Ter Neuzensche Courant Het Mysterie van Grestoid Hall. 'n Migraine op komst? AKKEH7JES Binnenland Feuiileton Buitenland. Feuiileton-vertellingen Landbouwberichten Maandag 18 Mei 1936 No. 9453 TWEEDE BLAD gift van de koningin. guatamala verlaat den BRABANTSCKE BRIEVEN. AKKER-CACHETS VAN De Koningin heeft een gift geschonken als blijk van Haar waardeering voor het streven van de commissie voor de restauratie van de Sint Maartenskerk te Zaltbommel. DE IN DIENST GEHOL'DEN DIENST- PLIOHTIGEN. Bij Kon. besluit van 13 Mei is het volgende bepaald: Voor de dienstplichtigen, die ingevolge Kon. besluit van 11 Maart, na het einde van de eerste oefening in werkelijken dienst zijn ge- bleven, eindigt deze verlengde werkelijke dienst: a. voor zooveel zij behooren tot de 4de di- visie, met ingong van 16 Med;« b voor zooveel zij behooren tot ten van de divisies, tot het regiment wielrijders of tot het wapen der artillerie, met ingang van 16 Juni 1936. De minister van defensie heeft m een brief aan de militaire autoriteiten verzocht, zorg te dragen dat aan de hiehbij betrokken dienst plichtigen groot verlof wordt verleend met in gang van resp. 16 Mei en 16 Juni. Dit geldt uit den aard der zaak evenzeer voor degenen, die reeds met ontaepaald klein verlof zijn vertrokken. als voor hen, die nog bij den troep aanwezig zijn. BOTER. De prijs van het crisdsbotermerk en van de vervoervergunning voor buitenlandsche boter is voor de week van 18 tot en met 23 Mei vastgesteld op 1 per kilogram. DE EERSTE INTERNATIONALE VEBLIGHEIDSCONFERENTIE. Op het in Mei 1935 te Londen gehouden na tional veiligheidscongres waren afgevaardig- den van buitenlandsche veiligheidsvereemgm- gen en -instellingen uitgenoodigd. Dezen be- legden to en met hun Engelsche collega s een vergadering, waarin de wenschelijkheid werd betoogd, eens per 2 of 3 jaar bijeen te komen, met het doel van gedachten te wisselen over onderwerpen in verband met de veiligheid in fabrieken en werkplaatsen, in het huisgezin en op den weg. Tevens werd daarbij de wensch uitgesproken, dat de eerste van de reeks van dergelijke taijeenkomsten in Nederland en wel j in 1937 zou plaats hebben. Deze wenschen knoopten de Nederlandsche deelnemers aan de Londensche bijeenkomst in hun ooren. Het gevolg hiervan is geweest, dat het veiligheidsmuseum te Amsterdam, in sa- menwerking met het verbond van vereenigin- gen voor veilig verkeer de eerste intematio- nale veiUgheidsconferenitie 1937 tegen 19, 20 en 21 April 1937 organiseerde. Beide instel lingen benoemden drie vertegenwoordigers, als leden van het bestuur der conferentie. Ditbe- stuur is als volgt samengesteldvoorzitter mr A baron Schimmelpenninck van der Oye. voorzitter van het verbond van vereemgingen voor veilig verkeer; 2de voorzitters: dr. ir. A. H. W. Hacke, directeur-generaal van den ar- beid; secretaris-penningmeester: ir. R. A. Gorter, directeur van het Veiligheidsmuseum. C. J. van Wijngaarden van Hees, secretaris van het verbond van vereenigingen voor vei lig verkeer; ir. J. L. Biengait, penningmeester van het bestuur van het veiligheidsmuseum; mr. dr. J. F. Schiinfeld, administrates van het departement van waterstaat. Het algemeen secretariaat der conferentie is gevestigd in het Veiligheidsmuseum, Hob- bemastraat 22 te Amsterdam. AANBIEDING AMEUBLEMENT OP DOBPARTEMENT VAN SOCIALE ZAKEN. Het gemeentebestuur van Den Haag had eenigen tijd geleden aan den minister van so- ciale zaken meegedeeld, dat het aan de vak- cursussen voor jonge werkloozen, leider de heer C. van Wijk, opdrlicht had gegeven tot het vervaardigen van een ameublement ten gebruike in de werkkamer van den heer Merjer de Vries, hoofdinspecteur voor de werkver- schaffing en algemeen secretaris van de njks- commissie voor de jeugdwerkloosheid. IDiit ameublement zal Maandag a.s. door den wethouder, den heer L. Buurman, op het de partement van sociale zaken worden aange- boden. De minister van sociale zaken zal bij deze overhandiging Maandag 11 uur tegenwoordig zijn. EEN COMITe VOOR DEVALUATIE. Er heeft zich een comite gevormd, met het doel propaganda te maken voor spoedige deva luate van den Nederlandschen en den Neder- landsch-IIndischen gulden. Als lid van het comite zijn o.m. toegetreden de heeien. J. J. M. Berghegge, Tilburg, mr. H. Bo- gaardt, Den Haag, mr. W. J. L. van Es, Was- senaar, prof. mr. E. G. J. Grimbere, Tilburg, A H van Heek, Enschede, W. C. Hudig, Rot terdam, H. F. Kersten, Voorburg, prof. dr. N. Polak, Rotterdam, E. J. van Puyenbroek, Goirle en E. D. van Walree, Baam. De Nederlandsche vereeniging voor waarde- vast geld heeft aan de totstandkoming van dit comite medegewerkt. Het comitS voor devaluate zal geheel zelf- standig werken. Het secretariaat van het comite is gevestigd: Nassau Ouwerkerkstraat 3, Den Haag. HET ADRES BETREFFENDE MUNTCORRECTIE. Naar aanleiding van het aan De Tijd ont- leend bericht over een adres aan minister Colijn betreffende muntcorrectie, deelt. men van bevoegde zijde het volgende mede. Het is inderdaad juist, dat een adres van den gepubliccerden inhoud, onderteekend do?" een paar honderd vooraanstaande personen enkele dagen geleden strikt, vertrouwelijk, tot de regeering is gericht. De publicatie, welke thans heeft plaats ge- had, is blijkbaar aan een buitenstaander te wijten. Deze indiscretie is te meer te betreuren, omdat in bedoeld bericht namen worden ge- noemd van personen, die niet als onderteeke- naren op het adres voorkomen. VOLKENBOND. Naar Reuter uit Genfeve meldt, heeft de Zuid-Amerikaansche staat Guatamala beslo- ten den Volkenbond te verlaten. VERVALSCHING VAN PASPOORTEN. De Belgische recherche is, naar de corres pondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt, op het spoor gekomen van een internationals bende die zich bezig hield met het maken en verkoopen van valsche paspoorten. Een lid van deze bende, zekere Iwan Momnik, van Russische nationaliteit, die van een dergelijk paspoort gebrudk had gemaakt om zich naar Engeland te begeven, is bij aankomst te Oos- tende in hechtenis genomen. Ulvenhout, 12 Mei 1936. Menier, We zaten, Trui en ik, 's avonds 'n bietje uit te blazen van den drukken dag, 't boeren- bedrijf draait ii deuzen tijd op voi le toeren, amico, (en Trui werkt 'r eigen mager aan de komende brui- loft) als den Fielp kwam binnenge- stapt. Eerlijk gezeed, mee da'k 'm zag, lag ie wat zwaar op m'n maag. Want 'lijk ik zee: we waren moei, veul moei enwat de bruiloft betreftallez, ik begin er 'n bietje bang van te worden! Ik heb al 'ns gecijferd ook ennenouja, da's nog 't ergste nie! Laat 't duuzend guldens kosten'n handsvolleke geld kwijtraken op 'n plazierige manier, da's in deuze jaren van geregeld verlies, tenminste 'ns 'n plazierige afwisseling! Ja, den mensch komt soms tot rare gedachten, in deuzen tijd van gesocialiseerde naasten- „liefde", waarin steuntrekker en steuner allebei, huilien eigen „boter" knutselen, om dat ze geen van beien de naastenliefde aan den margarine-millionnair mee torsen kunnen! Afijn, laat ik den Fielp 'ns goeiendag zeg- feesttafel ligt daar aan te branden!" „Gin noocl, man. Veur juilie is er nog da nie in den hoveti gewiest is. Ge krijgt alle3 versch, werm,- zo6 van z'n moeder ,,Ge komt toch mee alles op tijd klaar, Fielp?" vroeg Trui 'n bietje zurgzaam. „Och, Trui, mokt oe nie hongerust! 'k Heb meer mee da bijltje geakt!" „Trui", zee ik: ,,schepkt 'm nou rap 'n borreltje in, anders blrjft ie hier nog over- nachten!'' Zit ik oe in den weg", vroeg ie geraakt. „Niks", zee ik: ,,maar ik had me sjuust voorgenomen heel deuzen avond nie over 't feest te praten, want wij zijn doodmoei. En as ik jou nou zie, druipende van room en ge- smolten suiker, danMan, jou aankijken is genogt, om ziek te worren. ,,Hier, Fielp", zee Trui: ,,'n citroentje-met, lijk gegewoon zijt". jSantjes", zee-t-ie teugen me. Ik zweeg. ,,Trui", schenkt 'm toch kwiek ok 'n glaske in; daar is anders gin uis me^ 'm te ouwen ,,Gij ok eentje vroeg ze en ze keek me werendig aan, of ze me vandaag voor t eerst zag. Ik knikte. „Maar asteblieft zonder suiker, Trui! ie wijvenborreltjes maken me wee". „Slaat da op mijn?" vroeg ie weer. ,,Ja! En als 't oe nie bevalt, Edelachtbare, dan dient ge maar 'n amendement in op m'n voorstel". En om 't goed te maken presen- teerde ik 'm sigaar. ..Eindelijk", zuchte-n-ie dankbaar: „ik docht al: waar blijven die sigaren toch! Ik keek, onwillekeurig zo6 straf naar z'n sigaar, dat ie wat ongerust wier. ,,'t Is toch gin klapsigaar, Dre?" ,,Tot m'n spijt nie, neeel' Ja, amico, als ge malkaar al heel 't leven als kameraad kent, dan neemt ge geen blaaike meer voor oewen mond. En dan durf ik ge- rust teugen den Fielp te zeggen: Fielp, trek asteblieft nou op, 'k heb ginnen tijd voor oe!" En den Fielp? Wel als ie dan geen zin heeft om te gaan, dan blijft ie sjuust zoo rustig zitten, alsof ge 'm gebid en gesmeekt had nog wat te blijven! Ik had dan gezeed, da'k over 't feest niks meer hooren wilde, dus at ie bij z'n citroentje smakelijk z'n eigen bruidsuikers op. Zoude grj er nog nie 's 'n paar aan Trui geven ok, slokop?" vroeg ik 'm beleefd. Dalijk. dat moet ik zeggen schudde ie 't builtje heelegaar leeg op Trui's bordeke. Ge verstaat den Fielp is toevallig een van de weinige ,,slagers" die wel hunnen eigen worst eten". Wat ge aan z'n postuurke van driehonderd pond dan oOk wel gewaar wordu. Wa-d-'n jubilee, wa-d-'n kollesaal jubilee zal t gaan worren, Dre", zee-t-ie onverstoor- baToen wier ik oplettend. Ik begreep, dat nou den aap uit den mouw ging komen. Want dat binnenloopen mee die taruidsuikertjes, allez, daarin had ik al, dadelijk geenen cent vertrou- wen! ,,iSantjes", zee ik nou en 'k proefde van m n citroentje-puur. Nou zweeg hij. Sjuust op tijd zag ik, dat z'n glaske al leeg was. Dus ik maakte geen aanmerkingen. Maartoen... excuseerde-n-ie z'n eigen! ,,'t Mijne is leeg", zee-t-ie. ,Nog eentje, Fielp?" vroeg Trui. Sjonge, wat was de die in n feestelijke stemming! „Geren, Truike! Gij wit tenminste oe t hoort", zoo stak ie onderwater. Brandt nou thuis oew rommel nie aan vroeg ik. ..Bemoei ik me mee jouw haffaires, Dre lnphte ziinen buik onder't witte En zachtjes lachte zijnen buik onder slobbeke. ..Hebt ge da citroentje zelf ingemokt Trui Is toch goed Fielp, hoop ik?" ,,Goed? Goed? Mensch daar is gin woord huitgevonden om aan te duieen oe puik t is! Toen wierd er geklopt. ,,Da's 'nen vrimde", zee Trui. ,,Toch nie heelegaar", zee den Fielp: „da zal' den The zijn Onder ons:: da's den directeur van d her- monie, amico. 'Nen goeien, kearel! Sjuust zoo dik als den Fielp, maar half zoo groot 'n Postuurkeals Bakhuys m teu- genkomt, dan schupt die'm gemoedereerd tus- schen twee goalpalen. ,,Kom maar hitmen The", kwekte den Fielp, Den The begreep en ook zijn buikske begost te titsen. ,,Den The komt 'ns pratenbegost den Fielp...... Toen gooide! ik 'm m'n pet in z'n gezicht. En dat „schot" kwam zoo manjefiek-sjuust in de „roos", dat later den Fielp z'n tanden i# de klep stonden. Den The z'n buikske lachte, dat 't 'nen knoop van z'n vestje te machtig wierd! Die sprong mee 'n nijdig tikske teugen de platte- buis. ,,Zoo komt ier nou 'nen mensch weg The, die heer bewijzen wil aan dien ratjan! (Dat was ik). „Nou hij da zoo zegt, Drd", begost den Thd: ,,wij kwamen 's praten over 'n serenade! Of liever gezeed: praten, praten is 't woord nie. Daar va.lt nie over te zeeveren. 't Is 'n uitgemokte zaak deur ons bestuur. Die eer komt juilie ,,Schei maar uit, The, riep ik. „Ik heb ok al 'n duuzend keeren in de Ulvenhoutsche feestkcmmissie gezetenhet bier is besteld horre!" 't Is 'n reuzenheer enverder kwam den Fielp nie, want ik greep weer naar m'n petje en hij had ervaren, da'k raak gooide! Den eerlijken The zei tenminste: ,,dan ben 'k klaar mee m'n bodschap!' „Drink maar 's uit, Thd", zee ik en sjuust als ik vol wilde schenken, zette den Fielp z'n glaske bij. ,,Hij is nie e6nkennig", vond den The en huphuphup, daar lachte z'n buikske weer. ,,The, denkt om oew knoopen, man", riep ik. Maar toen wierd 't erger. Er zoo kwam lang- zamerhand 't feest alweer los! En nie zoo zuinig. Drie lejen brj malkaar van alle mogelijke feestkommiteiten van Ul venhoutallez! die leveren vakwerk! En hoewel ik me vast voorgenomen had, deuzen avond 'ns te rusten, over geen feest te prakizeeren, 't wierd elf uren voor 'k het wist. Toen heb ik de deur van den erf opengezet en sjuust als den Fielp ging zeggen, „da's 'n goei gedacht, n' bietje frissche lucht kan gin kwaad. dan rolde-n-ik 'm van z nen stoel, kalmkes naar buiten. Toen vond den anderen „eerbezorger" 't ook tijd worden. Hij stond tenminste rap op en als ik gesloten had, m'n klompen al uitgedaan de steertklok opgetrokken, dan hoorde ik den Fielp daarbuiten nog teugen den The zeggen: „en gij! Gij moest 'm laten(dat drukt ge toch nie af, amico!) mee de serenade!" ,,Da ga nie meer, Fielp", ze halfwatt teugen heelwatt: ,,want hij hee-g-et bier al besteld!' Toen wieren de stemmen zachter. Ze gin- gen den nacht in. De Fielp in t wit, den Th6 mee z'n bolhoedeke achterover! „Dan gift ie z'n bier maar terug!" ,'t Zou jammer zijn", zee den The. En zoo. amico, zoo gaat 't van dag tot dag! Ik feest nieIk word gefeest! Afijn! Ditte nog: Geenen post gaat voorbij, of ik krijg stapels felicitaties. Tot de vliegpost brocht er uit Indie! Ik kan deus brieven nie beantwoorden voor na 't feest! Ik schrijf dat, ter geruststelling, want daar zijn menschen, die vreezen, dat „Dre-Ulven- hout" nie te recht komt. En alleen dit korte adres dat is het veiligste adres! Brieven aan de kranten raken kwijt. En nou schei 'k er af. Ze zrjn op den oogen- blik bezig guirlandes van mastengroen in den stal te hangen. En daar moet ik meehelpen. Want ook dht feestelijk werk wekt veul dorst op, merk ik wel. 't Zal Vrijdag, 15 Mei, spannen! „En de Blaauwe", zult ge vragen? Die is in geen velden of wegels te zien. Dat belooft dus weer 'nen extra". 'k Hoop 't te boven te komen! Kom, 'k mot naar den stal; de dorstigen laven. Volgende week krijgt ge 't verslag van 't feest eigens. Hou maar 'n ordentelijk plekske open Veul groeten van Trui haarke minder van oewen I. aardappelen, binnen de vierkantsmaat 2845 mm, welke behooren tot een der na- volgende rassen: en als altij geen toet a voe DRe. gen, want die is sjuust binnengekomen, heele- I versnot scheen op Trui d'ren citroen. gaar in 't wit, z66 uit de bakkerij! I Wa komt ie doen> Fielp?" vroeg Trui 'n Naar het Engelsch van SIR WILLIAM MAGNAY (Nadruk verboden.) 29) (Vervolg.) „Schitterend. De vent zal nu wel geen lust meer hebben hier langer te blijven rondlum- melen". Laten we er het beste van hopen. Hij zou gevaarlijk kunnen worden. Het treft ongeluk- kig dat Myrtle's terugkeer juist samenviel met zijn bezoek.'" trHet zou een sleutel kunnen zijn.' „Dat is waar ik ook bang voor ben. We moeten maatregelen nemen dat we den Franschman voorgoed kwijtraken.'" ,En inmiddels onze operaties tijdelijk sta- ken?" opperde Cardon. Brayshaw maakte een wuivende beweging in de richting van den salon. ..Beste kerel dat is uitgesloten onder deze omstandigheden. De buit is te groot om te laten glippen. En de dame kan elken dag ver- trekken. Het zou ons in staat stellen ons een half jaartje kalm te houden Teen zij teruggingen naar den salon boog Brayshaw zich naar zijn metgezel en fluister- de: „Wees voorzichtig met je komen en gaan hier, Archer. Er zijn twee dwarskijkers op de vlakte, die hun oogen niet in den zak hebben en de Franschman is niet de minst gevaarlijke van die twee." Cardon knikte insternmend. Hij kwam dan efkens opgeloopen om te zeggen, dat ie 'n nieuwe bruidsuiker kost leveren en of we die eerst 'ns keuren wilden. En uit hj papieren builtje schudde-n-ie voor ons uit, 'n handvol gekleurde suikertjes, mee 'n gezicht, 'n gezicht, of ie in de gemeente- begrooting zat. ,.Bet 's deur!" ,,Lot nouw 's smelten op oew tong". ,,En bet deus nou 's deur". ,,En deus! En deus!" ,,Wa pruuven guilie nouw?" „Oemm! Oemm!" knorde Trui, lijk 'r, schransend verken: „oemm, da's goeie. Fielp. Ja. Lever die maar!" „En gij, Dre, vroeg ie: ,,vinde gij ze nie reusachtig-prima ,,Ge hebt me smerig den smaak van m'n pepke bedorven; blijf bij oewen oven; heel m'n Aan het diner zat Richard naast Sibyl; Marion was tegenover hem gezeten met Kapi- tein Wilson als tafelheer De situatie was min of meer pijnlijk voor Richard. Hij had een idee dat zijn nicht hem scherp en jaloersch in het oog hield alles wat zij, in ronde woorden en bedekte toespelingen, over de Brayshaw's gezegd had spookte hem door het hoofd; hij voelde zich niet op zijn gemak en half-be- schaamd in haar tegenwoordigheid het hin- derde hem dat ze zou opmerken op hoe goe- den voet hij reeds met Sibyl was. Hrj hechtte geen waarde aan Marion's waarschuwingen, zeker niet voor zoover die betrekking hadden op het andere jonge meisje, maar toch had hij een echt-mannelijken afkeer om zwak te lijken. Maar ook Sibyl was niet op haar gemak, ofschoon ze haar best deed daarvan niets te laten merken. Ze voelde zich onzeker omtient de mogelijke verhouding tusschen Marion en Richard. Ze was van nature oprecht en ridder- lijk; de gedachte wellicht van een toevallige kans gebruik te maken ten nadeeel van haar vriendin, stuitte haar tegen de borst. En toch de vraag hoe die twee eigenlijk met elkaar stonden, liet haar geen rust. Toen, na afloop van den maaltijd, de heeren zich naar den salon begaven, voelde Richard het als zijn plicht op Marion toe te gaan; hij had tijdens het diner niet meer dan enkele, oppervlakkige woorden met haar gewisseld. ..Ik heb van je stoetmoedig avontuur ge- hoord Richard," begon ze, nadat zij ruimte voor hem had gemaakt op de sofa waarop ze zat. ,,Je bent warempel op weg om 'n held te worden." ,,'n Held van het boerenerf;" lachte de jon- re'man. „Het had niets om het lijf, hoor. Ik heb in NieuwJZeeland heel wat ervaring op het gebied van vee opgedaan, zooals je wel begrijpt." bietje angstig. „Aanzeggen da'k n paar vaten bier extra mot bestellen", zee ik. Onderwijl was den The binnengekomen. Navond samen", zee-t-ia: guilie zit ei hier best vooG" En z'n kiepige oogskes gin- gen van de glaaskens naar de flesch en van de flesch naar de sigaren! Ier is van halles", zee den Fielp gastvrij. en 't wordt oe van aarte gegund. Veur hieder borreltje mot ge 'n ander smoesje ver- zinnen. The, mkar....... dan k66m 't ok, horre. En 't goeie!" Den The wier 'n bietje verlegen onder den Fielp Z'n vrijpostighedens. Daarom zee ik maar: „ga zitten The en trekt oew feigen van dieen suikerpin maar niks aanZijn Hedelachtbare is ier kind m uis. Sibyl Brayshaw beweert dat je haar leven hebt gered," merkte Marion op; op een toon die naar vermoeden te kennen gaf, dat het meisje waarschijnlrjk wel eenigszins zou heb- ber overdreven. Dat is wel heel sterk uitgedrukt, ant- woordde Richard, „ofschoon juffrouw Bray shaw natuurlijk in gevaa-- zou hebben verkeerd als dat dolle beest haar paard had aange- V 3,11631." Ik ben overtuigd dat jij het niet zoover zou hebben laten komen," verklaarde Marion met een licht krullen van haar lip. „Ik kan er niets aan doen. maar ik dacht bij mijzelf o het verhaal niet 'n beetje opgesierd was, op de gewone Brayshaw-manier. Maar enfm, je weet zelf het beste. waardoor je je verdienste- lijk hebt gemaakt." Niets om veel drukte over te maken, klonk het bescheiden. Marion wendde bet gezicht naar hem toe, die ietwat-schampere uitdrukking erop was verdwenen. Jelui hebt 'n schitterende dag gehad, he, hernam ze op verander.len toon. ,,Je had me wel eens kunnen beklagen, dat ik al dat plezier gemist heb." t Ik vond het heuscli jammer dat je er met tail" was Zrjn stem klonk volkomen oprecbt. Meen je bet werkelijk?" Er was een spot- tende twinkeling, maar tegelijk iets emstig- onderzoekends in haar cogen; haar toon was een mengeling van dankbaarheid en twijfel. De arme Colombine zal de eerste veertien dagen nog wel op stal moeten blijven, zegt de veearts." Maar daarom had je toch wel kunnen mee- ga'an," meende Richard. „Ik hoorde van Miss Brayshaw dat ze een ander paard heeft aa CRISIS-STEUNBESCHIKKING 1936 AARDAPPELEN I. Goedgekeurde pootaardappelen oogst 1935. De Minister van Landbouw en Visscherij: heeft goedgevonden: I. uit het Landbouw-Crisisfonds ten be- hoeve van de als groep van producenten van crisisproducten erkende telers van en hande- laren in aardappelen, die op 1 April bij een der provinciale Landbouw-Crisis-Organisaties of bij de Stichting Nederlandsche Akkerbouw- Centrale, gevestigd te 's-Gravenhage, zijn aangesloten, steun te verleenen voor door den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst goedgekeurde in Nederland nog aanwezige pootaardappelen van den oogst 1935, behoo- rende tot een der na volgende categorieen: Bevelander, Bonte Star, Eigenbeimer (alle soorten), Furore, Gruno, Iris, Konsuragis, Muntinga XVII, Nationaal, Noordeling, Populair. Present, Record, Robijn, Roode Star, Souvenir, Unicum, West-Brabander, Westein- der Blauwe, Zeeuwsbhe Blauwe, Zeeuwsche Bonte, en door den Nederlandschen Algemee nen Keuringsdienst zijn ingedeeld in klasse B en/of klasse C; H. aardappelen, binnen de vierkantsmaat 2860 mm., welke of wel behooren tot een der onder I genoemde rassen en door den Neder landschen Algemeenen Keuringsdienst zjjn in gedeeld in klasse A, of wel tot andere dan de onder I genoemde rassen, ongeacht in welke der klassen A, B of C zij door den Nederland schen Algemeenen Keuringsdienst zijn inge- deeld. De uitkeering van dezen steun geschiedt met betrekking tot die hoeveelheid van alle beaoelde pootaardappelen, welke als eigen voorraad voor een ooor de Centrale te bepalen datum is opgegeven en waarvan ten genoegen van de Centrale is aangetoond, dat zij aan wezig zijn bij telers en bij handelaren, voor zoover niet bestemd voor nieuwen uitpoot op eigen bedrijf en verminderd met die hoeveel- heden welke na dien datum als goedgekeurde pootaardappelen mochten zijn verkocht of ge- gxporteerd. Bij het vaststellen der voorraden wo-dt aangenomen, dat IMS 630 KG. Voor zoover betreft de voorraden by nande- laren, komen slechts geplombeerde partijen in aanmerking. Goedgekeurde pootaardappelen, die in sorteerinrichtingen en dergelijke opge- slagen zijn. zullen slecbts dan voor steun in aanmerking komen, wanneer zij of geploni- beerd zijn of onder controle van den Neder landschen Algemeenen Keuringsdienst staan. ^n afwijking van de Crisis-Steunbeschikkmg 1935 Aardappelen III (Oogst 1935) kunnen oo s-edenatureerd worden pootaardappelen van de maat 28—35 m.m. De Centrale kan echter voorschrijven, dat in bepaalde gevallen poot aardappelen van de maat 28—35 m.m. by inventarisatie, als hierboven bedoeld, gedena- tureerd moeten worden. De steun bedraagt per 100 k.g. van hoven- bedoelden voorraad, voor wat betreft po aardappelen, door den Nederlandschen Alge meenen Keuringsdienst ingedeeld in klasse A een toedrag van f 1,50, klasse B een bedrag van 1, klasse C een bedrag van 0,50. ONDERZOEK NAAR EEN BESTEN EET-AARDAPPEL. Ter vervanging van de Bravo. De Mei-aflevering van het Landbouwkundig Tiidschrift bevat een artikel van den heer D. Stieltjes over het onderzoek naar een goeden vervanger van den Bravo en beoordeeling van de eigenschappen als consumptie-aardappel. Bekend is, dat de Bravo, wegens zijn vat- baarheid voor wratziekte, thans in het geheele land niet meer verbouwd mag worden. Maar al enkele jaren voordat dit verbouwverbod m werking trad, waren in West-Overijssel proef- velden aangelegd met het doel, te zoeken naar een goeden vervanger van den Bravo; de oplbrengst van dezen overigens uits-tekenden consumptie-aardappel liet namelrjk veel te wenschen, en bovendien was hij zeer gevoelig voor Phytophthora in het loof alsmede voor bladrol. (De uitkomsten wezen uit, dat er enkeie aardappelsoort'en zijn, die ongetwijfeld den Bravo in opbrengstvermogen ver achter zich laten Van overwegend belang evenwel zijn, zoo schrijft de heer Stieltjes verder, de eigen schappen voor consiumptie. Allereerst wenscht men een mooi geelvleezige aardappe.. De Bevelander, welke aanvankelijk werd aanbe- volen moest al spoedig afvallen, aangezien bij te wit was. Boivendien liet de vorm te wen- schen, en waren de oogen te diep liggend. Ook de Friso heeft eenigen tijd kans gemaakt doch in 1931 kwamen plotseling in deze soort enkele aardappelen voor. die ,,kringeng waren en dit euvel is sindsdien vercrgerd. Ook de Friso is thans in de IJselstreek wegens dit euvel van het tooneel verdwenen. Naast Als s morgens dal onbehaaglijke gevoel weer zoo'n ellendige aanval van migraine aankondigt voorkom dan die misere met 1 of 2 Vol gens recept van Apotheker Dumorrt geboden." Zeker deed ze dat. Maar ,,Wat maar?" Marion haalde de schouders op. „je vindt het niet goed dat ik iets in het nadeel van je vrienden en speciaal je gast- vrouw zeg, maar heusch, waarde neef, de men schen bieden maar al te vaak dingen aan, in de verwachting dat "nun aanbod niet zal woi- Cen aangenomen. En a's het dan tdch gebeurt, beteekent dat een vemedering voor de persoon, die het aanneemt. Nu zul je misschien begrrj- pen waarom ik er de voorkeur aan gaf me thuis te blijven verkmezen." Haar bittere manier van spreken roerda hem. Maar m'n beste Marion," antwoordde hij m vriendelijk protest, „waarom heb je mij er niets van laten weten dat je zoo dol bent op een jachtrit? Dan had ik een paard uit Star- bury laten komen als er in het logement geen beschikbaar was geweest. Ik ho<fp dat een aanbod van mij geen vernedering zou hebben beteekend." Een oogentalik liet ze haar hand vertrouwe lijk op de zrjne rusten. Je mag niet zoo onwelwillend zijn, dat t e veronderstellen, Richard' En ik zou het heer- lijk hebben gevonden mee te gaan. Maar ik kon je toch moeilijk vragen mij een paard te bezorgen en jij bood liet niet aan, zoodat er niets anders voor me cpzat me te vermaken met het zetten van bloemen in alle vazen die ik thuis maar vinden kon." Arme Marion. Het is meer dan erg. Ik schaam mij diep voor mijn gebrek aan oplet- tendbeid." .1 Troost je met de gedachte dat ik met veel zou hebben bijgedragen tot je amusement, was het wederwoord, waarin weer de spotten- de bitterheid van zooeven klonk. ..Maar ik ben onzelfzuchtig ganoeg om me te kunnen verheugen dat een, zoo niet twee van mijn (Ingez. Med. I vrienden een prettigen dag hebben gebad. In elk geval zou mijn aanwezigheid je waar schijnlrjk van de kans hebben beroofd Sibyl Brayshaw van een woedenden stier te redden." De komst van Sir Percy maakte een einde aan hun gesprek; nij vond blijkbaar dat het vertrouwelijk onderhoud nu lang genoeg ge- duurd had. Richard was niet rouwig om de stoomis; hii voelde zich in een scheeve positie gedrongen. Hij had een buitengewoon eerlijk karakter en Marion's insinuaties, voor zoover ze Sibyl be- troffen hinderden hem. Hij was zich bewust dat zijn nicht een te scherp verstand bad naar zijn smaak; haar schoonheid, de onmiskenbare bekoring die van haa uitging, werden ge- neutraliseerd door iets ondefinieerbaars. dat dr gedachte *vek1,e aan een rol spelen, zich achter een masker verbergen. Richard kon thans niet meer blind zijn voor de diepere be- doeling die in haar woorden school, al zou deze hem, zonder de historic met Desbrook, waar- schijnlijk niet zoo spoedig duidelijk zijn gewor- den. Dat Marion fel begeerde om meesteres van Gresford Chase te worden, was aan geen twijfel meer onderhevig. En terwijl deze ge dachte zich in zijn hersens vastzette, bleef er, in een eenvoudigen, ongecompliceerden geest als de zijnen, geen ruimte meer voor de vraag of ze tegelijkertijd ook min of meer verliefd op hem was. Als hij aan haar vertoon van teederheid dacht, aan den impulsieyen kus, was het hem alleen maar mogelijk die te be- schouwen als zetten in het spel. Hij hield er geen rekening mee dat een weloverwogen kus voor een vrouw meestal meer beteekent dan voor een man of dat het streven naar een ver- leidelijken prijs nog niet noodzakelijk diepere gevoelens behoeft buiten te sluiten. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5