I VOR OIL untte fhnden Hoofdpijn, Kiespijn Buitenland. vas.Tr 6?hter °P' dat Zij lan^ niet TER NEUZEN, 15 MEI 1936 SAS VAN GENT. In 1 andbouwkringen wordt geageerd tegen de margarine-industrie, die gelieerd is aan de zeepindustrie en waarvan de beteekenis voor ons iand wordt onderschat. En komt ge in de industrieele sfeer, dan kunt ge de klacht ver- nemen, dat men ter wille van den agrarischen export naar Duitschland, heel goedkoope in dustrieele artikelen uit dat land toelaat, waar van Nederlandsche industrieele bedrijven weer de schadelijke gevolgen ondervinden. Zoo zijn er tegenstellingen, die de regeering slechts met de grootste moeite eenigermate kan verzoenen. Het welzijn van het volksge- heel mag daarbij slechts haar richtsnoer zijn. pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. (Ingez. Med.) DE LUCHTBESCHERMING. Een zuiver burgerlijke organisatie, die ten doel heeft de gevolgen van een luchtoorlog voor de bevolking te verzaehten en zoo mogelijk te ontgaan. Aan een artikel in de „Nederlander" over bovengenoemd onderwerp is het volgende ont- leend De tegenwoordige internationale verhoudin- gen zijn van dien aard, dat emstig rekening gehouden moet worden met de mogelijkheid, dat binnen afzienbaren tijd wederom in Europa een gewapend conflict zal uitbreken en dat dan ook ons land niet gespaard zal blijven. Met dit betreurenswaardig feit voor oogen wordt thans allerwegen gewerkt aan het in bet leven roepen van een gemeentelijken lucht- beschermingsdienst. Menigeen is de meening toegedaan, dat wan- neer oorlogsgevaar dreigt of als de oorlog is uitgebroken, er dan nog volop gelegenheid zal bestaan om een behoorlijken dienst te orga- niseeren. Deze meening moet echter met klem be- streden worden. Allereerst zal bij oorlogs- dreiging en in de eerste oorlogsdagen het overheids-apparaat in al zijn vertakkingen overbelast zijn; daamaast moet rekening gehouden worden met de mogelijkheid van een z.g. luchtraid over Nederland, die aan een oorlogsverklaring zal voorafgaan. Ten slotte zijn de maatregelen ten aanzien van de bur- gerbevolking te nemen zoo talrijk en omvang- rrjk en wordt van -de burgerbevolking zelve een dermate gedisciplineerd en ter zake kun- dig optreden vereischt, dat het uitgesloten moet worden geacht, dat dit alles zonder deugdelijke voorbereiding en herhaalde prac- tische oefeningen te verwezenlijken is. Daamaast dient propaganda voor de in- richting van den dienst te worden gemaakt ten einde bij de bevolking de belangstelling op te wekken voor de bescherming van zichzelf tegen luchtaanvallen. Het moet een ieder dan ook duidelijk voor oogen staan, dat de luchtbescherming een zui ver burgerlijke organisatie is, zulks in tegen- stelling met de luchtverdediging, hetgeen be- hoort tot de taak van het leger en de vloot. De laatste ressorteert onder den Minister van Defensie, de luchtbescherming behoort bij den Minister van Binnenlandsche Zaken. De luchtbescherming wil niet anders dan de gevolgen van een luchtoorlog voor de burger bevolking verzaehten en ontgaan indien zulks mogelijk is. Ook indien men dit gevaar niet wil zien blijft het gevaar evengoed aanwezig, want in elk land wordt de militaire luchtmacht voort- durend uitgebreid. Menschen met werkelijkheidszin begrijpen dat beter iets gedaan kan worden dan niets. Hoe verschrikkelijk een ieder den oorlog ook vindt en den oorlog zal afkeuren, met de prac- tijk van het leven moet nu eenmaal rekening gehouden worden. Gelukkig dat de meeste menschen genoeg werkelijkheidszin bezitten en him medewerking verleenen bij de inrich- ting van den luchtbeschermingsdienst. Ver- blijdend kan in dat verband ook genoemd wor den, dat het wetsontwerp tot bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen met een groote meerderheid in de Staten-Generaal aan- genomen is, terwijl ook de leden Ds. Van der Heide en Wijnkoop v6<5r het ontwerp gespro- ken hebben. De taak van den luchtbeschermingsdienst is veelzijdig, in het kort noemen wij het na- volgende a. de inrichting van den dienst, waarbij wij denken aan de volgende afdeelingen: medi- sche-, scheikundige-, militaire-, politioneele-, bouwkundige-, brandweer-, ontsmettings-, rei- nigings-, alarmeerings-, waarschuwings- en andere afdeelingen; b. de inrichting van schuilplaatsen op drukke verkeerspunten, het treffen van maat regelen ter bescherming van bijv. kunstschat- ten, het beveiligen van bijzondere gebouwen (ziekenhuis, gevangenis, e.d.); c. de voorlichting van de bevolking en daarmee het maken van propaganda voor den dienst. De veelheid van den omvang van den dienst maakt het noodzakelijk, dat reeds thans in vredestijd met de inrichting en organisatie een aanvang wordt gemaakt, gelijk wij in het begin van deze bijdrage betoogd hebben. Te veel staan de menschen nog twijfelend en schouderophalend tegen de luchtbescher ming aan te kijken. Dit is misschien te be grijpen, doch in geen geval te verdedigen. De menschen moeten nu actief gemaakt worden en voorlichting ontvangen voor het gevaar, dat zich morgen kan voordoen. Een ieder doe zijn of haar plicht, wetend: een gewaarschuwd man geldt voor twee. terwijl in de grensstreken zeer veel marga rine uit Belgie in ons land wordt binnenge- smokkeld. De oplossing van de moeilijkheden moet niet gezocht worden in een nog verdere ver- hooging van de prijzen van spijsvetten, maar m een sterke verlaging van de heffing op de margarine. Het is onduldbaar, dat de arbeidersklasse en. ziJ' ,die daarmede in economisch opzicht zijn gelijk te stellen, zoo zwaar belast worden voor een der eerste levensbehoeften. Het bestuur van het N. V. V. dringt er mede hierom bij Uwe Exeellentie ten sterkste op aan, tot een aanzienlijke verlaging van de prijs van margarine te willen overgaan. De in ons land gevolgde politiek, waarbij gestreefd wordt naar verlaging van kosten. maakt het noodzakelijk, dat de prijzen van de levens'benoodigdheden verlaagd worden In het antwoord, dat Uwe Exeellentie mede namens uw ambtgenoot van Handel, Nijver- heid en Scheepvaart heeft gegeven op de vraag van het lid der Tweede Kamer den heer Kortenhorst, is medegedeeld, dat deze aangelegenheid onlangs op korten termijn in studie is genomen, zoodat binnenkort een be- slissing dienaangaande kan worden verwacht. De toestand van de werkloozen, maar ook die van de nog werkende arlbeiders, wier loo- nen in de laatste jaren zeer sterk zijn ge- daald, maakt het naar onze meening drin- gend noodig, dat zoo spoedig mogelijk een be- slissing zal worden genomen, waarbij de mar- garine-prijzen aanzienlijk worden verlaagd." probeeren de Lagerhuisleden den koning op die manier tot trouwen te dwmgen! Doch koning Edward heeft nog andere in- komsten. Zoo ontvangt hij, volgens tradi!ie, revenuen, die hem toekomen als hertog van Cornwall. Dat zijn lOO.COO pond sterling jaar- lijks. Van deze 100.000 pond worden jaarlijks 25.000 fxmd terzijde gelegd voor den broeder des konings, den hertog van York. Dit in°e- val de koning ongehuwd overlijdt, waarna een zoon van den hertog van York den vorst moet opvolgen. De koning legt dan jaarlijks een som van 25.000 pond bij het inkomen bij. Het jaarlijksch inkomen van koningin Mary (voor particulier gebruik) is 70.000 pond sterling. HAD DE NEGUS EEN DUBBELGANGER IVolgens mededeeling van een in Abessinie verblijvend correspondent, leeft er in Oost- Afrika zekere generaal Hangascha, die de ..schaduw" van den negus is en sprekend op den vorst gelijkt. Hij ontving van den keizer een bijzondere opdracht, zich n.I. voor den vorst uit te geven. De generaal kreeg pre- cies dezelfde kleeren als die, welke door den vorst werden gedragen bij officieele gelegen- faeden. ZeLfs een prachtige imitatie van het vorstenkroontje kreeg de generaal mee. Zijn taak bestond hoofdzakelijk hierin, voor den keizer alle representatieplichten aan het front waar te nemen. Wanneer b.v. soldaten van het Noordelijke front langs den keizer trok- ken, had niemand, buiten de hoogere officie- ren, er erg in, dat men slechts langs zijn dub- belganger marcheerde. Wellicht heeft generaal Mangascha de vlucht van den keizer op die manier weten te vergemakkelijken. HET N.V.V. OVER DE BOTER- HN MARGARINEPRIJZEN. Het Ned. Verbond van Vakivereenigingen heeft aan den minister van Landbouw het volgende adres gezonden. jHet bestuur van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen veroorlooft zich, de aan- dacht van Uwe Exeellentie te vestigen op de ongewenschte gevolgen, welke de heffing op margarine voor de werkende en werklooze arbeiders heeft. Het stelsel van de heffing op spijsvetten heeft tot getvolg, dat de verbruikers van boter relatief belangrijk minder zwaar belast zijn dan de verlbruikers van margarine. De prijs van de goedkoope margarine voor- al is als gevolg van de crisisheffingen naar verhouding veel sterker gestagen dan de prijs van boter. In 1923 was de detailprijs van ftatuurboter per kilogram f 2,46, van bleuband-margarine 1,20 en van goedkoope margarine /0,78. Hn 1930 waren de detailprijzen per kilogram van boter 2,07, van bleuband-margarine f 1,20 en van de goedkoopere soorten marga rine 0,68. In 1935 waren deze cijfers resp. 1,75, f 1,20 en f 1,08. De minst draagkrachtigen betalen dus het meest. De bevolking lost het boter-vraagstuk nu zelf op, doordat steeds grootere groepen er toe overgaan, hun eigen margarine te maken, DE VERDEDIGING VAN KET BELGISCHE GRENSGEBIE1D. In een voor de Action Liberale" van Brus- sel-Centrum gehouden rede heeft de minister van Landsverdediging, mr. Devetze, verklaard, dat de defensie van het Belgische grondge- bied wel degelijk op de grens zelf moet wor den verizekerd. Het parleanent, zeide hij, heeft een extra bedrag van 1 milliard francs voor het leger zelf en 600 millioen voor de vesting- werken ter beschikking gesteld van mijn departement. Ik heb ze voor het beoogde doel gebruikt. Ons leger is thans flink uit- gerust en de vestingwerken zijn bijna voltooid, maar vestingen zonder garnizoen kunnen deii vijand niet tegenhouden. Wij beschikken nu over zes actieve legerdivisies en twee divisies cavalerie. Dit is onvoldoende. Het aantal onmiddellijk mobiliseerbare reserve-divisies moet eveneens op zes worden gebracht en de mobilisatie derwijze verzekerd zijn, dat wij den eersten dag na het openen van de vijan- delijkheden, twaalf divisies in het veld heb ben. Het ideaal zou zijn dat de verdediging van het geheele grondgelbied door de eigen troepen werd verzekerd. In den huidigen stand van zaken is dit echter onmogelijk. Wij heb ben de middelen tot dekking van onze grens moeten wijizigen ten gevolge van de verscheu- ring van het tractaat van Locarno door Duitschland. Wat ik gevreesd heb heeft zich verwezenlijkt. 'Het Duitsche rijk is een oor- logsfabriek geworden. Bij een eventueelen in- val zullen wij op de Fransche hulp mogen rekenen, omdat de Franschen belang hebben bij de dekking van hunne Noordergrens en omdat zij trouw blijven aan het eenmaal ge geven woord. Ook de Engelsche hulp is ons toegeizegd. De militaire mogendheid die onze grenzen zou willen schenden moet weten dat zij, bij een dergelijke daad, met drie legers zal hebben af te rekenen. BANANEN AES BRANIXSTOF VOOR VLIEGTTTGEN. Volgens een officieel rapport worden in Abessinie bananen gebruikt als brandstof voor vliegtuigen. Bananen zijn het voornaamste product van Italiaansch Somaliland en zij maken ongeveer de helft van den export van dit gebied uit. Het overschot wordt tot brandstof verwerkt. De aldus verkregen alcohol zal, naar men veronderstelt, voldoende zijn voor de behoef- ten van de luchtmacht in Oost-Afrika. Het rapport vermeldt nog, dat binnenkort de industrieele exploitatie van bananen in Somaliland zal worden ter hand genomen. In Italie zullen slechts. uit Somaliland af- komstige bananen mogen worden verkocht. HET VERKLAFPEN VAN BEGROOTINGS- GEHEIMEN. De zoon van den Min. van Kol. van Engeland, Leslie Montagu Thomas, die beursmakelaar is, heeft Dinscjag verklaringen afgelegd voor de commissie van onderzoek, die door de regeering werd ingeteld wegens het feit, dat door indiscretie over de begrooting (n.I. mededeelingen over het verhoogen van som- mige belastingen, hetgeen op dat oogenblik geheim moest blijven) zekere personen voor- deelige speculaties konden verrichten. Som- mige personen zouden zich tegen de belasting- verhooging hebben verzekerd. Het verklap- pen van de begrootingsgeheimen kon alleen geschied zijn door hooge ambtenaren. Thomas, die beursmakelaar is, verklaarde sedert een jaar reeds tamelijk groote opera- ties ter beurze te verrichten voor rekening van zekeren Edward Bates, wien hij bij zijn beleggingen advies gaf. Verder zeide hij, dat in gesprekken met zijn vader de begrooting nimmer ter sprake kwam. Hij gaf toe van Bates opdracht te hebben gekijegen polissen af te sluiten tegen de risico van wijziging der inkomstenbelasting, doch ontkende op een vraag van den attorney- general van zijn vader inlichtingen te hebben ontvangen aangaande de mogelijkheid van wijzigingen in de begrooting. Verder gaf hij toe, dat het niet tot het gewone werk van een beursmakelaar behoort, zich met verzeke- ringstransaoties bezig te houden, doch zeide Bates een dienst te hebben willen bewijzen. De rechter merkte op, dat er zekere dingen zijn, die het publiek kan doen, doch waar een zoon van een minister minder verstandig aan doet ze te ondememen. ,,Scheen het u niet onvoorzichtig voor een ministerszoon zich aan den vooravond van de begrooting met assu- ranties bezig te houden?" izoo vroeg de rechter. „Niet direct", antwoordde Thomas, ,,doch sedert dien ben ik natuurlijk van meening veranderd." HOE GROOT IS KONING EDWARD'S INKOMEN? Het secretariaat van het Lagerhuis gaf dezer dagen een kort overzicht van de in- komsten van den nieuwen koning, Edward VHI. De ,,civiele lrjst" (inkomen des konings) bedraagt 400.000 pond sterling; 110.000 pond zijn van deze som bestemd voor zuiver par ticulier gebruik. Enkele leden van het Brit- sdhe Lagerhuis hebben nu bezwaar gemaakt tegen deze jaarlijksche uitgave. Men be- weert, dat een jonge koning, die bovendien nog vrijgezel is geen 110.000 pond behoeft uit te geven voor privd gebruik. Dit meenings- verschil gaf aanleiding tot debatten, welke eindigden met de uitspraak, dat van dit geld jaarlijks 40.000 pond sterling zal worden af- getrokken, dit zoolang de koning ongehuwd blijft. Trouwt de koning, dan wordt de in- getrokken som er bij gevoegd. Schijnbaar ITALIAANSCHE VLAG GEHESCHEN OP PALEIS VAN DEN NEGUS. Het Italiaansche hoofdkwartier ontkent dat er inheemsche troepen worden aangeworven. Het gerucht is blijkbaar ontstaan door de aan- komst en het zich overgeven van Abessiniers. Woensdag is te Addis Abeba het „laatste bedrijf van den oorlog" gevierd; .30.000 man Italiaansche blanke en gekleurde troepen mar- cheerden langs Badoglio, die op een prachtig bruin paard gezeten was. Tevoren was de Italiaansche vlag op plech- tige wijze geheschen op het keizerlijk paleis door een gemengd bataljon in tegenwoordig- heid van Badoglio, Bottai, Garibaldi en andere officieren, en begroet met 21 kanonschoten. Badoglio hield een toespraak, waarin hij zeide: ,,Gij bebt op mijn bevel geheel Ethiopie veroverd. Woorden zijn nutteloos, alleen fei- ten tellen mee. Hoera voor den Koning!" Het slot van het defile werd gevormd door een detachement zwarthemden van de divisie Tevere van Graziani, die Maandag waren aan- gekomen. Graziani was wegens ziekte verhin- derd tegenwoordig te zijn. In zijn hoedanigheid van onderkoning heeft Badoglio Dinsdagmorgen in de Italiaansche legatie de buitenlandsche pers ontvangen. „Mussolini", zoo zeide hij o.m., heeft ver klaard, dat de oorlog geeindigd is". Thans zal het vredeswerk worden ter hand genomen, waarvan het voornaamste doel is den voor- spoed en het welzijn van het Ethiopische volk te verzekeren. Alleen de vijandigheid tusschen verschillende stammen zal ons wellicht nog eenige moeilijkheden berokkenen maar met tijd en goeden wil zullen wij ons doel bereiken. Maarschalk Badoglio heeft zijn toestemming gweigerd voor het heropenen van de Bank van Ethiopie. 55ij zal worden vervangen door de Bank van Italie. Een der directeuren van de Bank van Italie is opgedragen zich van deze taak te kwijten. Verleden week werd de Bank van Ethiopie bij wijze van proef her- opend onder den naam van .Italiaansche Bank in Ethiopie". Het Italiaansche oppercommando heeft een oproep uitgevaardigd tot de bevolking om de in haar bezit zijnde wapens in te leveren aan de nieuwe overheia. Tot dusver zijn thans 3500 geweren 80 pistolen, 30 machinegeweren en drie kanonnen ingeleverd. De Italianen hebben in de Abessinische hoofdstad zes lichte vechtwagens gevonden waarvan vijf in het vroegere keizerlijke paleis. Bij het vliegveld werden een groot aantal auto's met benzine in bezit genomen benevens een vliegtuig en een groot aantal geweren en mitrailleurs. Op het vliegveld van Addis Abeba bevinden zich sedert eenige dagen 50 Italiaansche toe- stellen. De post- en passagiersvliegdienst Addis AbebaAsmara functionneert normaal. gevallen. Daartoe hadden zij alle aanleiding. Het genomen besluit omtrent voorloopige voortzetting der sancties rekenen wij daartoe met. Ook dat weer kon men bij voorbaat ver- wachten. Maar de stemming voor een krachtige voort zetting van de Volkenbondspolitiek is veel sterker gebleken dan iemand had durven ver- wachten. Wankelenden zijn weer tot stevig- heid bekeerd. Daartoe behoort ook Litwinof. De Russen zullen nu zonder twijfel erkennen dat zij nooit lets anders hebben gewild dan een volhouden tegenover Italie. Allerlei teeke vast in hun scnoenen stonden. Zii werden in gerekeruf lmmers tot de onzekerc elementen Dinsdag echter is Litwinof bij Eden geweest te deelen dat de geruchfenTm^ trent Rusland's aarzelen op onwaarheid be- rustten. Rusland zal niet verzwakken in de verdediging van de collectieve veiligheid. Dat is een feit van groot belang waaraan niet vreemd moet zijn de ontevredenheid, die de ge- ruchten over het wankelen van Moskou tegen over het fascisme en een gewelddadig en wreed imperialisme opgewekt hadden in de politieke wereld, waarin Moskou nu eenmaal in de eer ste plaats zijn gezag hoog moet houden De vnendelijke woorden, die plotseling uit Rome voor Litwinof geklonken hadden, zullen zeker in de communistische wereld een onaan- genamen weerklank hehben gevonden. Na de houding van de Balkan-entente, de Kleine Entente en de z.g. neutralen en na de geruststellende verzekering van Argentinie tegenover Engeland moet deze verklaring van Litwinof de positie van de vastberaden groep die den moed nooit verloren had, geducht heb ben versterkt. 't Is misschien niet onredeliik te vermoeden dat Aloisi, van de voor Italie steeds teleurstellender wordende omstandigheden te Geneve kennis nemende, zich tot uiterste voorzichtigheid genoopt voelde, maar dat Mus solini tenslotte besloten heeft juist andersom daarop te reageeren. Inderdaad heeft men dit vaak bij hem gezien. Waar een ander voor- zichtig wordt, gevoelt hij zich juist tot daden geprikkeld. Hij gelooft in dit stelsel, en heeft ook reden te over gekregen om erin te ge- looven, maar het wordt er niet minder gevaar- hjk om, daar tenslotte het eind in deze dingen over het geheel beslist. Men zal waarschijn- lyk in de komende dagen de spanning tusschen Engeland en Italie nog aanzienlijk zien stijgen. Mussolini kan trouwens reeds weten dat En geland niet bereid is .door concessies ten op- zichte van het Tana-meer zijn verzet tegen de overweldiging van Abessinie te laten afkoopen. Dit moet op zichzelf een groote geruststelling z(jn voor de neutralen. Dezen die niet zooals de volken van de Balkan-entente zelf onmid dellijk bevreesd behoeven te zijn voor gevaar- lijke plannen van Italie, voeren hun strijd al leen ter wille van rechtsgrondslagen en collec tieve veiligheid en hebben reeds te kennen ge geven, dat zij dien strijd niet zouden willen voortzetten als alleen zekere Fransche spoor- weg-belangen of Engelsche aanspraken op Abessinische wateren het doel ervan waren. Van Londen uit wordt op het oogenblik het probleem zeer zuiver gesteld, juist omdat men de principieele beteekenis ervan inziet. Men moet nu afwachten of Hitler niet door nieuwe verrassingen den toestand weer gaat wijzigen. A. A. F. Lievegoed, rector van het St. Anto- musgesticht, te Oostburg. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille. in zilver, aan mej. M. F. Jongmans en mej. D. de Groen, beiden verpieegster bij het St. Antoniusgesticht, te Oostburg; in brons aan mej. A. C. M. van der Bom, portierster bij het St. Antoniusgesticht, te Oostburg. met (Ingez. Med. LUXOR THEATER. „Mach' mich glUcklich". m°et. het scenario niet al te serieus nemen het is er slechts om begonnen een vroolijken troep revuegirls te laten zien en eefi en soms zelfs zeer geestige van aantal aardige theaterscenes, waarbij ge dan het'huwelijk een lord die geen lord is, die twee maal ge- tnouwd is met dezelfde vrouw zonder dat zij het beiden weten, en van een anderen lord die HET NIEUWE ASPECT. Het was schrijft de N. R. Crt. geen donderslag uit helderen hemel voor Geneve, toen Dinsdag Aloisi en de zijnen op het aller- onverwachts naar Rome teruggeroepen wer den, want niemand te Geneve beschouwt dezen hemel als extra-schoon en voor men tegen woordig van een donderslag spreekt, moet de kracht en het gerucht van zulk een gebeurte- nis nog aanzienlijk sterker zijn. Maar men was toch op zoo iets niet meer voorbereid. De Italianen hadden blijk gegeven een conflict te willen vermijden, en zij waren tevreden ge weest met de wijze waarop men had medege- werkt om hun moeilijke positie te vergemakke lijken. Bovendien hadden zrj 's morgens nog te kennen gegeven er prijs op te stellen als luisteraars deel te nemen aan de bijeenkomst van de drie overgebleven Locarnisten, die Dinsdagmiddag moest plaatsvinden. Het had moeite gekost Eden te overreden hun aan- wezigheid goed te keuren. De Engelschen be gonnen het blijkbaar toch al te gortig te vin- den, dat nu nog de Italianen als bijzitters mede aanzaten aan de tafel des gerechts over het zondige Duitschland. Maar Eden had toegegeven en Aloisi had zijn komst aangekondigd. Toen kwam het tele gram uit Rome waarvan hij beweerde de be- doeling volstrekt niet te kunnen verklaren. Hals over kop moest hij weg. Het is zeer waarschijnlijk, dat Mussolini, wien langzamer- hand niets meer te ondernemend wordt, zich tenslotte al te zeer geergerd heeft aan de voor zichtigheid en de meegaandheid waarvan de Italiaansche gedelegeerden blijk gaven. Hij gelooft nog slechts in de politiek van veld- slagen. Men was te Geneve niet zoo ontsteld, als men te Rome waarschijnlijk verwacht heeft. Er zouden zelfs zekere ministers en diplomaten zijn geweest, die in het gebeurde een vereen- voudiging van den toestand zagen en een ver- gemakkelijking van't overboordzetten van alle halfhartigheid. Bovendien heeft men geleerd zich over geen coup de theatre van Mussolini meer te verbazen. Het is gewaagd een ver klaring voor dezen nieuwen plotselingen stap van Mussolini te geven, zoo lang men niet weet waar hij op den Dinsdag ingeslagen weg been wil. Was het slechts een toetooging, of wil hij den Volkenbond nu gaan verlaten? Dat hij zich geprikkeld voelde tegenover Geneve is echter begrijpelijk genoeg, niet omdat men de Abessiniers tot de raadstafel wilde toelaten, want hij had met redelijkheid niet anders kun nen verwachten. De zijnen zullen hem echter tevens hebben bericht dat de stemming in Vol- kenbondskringen hun heelemaal niet was mee- OUD-STRIJDERS DOEN EEN BEROEP OP DE DUITSCHE KAMERADEN. De secretaris-generaal der nationale federa te van oud-strijders, Rivollet, heeft Dinsdag de vertegenwoordigers der Fransche en Duit sche pers ontvangen en hun een boodschap overhandigd, die is gericht aan de „Duitsche kameraden". In deze boodschap wordt gezegd, dat de dagen van thans beslissend kunnen zijn voor de toekomst van Europa en die van bei- de landen. In den wereldoorlog hebben de Fransche soldaten hun vaderland verdedigd en er is geen Franschman die niet bereid zou zijn het ook thans zoo noodig te verdedigen. Maar de oud-strijders zijn tegenstanders van den oorlog, omdat zij menschen zijn en omdat een algemeene wereldbrand den ondergang der Europeesche cultuur zou bezegelen. De regeeringen onzer landen aldus ver- volgt de boodschap hebben vredesplannen gepubliceerd. Waarnaar moeten wij, Fran schen en Duitschers, vurig verlangen? Naar een waardigen en duurzamen vrede voor Duitschland, voor Frankrijk en voor geheel Europa. Tenslotte wordt in de boodschap gezegd, dat het uur der oprechte verzoening eindelijk moet slaan. Tot de Duitsche oud-strijders wordt de hoop gericht, gezamenlijk te streven naar een betere verstandhouding tusschen de volken, opdat de toekomst verzekerd worde. In een korte uiteenzetting verklaarde Rivollet, dat in de nationale federatie alle groepen oud-strij ders zijn vertegenwoordigd. De Fransche regeering kent den tekst van den oproep en keurt hem goed. Slechts de verspreiding per radio heeft zij helaas niet willen toestaan, aldus de secretaris-generaal. DUCE GELAST OPSTELLING VAN EEN VOLLEDIG PLAN. De Duce heeft aan de confederatie van de industrie instructies gegeven om binnen tien dagen een algemeene bijeenkomst te houden van technici, geleerden en deskundigen met deelneming van vertegenwoordigers van de verschillende betfokken ministeries om een volledig plan op te stellen voor de exploitatie van de nieuwe gebieden van het rijk. Er wor den reeds voorbereidende besprekingen ge houden van deskundigen van alle takken der industrieele bedrijvigheid om de noodige ge- gevens te verzamelen. WEER EEN ZONDAGAVONDTREIN. Met de invoering van den Zomertijd zal met ingang van 17 Mei des Zondags alhier aan- komen een trein te 19.14 uur, die te 20.50 uur weer naar Selzaete vertrekt. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS VOOR Z EE U W SCH - VLAA NDEREN. Bij de organen der arbeidsbemiddeling in Zeeuwsch-Vlaanderen stonden gedurende de maand April als werkzoekenden ingeschreven Axel 224, Biervliet 119, Boschkapelle 75, Breskens 68, Cadzand 3, Clinge 82, Graauw en Langendam 100, Groede 9, Hengstdijk 6, Hoek 156, Hontenisse 150, Hoofdplaat 69, Hulst 94, Koeiwacht 13, Nieuwvliet 2, Oost burg 62, Ossenisse 17, Qverslag 5, Philippine 46, Retranchement 11, Sas van Gent 134, Schoondijke 3, St. Jansteen 95, St. Kruis 2, Sluis 44, Stoppeldijk 39, Westdorpe 94, IJzen- dijke 10, Zaamslag 133, Zuiddorpe 50, Zuid- zande 13, totaal 1928; Ter Neuzen 757, alge- meen totaal 2685, w.o. 1275 landarbeiders. ONDERSCHEIDIN GEN. Bij Kon. besluit van 8 Mei is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, pastoor het wel is en het niet weet, dan maar voor moet nemen, benevens een Engelsche society die al te zeer continentalJfoS wr-iS tman die' zonder dat het de bedoe- hng is de ster van deze film wordt dat is Richard Romanowsky, een komiek van een bj>zonder formaat, die vooral in de tweede j der film een meesleependen invloed uit- oefent op den gang van zaken. Hij is een ad- vocaat die naar het theater gezonden wordt om een dame op te zoeken die getrouwd is met den bergstijgenden lord, doch de lord schijnt omgekomen en nu is zij dus weduwe Deze bijziende, brave familie-advocaat met het mterhjk van een komiek en de ziel van een kind, geraakt achter de coulissen en nu ver- waalt hij. Hij heeft geen begrip van voetlicht en geen begrip van tooneel de directeur die den schuchteren man niet aan het woord laat komen, houdt hem voor een komiek-zonder- werk, die een engagement zoekt. Hoe dikwijls is het niet als „gag" vertoont dat iemand die er niet hoort plotseling op het tooneel verschijnt en de zaal aan het lachen maakt. Romanowsky doet het en het is alsof ge hel voor de eerste maal ziet zoo natuur- llJk.zo° pl&usibel. Tien keer blundert hij op de .,Buhne" en tien keer is het redelijk en on- weerstaanbaar komiek. Er gaan stormen van gelach op en ge identificeert u met het pu bliek van de film ge lacht mee. Er is een clownachtige onbeholpenheid en een kmderlijk vertrouwen in dezen familie- advocaat hij komt in de gekste situaties en steeds vindt zijn goede hart den uitweg ge denkt eigenlijk voortdurend aan Grock zonder dat zij overigens ook maar iets op elkander lijken. Doch zooals ik zeide ge kunt voor hem alle prachtige en dure kijkscenes cadeau krijgen ze dienen trouwens slechts om het optreden van den komiek relief te geven. Ge vindt Ralph Arthur Roberts als een Fransch-aangedane theater-directeur en hij is als altijd zeer grappig de prachtige Addle Sandrock komt slechts veel te kort in de film voor om van haar te kunnen genieten zooals men zou willen doch de jeune-premier Albert Lieven is een verschrikkelijk naargeestige man, zonder elegance en zonder charme naast hem is Harald Paulsen een ster. Else Elster, Ursula Grabley en Julia Serdadat is dan de gratie en den vroolijkheid mede. „Het Booze Oog^\ In den tegenwoordigen tijd zal niemand meer het bestaan van hypnotische krachten willen ontkennen, doch enkele tientallen jaren geleden vonden de mannen der wetenschap, die meenden verschillende verschijnselen aan hyp- nose toe te mogen schrijven nog overal onge- loof. Hierop is ,,Het Booze Oog" gebaseerd. Spelend in de vorige eeuw met haar schil- derachtige costumes, meubileeringen, rijtuigjes, enz. en haar romantische liefdesidyllen is „Het Booze Oog" in de eerste plaats een bui- tengewoon bekoorlijke film. Het optreden van hypnotische krachten brengt daamaast een groote spanning in het verhaal. Een mooie, gave film! niet te zoet, niet te griezelig, maar juist: pakkend! Wilskracht en Durf. In het verslag van de Kamer van Koophan- del, weergevende hetgeen in haar vergadering van 25 April 1.1. verhandeld is naar aanleiding van het Wetsontwerp, houdende regeling be- treffende het vestigen van inrichtingen, waar in eenige tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend, werd ik getroffen door de uitlatingen van verschil lende leden dier Kamer, die, zich stellende op het standpunt der vrije uitoefening van het bedrijf, zich schaarden aan de zijde van den secretaris, nadat deze zijn bezwaren in een treffend pleidooi tegen deze wet aan <je Kamer had voorgehouden. De geachte spreker haalde hierin o.a. aan het voorbeeld van Sir Henri Deterding, die als gewoon kantoorbediende begonnen zijnde, than3 staat aan het hoofd van een wereld- concern. Er zijn voor ons land tal van andere vioor- beelden aan te halen, van mannen, die gewa pend met de noodige energie en gezegend met een goede dosis gezond verstand, het aanzijn geschonken hebben aan bedrijven, die, voor het uitbreken van de economische crisis, hun pro- ducten over de geheele wereld verspreidden. Van edn dier mannen wil ik hier het een en ander vertellen, n.I. van den grondlegger der glas-, kristal- en aardewerkfabrieken „De Sphinx" wijlen Petrus Regout te Maastricht. De oude Pierre Regout was een Waal, af- komstig uit Val Saint Lambert bij Luik. Als klein handelaartje had hij zich te Maastricht gevestigd. Daar dreef hij, in een onooglijk straatje een winkeltje in glazen gebruiksvoor- werpen, die hij uit de glasfabrieken in het Luiksche ging koopen. Met een hondenkar reisde hij de Limburg- sche dorpen af om zoodoende zijn waren aan den man te brengen. Om zijn voorraad aan te vullen trok hjj ben- maal per week naar de Val, een af stand van ruim zeven uur gaans, om op deze wijze de hooge transportkosten tot de kleinst moge- lijke proporties terug te brengen. Pierre was vroeger glasslijper geweest, maar dat is een ongezond vak. Glasslrjpers worden niet oud, zij sterven reeds op middel- baren leeftijd aan de z.g. slijpersziekte, d.i. de longtering, tengevolge van het inademen van het fijne stof en het ineengedoken zitten v66r den slijperstour. Een tour is n.I. een rond- draaiende schijf, waartegen het glas gedrukt wordt om met behulp van zand en water de platte ribben daarop te slijpen. De tweede bewerking is het zand, dat zich op de plat- geslepen vlakken heeft vastgezet met een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2