ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9449 VRIJDAG 8 MEI 1936 76e Jaargang Binnenland EERSTE BLAD UbENT WEL NIET Z)EK,riAARTOCn OOt\ NIET CjEMEEL FIT.... U NEBT CjEEN ZIN IN UW DAQEL'JK^CII WERK..... BECjIN DAN A-S- VRUDAC) en ZATERDAG) EENS HET TINNEHEN VAN IofZ n-S-S-CACYIET' EN (qE KNAPT NEELEnAALORWANT... de n.s-5. cachets Wakm. ScJmofi Schifi I null Tn~fT7—wiwwt.— NEUZENSCHE COURANT Buiten Ter Neuzen ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1.25 per 3 maanden r. per post f 1,55 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar vfoor Belgie en Amerika 2,—, overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruittetaling. Uitgoefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TEREFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20 KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgavo. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DIENSTPLICHT. Onderzoek van verlofgangers. a. b. d. f. h. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat bet onderzoek van verlofgangers, bedoeld in art. 41, derde lid', der dienstplicbt- wet, voor deze gemeente zal worden gehoudlen te Ter Neuzen in de voormalige school aan het Schoolplein op Woensdag, 17 Juni 1936, des voormiddags 11 uur, voor de lichting 1924 en om 2 uur des namiddags voor de lichting 1927. Wie bij het onderzoek moeten verschijnen. Aan bet onderzoek moeten deelnemen de tot de landmacht toehoorende groot-verlof- gangers, ingelijfd voor een der lichtingen 1924 en 1927. Zij, die voor een dezer lichtingen zijn in gelijfd, maar ten gevolge van uitstel van eer- ste oefening of om een andere reden de eerste oefening te gelijk met een andere lichting hebben volbracht, moeten zich niettemin aan het onderzoek onderwerpen, voor zoover zij althans niet behooren tot hen, die daarvan zijn vrggesteld. Aan het onderzoek moeten o o k deelnemen de dienstplichtigen van de genoemde lichtin gen, die een vrijwillige verbintenis hebben aangegaan als hoefsmid bij de infanterie; als verzorger bij den voormaligen rijks- postduivendienst in verband met erkende gewetens- bezwaren; om te dienen op den voet van een ge- woon dienstplichtige. Wie niet bij het onderzoek behoeven te verschynen. Aan het onderzoek nemen niet deel zij die hun eerste oefening nog niet hebben volbracht; die in dit jaar in werkelijken dienst zijn geweest uit anderen hoofde dan voor straf; die bestemd zijn om in dit jaar voor her- halingsoefeningen in werkelijken dienst te komen i. die elders wonen dan in Nederland; die zich touitenslands bevinden ter uitoefe- ning van de zeevaart (hieronder niet be- grepen de zeevisscherij, voor zoover zij hebben gszorgd, dat de Burgemeester met de reis, die zij doen, bekend is; die de binnenvaart uitoefenen op andere landen en zich voor dit doe! in een dier landen ophouden; die ingevolge de geldende bepalingen ge heel zijn vrijgesteld van opkomst in wer kelijken dienst in geval van oorlog, oor- logsgevaar of andere buitengewone om- standigheden; die als vrrjwilliger behooren tot een der vrijwillige landstormkorpsen Motordienst, Vaartuigendienst en Spoorwegdienst; i. die vaandrig of komet zijn; j. die na hun ontslag als reserve-officier in de hoedanigheid van gewoon dienstplich tige tot het leger zijn blijven behooren. Wijze van verschijning. De verlofganger moet bij dit onderzoek ver schijnen in uniform gekleed en bovendien voorzien van de overige tot zijn uitrusbing behooTende goederen, voor zoover deze hem zijn uitgereikt of door hemzelf zijn aange- ociiaft. Onderworpenheid aan bevelen. De verlofganger staat niet alleen gedurende het onderzoek, maar ook zoolang hij ter ge- legenheid van het onderzoek in uniform ge kleed is, onder de bevelen van de autoriteit, die het onderzoek houdt, zoodat, indien hij on- geregeldheden pleegt of zich aan een straf- baar feit schuldig maakt, hetzij op weg naar de plaats van onderzoek, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis terugkeeren, hij te dier zake kan worden gestraft volgens het Wetboek van Militair Strafrecht en de Wet op de Krijgstucht. Nalatigheid. De verlofganger, die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt of wiens goederen bij het onderzoek blijken niet m den vereischten staat te verkeeren, kan worden verplicht om op een nader te bepalen tijd en plaats te verschijnen of opnieuw te verschg- nen tot het ondergaan van een onderzoek. Bovendien kan hij in werkelijken dienst wor den geroepen voor den tijd van ten hoogste twee maanden. Verhindering. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhlnderen, dient daarvan zoodra mogelijk een geneeskundige verklaring ter gemeente-secretarie te worden overgelegd. Deze verklaring kan op ongezegeld papier worden gesteld. De handteekening van den geneeskundige behoort gelegaliseerd te zijn door den Burgemeester van de gemeente, waar de geneeskundige woont. De verlofganger, die wegens ziekte of om een andere reden in de onmogelijkheid ver- keert om bij het onderzoek te verschijnen wel wegens woonplaatsverandering niet is opgeroepen, wordt door den Indeelings. ctstrictscommandant verplicht het onderzoek in October of November te ondergaan. Verschijning op anderen tyd of op andere plaats. Aan den verlofganger kan op zijn verzoek door den Indeelingsdistrictscommandant wor den vergund, het onderzoek op een anderen dag, op een andere plaats binnen het district of in een ander district te ondergaan. Het verzoekschrift, waarin de reden duidelijk moet worden omschreven, moet tijdig en gefran- keerd worden toegezonden. Maakt een ver lofganger, aan wien een dergelijke vergunning is verleend, daarvan niet volgens de gedane aanwijzingen gebruik, dan wordt de vergun ning geacht te zijn vervallen. Wenscht de verlofganger uitstel van het onderzoek tot October of November, dan kan hij ook daartoe het verzoek doen aan den In deelingsdistrictscommandant. Reiskosten. Kan de verlofganger niet zonder het doen van uitgaven voor de reis aan zijn verplich- ting voldoen, doordat hij verblijf houdt in een plaats, van waar hij de plaats van onder zoek niet zonder het passeeren van een veer, brug of tol kan bereiken, dan kan hij van den Burgemeester zijner verblijfplaats een pas- sagebiljet ontvangen voor de he-en- en voor de terugreis. Moet de verlofganger, die in dit geval ver- keert, gedurende de reis ovemachten, dan kan hrj voor rijksrekening door middel van inkwar- tiering huisvesting en voeding genieten. De wnd. Burgemeester voornoemd, L. J. GEELHOEDT. Ter Neuzen, 5 Mei 1936. GIFT VAN DE KONINGIN- H.M. de Koningin zond aan het hoofdtoe- stuur van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolonies na ontvangst van het jaarverslag over 1935 een belangrijke gift, die met groote dank aan- vaard werd. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Als eerste candidaat werd bij het opmaken der nominatie voor het voorzittersohap der Kamer benoemd Mr. P. J. Aalberse (r.k.) met 74 der 82 uitgetorachte stemmen. (Een stem op den heer van Dijk (a.r.), een op den heer Van Koeverden (rk.) en zes bianco.) Als tweede candidaat voor het voorzitter- schap werd gekozen de heer J. J. C. van Dijk met 58 van de 85 uitgebrachte stemmen. Voorts werden bij deze stemming uitge- braeht 21 stemmen op den heer Vliegen, 1 op den heer Van den Tempel, 1 op den heer Wendelaar en 4 bianco. De derde candidaat op de nominatie voor het vooFzittersehap werd de heer W. H. Vlie gen (s.d.) met 59 van de 81 uitgebrachte stfmmen. Voorts werden uitgetoracht 3 stem- men op den heer Joekes, 1 op den heer De Geer, 1 op den heer Bierema, 1 op mr. Wen delaar, 1 op ir. Altoarda, 1 op dr. van den Tempel en 1 op ds. Lingbeek; 12 stemmen waren bianco. De nominatie >zal schriftelijk aan de Konin gin worden aangetooden. DE STEUNREGELING VOOR KLEINE VISSCHERS. Het Tweede Kamerlid Van Zadelhoff heeft den Minister van Landbouw en Visscherij ge- vraagd 1. Is het bericht juist: „dat de door de regeering toegezegde steunregeling voor de kleine visschers in den loop van deze maand zal afkomen?" i.2Kan de minister reeds mededeelen, wat de inhoud van die steunregeling zal zijn? 3. Is de minister bereid te bevorderen, dat aan den met name toegezegden steun aan de drijftwantvissdhers, o.a. voor het koopen van netten, deze maand nog uitvoering wordt ge- geven, ten einde de visschers in Hardinxveld en andere plaatsen, die op grond dier toe- zegging op crediet zich van nieuwe netten hebben voorzien, om hun bedrijf te kunnen uitoefenen, in staat te stellen, aan de v-erplich- tingen, die zij daanbij op zich hebben genomen, te voldoen? 4. Is de minister tevens bereid, vooral nu er, zooals eenige weken geleden gebleken is, met name door de Woudrichemsche visschers weer zalim gevangen is, deze en de andere zalmvisschers door verleening van den in uit- zicht gestelden steun het mogelijk te maken dat zij hun bedrijf blijven uitoefenen? WATERSCHAPSAMBTENAREN. na zijn straftijd volbracht te hebben, keert hij weer in de maatscihappij terug, en dan mogen wij ons niet van hem afmaken. Tot ons komt een stem, die ons aanspoort het verlorene te zoeken, het nedergebogcne op te richten en degenen, die in Je gevangenis zuchten, van ons medelijden te doen blijken, door troost te brengen en uitzicht op levens- herstel te openen. Natuurlijk kunnen wij dat niet alien doen, want die troost, die steun, dat pogen om weer licht te brengen in de duistemis, v-ereischen een groote mate van wijsheid, ervaring en voorzichtigheid. Daartoe zijn reclasseeringsvereenigingen ge- sticht, welke menschen in dienst helbben, die voor dit werk de noodige bekwaamheid be- zitten. Hun werk is van de grootste betee- kenis voor de justitie, die voortdurend met hen saimenwerkt, waardoor het ook van be- Jang voor heel ons nationale leven is. 'Het heeft des te grooter waarde, omdat deze vereenigingen zich niet alleen bezig houden met de gevangenen in de eel, maar eveneens met de vele voorwaardelijk veroor- deelden en met de na gedeeltelijk voiibrachten straftijd voorwaardelijk in vrijheid gestelden. Ook dezen mogen wij niet aan hun lot over- laten en wij hebben den plicht ons met hen te bemoeien en alles in het werk te stellen om hen voor verderen val te behoeden. De practijik heeft bewezen, dat zeer veel veroordeelden door het toezicht en den steun weer op betere wegen zijn gebracht en niet zelden nuttige leden van de maatschappij zijn geiworden. Zoo mag dan ook geconstateerd worden, 'dat het werk van de reclasseering van groote moreele waarde is voor de gevangenen, die tijdens hun straftijd voortdurend worden be- zocht, en bovendien een krachtig middel is om hen, die vielen, maar nog niet tot een defini- tieve straf werden veroordeeld, buiten de eel te houden. Men vergete niet aldus de Minister dat het voor wie eenmaal veroordeeld is, zoo uitermate moeilijk is, zich weer een sociale positie te verschaffen. Het Nederlandsche volk toone, dat het dezen reclasseeringsaribeid waardeert. Moge de collecte van den reclasseeringsdag op Zaterdag 9 Mei bewijzen zoo eindigde de Minister dat duizenden het groote nut ervan begrijpen en, door liefde tot den naaste bewogen, offers te brengen, die de krachtige voortzetting van het reslasseeringswerk mogelijk maken. NEDERLAND EN DE VOLKENBOND. Reuter meldt uit Kopenhagen: Met betrekking tot de a.s. Zaterdag te Geneve beginnende ibespreking tusschen de ministers van buitenlandsche zaken van de Scandinavische landen en Finland, zoomede van Nederland, meent men te weten, dat een der belangrijkste kwesties, welke aan de orde zullen komen, zal zijn of deze landen lid van den Volkenfbond zullen blijven, dan wel of zij er uit zullen treden. In aansluiting op bovenstaand bericht ver- neemt de N. R. Crt. van bevoegde zijde dat, daar het in het voomemen ligt den ge'heelen internationalen toestand wdlke door de jong- ste ontwikkeling der gebeurtenissen met be trekking tot den Volkenlbond is geschapen, onder de oogen te zien, een bespreking daar van uiteraard niet afgescheiden kan worden gedacht van een behandeling van de vraag, of voortzetting van het lidimaatschap van den Volkenlbond voor de betrokken staten al dan niet wenschelrjk is. Een verklaring van Minister De Graeff. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff, heeft aan het A.N.P. verklaard, dat de bijeenkomst der kleine neu- trale mogenidheden (de drie Scandinavische landen, Finland en Nederland) in Geneve uit- sluitend ten doel heeft het complex van in- temationale vraagstukken onder de oogen te zien en in verlband daarmede de gedragslijn, welke de Deensche vertegenwoordiger in den Volkenfbondsraad zal volgen, vast te stellen. Uiteraard kan hierbij elk punt, geen enkel uitgezonderd, aan de orde komen. Een vast programma is tot dusverre niet opgesteld. iDe regeering zegt o.m. in haar memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake een wijziging van de amihtenarenwet Het bezwaar, door sommige leden geopperd dat de Prov. Staten bij de regeling van de rechtspositie der waterschapsamtotenaren zou- den worden uitgeschakeld, kan de regeering moeilijk als juist erkennen. De voorgestelde wetswij'ziging heeft de strekking, de wettigheid te verzekeren van de regelingen betreffende de rechtspositie van waterschapsamtotenaren, voor zoover deze door Gedeputeerde Staten worden getroffen, regelingen, die overigens tot nu toe in de praktijk zeer bevredigend hetotoen gewerkt. De wetswijziging zal evewel onverlet laten de onafharnkelijkheid van de amtotena- renwet 1929 bestaande, immers op de Grond- wet en de Provinciale Wet gegronde bevoegd- heid van Prov. Staten om, indien en voor zoover zij zulks gewenscht achten, de regeling van de rechtspositie van waterschapsamtote naren aan zich te houden, dan wel weder aan zich te trekken. DE NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. J. A. de Wilde, heeft Woensdagavond half acht voor de microfoon van de N.C.R.V. een korte opwekking gesproken tot steun aan het doel van den nationalen reclasseeringsdag op Zaterdag 9 Mei. De Minister wekte hierbij de luisteraars op om naar mate van ieders financieelen wel- stand steun te geven aan een edel en chris- telrjk streven. Ook de gevangene, ook de naar recht gestrafte, blrjft mensch. Straks, HET WETSONTWERP HEFFING VAN EEN REISBELASTING. Verschenen is het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot heffing van een reishelasting. Blijkens dit verslag waren vele leden van meening, dat het hetffen van een belasting op buitenlandsche pleizierreizen in dezen tijd in beginsel aantoeveling verdient. Deze leden zouden zich dan ook met het wetsontwerp gaarne aanstonds vereenigen, ware het niet, dat zij tegen de uitwerking van de grondge- dachte, zooals die in het ontwerp is venvat, ernsti'ge bezwaren hadden. Die bezwaren be- treffen in hoofdzaak het belasten van veel reizen, welke geen pleizierreizen zijn, den last, door de wijze van heffing te veroorzaken, en den ongelijken druk, waartoe de heffing in den vorm, waarin die is voorgesteld, zal lei- den. Van de mate, waarin de regeering zal meenen aan deze hezwareg te kunnen tege- moet komen, zouden zij het moeten doen af- hamgen, of zij uiteindelijk hun stem al dan niet aan het ontwerp zullen geven. Bij andere leden bestond ook tegen de grondgedachte van het ontwerp ernstige be- denking. Het vrije reizigersverkeer. aldus deze leden, is ongeVeer het eenige, dat ons van de vroegere algeheele verkeersvrijheid nog rest. Een v-rrj en onbelemimerd intema- tionaal toeristenverkeer is een middel van groote beteekenis om de volken tot elkander te brengen en elkander beter te doen begrij pen en te doen waardeeren. En ook om cul- tureele redenen dient het reizen naar het bui tenland eerder aangemoedigd dan belemmerd te worden. Den meermalen voor deze belasting aange- voerden grond, dat zij verbetering zou kun nen brengen in den toestand van het Neder landsche hotelfbedrijf, meenden de leden, hier aan het woord, te moeten verwerpen. Naar hun meening is over het algemeen voor de Nederlandsche hotels en pensions van de voor gestelde heffing weinig te verwachten. Wat de spcorwegen betreft, spraken dazelf- de leden de verwachting uit, dat deze van de voorgestelde belasting geen enkel voordeel, doch wel grooten last zullen hebben. Tegenover deze beschouwingen werd opge- merkt dat el-ke nieuwe belasting onder de tegenwoordige omstandigbeden schadelijk is en nieuwe bezwaren met zich brengt. In het meerendeel der gevallen kan het maken van een buitenlandsche reis als een zekere luxe worden besC'houwd. Die luxe door een toijzon- dere belasting te treffen, schijnt niet onrecht- vaardig. Enkele leden wezen er nog op, dat in ons land de hotel- en pensionprijzen veelal nog maar weinig zijn gedaald. Inidien de Neder landsche hotels sleohts niet te hooge prijzen berekenen en goed geleid worden, hetbben zij nog wel gasten. Overigens dient te worden bedacht, dat overal, ook in het buitenland, door de hotelhouders over gerin'g bezoek wordt geklaagd. Verschillende leden verklaarden, al achtten ook zrj enkele wijzigingen gewenscht, dit ont werp zeer toe te juicben. Deze leden waarschuwden er tegen, het maken van buitenlandsche reizen voor te stel len als een levenslbehoefte. De eenige werkelijk ernstige moeilijkheid, weike deze leden zagen, was gelegen in de controle. Vele leden achtten het een groot bezwaar, dat bij de ontworpen regeling het beginsel belasting naar draagkrac'ht niet voldoende in acht wordt genomen. Deze heffing zal in strijd met den opzet ten deele een'prohibitief karakter krijgen. Sommige leden meenden in dit verband de toepassing van een stelsel te moeten aanibevdlen, waarbij het verschul- digde bed-rag voor ieder individ-ueel mar mate van zijn inkomen zou worden vastge.*eld. De ontvanger van de direote belastingen doet den reiziger naar gelang van zijn inkomen reis helasting betalen. Wie geen belasttoaar in komen heeft, wordt aldus automatisch van het betalen van reistoelastlng vrijgesteld. Andere leden verklaarden tegen de uitvoe ring van dit denkbeeld bezwaar te moeten maken. Onder deze leden waren er, die de oplossing zouden wiillen zoeken in een wijziging van het voorgestelde tarief, dat geheel uniform ware te maken en tot bijv, 25 cent per dag terug te brengen. Indien dan nog zij, die op de allergoedkoopste wijze reizen, geheel zou den worden vrijgesteld, zou tocb ze-ker niet langer van het prohiibitieve karakter van deze heffing kunnen worden gesproken. Verscheidene leden waren beducht, dat de voorgestelde regeling repressaille-maatrege- len van andere landen zal u-itlokken. Anidere leden wezen erop, dat verschillende andere landen reeds eerder maatregelen -heb ben genomen, die het intemationale vreem delingenverkeer, zeer ten nadeele van Neder land, beperken. In dit verbanld achtten verschei-dene leden in het bijzon-der de bepaling, dat het aantal dagen, tijdens een reis aan bocrd van een Ne- derlandsch zeeschip doorgehracht, op den duur van die reis in mindering zal worden gebracht, niet zonder bedenking. Naar het oordeel van deze leden is het allerminst uit- gesioten, dat deze bepaling aanlei-ding geeft to-t zekere repressaille-maatregelen van bui tenlandsche zijde. Andere leden, die evenzeer het terugnenun van de hierfoedolde bepaling bepleitten, had den daarivoor een anderen grond. Het reizen voor pleizier op een mailstoomer aldus deze leden behoort tot de kostbaarste rei zen. Het schijnt onjuist, indien men een ver- teringstoelasting op buitenlandsche pleizierrei zen wi-1, deze dure reizen daarvan vrij- te stel len, terwijl alle andere, zelfs de goedkoopste naar verhou-ding zwaar worden belast. Zakenreizen, reizen om gezondheids- redenen. Ernstige bedenking bestond bij een groot aantal leden tegen de omstandigheid, dat ook zaJkenreizen onder de voorgestelde regeling zullen vailen. Wat reizen betreft, welke om gezondheids- redenen worden gemaakt, wordt herinnerd aan de mededeeling in de miemorie van toe- lichting, dat de regeering zic-h voorstelt, bij langdurig verblijf om zoodanige redenen in het buitenland (toijiv. in een sanatorium te Davos) vrrjstelling of vermindering van de belasting te verleenen. Algemeen vond dit voomemen der regeering 'instemming. Intus- schen meenden verscheidene leden, dat te dezer zake niet kan worden v-o-lstaan met een weiwii-llende ho-ud-ing van de regeering bij de toepassing van het algemeene artikel, dat haar de bevoegdhei-d tot vrijstelling, vermindering en kwijtschelding schenkt, doch dat met he- trekking t-o-t de vrijstelling om gezondheids- redenen een positieve bepaling in de wet be hoort te worden opgenomen. Vrij algemeen werd het onjuist geacht, dat ook reizen voor stuidiedoeleinden door de voor gestelde heffing zullen worden getroffen. De reizen van kin-deren, die naar het bui tenland worden gezonden ter aanvulling of voltooiing van hun opvoeding, behooren naar veler meening eveneens aan de werking van de heffing te worden onttrokken. Dezelfde meening was men toegedaan ten aanzien van reizen van kunstenaar en geleer- den, wier talent en arheidskracht ten deele in het buitenland emplooi v-inden. -Ook werd de wensch uitgesproken, dat zij, die zijn te beschouwen als „trekkers", d.w.z. die te voet of per fiets of per kano reizen en den nacht doorbrengen in kampeertenten of jeugdherlbergen, niet als reizigers in den zin der wet zullen worden aangemerkt. Go kunt met gezond blijven, als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergifuge afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U ,,zoo moeM, ,,zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert Neem elken Vrijdag en Zaterdag een M.S.S.-caehet ter inwendige zuivering De M.S.S.-cachets zullen Uw haperende spijs- vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel- len, Uw met vergiftigde afvalstotfen gevulde darmen zacht ledigen. Uw gestel opfrisschen. Ge gaat Un ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frischen opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want M.S.S.-cachets Maken „Schoon Schip" Per 12 stuks in koker slechts 60 cent. (Ingez. Med.) Varan tie in Duitschland. Met medewerking van de Nederlandsche regeering is een regeling getroffen, volgens wel-ke Nederlandsche schuldeischers hun vor- deringen op Duitsche detoiteuren betaald heb ben gekregen in marken, welke in Duitschland moeten worden uitgegeven. Naar men meen- de, kan het toch niet in de bedoeling der re geering liggen, den bezitters van deze z.g. Holland-marken nu nog een belasting op te leggen, als zij ter uitvoering van de hiertoe- doelde regeling hun vac-antie gedw-ongen in Duitschland doorbrengen. Vele leden achtten het een fout, dat ook een reis naar een der overzeesche gebieds- deelen als een buitenlandsche reis wordt be- last. Uitvoerige beschouwingen werden geWij-d aan het grensverkeer. De regeering heeft ingezien, dat met de hijzondere omstandigheden, waarin de grens- bewoners verkeeren, rekening behoort te wor den geh-ouden. Dat inzicht leidde echter niet tot de opneming in het ontwerp van een be- vredigende regeling. Gevreesd werd, dat in het zeer drukke grensverkeer de reishelasting waarschijnlijk op groote schaal zal worden ontdoken. De leden, die deze beschouwingen hielden, kwamen tot de conclusie, dat het gewenscht is, dat aan de bewoners van een groot deel der grensstrelken volledige vrijstelling wordt ver leend. Bij-zonldere aandaeht werd in dit verband geschon'ken aan de uitzonderlrjke positie, waarin de bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen zich bevinden. Ook zij zijn gr.nsbewoners. Maar nog meer dan voor hen, die in andere grensstreken wonen, geldt voor de Zeeuwsch- Vlamingen, dat zij voor een deel in het bui tenland leven. Zeeuwsch-Vlaanderen is door de breede Wester-Schelde van het overige Nederland geschei-den. Emstig werd gevreesd, dat de ontworpen uitvoering van de heffing op groote bezwaren zal stuiten. De allergrootste moeilijkheid zal men wel in de controle. Wil men niet blootstaan aan een ontduiking op groote schaal van deze belas ting, dan zal een intensieve controle op het verkeer ever de grenzen moeten worden ge- oefend. Een tweede moeilijkheid achtte men ge legen in de bepaling, dat de reiziger voor het verlaten van het Rij-k in zijn paspoort den da tum van zijn vertrek op een toepaalde wijize moet doen vastleggen. -De reishelasting zal moeten worden voldaan door mid'del van zfegels, welke in het paspoort worden geplakt. Naar werd opgeuierkt, is deize bepaling niet in alle gevallen uiivoer- baar, omdat een aantal personen die naar het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1