ASPIRIN Sport Pluimivee-Rubrek Rundveefokkerij. Burgerlijken Stand kan het komen op Uw I i- chaam gegooid eerst hevige ril- lingen, dan koorts. De weg tot herstel: llwt-owcluf/ f het product van vertrouwen FAILLISSEMENTEN. pnt. 34 24 23 21 21 18 12 8 8 5 v4\ VOETBAL. v.t. v.t. r"> WIELRENNEN. PROV. RUNDVEEKEURING TE ZAAMSLAG. LOOP DER BEVOLKING. INGEZONDEN STUKKEN.. VERKOOPINGEN, UITVOERINGEN, AANBESTEDINGEN ENZ. Prom.-competitie 3e klasse. HulstIBoeimeer Hulst Boeime:r De Zeeuwen DOSKO gsp. gew. gel. verl. pnt. 1 1 2 2 1—1 2 1 1 BAYER Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjas van X tabl. 70 cts. an oranjezakjes van 2 tabl. a 10 en. (Ingez. Med.) den linker bumper kapot. Het aangereden meisje man-keerde niets, het was slechts een ondeelbaar oogenblik bewusteloos. Van rechts naa: links komende om het woonhuis van zijn patient te bereiken, is het portier van den auto opengesprongen, terwijl de wagen tege- lijkertijd slipte door de bolheid van den weg. Deze rnaakte daarop een zwaai, botste tegen eeri paal van het electrische net, terwijl tege- lijkertijd het aangereden meisje tegen verdach- te's wagen opreed yen kwanl te vail en. Het is dus niet zoo, dat verdachte eerst het meisje met zijn portier opschepte en tengevolge daarvan omdraaide en tegen een paal botste. Alle omstandigheden in aanmerking genomen kan dus volgens pleiter niet worden gezegd, dat door verdachte's handelingen de veiligheid van het verkeer in gevaar is gebracht, omdat hij toch niet voorzorg kon nemen tegen slippen. Volgens pleiter heeft het O. M. niets gespaard om verdachte ,,erin" te krijigen. Was het dezen verdachte niet geweest, dan ware wellicht een .lichte boete opgelegd. PI. verzoekt de rechtb. den officier niet te volgen, doch zich concien- tieus af te vragen of de manoeuvre van ver- I dachte hem doet vallen onder de desbetreffen- de strenge bepaling van de motor- en rijwiel- wet. Verdediger is van oordfeel, dat hier ont- slag van rechtsvervolging zal moeten volgen, sub's, de straf te verminderen en hem niet de bevoegdheid een auto te besturen te ont- zeegen. De officier van justitie repliceerende, acht den maatregel van ontzegging hi£r noodzake- lijk, wegens gebrek aan verantwoordelijkheids- besef waarvan verdachte heeft blijk gegeven.. Verdachte zelf verklaart nog, dat hij pas een nieuwen wagen had en 3 aanbiedingen van verzekeringen heeft gekregen Hij heeft op het oogenblik van het ongeval krachtig geremd, terwijl in de dagvaarding staat, dat hij met onverminderde snelheid heeft doorgereden. Zijn rijbewijs dagteekent van 1924 en hij reed vroe- gerjn Den Haag, Indie en Afrika. DIEFSTAL MET BKAAK. Toen in den morgen van 25 Januari 1.1. be- dienden van het Ter Neuzensche Warenhuis dit wilden binnengaan om hun dagelijksohe werkzaamheden te verrichten, kwamen zij tot de ontdekking, dat ongewenschte bezoekers in den afgeloopen nacht aan dien bazar n bezoek hadden gebracht. De politie werd gewaar- schuwd en deze ponstateerde, dat men een dubbele deur in de kelderbergplaats onder den winkel was binnengekomen In den winkel en in de etalagenymte daarvan werden ledige plaatsen ontdekt, alwaar volgens de bewering van eigenaars en het personeel, galanterie- waren hadden gestaan, die blijkbaar door de dieven waren meegenomen. Als verdacht diefstal met braak te hebben gepieegd, stonden thans terecht J. H. L., oud 26 j., straatventer en B. P. oud 24 j.., timmer- man, zonder vaste woonplaats, thans verblij- ver.de in het Huis van bewaring te Middelburg. Verdachten ontkenden zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt. Nadat een 4-tal getuigen was gehoord, eischte de Officier van Justitie tegen J. H. L. 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het vooranest en tegen B. P. 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorrarrest. De verdediger van verdachten, Mr. P. C. Aariaanse was van meening dat verdachten niet kunnen worden veroordeeld, omdat z.i. niet het minste bewijs aanwezig is. Hij ver- zocht de onmiddellijke invrijheidstelling van de verdachten. Nadat de rechtbank in Raad- kamer was geweest, werden beide verdachten in vrijheid gesteld. Door de Rechtbank te Middelburg werd heden in staat van faillissement verklaard L. C. Loof, winkelierster, Noordstraat te Ter Neuizen. Rechter-Commissaris Mr. A. van der 'Hoop. Curator Mr. G. Tichelman. 3e klasse A. OostburgTerneuzen 2 gsp. gew. gel. verl. pnt. Hulst Hoofdplaat Axel Breskens Oostburg Sluiskil Terneuzen Oranje 14 13 13 12 13 11 14 8 12 8 8 5 5 3 4 2 3 4 5 7 6 10 8 24 18 17 12 11 8 8 3e klasse B. Vlissingen 2RCS Middelburg 2—Goesche Boys Zeeuwsche BoysZeelandia 2 De Zeeuwen RCS Zierikzee Vlissingen 2 Middelburg 2 Z. Boys Zeelandia 2 Eiland Boys Goesche Boys Hansweert gsp. gew. gel. verl. 18 16 2 18 18 17 17 18 17 16 17 18 11 10 8 9 7 5 3 2 2 2 3 5 3 4 2 2 4 1 5 5 4 5 7 10 11 11 15 4—3 doelp. v.—t. 4—3 5—4 0—2 3—1 doelp. v.—t. 58—11 58—26. 55—19 34—29 31—38 22—32 3948 5—81 4—4 6—3 7—2 doelp. v.—t. 88—18 83—30 71—39 51—34 47—39 38—33 31—70 34—46 16—82 27—101 DOSKO bezegeld was, kwam bedrogen uit, want in de tweede helft zaten de bezoekers zoo geweldig op den bal, dat RBC vrijwel steeds ingesloten was. Zoo slaagde DOSKO er in om den stand cp gelijken voet te br,en- gen. 3—3. Nu zwoegde zij verder, doch RBC wist dezen stand te taehouden, hetgeen voor haar reeds voldoende was, daar haar punten- tal tot 13 steeg en DOSKO in totaal 11 pun- ten vergaarde. Het zal voor DOSKO wel een teleurstelling zijn geweest dat door de over- winning van Goes ondanks dit fraaie gelijke spel tegen RBC toch bezegeld werd, dat zij nu uit zal moeten komen tegen de kampioe- nen van de derde klasse. DE WEDSTRIJDEN. Kampioenschap van Nederland. De wedstrijd Ajax-Be Quick eindigde in een vemvachte overwinning voor de Amsterdam- mers, die met 31 zich de meerderen toonden over de Groningers. NAGEnschede eindigde met een 13 overwinning voor de Oostelij'ke kampioenen, die thans bovenaan in de ranglijst staan met het mooie resultaat 6 punten uit 3 wedstrij- den. Eenige teekening begint zich dus reeds te vertoonen en Be Quick zal wel als laatste eindigen in dit tournooi om het landiskam- pioenschap. NAC en Ajax heibben thans uit 3 wedstrijden slechts 2 punten venzameld, ter wijl Enschede en Feijenoord nog geen enkele nederlaag hebben geleden. De wedstrijden tus- schen deze clubs zullen wel uitmaken wie van beide de eeretitel zal behalen en daarbij ma- ken de Rotterdammers de beste kansen. AFDEELING TV. Promotiecompetitie 2e klasse. Zoowel de ontmoeting NO ADWillem II als PalemigTSC eindigden in een gelijk spel, de eerste met 11, de tweede met 22. Dit bewijst wel, dat deze clubs elkaar ook in het verdere verloop van deze competitie niet veel zullen toegeven. Nu vermoeden wij wel dat NOAD en Willem II hierbij zich de sterksten zullen toonen, doch in ieder geval is het ge lijke spel van deze clubs ook voor Palemig en TSC een gunstige uitslag. Ttweede Klasse A. TerneuzenDe Baronie. 21. UITSLAGEN VAN ZONDAO. K. N. V. B. Kampioenschap van Nederland. Ajax—Be Quick NACEnschede gesp. gew. gel. verl. pnt, gesp Enschede 3 Feijenoord 2 Ajax 3 NAC 3 Be Quick 3 3 2 1—2 1—2 j— 3 3—1 1—3 doelp. v.t. 11—5 7—1 5—7 4—6 4—13 Afdeeling IV. Promotie-competitie 2e klasse. PalemigTSC NOADWillem n 2—2 1—1 doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. Willem II 1 1 1 11 NOAD 1 1 1 11 TSC 1 1 1 22 Palemig 1 1 1 2—2 2e klasse A. TerneuzenDe Baronie 2—1 ZeelandiaGoes 3—4 RBCDOSKO 33 doelp. gsp- gew. gel. verl pnt. TSC 18 14 4 28 59—31 Hero 18 12 3 3 27 53—23 Middelburg 18 11 3 4 25 45—24 Terneuzen 17 6 5 6 17 4544 Vlissingen 18 7 2 9 16 31—32 De Baronie 18 7 1 10 15 3839 RBC 17 5 3 9 13 38—56 Zeelandia 16 4 4 8 12 3546 Goes 18 6 12 12 28—60 DOSKO 18 3 5 10 11 31—52 De laatste thuiswedstrijd van Terneuzen heeft aan onze stadgenooten de overwinning gebracht, een overwinning die zwaar bevoch- ten is, want beide partijen waren wel volko- men aan elkaar gewaagd. Door dezen uitslag heeft Terneuzen definitief de vierde plaats in de ranglijst bezet, hetgeen niet een onbevre- digend resultaat is. In de eerste mdnuten trad Terneuzen over- rompelend op en had de verdediging van De Baronie het kwaad te verantwoorden. Lang- zamerhand konden de gasten zich wat uit den greep loswerken en werd de verhouding gelijk. Het was echter te zien, dat onze stad genooten weer het initiatief zouden hememen en uit een keurig samenspel van Laurens, de Cooker en Kouwijzer geeft de laatste aan Ter neuzen de leiding. Slechts 4 minuten later is het Temeuzen's rechtervleugelspeler Van Driel, die naar Kouwijzer plaatst, doch zijn positie is van dien aard, dat scoren onmoge- lijk blijikt, waarop hij het leder verder door- geeft en De Cooker is er vlug bij om hiervan te profiteeren, waardoor de stand 20 wordt. Kort daarop denken wij, dat De Baronie de achterstand zal verkleinen als haar midden- voor alleen voor Van Pienbroek komt te staan, doch hij treuzelt te lang en Van Pienbroek weet hiervan .te profiteeren door hem 't leder nog juist voor de voeten weg te grijpen. In de tweede helft dringt De Baronie ge- heel naar voren en sluit Terneuzen vrij lang in. Doordat de achterspelers van De Baronie mede naar voren zijn getrokken is daarmede de buitenspelval opengezet en herhaaldelijk klinkt dan ook het sein van den scheidsrech- ter. De verdediging van Terneuzen moet zwoe- gen om de aanvallen van De Baronie af te slaan, en wanneer eenige spelers van Terneu zen en De Baronie hebben gemist, krijgt de linksbinnen den bal dicht bij het doel van Terneuzen te pakken en hij weet het welver- diende tegenpunt te maken. 21. Nu komt echter ook Terneuzen beter los en de verhou ding in het veld wordt weer op gelijken voet gebracht, tengevolge waarvan de achterspe lers van De Baronie niet meer kunnen opdrin- gen. Van beide zij den komen nu goed geleide aanvallen en worden eenige kansen gemist. Het spel blijft echter aantrekkelijk door de vlugge verplaatsing. Terwijl Terneuzen in den aanval is., kondigt de scheidsrechter het einde aan, waarmede de thuiswedstrijden van Ter neuzen in deze competitie zijn afgesloten. Met den uitwedstrijd tegen Zeelandia zal Terneuzen haar seizoen besluiten. ZeelandiaGoes. 34. IHet zal voor Goes een heele opluchting zijn geweest toen het eindsignaal van dezen voor haar zoo belangrijken wedstrijd klonk, want het heeft er gespannen. Zeelandia was nog ■niet safe en zoo kon verwacht worden dat zij om haar behoud in de Tweede Klasse hard- nekkig zou strijden en Goes zag het degrada- tiespook voor haar oogen dwarrelen. Buiten verwachting slaagde Goes er dan ook in. na dat Zeelandia de score had geopend, gelijk te maken en zelfs den stand op 14 te brengen. Maar toen kreeg Zeelandia het te pakken en het werd van 24, 34. De spanning steeg met de minuut, want Zeelandia zette er alles op om minstens gelijk te maken, hetgeen voor haar reeds voldoende was. Onder groote vreugde van de Goesche supporters werd het einde aangekondigd, zonder dat de gastheeren hierin geslaagd waren en toen bekend werd dat DOSKO gelijk had gespeeld, steeg hun vreugde ten top, want nu is Goes nog on- verwachts het gevaar ontloopen. Promotiecompetitie 3e klasse. HulstBoeimeer. 43. Hulst heeft een zeer gelukkige dag gehad bij haar eersten wedstrijd om een plaats in de Tweede Klasse, want niet alleen heeft zij deze tot een goed einde gebracht, maar de over- winning kwam zoo onverwachts, dat zelfs de grootste supporter het zich niet had durven denken. Immers, Boeimeer opende de score en wist de stand zelfs op 03 te brengen. Boeimeer toonde zich dan ook voortdurend sneller en of het nu gekomen is doordat de gasten zich hebben overspeeld, dan wel dat Fortuna plotseling al haar gunsten aan Hulst ging bieden, een feit is dat in een minimum van tijd in de tweede helft Hulst tot 4 maal achtereen wist te doelpunten, en een achter- stapd van 03 tot een voorsprong van 43 wist om te zetten. De beizoekers hebben dan ook ten voile ge- noten en zien met belangstelling de volgende verrichtingen van Hulst tegemoet. Derde klasse. OostburgTerneuzen 2. 31. Met eenige invallers trokken de reserves van Terneuzen naar Oostburg en zooals ver wacht werd, hebben zij het niet tot een over- winning weten te brengen. Zelfs al had men volledig gestaan zou het de vraag zijn ge weest of aan Oostburg de overwinning kon zijn onthouden. Oostburg kan met voldoening op haar eer ste periode in de Derde klasse terugzien. TERNEUZEN 3—HVV. 1—2. Aan den wedstrijd Terneuzende Baronie ging vooraf een ontmoeting van het 3e elf- tal van Terneuzen tegen HW uit Hoek. De rust ging in met blanken stand. In de tweede helft rnaakte Hoek een doelpunt, waarop Ter neuzen 3 een strafschop te nemen kreeg, die in handen van den doelman geschoten werd. Hoek wist een aan haar toegekende penalty beter te waardeeren en bracht den stand op 02. Bij een worsteling voor het Hoeksche doel verkleinde Terneuzen 3 haar achterstand tot 12 en even voor het einde verzuimde zij de gelegenheid om gelijk te maken, daar ook ditmaal een strafschap slecht wetd geplaatst. AXELSCELA (ZELE). 4—3. Gisteren bracht deze Belgische ploeg een •tegenbezoek aan Axel. In een interessante en vlotte wedstrijd, waarbij de spanning niet ont- ibrak, wist Axel zich al vrij spoedig een 30 voorsprong te verzekeren, dank zij schoten van haar nieuwen jeugdigen midvoor en den linksbinnen. Daarop xverd evenwel de aanval der gasten productiever, met het gevolg. dat bij de rust de achterstand tot 32 was inge- loopen.. Na de thee zat de schoen in tegenstelling tot de eerste helft veelal aan het Belgische been. De midvoor zorgde onder groote span ning voor den gelijkmaker, doch Koster slaagde er in deze spanning eenigszins te ver minderen en in Axel's voordeel de strijd te beslechten door er 43 van te maken. On danks zeer verwoede pogingen der steeds beter yi vorm komende gasten kwam daarin geen wijziging meer en alzoo behaalden onze stad genooten een ietwat geflatteerde zege. Een drawn had de verhouding van deze aardige gelijkwaardige kamp beter weergegeven. Er was matige belangstelling. De uitslag was als volgt: iPrins, 4 j., van de Stierenvereeniging te Zaamslag, 83 punten; Hercules, 4 j., van de Stierenvereeniging te Hoek, 80 p.; Albert Jan, 3 j., van Jan Tollenaar te Hoek, 77.4 p.; Dorus, 2% j., van S. van Hoeve te Axel, 76.5 p.; Jan, 2% j., van J. van Cadsand te Axel, 76.5 p. j-. v. A. P. B. v. Hoeve te Axel, 77.5 p.; TSjische Adema, van Joz. Scheele te Axel, 75.8 p.; Roland Adema, van Jan de Zeeuw te Zaamslag, 74.5 p.; Rindert, van L. W. de Regt te Zaamslag, 74.5 p.; Eeseke, van Jac. Haak te Zaamslag, 73 p.; Jan, van A. de Jonge te Axel, 74 p.; Prins, van Joh. Scheele te Bosch- kapelle, 74 p.; van F. de Kubber te Zaam slag, 73 p.; Arie, van K. L. de Kraker te Zaam slag, 76 p. le Kalfskoeien; Nora, van K. de Koeijer te Zaamslag, 82 p.; Eva, van Jac. Haak te Zaamslag, 78 p.; Mina, van Jac. de Klerk te Zaamslag, 77.5 p.; Dina, van Abr. Dieleman te Zaamslag, 77 p. 2e Kalfskoeien: Mina, van K. Dieleman te Hoek, 79 p.; Gerarda, van Gebr. de Jonge te Zaamslag, 78.5 p.; Mina, van Jac. Haak te Zaamslag, 76 p. 3e Kalfskoeien: Bertha, van Gebr. de Jonge te Zaamslag, 85 p.; Keetje, van A. van Es te Axel, 81 p.; Mina, van S. Lourens te Axel, 79 p.; Dora, van C. Buijze te Zaamslag, 78.5 p.; Mina, van W. de Feijter te Hoek, 78 p.; Liza, van Dan. Haak te Hoek, 77.5 p.* 4a Kalfskoeien: Ble4 van Jac. de Feijter te Boschkapelle 84 p.; Mina, van K. L. de Kraker te Zaamslag, 83 p.; Emma, van Jac. de Feijter te Bosch kapelle, 81 p. 5e Kalfskoeien en oudere koeien: Sjoerd, van P. A. P. Dieleman te Zaamslag 86 p.; Janna, van A. de Putter te Zaamslag, 83 p.;"Emma, van K. Dieleman te Hoek, 82 p.; Bertha, van E. de Moor te Zaamslag, 81.5 p.; Aaltje, van A. van Es te Axel, 81 p.; Arty van W. de Feijter te Hoek, 80 p.; Mina, van W. de Feijter te Hoek, 80 p.; Dina, van A. de Putter te Zaamslag, 79 p.; Sjoerd, van P. A. P. Dieleman te Zaamslag, 78 p.; Liza, van Dan. Haak te Hoek, 78 p.; Emma, van Jac. Haak te Zaamslag, 77.5 p. Vaarzen zichtbaar drachtig: 1. C. de Feijter, Boschkapelle; 2. A. Tolle naar, Hoek; 3. H. J. Dieleman, Zaamslag; 4. G. Weijns, Axel; 5. M. Dieleman, Zaam slag; 6. G. Tollenaar, Hoek; 7. A. v. Hoeve, Ter Neuzen. Vaarzen, niet zichtbaar drachtig: 1. C. de Feijter, Boschkapelle; 2. G. Faas, Axel; 3. K. de Koeijer, Zaamslag; 4. H. de Jonge, Ter Neuzen; 5. C. de Feijter, Bosch kapelle; 6. C. Wolfert, Ter Neuzen; 7. Maris Zaamslag; 8. F. de Koeijer, Zaamslag; 9. M. Dieleman, Zaamslag; 10. M. Tollenaar, Hoek; 11. C. de Feijter, Boschkapelle; 12. W. Die leman, Zaamslag. Vaarzen, 1 jaar oud: 1. Joh. Scheele, Boschkapelle; 2. A. de Kraker, Zaamslag; 3. H. J. Dieleman, Zaam slag; 4. A. van Es, Axel; 5. S. van Hoeve, Zaamslag. STERFTE ONDER AANKOMENDE KUIKENS. Beengebreken door slecht voer. VVIELERBAAN TER NEUZEN. De uitslag van de Zondag gehouden wed strijden op de Wielerbaan alhier, waren als volgt Achtervolging over 15 ronden: 1. Kremers.Martens. 2. ThijsBradt, op 60 M. 2e reeks achtervolging over 15 ron'den 1. Van Sundertvan Isselt. 2. Van Cauterde Mulder. 3e reeks achtervolging over 15 ronden: 1. AlexanderVerschuren. 2. Verbraekenv. d. Vegaete. Omnimum amateurs: 1. Leenknegt, 2. Dooms, 3. Hermans. Koppelwedstrijd over 70 K.M. 1. ThijsBradt 9 p., op 1 ronde: van Sun dertvan Isselt .10 p., van Cauterde Mulder 9 p., AlexanderVerschuren 8 p., Verbrae kenv. d. Vegaete 2 p.; Kremers alleen 12 p. RBC—DOSKO. 3—3. DOSKO stond te Roosendaal voor een zeer zware taak, want evenals Goes moest ook zij winnen, om haar kleine kans te behouden, terwijl RBC bij een nederlaag de laatste wed strijd uitkomst kon brengen. RBC pakte dan ook direct hard aan en zag kans de stand m de eerste helft op 3—0 te brengen. Wie ge- dacht zou hebben dat hiermede het lot van Begunstigd door het prachtige lenteweer werd Donderdag weer de jaarlijksche rundvee- keuring gehouden op de weide van den heer Jac. de Klerk, die hiervoor weer welwillend was afgestaan. Door het gemeentebestuur van Zaamslag was hiervoor ook een bedrag van 12,50 beschikbaar gesteld alsmede ook door andere lichamen, in totaal was 31 be schikbaar voor prijzen. Waarvoor de plaatse- lijke commissie hartelijik dank zegt. De aanvoer van rundvee was weer groot, ivooral van de fokstieren waaronder slechts enkele uitblinkers, voomamelijk de beide ver- eenigingsstieren Prins IH en Hercules. Ook waren nog eenige goede stieren aanwezig, o.a. van P. B. van Hoeve, afkomstig uit Heridon- bloed uit Groningen, en een jonge Athleet uit Frieslafid, van den heer Joz. Scheele te Axel. I Verder waren nog goede stieren aanwezig van Jan Tollenaar, S. van Hoeve, K. L. de Kraker, J. van Cadsdnd. Onder de jonge stieren kunnen nog genoemd worden het stiertje van P. A. P. Dieleman en A. H. Dekker, waar ook nogwel eenige toe- komst in zit. De overige stieren waren van mindere kwaliteit, die nooit veel zullen mede werken om de streek te verbeteren. Wat melkkoeien en vaarzen betreft hier- onder vonden we schitterende exemplaren van P. A. P. Dieleman, Gebr. de Jonge, Jac. de Feijter e.a. Ook de jonge vaarzen waren best. Als laatste punt werden stieren met afstam- melingen getoond. Hiervan werd Prins III met zijn 10 afstam- melingen no. 1. Hercules met 6 afstammelingen no. 2. De afstammelingen van Prins waren van een type, prima bovenlijn, beste rug en len- denen, goede beenstand, iets eng van achter, met lieve kop, een adelijke groep. Hercules had 6-tweejarige dieren die robust, grof en meer massa hadden, maar onregel- matiger gedrukt in de lendenen, kruis breed maar hangend, evenwel dieren met kilo's. Deze week ontvdng ik een massa levende kuikens van een paar pliuinweehouders die met bezwaren te kampen hebben welke onze aandacht ten voile waard zijn, daar het hier een voederkwestie betreft welke vaak voor- komt. De brieven luiden als volgt: „Ik zend n'aar de Rijksseruminrdchting een vijftal kuikens die aan verlamming lijden. De leeftijd der dier- tjes is vier weken. Ik heb 1000 kuikens be- trokken van Hioenderpark De kuikens waren bij aankomst goed gezond. Ik heb ze van het hieribijigaande opfokvoer geiwoerd en tavens een beetje gebroken mais gegeven, omreden ze met een paar dagen een diunne ontlasting vertoonden. Toen kwiaman er suc- cessievelijk iederen dag sterfgevallen, onge- veer 70 s'tuks in 10 dagcgi. Met de 18e of 19e dag vertoonden enkele kuikens verlamming en toen heb ik, voordat ik de beestjes gebro ken tarwe gaf, er een weindig van bijgaan.de traan dioorgeroerd. Echter niet meer dan dat men het net aan de tarwe kan zien en dat ze niet kleverig werd. Deze tarwe strooide ik dan uit op schoone zaklken. Doch de verlamming werd steeds erger en ik raapte er op den 20sten, 21sten en volgende dagen 20 tot 25 dooden per dag uit. Verschijnselen waren: dat ze eerst een beetje begonnen te waggelen en dan op zij lagen en steeds maar slaan en tril- len met de pootjes. Ik zonderde ze af en legde ze warm bij de kachel. Ze bleven dan liggen aten als zij hiertoe in staat waren nog en ik liet ze gedurig drinken, doch sommige stierven gauw, bij andere duurde het een of iy2 dag. Eerst waren het bijna evenveel haantjes als hennetjes, doch een paar dagen later bijna uitsluitend hennen. Ik heb ze toen irrplaats van gebroken tarwe gepelde haver gegeven en toen waren 2 dagen later de gevallen al veel minderen met 4 dagen waren het er maar enkele meer. "Hiervan zend ik U er nu eenige. Er js echter nog wat vreemds aan de hand met deze kuikens. Een ander hoenderpark kreeg van dezelfde kuikens een partij en deze berlch't, mij, dat het eerst goed ging, doch thans, nu hij ook van het voer gaf van mijn leverancier en ook leivertraan toediende, ster venj de kuikens bij hem als ratten. Hij ver- moedde dat de levertraan niet goed was en zorld paar de Rijksseruminrdchting 25 levende kuikens met een monster van de leivertraan. De levertraan hebben wij drie maanden ge leden gekocht van In mijn hokken zijn geen twee jaren kuik»ns gew.eest, ze zijn bovendien extra goed geretnigd en hebben veel licht en ventilatie. De rennen zijn dezen winter nog omgeploegd en hierop was rogge gezaaid." Dat is de eene brief. Inimiddels werd van den collega pluimveehduder een zending van 25 kuikens ontvangen, waarvan er 15 onder- weg gestorven waren, benevens een flesoh levertraan. Deze schrijft: ,,Er sneuvelden honderden kuikens onder de verschijnselen van ddchte oogen, verlamming, korsten in de mondhoeken eniz. Ik vermoed, dat de levertraan rommel is." Als we dus de zaak nu even overzien heb ben we hier te maken met verlamming der kuikens, gepaard gaan.de met diohte oogen en groote stenfte. Beide eigenaars denken aan de levertraan, die er dan ook erg vier uitzag. Beide monsters zijn echter onderzocht .en ble- ken geen schadelijke bestanddeelen te bevat- ten. Alle readies die goede levertraan moet opleveren waren normaal en het gehalte aan vrije vetizuren en eiwitachtige stoffen was zeer laag. Aan de traan lag het dus niet, wat bovendien bleek toen van de monsters traan een aantal proefkuikens gevoerd wer den met groote hoeveelheden. Bij de doode kuikens werden geen verschijn selen van Engelische ziekte gevonden en geen andere abnormale verschijnselen behalve een lichte darmeatarrh. Dit alles wijst er op, dat niet de oorzaak in dg levertraan gezocht moest worden, doch in het kuikemvoer zelf. Daarop wijst ook het feit dat bij verande-ring van tarwevoedering tot havervoedering de verschijnselen minder werden. Haver ibevat inderdaad stoffen die bepaalde tekorten in het voer vermogen op te heffen. Ook rijstebasten bevatten deze stoffen. Tenslotte zijn de levend aan de R ij ksse rum in r ic-ht ing ontvan gen kuikens direct opgeknapt en vertoonden na een paar dagen geen abnormale verschijn selen meer, behoudens dan erg groezelig in de veeren. Een geizond, flank kuiken (Wit Leg horns) is glanizend wit van veeren en de vee ren liggen glad op het lichaam. Bij deze kui kens zijn de veeren dof, grauwachtig en raw. Toch wordt dit Ook al veel beter. Blijkbaar zijn bfide eigenaars de dupe geworden van voer dat om de een of andere reden niet in orde was. Zonder nauwkeurige kennis van de procentische samenstelling van het voer en van de kwaliteit der grondstoffen laat zich daarvan niets zeggen. Het is bijv. bekend. dat bij voedering van bepaalde soorten dier- meel of kadavermeel groote sterfte bij kui kens optreedt, doch om de schadelijkheid te kunnen constateeren moet men natuurlijk het diermeel zelf kunnen onderzoeken. In elk ge val blijkt uit deze gevallen. dat z.g. verlam ming bij kuikens lang niet a'ltijd op Engelsche ziekte berast. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nad-ruk venboden.) TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 8 Mei. Pieter de Doelder, oud 25 j., jm. en Magelina Geer- traida van der Est, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Mei. Pieter Marinus de Kunder (van Wemeldinge), oud 19 j., jm. en Debora Dieleman, oud 19 j., jd. .Johannes Cornells Christiaansen, oud 28 j., jm. en Maria Wilhelmina Commerina Peters, oud 20 j., jd. Jan de Fouw, oud 22 j., jm. en Debora Pietemella Meeusen, oud 22 j., jd. Getooorten. 3 Mei. Jan Karel, z. van Fran- Qois Jacob Lensen en van Neeltje Tanneke Wijne (won. ,te Axel). 4 Mei. Christina Achella Herda, d. van Jan Petrus Dhert en van Leonie Marie van Waes. 5 Mei. Pieter Maarten, z. van Pieter van der Meer en van Maartje Leentje van der Meide. 6 Mei. Pieter, <z. van Bartholemeus van der Griendt en van Ida Neleman. Overlijden. 5 Mei. Catharina Jozina Meesen, oud 83 j., echtg. van Simon de Bree. Emilius Leonardus Durjm, oud 18 j., z. van Camillus Theophilus en van Anna Maria Rosalia David, (won. te Axel). 6 Mei. Tjipke Bakker, oud 79 j., wedn. van Elisabeth Bol. Jacoba Diele man, oud 82 j., wed. van Jacobus Dooms. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd P. Mieras-v; d. Berge, zonder, Emmalaan 1 inw., van Rotterdam. P. D. Bos, verzekeringsagent, v. Steentoer- genlaan 21 inw., van Brouwershaven. H. W. Staal, hulp-commies, Tramstraat 16 inw., van Philippine. J. J. van Doom, landibouwer, P 881b, van Boschkapelle. J. M. Theri, huishoudster, Scheldekade 59 inw., van IJzendijke. J. A. Landman, bouwk. teekenaar, Noord straat 63 inw., van Amsterdam. J. P. v. d. Hemel, zonder, Nieuwstraat 23, van Huijbergen. C. Bakker, faJbrieksartoeider, P 88c, van Hoek. P. v. d. Velde-Minderhoud, zonder Wal- ravenstraat 4, van O. en W. Souiburg. S. E. den Outer, dienstfoode, Stationsweg 2 inw., van Rotterdam. Vertrokken J. Verhelst, landanbeider, P 93 naar Hoek. M. Roose, dienstbode, Noordstraat 5 inw., naar Hoek. P. Dieleman, landibouwer, P 88b, naar Hoek. T. E. K. de Haan-Lindhout, zonder, Vloos- wijkstraat 29/31, naar Tholen. H. Sknzypozak, kamermeisje, Nieuwstraat 56 inw., naar Recklinghausen (D.). J. J. Oostdijk, fabrieksarbeider, Axelsche- straat 192 inw., naar Selzaete (B.). Th. M. v. d. Akker, huishoudster, Nieuw straat 18, naar Selzaete (B.). A. P. Meertens-Dung, zonder, Nieuwediep- straat 21, naar Hoek. H. C. Bilius, verpleegster, v. Steenbergen- laan 18, naar Bloemendaal. J. de Fouw, rijwielhersteller, Dijkstraat 77/79, naar 'Hoek. D. P. de Fouw-Meeusen, zonder, Schoollaan 27, naar Hoek. D. de Kunder-Dieleman, zonder, Javastraat 8, naar Wemeldinge. W. M. K. Stephan, zonder, Emmalaan 1 inw., naar Rockanje. M. J. IJssel, handelsagent, Grenulaan 21, naar Goes. (Buiten verantwoordelijkheid der Redaette.) Geachte Heer Redacteur, lOfschoon ik geen afbreuk wil doen aan de schoone woorden, gericht tot Ariaan de Stoere, voorkomende in uw blad van 8 Mei j.l., moet ik toch den schrijver dezer lofzan- gen er op wij-zen, dat mij uit de officieele re gisters van den Burgerlijken Stand is geble- ken, dat Adriaan van Male niet te Sas van Gent is geboren, doch op 7 October 1910 te Philippine. EEN SPORTLJEEHEBBER VAN PHIUIPPINE. 12 Mei. HOEK. Vergadering van stembevoegde in- gelanden van den Koudepolder bij wed. W. A. Nieuwelink. SAS VAN GENT. Veiling woonhuis. Nota- ris Fanoy. 13 Mei. TER NEUZEN. Alg. vergadering van de afd. Ter Neuzen van Voksonderwijs, bij den heer 'H. de Vrieze. 14 Mei. TER NEUZEN. Vergadering van stembe voegde ingelanden van den Zeven Triniteits- polder in het hotel 's Lands Welvaren. HOEK. Vergadering van stembevoegde in gelanden van den Van Wtuijckhuisepolder, bij de wed. W. A. Nieuwelink. 15 Mei. TER NEUZEN. Alg. vergadering van aan- deelhouders der N.V. Handeimij. Ter Neuzen, ten kantore der vennootschap. 18 Mei. SAS VAN GENT. Veiling meubilaire goe- deren. Notaris Hoving.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 3