.M. 500 per persoon en kalendermaand zullen kunnen verwerven. Het tot ale bedrag, dat voor het reizigers- verkeer naar Nederland ter beschikking zal worden gesteld, is dit jaar op 850.000 ge- steld Daarvan zal if 700.000 op aamvraag in het as seizoen worden uitgegeven, terwrjl na uitputting van dit bedrag onder zekere voor- waarden nog beschikbaar zullen blijven: 1 100.000 voor Nederlandsche onderda- nen welke in Duiitschland wonen en een reis naar het vaderland willen maken, met dien dat hiervoor een maximum van en per kalendermaand persoon verstande, f100 per geldt 2. f 50.000 voor deelnemers aan congvessen en dergelijke. DE MARiGARINEPRIJZEN. Het bestuur van den Nederl. bond van den margarinehandel heeft het volgende telegram aan minister Deckers gezonden: Vernomen hebbende, dait het de bedoelmg der vetproducenten is, de prijzen der spijsvet- ten te verhoogen, waardoor de margarineprij- zen niet zouden worden verlaagd, protestee- ren wij ten sterkste tegen de aanstaande ve.- overeenkomst, daar de toestand van den mar garinehandel steeds onhoudbaarder wordt." Verder heefit de Algem. Vetsmeltersver- eendging het volgende telegram aan minister Deckers gezonden: Bestuur Algem. Vetsmeltersvereemging maakt ernstig bezwaar tegen voorgesteld con cept vetcontracit, onitworpen door de Unilever N.V. te Rotterdam en de Ned. Vetsmelters- vereeniging. Verzoeke gehoord te worden, alvorens door Uwe Excellentie een beslissing wordt gen omen." NED. BANK VERHOOGT D1SCONTO TOT 3'/2 Het disconto van de Nederlandsche Bank is met ingang van Zaterdag j.l. over de geheele linie met een procent verhoogd. Voor wie het verloop van de geldkoersen de laatste dagen hebben gevolgd, zal, schrijft het Handelsblad, waarschijnlijk deze disconto-ver- hooging niet onverwacht komen. Immers, het particulier disconto bewoog zich sedert Donderdag boven het peil van het bank-dis- conto; Vrijdagmiddag liep het zelfs op tot boven 3 De goud-afvloeiing volgens den laatst ge- publiceerden bankstaat 14.2 millioen in een week is deze week nog toegenomen. Zater dag schatte men de afvloeiing reeds op f 15 a 20 millioen. De zeer -ruime geldmarkt ondervond echter tot Zaterdag maar weinig invloed van de goudonttrekkingen. De aanhoudende druk op de goud-valuta's, welke zich van den Franschen franc nu ook weer op den gulden he:1 ft voortgeplant, heeft echter thans tot belangrijker goudafvloeiing geleid en dientengevolge tot een krapper wor den van de discontomarkt, zoodat waarschijn lijk een beroep op het crediet van De Neder landsche Bank werd gedaan. 'Hierin en in de goud-afvloeiing heeft de Bank aanleiding ge- vonden haar tarieven te verhoogen met een vol procent over de geheele linie, waardoor het wissel'diseonto van 2% op 3% komt. De wisselkoersen reageerden nog niet op de verhooging. Blijkbaar verwacht men, dat de Bank het disconto nog verder zal moeten ver hoogen tot bescherming van haar positie. DE REISBELASTING. Naar het Handelsblad vemeemt kan de memorie van antwoord op helt ontwerp tot hef- fing van een reisbelasting spoedig worden tegemoet gezien. Uit het feit, dat het minis- terieele antwoord binnenkort zal verschijnen, kan men afleiden, dat minister Oud aan het ontwerp vasthoudt. Natuurlijk hangt het intusschen van de Kamer af, of het ontwerp nog v66r dit zo- merreces zal worden behandeld. Daar het va- cantieseizoen reeds dicht is genaderd en bo- vendien niet alleen de Tweede Kamer maar ook de Senaat het ontwerp zou moeten goed- keuren, acht genoemd blad de kans vrij ge- ring, dat nog dezen zomer vacantiereizen naar het buitenland aan een bijzondere belas ting onderhevig zullen zijn. DE WERKTIJDEN VOOR CHAUFFEURS. Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, houdende bepalingen, be- oogende het tegengaan van oververmoeidheid van bestuurders van motorrijtuigen, ontlee- nen wij de hoofdbeginselen der regelingen, welke, naar den aanvankelijken opzet, bij al- gemeenen maatregel van bestuur zullen wor den getroffen. Deze hoofdbeginselen zijn: a. de dagelijksche werktijd mag niet meer bedragen dan 10 uren, met een week-maximum van 55 uren; b. de dagelijksche rusttijd moet ten min- ste 12 uren aaneen. bedragen; eenmaal per week mag hij 10 uren bedragen; c. de werktijdgrenizen mogen ten hoogste 14 uren uit elkander liggen; d. rusttijden van minder dan een half uur worden als werktijd beschouwd; e. nachtarbeid mag niet meer dan zes- maal in een tijdperk van twee op eenvolgende weken verricht worden; f. de wekelijksche rustdag bedraagt 30 uren, waarvan ten minste 23 uren aaneen op 1 dag; g. de in f bedoelde 23 uren moeten een maal per drie weken op Zondag vallen. Voorts ligt het in de bedoeling: le. een verbodsbepaling om langer dan een zeker aantal uren (max. 4 uren) achter- een een motorrijtuig te besturen. Onderbre- kingen van minder dan een half uur blijven buiten beschouwing; 2e. een verbod van goederenvervoer op Zondag, met de noodzakelijke uitzonderingen. Van alle bepalingen moet ontheffing ver- leend kunnen worden, om-dat niet te overzien is, welke mo&ilijkheden zich in de praktijk bij strikte toepassing zullen voordoen. De maxi- mumduur van den werktijd zal, in geval van ontheffing op ten hoogste 13 uren daags en 72 uren per week gesteld moeten worden. Er zijn eenige categorieen van bestuurders van moitorrijtuigen, voor welke de normale bepalingen niet zullen kunnen gelden, zoo- als bijv. voor particuliere chauffeifrs, voor handelsreizigers en voor heerrijders. Voor al deze groepen is een veel beperkter regeling gedacht. Eindelijk acht de Regeering het raadzaam den algemeenen maatregel de eerste paar jaren niet van toepassing te doen zijn op motorrijtuigen op minder dan vier wielen. Uitzonderings bepalingen. Vermoedelijk zullen de volgende uitzonde- ringsbepalingen niet gemist kimnen worden 1. eenmaal per week mag een chauffeur, werkzaam voor een autobusdienst, een werk tijd hebben van 12 uren; 2. hetzelfde geldt voor den bestuurder van een toerwagen, waarmede gezelschapsritten over grooten afstand worden gemaakt; zelfs zal -bij zoo'n gelegenheid de werktijd meer dan 12 uren mogen bedragen, mits twee chauffeurs om beurten den wagen besturen: 3. ten behoeve van verhuizingen mag de bestuurder van een vrachtauto, in dienst van een meubeltran'sportoniderneming, 12 uren per dag werken, met een maximum van 60 uren per week, doch niet meer dan 165 uren in 3 achtereenvolgende weken; 4. voor het vervoeren van melk van boer- derij naar -zuivelfabriek mag de werktijd van den daarmede belasten autobestuurder, ,n- dien hij niet op Zondag werkt, op Zaterdag en Maandag 14 uren bedragen, met behoud evenwel van het normale weekmaximum 5. voor besteldienSten over groote afstan- den mag, indi'en het districtshoofd der ar- beidsinspectie zulks noodzakelijk acht, een maal per week gedurende 12 uren gewerkt worden', met behoud evenwel van het normale weekmaximum. EKWTENMEEL IN DE VEEVOEDING. Bij de in ons land bestaande overproductie aan voedererwten is het volgende advies van het rijkslandbouwproefstation te Hoom van belang. Nu de pnjs van erwtenmeel door de tijas- omstandigheden zooveel lager is dan vroege: en het daardoor meer dan ooit voor de voe- ding van het vee in aanmerking kan komen, heeft dr. J. C. de Ruyter de Wildt van het Rijks Landbouwproefstation te Hoom daar- over een artikel geschreven in De Nieuwe Veldbode en het Ned. Landbouw WeekblaS, waarin hij vaststelt, dat de verteerbaarheid der erwten- en erwtenmeelbestanddeelen zeer goed is. Alleen bij het paard is de verteerbaarheid van het vet en de ruwe celstof laag, maar die van het eiwit is bij alle dieren zeer groot, evenals die van de zetmeelachtige stoffen, ter- wijl die van de ruwe celstof bij varken en hamel zelfs opvallend groot is. Wat de minerale bestand-deelen betreft: bij- voedering van keukenzout zal gewenscht zijn, indien het niet in het overige rantsoen, inclu- sief het drinkwater, voldoende aanwezig is, want van de alkalien is vrijwel alleen kali en nagenoeg geen natron aanwezig. Het asch- beeld is overigens gunstiger dan van de gra- nen. Speciaal van wat betreft de kalk, ook zijn erwten rijk aan ijzer. Voldoende is echter de minerale voorziening op erwtenmeel-rant- soen niet en men. zal deze wel degelijk in het oog moeten blijven houden, ook al vervangt men een deel van het graanmeel door erwten meel. De door onderscheidene geleerden in het buitenland genomen proeven maken niet den indruk, dat de biologische waarde van het erwteneiwit zeer groot is, maar daar we bij de voeding van onze huisdieren met gemeng- de rantsoenen werken, 'waarin eenerzijds gra- nen en anderzijds dierlijk eiwit zijn opgeno- men, is het de vraag of een meer of minder volledige biologische waarde een rol van groote beteekenis speelt. Erwten bevatten vitamine A, de groene meer dan de gele, maar de laatste staan in dezen toch boven tarwe, haver en gerst, wat voor de varkens van belang is. Verd#r is er vitamine B. De B.-waarde van gist op 100 gesteld, werd voor erwten het getal 13 gevon- den. Het B2-gehalte is hooger dan van mais en tarwe, maar lager dan van tarwekiemen en tarwezemelen. Vitamjne C. schijnt slechts in geringe hoeveelheden aanwezig te zijn; over vitaminen D. en E. stonden geen gegevens ten dienste. Erwtenmeel is vooral aanbevelenswaardig omdat het medewerkt tot het verkrijgen van een goede kwaliteit vleesch en mooi vast spek. Het komt dus in de eerste plaats in aanmer king bij de varkensmesterij, doch ook kan het dienen bij het mesten van ander vee, inclusief pluimvee; verder in krachtvoedermengsels van melkvee, waarbij het weinig invloed heeft op de melkopbrengst en het vetgehalte, doch wel het verkrijgen van vaste obter in de hand werkt. Voor te groote hoeveelheden, vooral van erwtenafvalproducten, in de rantsoenen wegens den verstoppenden invloed wordt m ons land wel gewaarschuwd. Doch men had daar in Amerika zelfs bij" groote hoeveelheden geen last van: 20 erwtenmeel in de rant soenen voor varkens leverde geen bezwaar op, in de Ver. Staten ging men wel tot 50, terwijl men voor koeien ginds zelfs 75 pet. toelaat- baar acht. Wel beveelt men bijvoedering van voederbieten of kuilvoer m.h.o. op de laxeeren- de werking aan. Bij werkpaardefri kan men gevoegelijk tot 1 a 2 K.G. per dag gaan. Dr. de Ruyter de Wildt acht erwten en de daarmede verkregen producten voor diverse diersoorten een uitstekend verteerbaar, goeo voedermiddel, dat voor diverse diersoorten in de rantsoenen kan worden opgenomen. Bij de tegenwoordige prijzen verdienen ze meer op den voorgrond te komen. En ook aan het gebruik van de afvalproducten der erwten- schooning en der spliterwtenindustrie zou meer aandacht bij de samenstelling van een voedingsprogramma kunnen worden geschon- ken. LET OP DEIN COLORADOKEVER. Dit tweede bericht dient om mede te deelen, dat het tijdstip nu is aangebroken, om deze leuize in toepassing te brengen. Allen, die aardappelen verbouwen in de provincies Lim- burg, Noord-Brabant en Zeeland, dus land- en tuinbouwers zoowel als particulieren, moeten van nu af aan nauwlettend toezien op hun aardappelgewas of daarin verschijnselen waar te nemen zijn, die wijzen op de aanwezigheid van den Coloradokever. Dit is het geval: le. Als men den kever zelf vindt. Deze is ongeveer 1 c.M. lang, roodachtig met helder- gele dekschilden waarop tien overlangsche zwarte strepen voorkomen. 2e. als men die oranje gekleurde in groep- jes gelegde eieren aan de onderzijde der bla- deren vindit. 3e. Als men de eerst donkerrood, later meer oranjerood gekleurde larven met gezwol- len achterlijf waameemt. Kevers en larven vreten gaten in de blade- ren en wel zoo veel, dait als de aardappelplan- ten vroegtijdig worden aangetast, gr van het loof weinig o-verblijft, waaruit de groote scha- delijkheid van het tnsect blijkt. Gekleurde af'beeldingen van kever, larve, elhoopje en bladbeschadiging vindt men in Vlugschrif-t no. 47 van den Plantenziekten - kundigen Dienst: de Coloradokever (a 4 -°nt per stuk bij dezen Dienst te Wageningen ver- krijgbaar Daar de kever in het buitenland wederom reeds waargenomen is, moeten wij ook op zijn optreden in ons land verdacht zijn. Het is van het grootste belang, dat, als hij hier voorkomt zijn aanwezigheid onmiddellijk gemeld wordt, omdat dan ui-troeien van den haard waar schijnlijk nog mogelijk zal zijn. Daarom moet iedereen, die aardappels teelt, goed opletten of hij iets waarneemt, waaruit de aanwezigheid van d-en Coloradokever blijkt of die deze doet vermoeden. Om dit mogelijk te maken zijn door den Planteniziektenkundigen Dienst op ruime schaal de gekleurde afbeeldingen in het hier- bavengeno em de vlugschrift verspreid of zullen nog verspreid worden in het 'bijzonder onder de personen, die geacht kunnen worden ook voor hun directe omgeving nuttig werkzaam te willen zijn door het geven van voorlichting zooals de leden der Jonge Boerenbonden, leer- lingem van land- en tuinbouwscholen, zoomede alle ambtenaren van het land- en tuinbouw- onderwijs en den voorlichtingsdienst, de hee- ren land- en tuinbouwconsulenten, directeuren van land- en tuinbouwscholen, hoofden van lagere land- en tuinbouwsicholen en de land- en tuin'bouwonderwijzers. Dit alles in de pro- vincien Limburg, Noord-Brabant en Zeeland, omdat daar de kans op het optreden van den Coloradokever het grootst geacht wordt. Verder zullen ook de leerliragen van de hoo- gere klassen van alle lagere scholen zoomede van middelbare scholen in die provincien in de gelegenheid gesteld worden, met behulp van op platen bevestigde modelletjes kexmis te ma ken met het beeld van dien kever en van de larve, terwijl deze platen ook ter bezichtiging gesteld zullen worden op verschillende ge- meentehui'zen en op andere daarvoor geschikte plaats en. Van overheidswege wordt dus ruimschoots gelegenheid gegeven om te leeren kennen, waarnaar zoo nauwkeurig moet wrorden uit- gezien. Laten nu alien, die daarvoor in de ge legenheid zijn, ook van hun kant volledig me- dewerken en regelmatig en nauwkeurig hun aardappelgewas onderzoeken op de aanwezig heid van den Coloradokever. Zoodra men iets vindt, moet onmiddellijk daarvan mededeeling gedaan worden ten ge- meentehuize, terwijl men ook een der hier boven genoemde personen daarvan mededee ling kan doen, die dan weer de bevoegde amb tenaren zal waarschuwen. ID-e (Plantenziektenkundige Dienst zal dan onmiddellijk de noodige maatregelen nemen. Wij verwachten dus aller medewerking. Let op den Coloradokever. Vergadering van Donderdag 28 Mei 1936, des voormiddags 9 uur. Voorzitter: de heer Mr. J. A. van Tienhoven, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. D. Haak, A. Meertens, J. de Kraker, J. A. Meertens, J. den Ha.mer, D. J. Jansen en P. Scheele, benevens de Secretaris, J. Dregmans. 1. Notulen. Wordt voorgesteld, de notulen der vergade ring van 23 Januari 1936 vast te stellen, zoo als deze in druk zijn verschenen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 2. Ingekomen stukken. a. Het raadsbesluit van 23 Januari 1936 tot heffing van opcenten op de gemeente- fondsbelasting, voorzien van bewijs van Ko- ninklijke goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, mede namens de Ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart er< Sociale Zaken, waarin deze onder de aandacht brengt, dat de werkloosheid, waarmede nage noeg alle gemeenten hebben te kampen, er toe geleid heeft, dat het meer en meer gewoon- te is geworden, in bestekken voor aanbeste- ding van werken de voorwaarde te stellen, dat de bij de uitvoering benoodigde materialen van in de gemeente wonende handelaren of fabrikanten moeten worden betrokken, of dat het werk met plaatselijke arbeidskrachten moet worden uitgevoerd. Ook komt het voor, dat bij het plaatsen van orders de mededin- ging wordt beperkt tot in de gemeente geves- tigde ondernemingen. Tegen het stellen van voorwaarden van dezen ^ard bestaat in beginsel bij de Regee- 'ring bedenking. In de eerste plaats oefenen deze voorwaar den ontegenzeggelijk invloed uit op de prijzen van de uit te voeren werken of de te leveren artikelen, omdat eventueele goedkoopere aan- biedingen van buiten de gemeente gevestigde ondernemingen buiten mededinging worden gelaten. In de tweede plaats vloeit uit een en ander voort een storend ingrijpen in de normale verhoudingen op de arbeidsmarkt en in het bedrijfsleven in het algemeen. Het algemeen eoonomisch verkeer, dat zich zooveel mogelijk vrij moet kunnen bewegen, wordt daardoor belemmerd. Voorts zullen bedoelde voorwaarden kun nen leiden tot een niet gewenschite trek van ten plattelande gevestigde arbeiders naar de grootere gemeenten. Een andere vorm van te enge opvatting van te dienen belangen doet zich voor in de gevallen, waarin de gemeenten uitgaven doen teneinde werklooze arbeiders in de gelegen- heid te stellen elders werk te werrichten, dat zij zonder bijdrage (b.v. in de vervoerkosten) niet zouden aanvaarden. Voorts is het voorgekomen, dat een ge meente een plaatselijke ondememing su'bsi- dieerde, teneinde dit bedrijf in staat te stel len een order uit te voeren, welke order zon der subsidie, tengevolge van binnenlandsche of buitenlandsche concurrentie, aan het be drijf zou zijn ontgaan. Het is, naar de meening der Regeering, dui- delijk, dat zoodanig streven naar „plaatselijke protectie" niet in overeenstemming moet wor den geacht met het algemeen landsbelang. Maatregelen daartegen dienen dan ook ge troffen te worden. In verband hiermede zal de Regeering in voorkomende gevallen moeten overwegen, of besluiten van gemeentebesturen, waarin ele- menten van plaatselijk-protectionistischen aard, als bovenbedoeld, voorkomen, onaange- tast kunnen blijven, behalve in de gevallen, dat vooraf op dit punt de instemming der Regeering is verkregen. Ter voorkoming van onzekerheid te deizer zake geef ik in overweging dat, alvorens tot vaststelling van een dergelijk besluit wordt overgegaan, het desbetreffend ontwerp aan mij ter beoordeeling wordt itoegezonden, ver- gezeld van een toelichting, waarin de motie- ven worden uiteengezet, welke aan het be sluit tern grondslag liggen. Het vorenstaande geldt eveneens ten aan- zien van meerbedoelde voorwaarden, in be sluiten, waarbij de gemeente voor het uitvoe- ren van werken door particulieren voorschot- ten toekent, eenige garantie verleent of bij den verkoop van gemeentegrond al of niet eenige reducitie op den prijs toestaat. Het oordeel der Regeering zal op korten termijn worden kenbaar gemaakt, zoodat ver- traging niet behoeft te worden gevreesd. Ik moge uw College met aandrang verzoe- ken in voorkomende gevallen met het voren staande .te willen rekening houden en dit tevens ter kennis te willen brengen van den raad uwer gemeente en van de diensten, welke in een rekenplichtige verhouding tot uwe gemeente staan. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een afschrift van een door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal gericht adres, waarin bezwaren wor den ontwikkeld tegen het wetsontwerp tot heffing van een reisbelasting, en waarin wordt verzocht, dit onltwerp te willen amen- deeren, door aan artikel 3, omschrijvende de categorien aan welke vrijstelling wordt ver- leend, nog toe te voegen: e. „de ingezetenen van Zeeuwsch-Vlaande- ren, voor het overschrijden der Belgische grens." De VOORZITTER stelt voor aan dit adres adhaesie te betuigen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. d. (Proces-verbaal van de op 14 Februari 1936 gehouden opnefning van boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat de inkomsiten over den dienst 1935 tot op dien datum hebben bedragen 83.270,41, en die over den dienst 1936 f 8861.55, totaal f 92.131,96, terwijl de uitgaven over den dienst 1935 tot op datum beliepen f 83.664,13, en die over den dienst 1936 5270,53, totaal 88.934,66, zoodat in kas moest zijn 3197,30, welk bedrag overeenstemt met de in kas be- vonden en in het proces-verbaal omschreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. e. Verslag der commissie tot wering van schoolverzuim over 1935, waarin wordt mede- gedeeld, dat de commissie gedurende dat jaar viermaal vergaderde. De eerste vergadering werd gehouden voor heit opmaken van het jaarverslag, de overige 3 waren noodig van- wege onwettig schoolverzuim. Drie leerlingen pleegden dit verzuim, die alle drie tot de leer lingen der openbare lagere school behoorden. De verzorgers werden opgeroepen en ver schenen alle drie. De aard van het verzuim bestond in land- arbeid, bezoek aan Belgie, vacantie-verlen- ging. De commissie moest de verzuimen als onge- oorloofd aanmerken. Absoluut schoolverzuim kwam in 1935 niet voor. Als voorzitter fun- geerde W. C. de Feijiter, als secretaris P. A. Ocke. Aangenomen voor kennisgeving. f. Verslag over 1935 der commissie van toezicht op het L. O., waaruit blijkt, dat op alle scholen onderwijs wordt gegeven in de vakken, bedoeld in art. 2, sub 1 der Lager On- derwijswet 1920 (de vakken a t/m k min j). De leerlingen der bijzondere scholen worden tevens onderwezen in de Bijbelsche geschiede- nis, terwijl op de openbare school onderwijs wordlt gegeven in de vrije- en ordeoefeningen bedoeld bij art. 2 onder j der wet van 1878. iHet handwerkonderwijs wordt aan de open- bare lagere school door eigen leerkrachten verzorgd, terwijl dit vak op de bijzondere scho len wordt onderwezen door een buiten het personeel aangestelde vakonderwijzeres. Vervolgonderwijs wordt, zooals reeds vele jaren het geval is op geen der scholen ge geven. 9 Wat de schoolge'bouwen betreft, hiervan kan gemeld worden, dat deze er vrij behoor- lijk onderhouden uitzien. Op de openbare school zijn echter nog lokalen, die die nog een beurt zouden moeten hebben. Het in 1935 ge- verfde lokaal met gang ziet er, behalve de voormuur, netjes uit. Wordt in 1936 deze muur met nog een andere gedeelte der school opgeknapt, zal ook deze school binnsn niet vele jaren een geheel ander aanzien verkrijgen. Alle scholen gingen in 1935 weer in leerlin- genaantal achteruit. Het aantal leerlingen over 1935 berekend ingevolge het bepaalde bij artikel 28, 6e lid bedroeg a. op de openbare school 158(4, in 1934 172%, alzoo verminderd met 14(4; b. bijzondere school Molendijk 41%, in 1934 42(4, alzoo verminderd met bijzondere school Knol 90%, in 1934 94%, alzoo verminderd met 4. Het totaal aantal leerlingen over 1935 be droeg dus 290%, hetgeen dus een totale ver- mindering heeft van 18% leerling. De kinderen maakten op ons een goeden indruk. Over het algemeen zagen deze er be- hoorlijk netjes en zindelijk uit. In het personeel kwam in 1935 geen veran- dering. Alle leerkrachten waren in staat onafgebroken him werk te verrichten. De verhouding tusschen de hoofden en het per soneel is goed te noemen. Over het niet verschaffen van nieuwe leermiddelen of der gelijke werd geen klacht vernomen. De leerlingen van de hoogste klassen van alle scholen maakten in 1935 met het per soneel wederom een schoolreisje, terwijl op alle scholen tevens de jaardag van H. M. de Koningin feestelijk is herdacht. Door onze commissie is reeds verschillende malen gewezen op het feit, dat de toestand van de sloot naast de school aan den Molendijk niet bevorderlijk is voor den gezondheidstoe- stand der kinderen. Niettegenstaande onze reeds herhaalde opmerkingen, in onze jaar- verslagen, is hierin nog geen enkele verbete- ring gekomen. Wij spreken nogmaals den wensch uit, dat dit euvel nu spoedig moge worden verholpen. Aangepomen voor kennisgeving. 3. Wijziging Algemeene Politieverordening. Burgemeester en Wethouders stellen voor, het volgende besluit te nemen: De raad der gemeente Hoek heeft besloten vast te stellen de navolgende VERORDENING tot wijziging der Algemeene Politieverordening in de gemeente Hoek. Het bestaande artikel 42 vervalt. Artikel 42. 1. Ingeval bij brand of watersnood, dan wel op de dagen van verkiezing, kermis of jaar- markt, de openbare orde wordt verstoord of dreigt verstoord te worden, alsmede op de dagen, waarop dienstplichtigen ingevolge art. 34 der Dienstplichtwet voor geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstan- digheden in werkelrjken dienst moeten komen, is de burgemeester bevoegd een of meer hou- ders van inrichtingen als bedoeld in artikel 40 te gelasten de voor het publiek toegankelijke lokaliteiten van hun inrichtingen te sluiten en tot nader order gesloten te houden. 2. De verbodsbepalingen van artikel 40 treden in de gevallen als in het eerste lid be doeld in werking op het tijdstip voor de slui- ting bevolen. 3. 'In geval van brand of watersnood, dan wel op de dagen van verkiezing, kermis of jaarmarkt de openbare orde wordt verstoord of dreigt verstoord te worden, alsmede op de dagen waarop dienstplichtigen ingevolge art 34 der Dienstplichtwet voor geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstan- digheden in werkelijken dienst moeten komen, is het verboden in de voor het publiek toegan kelijke localiteiten van de inrichtingen als be doeld in artikel 40, door den burgemeester aangewezen, alcoholhoudende dranken te ver- strekken, toe te dienen, te verkoopen of te ge- bruiken. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 4. Vaststellen kohier hondenbelasting dienst 1936. Burgemeester en Wethouders stellen voor, het kohier hondenbelasting voor den dienst 1936 vast te stellen op een bedrag van 424,50. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 5. Vaststellen suppletoir kohier hondenbe lasting dienst 1935. Burgemeester en Wethouders stellen voor, het suppletoir kohier hondenbelasting voor den dienst 1935 vast te stellen op een bedrag van f 5, Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 6. Ontheffing hondenbelasting en on- inbaarverklaring schoolgeld dienst 1935. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken stellen Burgemeester en Wethouders voor: van den aanslag hondenbelasting dienst 1935 ontheffing te verleenen aan L. W. de Regt en Ch. van Acker, oninbaar te verklaren den aanslag hondenbelasting van I. G. Keukelaar em eveneens oninbaar ,te verklaren den aan slag schoolgeld van P. Pladdet Dz. De heer J. A. Meertens merkt op, dat het alleen maar te betreuren is, en nadeelig voor de gemeente. dat de honden altijd doodgaan voordat de belasting betaald is. Met algemeene stemmen wordt overeenkom- stig het voorstel van Burgemeester en Wet houders besloten. 7. Vestiging publiek telefoon- en tele- graa^station te Boerengat. Een schrijven van den Direc.eur van het Telefoondistrict Vlissingen, welke daarin, naar aanleiding van een door Burgemeester en Wethouders tot hem gericht schrijven, mede- deelt In antwoord op uw bovenbedoelden brief deel ik u mede, dat de Directeur-Generaal der P. T. T. in beginsel kan instemmen- met de ves tiging van een telefoonstation te Boerengat, ten huiize van P. Michielsen, aldaar. Daarbij wordt als voorwaarde gesteld, dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5