ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Minister COLIJN over den Volkenbond Het Mysterie van Giesford Hall. No. 9454 WOENSDAG 20 MEI 1936 76e Jaargang Binnenland Feuilieton n* "AJdcfrifye" e*vLL aejUt, ne66-&t+Vcut Uw Henuut-eti' NEUZEN COURANT ABONNEMENTSPRUS: Binnen Ter Neuzen 1.25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen r. per post f 1,55 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buiten J and alleen bg vooruitbetaling. Citgcefster: Firm a P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20 KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bg vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. I)IX BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DRANKWET. Burgemeester en Wetbouders van TER NETUZEN brengen ter openbare kennis inge- volge artikel 16, eerste lid, der Drankwet, dat bij ben is ingekomen een verzoek om een tapvergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop van ANDRe LEONARDUS LAU- RET, van beroep hulpmachinist, wonende te Ter Neuzen, voor de beneden voorlokaliteit van het perceel plaatselijk gemerkt no. 57 en gelegen aan de Dijkstraat. Binnen twee weken nadat deze bekend- making is geschied, kern ieder tegen het ver- leenen van deze vergunning schriftelijk be- zwaren indienen bij Burgemeester en Wethou- ders. Ter Neuzen, 20 Mei 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. J. GEEL/HOEDT, Voorzitter. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. DE EEDEN VAN DE NED. ROODE KRUIS AMBULANCE TE ROTTERDAM AANGEKOMEN. Dinsdagochtend is het stoomschip „Falem- bang" van de Rott. Lloyd met aan boord de leden van de Ned. Roode Kruis ambulance in Abessynie te Rotterdam binnen geloopen. In het restaurant was Prinses Juliana met de leden van het hoofdbestuur van het Roode Kruis aanwezig. Zij stonden op het balcon van het restaurant de aankomst van het stoom schip af te wachten. Langs de kade stond een enorme menschen- menigte om de ambulanceleden te verwel- komen. In een interview met een redacteur van het A. N. P. zeide Dr. te Winckel glimlachend, dat hg tia de vele rapporten en berichten nog slechts kon vertellen, dat de overtocht van Londen naar Rotterdam een vlot verloop had gehad. Als him eindoordeel over de ambulance zei- tien Dr. te Winckel en Ir. de Vries, dat de Nederlandsche ambulance ongetwijfeld de beste was geweest, de Nederlandsche ambu lance heeft meer kunnen doen dan welke an- dere ook. Er zijn dagen geweest, dat de ambulance op een groot stadsziekenhuis geleek; 37 nieuwe opnamen en 12 operaties zijn dingen waar men niet licht over moet denken. Toch had men er zieh in sommige opzich- ten meer van voorgesteld. Maar een arbeid in een land als Abessynie brengt zeer veel moeilijkheden mee. Wanneer we onze arbeid vergelijken met andere ambulances, zelfs met Engeland, dan zijn we ver in het voordeel. Prinses Juliana, als presidente van het Ned. Roode Kruis, sprak de leden van onze ambu lance toe. Zij zeide, dat het Roode Kruis hen van verre steeds gespannen had gevolgd en gedeeld in de beproevingen en ontberingen die alien hadden doorstaan en de gevaren die hen in zoo velerlei vorm hadden omringd. Dr. te Winckel dankte in een korte rede waarna alien met hun familie huiswaarts keeraen. DE BRUG OVER HET HOLLANDSCH DIEP. De rijkswa ter staat heeft Dinsdag aanbe- steed het maken van de verharding op den noordelijken oprit naar de brug over het Hol- landsch Diep bij Moerdijk met bijkomende werken. Laagste inschrijfster was de N.V. Koning's wegenbouw te Oss, met 31.975. Des middags omstreeks 12 uur is de negen de overspanning voor de verkeersbrug over het Hollandsch Diep van de werf van Penn en Bauduin te Dordrecht naar haar pijlers ver- sleept. Het vertrek geschiedde zonder eehige stagnatie. Daar er veel wind werd verwacht was de afvaart van het door de Wit s Trans- portbedrijf geleide convooi een uur vervroegd. In het gebouw voor K. en W. te 's Graven- hage, dat vrijwel geheel gevuld was met be- langstellenden, heeft Maandagavond de Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede ter gele- genheid van den Volkenbondsdag een open - bare bijeenkomst gehouden, waarin o.a. als spreker optrad minister Colijn. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de ministers de Graeff, Oud, Deckers en Slingen- berg, staatsraad mr. Limburg, eenige leden van het corps diplomatique en verschillende Kamerleden. Na een kort openingswoord van den voorzitter van het hoofdbestuur der ver- eeniging, mr. J. C. A. Everwijn, was het woord aan minister Colijn, die bij hel verschgnen op het podium met een hartelijk applaus werd begroet. Spreker achtte het geen eenvoudige taak in dezen tijd en dan nog wel op een herinne- ringsdag, te spreken over den Volkenbond. Ook over dien bond en de daarmede samen- hangende vragen heerscht een oneindige be- gripsverwarring. Men kan zeggen, dat dit een dubbele aansporing is om er wel over ,te spre ken, maar niet alle spreken brengt te alien tijde verheldering van inzicht. Daarbij komt nog voor een regeeringspersoon, dat hij zich aitijd de Salomonische waarschuwing moet herinneren, dat de bedachtzaamheid over hem de wacht dient te houden. De opmerking, waarmede spreker aanving, was deze, dat Nederlanders nog wat onwennig zijn, zich niet bijzonder thuis gevoelen, op het terrein der Internationale politiek. Geheel onbegrijpelijk is dit niet. Een erva- ring van bijna drie en een halve eeuw had ons toen het jaar 1814 aangebroken was en we in den tegenwoordigen vorm weer op eigen beenen kwamen te staan, intemationaal niet veel vreugde bereid. Zoo als spreker het elders eens gezegd heeft: De Nederlander van na 1814 zag het inter- nationaal gebeuren als een kleurrijke proces- sie, die aan ons voorbij trok en die hij, gezeten in een behaaglijken armstoel, plaeht gade te slaan uit een knus hoekje, in een knusse huis- kamer. Is het dan zoo te verwonderen, dat men zich wat onwennig voelde, toen men na 1919, na de oprichting van den Volkenibond, genoopt was zeif in dien optocht mede te loopen? En is het nu werkelijk te verwonderen, dat de neiging om naar het oude terug te kee- ren, groeiende werd, toen de schitterende pro- cessie van ruim 50 landen, in den Volkenbond vereenigd, het heeld ging vertoonen van een verregenden optocht, waarbg de imponeeren- de eenheid overgaat in ordeloaze groepssplit- sing, de eene met opgestoken parapluies, de andere omhangen met kletsnatte regenjassen, een derde zich trachtend op te bergen in de portieken van nabije gebouwen? Daanbg kwam nog, dat de lange af te leg- gen weg tot vermoeidheid aanleiding gaf en bovendien oorblazers zich beijverden, bij bet eerste sein van weifeling door hen waarge- nomen, om er aan te herinneren, dat het met dien Volkenbond niets gedaan was en dat er ook nooit iets uit worden zou. Het zijn deze factoren: ongeoefendheid van het huidige Nederlandsche volk op intematio naal staatkundig gebied, teleurgestelde ver- wachting hij de velen, die er meer van ho op ten dan aanvankelijk hereikt kon worden en ten slotte ook wel de innerlijke afkeer van den Volkenbond, die aanwezig bleek hij meer menschen dan men verwachten zou. Het valt niet te ontkennen, dat de iaatst- bedoeld'en den wind in de zeilen hehben ge- kregen. Bovenal het jammerlijk falen van den Volkenbond bij sommige gebeurtenissen in den laatsten trjd heeft hun prognose tot op zekere hoogte gerechtvaardigd. Dit is op zichzelf te overkomen, omdat te- leurstellingen nu eenmaal onvermijdelijk wa- ren. Uit en te na is door de nuchteren onder ons, die overigens van harte den bond gene- gen waren, de leer gepredikt: verwacht er niet teveel van, span uw verwachtingen niet Naar het Engelsch van SIR WILLIAM MAGNAY (Nadruk verboden.) 30j Vervolg. Hoofdstuk XXI. On rust en geheimzinnigheid. Archer Cardon en Marion vertrokken tegen edven en reden bijna zwijgend naar huis. Het meisje, hoewel in gedachten verdiept, merkte op dat haar vader ongewoon langzaam reed en scherp naar beide zijden van den weg uit- keek. Ze schonk er echter geen verders aan- dacht aan. Als rentmcester van het landgoed was zijn opmerkzaamheid niet meer dan na- tuurlgk. Eenmaal sprak Archer haar aan. ,,Wat denk je van de verhouding ginds?" „Ik heb mij er vanavond nog geen idee over gevormd", antwoordde Marion. ,,Wat een ongelukkige geschiedenis met Sti'lemans stier", merkte hij somber op. „Hrj is natuurlijk geweldig in haar achting geste- gen en dat is niet in ons voordeel. Ik wilde maar dat we den jongen hij ons hadden kun nen houden tot we onze slag geslagen had- den." Marion gaf geen antwoord; en na enkele minuten bereikten ze het huis, ieder vervuld van gedachten, die niet tot hun rust hijdroe- gen. Marion kon niet in slaap komen. Twee ge- te hoog, de bond kit niet meer geven, dan zijn leden hem toestaan te doen. Er waren er, die het kind reeds een marathonrace wilden doen vertoonen, voordat het nog loopen bui ten de kinderbox had geleerd. Dat waren de gevaarlijke vrienden van den bond, want nu de zichtbare ontgoocheling van hun visioenen kwam, nu valien juist zij licht ten prooi aan de oorblazingen van hen, die met zeker em- phase zeggen: I told you so. Tot diegenen, die thans slechts smalend over den Volken bond weten te spreken en zeif aani'oevelen, om er ons maar dadelrjk van los te maken, stelde spreker de vraag: W&t is het altematief De vrijwel ongebrdken eenheid in het sta- tenstelsel van Europa, die bg de eeuwenwente- ling omtrent 13&0 nog besiond, is in de daar- op volgende 3 eeuwen geleidelijk teloor ge- gaan. Wil men nu wder naar dien tijd terug? Ook nu, in onzen trjd, met zoo geheel gewij- zigd wereldbeeld en met zoo tot onherkenbaar toe veranderde potentialitei'.en op het gebied der oorlogvoering Moet men dan alle pogin- gen tot het verwerven van een intemationale rechtsorgani^atie, to-t gemeenschappelijke v?r- zekering van elkandtrs veiligheid. maar op- geven, alle Hoop aaarop iaien varen? Voor een antwoord bracht spreker eerst nog eens de preambule van het handvest van den Volkenbond in herinnering: ter bevordering van de Internationale samenwerking en ter verwerving van intemationale vrede en veilig heid verbinden de staten zich om de verplich- ting te aanvaarden niet him toevlucht te nemen tot het voerer van oorjog, om hunne wederzijdsche hetrekkingen te baseeren op eer en recht, om de intemationale rechtsregelingen ten grondslag te leggen voor hunne gedragin- gen jegens anderen, om rechtvaardigheid te betrachten jegens elkander en om alle geslo- ten verdragen met angstvallige nauwgezetheid na te komen. Spreker vroeg, wanneer men zegt dat er van al die fraaie beginselen niets is terecht gekomen: is men dan bereid, deze grondrege- len voor het statenverkeer geheel prrjs te geven? Zoo neen, meent men dan dat de toe- passing daarvan heviA'derd zal worden door de afwetzigheid van een collectief orgaan, dat in het leven werd geroepen om te waken voor de handhaving -van die regelen? Ook hderop verwachtte spreker geen toestemmend ant woord. Maar wat blijft er dan over? Den Vol kenbond in zijn huidigen vorm geheel doen verdwijnen en dan van nieuiws aan weer begin- nen met den opbnuw van wat anders? Die oplossing zou toch van weinig practischen zin getuigen en dient reeds daarom terzijde te worden gesteld. Wel is volgens sommigen de Bond reeds ter ziele. maar daarbij doelt men toch meer op zijn zedelijke beteekenis dan op zijn formed bestaan. We moeten thans afwachten, het hoofd koel houden en naden- ken over mogelijke wijzigingen in het hand- vest, die de werkzaamheden van den Bond op meer reeelen grondsiag zullen kunnen vesti- gen. Het ligt niet op sprekers weg thans de daarbrj te volgen richting aan te geven. Al dadelijk is hier weinig te bereiken als bet ini- tiatief niet van een der groote machten uit- gaat en al ware dit anders, dan nog zou een Nederlandsch regeeringspersoon het probleem langs anderen weg aan de orde moeten stellen dan via een vergadering als deze. Zeker zal zulk een herziening groote moei lijkheden opleveren. maar het altematief is zoo afschri kwekkenddat een uitweg moet worden gevonden. Ten slotte roerde spreker de herhaaldelijk gehoorde grief aan. dat de Volkenbond ieidt tot een verslappend mtemationalisme en dat hij daardoor schade berokkent aan een krach- tigen national-rai geest. Metterdaad zijn ei vormen van internationalisme, die daartoe kunnen leiden. Dat is het geval met hat in- temationalisme. dat pleegt op te komen uit een sfeer van romantiek en mysticisme, dat opgaat in een sentiment eel werel-dburger- dachten spookten door haar hoofd. De eene was dat de prrjs die ze begeerde, aan haar voonbg zou gaan, de ander ean heftig, alles overbeerschend verlangen om een wanhopige poginig te doen haar doel toch te bereiken. Want ze moest zich hekennen, dat in het spel, dat ze gespeeld had, haar hart mee gesproken had; dat ze van Richard was gaan houden, in hem niet den eigenaar van Gresford Chase ziend, maar een main, een goed vriend, wiens karakter haar hart verovend had. Ze had in haar afwisselend leven veel mannen ontmoet, die haar begeerd hadden en waarvan ze zich met haar scherp waamemingsvermogen, bij de gedachte aan een huwelijk vol afschuw had atfgekeerd. Dat was in de eerste jaren van haar volwas- sen-zgn, toen zij en haar vader in het buiten- land woonden om daar met hun klein mkomen gemakkelijker ite kunnen leven dan in Enge land. Toen was, na een paar Jaar, de kennis- making met Sir Percy Brayshaw gekomen. Van dien tijd af was hun leven prettiger ge- worden; ze konden zich iets ruimer bewegen, zich beter kleeden. Marion vroeg niet en het kon haar niet schelen ook hoe dat kwam, en welk soort zaken Sir Percy en haar vader deden. Zg had in Sibyl Brayshaw een vriendin gevonden en de vriendschap was niet minder hartelijk om het feit dat hun natuur en karakter zoo verschillend waren. Op een dag werd hun verteld, dat ze naar Engeland terugkeerden, naar het familieland- goed in Long Gresford, waarover haar vader Jarenlang het bebeer had gevoerd voor den eigenaar, die daartoe, door zwakke geestver- mogens niet in staat was. Zij namen hun in- trek op de Grange, een verwaarloosd, verval- len huis; een somber, kil, maar toch een eenigszins welkom contrast met hun kamers in Montmartre. Haar vader had het, evenals v66r hun ver- schap en voor nationale verschillen en eigen- aardigheden geen oog meer schrjnt te hebbeh. Daamaast bestaat echter een nationaldsme, dat de waarde en de beteekenis van de inter- nationale gemeenschap ten eenenmale mis- kent. Niet lang na 1500 leerde een Machiavelli daarin mim 2 eeuwen later door de Vattel gevolgd dat de staat, als drager van een nationale cultuur, onbeperkte heerschappij mag oefenen over alles en over alien. Die leer vindt ook in onzen tijd warme aan- hangers en verdedigers. Maar wie ze aanhangt ontkomt niet aan de ijzeren consequentie, het gelijke recht en de gelijke waarde van andere staatsgemeenschappen te miskennen. Daar- mee is de toegangspoort tot een ongebreideld imperialisme ontsloten. Zulk een nationalis- me is niet minder eenzijdig en niet minder schadelijk, dan het terecht, veroordeelde sen- timenteele internationalisme. Op de binnenldnie staande, zal men naar beide uitersten front hehhen te maken, maar tusschen die beide buiten-linien, door de ex treme richtingen beszet, is overvloedig ruimte om zoowel werkzaam te zijn tot bevordering van een krachtig nationaal bewustzijn, als tot de schepping van betere hetrekkingen tus schen de staten onderling, door te streven naar algemeene rechtsorganisatie. Die algemeen menschelijke rechtsorganisa tie mag niet naar het» rijk der on'vervulbare idealen verwezen worden, hoe moeilijk het ook moge blijken, er toe te komen. Zij heeft recht op een plaats naast en niet boven de rechtsgemeenschap der afzonderlijke staten. De ontplooiing van het menschelijke leven in zijn rijke vormverscheidenheid brengt mede, dat elke staat de hem alleen betreffende za ken zelfstandig te regelen heeft, maar dat daarnaast tal van zaken zijn aan te wijzen, waarbg belangen betrokken zijn aan alle sta ten gemeen. Daarvan is het behoud van den vrede tusschen de volken thans wel het voor- naamste. Dit is een levensbelang van de aller- eersite orde voor de volken en daarom, omdat dit aller belang is, moet men ook het inter- nationale gemeenschapsorgaan aanvaarden, dat daartoe werkzaam kan zrjn. Schadelijk voor het nationale leven kan dit niet zijn, als men oog heeft voor de natuur- lijke grenzen van het nationale, zoowel als van het intemationale. Zeker, er zijn onverstandige intemationa- listen, maar evenzeer onverstandige nationa- listen. Men moet intusschen zijn gedragslijn niet laten bepalen door de onverstandigen in (J0 beide kampen, maar door hen, die de din gen reeel zien. Reeel is dan, dat er ook be langen zijn die alle staten gemeen hetoben en dat de behartiging daarvan een zelfstandig in temationaal gemeenschapsorgaan eischt. In de oprichting van den Volkenbond is dat be- sef tot uiting gekomen. Wel heeft de Volken bond ernstig teleurgesteld en is de overschat- ting van den enkelen staat sinds zijn oprich ting niet af- doch wel toegenomen, en daar mede bet oorlogsgevaar, maar moet dit nu leiden tot een moedeloos bij de pakken neer- zitten, of tot een verhoogde krachtsinspanning van regeering en volk, om over alle teleur- stellingen heen den begeerden bergtop te be reiken? Het antwoord kan niet twijfelachtig zijn. De groote Zwijger heeft het reeds voor ons gegevenPoint n'est besoin d"esperer pour entrependre, ni de reussir pour perse- verer". De ondervonden teleurstelling mag ons niet ontmoedigen, den strijd doen opgeven, doch moet veeleer tot vemieuwde en verhoogde krachtsinspanning aansporen. Het is de taak van deze vereeniging in die richting leiding te geven aan het denken van hel Nederlandsche volk. DE HEFFINGEN OP MARGARINE. De Nederlandsche Bund van rnargarine- mengbedrgven heeft een adres gezonden aan den Minister van Landbouw, waarin dringend wordt verzocht ten spoedigste over te gaan tot het verlagen der beffingen op margarine, en wel zoodanig dat dit volksvoedsel wederom onder het bereik der massa kan komen. trek naar het buitenland. druk met de ver- vulling van zijn plichten, maar zijn rentmees- terschap scheen nog steeds niet bijster veel in te brengen; ze moesten, gelijk voorheen, uiterst zuinig leven. top het armoedige af. Dat zorgelgke en vrij vreugdelooze bestaan had zich voortgesleept tot plotseling Gresford Hall welks bezitter in een gesticht was opge- nomen, aan Sir Percy Brayshaw werd ver- huurd. ,,Nu zal het voor ons prettiger woraen, meisjelief', zei haar vader. Hij had gelijk; Sir Percy en zijn dochter gaven veel partijen; meestal waren het rijke, en dikwijls vrij ordinaire menschen uit Lon den, waar de Brayshaws dikwrjls een week gingen doorbrengen. Eens namen ze haar, als Sibyl's vriendin mee te logeeren in een deftig hotel, waar ze kennissen te lunchen vroegen en haast iederen avond uit dineeren gingen. En toen kwamen de> menschen, die hen als gast hadden ontvangsn, voor korte bezoeken op Gresford Hall. Sir Percy leek vermogend, een reden, meende zg, waarom hij toch beter in kringen kon verlceeren, die niet in hoofd- zaak uit parvenu's bestonden. „Dat komt", legde haar vader eens uit, toen ze hem er over sprak, „dat er twijfel bestaat omtrent Sir Percy's recht op de titel. Een neef, die zich Sir Francis noemt, maakt er aanspraak op en het zou mij niet verwonde ren als hij gelijk heeft. Het is voor ons toch hetzelfde wie de rechtmatige baronet is. Maar omdat er eenige twijfel bestaat, houdt men zich liever op een afstand. Men wil zelfs de kans vermrjden om hem in hun midden op te nemen. Hij houdt van gezelsehap en schijnt beter te kunnen opschieten met parvenu's dan met die stijve troep, die bang is om vrien- delgk te zijn." Meer werd er niet meer over gezegd. De kwestie van een wel of niet rechtmatige titel EEN AMBTENAAR VAN HET O. M. BUITEN ZIJN BOEKJE? Het Eerste Kameriid Hermans heeft de vol gende vragen gesteld aan den Minister van Justitie 1. Heeft de Minister kennis genomen van een artikel in „Het Volk" van 15 Mei 1.1. (Avondblad, buiteneditie), getiteld; Justitie en N.S.B., ontleend aan ,,De Standaard" van 14 Mei 1.1. (biz. 5) waarin wordt beschreven een procedure voor het Hoomsche kantongerecbt, betreffende overtreding van de Motor- en Rij- wielwet door den Enkhuizer predikant, Ds. B. E. J. Bik, waarbij na afloop van het requisi- toir van den ambtenaar van het openbaar ministerie, Mr. H. B. de Brueys Tack, het vol gende zou zijn geschied; Met nadruk verklaarde Ds. Bik het volste vertrouwen te hebben in de Nederlandsche rechterlijke macht in het algemeen en in deD Hoornschen kantonrechter in het bijzonder. Nu Mr. de Brueys Tack echter mededeelin- gen had gedaan uit een gesprek onder vier oogen, achtte Ds. Bik zich gerechtigd om mede te deelen, dat deze ambtenaar van het O.M. in datzelfde gesprek hem toegevoegd had: Waar om kom je niet bij ons, bij de N. S. B. 2. Wil de Minister een nauwkeurig onder- zoek omtrent de uiting van dezen ambtenaa> bij het O.M. doen instellen? 3. Mochten de aangehaalde feiten juist zijn, acht de Minister het dan oirbaar, dat een jus- titieel regeeringsambtenaar, in zijn functie, propaganda maakt voor toetredingtot de N.S.B.? 4. Is de Minister niet van meening, dat deze manier van handelen ten hoogste schadelijk is voor het geloof in de onpartgdigheid, de recht vaardigheid en de waardigheid van de rechter lijke macht? 5. Zoo ja, welke maatregelen denkt de Minister dan te nemen, opdat aan zulk optre- den radicaal een einde wordt gemaakt? Ook het Tweede Kameriid van der Heide heeft den Minister van Justitie vragen ge steld over deze kwestie, nJ. de volgende: 1. Heeft de Minister kennis genomen van een Kantongerechtszaak in Hoom, die dezer dagen diende en waar, volgens een verslag, de verdachte zou hebben gezegd, dat de ambte naar van het O. M. hem zou hebben ^toege voegd: Waarom kom je niet bij ons, bij de N.S.B.? 2. Wil de Minister onderzoeken of de be- doelde ambtenaar van het O.M. zich inderdaad op deze wijze heeft uitgelaten? 3. Mocht het resultaat van het onderzoek dit zijn, dat de bedoelde woorden gebezigd zijn, welke maatregelen denkt de Minister dan tegen dezen ambtenaar van het O.M. te nemen? ALGEMEENE VERGADERING VRIJHEIDSBOND. Bij de opening van de algemeene vergade ring van de liberale staatspartij „De Vrij- heidsbond" werd opgemerkt door den voor zitter, Mr. W. C. Wendelaar, naar aanleiding van de weigering der radio-uitzending van zijn openingsrede, dat hij, instede van een nieuwe rede te maken en gemuilkorfd door de radio te speechen, er de voorKeur aan ge geven had, in een onveranderde rede zijn mee ning weer te geven. Voorgesteld werd een telegram met betui- ging van verknochtheid- te zenden aan 'H.M. is niet iets, waar een jong meisje zich het hoofd over breekt. Bovendien maakte de aan- wezigheid van de Brayshaws op de Hall het leven dragelijker dan het ooit geweest was voor ze uit Engeland weggegaan waren. Lang- zarrierhand leek het haar ook dat hun inkom- sten ruimer waren. Haar vader had de Grange wat laten restaureeren, oude meubels hadden plaats gemaakt voor smaakvolle stukken, de tafel prijkte nu met zilveren eetgerei, waar- voor Archer Cardon een zwak had en modern comfort werd in het huis aangehracht. Haar vader had haar nieuwsgierigheid bevredigd door te zeggen dat hij een grooter inkomen had; hij was niet rijk en zou dat ook wel nooit worden; maar als ze kalm leefden, zouden ze zich zoo nu en dan <?en luxe kunnen permit- teeren. Kort daarop had hij haar de waarde- volle diamant gegeven, die ze om de hals droeg en had er op gestaan dat ze naar de duurste winkels in Gilchester ging om kleeren en ondergoed te koopen. „Je moet zorgen, dat je er chic uitziet, kindje", had hij gezegd. „Het heeft geen zin om een knap gezicht te hebben, als je je sma- keloos en slordig kleedt." Bijgevolg was Marion Cardon een van de best gekleede jonge meisjes in de streek. Ver schillende veronderstellingen werden geop- perd aangaande Archer Cardon's verbeterde omstandigheden. Hij vertelde rond dat hij geld geerfd had en daar dat zeer aannemelijk leek geloofde men dat. Het leven ging zoo plezierig voort, maar na eenigen tijd maakte zich een toenemende mat- heid en ontevredenheid van Marion meester. De lange wintermaanden waren bijna ondrage lijk saai voor het meisje. dat de vroolijkheid en de afwisseling van het Parijsche leven had leeren kenntn. De jachtpartijen waren een vreugde, hoewel ze te weinig voorkwamen om een tegenhang te vormen voor de saaie avon- "Te^£*vw<rrfoC<^ O+ixze^i'iTv^c'C (Ingez. Med.) den, grijze luchten en modderige lanen. Ze was altijd welkom op de 'Hall, maar was te trotsch om zich daar dikwijls te laten zien. In dien tijd werd het haar duidelijk, dat Frank Destorook veel notitie van haar nam. Met al zijn goede eigenschappen was hij verre van haar ideaal; daarbij kwam dat hoewel hij een uitgestrekt landgoed bezat, haar toe- komstdroomen verder gingen. Maar een betere kans deed zich niet voor, dus zag zij zich genoodizaakt hem aan te moedigen. Ze moest wel, wilde ze niet het risico loopen er nog slechter af te komen, met dezen goedhartigen, laag-brj-den-grondschen landjonker tevreden zijn. Zoo kwam het dat ze den armen Des- brook maandenlang aan het iijntje hield Zijn geduld raakte nooit uitgeput, terwijl zijn verliefdheid bij den dag toenaim. Eindelijk, beu van de ondragelijke verhou ding en misschien uit medelijden, liet Marion haar tegenstand varen en hg nam gretig de kans waar, toen hem de gelegenheid geboden werd en vroeg haar ten huwelgk. Ze nam hem aan onder voorwaarde dat de verloving voorloopig geheim zou blrjven. Haar vader, zei ze, had andere plannen wat haar toekbmst betfof; die konden niet zoo plotseling m de war gestuurd worden. Zoo ging het leven voort. De eigenaar van Gresford Chase stierf en een moment hada.-ii ze een vurige hoop dat Archer Cardon de erf- genaam zou zijn. Deze werd echter spoedig door den familie-advocaat vemietigd. Richard Cardon, die naxler stond, werd spoedig in New Zeeland opgespoord en Archer's kans was gevloden. Ten deele, want de nieuwe eige naar was ongetrouwd. Archer's dochter Was een bijzonder mooi meisje, en wat van Veel belang was, een meisje met intelligentie. Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1