SPPUTOL A. J. VAN DE Direct bruin Zomer- sproeten Buitenland I ■■-■■ R.K. MULO-EXAMENS. verdwijnen spoedig door een pot Bij alle drogisten. TER NEUZEN, 20 MEI 1936. ZAAMSLAG. SAS VAN GENT. Nieuwstr. 36. Tel. 290. TER NEUZEN INKOOP van oudGoud enZilver HOEK. de Koningin, waarmede de vergadering haar instemming betuigde met het zingen van he'. Wilhelmus. Vervolgsns ging men over tot een huishou- delijke vergadering. Mr. W. C. Wendelaar werd daarin ibij accamatie gekozen tot vocr- zitter. Als lid van het hoofdbestuur werd her- kozen de heer S. van den Bergh jr. (Wasse- naar), lid der Eerste Kamer. Gekozen wer- den mevr. mr. C. C. Bakker-van Boss-e te 's Gravenhage en' mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen te Gouda. In de avondvergadering kwam allereerst aan de orde het rapport van de commissie ter voorbereiding van de grondwetsherziening, waarbij tevens aan de orde werd gesteld een voorstel van de afd. den Haag tot ins'.elling van een Rijksraad en een voorstel van de afd. Zaandam tot wijziging van het partijpro- gram, door toevoeging van strengere eischen van het verleenen van het actieve kiesrecht en van uitsluiting van revolutionnaire elementen en vrijgestelden van het passieve kiesrecht. Na discussie kwam de resolutie in stem ming. De uitsluiting van het actieve kies recht van in staat van faillissement verkee- renden werd verworpen. Over de instelling van een adviseerenden Rijksraad Staakten de stemmen. Men besloot, daarover nader te beslissen. te en overtuiging trokken Maandagmiddag in een zwijgenden stoet door de straten van Am sterdam en hebben op indrukwekkende wijze gedemonstreerd v-oor den vrede en uiting ge- geven aan hun wil, zich te verzetten tegen het oorlogsmonster. Meer dan tweemaal zooveel vrouwen als het vorige jaar hebbfen aan dezen vrouwenvredes- gang deelgenomen, waaraoor de stoet, waarin slechts witte doeken met het woord vrede werden meegedragen, een indrukwekkende iengte kreeg. Op het Spui scheidden zich drie deputaties af, en wel een onder leiding van mej. De Kruyff naar het Amsterdamsche raadhuis, waar zij ontvangen werd door wethouder S. r' de Miranda, een onder leiding van mej. C. H. Pieper, naar de regeering te Den Haag, waar zij ontvangen werd door den Minister van Sociale Zaken Mr. Slingenberg en een onder leiding van mevr. B. J. A. van Hettinger Tromp, naar het permanente hof van interna- tionale justitie te Den Haag, waar zij ontvan gen werd door Sir Cecil Hurst. De beide laat- ste delegaties overhandigden een adres, waarin o.a. hermnerd werd aan het adres van het in- ternationale congres van psychiaters aan de staatslieden der geheele wereld en het aht- woord daarop van H. M. de Koningin. Na. afloop van den tocht begon het terrein van het voormalige paleis voor Volksvliit een meeting. Mevr. E. J. Moilee Riemvis, mevr. Van der Oolk—Schmidt en Mevr. H van Geuns—Godfried hebben hier het woord sre- voerd. 6 ItA moilEDE VAN MINISTER SLINGENBERG. De (Ingez. Med.) Het amendement van den heer Staverman (om verdienstelijke personen meer dan een stem te geven) werd verworpen. De resolutie werd daarna als volgt aangenomen: De lfberale staatspartij de Vrijheidsbond enz. betuigt haar instemming met de onver- zwakte handhaving van de drukpersvrijheid en derhalve ook van het -verbod van preventieve censuur; spreekt zich uit voor de handhaving van het algemeen kiesrecht; wijst onvoorwaardelijk af de instelling van een economische kamer als wetgevend orgaan, omdat aan 'n vertegenwoordiging van groeps- belangen nimmer de behartiging van het al gemeen belang kan worden toevertrouwd; kant zich evenzeer tegen het toekennen van wetgevend gezag aan bedrijfsraden of andere corporaties van belanghebbenden; stelt als haar meening vast, dat bij de voor- genomen Grondwetsherziening 1937 moet worden gestreefd naar: a. uitsluiting van het actieve kiesrecht van maatschappelijk ongeschikten en van terzake van speciaal omschreven delicten veroordeel- den; ib. uitsluiting van het passieve kiesrecht van bezoldigde vertegenwoordigers van be- paalde groepsbelangen c. bepalingen voor vervallenverklaring van het lidmaatschap van een vertegenwoordigend lichaam van den revolutionairen volksverte- genwoordiger. Maandag werd de algemeene vergadering voort-geizet. Besloten werd, de voorstellen van de afdeeling Zaandam naar de programma- commissie te verwijzen. Aangenomen werd een motie van de cen- trale kievereeniging Utrecht, waarin het hoofdbestuur verzocht wordt, alles wat in zijn venmogen is, in het werk te stellen en van andere zijde eventueel te nemen maat- regelen te steunen om zoo spoedig mogelijk te komen tot een kiesstelsel, dat met behoud van de evenredige vertegenwoordiging het di- rect-e contact tusschen kiezer en gekozene herstelt en den rechtstreekschen invloed van den kiezer op de verkiezing van d m vertegen- woordiger vergroot. Aan de orde was daarna de volgende motie van de centrale kiesvereeniging Utrecht: ,.De algemeene vergadering van de liberate staatspartij de Vrijheidsbond, overwegende, dat de vrijheid van arbeid voor de werkwilli- gen bij werkstakingen in den ruimsten zin vol- ledig behoort gehandhaafd te worden. dat bescherming van de werkwilligen door de overheid tegen bedreiging, molest, enz., echter in bijna alle gevallen zeer veel te wen- schen heeft overgeiaten; verzoekt het hoofdbestuur, met kracht te ijveren voor een wijziging van de wet, zooda- nig, dat het de overheid mogelijk wordt ge maakt met groo-te gestrengheid en kracht tegen den hier bedoelden misstand op te tre- den." De heer Salverda (Hengelo) was van mee ning, dat deze motie het groote gevaar heeft, te worden uitgebuit ten nadeele van de libe rate staatspartij. Hij stelde daarom voor in de motie het recht van staken neer te leggen. Mr. Kappeyne v. d. Coppello vroeg dit te wijzigen in de vrijheid den arbeid neer te leg gen. Aldus gewijzigd werd de motie aange nomen. Jeugdwerkloosheid. Behandeld werd daarna het rapport van de commissie uit de liberate staatspartij tot be- studeering van het vraagstuk van de werk- loosheid onder de jeugd en tot het onderzoe- ken van middelen, welke deze zouden kun- nen bestrijden. De commissie ziet als eemg doeltreffend middel het ontsluiten van werkgelegenheid, doch acht'te het buiten haar competentie lig- gen breedvoerige economische beschouwingen te'houden. Wel heeft zij in het algemeen het vertrouwen, dat er veel meer werkgelegen heid ontsloten kan worden, dan thans het ge- val is. De uitbreiding in ons land stuit veelal af op de hooge kosten. Nood-zakelijk is, dat hierin spoedig verandering komt, de zaak kan geen uitstel meer lijden. De welvaart hangt nu eenmaal af van de hoeveelheid gepresteerden arbeid. Er was een minderheidsnota ingediend door mej. dr. mr. M. J. Baale, waarin deze zich verizette tegen een zinsnede in het rapport luidende: ,,Richtsnoer zal hierbij echter wel dienen te zrjn de wenschelijkheid, dat bij overigens ge- lijkwaardige omstandigheden bij benoemingen de voorkeur wordt gegeven aan jonge manne- lijke arbeidskrachten, opdat deze dan zoodoen- de hun taak als kostwinner kunnen vervul- len." Deze minderheidsnota werd aangenomen met; 9190 stemmen. Een minderheidsnota Smidt en van Zanten, waarin werd voorge- steld ouderen te vervangen door jongeren, werd met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Tijdens de discussies werd nog de uitslag van de verkiezing van twee hoofdbestuurs- leden ibekend gemaakt. Gekozen werden dr. A. de Haan uit Alblasserdam en Mr. H. L. van Zanten uit Rotterdam. De voorzitter richtte een speciaal woord van dank en afscheid tot mr. J. Drost, die in tal van andere functies de partij zooveel diensten beiwees. DE VROUWENVREDESDAG TE AMSTERDAM. Meer dan achttienduizend vrouwen uit alle deelen van het land en van schier elke gezind- mmister van Sociale Zaken, mr. M 7Zal Vrijdag as- des avonds van 7.40—7 50 uur voor de microfoon de beteeke- ms Itoelichten en het gebruik aan-bevelen van de zomerpostzegels, welke gedurende het trjd- vak van 1 Mei tot en met 15 Juli verkrijgbaar zijn gesteld. iDe extra-opbrengst van de zomerpostzegels welke zooals bekend met een toeslag worden yerkocht. komit ten bate van sociale- en cul- tureele doeleinden. De toespraak van den mi nister zal door de beide Nederlandsche zen- ders worden uitgezonden. TAXI-CHAUFE'EUR DIE GENERAAL WERD. De S.S. brigadeleider, Julius Schreck, is te Munchen overleden aan de gevolgen van een hersenvliesontsteking. Schreck was 38 jaar. Hij was vroeger taxi- chauffeur en was sedert het begin van de nationaal-socialistische beweging de persoon- lijke autobestuurder van Hitter. Om hem voor zijn diensten te beloonen, had Hitler hem verheven tot den rang van gene- raal van de SjS. De „Kolnische Ztg." schrijft, dat de over leden S.S. brigadeleider met de trouwste plichtsbetrachting Hitter op zijn tochten door Duitschland heeft vergezeld. Vooral in het begin toen er nog om de macht van het na- tionaal socialisme werd gevochten, moest er om het stuur van Hitter's auto een vaste hand zijn, die tegelijkertijd koelbloedig en vastbe- raden was. Deze eigenschappen bezat de overledene in hooge mate. Hij was het ty- pische voorbeeld van den volgeling, die in het uiterste gehoorzaam en trouw is. Julius Schreck, drager van de „Blut-orde" nam deel aan den oorlog, aan het Westeljke front en kreeg het ijzeren kruis He klasse en het Beiersche kruis van verdienste. In 1919 streed hij in het vrijwilligerscorps Epp ea nam deel aan de straatgevechten in Miinchem In 1921 werd hij lid van de N.S.D.A.P. en werd in het historisch gevecht bij het ,,Hofbrau- haus" te Munchen gewond. In 1923 was hij een van de mede-oprichters van de stormtroepen van Hitter. Julius Schreck is ook een van de oprichters van de S.S. en drager van het S.S. nummer 5. Negen jaar lang heeft Schreck tot het per- soonlijk geleide van den Fiihrer behoord. In dezen tijci heeft hij vele honderdduizenden K.M. aan het stuur gezeten. In de eerste jaren van strijd moest hij dikwijls concurree- ren tegen het vliegtuig; 36 uren en meer was hij soms achter elkaar met zijn wagen onder- weg. Wekenlang kwam hij in dien tijd'niet uit de kleeren. Nooit heeft hij gedurende al dezen tija een ongeluk gehad. Hij was daar zeer trotsch op. GEEN RECHT VAN SPREKEN. De Temps houdt schrijft de N. R. Crt. een pleidooi voor het opheffen der sancties tegen- over Italie. Het blad is de Volkenbondsactie tegenover Rome nooit welgezind geweest. Nadat Frankrijk erin is geslaagd, de kracht van deze actie door passieve resistentie te breken, ziet de Temps in het feit, dat de actie niet de gewenschte uitwerking heeft gehad, een afdoende reden, om haar geheel te staken en het hoofd te buigen voor het voldongen feit. Als wij de sancties nog gaan verscher- pen, dan beteekent dat oorlog in de Midd-el- landsche Zee en misschien zelfs op het vagte- land, zegt het blad. Voor een oorlog in de Middelandsche Zee, die voor de positie op het vasteland evenzeer ernstige gevolgen zou kunnen hebben, bestaat bij een verscherping der sancties inderdaad gevaar. Een verscher ping der sancties is echter ook niet noodig. Het feit, dat Italie geen credieten kan krijgen in de Europeesche landen, die ervoor in aan- merking komeh, en temauwernood ook in Amerika, waar het voortzetting der sancties een moreel brandmerk voor Italie, en een zekere mate van moreel prestige voor Geneve zal blijven vormen, is voor Mussolini prjnlijk genoeg. Het gevaarlijke in den toestand is echter ontstaan door de politiek van Laval, die door de Temps uit alle macht is gesteund. Daardoor is het oogenblik verzuimd, waarop Mussolini nog zonder gevaar teruggedrongen had kunnen worden. Of de Temps, die in verregaande kortzichtiglfeid geholpen heeft, den tegenwoordigen toestand te laten ont staan, nu nog de moreele en intellectueele bevoegdheid bezit, dsn Volkembond den weg te wijizen, lijkt ons aan twijfel onderhevig. De Temps tracht dit inderdaad te doen. Het blad zet uiteen, wat er noodig is ,,om het gezag van het instituut van Geneve te verhoogen". Het betreurt zeer terecht, dat er al te veel groote mogendheden ontbreken in de gemeenschap van Geneve. Amerika, Japan, Duitschland zijn afwezig. Als Italie nu ook nog weggaat, wat zou er dan over- iblijven? zoo vraagt het. Onze taak moet nu dus zijn, in de eerste plaats Duitschland en Italie terug te brengen. Wij zien de logica daarvan niet in. Zeker zou het een belangrijke, numerieke verster- king zijn. Geen verhooging van gezag echter. De raadstafel zou een middelpunt van ge- sjacher worden, zoo mogelijk met de belangen van meer of minder weerlooze staten, zooals de oude congressen van mogendheden het niet erger zouden hebben vertoond. Moreel zou de Volkenbond veel verliezen, en wint in kracht op die manier heeft hij niet noodig. Het gaat ook zonder dat. Had Frankrijk niet zijn rol van saboteur gespeeld, dan had de Volkenbond, zonder Duitschland en tegen Italie, in den afgeloopen winter en in dit voor- jaar een kracht ontwikkeld, die in de heeie wereld een diepen indruk zou hebben ge maakt.. Zelfs Duitschland was b^reid zich te laten imponeeren. Wij hebben herhaaldelijk daarop gewezen, en het is later ook maar al te duidelijk geworden, dat slechts de gevolgen van het falen van Frankrijk Duitschland hebben kunnen aanmoedigen tot de dingen, die nu Frankrijk zelf in de eerste plaats doen sidderen. Zonder Duitschland en zonder Italie bleek er in October-1935 in den Volken bond inderdaad tot ieders verbazing! genoeg zedelijke stuwkracht aanw-zig, om hem tot een geducht instituut te maken. Slechts Laval's half- of dubbelhartigheid be- dierf al te veel! Zoo zou het alsnog kunnen zijn, na aftrek van het door Frankrijk ver- korvene, dat niet meer goed t maken is, of slechts onder veel grootere gevaren. Zooals de toestand op het oogenblik is. moet de Volkenbond niet in de eerst? plaats universeel, maar in de eerste plaats moreel sterk zijn. Die moreele kracht wordt niet' verkregen, doordat men Italie tegen Duitsch land kan uitspelen, wat de hoofdgedachte is in dergelijke Fransche betoogen. Frankrijk schijnt geen leergeld genoeg ,te kunnen be- talen. Mussolini's groote-mogendheden-beleid uitgedrukt in het verdrag der vier mogend heden, heeft Frankrijk het vertrouwen van Polen gekost. Frankrijk's toenadering tot Italie deze was op zichzelf daarmede vvaar- lijk niet veroordeeld! kostte Frankrijk daiarop het vertrouwen van Zuid-Slavie. Beide landen werden naar Duitschlandgedreven. Daarop stelde Frankrijk het precair maar on- eind-ig vitaal bezit van den vrienschap met Engeland door gekonkel met Italie in de waag- schaal. Dezen keer was het inderdaad ge konkel Frankrijk is verder gfegaan, en heeft ver- trouwelijk het denkbeeld geopperd, dat Parijs en Bonden hun eigen belangen in Abessinie zouden zien te redden, om dan, tegen den afkoopprijs, dien Mussolini zelfs nu nog wel zou widen en kunnen betalen, de heele actie in den steek te laten. Deze ,,transactie" zou ons en ons soort van landen voorgoed van den Volkenbond hebben vervreemd. Londen ech ter was er te fatsoenlijk of te verstandig voor. Aan het prestige van den Volkenbond heeft de houding van Frankrijk in de laatste acht maanden veel grooter kwaad gedaan dan de afwezigheid van welke mogendheid ook. Er was te Geneve de zedelijke kracht tot een eensgezind-e, opofferende handeling, die slechts bij zeer weinigen uit wrok of onmid- dellijk belang kon voortspruiten. Zou dat nog het geval zijn, als Italie en Duitschland er in deze periode hun plaats innamen Wij vree- zen dat dan de handelingen van den Raad door de kleineren met het grootste wantrou- wen gevolgd zouden moeten worden. Beide landen hebben het uiterste van cynisme ten opzichte van het intemationale recht aan den dag gelegd, en zijn vol brandende begeefte naar expansie. Geen actie van den Volkenbond is mogelijk, zonder de eenstemmigheid van den Raad. Die eenstemmigheid werd in Octo ber verkregen, juist door een opmerkelijke afwezigheid van cynisme, en door een alge meen respect voor het recht. Wat men in dat opzicht nu van Rome kan verwachten, hoeven wij niet nader uiteen te zetten. En van Duitschland? Engeland heeft -tot Hitter de vraag gericht of hij zich in staat voelt verdragen te sluiten, die hij in ieder geval respecteeren zal. Het was geen vriendelijke vraag, en wij hadden het kunnen begrijpen als Hitter haar zeer fel teruggewezen had. Hij is reeds tegenover Londen op een dergelijke manier losgebarsten, toen hij in October 1933 in drift den Volken bond verliet, en toen hij in Maart 1935 wei- gerde, Simon te ontvangen. Dit echter heeft hij nu niet gedaan. De Duitsche regeering laat verbluffend toppunt van cynisme verluiden, dat Hitler, voor hij antwoordt, eerst eens wil aanzien hoe de dingen ten opzichte van Italie loopen. Dit is reeds een antwoord. Het eompleteert ongeveer dezen dialoog: Kunnen wij op uw gegeven woord rekenen? „Eerst eens kijken of het moet". Wij gelooven niet, dat de Volkembond, met het tegenwoordige Italie en Duitschland aan de raadstafel, het moreele gezag zou hebben dat hij een oogenblik in October scheen te verdienen. Wij weten slechts dat daarmede zijn waarde voor Frankrijk als politieke beurs ter behartiging van zijn eigen belangen ge- stegen zou zijn. En dat trekt ons niet genoeg aan. 1. 2. 3. 4. 9. 10 NIJVERHEIDSONDERWIJS. De heer A. L. Versprille, leeraar aan de ambachtsschool alhier, is benoemd tot leeraar in timmeren, vakteekenen enz. aan de am bachtsschool te Leeuwarden. EROERLIJKE BALDAD1GHEID? Bij het passeeren van een vrachtauto op den weg PhilippineIJzendijke, hoorde de be- stuurder van een luxe auto, de heer V., woonachtig te Ter Neuzen, een kort-e knal en gelijktijdig vloog een klein voorwerp rake- lings langs zijn hoofd, dat terugketste op de voorruit. De heer V., die zijn tegenwoordigheid van geest behield, stopte onmiddellijk en hield een andere automobilist aan aan wie hij verzocht de vrachtauto achterop te rijden. Deze gaf vol gas en slaagde erin de vracht auto in te halen en het nummer bemevens de naam die op de auto stond te noteeren. De auto was van Belgische nationaliteit. De po litic is van een en ander op de hoogte gesteld. V. is er van overtuigd, dat er met een re volver op hem is geschoten. De motieven van deze daad zijn ombekend. In de commissie voor de R.K. Mulo-examens 1936 is o.m. benoemd voor het mondeling examen Nederlandsch en Geschiedenis, mej. G. J. V. Dieleman, alhier. DE ZEESLUIZEN TE TER NEUZEN. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, dat de burgemeester van Gent, ir. Verstegen in 'n persconferentie weer eens ge- klaagd heeft over „de stiefmoederlijke -behan- deling" van de- haven van deze stad. Bijna iedere week, zeide hij, doet zich het feit voor, dat groote schepen ten gevolge van de onvol- doende afmetingen van de voomaamste zee- sluis te Ter Neuzen, de haven van Gent niet kunnen bereiken en naar een andere haven moeten stoomen. Al wie eenigszins op de hoogte is van de toekomstmogelijkheden van de -tweede Belgische haven, aldus de burge meester, weet, dat iederen dag, die nu ver- loren wordt, een niet te ramen schade be teekent voor onze stad. Gent verlangt, dat spoedig afdoende maatregelen worden getrof- fen ten einde te voorkomen, dat de vruchten van een eeuw werken en wilskrachtig streven verloren zouden gaan. CONCERT OP DE MARK!. Het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden", directeur de heer A. I. B. Schir- ris, is voornemens op Donderdag 21 Mei a.s. (Hemelvaartsdag), een concert -te geven, waarbij het vslgende programma zal worden uit-gevoerd Wilhelmus. iFeestmarsch J. r. v. d. Gias. Pique Dame, Ouvertur-e Fr. Suppe In The Mystic Land of Egypt Al-bert W. Ketelby. Les Rodes du Midi, Wals Johann Strauss arr. Blangenois. Le Joyeux Pas redouble L. Morgenthaler. P a u z e. Suit Orientate Francis Popy. Radio-Journal. Potpourri Populaire Joh. Brookhous, arr. A. Tierolff. 1. Het meisje met den blauwen hoed. 2. Vaste verkeering. 3. Eenmaal dan moet je gaan varen. 4. Dat zou je wel willen. 5. Draaien. 6. Tiritomba 7. Domklokken. 8. Parlez-moi d'amour. 9. Viens danser quand meme. 10. Wenn du jung bist. Heinzelmannchens Wachtparade Noack. Huldigin-gsmarsch A. Schirris. DE REISBELASTING EN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Het comite van actie inzake reisibelasting in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft esn verzoek vergezeld gaande van 9157 handteekeningen aan de Tweede Kam-.r gezonden, waarin be- zwaren worden geuit tegen de reisbelasting m verband met de ligging van Zeeuwsch- \laanderen, dat hierdoor nog meer geisoleerd zou worden. GEVONDEN VOOItWERPEN. De Inspecteur van Politie alhier maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen, inlichtingen te bekomen zijn, aan de daarachter vermelde adressen. Blauw kort damesjasje met koperen broche, M. Schippers, Driewegen O 83. Duimstok, D. van Wijck, Dwarsstraat 12. Eeu rood vat (boei), J. A. Servaas, Tholens- straat 60. 2 triplexplaten, D. Hofman, Drieweg. O 147. R. K. reliquie, M. Moerland, Stationsweg 65 (boven) „Swan" vulpen, Postksntoor. Jongensjas, J. Harte, Dijkstraat 66. Blauwe parkiet, P. Loof, Nieuwediepstr. 5. Jongensjas, P. Mielen/P 19. Sleutel, J. Schieman, le De Feijterstr. 43. Wit-zwart gestreepte sjaal, Bur. van politie. Portemonnaie inhoudende armbandjes, J van der Gouwe, Tramstraat 30. LUXOR THEATER. Das blaue vom himmel. Als wij beginnen met de mededeeling, dat men hier te doen heeft met. een operettefilm op muziek van Paul Abraham dan behoeft men daar weinig commentaar -bij. Het zijn weder de meesleepende en vroolijke wijsjes van dezen componist, die het heele werk doortrekken. Reeds als operette had het stuk destijds veel succes, hetgeen nu met Martha Eggerth en Hermann Thimig in de hoofdrollen niet minder het geval zal zijn. Het aardige gegeven van de kleine cassiere, die in dienst treedt bij een ondergrondsche spoorwegmaatschappij, waardoor zij tijdens haar werk geen stipje blauwe lucht kan ont- waren, leent zich wel bij uitstek voor het luch- tige spel dezer artisten. De uitwerking van het geheel is in de juiste sfeer gehouden, .-/aar- door een echte vacantiefilm is ontstaan, die jong en oud anderhalf uur op de alleraange- naamste wijze bezighoudt en ontspant. Niettegenstaande het zonlicht niet op haar werk kan schijnen, blijft het in haar binnenste fonkelen; wij zien Martha dan ook herhaalde lijk de trappen opsnellen om op de beganen grond even naar lucht en licht te happen en om een oogenblik tweemaal daags slechts voor precies vijf minuten dengene te ont- moeten naar wien zij zoozeer verlangt, maar dien zij maar heel weimg ziet tengevolge van de omstan-digheid, dat hij nachcpostvlieger is. De stationschef, die ook graag den vroolijken kant van het leven ziet, vervangt Martha gaarnc aan het kaartjesapparaat gedurende die zonnige oogenblikken van haar leven. De geheele film door worden er grapjes ge maakt, wordt er gezongen en gekeuveld, ter- wijl een goede intrigue er de spanning in houdt. Ten slotte weet Martha haar geliefde een betrekking te bezorgen als reclame-vliege:- bij een groote sigarettenfirma; dan behoeft hij niet meer des nachts te werken en kunnen zij in het modernste der huwelijksbootjes stappen, n.l. in de vliegmachine, waarmede d- rolprent eindigt. 10. 11. 12. ling voor het in bouwexploitatie brengen van gronden door particulieren. Uitloten aandeel 1906. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor den dienst 1935. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor den dienst 1936. De nadeelige gevolgen door _iet uitbnjven van regen doet zich allerwege gevoelen, zoo- wel op de velden als in de tuintn. Blijft deze toestand nog eenige da-gen bestendigt, dan zal moeten worden overgegaan c-m verschillende partijen vlas om :e rijden, terwijl zich in het gewas reeds vele kwade koppen voordoen. Het drinkwater is ook tot een minimum terugge- loopen, waaraan het gebruik voor de groote schoonmaak het zijne heeft bijgedragen. In meer Oostelijk gelegen gemeenten was men eenige dagen zoo geiuxkig dat er tamelijk Gemeenteraa-d. In de op Vrijdag 22 Mei 1936, des namid- dags 6'2 uur te houden -openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de vol gende punten in behandeling: Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid M. P. de Graff Notulen van de vorige vergaderin°\ Mededeeling ingekomen stukken. Te nemen besluit tot geldig verklaring der verordeningen tegen wier overtre- ding straf is bedreigd, ingevolge art. 208 der Gemeentewet. Aanbieding der rekening van het Bur- gerlijk Armbestuur over 1935. Benoeming commissie voor het nazien der rekeningen en begrootingen in 1936 Benoeming van 2 leden der plaatseljjke commissie van toezicht op het lager onderwijs wegens aftreding van de heeren H. M. Vermoet en J. A. Wehrens. Benoeming van 2 leden der commissie bedoeld in art. 2 der overeenkomst in zake de arbeidsbeurs. Verslag der commissie met advies tot wijziging van art. 5 van het Reglement van orde voor de vetgaderingen van den raad. Voorstel tot vaststelling regelen, voor het in bouwexploitatie brengen van gronden door particulieren in de ge- meente. Verzoekschrift om gemeentegrond in erfpacht van Mr. G. P. J. M. de Kerf aan de Rozenlaan en Walstraat. Voorstel tot beschikking over het batig slot van het G.E.B. ad 2181,28 over 1935 en tot wijziging der begrooting van het bedrijf over 1935. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting over 1935. Alsboven voor 1936. 10. 11. 12. 13. 14. Ingez. Med. OEFENING LUCHTBESCHERMING. De Commisaris der Koningin heeft aan de burgemeesters der gemeenten in Zealand, het volgende schrij-ven gericht: Het is mij een aangename taak, U mijn dank te betuigen voor de medewerking, door U verleend bij de op 16 d-ezer gehouden alge meene oefening in de luchtbescherming. Ik verzoek U tevens, dezen dank over te brengen aan het hoofd van den luchtbeschermings- dienst in Uwe gemeente en aan het met dezen dienst verbonden p-ersoneel. Tot mijn groote' -voldoening mocht ik ook van aanwezige deskundige autoriteiten ver- nemen, dat deze oefening in elk opzicht ge slaagd kan heeten. Persoonlijk kon ik mij vanuit het avond- vliegtuig er van overtuigen, dat de verduiste- ring dezer Provincie bijna volkomen was. In dit opzicht valt derhalve ook de medewerking der bevolking te loven en met voldoening wensch ik dit in het bijzonder tegenover U te constateeren. Gemeenteraad. In de op Donderdag 28_ Mei 1936 des voor- middags negen uur (zomertijd) te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behan deling: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burg, en Weth. tot wijzi ging van artikel 42 der Algemeene Politieverordening. 3. Vaststellen kohier nondenbelasting 1936. 4. Vaststellen suppletoir kohier honden- belasting 1935. 5. Verzoek ontheffing hondenbelasting van: L. W. de Regt, Ch. van Acker. Voorstel oninbaarverklaring hondenbe lasting van I. G. Keu-kelaar. 6. Verzoek om oninbaarverklaring school- geld van P. Pladdet Dz. 7. Voorstel van Burg, en Weth. om op het Boeregat een publiek telefoon- en tele- graafstation te plaatsen. 8. Voorstel van Burg, en Weth. tot wijzi ging der verordening regelende de trjden waarin landbouwverlof kan worden verleend. 9. Vaststellen eener verordening tot rege- door AMILDA-CREME (Zonnebruin), 6<3k bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med.) Een Lustrum. Vrijheid Blijheid", de Sassche tooneelclub, gevormd en bestaande uit oud-leerlingen "der openbare school, vierde op Dinsdag 12 Mei haar eerste lustrum. 'Zoo'n feit is van heel wat beteekenis in een vereenigingsleven, vooral hier, waar het zoo moeilijk is den band, die in den beginne steeds met zooveel enthousiasme gelegd wordt on- yedbroken te houden. All-erlei omstaitdie- heden toch die elders niet gelden, zijn oor- zaak. dat het gevoei van sa imhoorigheid na een meestal maar kort bf.sta.in, afslijt en totaal verstompt, zoodat er van de met zoo veel geestdrift opgerichte vereeniging niet veel meer overblijft. We hebben het zien gebeuren met tal van vereenigingen, waarvan er na verloop van tijd slechts enkele het clubverband zoodanig heb ben weten te bevestigen, dat zij ook thans nog stevig op hun grondvesten zijn blijven staan Een daarvan nu is „Vrijh«id Blijheid" en het voorrecht van haar vitaal bestaansleven dankt zij aan verschillende omstandigheden. In de eerste plaats aan de degelijke wijze, waarop zij bestuurd wordt. Met nimmer verflauwen- de geestdrift zijn de leidende persoonlijkheden er steeds op uit om het vuur brandend te houden. Een gevoei als: nu is het hoogste Pur>t bereikt kent men er niet. Den vorigen winter was men van oordeel, dat het decor niet meer beantwoordde aan de eischen. Maar met een leege kas en een nog zoo groote dosis optimisme is niet aan een betrekkelijk dure tooneeluitrusting te geraken. Men bedenkt, dat deze vereering uitsluitend moet leven van sympathie. Doch sympathie alleen, zonder omzetting in materieelen steun, leidt nog niet tot het beoogde doel. Het bleek echter spoe dig, dat uit allerlei kringen de welgezindheid in daden werd omgezet. En zoo geraakte men aan de noodige fonasen om het eerste lustrum op waardige wijze te kunnen vieren. Een fon- keinieuw tooneel op artistieke wijze uitgevoerd was het resultaat van de "oemoeienissen, welke het actieve bestuur zich getroost had. Leer- lingen van de Ter Neuzensche Ambachtsschoo' en eigen leden voerden het werk belangeloos in hun vrije uren uit, en het resultaat van deze goede samenwerking mag gezien worden. Een krachtige hulp ondervindt de vereeni ging bovendien bij het organiseeren van haar' uitvoeringen in de persoon van den heer Ver- naeve, die steeds met de meeste welwillendheid het noodige materiaal ter beschikking stelt om het tooneel op te bouwen. Een groote handicap bij het opvoeren van de te spelen stukken ondervindt men in de hooge auteurs- rechten. Veertig gulden voor het ten tooneele voeren gedurende twee avonden van twee stukken is voor deze jongelui geen kleinigheid. Doch over den staart van dien hond komt men ook, dank zjj alweer de offervaardigheid van de velen, die nog iets voor het verrichten van socialen arbeid over hebben. Me dunkt, dat uitgevers en schrijvers bij het berekenen van hun rechten uit een sociaal oogpunt eenigs zins rekening dienden te houden met de im- ponderabilia, d. z. de motieven en gevoelens, moeilijk onder woorden te brengen, en die toch hun invloed doen gelden op de handelingen van degenen, die deze verrichten. Werken deze jonge menschen niet even goed mede aan volksopvoeding en volsontwikkeling, onbaat- zuchtig en belangeloos, ter veredeling van in- dividu en maatschappij, evenals zooveel andere organisaties, die zich in den steun en de be scherming van hooggeplaatste persoonlijk heden verheugen. Maar ja, zoo ver zijn we nog niet, dat men hen in dat opzicht genadi- ger zou behandelen, dan lichamen, die zuiver winstbejag beoogen. Vijf jaar tooneelleven is wel niet lang, maar toch lang genoeg, om op het gebied van tooneelspelkunst een genoeg- zame routine te erlangen. Nog zijn de meeste krachten, op het oogenblik dertig in aantal, als oprichters en werkende leden bij de ver eeniging aangesloten. Nu en dan verdwijnt er een uit het actieve personeel. Wie trouwt moet plaats maken voor een nieuwe kracht Maar niet een ieder, die zich aanmeldt, heeft

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2