Benauwd? Buitenland Hoes I- Criep-Bronchitis -A 5 ihma fV^hoogdewerkinq 75cent 1 1 Verlaaqde prijzen 25 T'- het aocoord tusschen nederlamd TER NEUZEN, 8 MEI 1936. SAS VAN GENT. Als Gij 's nachts niet slopen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn- lijker wordt door de ^erstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker's Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon- der inoeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst- benauwdheid bemerken. Noam c! js bij (Ingez. Med.) buitenland gaan, geen paspoort bezitten. Men den'ke b.iv. aan de velen, die ziclh tot het bij- wonen van voeflbalwedstrijden naar Antwer- pen of Brussel begeven. Emstige bedenking bestond bij vele leden tegen de bepaling, dat men, in bet rij'k terug gekeerd, de noodige zegels in zijn paspoort geplakt moet hebben, bij gebreke waarvan het duibbele moet worden betaald van de waarde der te weinig geplakte zegels met een minimum van 10. Dit voorschrift is on- noodig streng en daardoor onredelijk. In verband met deze opmerkingen ver- klaarden vele leden het zeer op prijs te zul- len stellen, indien de regeering een gedetail- leerd overzicht zal widen geven van de wijze, waarop zij de controle bij heenreis en terug- keer denkt te regelen. In elk geval zal - meende men de te treffen regeling zeer soepel moeten zijn en het den reiizigers zoo gemakkelijk mogelijk moeten maken. Deze belasting zal, als zij wordt ingevoerd, wel nimmer zoo populair worden, dat men daar- voor gaame wat moeite over heeft. Van verschillende zij den werd er de aan- dacht op gevestigd, dat aan een aantal van de hierboven weergegeven beziwaren althans ten deele zou worden tegemoetgekomen, in dien, gelijk in een voorontwerp schijnt te zijn geschied een maximum werd vastgesteld, waarboven geen belasting verschuldigd zal zijn. Andere .leden meenden, dat reeds een groot gedeelte der beizwaren, vooral voorzoover die de grensbewoners betreffen, zouden kunnen worden ondervangen door reizen van korten duur, bijv. 2 maal 24 uur, buiten de belasting te doen vallen. Sommige leden gaven in overweging, de kosten van het paspoort te verhoogen of een bijslag ten bate van 's Rijks kas te leggen op de intemationale spoorwegbiljetten. Dit zijn veel eenvoudiger imiddelen om een zekere scm voor de schatkist bijeen te brengen dan de tot allerlei moeilijkheden aanleiding geven- de regeling, welke in het ontwerp is vervat. Sommige leden spraken de veronderstelling uit, dat de oplbrengst ad 2.000.000 niet zal worden bereikt. Verscheidene leden wenschten bij voorbaat te verklaren, dat zij het onjuist zouden ach- ten, als de regeering, na van dit voorloopig verslag te hebben kennis genomen, in langen tijd geen memorie van antwoord zou indienen en aldus deze zaak slepende zou houden, ge lijk in het verleden meermalen is geschied met betrekking tot ontwerpen, die bij het vjooronderzoek door de Kamer niet een be- oordeeling hadden gevonden, die het uijzlcht op een voor de regeering aanvaardfbare op- lossing opende. Met het oog op de reactie in het buitenland is het gewenscht, dat een beslissing niet lang uitlblijft. Mocht de regeering meenen, dat bij het vol- tfoen aan a'lte of althans aan een groot deel der hiertvoor geuite verlangens de belasting niet een bedrag zou opleveren, dat de moeite waard is, dan zou het naar de meening dezer leden aanlbeveling verdienen, dat het wets- omliwerp zoo spoedig mogelijk werd inge- trokken. EN BELGIe NOPENS DE WEDERZIJDS TOEGESTANE CONTINGENTKN. "Tot 1 Felbruari heeft tusschen Belgie en Nederland een aocoord gegolden over de we- denzijds toegestane contingenten van goede- ren waarvan de invoer beperkt is. In atwach- ting van de tot standkoming van een meuw acooord, is het oude met drie maanden ver- Naar vernomen wordt hebben beide regee- ringen zioh vereenigd met een verlengmg van het aocoord voor een jaar. Woensdapnddag is dit aocoord, tot stand gekomen tusschen de onderhandelaren A. Th. Lamping voor Nederland en Suetens voor Belgie, te Brus sel geteekend. WERKRAM1' TE CHAAM GEOPEND. De minister van Binnenlandsche Zaken mr. j A de Wilde heeft Woensdagmiddag het werkkamp „Het Putven" te Ohaam (N.-Br.) o-eonend. In dit werkkamp voor jeugdige werkloozen, uit gaande van de stiohting Centrale voor Werkloozenzorg" zullen gelijk bekend ook een aantal Zeeuwsche jeugdige werkloozen eenigen tijd vertoeven. De minister wees in zijn openingsrede erop, dat de voortzetting van den arbeid van de centrale voor werkloozenzorg mogelijk is ge- maakt door milde particuliere bijdragen. Een ton werd geivraagd, meer dan een ton werd gegeven. Dit kamp is nu het achtste. De aanvraag om plaatsing uit alle deelen van het land is zeer groot. Hier, op de uitgestrekt terreinen van het staatslboschlbeheer zal door de jongens nuttig werk kunnen worden gedaan, dat voomame- lijk zal bestaan in het aanleggen van paden en wegen. De minister besloot met zijn waardeenng uit te spreken voor de bemoeiingen van alien die dit werk hebben georganiseerd en voor- bereid. Hij hoopte, dat dit kamp er toe zal bijdragen de nood te lenigen van het jonge geslacht, dat onder zoo ongunstige economi sch e omstandigheden zijn intrede moet doen in het maatschappelijk leven. De heer W. J. Hemimes, voorzitter van de centrale voor werkloozenzorg deelde o.rn. nog mede, dat de April-coUecte thans staat op ruim 110.000, terwijl mag aangenomen wor den, dat, als alle comitd's hebben afgerekend, de opbrengst het bedrag van 120.000 zal overschrijden. Voorts deelde de heer Hemmes mede, dat het negende kamp, dat gevestigd zal worden op de Woeste Hoeve te Apeldoorn, bestemd zal zijn voor de vrijzinnige groep. Ook den oud-katholieken is gedurende een zeker tijd- perk een kamp ter beschikking gesteld. (Midd. Crt.) DEVALUATIE GEEN INCIDENT. De Standaard (a.r.) sahrijft in een artikel over het monetaire vraagstuk onder meer: ,,Daar zijn er, met name in den kring van de Roomsch-Katholieke voorstanders van de- valuatie, die als volgt redeneeren: wij zouden tegen het beleid van het kabinet-Colijn op financieel en economisch gebied slectots weinig bezwaar hebben, wanneer daaraan ten grond- slag werd gelegd, een waardevermindering van onze munt tot een ons bevredigend per centage. Geschiedde dit, dan zou het beleid van dit kabinet maar geringe wijziging behoe- ven te ondergaan om werkelijk het effect te kunnen sorteeren, dat er mede wordt be- oogd. Het kalbinet is echter vastbesloten en wil tot die waardevermindering niet over- gaan. Daardoor wordt het ons onmogelijk om dit kabinet te blijven steunen en schiet voor ons als eenige uitweg over het gunstige mo ment af te wachten om het tot aftreden te nopen, teneinde het mogelijk te maken, dat een nieuw kabinet optreedt, hetwelk inzake de muntpolitiek een beleid volgt in overeen- stemiming met onze zienswijze. Daarin moet gij, aldus vervolgen zij, niet zien een on- vriendelijke daad tegen het huidige kabinet, noch gebrek aan waardeering voor zijn ar- bei<J of een diepgaand verschil in staatkun- dige overtuiging, want zoo staat het niet. Wij, zoo luidt het verder, hebben alleen op dit eene punt, de muntpolitiek, overwegend be zwaar. Dit bezwaar dient uit den weg geruimd te worden. Is dit geschied, door vervanging van dit kabinet door een ander, dat de deva luate tot stand brengt, dan kunnen de vroe- gere verhoudingen weer worden hersteld en kan de samenwerking tusschen ons en de anti-rev. weer als voorheen worden voortge- zet. Devaluatie is zeggen zij tot besluit, een incident. Zij behoort tot een tusschenmoment, een overgangsphase. Zij heeft geen blijvende gevolgen voor de politieke verhoudingen en de staatkundige groepeeringen." „Als wij ons niet vergissen", aldus gaat De Stand, verder, ,,dan wordt de politieke zijde van de zaak vaak op deze wijze gesteld. Dit nu is ons, kortweg gezegd, een raadsel. Ten eerste is het onbegrijpelijk, dat het opzeggen van het vertrouiwen aan het huidige kabinet en zijn vervanging door een ander, dat het desideratum van de voorstanders van devalua tie inwilligt stel dat het eens tot een en ander zou komen als een zoo simpele zaak kan worden gezien. Een nieuw kaJbinet dat voor devaluatie is en overigens wat de alge- meene richtlijnen betreft, dezelfde politiek als het kabinet-Oolijn zou volgen, schijnt ons ondenkibaar, evenals een kabinet, dat zieh al leen waardevermindering van onze munt tot doel zou stellen. Ten tweede: het ter zijde stellen van de mannen, die thans met de bewindvoering zijn belast, en- het daarmede gepaard gaande ver- breken van het thans gevolgde beleid en van de huidige verhoudingen, kan niet worden ge zien als een aangelegenheid van slechts inci- denteele beteekenis, welke alleen eenige rim- peling Pan de politieke wateren veroorzaakt en verder geen uitwerking, geen gevolgen meer heeft. Ten derde: devaluatie zelf is niet een inci dent, een spoedig voonbijgaande overgangs phase j zij zou grooten invloed hebben gedu rende langen tijd, politiek zoowel als finan cieel en economisch. Dit alles lijkt ons zoo eenvoudig, zoo voor de hand liggend, dat het geen toelichting behoeft en met de opsom- ming daanvan kan worden volstaan. Deva luatie zou een geweldige omkeering in de fi- nancieele en economische verhoudingen bren gen en zij is buiten volstrekte noodzaak, al leen mogelijk als gevolg van een niet minder belangrijke en ingrijpende verandering in po litieke visie, staatkundige verhoudingen en groepeeringen. DE VOLDONGEN FEITEN. Addis Abeba is schrijft de N. R. Crt. door de Italianen bezet. Zelfs de vreemdelin- gen daar, die hartgrondig de mislukking van het bloedige Italiaansche avontuur hebben ge- wenscht, en niet minder het grootste gedeelte van de daar gevestigde bevolking dea lands moeten in de laatste uren naar de verlossende komst van de Italianen hebben verlangd. Want alle helsche machten leken losgelaten in de hoofdstad van Abessinie. De demoralisatie van verslagen zwarte troepen, op zich zelf vreese- lijk genoeg, en zeer nog verergerd door een fellen haat tegen de vreemdelingen, die maar al te begrijpelijk was, hebben daar huisgehou- den op een manier, waartegen slechts de best gewapende len verdedigbare geiiantschappen zich met uiterste inspanning konden hand- haven. De toestand en de stemming in die gezantschappen moet niet zeer verschillend zijn geweest van die in de legaties te Peking in 1900 op den kritieksten dag van de belege- ring door de boksers. Zelfs de Italiaansche troepen hebben zich blijkbaar terdege op den toestand in de stad moeten voorbereiden voor zij de hel, die zij vormde, binnentrokken. In Italie heerscht naar aanleiding van deze gebeurtenis groote vreugde. Daartoe bestaat allerlei aanleiding. De oorlog eischte een in- spanning van het Italiaansche volk, die niet al te lang mocht duren. Het begin was weinig veelbelovend geweest. De uiterste termijn van de groote regens was reeds aangebroken. Men was al op een duur van jaren voorbereid ge weest. De Italianen zouden niet de onteerende wandaden hebben begaan, die hun optreden tegen de vreemde ambulances en het gebruik van gifgassen tegen de bevolking vormden als zij zich niet geducht bekneld gevoeld hadden. Ten slotte echter is alles hun meegeloopen. Dit doet niets af aan de militaire verdiensten van het opperbevel van hun legers. Wat hun meegeloopen is, is voor een groot gedeelte uitgelokt door de eigenschappen van dat op perbevel. Dit heeft groot organisatievermogen, groot geduld en zelfbeheersching getoond, die wij reeds hebben genoemd. Het opperbevel heeft het verstaan de zenuwen van de tegen- partij en haar positie onder de half toegedane of wrokkende stamhoofden te ondermijnen. In de laatste maanden heeft daarentegen het Albessdnische opperlbevel die zoo voorzichtig en bekwaam haar taak met uiterst geringe mid- delen begonnen was, alles gedaan, om de zege- praal der Italianen te bespoedigen. Daarop is, terwijl de zwaarste taak den Italianen nog scheen te wachten, de verrassing gekomen van de vlucht van den Negus. De uitlatingen van Mussolini blijkt reeds hoezeer deze meevaller ook den Duce overrompeld heeft. Maar niet geloochend kan worden, dat deze voordeelen voor de Italianen slechts zoo'n groote betee kenis hebben kunnen verkrijgen door de be- kwame wijze, waarop zij hun veldtocht hebben opgebouwd. 'Tin 3-o Grootd'! aandacht in heel de wereld heeft zeker de rede van den Duce getrokken, waar- in hij heeft verkondigd, dat de vrede nu her steld en dat Abessinie onherroepelijk Ita- liaansch geworden was. In een interview met Ward Price, van de Daily Mail, is hij min der beslist geweest. Over het politieke en juri- dische lot van Abessinie moet nog worden be slist, heeft hij daarin gezegd. Op zichzelf be hoeft er geen tegenspraak te zijn tusscnen deze twee uitlatingen. Immers Mussolini kan met zijn woorden tot den Engelschman heb ben bedoeld, dat alleen over de wijze, waarop Abessinie Italiaansch zal worden, nog moet worden onderhandeld. Uit het heele interview blijkt, dat Mussolini bij die onderhandelingen voorzichtig te werk zal gaan. Hij verkondig- de nu niet meer de wraak op de sanctionisten, waarmee hij zoo vaak heeft gedreigd, maar hij gaf veeleer blijk van de begeerte, dat nu aan beide kanten alles vergeven en vergefen zou worsen. Zoo heeft hij zieh waarschijn- lijk het" herstel van den vrede voorgesteld. Er was voor het overige nog een zeer diep gaand verschil tusschen zijn woorden tot het Italiaansche volk en die tot den Engelschen journalist. Tot de zwarthemden zeide hij, dat een etappe op den weg van Italie bereikt was. Dat is overeenkomstig zijn vroegere beloften van de stichting van een groot Romeinsch rijk. Maar Ward Price verzekerde hij op zijn eere- woord, dat Abessinie alles was wat Italie be- geerde en dat het zich, na dit verkregen te hebben, zou scharen onder de verzadigde vol- ken. Dat is toch weer - heel iets anders. In de Fransche pers vindt een voorstelling weerklank, dat de taak van den Volkenbond geeindigd zou zijn, nu Mussolini het herstel van den vrede heeft aangekondigd. Deze taak bestond immers in het verhinderen of bekor- ten van den oorlog. Nu zou er geen oorlog meer zijn. Het is een zonderlinge redeneering. De machten, die in hun samenleving belast zijn met het verhinderen van moord en roof, zou den rustig naar huis kunnen gaan, wanneer de roover hun slechts verzekerde, dat hqfc slachtoffer van zijn aanval secuur dood was. Wij vermoeden, dat dit een opvatting van in temationale moraal is, die niet overal ingang zal vinden. Men begrijpt niet goed wat deze Fransche beschouwers eigenlijk bezielt. Zij prediken de onderwerping van den Volkenbond aan de vol- dongen feiten, alsof niet Frankrijk zelf, meer dan eenig ander land in Europa, voor de ge- varen van de voldongen feiten beducht is. Of gelooven zij, een moraal te kunnen doen aan- vaarden, waarbij de wereld enkel verplichtin- gen heeft tegenover voldongen feiten, die Frankrijk treffen? .Deze Franschen schijnen niet in te zien, welk gevaarljjk spel zij tegenover Engeland spelen. Zegeviert daar de opvatting, die zij verkondigen en daarop hebben zij nu een goede kans dan beteekent dit, dat de En gelschen him zin krijgen, die hun land zoo- veel mogelijk politiek los willen maken van het vasteland. Zij, die evenals Churchill, de collectieve veiligheid willen opofferen uit vrees voor de Duitsche gevaren voor Frankrijk, zijn vrij schaarsch in Engeland. Zij, die van de Volkenbondspolitiek niets moeten hebben, juist omdat zij Engeland o.a. verantwoordelijk maakt voor de veiligheid van Frankrijk, zijn veel talrijker en het is op hun zegepraal juist, dat de Fransche anti-sanctionisten hopen. Daarentegen wenschen zij de nederlaag van de Engelschen, die voorveohters zijn van de Inter nationale solidariteit, dus ook van de beveili- ging van Frankrijk. Zij speculeeren op den invloed van dezelfde elementen in de regee ring, die eerst meenden dat Engeland zich van de voldongen feiten van de schending van Locarno niets behoefde aan te trekken. Is gropter kortzichtigheid aan Franschen kant mogelijk Men ziet uit dit alles hoe ingewikkeld, maar tegelijkertijd van hoe beslissend belang voor de veiligheid in Europa de besprekingen zul len worden, die de volgende week te Gen&ve gaan beginnen. Zij mogen niet meer het spel zijn van een klein kringetje. De sancties. Pirelli, de voorzitter van het Italiaansche instituut voor buitenlandsche zaken, heeft Dinsdagavond voor leden van de beide Brit- sche Kamers in het Lagerhuis een rede ge- houden, waarin hij aandrong op opheffing van de sancties, als voorwaarde voor het herstel van de goede betrekkingen tusschen beide landen. De sancties waren onrechbvaardig en zijn niet afdoende gableken. Volgens Pirelli is thans de kwestie in Abessinie gerbgeld, niet alleen door de Italiaansche overwinning, dgch ook door de houding van de politieke en reli- gieuse aanvoerders in Abessinie. Italie is bereid met Engeland samen te wer- ken als groote koloniale mogerrdheden in Afrika en Engeland moet met sympathie de nieuwe macht van Italie, dat de drager is van den vrede en de stabiliteit in Europa en Afrika, kunnen aanschouwen. De vlucht vast den negus. Volgens een bericht uit Jeruzalem zal de negus aan het eind dezer week te Haifa aan- komen. De Abessjjnsche gezant te Louden ver- klaarde Dinsdagavond dat de negus waar- schijnlijk naar het Abessijnsche klooster bij Jeruzalem zal gaan. Vender zeide hij, dat de bezoeken, die de negus aan Londen zal bren gen, ongetwijfeld slechts van korten duur zul len kunnen zijn, aangezien zijn vermogen bijna geheel in den strijd tegen Italie verloren is gegaan. De kerk op het dak. Sinds katholieken en orthodoxen bij het Heilige Graf te Jeruzalem de plaats hadden ingenomen, bleef er geen ruimte voor een Abessijnsch heiligdom. Daarom is dit op het dak van de katholieke kathedraal ingericht. Abessijnsche bisschoppen vieren er hun liturgie in de wierookwolken van de andere gezindten. Volgens Paris Soir is alles daar van onge- looflijken rijkdom en ergste vervuiling. Ach- ter priesters in blinkende kazuifels ziet men er, die bij gebreke aan een baldakijn onder een paraplu met vergulde franje, die in een bazaar gekocht is, schuil gaan. Na de inneming van Aksoem zou dit noch- tans de gewijdste plaats van de Abessijnen zijn. Daarom zou de negus Palestina als woon- plaats gekozen hebben. De Engelsche opvattingen. De Engelsche liberalen zijn, volgens Reuter, grootendeels voor handhaving van de sancties, doch de conservatieven willen deze thans op- heffen. Evenwel schrijft de conservatieve Daily Telegraph in haar commentaar op de rede van Mussolini, dat de leer van de macht, welke door den Duce is opgesteld, een gevaar is voor elk land, dat niet voldoende sterk is om zich tg verdedigen. Het misluHk,en van de actie van den Volkenbond is geen reden om den bond af te schaffen, doch om de positie van den bond te versterken. Er is geen reden om de Britsche politiek van trouw aan den bond te wijzigen. Naar Reuter meldt, maken zoowel de Mor ning Post als de Daily Telegraph de opmer- king, dat aan de opheffing van de sancties niet getwijfeld behoeft te worden, al kan deze natuurlijk slechts collectief haar beslag krij gen. De Britsche regeering, schrijft de Daily Telegraph, schijnt erkend te hebben, dat Ita lie de eenige mogendheid is, in staat de orde in Abessinie te herstellen. Het blad voegt hier aan toe, dat er reeds voorloopige be sprekingen gaande zijn tusschen Italie en het Britsche rijk ten aanzien van de rol, die Italie de volgende week te Geneve spelen zal.. De Morning Post geeft te kennen, dat de Volkenbond zich verder kan onthouden van bemoeienissen met Abessinie, zonder intus- schen officieel den nieuwen staat van zaken, door Italie geschapen, te erkennen. Het binnenrukken van de Italianen in Ad dis Abeba en de rede van Mussolini wekken de verontwaardiging van de News Chronicle, die nog nieuwe sancties eischt. ,,<Zij, die meenen, dat wij vrede kunnen hebben in een wereld, die tot de tanden gawapend is en waarin dui- delijk is gebleken, dat aggressie baten op- levert, dwalen". De Daily Mail daarentegen erkent in een commentaar op Mussolini's interview met Ward Prince, dat de Volkenbond een volko- men echec heeft geleden en verklaart, dat de woorden van den duce, dat de Bond herzien dient te worden, nog niet sterk genoeg zullen zijn; inderdaad zal Duitschland niet tot den Bond terugkeeren, zonder zijn voorwaarden te stellen. De Negus naar Geneve? De consul van Abessinie verklaart, dat de negus naar Geneve zal gaan om persoonlijk aanwezig te zijn in de zitting van den Volken bond, waarin naar de consul verwachtte Abes sinie in Britsche en Italiaansche invloeds- sferen zou worden verdeeld. DISCONTOVERHOOGING TE PARIJS. De Bank van Frankrijk heeft haar disconto verhoogd van 5 tot 6 procent. De rente voor voorschotten op goud in baren is van 7 tot 9 pet. verhoogd, voor voor schotten op effectenonderpand van 6 tot 8 pet., voor voorschotten van maximum 30 dagen op schatkistpapier met geen hoogeren loop- tijd dan twee jaar van 5 tot 6 pet. DE GROOTMOEDIGE OVERWINNAAR. De Fransche vlieger Drouillet, de gewezen luchtvaartdeskundige van den Negus, die, naar men weet, met een nieuw toestel voor AJbessinie op weg van Frankrijk naar" Afrika tengevolge van een motor-storing nabij Rome was geland, is na zijn landing krijgsgevangene verklaard. Zijn advocaat heeft thans van den Duce verkregen, dat hij werd vrijgelaten en weer de beschikking over zijn vliegtuig kreeg. TOELATING R. H. B. S. In verband met de in dit nummer voor- komende advertentie waarbij candidaten opge- roepen worden voor het toelatingsexamen van de Rijks Hoogere Burgerschool te Ter Neuzen zij nog op de volgende punten gewezen. Jaarlijks wordt door de Leden van de com- missie voor het afnemen van het toelatings examen overleg gepleegd met de hoofden van scholen. Besproken worden dan de schrifte- lijke opgaven en de wijze van behandeling der onderwerpen op de lagere school. Van deze besprekingen wordt dan een verslag opge- maakt, dat voor belangstellende hoofden ver- krijgbaar is. Verder wordt van elke candidaat het oor- deei gevraagd aan het betrokken hoofd van de lagere school betreffende zijn capaciteiten, waardoor de kans op een verkeerde beoor- deeling zoo klein mogelijk gemaakt wordt. ZOMERPOSTZEIGELS „HULP IN NOOD". Het is niet nieuw meer, dat met behulp van de post, of liever door den verkoop van bij- zondere postzegels,. liefdadige doeleinden worden gesteund. Zoo worden thans in ons land gedurende de maanden Mei en Juni ,,zomer-postEegels" verkocht, dragende de beeltenissen van vier, uit vroeger of later tijd bekende Nederlanders, zijnde D. Erasmus (14661536), Prof. Dr. H. Kamerlingh Onnes (18531926), Dr. 'H. J. A. M. Schaepman (tl844—1903), Ds. A. Talma (18641916 Beide eersten verwiervenberoemdheid op eultureel gebied, beide laatsten maakten zich bijizonder verdienstelijk op sociaal terrein. In verband daarmede zal de extra-opbrengst van den verkoop der zegels worden bestemd voor cultureele en sociale doeleinden. De helft er van zal door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen worden bestemd voor vorming van een fonds, om daaruit op- draohten aan beeldende en sier- en nijver- heidskunstenaars te kunnen financieren, en deels ten goede van een reservefoiKts voor ngodlijdende kunstenaars. De andere helft zal op aanwijzing van den Minister van. Sociale Zaken ten goede komen voor een deel aan de Nederlandsche Centrale Vereeniginig tot bestrijding der tuberculose, voor de verpleging van on- en minvermogen- de t.ib.c.-patienten en voor een ander deel aan de arbeidszorg voor onvolwaardige arbeids- kraohten. De uitgifte zal gesohieden in een serie van 4 postzegels, nl. van iy2 cent ad 3 cent, 5 cent ad 8 cent, 6 cent ad 10 cent en 12% cent ad 16 cent. Dit plan biedt aan het geheele Nederland- sclhe volk de gelegenheid eenigen onzer groote landgenooten te eeren en door kleine indivi- dueele offers den nood van anderen te helpen lenigen. Aan het koopen dezer zegels is ook nog een afctractie venbonden. Ieder die op een ge- druikte bestelkaart of op een briefkaart ten- minste 3 zomerzegels van 10 cent plakt en aan het Hoofdbestuur zendt, ontvangst een handig zakatlasje van Nederland, voorzien van een nummer dat recht geeft op gratis deelname aan een loterij, met waardevolle prijizen, als: auto, kano, fietsen, fototoestel- len enz. Ook te Ter Neuzen is voor den verkoop dezer zoimerpostzegels een dames-comittj ge- vonmd. Namens dat comity worden deze zo- merpostzegels verkocht in het wachtlokaal van het postkantoor van des. morgens 9 tot des namiddags 1 uur. LUXOR-THEATER. Je zult met me trouwen. Het is nog niet zoo heel veel jaren geleden dat het gooi- en smijtgenre in de bioscoop een zeer voomame rol speelde. We waanden dit soort films al lang verdwenen, maar daar is er warempel weer een in de Engelsche ate liers opgedoken. Laten we het maar ronduit verklaren, hloe zot deze klucht op zichzelf ook is en hoe onwaarsclhijnlijk bovendien, we hetlben er ons, uitstekenid mede vermaakt. En we zijn er zeker van, dat men het gelach bij een vol Luxor-Tiheatr minatens op de Schelde- kade zal kunnen hooren. Er is uit de Engelsche filmateliers al meer dan een goede film gekomen, die vooral naar inhoud getuigde van een beter willen, van een streven om iets meer te geven dan de groote coneurrenten aan de overzijde van de ,harin°'- vijiver. ,'Je zult met me trouwen", die eenerzijds de emstige biosooopbezoekers wat rauw op d« maag valt en amderzijds mot vreugde be- groet zal worden door het groote publiek, dat moe van zich in te spannen, weer eens lekke' kan uitlachen. In deize dolzinnige klucht weikken twee din- gen onverdeekle bewonderingHet geraffi- neerde spel van Thelma Todd en de acrobati- sche elastiiciteit van een Stanley Lupino die in deze film meer dan 50 keer gelegenheid krijgt, om" zwaar lichamelijk letsel op te loo- pen, maar er even zoovele malen schijnbaar goed doorheen rolt. Thelma Todd, die nu eens als een vlemerig poeslief vhouwtje, dan weer als ongenaakbare hellefeeks voor de lens komt, krijgt in deze man of meer dolzinnig bedoelde film volop ge legenheid, haar onmiskenlbaar voortreffelijke kwaliteiten als filmaetrice ten toon te snrei- den. Wiie naar een film verlangt, die geen inspan ning vergt, doch alleen ontspanning biedt, zal van ,,Jou mede me love you" kunnen genie- ten. Voor velen is het een" heerlijik genot, vei- lig zittend in een stoel iemand op het witte doek een raar figuur te zien slaan. Dezulken krijgen tijdens deze filmverfcooning ruim- schoots gelegenheid om in daverend gelach uit te barsten. Een hartelijke aambeveling vengezelle deze film. Azef, de verrader. Azef, een van de somiberste figuren uit de geschiedenis van het terrorisme in het Rus- land van het eerste begin van deze eeuw. Uit het buitenland gekomen, waar hij reeds in ver- binding gestaan ha)d met den chef van de ochrana in het buitenland, die echter vervol- gens argwaan jegens hem was gaan koeste- ren, wist hij ook in Rusland den weg te vin den tot Zoebatof, den leider van de Moskou- sche afdeelimg van dezelfde ochrana, terwijl hij tegelijkertijd tot steeds hoager aanzien steeg in de gociaal-revolutionaire partij, in welker bestuur hij zat. Aan den eenen kant maalkte hij van zijn positie gelbruik, om de politie op de hoogte te stellen van aanslagen die beraamld werden, aan den anderen kant werkte hij zelf mee aan aanslagen, die achter zijn rug voor de politie verborgen bleef. Zoo kion het gebeuren, dat in denzelfden tijd, dat Aizef voor de politie werkte, door zijn groep de maar al te wel gelulkte aanslagen op mi nister Plewe en grootvorst Sergej Alexanriro- witsj zijn gepleegd. Verrader of provocateur? Wellicht het een en het ander? In de film, welke thans in het I.uxor- Theater vertoomd zal worden, wordt het geval gesteld als dat van een man, die de zijnen verraad't, om aan het geld te komen, waar mee hij de dure liefde van een cabaret-zange- res betaalt. Het is jammer voor den interessanten, zij het ook allerminst op den werkelijken Aizef gelijkenden kop, welken Fritz Rasp zich ge maakt heeft, dat zijn plaats in de intrigue zoo simpel en doorzichtig gebleven is. Aileen in de passage, als hij op het punt staat ont- maskerd te worden, maar zich nog juist uit 3e situatie weet te rediden, stijgt de spanning van de film tot een beklemmend hoogtepunt. Ariaan, de Stoere. Waarom zou ik geen loflied zingen op den geboren Sasschen jongen, die laatstleden Zondag de eer van Holland te Brussel gered heeft. Heeft men het niet aan hem te daniken, dat de Nederlandsche voetballers en sportliefheb- bers niet met de kous op den kop naar huis moesten terugkeeren. Wel ben ik geen voetiballer, zelfs geen en- thousiaste bewonderaar van deze sport, die duizenden in vervoering brengt, bij het plaat- sen van een mooien bal in het vijandelijke doel, maar waar het hier geldt een prestatie te loven, die de Nederlandsche eer betreft, en waar deze eer opgehouden werd door een getogen Sasschen jongen, dien ik wel niet de kunst van afweer helb mogen aanleeren, doch daarentegen wel heel veel zaken, die in het leven meer waarde vertegenwoordigen dan Vlugheid en spierkracht ooit waard zijn, meen ik het recht te helbben hem een pluirn op den hoed te mogen steken. Het zou mij aangenaam geweest zijn wan neer een van zijn Sassche sportbroeders de taak op zioh genomen had, hem de eer te geven, die hem toelkomt. Sportmannen toch, helbben in zulke aangelegenheden meer slag dan een gewoon mensch, die alleen zakelijke dingen onder het oog ziet, doch in dit bijzon- dere geval mag ik mij veroorloven van den gewonen gang af te wij ken. Er worden heel wat minder prestaties hoog tot in de wolken verheven. Men versta de zaak evenwel zoo, dat het niet de prestatie als zoo- danig geldt, waarover de loftrumpet gestoken wordt, doch het is juist de moreele kant, die tot het breed uitmeten van de daad aanlei ding geeft. Niemand zal kunnen ontkennen, dat ook aan een dergelijke sportgelbeurtenis een moreelen kant vastzit. Heeft deze kranige Zeeuwsche jongen niet de eer van Nederland tegenover het buitenland opgehouden en heeft zijn werk niet voor de zooveelste keer den echten Zeeuwschen geest doen aan den dag treden, de geest, belichaamd in de Zeeuw sche wapenspreuk ,,Luetor et Emergo", in den loop der tijden niet enkel gebleken bij den on- afigebroken taaien strijd met de wateren, maar ook op menig ander gebied en zelfs nu op het terrein van den sport. Aan hem heeft het niet gelegen, dat de gevoerde strijd niet tot een sichitterende over- winning is geworden. Voor een smadelijke nederlaag heeft hij zijn sportbroeders even wel behoed. Het zou onbillijk zijn de moreele waarde van die prestatie niet te willen erkennen. Wie in de geschiedenis thuis is, zal bekend zijn met het feit, dat de spelen, d.i. de sport brj alle volksstammen een groote rol in de sa menleving vervulden. ,,Panem et circenses", geef het volk brood en spelen, luidde de raad van de Romeinsche heersohers, wel begrijpende, dat door het schenken van deze twee zaken rust, orde en tevredenhedd het best bewaard bleven. Maar hoe groote beteekenis ook schijnbaar aan alle verbaZingwekkende krachtsuitingen toege- kend werd, toch bleef dit alles aan de macht van den geest ondergeschikt. Daarom luidde een andere uitspraak: ,,Arma cedant togae", de wapenen, d.i. de kracht moet voor de toga, d.i. de geest of het recht, zwichten. Zelfs een Napoleon, wiens heele bestaan bijna op de kracht der wapenen berustte, was er van avertuigd, dat de geest steeds over alles domineert. Van hem is de uitspraak af- komstig: „De geest zal altijd over den sabel zegevieren". Het is waar, in dezen tijd zou men bijna

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2