A. J. VAN DE REE Landbouwberichten TER NEUZEN, 13 MEI 1936 Nieuwstr. 36. Tel. 290. TER NEUZEN INKOOP van oudGoud enZilver RECHTSZAKEN. ders te vememen, dat aan d» 'ijke be paJinc-e-- 'e hand g merkwaardig genoeg locji ook nog r teg-en het on verm ijdelijke conflict als de Abessiniers weer aan de raads- tafel zouden plaats nemen. Wij hoorden het uit Italiaansche mond: Wij zullen Eden het genoegen niet doen boos te worden en den Volkenibond daarom te verla'.en. Hij zou niets liever zien dan dit. Deze opmerking is in vele opzichten leer- zaaim. Er blijkt de vrees uit van de Italianen voor Geneve en tevens de schroom voor noo- delooze onvoorzichtigheden. Dat er nu geen eind zou worden gemaakt aan de sancties. wisten de Italianen reeds. Zij gaven cok te kennen daaraan geen groote beteekenis te hechten. Als men over een maand bijeenkcmt, dan is men reeds lang aan den bestaanden toestand g a wend en dan gaat alles van zelf. zoo meenen zij. Zij konden echter moeilijk ook over het hoofd zien dat een uitstel op zich zelf reeds belangrijke principieele beteekenis had evenals het uitdrukkelijk constateeren, dat Abessinie voortgaat lid te zijn van den Volkenbond. Italie legt meer optimisme aan den dag dan vastheid van vertrouwen. Tot vertrouwen heeft dan ook nietmand aanleiding te Geneve, naar welke kant ook zijn verwachtingen of sympa- thieen mogen gaan. Er is te veel beweging waaruit van allerlei kan voortkomen. Een merkwaardig staaltje van verlegen- heid bood de geheime vergadering van den Raad, waarin de Abessinier tot de raadstafel toegelaten werd. Aloisi protesteerde, wilde met weggaan dreigen, maar, kwasi bij ver- gissing, sneed Eden hem het dreigend woord af. Aloisi scheen er geen beziwaar tegen te hebfben dat men hem zijn dreigement niet liet uitsprefken. Weg ging hij toch! Op die manier ging het met zoo weinig mogelijk deining in zijn werk. Het wegloopen der Italianen als de Abessi niers deelnemen aan de discussies is te Ge neve reeds een zoo bekend tafereel, dat nie- mand er opgewonden door geraakt. Maar toen Eden vanzelfsprekend het voorstel deed Aibes sinie nog te erkennen als lid van den Volken bond en toe te laten tot de raadstafel, zagen heel weinigen der aanwezigen aanleiding hun instemming uitdrukkelijk te kennen te geven. Spanje deed het en Denemarken. Maar alle anderen, ook zij die nooit zwijgen bij princi- pieel veel minder belangrijke dingen hielden hun mond. Zij hielden zieh koest, zou men met alle respect kunnen zeggen. Hun toestemming gaven zij te kennen door ook te zwijgen toen Eden vroeg of niemand bezwaar had. Er is een sterke streaming voor voortzetting der sancties. Eden die het daarmede te Louden zoo hard te verantwoorden heeft gehad, is er opmerkelijk gelukkig mede. Men doet dan ook vrijwel algemeen zijn best om den erbarme- lrjken indruk, dien de vorige raadszitting heeft gemaakt, uit te wisschen. Niemand zou daartoe liever medewerken dan Paul Bon- cour, die bij die gelegenheid een zoo ongeluk- kige rede heeft moeten houden in opdracht van het Fransche kabinet. Hij moet echter voorloopig nog zwijgen. Maar men meent immers reeds te weten wat men aan de nieu- we Fransche regeering zal hetoben! Velen doen hun best am de Engelschen maar duidelijk te laten begrijpen, dat de malaise van de vorige zitting voorbij is. Zij krijgen het huis vol van politieke bloemen in den vorm van verklaringen van sympathie en aan- hankelijkheid aan de colleotieve veiligheid. De ibijeenkomst van de Nederlandsche en Scandi- navische vertegenwoordigers wordt echter misschien wel als het belangrijkste verschijn- sel beschouiwd voor deze dagen. Als zoodanig heeft zij in effect veel grooter beteekenis ge- kregen dan men bij de krachten van de groep zou verwachten. De Noren hebben zich voor het overige weer in het gelid geschaard en verklaarden hun schijnbare desertie als een misverstand, ontstaan door hun streven am het Zwitserland zoo gemakkelijk mogelijk te maken. In het Engelsche kamp vindt men de aan- wezigheid van al die ministers heel belang- rijk. Een van de teekenen van de malaise in de vorige zitting was, dat de ministers van de landen die lid zijn van den Raad zooveel mo gelijk waren weggebleven. Nu zijn er veel meer ministers dan de raadszitting vereischt. Er zijn ibijv. de ministers van buitenlandsche zaken van Nederland, Zweden en Noorwegen; meer dan woorden bewijst die aanwezigheid in de oogen der Engelschen en vele anderen de buitengewone beteekenis die aan de collec- tieve veiligheid wordt toegekend, nu zij op- nieuw in zoo groot gevaar is. Men zou van de Engelschen kunnen zeggen, wat wij hier- boven reeds zeiden van de Italianen: zij zijn vol optimisme, voller echter van optimisme dan van vertrouwen. Daarvoor hangt nu alles te zeer in de lucht en daarvoor heeft Italie een te grooten voorsprong en daarvoor valt ook de donkere schaduw van Duitschland over geheel Midden- en West-Europa en over Ge neve. Men spreekt over Abessinie en denkt aan Duitschland en aan de verrassingen, die Hitler nu weer mee kan brengen uit de Beier- sche bergen. Men heeft geen vertrouwen meer in de rustige ontwikkeling van de betrekkin- gen van Duitschland tot de buitenwereld. Ware dat niet zoo dan zou men niet zoo ver- legen gezwegen hebben toen den Abessinier zijn plaats aan de raadstafel weer moest wor den toegestaan. Desniettemir, Eden bloeit op onder de klette- rende regen van instemmingen die hier over hem uitgestort wordt. Ieder blijkt te durven als alle anderen ook maar durven. De Polen willen niets liever, daar werkelijke collectieve veiligheid hun oneindig veel aangenamer is en als zij die noodig hebben secuurder lijkt dan onderonsjes des westelijke groote mogenheden. De Kleine Entente, acuut bekommerd om het lot van Oostenrijk en ook om eigen landen, schijnt voor het oogenlblik alle oneenigheid te hebben vergeten. Zuid-iOost-Europa en met name de Balkan-entente blijkt zeer veront- rust ten opzichte van de plannen van Italie in het oostelijk gebied van Middellandsche Zee. Zullen de Engelsche conservatieven die thans tegen Baldwin een actie voeren waar uit ook de zoo verrassende ommekeer van sir Austen Chamberlain beet verklaard te moeten worden, zich door al deze duidelijke en minder duidelijke verschijnselen laten over- tuigen? Hiervan en van de houding van Frankrijk in de volgende maand hangt zeer veel af. Ook natuurlijk van de kalmte, die Duitschland al dan niet zal bewaren. De hoofdtrek van den toestand is echter dat nie mand zich heel zeker voelt, en precies weet waar hij kan gaan staan. Men is al te veel door elkaar geschud en dit geldt, zooals ge zegd, tot zekere hoogte .zelfs voor Italie. ENGELSCHE CRITIEK OP DE ANNEXATIE De Morning Post schrijft: „De handelwr)ze van den Duce is eer de uiting van een over- winnaar in zijn roes, dan de ingeving van een staatsman. Mussolini heeft de laatste kans om matiging te toonen laten glippen. Eiger nog, hij speelt degenen in Engeland en elders die luidkeels roepen om versterking van het verzet van den Volkenbond, in de kaart De Daily Telegraph: ,,De Volkenbond kan zich niet door een enkel gebaar van Rome weg laten jagen; de Italiaansche souvereiniteit over Abessinie moet nog door de andere mogend- heden erkend worden". De Times bevat vele brieven van bekende figuren, die waarschuwen tegen het zich bui- gen voor de uitgemaakte zaken. I tu Uiinks beschouwt men de handelwijze van Mussolini volgens de terminologie van de News Chronicle als een onbeschaamd gebaar van minachting en de voorstanders van de sancties hervatten hun veldtocht. Als men den duce zijn gang laat gaan, schrijft de News Ohonicle, is het duidelijk, dat er voor geen enkelen kleinen staat meer veiligheid zal be- staan. Wat Mussolini vandaag mag, zal morgen Hitler mogen. De Daily Herald noemt Mussolini's procla- matie een waarschuwing. In Europa, zooals de Albaneezen en de andere Balkanvolken heel goed weten, <zou een Mussoliniaansch impe- rium, aangevuurd door de herinneringen aan het oude Rome en gegrond op een overwinning over den Volkenbond, een bedreiging kunnen vormen. Minder dan ooit kan er sprake zijn van opheffing van de sancties. De eerste faze van het militaire optreden moge over zijn, de oeconomische druk begint thans pas. Fransche persstemmen. Het Journal schrijft in verband met Geneve: De Volkenbond heeft thans een goede gele genheid om te toonen, dat deze het vertrou wen, dat velen in hem stellen, waardig is. De val van den negus en het ineenstortten van het Abessijnsch verzet heeft dit voorstel, dat het een einde maakt aan vele waanvoorstellin- gen. Ook al kan de Volkenbond de beslissing van den Duce niet aanvaarden, aoch zal hij moeten erkennen, dat het onmogelijk is den huidigen stand van zaken te wijzigen. Pertinax schrijft in de Echo de Paris, dat de houding van Engeland te Geneve waarschijn- lijk door alien gevolgd zal worden. Aldus zou de opdracht zijn aan Paul Boncour, die er zich van verzekerd heeft, dat Blum het ermee eens zou zijn. Men weet echter nog niet, wat men van Engeland te wachten heeft. Pertinax vraagt zich echter af, of sancties op het oogenblik zelfs nog wel principieel nut zouden hebben. Mevrouw Tabouis schrijft in l'Oeuvre, dat men daar nooit had kunnen denken, dat deze ongelukkige oorlog in Abessinie op zoo'n noodlottige wijze voor de intemationale orde zou kunnen eindigen. Men begon er Maandag- avond al over te spreken, dat het beste maar zou zijn Italie althans voorloopig van den Volkenbond uit te sluiten. De Europeesche kanselarijen waren Maandag van oordeel, dat zij voortaan rekening hadden te houden met een nieuwen factor in Europa, daar de geest van imperialisme, die Mussolini Maandag te Rome heeft laten toejuichen, thans zwaar op het lot van Europa drukt. Het Petit Journal schrijft, dat de annexatie van Abessinie, hoezeer ook verwacht, Zater- dagavond in Fransche regeerinskringen toch een duidelijke katterigheid teweeg heeft ge- roepen. Men ziet zonder optimisme den weer- slag van deze bruuske oplossing op de bespre- kingen te Geneve dnder het oog. Men vreest voor een levendige actie van de zijde van de Britsche regeering. De Populaire onthoudt zich van commen- taar, de Humanity drukt eenvoudig het be- richt af onder den titel „Het fascisme tart de wereld". Japansche persstemmen. In hun commentaar op Mussolini's annexatie van Abessinie zeggen de Japansche bladen dat de thans geschapen toestand vol gevaren is, die door de volken in het Verre Oosten amper worden ingezien. De Asahi wrjst op de drei- gende ineenstorting van den Volkenbond en de mogelijkheid van het afsnijden van de Brit sche verbindingslijnen met het Verre Oosten. Het blad raadt de regeering aan nauwlettend toe te zien op de snel wisselenden intematio- nalen toestand, met name met het oog op de mogelijkheid van een wijziging van de Brit sche politiek ten aanzien van Japan en van nieuwe pogingen van Italie tot misbruik van macht. VIER KERKEN BIJ MALAGA GEPLUNDERD. Te Alora in Spanje zijn nieuwe anti-katho- lieke onlusten voorgekomen. Extremisten hebben aanvallen gedaan op vier kerken en deze geplunderd. De nonnen van het klooster der Onbevlekte Ontvangenis werden gedwon- gen de gebouwen te verlaten. Er zijn verster- kingen naar Alora gezonden, om de orde te herstellen. De nieuwe president Azana, die uit alle dee- len der wereld gelukwenschtelegrammen heeft ontvangen, heeft verklaard: ,,Ik zal mrjn plicht doen en stilzwijgend mijn republikein- sche taak tot welzijn van het land uitvoeren, want ik ben door en door republikein. Ik heb reeds gezegd, dat ik mij als president niet door de extremisten, van welke zijde ook, zal laten overrompelen. Dat zeg ik met de kracht van een vastbesloten wil". JEANNE D'ARC-HERDENKING. Zondag werd de feestdag van de nationale heldin Jeanne d'Arc, gevierd, met twee in- drukwekkende ceremonies, een officieele voor het standbeeld van de heldin op de Place des Pyramides te Parijs en een andere van versoheidene patriottische groepen op de Place Saint Augustin, vanwaar de traditio- neele optocht naar de Place des Pyramides trok. Van alle openbare gebouwen werd gevlagd en ook vele particulieren hadden de vlag uit- gestoken en hun huizen versierd met wit en blauw, de kleuren van Jeanne d'Arc. Te kwart voor negen kwamen de premier Sarraut en generaal Maurin, de minister van oorlog, op de Place des Pyramides aan, waar een escadron republikeinsche garde en een compagnie infanterie de eerewacht hadden betrokken. De militairen defileerden voorbij het standbeeld, waar voor de autoriteiten zich hadden opgesteld en te negen uur was de plecbtigheid geeindigd. Vervolgens kwam de optocht van de Place Saint Augustin aan, geopend door de Croix de feu". Voor het eerst liepen 10.000 kinde- ren van 6 tot 12 jaar mee, gekleed in marine- blauw. 'Het defile voorbij het standbeeld duurde een uur en verliep in volmaakte orde, ook het verspreiden geschiedde zonder inci- denten. Daama defileerden de Katholieke vereenigingen en de padvinders. Te Orleans zijn de feesten ter herdenking van den 507en verjaardag van de bevrrjding van de stad door Jeanne d'Arc, die reeds eenige dagen duurden, Zondag geeindigd met een historischen optocht. De Algerijnsche Spahi's voerden in het hippodrome een fan tasia" uit, terwijl vliegtuigen acroibatische kunststukken verrichtten. INTREDEN ZOMERTIJD. Wij herinneren er onze lezers aan, dat op aanstaande Vrijdag 15 Mei de zomertijd in ons land intreedt; zij die dus Vrijdagmorgen op regel willen zijn, zetten Donderdagavond, al- vorens naar bed te gaan hunne klok 1 uur vooruit COLLECTE RECLASSEERING. De gehouden collects ten bate van de re- classeering heeft te Ter Neuzen opgebracht 164,16, te Hoek 45,81. MAKKELIJKER REIZEN VOOR ZEEUWSCH-VLAMEN. Men schrijft aan de N. R. Crt.: De bijzondere vacantiekaarten, welke dezen zomer door de Nederlandsche Spoorwegen worden ingevoerd, krijgen ook voor reizigers van en naar Zeeuwsch-Vlaanderen beteekenis. Deze vacantiekaarten worden n.l. aan de kan- toren van den Provincialen Stoombootdienst te Breskens, Ter Neuzen en Walsoorden ver- krijgbaar gesteld. Met een geringe verhooging van den prijs omvatten zij dan zoowel de boot- als de treinreis, terwijl voor de tusschenlig- gende vervoermiddelen (tram Hoedekens- kerkeGoes en autobus HansweertStation KruiningenIerseke) niet extra behoeft be- taald te worden. Door deze regeling wordt voor de eerste maal bereikt, dat de inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen met een reisbiljet dat zij in de plaats van vertrek nemen, de ge- heele boot- en treinreis kunnen maken. Voorts bieden deze bijzondere vacantiekaarten belang rijke voordeelen in verhouding tot de reis- gelegenheid die voorheen met speciale treinen werd geboden; door het vroege uur van ver trek en het vrij late tijdstip van terugkeer kon men uit Zeeuwsch-Vlaanderen nimmer profi- teeren van de speciale treinen die des zomers werden ingericht. Dit bezwaar is door het verkrijgbaar stellen dezer bijzondere vacantie kaarten vervallenmen is vrij in het tijdstip van heen- en terugreis mits men de terugreis op denzelfden of den volgenden dag onder- neemt. De kaarten worden van 13 Juli tot en met 3 September verkrijgbaar gesteld op den Maandag, Dinadag, Woensdag en Donder- aag. ZEEUWSCH-VLAAMSCHE TRAM. De nieuwe zomerdienstregeling der Z.V.T.M. bevat belangrijke verbeteringen voor het pu- bliek. De reizigerstreinen zullen in het alge meen gereden worden met electrische trams, zoodat de reizigers geen last tneer hebben van rook en stioom. Voor de weggebruikers is dit ook van veel belang. Zeeuwsch-Vlaanderen is hiermee in het bezit gekomen van de meest moderne tram-treinen. De rijtijden zijn zoo- zeer bekort, dat b.v. in een goed uur van Ter Neuzen naar Breskens en omgekeerd wordt gereden. Tusschen Walsoorden en Ter Neuzen is de rijtijd slechts vijftig minuten. Sas van Gent en Axel hebben vrijwel directe aansluiting op alle treinen te Philippine en te Zaamslag. Bijzondere aandacht is geschonken aan goede aansluitingen op de boot, waardoor te Walsoorden zes maal en te Breskens vijf maal per dag snel-verbindingen zullen bestaan tusschen den overkant en de plaatsen aan de Z.V.T.M. Op de trajecten HulstWalsoorden en SchoondijkeIJzendijkePyramide voor- ziet een goede autobus acht maal en van en naar Veldzicht grens (Belgie) vier maal per dag in den dienst. De nieuwe electrische trams zijn uitgerust met vacuum-rem, electrische verlichting en dito geluidsignalen. Ze zijn keurig ingericht en zal deze maatregel, naar wij verwachten, voor de Z. V. T. M. en voor het publiek een groote verbetering betee'kenen. Het graederenvervoer iblijft bediend per stoom- treinen en vrachtauto's, waarbij dan op ver- zoek van afzenders of geadresseerden het be- grip van-huis-tot-huis zooveel doenlijk zal wor den toegepast. SCHEPEN IN DEN MIST. Een dikke mist die in den nacht van Maan dag op Dinsdag en ook in den morgen boven een gedeelte van ons land hing, is oorzaak ge- weest, dat op de Zeeuwsche wateren verschil- lende schepen op een der vele ondiepe plaatsen aan den grond geraakten. Zoo is het uit zee komende Engelsche stoom- schip ,,Umona" ter hoogte van Walsoorden omhoog gevaren en blijven zitten. Toen het schip vlotgekomen was bleek dat het roer defect was. Het is toen met sleepboothulp naar Antwerpen gesleept. v Terzelfder tijd geraakte het van Antwer pen bestemde Fransche stoomschip ,,AurMlac" nabij Borsselen omhoog. Met sleepboothulp werd getracht het schip vlot te trekken doch deze pogingen faalden. Later is het stoomschip met behulp van een drietax sleepbooten vlotgekomen, waarna het de reis naar Antwerpen heeft voorgezet. In het Middelgat nabij Hansweert geraakte een tweetal sleepschepen in ondiep water. Met behulp van de eigen sleepboot konden de sche pen in vlot water gebracht worden, waarna de reis is voortgezet. HET ZWEMBAD TER NEUZEN. Sinds de opening van het Zwembad Ter Neuzen, gelegen naast het sluisdeurendok aan de Westsluis alhier, is het bestuur voortdu- rend werkzaam geweest, in verband met op- gedane ervaringen en verkregen wenken, deze inrichting te verbeteren. Bijna elk seizoen kon daarvan worden getuigd. Tijdens het vorige zwemseizoen waren echter reeds plannen ge- rezen vcor een radicale verbetering, waardoor zou kunnen worden gezegd dat de inrichting ,,af" was. Er werd overleg gepleegd met het Staatstoezicht op de Volksgezondheid reke ning gehouden met de eischen van den Nederl. Zwembond en de rustperiode tusschen de twee seizoenen in, is benut voor de uitvoering van het werk. Daartoe door het bestuur uitgenoodigd, namen we er gisteren een kijkje. Zoodra we de inrichting betraden, werd ons oog getrof- fen door de groote verandering welke deze ■heeft ondergaan. In de eerste plaats is dit een gevolg van de verruiming van het bassin, waardoor zich een groote watervlakte aan het oog vertoont en in de tweede plaats door de muren en de perrons in gewapend beton, waarmede deze Watervlakte omlijst is, het- geen aan de inrichting een bijizonder cachet van zindelijkheid verschaft. Het diepe bassin (3 M.) is thans in over- eenstemming met de eischen van den Ned. Zwembond voor zwemwedstrijden gebracht op een lengte van 25 M. en het is ook haaks ge maakt. Daardoor kon het perron aan de voorzijde in driehoekvorm worden gemaakt en werd daar ruinate verkregen voor het plaat sen van een duhbelen springtoren (hoogte 3 M. en 2 M.). Dit bassin wordt aan de andere zijde afgesloiten door een betonnen brug. Daarnaast bevindt zich het ondiepe bassin (1.50 M.), dat eveneens op een lengte van 25 M. is gebracht en voorts de afdeeling voor kinderen, ter breedte van 8 M. Aan de kanten van deze laatste bassins zijn aangebracht z.g. spuwgoten, dit zijn goten waarin het oppervlaktewater voortdurend wordt afgevoerd, en daarmede ook eventueele voorwerpen of ongerechtigheden die aan de oppervlakte komen te drijven. Zooals bekend, wordt het water in het bas sin voortdurend ververscht door uit het ka- naal toestroomend water, dat 70 c.M. onder de oppervlakte wordt weggetrokken, waar door het vrij blijft van op het water drijvende voorwerpen, terwijl de afvoer zoodanig is in gericht, dat het water voortdurend stroomit. Om een denkbeeld te geven van de verrui ming van de bassins diene, dat het oude on- geveer 1000 kub. M. water kon bevatten en de vergrootte bassins 2000 kub. M., alzoo de dubbele hoeveelheid. Het is nu een inrichting geworden die in onze provincie zeker haar gelijke niet vindt en we hebben den indruk, dat dit door de lief- heblbers van de zwemsport ten zeerste zal worden gewaaiideerd. Wij wenschen het be stuur dan ook succes op zijn streven. Naar we vememen bestaat ook het voor- nemen, in de naaste toekomst het terrein door beplanting te versieren. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand April 1936 werd aan het postkantoor alhier op spaarbankboekjes ingelegd 47.742,01, en terugbetaald f 53.542,64, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 5.800,63. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be- droeg 19. OPSPORINGEN OVERTREDINGEN LUGHTVAARTWET. De minister van Waterstaat heeft aange- wezen als personen, belast met de opsporing van overtredingen van de luchtvaartwet en van de algemeene maatregelen van bestuur, die de luchtvaart beheerschen: den directeur van den luchtvaartdienst, de inspecteur en adjunct-inspecteurs bij den luchtvaartdienst, een directeur van den rijks- studiedienst voor de luchtvaart te Amsterdam eir' ,L|" van Wijk, ingenieur bij de rijksstudie voor de luchtvaart te Amsterdam; ten aanzien van het luchtvaartterrein Vlis- singen: ir. J. P. Walland, hoofdingenieur-di- recteur van den rijkswaterstaat in de direc- tie Zeeland, ir. J. Volkers, ingenieur van den rijkswaterstaat en P. H. Hendrikse, technisch ambtenaar van den rijkswaterstaat. VALSCHE BOTERMERKEN. Eenige dagen geleden ontdekte een contro- leur van de landibouwcrisiswet, in een melk- lokaal te St. Jansteen en naderhand ook bij verschillende melkventers, dat gebruik was gemaakt van botermerken, die blijkbaar ver- valscht waren. Een verder ingesteld onder- zoek deed van de juistheid van dat vermoeden iblijken. Ten slotte leidde het onderzoek naar een landlbouwster te Axel, die de merken op door haar in distributie gebrachte boter had aangebracht. De valsche merken bleken in Belgie te zijn gedrukt en genummerd. Ze werden in boekjes van 100 stuks uitgegeven en de verdachte bleek ongeveer 200 merken te hebben verbruikt. Een nader onderzoek wordt ingesteld. VERSLAG DER JAARVERGADERING VAN DE ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR DIALECTONDERZOEK. Op 9 Mei j.l. had, ditmaal te Goes, de jaar- vergadering plaats van de Zeeuwsche Veree- niging voor Dialectonderzoek. De secretaresse deelt in ihaar jaarverslag mede, dat, hoewel het resultaat der circulaire, ter werving van nieuwe leden gunstig mocht heeten en blijk gaf van toenemende belangstel- ling, ook in wetenschappelijke kringen, de vooruitgang in financieel opzicht niet groot was, daar het uittreden van verschillende leden daartegenover stond. Het werd door het be stuur zeer gewaardeerd, dat staande de ver gadering, een lid zijn contribute aanzienlijk verhoogde, terwijl opgave van twee nieuwe leden geschiedde. Aangaande de werkzaamheden der vereeni- ging bleek, dat in de 6 lijsten, dit jaar uitge geven, gecontroleerd werden 779 Zeeuwsche woorden en uitdrukkingen, zoodat er thans in 't geheel 4435 zijn gecontroleerd. Het aan tal invullers was gemiddeld 60, iets minder dan het vorig jaar, wat vooral een gevolg is van de verminderde werkzaamheid op Schouwen- Duiveland. Het bestuur hoopt, met behulp van de getrouw invullende leden op dit eiland, hierin verbetering te brengen. Met de controle is men thans genaderd tot de letter K. Het aarital in kaart gebrachte woorden en uitdrukkingen voor het Zeeuwsch Woordenboek bedraagt thans 1305. De aftredende bestuursleden mej. Dr. H. C. M. Ghijsen en mej. K. van de Putte en het districtsbestuurslid de heer L. Beaudoux wer den met algemeene stemmen nerkozen. HET OMSLAAN EN ZINKEN VAN DE BELGISCHE SLEEPBOOT „WALVISCH". De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in zake het omslaan en zinken van de Belgische sleepboot ,,Wal- visch" bij het assisteeren van het Duitsche stoomschip ,,Frielinghaus" in de haven van Ter Neuzen. De Raad is van oordeel dat dit droevige on- geval, waarbij de stoker het leven heeft ver- loren, is veroorzaakt door het slippen van den breidel van de sleepboot, waardoor de sleep- tros dwars op de 3leepboot kwam te staan, met het gevolg, dat de sleepboot kenterde, mede in verband met de omstandigheid, dat de sleephaak niet is losgeslagen. Toen de brei del eenmaal geslipt was, was geenszins een groote vaart van de „Frielinghaus" noodig om de sleepboot te doen kenteren. Wel is het zeer waarschijnlijk. dat het slippen of breken van den breidel door* een te groote vaart van het zeeschip zou zijn begunstigd. Geenszins is ge- bleken, dat de „Frielinghaus" meer vaart heeft gehad dan behoorlijk was bij het uitvoe ren van de manoeuvres om in de haven vast te maken. Dan kan echter de ongelukkige af- loop van het rondvallen van de sleepboot, welke verband hield met het feit, dat de sleepboot even in de modder was gekomen, moeiljjk aan de ,„Frielinghaus" worden ver- weten. Juist door het feit dat de ,,Walvisch" met haar voorschip in de modder raakte, kan bet slippen van den breidel geredelijk worden verklaard, ook zonder eene onbehoorlijke vaart van de „Frielinghaus". Ingez. Med. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 12 Mei 1936. De volgende zaak werd behandeld: L. A. S. d. W., oud 26 j., werkman, wonende te Hontenisse, was op 21 April 1936 bij ver- sterk veroordeeld tot 2 maanden gevangenis- straf wegens verboden vervoer van suiker te Hontenisse in den nacht van 25 op 26 October 1935. De verdachte was tegen dat vonnis in hooger beroep gekomen. Deze zaak werd uitgesteld tot 29 Mei a.s., des voormiddags 10 uur. HOOGER BEROEP. Door P. T. O., oud 25 j., werkman te Ter Neuzen, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middel- burg van 28 April 1.1., waarbij hij wegens mis- handeling is veroordeeld tot 1 week gevange- nisstraf. ON.IUISTE BELASTING-AANGIFTE. H. J. J., ljndbouwer te Voorts is Maandag door de rechtbank te Zutfen wegens onjuiste belasting-aangifte veroordeeld tot 2000 boete of 4 maanden hechtenis. MEISJESKOPJE VOOR ALTIJD GESCHONDEN. Een jeugdige dienstbode uit Nieuwveen heeft zich bij een kapper ter plaatse laten perma- nenten. Deze deed dit evenwel niet volgens de regelen der kunst en verzuimde de gummi- platen ter bescherming van de huid te plaat sen. Het gevolg was, dat het meisje een aan tal brandwonden opliep en voor altijd eenige kale plekken op het hoofd houdt. Zij stelde een civiele vordering in van f 135 voor geleden schade. Het O.M. bij de Haagsche rechtbank eischte tegen den niet-verschenen kapper, wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld 150 boete subs. 150 dagen, met toewijzing der civiele vordering. De uitspraak is bepaald op 19 Mei. VERBLINDEND LIGHT? Voor den kantonrechter te Zuidbroek (Gr.) hebben tercht gestaan twee jonge menschien, aan wien ten laste gelegd was, dat ze op een rijwiel hadden gereden met verblindende lich- ten. Als getuige-deskundige werd gehoord de heer Kuylaars van Groningen, in dienst bij de Eindhovensche firma Philips, die zeide, dat verdachten dien avond te Wildervank zijn aan- getroffen met een nieuwe, door Philips in den handel gebrachte verkeerslaimp, die geen ver blindende lichten geeft, ongeacht of de stand van de lantaam goed is of niet, daar deze lan- taam is voorzien van een lamp met ,,selectief glas, dat de verblindende stralen zeeft". Ge- tuige demonstreerde de lamp, welke natuurlijk in de rechtszaal niet kon branden, omdat ze niet aan een rijwiel zat en bovendien op klaar- lichten dag geen nuttig effect zou kunnen zijn waargenomen. Het O. M., waargenomen door mr. De Ranitz, merkte op, dat de beide getuigen, een opper- wachtmeester van Winschoten en het lid van de Vrijwillige verkeersbrigade, de heer H. J. Weip van Winschoten, hadden geconstateerd dat de lichten dien avond verblindend waren geweest, waarom spreker 'n boete eischte van 6. De kantonrechter mr. L. Crebas, wilde wel aannemen, dat het licht van deze lan taam minder verblindend was dan van een ge- wone soort. Maar het tenlaste gelegde bewe- zen achtende en strafbaar zijnde, veroordeelde de kantonrechter de eene overtreder, zoon van een rijwielhandelaar, die deze lampen ver- koopt, tot f 6 om hem mogelijk te maken de zaak in hooger beroep uitgevochten te krijgen. De andere werd veroordeeld tot een boete van i 4. V ERZEKERIN GSM A ATSCH A PPIJ OPGELICHT DOOR EEN DUIM AF TE HAKKEN. In hooger beroep stond Zaterdagmiddag voor het hof te Leeuwarden terecht de 29- jarige J. D. B., administrateur te Amersfoort, wien ten laste is gelegd, dat hij op 8 Augustus 1931 te Burgwerd opzettelijk een landbouwer de gelegenheid heeft verschaft tot het plegen van het misdrijf van oplichting door behulp- zaam te zijn bij het afhakken van diens lin- kerduim, waarna een aangiftebiljet van de ongevallen-verzekeringsm aatschappij .Zuerich" werd ingediend, hetgeen tot gevolg had, dat aan dezen landbouwer achttienduizend gulden werden uitbetaald. Na het voortgezet getuigenverhoor eischte de procureur-generaal een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden, zooals hij ook tegen den landbouwer M. B. heeft gevraagd. De verdediger, Mr. Simon te Utrecht, pleitte ontslag van rechtsvervolging subsidiair vrij- spraak wegens gebrek aan bewijs en vroeg verdachte's ontslag uit de preventieve hech tenis, hetgeen door het hof werd geweigerd. De Leeuwarder rechtbank veroordeelde hem tot een jaar en vier maanden gevangenis straf. Arrest 20 Mei. VEREENIGING TOT VERBETERING VAN HET RUNDVEE IN ZEELAND. Vrijdagmiddag hield bovengenoemde ver- eeniging te Goes onder voorzitterschap van den heer W. Kakebeeke een algemeene ver gadering. De voorzitter brengt, naar De Z. meldt, vooral de Zeeuwsch-Vlamingen, die op gebied der rundveefokkerij zooveel hebben ge- presteerd, hulde voor hun opkomst. Verder herdacht de voorzitter den overleden voorzitter, den heer D. Koopman Pz. te Nieu- werkerk, met wien spr. zoovele jaren heeft samengewerkt. De overledene heeft veel ge daan voor de rundveehouderij, was een onpar- tijdig, rechtvaardig en rechtschapen man, aan wien we alien een hoogst aangename herinne- ring bewaren. Daarna verwelkomde spr. den heer Ir. H. Wibbens, hoofdinspecteur van het Ned. Rund- veestamboek. Het ledental der vereeniging gaat achteruit door de crisis, die ook de rundveehouderij zwaar treft. Het bedraagt thans 335. Spr. wekt op om meer leden te werven. De vereenjging heeft 19 controle-vereenigin- gen met 150 leden. Na 1 Jan. zijn er nog twee vereenigingen opgericht. Er zijn 23 stieren-vereenigmgen. Ook doet de vereeniging opvoedend werk door de melk- cursussen, die in verschillende plaatsen zijn gehouden. Spr. dankt daarvoor de heer Siete- ma en Kleinepier. Verder zijn weer twee cur- sussen in rundveekennis gehouden. De bestaande regeling voor de contributie- afdracht werd gehandhaafd. De rekening over 1934 werd vastgesteld met een goed slot van 3687,17, die over 1935 met een goed slot van 3346,26. Dat het laatste iets kleiner is dan het eerste, komt, omdat f 291,40 is uitgegeven aan bijdrage voor melk- slijters, wat vanwege de tijdsomstandigheden noodig was. Ter benoeming van een lid van het bestuur tevens lid der Prov. Commissie zullen in de vacatui'e-Koopman worden voorgedragen de heeren G. v. d. Sluis te Kerkwerve en L. J. v. Gastel te Schuddebeurs. Voor de periodiek aftredende leden van het bestuur (tevens van de Prov. Commissie) zul len worden voorgedragen de heeren M. Hou- terman (aftr.) en M. Kleinepier en J. B. Becu- de Hullu (aftr.) en M. de BruijnePoissonnier. Daarna werd besproken de vraag of invoe- ring van de verplichte stierenkeuringen de vee- verbetering in Zeeland kan bevorderen. Een hiertoe strekkend voorstel was ingediend door de heeren J. B. Becude Hullu en A. M. J. van Waes. Deze besprekingen droegen echter voorloopig nog een vertrouwelijk karakter.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2