Een zomerjurk Buitenland. Abessinie bij Italie ingelijfd. 0e Koning Keizer van Ethiopie. Geweldige geestdrift in Italie. TER NEUZEN, 11 MEI 1936. HOEK. AXEL. ZAAMSLAG. RECHTSZAKEN. HET VRAAGSTUK VAN DE BOTER, MARGARINE ENZ., EN HEN ONDERLINGE VERHOUDING. De N. R. Crt. schrijft: Er zijn den laatsten tijd herhaaldelijk be- richten verschenen over verlaging van de heffing op margarine, wijziginig in de heffing op vetten en olien e.d. Thans vinden wij weer zoo'n bericht, waar- in gezegd wordt, dat ,,de regeering" 'zeer sterk overweegt de crisisheffing op spijsolien en -■vetten te verhoogen, wat evenals de eerder als in overweging zijnde verlaging van de hef fing op margarine, een middel zou zijn vol- gens het bericht om het hand over hand toenemen van de bereiding van margarine tegen te gaan. De iwaarheid is eigenlijk gezegd, dat de regeering op het oogenblik noch het een en het ander overweegt, maar dat wel het heele vraagstuk van boter, margarine, eetbare vet- ten, spijsolien enz. in onderling verband bij het bureau van iden desbetreff ende regeerings- commissaris in samenwerking met de Crisis- Zuiveloentrale in studie is; dat er als resul- taat van dit onderzoek een rapport zal wor- den ingediend bij het college van regeerings- commissarissen, en dat er dan pas een voor- stel aan den minister ter overweging zal kun- nen worden ingediend. 'Het spreekt onder deze omstandigheden wel vanzelf, dat men op het oogenblik nog in het minst kan zeggen, dat er dat of dat zal gebeuren. Dit is alles gpeculatie en anders niet. Naar aanleiding van deze geruchten heeft de commissie uit de samenwerkende vereeni- gingen der suiker- en meelverwerkende In dustrie, een telegram tot den Minister van Landbouw en Visscherij gericht, waarin zij een dringend beroep op hem doet de heffing op spijsolien en -vetten niet te verhoogen, en het vertrouwen uitspreekt dat de Minister deze heffing zal verlagen. De lasten, waar- onder bovengenoemde takken van industrie gebukt gaan, zijn reeds te sterk opgevoerd. Verdere opvoering zal menigen fabrikant tot sluiting van zijn bedrijf dwingen. een bleeke huiskleur, dat past niet bij elkaar. AMILDA ZONNEBRUIN doet Uw huiskleur spoedig wijken. Doos 25 en 50 ct. Tube 60 ct. Flacon 90 ct. (Ingez. Med.) SCHADEVERGOEDING VOOR SLACHTOFFERS VAN DE SANCTIES TEGEN ITALIE? Verscheidene leden van het Engelsche Lagerhuis hebben in het Lagerhuis uiting ge- geven van hun ongerustheid over het lot van de handelslieden, wier positie werd geschaad door de sancties. „Alles wat ik kan zeggen", aldus antwoordde Runciman, de minister van handel, is dat oris verscheidene verzoeken hebben Ibereikt over de mogelijkheid van com- pensatie." Het Anbeiderslid Griffiths vroeg of het waar was, dat een aantal kooplieden, die ten- gevolge van de sancties hun werk hadden verloren, op de lijst voor werkloozenonder- steuning waren geplaatst en onderworpen aan de „means test" (onderzoek naar hun be- staansmiddelenDe vraag ibleef onbeant- woord. LINT MET HAKENKRUIS VERWIJDERD. Donderdag heeft de nieuwe Duitsche gezant te Brussel na zijn eerste bezoek bij Honing Leopold een krans neergelegd op het graf van den onbekenden soldaat. Een onbekende heeft het lint met hakenkruis van den krans weg- genomen. De minister van buitenlandsche zaken heeft den Duitschen gezant zijn leed- wezen over dit feit betuigd. DE NEGUS TE JERUZALEM. De negus heeft zich Zarordagavond 7.30 uur naar de AJbessijnsch-Koptische kerk begeven om- hier een mis bij te wonen. Alle Abessijn- sche gebouwen waren gepavoiseerd te zijner eer. De monniken van het klooster ontvingen den negus en plaatsten hem een kostbaren gouden krpon, met edelsteenen versierd, op het hoofd. Daze kroon is seder: eeuwen in het klooster bevvaard. Na de mis hield de negus een toespraak tot de verzamelde geloovigen, vervolgens gaf hij de kroon terug, weike weer in de kelders werd geborgen bij de schatten welke ie negus uit Abessinie heeft medegenomen, en welke door Britsche soldaten worden bewaakt. De negus begaf zich nierna onmiddellijk terug naar hotel Honing David, waar hij logeert. Aan eenige journalisten verklaarde de negus ,,Een land, dat al zijn vertrouwen in de Volkenbond, waarvan het steeds lid was, heeft gesteld, kan niet gelooven, dat de bond niet zal trachten het kwaad te herstellen, cat aangericht is door een lid, dat veroordeeld is als aanvaller. Wij vragen, dat de Bond recht- •vaardig zal zijn opdat een zwak land be- schermd izal worden tegen een sterker" In den middag heeft de negus een onder- houd gehad met den Britschen hoogen-com- missaris. Te Londen werd officieel verklaard, dat de negus voorloopig te Jeruzalem zal blijven. Men vermoedt dat men den negus heeft dui delijk gemaakt, lat een bezoek aan Londen tijdens de zitting van den Volkenbonasraad te Geneve verwarrend zou kunnen werken. RAS SYOEM GEEFT ZICH OVER. Volgens een bericht uit Asmara zou ras Syoem, de bekwame Abessijnsche aanvoerder uit het Noorden, zich bij het opperbevel van het derde legercorps in de streek van Sokota, 100 K.M. bezuidwesten Makale, hebben aan- gemeld. De streek rond Sokota is reeds sinds lang geheel door de Ita'.iaansche troepen beizet. DE TOESTAND TE ADDIS ABEBA. Stefani vemeemt uit Addis Ababa, dat het Turksche gezantschap totaal geplunderd en daama in brand gestoken is. De gezant wist zich door de vlucht te redden, maar twee be- dienden zijn vermoord en men is nog zonder (berichten over de zuster van den gezant. Ook het rijksarchief, de Fransche school en de bijgeibouwen van de gebi werden in brand gestoken. De wijk, waar de ministers en hooge hofambtenaren woonden, moet totaal ver- nield zijn. Men heeft een auto aangetroffen met de verkoolde lijken van twee iblanken, wier iden- titeit nog niet is vastgesteld. De gezant van de Vereenigde Staten te Ad dis Abeba heeft per radio het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington in ken- nis gesteld van het feit, dat de Amerikaan- sche joumaliste Eleanor Meade, aangaande wier lot men emstig bezorgd was, gevon- den is. BOMA AN SLAG OP EEN DAGBLAD. Zaterdagnacht is een bom ontploft in het gebouw van het socialistische dagblad Nijtid te Gothenburg. De bom veroorzaakte brand, die spoedig kon worden gebluscht. De aange- richt'e schade is gering. Het blad is Zaterdag- ochtend weer gewoon verschenen. Van den dader is niets bekend, evenmin van zijn beweegredenen. DE WAALSCHE BETOOfGING TE WATERLOO. Door de strijdende Waalsche organisaties wordt, sedert eenige weken, een felle propa ganda gemaakt voor de jaarlijksche Waalsch- Fransche betooging, welke 14 Juni a.s. op het slagveld bij Waterloo zal plaats hebben. In een op ruime schaal verspreid manifest zegt de „Avant-Garde Wallonne", dat de Water- loodag het antwoord van de Walen moet zijn op de „Los van Frankrijk"-actie in Vlaande- ren. De Walen moeten, door een symbolische daad, bewijzen, dat zij er voor bedanken slachtoffer te worden van de Brusselsche di plomatic, die de gevangene is v.an het Vlaam- sche pangermanisme. Zij moeten bewijzen dkt zij, naast Frankrijk, vrij hun toekomst tege- moet willen gaan". Het symbolisoh gebaar, waarop ,,LAvant- Garde Wallonne" zinspeelt, is het inleggen van een trein, die, na de betooging van groote groepen Walen naar Givet, in de Fransche Maasstreek, zal brengen, waar zij gedurende enkele uren met hunne „Fransche breeders" feest kunnen vieren. HET ENGELSCHE MEMORANDUM. Er zijn, schrijft de N. R. Crt., op het oogen blik groote mogendheden die handelen 6n groote mogendheden die besluiten nemen, De daden van de eerste categorie zijn zeer reeel, de besluiten van de tweede categorie zijn het niet. Wij spreken nu eens niet over hetgeen er in de Abessijnsche kwestie is gebeurd en nog zal gebeuren. Want afwachten betaamt weer, nu Italie de mogendheden van de collectieve vei- ligheid en de regeling van de belangen onder deze mogendheden tot het uiterste tart door eenvoudige inlijving van Abessinie. Het lijkt niet waarschijnlijik rneer, dat het daanvan nog veel last zal ondervinden. Maar het zou on- beleefd zijn tegenover de betrokken mogend heden dit alles bij voorbaat als zeker aan te nemen. t De volkeren, die niet strijdlustig zijn maar reeoluties aannemen, waar zij zich in hun be langen gekwetst gevoelen, troosten zich wel met de woorden van die resoluties. Na de eenzijdige herbewapening van Duitschland in Maart van het vorig jaar is in den Raad van den Volkenbond een resolutie aangenomen, waarbij een commissie werd ingesteld, die maatregelen zou beramen tegen den staat, die voortaan eenzijdiig zijn verplichtingen zou verloochenen. Men heeft later van die com missie niets meer gehoord. De resolutie heette toen een groote overwinning van de Fransche politiek en zij was ook in opmerkelijk scherpe bewoordingen gesteld. De overwinning blijkt echter van een soort, dat men zijn ergste vijanden altijd nog kan gunnen. Het blijft bij woorden. Wij hebben hier weer hetzelfde beleefd na de remilitarisatie van het Rijnland. Parijs moest Londen geducht venmanen voor het zich het verdrag van Locarno met zijn dui- delijke bepalingen herinnerde. Toen de En gelsche regeering daarvan het besef gekregen had, heeft zij Frankrijk ook niet teleurgesteld. Men zal zich de verrassend scherpe resolutie, die te Londen aangenomen is, herinneren en de eischen, die zij aan Duitschland stelde be- treffende onthouding van versterking van het geremilitariseerde gebied, betreffende een neutrale zone en tijdelijke bezetting met neu- trale troepen. Nadat deze resolutie opgesteld en aangenomen was, heeft zij een eervolle plaats gekregen tusschen andere aotestukken en niemand praat er meer over. Op zich zelf Ibeschouwd is dit maar het beste. De gevaar- lijke kant van alles is echter, dat de wereld de stfijdfustige mogendheden zoo verschrik- kelijk emstig moet gaan besohouwen, omdat zij onverschillig voor alle recht handelen en dat de wereld tegelijkertijd een steeds sterker besef moet gaan krijgen van alles, wat in onze dagen in gerechtelijken vorm tot stand komt. Onze jeugd wordt dan ook opgevoed in een zuivere waardeering van het verschil tusschen hardhandige daden en krachtig klin- kende z.g. vonnissen. Geen wonder, dat de propaganda voor de exploitatie van de mac'ht der terreur gemakkelijk is geworden. Men moet zich er over verheugen, dat nog een zoo groot gedeelte der jeugd in de normale landen daarvoor ontoegankelijk blijkt. Het is het Engelsche memorandum met vragen aan Berlijn, <jat ons op deze beschou- wingen heeft gebracht. De vragen zijn ge steld met noodzakelijke vrijmoedigheid en het behoetft niet te verbazen, dat Berlijn wat ge- raakt is over de openbaarmaking van het stuk. Tegelijkertijd is er niets in, dat aan het foestaan der resolutie van Londen herinnert. Wij zouden zeggen: het is ook maar goed zoo, als wij niet het misbruik van sterke resoluties zoo gevaarlijk moesten vinden. Het memorandum zet de puntjes op de i. De vragen raken alle bedenkelijke hoofdpun- ten van de Duitsche politiek, haar ongestadig- heid en haar ontrouw aan verdragen. Het verlangt een bijdrage van Duitschland tot het herstel van het vertrouwen. Het vraagt Hitler op den man af of hij zich nu in staat acht verdragen te sluiten. Internationale onderhandelingen zijn nutteloos, zoo heet het, als een van de partijen zich vrij acht zijn ver plichtingen te verloochenen onder voorgeven, dat zij op dat oogenblik niet in een toestand was om verdragen te sluiten waaraan zij z e:1 gebonden kan gevoelen. Het is een pijnlijke opmerking. Te pijnlijker nog omdat Hitler tevoren het verdrag van Locarno ongevraagd en met alien nadruk een verdrag had ge- noemd waaraan hij van harte zijn goedkeu- ring kon hechten. Heel rechtstreeks is ook punt 8 in het memorandum, waarin gewezen wordt op de eigenaardige terminologie in het Duitsche memorandum van 31 Maart, vol gens hetwelk de Duitsche regeering door het Duitsche volk tot mandataris was aangewe- zen voor het Duitsche rijk en voor de Duit sche natie. In deze vraag is het geheele en- tie'ke proibleem van Midden- en Oostelijk Europa samengevat. Waarom dit verschil in 66n zin tusschen natie en volk? Het Duit sche volk zou Hitler opdracht hebben gege- ven, dit moet men er inderdaad uit lezen, zich met de zorg te belasten voor alle Duitschers binnen en buiten het Duitsche rijk. Hierop moet Berlijn nu duidelijk antwoorden. Het betreft niet meer of minder dan de vraag of Hitler genoegen -neemt met de tegenwoordige grenzen. Oe vragen zijn op die manier alien van cri- tischen aard. Zij wijzen Hitler op de veran- derlijkheid van zijn politiek ten opzichte van het Fransch-Russische verdrag, dat hij op 21 Mei 1935 toen het al geteekend was, nog geen beletsel vond voor een luchtpact en waaraan hij later heel andere consequenties heeft ver- ibonden. Men wil verder van Hitler weten of zijn verdragen van non-agressie ten doel heb ben Duitschland al dan niet tegen de gevol- gen van een Volkenbondsactie te beschermen als het in eenige richting als aanvaller zou optreden. Dat is namelijk oorspronkelijk al te duidelijk de bedoeling er van geweest. Maar er wordt terecht op gewezen, dat het een andere cpzet werd cp het oogenblik waarop Duitschland zijn bereidwilligheid te kennen gaf tot den Volkenbond terug te keeren. Als Eden laat vragen of Duitschland ook bereid is verdragen van waaitoorg uit te strekken tot Rusland, Estlahd en Letland, is dat echter een herinnering aan het openhar- tig gesprek, dat Hitler op 25 Maart 1935 te Berlijn met Sir John 'Simon en hem gehouden heeft. Alles bij elkaar is het memorandum een stuk, nut'.ig door zijn vrijmcedige vragen. Men kan begrijpen, dat men het te Parijs met genoegen gelezen heeft. Maar ten opzichte van het verleden gaat het over tot de orde van den dag. Mussolini zau reeds heel tevre- den zijn met een dergelijk memorandum dat de voldongen feiten compleet aanvaardt. Zaterdagavond heeft, meldt de N. R. Crt., te Rome na afloop van den ministerraad en de zitting van den grooten fascistischen raad een betooging plaats gevonden op het Palazza Venezia waar Mussolini zijn aangkondigde rede, over de belangrijke besluiten van de ,beide raden bekend zou maken. De enorme betooging op het plein voor het Palazzo Venezia te Rome had plaats bij het schijnsel van fa'kkels en onder het zingen van vaxlerlandsche liederen en krijgsgezangen. Met .spanning wachtte een enprme menigte de be sluiten af van den grooten fascistischen raad en den ministerraad, die de Duce aan- stonds van het balcon van het paleis zou af- kondigen. Sedert zonsondergang had de massa van zwarthemden, legerafdeelingen en burgers op het plein en in de aangrenzende straten angstaanjagende afmetingen aange nomen. Ook alle andere groote pleinen van de hoofdstad waar luidsprekers waren opgesteld, wemelden van fascisten en burgers, die uitge- laten waren van de grOotste vreugde. Het fantatstisch schouwspel op de Palazzo Venezia werd nog verhoogd door het schijnsel van zoeklichten, dat over de menschenzee speelde. Een woud van vaandels en vlaggen aldus Stefani -bevond zich rondom het altaar des vaderlands, waar vertegenwoordigers van alle strijdkrachten bijeen stonden. Op het balcon van het paleis woonden de prinsessen van het Huis van Savoye de historische plechtigheid bij. Addis Abeba stond in radiophonische ver- binding met het paleis en zoodoende konden ook de bezettingstroepen een aandeel hebben in de betooging. Terwijl.het plein en omge- ving onophoudelijk weerklanken van uitbun- dige uitroepen en van muziek kwam om tien uur de groote fascistische raad in een zaal van het paleis bijeen. De zitting duurde niet !an- ger dan tien minuten en onmiddellijk daarna vergaderde ook de ministerraad op zijn beurt, hetwelk niet 1 anger dan drie minuten vor- derde. In het paleis waren ook aanwezig de mili- taire attache's van de landen, die niet aan de sanctiemaatregelen deelnemen. Om half elf precies, plaatselijken t(jd, ver- scheen de Duce op het balkon, begroet door eindelooze toejuichingpn. Hij begon met aan te kondigen, dat Italie eindelijk zijn omperium had, waarna de menigte in grenzenlooze geest drift uitbarstte. Mussolini ging voort: Het is een fascistische keizerrijk, omdat het de sym- bolen van den wil en maeht van den Romein- schen lictor draagt en het is een rijk des vre- des, omdat Italie den vrede wil voor zich en voor alien en omdat het slechts oorlog voert, wanneer het daartoe door de noodzakelijkheid wordt gedrongen. Aldus is de Romeinsche traditie, die na te hebben ofverwonnen zich verbonden heeft met de overwonnen volkeren. Het grondgebied en het volk van Abessi nie zijn thans geplaatst onder de algeheele souvereiniteit van het koninkrijk Italie; de koning van Italie heeft voor zich en zijn op- volgers den titel van Keizer van Ethiopie. Ethiopie wordt bestuurd en vertegenwoor- digd door een gouvemeur-generaal, die den titel draagt van onderkoning en waaraan on- dergeschikt zijn de gouverneur van Eritrea en Somaliland. Aan den onderkoning zijn ook ondergeschikt alle burgerlijke en militaire autoriteiten in de gebieden welke binnen zijn reohtsbevoegdheid liggen. In een tweede decreet wordt maarschalk Badoglio .benoemd tot gouvemeur-generaal van Ethiopie met den titel en volmachten van onderkoning. JJe Duce eindigde zijn rede: het volk van Italie, dat met zijn blogd het rijk heeft ge- schapen, zal het met zijn aribeid vruchtbaar maken en het verdedigen met zijn wapens. De menigte begroette het einde van de toe spraak met een nieuwe geestdriftige ovatie. die verscheidene minuten duurde en die den Duce noodzaakte eenige keeren op het balcon terug te komen. Het kwam tot een nieuwe manifestatie van geestdrift, toen de vice-secretaris van de fas cistische partij op het balcon verscheen en mededeelde, dat de groote fascistische raad in zijn zitting een motie had aangenomen, waar'in de dankbaarheid van het land wordt uitgedrukt jegenis Mussolini, den grondvester van het nieuwe imperium. Na afloop van de betooging op het Palazzo Veneizia begaf de menigte zich naar het ko- ninklijk paleis. De koning verscheen spoedig op het balcon van het paleis en de menigte juichte hem. uitbun'dig toe. De koning bleef met den kroonprins gedurende een langen tijd bp het balcon en de geestdrift van de menigte nam steeds toe. De vreugde in de stad duurde tot diep in den nacht. Ook op het platteland was men samenge- rl'komen om naar de rede van den Duce te luisteren. De door Mussolini afgekondigde decreten zijn Zaterdag ingegaan. Zjj zullen door het. parjement worden aangenomen en tot wet worden verheven. Op vooratel van Mussolini is generaal Gra- ziani door den koning benoemd tot maar schalk van Italie. Het standpunt van Frankrijk. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Fransche regeering te goeder tijd de Italiaansche re geering gewaarschuwd heeft dat zij alle voonbehoud maakte ten aanzien van de an- nexatie van Abessinie. EEN AANRIJDING. Zondagvoormiddag reed een zoon van den beer V. door de Grenulaan, ter hoogte van de Donze-Visserstraat, toen de heer Br. V. uit die straat kwam gereden en de auto van V. aan de achterzijde aanreed. Beide autobestuurders zijn met hun licht beschadigde rijtuigen naar een garage gereden om de schade vast te stellen en hebben daarbij ook na gezamenlijk overleg aangifte van yhet gebeurde gedaan bij de marechaussee om ook de feiten vast te stellen. MINISTER DECKERS NAAR ZEELAND. Nader wordt gemeld: De Minister van Landbouw en Visscherij, Dr. Deckers, zal Zaterdag 30 Mei een bezoek brengen aan Zeeland. De Minister zal zich in het bijzonder op de hoogte steJlenWan de gar- nalenvisscherij. Van Vlissingen uit zal hij een tocht maken op zee en dan overstappen op een garnalen-visschersvaartuig. Vervolgens zal de Minister te Breskens lunchen en daarna de visscherijen aldaar be- zoeken. Voorts zal hij een onderhoud hebben met bestuursleden van den Zeeuwschen bond voor de garnalenvisscherij. Er staat ook een bezoek aan Arnemuiden op het programma. BORGSTELLINGSFONDS VOOR DEN MIDDENSTAND. Vrijdagmiddag is op initiatief van het bureau van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden een bijeenkomst gehouden van gemeentebestu- ren, crisis-comite's, middenstandsorganisaties, spaar- en voorschotsbanken enz. in het district van de Kamer, teneinde te komen tot een commissie voor een borgstellingsfonds voor den middenstand. In een voorloopig comite, waarvan de heer Berdenis van Berlekom voorzitter is, hebben zitting de burgemeesters van Middelburg, Vlis singen, Goes en Zierikzee, en die van West- khpelle, Heinkenszana en Bruinisse, als voor- zitters van de Vereeniging van burgemeesters op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland en Schouwen en Duiveland; de wethouders van social zaken te Middelburg en Vlissingen, de voorzitters van de crisis-comite's te Middel burg an Goes; de centrale van de midden- standsvereenigingen, en van de Kamer van Koophandel nog de voorzitter van de afdeeling kleinbedrijf en een van de leden van die af deeling. Tenslotte zal ook den minister wor den verzooht een vertegenwoordiger aan te wijzen. VERZWARING KANAALBRUGGEN TE SAS VAN GENT. Op Woensdag 3 Juni a.s., des voormiddags 111 uur, zal aan het gebouw van het provin- ciaal bestuur van wege 's rijks waterstaat worden aanbesteed: het vernieuwen en ver- zwaren van de bruggen over den West- en den Middenkanaalarpi van het kanaal van Ter Neuzen te iSas van Gent. GEMEENTE-ADMINISTRATE. Geslaagd voor het schriftelijk gedeelte ge- meente-administratie diploma A, de heer P. Woittiez te Sluis, volontair ter secretarie te Oostburg. DE „ERINNA" TE WATER GELATEN. Het tankschip ,,Erinna" gebouwd op de werf „De Schelde" te Vlissingen en bestemd voor de Bataafsche Petroleum-maatschappij, is Donderdagmiddag om 5 uur met goed gevolg te water gelaten. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie te Ter Neuzen maakt bekend/ dat omtrent onderstaande ge vonden voorwerpen, inliohtingen te bekomen zijn, aan de daarachter vermelde- adressen. Gouden armbandje, A. van der Staal, Lelie- straat 14. Heeren stroohoed, nikkelen horlogeketting, en flesoh reukwater, Bureau van Politie. Beige mantelband, H. de Meijer, Scheide- kade 48. Portemonnaie met inhoud, W. Blok, Tholens- straat 19. .Een bamer, Joh. Rouw, Baandijk 18. Dames polshorloge met armband, J. A. Adriaansen, Nieuwediepstraat 52. Boodschaptasch, G. Kouwijzer, Dekkerstr. 6. Belastingmerk, A. Audenaerde, Baandijk 5. Aan den heer J. Dregmans en de dajnes A. Raams en A. van Dijk alhier is uitgereikt de door H. K. H. Prinses Juliana uitgegeven medaille als blijk van erkenning voor be- wezen diensten aan het Nationaal Crisis- Gomite. Luchtbeschermingsdienst. Vrijdag had alhier andermaal een vergade- ring plaats in verband met bovengenoemd doel. Deze vergadering bestaande uit een veertig- tal personen, welken alien een werkzaam aan deel bij de luchtbeschermingsdienst zullen hebben, had ten doel mede te bespreken op •welke wijze de oefening op 16 Mei a.s. zou worden gehouden, en welk deel van de organi- satie aan deze oefening actief zou medewer- ken. Het plan om deze eerste keer voornamelijk te werken in het Westelijk deel van de kom had aller instemming. Tevens werd een demonstratie gegeven van het gebruik van gasmaskers en een brandblusch-apparaat. Aan het eind van de vergadering deelde de voorzitter, Burgemeester Blok, mede dat thans over het geheele land wordt opgericht een Vereeniging voor Luchtbescherming, welke ten doel heeft de luchtbescherming te maken tot een zaak van het volk. Gaame zou hij zien dat ook in Axel zoo'n vereeniging tot stand kwam. Nadat hierover nog kort van gedach- ten was gewisseld gaven alle aanwezigen van hun instemming met de oprichting van deze vereeniging blijk. Alle aanwezigen traden als lid toe. Dezer dagen heeft het bestuur der muziek- vereeniging ,,De Volharding" de officieele toe- stemniing gekregen tot het houden van een festival op 15 Augustus a.s. ter gelegenheid van het gouden jubileum der vereeniging. Het ligt in de bedoeling van het bestuur eeifctdaags bij alle ingezetenen van Zaamslag een inteekenlijst van bijdragen in de kosten voor het houden van het festival te laten cir- culeeren. Om een ieder op te wekken op deze lijsten naar vermogen bij te dragen, zal a.s. Vrijdagavond een muzikale wandeling door het dorp gemaakt worden, terwijl Zaterdag 23 Mei de buurtsohappen, 't Veer, Reuzehhoek, Griete en Othene door de vereeniging bezocht zullen worden. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 8 Mei 1936. De volgende vonnissen werden uitgesproken G. D., oud 46 j., zonder beroep te St. Jan- steen, is wegens beleediging veroordeeld tot f25 boete of 10 dagen hechtenis. F. J. F. de W., oud 50 j., werkman te Sluis- kil, is wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet, met bevestiging van het vonnis van den kantonreohter veroordeeld tot f 10 boete of 5 dagen hechtenis. F. P. R., oud 29 j., schipper te Antwerpen is wegens overtreding der Jachtwet veroor deeld tot 25 boete of 10 dagen hechtenis. Al de andere f5 boete of 5 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de in beslag ge- nomen geweren. F .C. baron de B., oud 48 j., advocaat te Antwerpen, is wegens overtreding der Jacht wet veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis met teruggave van in beslag ge- nomen geweren. De overige alle 10 boete of 10 dagen hech tenis met verbeurdverklaring in beslag ge- nomen geweren. Zitting van 8 Mei 1936. De volgende zaken werden behandeld: K. I., oud 54 j., koopman, wonende te Sint- Jansteen, was op 11 November 1935 door den kantonrechter te Ter Neuzen, wegens over trading van de Jachtwet te Sint Jansteen in den nacht van 19 op 20 October 1935 veroor deeld tot 40 boete of 20 dagen hechtenis. Verdachte was tegen dat vonnis in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr. de Rechter vroeg vemietiging van het vonnis van den kantonrechter. P. L. v. d. B., oud 56 j., vlasbewerker, wo nende te Sint Jansteen, was op 11 Februari 1936 door den kantonrechter te Ter Neuzen wegens een dergelijke overtreding in denzelf- den nacht, veroordeeld tot 40 boete of 20 dagen hechtenis. en 15 boete of 10 dagen hechtenis. De verdachte was tegen dat vonnis in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr. de Rechter vroeg vernietiging van het vonnis van den kantonrechter. F. I., oud 27 j., chauffeur, wopende te Sdnt Jansteen, was eveneens op 11 Februari 1.1. door den kantonrechter te Ter Neuzen voor een zelfde overtreding veroordeeld tot 20 boete of 10 dagen hechtenis. De verdachte was eveneens in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het Vonnis van den kantonrechter. Mr. de Rechter vroeg vemietigiiig van het vonnis van den kantonrechter. FI., oud 56 j., slaggr, wonende te West- dorpe, werd ten laste gelegd, dat hij op 18 Maart 1.1. heeft weggenomen een pak behang- selpapier, toebehoorende aan F. C. Antheunis, gepleegd te Westdorpe. Eisch 6 weken gevangenisstraf. W. J. M., oud 36 j., kapitein op de sleepboot Baltic" te Antwerpen, werd verdacht dat hij op 23 Maart 1.1. te Rilfend-Bath, over de Schelde 15.000 K.G. steenkoolbriketten heeft ingevoerd, hetgeen in strijd was met de bepa lingen betreffende den invoer. Eisch vrijspraak. Mr. P. C. Adriaanse refereert zich aan dien eisch. C. V., oud 23 j., molenaar, wonende te Sint- Jansteen, werd beklaagd, dat hij op 24 Januari 1.1 nabij Sint Jansteen als bestuurder van een met een paard bespannen wagen beladen met Crisis-producten niet voldaan heeft aan de vordering van de Crisis-ambtenaren de Roon en de Vree om dat voertuig te doen stilhou- den, doch integendeel het paard heeft aange- dreven tot voorttrekken. Eisch 1 maand gevangenisstraf voorwaar- delijke proefijtijd 3 jaar -f 40 boete of 20 dagen hechtenis. L. A. d. B., oud 64 j., kolenhandelaar, wo nende te Meerdonck (Belgie), werd ten laste gelegd, dat hij op 3 Februari 1.1. te Nieuw- Namen 750 K.G. steenkolen heeft ingevoerd. Eisch 1 maand gevangenisstraf. L. A. L., oud 29 j., arbeider, wonende te Stoppeldijk, werd verdacht, dat hij op 16 September 1J. te Stoppeldijk wederrechtelrjk is binnengedrongen de besloten erf van Eduard Boeimans. Eisch vrijspraak. E. L. G., oud 24 j., landbouwer, wonen de te Sint Anna ter Muiden, was op 27 Febru ari 1936 door den kantonrechter te Oostburg veroordeeld tot f 100 boete of 25 dagen hech tenis, wegens verboden invoer van 3500 K.G. aardappelen te St. Anna ter Muiden op 3 Fe bruari. Verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kontonrechter. Mr. P. C. Adriaanse aohtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. In dezelfde zitting werd behandeld het hooger beroep van A. C. S. v. B. V., oud 29 j., arts te Ter Neuzen, tegen een vonnis van den kantonrechter aldaar, waarbij hij wegens het als bestuurder van een auto daarmede over een weg rijden op zoodanige wijze, dat de vrij- heid en de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd en in gevaar gebracht, werd ver oordeeld tot een geldboete van 100 of 20 dagen hechtenis en ontzegging van de be- voegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 3 maanden. Verdachte was verschenen en werd rechts- kundig bijgestaan door Mr. G. Tichelman, ad vocaat te Ter Neuzen. Bij een vorige zitting werden in deze zaak een 6-tal getuigen gehoord, terwijl er thans 1 verschenen was, die verklaringen aflegde in verband met de aanrijding. De officier van justitie aan het woord ko- mende, kon zich met de motiveering van het vonnis van den kantonrechter vereeihgen. Met dezen is hij het eens, dat we hier te doen heb ben met iemand, die een verantwoordelijke maatschappelijke positie heeft en dat het in diens eigen belang is en in dat van andere weggebruikers, dat hij van den weg wordt geweerd. De officier eischt vervolgens bevestiging van de straf der boete, doch met ontzegging van verdachte om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. De verdediger van verdachte acht de in rekening gebraohte straf niet in overeenstem- ming met den emst van het feit, doch onge- looflijk overdreven, om redenen die volgens pleiter maar al te doorzichtig zijn. Het feit op de keper beschouwd heeft zoo goed als niets om het lijfcen is te beschouwen als een betreurenswaardig en toevallig gevolg van een allerongelukkigsten samenloop van omstandig heden, die de schuld van verdachte tot een .pninimum" terugbrengen. Bovendien is er een groote tegenspraak tusschen de tenlaste- legging en de bewezenverklaring. Van de uit- voerige dagvaarding is niets anders over ge- bleven, dan de door den kantonreohter gelaakte „wijze" van rijden en bij de eerste behandeling der zaak is er ook inderdaad niets van een te groote snelheid, die de vrijheid en de veiligheid in gevaar zou hebben gebracht, bewezen. Men dient voorzichtig te zijn met het teveel waarde toekennen aan de getuigenverklaringen van de beide kroongetuigen, die menschen op leef- tijd zijn, die bovendien niet precies hebben gezien hoe verdachte de aamgeredene heeft geraakt. Pleiter betwijfelt dan ook zeer of al deze verklaringen voor de rechtbank wel voldoende zijn, om tot de vereischte overtui- ging van de schuld van verdachte te komen. Na de aanrijding was slechts een steuntje van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2