Hoe word ik bruin? Predikbeurte n ZAAMSLAG. TER NEUZEN, 18 MEI 1936 SLUISKIL. HOEK. De middagoefening te Ter Neuzen. mrk'ng land op dit gebied uitstekend georganiseerd is. zoodat zijn luchtaanvallen daar materieel zoowel als moreel, slechts een geringe ver- nietigende werking zullen hebben, dan zal hij er ook niet zoo spoedig toe overgaan omdat dan zijn verlies aan rn.ateria.al en menschen- levens nooit zal opwegen tegen door hem be- reikte resultaten. In een communique, dat ons verstrekt werd, wordt opgemerkt, dat het een verheugend ver- schijnsel is, dat in een overgroot deel van de 109 gemeenten van de provincie Zeeland aan den luchtbeschermingsdienst thans heel veel aandacht wordt besteed. Thans worden plannen beraamd, de verschil- lende plaatselijke luchtbeschermin-gsvereeni- gingen te combineeren tot gewestelijke bonden (b.v voor W. Zeeuwsch-Vlaanderen, Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren, floord- en Zuid-Beveland, Schouwen en Duiveland en Tholenterwijl het uiteindelijke doel zal zijn, te komen tot een grooten provincialen lucht- beschermingsbond voor geheel Zeeland. Door AMILDA-CRHME (Zonnebruin) krijgt Uw gelaat, armen en hals direct een gezond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med.) De ontvangst te Goes. Op het Stationsplein te Goes was het Zater- dagmorgen een heele drukte toen zich daar de vele autcriteiten verzamelden, die deel zouden nemen aan een tocht door Zeeland ter con- trole van de luchtbeschermingsoefeningen. Wij merkten daar o.m. op: den Commissaris der Koningin, de leden van Gedeputeerde Staten: J. A. van Rompu, Mr. P. Dieleman, Mr. J. H. M. Stieger, J. M. van Bommel van Vloten, C. P. Vogelaar, den chef van den Generalen Staf Lt.-Gen. I. H. Reijnders, Lt.-Gen. P. H. A. de Ridder (met ingang van Maandag 18 Mei be- noemd tot inspecteur voor de luehtbescher- ming) den Procureur-Generaal van het Ge- rechtshof te 's Gravenhage, tevens fungeerend directeur der Rijkspolitie, den Commandant der Marine Schout-bij-nacht T. L. Kruijs, den aangewezen Commandant in Zeeland, Schout- bij-nacht tit. J. J, Dikkers, den onder-com- mandant der Marine Kap. t. zee H. J. van der Stad, Lt. t. zee le kl. G. Mante, den gami- zoenscommandant van Vlissingen Mr. P. W. M. J. van der Slikke, den heer Bensink, dir. St. Mij Zeeland", den Districts-Com. der Kon. Marechaussde Kap. H. A. J. C. Kaas- jager en vele andere hooggeplaatste civiele en militaire autoriteiten. Te twaalf uur had op het stadhuis de ont vangst plaats der genoemde autoriteiten. De Commissaris der Koningin in deze pro vincie, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, uitte een woord van hartelijk welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat zoovelen blijk van belangstelling in deze oefening gaven. In het bijzonder richtte spr. daarbij het woord tot luitenant-generaal I. H. Reijnders, chef van den Generalen staf, luitenant-generaal P. H. A. de Ridder, inspecteur van de luchtbescher- ming, Schout-bij-nacht J. J. Dikkers en Mr. A. Brants, procureur-generaal bij het Hof te 's Gravenhage. Spr. zeide, dat hij wel niet hoefde te wijzen op de emstige gevolgen, die een luchtaanval zouden hebben en God verhoede, aldus spr., dat de thans genomen maatregelen ooit in toe- passing moeten worden gebracht. Spr. bracht alien dank, die aan de voorbereiding mede- werkten en in het bijzonder ook alle Zeeuw- sche burgemeesters en de hoofden van den luchtbeschermingsdienst. Spr. is ook over- tuigd, op de medewerking der bevolking te kunnen rekenen. Deze twee factoren, die van zoo groot belang zijn voor het slagen van een oefening als deze. Spr. heeft de burgemees ters en hoofden der luchtbescherming over- stroomd met circulaires, vergaderingen, e.d., doch hun activiteit is er ook zeer door opge- voerd. Hij dankt alien nogmaals hartelijk. Spr. verschaft dan eenige inlichtingen en zeide, dat het gezelschap zich in groepen zou splitsen. Bij de groep A, VlissingenBres- kens was als orde-oommissaris ingedeeld de heer v. d. Harst; bij groep B, Sluiskil, de heer Pilaar, en bij groep C, Hulst, de heer Persant Snoep. Spr. besloot met de hoop uit te druk- ken, dat de oefening zou slagen. De burgemeester van Goes, Mr. R. M. van Dusseldorp, hierna het woord nemende, dankt den Commissaris der Koningin voor zijn harte- lijke woorden, gesproken tot de Burgemees ters en de hoofden van den luchtbeschermings dienst. U gaf het stuwende voorbeel-d, aldus spr., en dat hadden we te volgen. Spr. wees er voorts op, dat een vergelijking van Goes met steden als Middelburg, Vlissingen e.a. nog niet op zal gaan, omdat men hier laat met de voorbereidingen begon, maar alle werkten flink mede. Spr. dankte deze alien en ook in het bijzonder Ir. van Poelgeest, den directeur der waterleiding en den heer v. d. Velde, die den kelder van zijn huis beschikbaar stelde als model schuilplaats tegen luchtaanvallen. Spr. besloot met de verzekering te geven, dat het Goes een eer was dit gezelschap te ontvangen. Jhr. Quarles van Ufford betuigde hiema zijn dank voor de gesproken woorden en bracht een dronk uit op het welzijn van het bestuur van Goes (instemming). Het gezelschap ging hierna den genoemden schuilkelder onder het huis van den heer v. d. Velde aan de Groote Kade bezichtigen. Deze bleek met gassluis, verbandmiddelen, noodverlichting, draagbaar, enz., inderdaad zeer goed ingericht te zijn. Nadat een deel van het gezelschap hierna vertrokken was naar de boot, gingen de an dere gasten de loopgraven in bouwplan III be zichtigen. Een dezer loopgraven de open was gedacht als bescherming tegen de uitwer- king van brisant bommen, de andere was scherf- en gasvrij. Ook hier werd de prak- tische en degelijke inrichting geroemd door de hoogste autoriteiten. Vervolgens trok het gezelschap Zeeland ver- der in, terwijl hier ter stede lt. Riedel achter- bleef om de oefeningen te Goes brj te wonen. Ook burgemeester Van Dusseldorp, als kring- commandant van het Roode Kruis, ging met de andere autoriteiten mede. De oefening te Goes. Te Goes was daama de leiding van de lucht bescherming in handen van het w.n. hoofd, den inspecteur van politie, den heer Reneman. Bij een bezoek op de kamer van den heer Reneman, bleek ons, dat hier alles perfect was ingericht. Radio, telefoon, ordonnansen, zorg- den er voor, dat de heer Reneman precies wist, wat er in Zeeland en ook in Goes gebeurde en met enkele woorden commandeerde hij Roode Kruis, brandweer, gemeente-werklieden, enz. enz. naar de plaatsen, waar ze noodig waren. Des middags te 4.16 vloog het escadrille vijandelijke vliegtuigen boven Goes, dat de sirenes tevoren gewaarschuwd hadden en wer- den bommen geworpen, die een huisje op de markt, een waterleidingbuis in de Zaagmolen- straat en de gasbuis op den Stationsweg trof- fen. Onmiddellrjk kwamen alle diensten in actie en reeds 5 minuten, nadat op de markt brand was ontstaan, gaf de brandweer er water en waren ook op de andere getroffen plaatsen alle diensten in actie. Dadelijk wer- den gewonden verbonden en weggevoerd, een plaats, waar mosterdgas was gevallen werd ontsmet, personeel van waterleiding en gas- fabriek zorgden voor reparaties en toen ruim minuten later de klokken vertelden, dat het luchtgevaar geweken was, toen was ook nergens meer te zien, dat er bommen op Goes waren gevallen. Alle diensten hadden schitte- rend gefunctionneerd. Des avonds moest de vijand te half elf boven Goes verschijnen, maar hoe men ook wachtte, er verscheen niets. Toen werd toch het vallen van bommen geimmiteerd en evenals 's mid dags had ook nu alles een vlot verloop. Toen we bij den heer Reneman gingen informeeren, waar de vijand bleef, vernamen we, dat deze Goes blijkbaar niet had kunnen vinden. Het vliegtuig was wel in de omgeving gesigna- leerd, vandaar dat de sirenes geloeid hadden; alle diensten paraat waren gemaakt, maar daama was het vliegtuig weer afgedwaald. De verduistering van Goes en omliggende dorpen was dan ook volkomen geweest. Onze slot-indruk was, dat voor Goes en om geving deze oefening buitengewoon goed ver- loopen was. En toen we in Goes den deskun- di§;e, lt. Riedel er naar informeerden, bevestig- de deze onze leekenindruk volkomen. Hij had niets dan den hoogsten lof voor den geheelen gang van zaken en, wat de verduistering be- treft, ook voor de medewerking der bevolking. Ongetwijfeld een groot succes voor de hoof den van onze luchtbeschermingsdienst, burge meester Van Dusseldorp en in het bijzonder voor den heer Reneman, op wiens schouders praktisch de geheele verantwoordelijkheid rustte! be longs de glorieuze kerk, om onder het boomte voor het oer-cud? stadhuis en nog weer wat later in de koffiezaaj van „de Graan- beurs te wachten op de dingen, die komen zouden. Dat bij alle oefeningen de belangstelling der bevolking buitengewoon groot was, behoeft welhaast niet opgemerkt te worden! De tocht van groep A. Een deel van de autoriteiten begaf zich te ongeveer den uur per auto naar Vlissingen, waar ze aan boord van de Prov. boot gingen. Daar werd, terwijl de boot naar Breskens voer, een koffiemaaltijd alle eer aangedaan. Direct werd per auto doorgereden naar Oostiburg, waar de burgemeester, de heer Erasmus, de gasten ont-ving. Op het gemeentehuis, waar het hoofd- bureau van den luchtbeschermingsdienst was gevestigd, werden de noodige inlichtingen ver strekt. Intusschen kwamen de verschillende radio- berichten omitrent de nadering der vliegtuigen binnen en zagen we, hoe het hoofd van den luchtbeschermingsdienst met behulp van een kaart, vlaggetjes en gekleurde draden wol de bewegingen der vliegtuigen op keurige wijze in beeld bracht. Uit de mededeelingendie gedaan werden, bleek ons, dat men te Oostburg verschillende schuilplaatsen tot zijn beschikking heeft (kel der van H.B.S., veiling, in kweekschool en zelfs een ruimte onder de muiziektent). In die deelen van de gemeente, waar men niet over schuilplaatsen beschikt, zijn loopgraven geprojecteerd. Terwijl dit alles werd venteld, kwam het eene bericht na het andere binnen en gaf het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, pre cies op de voorgeschreven wijze, zijn orders aan de diverse ploegen. Het bleek, dat hij zijn taak geheel volgens voorschrift uitvoerde. De Commissaris der Koningin en de militaire autoriteiten gaven dan ook hierover hun tevredenheid te kennen. Te 3 u. 28 verschenen zeven vliegtuigen boven Oostburg en wierpen er enkele ,,-bom- men". Aangenomen werd, dat op den hoek WeststraatGratemastraat een mosterdgas- bom was gevallen, zoodat de ontsmettings- Ploeg moest aanrukken en een gasgewonde moest worden weggedragen. In een ander deel der gemeente was een brandbom neerge- komen, zoodat de brandweer uitrukte. Natuurlijk ontbrak aan het in scene zetten van de ongelukken nog wel het een en ander. De vliegtuigen waren al lang vertrokken, toen pas de „gasbom" neerviel en de brand werd geconstateerd. In werkelijkheid zal men veel vlugger moeten optreden. Ook zagen we de mannen, die op de plaats van de gasbom kwamen om den gewonde te venvoeren, zonder gasmasker ver schijnen. Maar ook hier moeten we bedenken, dat de luchtbeschermingsdienst te Oostburg nog slechts een maand aan het oefenen is en dat voor een betrekkelijk kleine gemeente als hier reeds aardig wat is bereikt. Men zal zelf wel van het nut van voort- durende oefening zijn doordrongen. Nadat nog een bezoek aan de schuilplaatsen in het veilingslokaal en de H.B.S. was ge bracht, werd weer via Breskens de terugreis naar Vlissingen aanvaard. Om 15.02 was de vlieg-aan-val op Hulst als eerste doel der middagvlucht verordend en men begrijpt het enthousiasme van Rit- meester v. d. Kloel, die als lid van den gene ralen staf de oefening in scene had helpen zetten, toen, op de mniuut af, de „esquadrille van zeven aan kwam brommen en haar proefpatronen afschoot. Zegevierend toonde mj ons het schema en ons compliment met dit resultant was even spontaan als welgemeend Nauwelijks waren de lichtend blauwe vuur- werkkogels in damp vervaagd of de kreet klonk dat de gasfabriek getroffen was. Pad- vmders schoten te voorschijn; E.H.B.O.-ers eveneens en gehelmd en gelaarsd beenden de brandweerlieden er achterheen. Wii voladen per auto. iHet bleek, dat de fictieve bom een gat m den grond had geslagen, waarmee de opruimingsploeg zich occupeefde, terwijl de gewonde, die gevallen was, meer belangstel ling genoot van helpers en toeschouwers dan hij waarschijnlijk ooit meer beleven zal. (Burgemeester Truffino deelde nog mede, dat er voor de stad drie' wijkdiensten waren gevormd, die alle drie opdrachten hadden Wij kregen den indruk, dat alles goed func- tionneerde. Alle oefeningen konden door ons natuurlijk niet gevolgd worden; de burge meester voerde ons echter nog mede naar de Vischmarkt, waar de bedrijfsleider der gas fabriek, een door hem gefabriceerde brand bom tot exploisie zou brengen. Belangstelling ook hier te over; zoowel voor de „bom" in een busje, als voor de slachtoffers, die reeds welgemoed opgesteld stonden en een kaartje droegen, waarop vermeld stond aan welk defect zij sukkelden. In eerbiedige vrees werd een wijden kring geformeerd om het gevaar- lijke geval, dat volgens ingewijden een hitte van ruim 3000 graden zou ontwikkelen. Het viel eohter na een vrij fel begin nogal mee met gevaar en hitte en de vervaardiger ani- meerde de ontbranding zelf af en toe door een beetje tegen het obstakel te schoppen, doch op het laatst hielp die aanmoediging ook al niet meer en liep alles met 'n sisser af. E.H.B.O. werkte er niet minder actief om! Toen de vliegmachines boven Hulst zig- zagden, was er critisch opgemerkt, dat er niet eens luchtalarm was geslagen. V66r wij Hulst verlieten, wilden wij hier het rechte van weten. Ritmeester v. d. Kloet toonde aan, dat hier geen sprake was van eenig ver- zuim. De luchtaanval was bedoeld als komend uit een vlakbij liggend vijandelijk land, dat natuurlijk niet zoo hoffelijk is zijn booze plan nen aan te kondigen. Wel was de komst van het eskader boven 'Hulst aanleiding om de verder het land in gelegen plaatsen te alar- meeren en dit is zonder mankeeren getaeurd. Ook dit onderdeel van de oefening te Hulst is dus verloopen zooals het behoorde te ge- schieden. Na het experiment op de Vischmarkt was het tijd om afscheid te nemen; 'n paar harte- lijke handdrukken en weer schoten we dsn weelderigen Zaamslagschen polder in. Te Zamslag stietten we op brandweer in actie en ook elders „rook" het naar afweer en be scherming. Via Sluiskil, met zijn machtige fabriekscomplexen, gleden we langs Philip pine tusschen Braakman en Belgische grens door. Naar IJzendijke was het toen nog maar 'n snapje; Schoondijke doemde ook al ras uit de vette klei op en in minder dan geen tijd stonden we bij de Breskenschs pont te wach ten op de Koningin Wilhelmina", heel wat I wijzer geworden over het vraagstuk der pro- vinciale wegen en wat daar aan vastzit, dank I zij onze mededeelzame toehtgenooten. Groep A en C vervoegden zich na een korte spanne tijds bij ons om gezamenlijk de fris- sche, vroolijke Scheldevaart naar Vlissingen te ondememen. dat dit de laatste oefening is, door spr. in ziin oude kwahteit bijgewoond. Nadat de militai- ren baanbrekend werk hebben verricht - sDe- ciaal overste Schimmel hebben nu de bur- gerlijke autoriteiten voortaan de leiding Tot inspecteur van den luchtbeschermings dienst Dc Ridd°^d 1Uitenant-g€neraal bu'r-- De Commissaris der Koningin was aan vele personen dank verschuldigd. Aan kolonel Van der Stadt en luitenant ter zee le klas Mante van wier voorlichting we in Zeeland veel heb ben mogen genieten, aan den heer Mr Brants procureur-generaal by het Hof te Den Haajr en den districts-commandant der marechaussee voor de hulp resp. van rijkspolitie en ma rechaussee aan K.N.A.C. en A.N.W.B aan spoorwegen, tram- en busdiensten, aan den heer Bierman, vertegenwoordiger van den Prov. Brandweerbond, die verschillende lezin- gen hield, aan automobilisten voor het be schikbaar stellen van hun auto's aan de pers voor haar voorlichting van het publiek, aan de orde-commissarissen, enz. De heer Mr. Brants, procureur-generaal bij het Gerechtshof te Den Haag, verzekerde, dat de rijkspolitie van harte medewerkte. God verhoede, dat de luchtbescherming in ernst moet worden toegepast, maar regeeren is vooruitzien. We moeten ons wapenen tegen net luchtgevaar. Nadat de heer Bon te Den Haag, namens be J3®1"*, en Jhr- van Vredenburch namens de K.N.A.C. het woord hadden gevoerd, gaf de heer Van Woelderen, burgemeester van Vlis singen, een overzicht van de te houden avond- oefening aldaar. In samenwerking met Souburg zou worden aangenomen, dat een bomaanslag op de han gar op het vliegveld, op een hofstede en cp den weg was ondernomen, zoodat brandweer, opruimingsploeg en geneeskundige dienst zou den uitrukken. Verder deed hij uitvoerige mededeelingen over de radio-zendstations op korte golf van de vereeniging van radio-amateurs, die naast de officieele waarschuwingsdiensten werken en uitstekende diensten bewijzen in het mei- den van luchtgevaar. Voor de gemeentebestu- ren en de burgerlijke waarschuwingsdiensten zijn ze dan ook van groote beteekenis. De tocht van groep B. De tocht van groep C. Groep C vertrok uit Goes per auto en boot naar Ter Neuzen. Hier werd het gezelschap verwelkomd door den waarnemend burgemeester, de heer L. J. Geelhoedt, terwijl het hoofd van den luchtbe schermingsdienst M. C. Hack vertelde hoe zijn dienst in elkaar zat. Het Roode Kruis, dat uitstekend is geoutilleerd en een goeden indruk maakte, werd ge'inspecteerd en voort ging het weer. Nu naar Sluiskil, waar de openbare school als hulpziekenhuis was inge richt en waarvoor zooals dit ook in andere gemeenten, die wij Zaterdag bezochten het geval was het Roode Kruis personeel stond aangetreden. Bij dit belangrijke onderdeel van den luchitbeschermingsdienst toont men over het algemeen uitstekend begrip te heb ben van waar het om gaat; vrij wel overal vonden wij afzonderlijke ziekenzalen voor ge wonden en voor mosterdgaspatienten, terwijl Na den rnaaltijd. Op het strand voor Brittannia werd een ge- slaagde demonstratie bijgewoond, waarbij twee houten huisjes (waarvan den geprepareerd met een speciale verfsoort) door een thermietbom in brand werden gestoken. De brandweer oogste veel bekijks met haar van houten klos- sen voorziene spuit, die zich blijkbaar gemak- kelijk over het mulle zand bewoog. Het ama teur radio-station van den heer Hekelaar werd bezichtigd, evenals de goed ingerichte kelder voor mosterdgaspatienten in het oude Gast- huis en de schuilloopgraaf achter het Post- kantoor.. Maar de tijd drong alweer en in snelle vaart vertrokken de automobielen naar Middelburg, waar burgemeester M. Fernhout in de fraaie raadszaal een welkomstwoord sprak, waarna majoor G. Berghuijs een uiteenzetting gaf van den luchtbeschermingsdienst Middelburg. De nachtoefening te Middelburg werd bij gewoond en toen ging de reis weer verder naar Souburg, waar op het vliegveld de lan ding werd afgewacht van het toestel, dat de verduistering had gecontroleerd, om ten slotte nog een kijkje te nemen bij de hulpverleening door de Vlissingsche ploegen. In Brittannia werd 's nachts nog nagepraat over deze w£l- geslaagde oefeningen, die afdoende hebben aangetoond, dat Zeeland op zedr bevredigqnde wijze kan worden beschermd tegen de gevaren uit de lucht. per draagbaar werden vertransporteerd naar de als zaekenhal ingerichte O. L. S. Ook de brand, die zich in 't begin ernstig liet aan- zien was, mede dank zij de toewijding der pompiers en de kwaliteit van het materiee' spoedig gebluscht. Als gevolg van het blus- schmgswerk werden vele toeschouwers door een waterstraal getroffen wat hun een druip- nat pak bezorgde.* 's Avonds herhaalde zich het zelfde tafereel tenzij dan nu in 't donker doch ongelukken en bianden vonden ditmaal niet plaats. De vlie- gers hadden zich, als gevolg van de stipte na- levmg van de voorschriften der luchtbescher- mmgs-autoriteiten, dan ook zeer moeilijk kun nen orienteeren wat voor de plaatselijke leiders wel een groot sucqes mag worden genoemd. Vrijdagnamiddag, bij het stallen van de paarden, op de hofstede van den landbouwer A. D., kreeg de 41-jarige werkman J. S van een der dieren onverwachts een slag, waar- door hij tegen den grond viel. Met spoedig lngeroepen geneeskundige hulp werd hij per ziekenauto vervoerd naar het ziekenhuis te Ter Neuzen, waar werd geconstateerd dat ziin heupbeen was afgeslagen. Na verbonden te zijn is hij naar zijn woning alhier terugge- bracht. Gelukkig had het paard geen hoefbe- slag onder, anders waren de gevolgen nog ernstiger geweest. Muzikale wandeling. J.l. Vrijdagavond maakte het plaatseliik muziekgeeelschap „De Volharding" onder lei ding van haren directeur, den heer H. Wisse een muzikale wandeling door ons dorp. Dank zij het schitterend weer, lokte het, „uittreden" van het gezelschap, dat onder het spelen van eenige vroolijke marschen een opgewekb- stemming teweeg bracht, velen naar buiten waardoor de belangstelling algemeen was In verband met het op Zaterdag 15 Augustus a s. te houden festival ter gelegenheid van het 50-jang bestaan van „De Volharding" meen- de het volijverig bestuur thans reeds haar beste beentje te moeten voorzetten om ter algemeene opwekking dezer dagen een in- teekenlijst bij de ingezetenen aan te bieden tenemde van het welslagen der voorgenomen feestelijkheden verzekerd te kunnen zijn Mage het „uittrekken" der muzikanten als zoodamg aan het gestelde doel beantwoorden Veel aninio. Voor de per 1 Juli a.s. vacant komende be- trekkmg van klerk-bode-concierge ten ge- ™em"ldhU1Ze hebben Zioh 65 soUicitanten aan- TTii i ook door bet inrichten van gassluizen besmet- Uit de knocht van den Goeschen model-gas- I ting der hospitalen wordt voorkomen. Bij de oefeningen te Sluiskil maakte het Roode Kruis kelder vandaan, werd groep B, die onder lei ding stond van Mr. Pilaar, geloodst in een groote autobus om tegelijk met groep C te koersen door het lachende Zuid-Beveland naar Hoedekenskerke. De Prov. boot nam ons gastvrij op, zod gastvrij, dat een kostelijke lunch ons geduren de den geheelen overtocht in beslag nam. Pas in Ter Neuizen hadden we tijd even van het Schelde-panorama te genieten. De twee groepen gingen hier uiteen. Voor groep B stonden er vijf auto's gereed, die weldra bezet waren door de aangewezen per sonen. Enkelen van hen willen we U voor- stellen. Dat zijn de leden van Ged. Staten, Mr. J. H. M. Stieger en de heer van Bommel van Vloten, de officier van Justitie, baron v. d. Feltz, overste Woltering, majoor Graaf- huis, de districtscmmandanten van Rijksveld- wacht en marechaussee, v. d. Lely en Kaas- jager. Ons reisgezelschap, in de door den heer Bostelaar uit Kapelle 'beschikbaar ge stelde en gechauffeurde auto, bestond uit den hoordingenieur van den Prov. Wlaterstaat van Leeuiwen en Jhr. J. van Vredenburgh, verte genwoordiger van de K.N.A.C., die gedurende de reis twee gidsen bleken, hun gewicht in goud waard. De organisatie van den tocht was zoo per fect, dat in minder dan geen tijd de motoren aangeslagen konden worden en daar stoven we via Zaamslag en Axel naar het land van Hulst; het rijkgeschakeerde lente-land, waar de akkers met het jonge opkomende graan afgewisseld werden door citroengeele kooi- zaadstukken, smaragdgroene vlasvakken en zwaarder-getinde hoeken klaver, alles over- straald door overvloeddg zonlicht. Voor we er eigenlijk erg in hadden, stonden we bij Tivoli op dq grens tusschen Hontenisse en Hulst en daar stond ook ter verwelkoming de burgemeester van Hulst, de heer Truffino, die ons linea recta voerde naar het Landhuis! waarvan de onderaardsche gewelven inge richt waren tot gaskelder. Deze nacht-donkere spelonk, die contrasteerend vloekte met de heerlijkheid van Gods vrije natuur, welke we juist genoten hadden, herinnerde ons meteen aan de lugubere strekking van onze reis, die tot dan toe meer feestelijk dan naargeestig was geweest. (Slechts zoo kont als de beleefdheid vergde, werd er belangstelling getoond voor het cata- combe-achtig toevluchtsoord. Na enkele mi nuten koesterden de zonnestralen ons weer en ging het naar het Hulster marktplein, uit Ter Neuzen onder leiding van den heer Polderman een uitstekenden indruk. Hetgeen jammer genoeg niet gezegd kan worden van verschillende andere hulpdiensten. Het verslag van de nachtoefening alhier vindt men elders in dit nummer. Kanaal Ter NeuzenGent gebombardeerd. Veronderstsld was, dat de bruggen over het kanaal Ter NeuzenGent door bommen vernield zijn; het spoorwegstation is inge- stort en ten deele in brand geraakt; voor de bruggen is een mosterdgastoom gevallen; er zijn gewonden en gaszieken. Verschillende diensten maakten fouten; dit is op zioh zelf niet erg, als maar niet gebleken was, dat men in een zoo dicht bij de grens en dus in een ge- vaarlijke zone als Sluiskil gelegen is, op menig onderdeel begrip schijnl te missen van meest elementaire eischen van lucht'besch6^^ling■. De geneeskundige dienst was af. Maar de brand weer stond met de slangen te stuntelen en de spuit weigerde, zoodat geen water kon wor den gegeven. De ontsmettingsploeg wist aan- vankelijk niet wat zij te doen had en wandel- de in een door mosterdgas besmet gebied rus- tig rond met gasmaskers, maar zonder be- schermende kleeding en handschoenen. Ook straalpijpvoerders van de brandweer stonden zonder handschoenen in het besmette gebied en als men met elkaar praten wilde, zagen wij menigeenhet masker even een eindje van het gelaat lichten. Voorts werd te laat gealarmeerd. Toen de vliegtuigen gesignaleerd werden, heeft de cokesfabriek op verdienste- lijke wijze gepoogd de bruggen door een dicht rookgordijn aan het gezicht te ont- trekken. De rnaaltijd te Vlissingen. In Hotel Britannia vereenigden alle groe pen autoriteiten zich aan een rnaaltijd, aan- geboden door de Mij. Zeeland (Hotel Brittan nia), waarvoor de Commissaris der Koningin zijn hartelijken dank betuigde. Deze vrijgevige daad van de directie van een hotel, dat in bin nen- en buitenland zulk een uitstekende repu- tatie geniet, verdient bijzondere waardeering. Aan tafel werden verschillende toespraken gehouden. Generaal Reijnders, wees er op, dat de lucht beschermingsdienst een civiele zaak is. Maar zooals het wel meer gebeurt, de leiding is van militaire zijde, van den generalen staf uitge- gaan. Deze dienst is nu overgegaan naar het departement van binnenlandsche zaken, zoo- ZANGCONCOURS. Het 22ste Zangersfeest tevens Concours der Ohr. Zangvereenigingen, aangesloten bij den Ring ..Zeeland" (afd. van den Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratorium-vereenigingen zal gehouden worden op Donderdag 21 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) te Biezelinge. Hieraan zullen 35 vereenigingen deelnemen, t.w.: 1 in afd. uitmuntendheid B; 3 in afd. uitmuntendheid A; 6 in de eerste; 14 in de 2de; 7 in de 3de; 3 in de 4de afd. en 1 man- nenkoor. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen nemen hieraan de volgende vereenigingen deel; ,,Asaf" van Axel; ..Halleluja" van Groede; ,,Chr. Neuzens Mannenkoor" van Ter Neuzen en „Zingt den Heer een nieuw lied" van Zaamslag. ..Excelsior" van Ter Neuizen zal er evenwel dit jaar niet aan deel nemen. MOTORSCHIF „IDEAAL". Het Nederlandsche motorschip ,,Ideaal", schipper van Denderen uit Hansweert is op den Oostdam te Hansweert omhooggevaren en blijven zitten. Een toevallig passeerende sleep- boot vertoeft in de nabijheid voor het verlee- nen van assistentie. EXAMENS HOOFDACTE. In de commissien welke in 1935 belast is met het afnemen van de hoofdakte-examens is o.m. benoemd te Rotterdam I tat lid en voorzitter de heer A. Smit Jz., en tot plaats- vervangend lid de heer Dr. J. Gielen te Hulst. INLOOPHAVENS VOOR HET VEER WALSOOROEN—HANSWEERT. Naar het Dagbl. van Z. meldt, heeft het Comitg tot behoud van de aanlegplaatsen te Hansweert en Walsoorden" van den Minister van Waterstaat bericht ontvangen, dat het voornemen bestaat om de bestaande aanleg plaatsen voor den provincialen stoomboot dienst te Walsoorden en te Hansweert te doen vervangen door inloophavens, resp. ge legen aan den dijkshoek van den Perkpolder en ten Zuiden van Kruiningen. Daaruit blijkt, dat het oorspronkelijk plan van den rijks waterstaat zal worden uitge- voerd en geen gevolg zal worden gegeven aan den wensch van het comite om die havens te maken aan den Noorddijkpolder en -ten Westen der haven te Hansweert. Bij de te Amsterdam gehouden examens door de Nederl. Vereeniging van Krachtwerk- tuigen slaagde voor machinist Stoombedrijf A de heer A. J. Wullems alhier. Zaterdag 16 Mei j.l. had op deze gemeente een luchtaanval plaats. Om half drie 's mid dags werd de bevolking door hoornsignalen geprepareerd op de komst der vijandelijke machines die dan ook zeer spoedig daama aan de horizon verscheen, bestaande uit een zevental vliegtuigen vliegende in V-formatie. Direct hierop had de aanval plaats tengevolge waarvan het centrum en meerdere plaatsen der gemeente in brand geraakten, terwijl ook eenige inwoners werden getroffen en bewuste- loos ineen zegen. In ijltempo arriveerde hier op de dorpsbrandweer met een der motorspui- ten, terwijl de medische dienst bestaande uit haar leider Dr. I. P. Leenhouts, alsmede uit talrijke leden der plaatselijke E.H.B.O. zich over de gevallenen ontfermden die dan ook spoedig hierop geheel gezwachteld en gespalkt DONDERDAG 21 MEI 1936. Ned. Hervormde Kerk. 930 u" Dr" L' J" Cazemier. SLUTSKIl. 9.30 u., de heer W. J. Founder 6n 2 3° U" Ds' E' Raams ZAAMSLAG. 9.30 u., Ds. G. van Dis. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., leesdienst. ZAAMSLAG. 9.30 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., leesdienst. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., leesdienst. tre1^1 hee aJg'emeen verslag deelen we om- trent de oefening mede, dat te 3.02 werd on- gevangen het radiobericht van Schevenmgm meldende dat er luchtgevaar Zeeland be stond en werd -terstond luchtalarm gemaak; in de stad aanwezige sirenes. Dit was ook ™m Sem J001" de verschiUe°de hulpdiensten Poll tie en brandweer, om uit te rukken naar de verschillende wijken, die hen te v-oren waren opgegeven. Te 3.09 werd radiobericht ontvangen dat Hulst werd gebombardeerd door 7 vliegtuigen te 3.15 een zelfde bericht om-trent Sas van m oon UUT een omtrent Sluiskil Te 3.20 vloog het eskader over Ter Neuzen en van den uitkijkpost op den ouden molen kwam te zelfder tijd bericht, dat Ter Neuzen werd gebombardeerd. Er was en brandbom geworpen op het tramstation en een gasibom voor het gebouw, benevens een brisantbom be achterzjjde van het gemeentehuis. erichten daaromtrent kwamen binnen in het litiebureain luchtbeschermingsdienst (po- De actieve politie en brandweer rukten daama naar de gebombardeerde plaatsen uit. De brandweer begon ter plaatse onmiddellijk met blusschen van het in brand staande tram- station. De gasverkenner constateerde, dat er een mostertig'as'bom werd geworpen. De ontruiming en besmettingsdienst trad in werking. Na de ontsmetting van het terrein waar de gasbom was geworpen, bleef dit nog 1 uur onder bewaking, voor z,g. nabesmetting. De brand was spoedig gebluscht. Bij het station waren twee gewonden gevonden, be- dwelmd door mosterdgas. Deze werden 10 minuten na het uitwerpen der bommen op- genomen door leden van het Roode Kruis en met autoforancards overgebracht naar het hulpziekenhuis in de vroegere school A, waar ze verder door een deskun-dige werden behan- d'eld. Op de Markt was aan de achterzijde van het gemeentehuis een muur ingestort en werden 2 gewonden gevonden, die eveneens door leden van het Roode Kruis werden opge- haald en behand-eld. Om 4.43 meldde .luchtgevaar Zeeland" een radiobericht, dat, was geweken. Te Sluiskil is ongeveer eenzelfde program-ma uitgevoerd. Toen het bericht Hulst gebombardeerd" werd ontvangen, wer-d met sirenes en stoomfluiten voor luchtgevaar gewaarschuwd. Spoedig daarop kwamen d-e 7 vliegtuigen boven Sluis kil en gaven deze door vuurpijlen aan, dat zij bommen wierpen, op de daar liggende brug gen en op het spoorwegstation. Daar lagen 4 gewonden en 2 gaszieken, terwijl een muur van het station instortte en dit werd aange nomen in brand te staan, aangegeven door het doen ontbrand-en van een brandstapel. Het instorten van den muur werd uitgebeeld door het uitstorten van een kar met steenen en de brandbom door het werpen van een flesch met rood vocht. De hulpdiensten kwamen toen ook hier ter stond in het geweer. De brandweer had echter pech. De motor der brandspuit, die een kwartier ,te voren nog goed werkte, weigerde op dit beslissende oogenblik. 't Zal je overkomen, juist op zoo'n moment, als alle oogen, en vooral die van hoogere autoriteiten op je gevestigd zijn, en men zich heeft voorgenomen eens z'n beste ben v66r te zetten, dat dan het materieel je in de steek laat! Het spreekt wel van zelf, dat onder zulke omstandigh-eden de bewegin gen wat minder elegant aandoet en het per soneel zich op zoo'n tijdstip liever overal elders, dan daar had gewenscht. Laten de manschappen er zich echter mee troosten, dat ook niet overal elders de oefening (en het was dan toch ook een oefening) van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2