Ter Neuzensche Courant Gemengde Berichten Woensdag 6 Mei 1936 No. 9448 TWEEDE BLAD OTer- VAN ONGELUKKEN BIJ VOETBAL- WEDSTBIJDEN. Zondagmdddag Is tijdens een voetbalwed- strijd welke gespeedd werd op het terrein van de vereeniiging T.O.IP. te Oss, een droevig on- geluk gebeurd. Een aantal jeugdige voetbal- entibousiasten was op de taanken geklommen. welke langs de lijn zijn opgesteld, teneinde het verlloop van den wedstrijd beter te kun- nen volgen. Tij'denis een spannend moment dromgen eenige jongens naar voren, n1 t het geviolg, dat de lOjarige M. Kijizers uit Oss van de bank viel. De jongen kwam zoo onge- lukkig terecht, dat hij bewusteloos op het veld bleef liggen. Onmiddellijk werd meai- sche hulp ingeroepen, doch het ventje bleek reeds te zijn oiverleden. Het stoffelijk over- schot werd per politiebrancard naar het St. Annaziekenhuis tie Oss oivergebraciht. Het tragisehe ongeval veroorzaakte op het terrein groobe consternatie. De wedstrijd is onmiddellijk gestaakt. Op verscheidene voetibalvelden in Den Haag hebben Zondag ongelukken plaats ge- had. Op het terrein aan den Fruitweg brak een speller zijn reohteronderbeen. Hij moest naar het ziekenhuis aan den Zuidiwal worden overgefbradht. Eenzelfde ongeluk deed zich voor op het terrein aan den Moerweg. Het slac'htoffer is naar het Roode Kruis-ziekenhuis vervoerd. Op het terrein aan den L/cyweg brak een speler zijn linkeronderbeen. Hij is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gelbraoht. LANBLOOPERS IN DE BOSSCHEN BIJ ECHT. Gedurende de laatste dagen heeft de poli- tie onder Koningsbosch in de gemeente Echt (L.) een op miming gehouden onder de rond- loopende landiloopers en spiritus-ldrinkers. Tal van dergelijke personen bleken zioh daar in de boschrijke omgeving op te houden. Drie zwervers werden gearresteerd. Een vierde landlOoper, die nauwelijks de kinidersdhoenen ontwassen bleek te zijn, is op transport ge- steld naar zijn ouderlijke woning te Heerlen. De overige ongure elementen zagen kans te ontkomen. PINDA-CHINEES MISHANDELD. Zondagavond kochten de gebr. 'H. uit Vel- den (L.twee beruchte smokkelaara, in het cafd van den heer G. te Blerick van een Chi nees een stuk pinda-getoak. Toen de Chinees am betalinig vroeg, hebben ze hem op ergerlijke wijze mishandeld en zijn daarna op den loop gegaan. De off'icier van justitie te Roermond heeft een bevel gegeven tot aaflfhouding en voorge- leiding van de gebrs. H. ROSTBARE MISKELKEN GESTOLEN. Maandagnaeht is in de R.K. kerk van den H. Seibastianus te Haarle (gemeente HeLlen- doorningebroken. Uit een kluis zijn drie gou- den mislbekers, ter gezamenlijke waarde van ongeveer 750, gestolen. Uit de offerbussen wordt een bedrag van ongeveer f 30 vermist. Voorts hebben de dieven een bezoek gebracht aan de pastorie, waar uit de keuken een be drag van 7 is gestolen. TAFELPARTIJ IN BRABANT. Op het platteland worden, schrijft de N. R. Crt., de eeuwenoude volksgebruiken nog hoog in eere gehouden. In Brabant vooral bestaat nog het zoagenaam.de tafelen, waaronder men een volksgericiht verstaat, dat meestal door groote groepen dorpsbewoners wordt bedre- ven tegen den een of anderen inwoner, die zich door een vergrijp tegen de bestaande ge- woonte de woede van de dorpsbevolking op den hals heeft gehaaJd. Een zoodanige tafel- partij wordt hoofdizakelijk op touw gezet wanneer een bruidegom of bruid kort voor de huwelijks-violtrekking zijn of haar belofte verbneekt. Zoo is dit weer eens het gaval geweest in het Noord-Brabantsche dorpje Beek en Donk. Ditmaal was (het een jonge dochter, die haar woord tegenover haar a.s. man niet gestand deed en zich van een nieuwien vrijer had voor- zien. Dit was echter niet naar den zin van de dorpelingen en zij waren ten zeerste verbol- gen op het meisje, voiornamelijk, omdat zij reeds met haar bruidegom naar den pastoor was geweest om den datum van het huwe- lijk vast te stellen. De dorpsbewoners wilden eenparig het wispelturige meisje een gevoe- lige les geven en daar het bekend was, dat de nieuwe minnaar, een eerzame onderwijzer, Zaterdagavond bij zijn geliefde op bezoek zou komen, werd die avond uitgekozen om het voUksgeridht te voltrekken. Ongeveer 800 personen waren bijeengeko- men en gewapend met knuppels en stokken, reden de meesten van hen in huifkarren naar de woning van het ontrouwe bruidje, het cafe J. aan den Dijk te Beek en Donk. De stoet werd voorafgegaan dolor ketelmuziek en onder luid geraas en gejoel troa men door het dorp. Bij hiet cafe werd halt gehouden en de huifkarren werden daar dicht tegen de woning opgesteld. De bedoeling was gezamen- lijlk de herberg binnen te gaan en daar met de meegabrachte knuppels alles kort en klein te slaan. De politie was echter door het hel- sche spectakel van de plannen op de hoogte gekomien en onder 1 elding van den burge- meeslter werden de tafelaars aangemaand rustig naar huis temg te keeren. De gemoe- deren waren echter zoo vertiit, dat de dorpe lingen zich niet in hun wraakplannen wensch- ten te laten dwarsboomen. Men weigerde aan het beivel gevolg te geven en de politie was genoodzaaikt handelend op te treden. Er vielen gedudhte klappen, waardoor de wrekers eenigszins tot orde webden gebracht. Den geheelen verderen Zaterdagavond bleef het rumoerig in de buurt van het cafe en men beweert in het dorp dat de tafelpartij ondanks alles toch nog zal doorgaan. RAMER VAN KOOPH. EN FABR1EKEN VOOR Z.-VEAANDEREN TE TER NEUZEN. Vergadering van Zaterdag 25 April 1936. (3. Venvolg.) 7. Verplichting tot betaling der jaarlijk- sche bijdrage. Door de Kamer te Hilversum wordt toe- gezonden een copie van een door de arron- dis'Sismentsrechtibank te Amsterdam gewezen vonnis, waarin bevestigd wordt de ook dezer- zijds steeds uitgesproken meening, dat op grond van de bepalingen der Handelsregister- wet een ingeschreven koopman verpllcht is tot betaling der jaarlijksche retrilbutie, ook al is zijn inkomen gedurende 3 jaar minder dan f 2000, welke linnet echter wel beslisisend is voor den inschrijfplicht. Aangenomen voor kennisgeiving. 8. Aanloophavens veerdienst Walsoorden iHanswaert. Ingevolge een uitnoodiiging van het Comite tot behoud der aanlegpiaatsen te Hansweert en Walsoorden is door den Voorzitter en den Secretaris der Kamer - informatorisch bijgewoond de te Hulst gehouden vergadering van 27 Januari 1.1. Naar aanleiding van een gemaakte opmer- king, dat volgens een dagbladiverslag aldaar met algemeene stemmen een besluit zou zijn genomen, dat afiwijkt van een vroeger door de Kamer genomen besluit, wordt medegedeeld, dat in elk geval de voorzitter en secretaris niet aan dat besluit hebben meegewerkt. Als gevolg van die vergadering is van het Gomite ontvangen met verzoek daaraan steun te verleenen een afdruk van het aan den Minister van Waterstaat gezonden ad.res waarin wordt verzocht ernstige c.verweging van haar verzoek, om aan deze zijde der Schelde de inloophaven voor den veerdienst WalsoordenHansweert te maken in plaats van aan den Perkpolder aan den Noorddijk- polder en aan de andere zijde in plaats van te Kruiningen ten Westen van Hansweert. Het Bureau wijst er op, dat het streven van het Comite zich eenigszins heeft gewijzigd. In den aanvang was dit gericht op het behoud der aanlegpiaatsen te Walsoorden en heeft de voorzitter zich wel eens uitgesproken: liever geen inloophaven, wanneer die ergens anders dan te Walsoorden komt. De ervaring leert, dat voor een ongestoord verkeer met motor- vrachtiwagens de aanleg van de door 's rijks- waterstaat ontiworpen nieuwe havens dringend noodig is. De actie van het Comitc kan dus niet in het gewestelijk belang geacht worden. De Kamer heeft zich indertijd tot den Minis ter van Waterstaat gewend, met het verzoek, de inloophaven zoodra mogelijk aan te leggen. Ter verkeersconferentie te Middelburg is op 20 Maart 1.1. aan Gedeputeerde Staten als wensch der Kamer medegedeeld. dat de zeer gewenschte en voorgenomen verbetering van de aanlegpiaatsen voor het veer, dat thans onderhouden wordt tusschen Walsoorden en 'Hansweert, zooveel mogelijk zal worden be- vorderd, in dier voege, dat daarbij uitsluitend gelet wordt op de adviezen van ter zake des- kundigen, en daamaast op het algemeen streekbelang, met terzijdestelling van aiier- lei hiermede niet strookende kleine en parti- culiere belangen. Aangenomen voor kennisgeving. 9. Verkeersconferentie. In aansluiting op vorenstaande kan worden medegedeeld, dat, ingevolge de besluiten der Kamer en den uitgedrukten wensch der le- den, ter verkeersconferentie is bepleit: le. verlaging der tarieven voor den stoom- bootdienst op de Wester-Schelde: 2e. het afgeven van retourtbiljetben voor langer dan een dag; 3e. ook voor passagiers in te voeren 10- vaartenboekjes 4e. de afgegeven retourfoiljetten en 10- vaartenlboekjes geldig te maken voor reizen op alle lijnen van den provincialen stoom- (bootdienst 5e. bij het uitgeven van tweedaagsche va- cantiekaarten door de Nederlandsche Spoor- wegen, daaraan ook mede tie werken door den bootdienst zoo mogelijk ook met de open- bare vervoenmiddelen in Zeeuwsch-Vlaande- ren am de geldigheid dier kaarten, tegen een geringe verhooging, ook uit te breiden tot de booten, reap, ook de openbare vervoer- middelen in Zeeuwsch-Vlaanderen, aangezien mag verwacht worden, dat dit de bevolking van" diit gewest, die niimmer heeft kunnen profdteeren van de goedkoope eendaagsche retourkaarten o.p de Nederlandschs spoorwe- gen, meer dan tot nu toe naar het binnenland zal doen reizen. Door de afdeeling Oosl Z.- Vlaanderen van het Algemeen Nederlandsch Verbond is een daartoe strekkend verzoek tot de spoorwegen gericht, en werd aan de Ka mer steun voor dit denkbeeld verzocht; 6e. met betrekking tot de spoorwegen in Zeeuiwsch-Vlaanderen werd te kennien gege ven, dat, wanneer die in de laatste jaren niet werden ter sprake gebracht, zulks niet moet worden opgevat, als zouden daaromt -ent geen wenschen tot verbetering bestaan, doch dat er van afgezien wordt die naar voren te brengen, uit overtui'ging, dat in verband met den econamiischen toestand der exploiteeren- de spoorwegmaatschappij, elke bespreking daaromtrent toch onvruchtbaar zal moeten blijven; 7e. met betrekking tot de landwegen de wenschelijkheid uitgesproken: a. dat, nu de weg Zaamslagsche Veer St. Anna staat verbeterd te worden, zich ook de noodzakelijkheid naar voren dringt van een verbinding St. AnnaS1 uiskii !b. veibetering van den weg van Hulst naar Nieuw Namen; c. idem van den weg van Hulst langs de buurtschap Zandberg naar Graauw; d. het tot stand brenigen van een goede verbinding van Graauw met den weg Walsoor denHulst, het zij via Schelfhoutsche hoek naar Lamiswaande en verder van Damswaarde door de z.g. Kleine Kerkdreef naar Kuitaart hetgeen een rechten weg zou vormen, uit- komende Ongeveer bij het hulppostkantoor te Kuitaart, waardoor een der gevaarlijkste we gen van Zeeuwsch-Vlaanderen, n.l. die van Lamsiwaarde over de Koeleweide en Hoefkens- dijk zou kunnen worden vermeden, hetzij door verbetering van den weg Graauw Paal Kruispolder, recht door de Depelstraat en zoo naar Kloosterzande, waar kan aangesloten worden aan den provincialen weg. Aangezien die wegen niet voorkomen op het provinciaal wegenplan en het niet te voor- zien is, dat daaraan uitbreidiing zal kunnen worden' gegeven, aangezien het daarvoor be schdkbare aantal kilometers reeds is over- schreden, bestaat er vooralsnog weimg uit- zicht op het verkrijgen van de gevraagde wegsverbeteringen of veilbindingen. Het Bureau stelt voor, deize mededeelmgen aan te nemen voor kennisgeving. De heer DE KLERK vraagt, of reeds ver laging der tarieven van den stoomlbootdienst overiwogen wordt. De VOORZITTER deelt mede, dat reeds een datum was bepaald, waarop Gedeputeer de Staten waren uitgenoodigd om met den Minister van Waterstaat die kwestie te be- spreken, doch dat die conference niet is^door- gegaan, in verband met de teraardebestelling van den voorzitter der Tweede Kamer, den oud-Minister Ruys de Beerenbrouck, op dien dag. De SECRETARIS merkt op, dat er nog niets anders bekend is, dan dat de Minister in zijn Memorie van Antiwoord aan de Tweede Kamer heeft te kennen gegeven, bereid te zijn te bevorderen verlaging van het tanef voor het ovenzetten van auto's over de Schelde van autcibezitters wonende in Z.- Vlaanderen. Dat een op die wijze beperkte verlaging de inwoners van Zeeuwsch-Vlaan deren. welke zien naar de toekom'stige tolvrije bruggen, waar alle verkeer gratis van profi teer^ niet bevredigt, spreekt van zelf. Het blijkt echter uit de mededeeling van den Voor zitter, dat er aan gewerkt wordt, terwijl uit het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer be- treffende het wetsontwerp tot tijdelijke ver hooging der benzinebelasting gebleken is, dat verschillende leden hebben gewezen op den toestand van Zeeuwsch-Vlaanderen in ver band met de verbinding met ovenig Neder- 1 and, en hebben aangedrongen op verlaging der tarieven. Het voorstel van het Bureau wordt hiema aangenomen met algemeene stemmen. 10. Veiligheidsleuning langs het kanaal ITer NeuzenSas van Gent. Aan leden van het Bureau is mededeeling gedaan van een schrijven van den heer C. Wind van Merkesteyn, directeur der Z. V. T. M., aan den Ingenieur van 's Rijkswaterstaat te Ter Neuzen, waarin deze te kennen geeft, met eenige automobilisten deizer dagen te heb ben besproken het gevaar waaraan het ver keer over den weg langs het kanaal bloot staat, hetgeen door de vele doodelijke onge- 'dukken die reeds voorwamen, van voldoende bekendheid mag worden geacht. De wensche lijkheid van een spoedige voorziening werd daarbij uitgesproken. De geplaatste proefhek- vakjes bleken geen bevrediging te geven, uit vrees voor de gevolgen, als een auto het in- derdaad luxueuse hekwerk zou raken. Ze zal dan daarbij stooten tegen een der palen, met de ernstige gevolgen, die zich gemakke- lijk laten overzien. Beter en zeer wenschelijk werd het toen geoordeeld, dat langs den kant van den berm (d.i. dicht langs de verharding, zoodat lich't- en meerpalen er buiten vallen) eene veiligheidsleuning (schering) werd aan- geibracht, geconstrueerd uit een gebruikte spoonrail, op hare platte kant horizontaal be vestigd op pl.rn. 60 c.M. boven den grond, aan op 2V2 M. afstand geplaatste steunpooten van rail, die beneden in den grond verankerd zijn door een stukje rail als kruis er aan ge- klonken. Bij uitvoering van deze oplossing schuift de auto langs de rail (als bij een gording of een berighout en ontstaat zeer waarschijnlijk nim- mer een plotseling optredende stoot van zoo danige kracht nog, dat de auto daarna nog over de leuning heen in het kanaal terecht zal komen. 'Het gestelde doel zou dus daarmee bereikt zijn. Bij het schrijven was gevoegd een teekening en begrooting. Uit dit laatste blijkt, dat de kosten van aankoop der materialen zouden bedragen f 10.616 en die van loonen 7584, alizoo totaal 18.200. Het komt schrijver voor, dat dit geldelijk offer niet te groot mag worden geacht, ter voorkotming van ongevallen met doodelijken afloop door verdrinking in het kanaal, zoo- als daar reeds zoovelen den meest verschrik- kelijken dood hebben gevonden. Het Bureau, van oordeel zijnde, dat door uitvoering van dat denkbeeld het verkeersbe- lang langs het kanaal ten zeerste zou zijn ge- baat, stelt voor, aan dat verzoek ter plaatse waar het behoort, steun te verleenen. Nadat door de heeren Van 't Hoff, Scheele en Van der Peijl instemming met dit denk beeld is betuigd, wordt met algemeene stem- men overeenkomstig het voorstel van het Bureau besloten. 11. Belgische maatregelen tegen leveringen door buitenlanders. Een afdruk van een door de Rotterdamsche Kamer ontvangen antwoord van den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, op een schrijven waarin wordt geweizen op de door de Belgische Regeering d.d. 1 October 1.1. uitge- vaardigde Koninklijke besluiten inzake het houden van aanbestedingen. De* Minister deelt daarin mede, dat bij de Belgische regeering stappen zullen worden gedaan, teneinde te voorkomen, dat de Nederlandsche belangen zullen worden geschaad. Vender wordt te kennen gegeven, dat het in die besluiten neengelegde beginsel niet nieuw is ingevoerd, doch in Belgie reeds ge- ruimen tijd wordt nageleefd, evenals in de meests andere landen. Het is dan ook in de eerste plaats tegen de verscherping, dat dezer- zijds stelling moet worden genomen, te meer waar, zooals de Rotterdamsche Kamer heeft opgemerkt, ook in Nederland een tendenz be staat om orders voor de Nederlandsche Indus trie te reserveeren. Het Bureau stelt voor, dit schrijven aan te nemen voor kennisgeving. De heer FASSAERT heeft hieromtrent het volgende op te merken: het is een toestand, die niet in orde is, dat er in het geibied der Kamer verschillende falbrieken zijn, die feite- lijk zijn te beschouwen als buitenlandsche on- dememiingen en die hun fabricage in hoofd- zaak verrichten met Belgische arbeidskrach- ten. Dit wordt dan zoo gemotiveerd, dat de Nederlandsche werkkrachten dit werk niet hebben aangeleerd, en dus daarvan niet op de hoogte zijn. Indien dit evenwel nagegaan kon worden, zou blijken, dat verschillende werkzaamheden zeer goed met werkkrachten van hier zouden kunnen worden verricht. In de klompenfaibricage is het b.v. ook zoo, dat voor verschillende eenvoudige werkzaam heden Belgische werklui in dienst genomen worden, Deize hebben een loon van 3 a 4 frs. per uur, terwijl men hier het dubbele betalen moet. Door een dergelijke handelwijze worden de Nederlandsche bedrijven even goed gedu- peerd, daar deze fabrieken in Holland kun nen leveren tegen prijzen, waardoor, on danks de contingenteering de Nederlandsche bedrijven niet tegen een loonenden prijs kun nen leveren. Het zou wel goed zijn, dat de Kamer hiervan kennis nam, en dat getracht werd, tot maatregelen te komen, waardoor niet zoo gemakkelijk en vlug de noodige ver- loven werden gegeven. Op die wijze komt het voor, dat de Nederlandsche menschen zekere werkzaamheden absoluut niet kunnen 3,3/Tll06rGIl. De heer DE MEUER merkt op, dat hem is geibleken, dat naar die gevallen de arbeids- beurs toch een zeer grondig ondenzoek in- stelt. Spreker heeft in zijn dienst een man voor het controleeren van kunstmeststoff n, die in Belgie woont, en een enkele maal in Nederland moet controleeren. Het heeft hem zeer veel moeite gekost, om voor die eene heele man voor een jaar toestemming te krij- gen, ook in Nederland zijn werk te verrich ten. Deze man woont te Selzaete en contro- leert mieestentijds in Belgie, doch zooals hij reeds gezegd heeft, het komt voor, soms 1 a 2 dagen per week, dat deze te Sas van Gent moet komen controleeren. De heer FASSAERT wil dit zeer gaarne aannemen, doch meerendeels is de aanvrage die moet worden ingediend, slechts pro forma, daar naar hem is medegedeeld, het werken door buitenlanders algemeen wordt toege- De heer DE MEIJER wijst er op, dat het hem anders maar niet zonder meer is mogen gelukken, dien man ook voor zijn werk in Nederland toestemming te doen verkrijgen. Spreker werd opgebeld door den heer Brinck- mann, directeur der Anbeidsbeurs alhier. met de vraag, of voor dat werk niet een Neder- lander kon worden genomen. Spreker heeft toen zeer gegronde, zeer goede motieven moeten aanvoeren, om dien persoon in zijn dienst te mogen houden. De h:er FASSAERT is van meening, dat het meer een bureaucratische formaliteit is. De heer DE MEIJER raadt aan, indien dergelijke gevallen ter oore komen, bij de ar- beidsibeurs te reclameeren. De heer OGGEL merkt op, dat niet ieder bedrijf toelaat, Nederlandsche arbeiders in dienst te nemen. De heer FASSAERT blijft bij zijn meening, dat de verloven toch te gemakkelijk gegeven worden. Indien gemotiveerd wordt, dat men iemand absoluut noodig heeft, wordt de ge vraagde vergunning verleend. En natuurlijk is dit in dergelijke gevallen het wachtwoord geiworden, omdat men dan weet dat aan de aanvrage gevolg gegeven wordt. De heer OGGEL merkt op, dat, indien zich dergelijke gevallen voordoen, het gemeente- bestuur gewaarschuwd zou kunnen worden. De heer FASSAERT wijsit er op, dat het niet gemakkelijk is, dergelijke dingen te con- stateeren. Het is natuurlijk in het belang der gemeenten, indien in de industrieen rreer in- gezetemen van de plaats zelf werken. De heer VAN DER PEIJL verkeerde in de meening, dat het ging over de Belgische maat regelen tegen leveringen door buitenlanders, en dan meer in het bijzonder het invoeren van werken door buitenlandsche aannemeis. Deze regeling wordt zelfs zoo s*"rk doorgevoerd, dat Belgische naamlooze vennootschappen, waar Belgen aan het hoofd staan. doch die met buitenlandseh kapitaal worden gefinan- cierd, uitgesloten worden. Spreker heeft hiervan enorm veel hinder en tegenovergesteld komen de Belgen, die hier geen orikosten behoeven te maken, naar ons land om te leveren. Dit is ook onlangs weer geibleken bij de aanbestedingen voor maca dam voor verschillende polders in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Meerdere partijen zijn aldaar van spreker afgepakt met °en prijs- versdhil van 1 a 2 ct. per ton, nietteger.- staande gebleken is, dat de leverancier, aan wie die levering was opgedragen, niet op tijd kon leveren. Men moet evenwel eens probeeren, voor zijn eigen werk een enkelen Nederlandschen timmenman of metselaar in Belgie te krijgen. Dat zal niet gelukken. Anderzijds komen des morgens te Clinge de werklui met autoladin- gen "gelijk binnen. Spreker vindt het dan ook treurig, dat van Nederlandsche zijde geen tegenimaatregelen tegen dergelijke dingen ge nomen worden. De SECRETARIS merkt op, dat dit van Nederlandsche zijde niet gewenscht geacht wordt. Hij geeft lecture van het schrijven van den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart aan de Rotterdamsche Kamer betreffende dit onderwerp De regeering kan te dezen ook niet doen hetgeen zij misschien graag zou willen. De heer VAN DER PEIJL wijst ,er op, dat hij zelf ook niet voor het nemen van maat regelen is. Spreker zag niets liever, dan dat alles vrij was. Indien men evenwel in Belgie maatregelen neeimt om de Nederlanders te weren, mag men toch bescheiden vragen, hier ook ieibs tegenover te stellen. Spreker leverde vroeger veel zand en grint, thans is dat uit. De Belgische steenleveranciers komen daaren- tegen met hun boterham op zak naar de beur- zen in Nederland en halen voor je neus idem zooveel millioen steen weg. Spreker staat op het standpunt, dat indien die dergelijke din gen mogen doen, zulks voor de Nederlanders fn Belgie ook behoorde toegelaten te worden. iDe SECRETARIS: niet. De heer VAN DER PEIJL raadt aan, het maar eens te probeeren, met een ambachts- man de grens over te komen. Het zal niet gelukken, men zal dan de grens wel gesloten vinden. De heer De Klerk heeft voor het aan- leeren van de Nederlandsche menschen in den soheepsbouw Belgische arbeiders noodig ge- had. Dat heeft heel wat geld gekost. Schockaert haalt voor een half jaar een aan tal jongens en meisjes naar zijn fabriek te Sottegem en sticht een fabriek te Ter Neu zen. Hier is alles toegestaan, doch aan gind- sche zijde der grens wordt alles, wat van Nederland komt, belemmerd of erger. De heer DE KLERiK deelt mede, dat het bovendien nog zoo is, dat men de uiterste moeite moet doen, om iemand', die reeds lang in dienst is, nog te mogen houden. Spreker heeft iemand in dienst van Belgische nationa- liteit, nu al een 1012 jaar. Hij wist niet eens, dat de man Belg was. Wat kan daar op tegen zijn, dat een dergelijke man in dienst gehouden wordt? En toch wordt er o zoo sterk jacht op gemaakt. Deze man trekt bij werkloosheid ook steun, hij woont hier een 12 jaar, en is gehuwd met een Nederlandsche vrouw. De heer VAN DER PEIJL uit als zijn mee ning, dat hier absoluut met twee maten ge- meten wordt. Spreker heeft een chauffeur, die 7 jaar bij hem in dienst was, moeten ont- slaan. Deze man woonde 7 jaar in Nederland. Aan dsn anderen kant komen de buitenland sche werklui met autobussen vol de grens De heer FASSAERT deelt mede, dat hem een gsvEil ter oore gekoixicii is van een g~e- wcon werkman. Deze moest in een fabriek komen en een machine gaan bedienen. Hij was buitenlander. Gemotiveerd wsrd, dat hij en hij alleen als leider dier machine kon fun- geeren. Genoemde man had er vroeger nooit aan gestaan. De hesr DE KLERK noemt een bedrijf, aan het hoofd waarvan een Duitscher stond, die bij zijn patroon jaren lang bedrijfsleider was geweest. Deze was in het bedrijf opgekweekt, kende het wellicht even goed als de patroon zelf. Doch er was geen pardon. De heer SCHEELE meent, dat het dan slechts billijk is, dat men hetzelfde ook op anderen toepast, hetigeen op ons toegepast wordt. De heer VAN DER PEIJL zag bij voorkeur alles vrij. De heer FASSAERT acht dergelijke dingen toch opmerkelijk. De oorzaak hiervan zit natuurlijk in de Belgische loonen. En nu mag men misschien erg soepel zijn, redelijk zijn dergelijke dingen toch niet. Men kan ze be schouwen als een soort valsche concurrentie. De heer VAN GOETHEM stemt toe, dat hem ook is geinformeerd, dat voor de fabrie ken te Clinge, Nieuw-Namen, Kapellebrug tamelijk gemakkelijk vengunningen worden uitgereikt. Men motiveert, zooals de heer Fassaert zegt, dat men ze noodig heeft, voor het voeren van zijn fabricage, en verkrijgt de vergunning om te werken. In Belgie gaat dat lang zoo gemakkelijk niet. De buitenlan ders moeten daar ook veel hooger belastingen betalen. Naar spreker vernomen heeft, moet men daar als buitenlander reeds sedert en kele jaren frs. 200 per hoofd belasting betalen. In Holland gaat dat zoo niet, men vraagt zijn vergunning, betaalt 1 en is klaar. De heer NEETBSON merkt op, dat een be drag van f 1 verschuldigd is bij verlenging der vergunning. Voor de eerste maal moet even wel 2,50 betaald worden. De heer VAN GOETHEM acht het gerecht- vaardigd, te trachten, stappen te ondernemen om aan dit euvel een eind te maken. De SECRETARIS voert hier tegen aan, dat het niet altijd zeker is, dat men door het nemen van stappen verandering in den toe stand kan brengen. Het is niet van vandaag of gisiteren, doch sinds jaar en dag worden departementen hebben ondernomen, er in het bijzijn vap den heer Van Goethem op ver schillende dingen is gewezen. Hij heeft toen kunnen vernemen, hoe daar werd geantwoord. dat men graag op de hoogte zou gehouden worden, doch niet werd toegezegd, dat er verandering komen zou. Dat kan ook niet altijd. En ook in de toe- passing van een maatregel is een groot ver- schil. In dit voorjaar is gesloten een weder- keerig vestiginigs- en arbeidsverdrag. Dit wordt in Nederland zoo toegepast, dftt de buitenlander, die hier wil komen werken, moet overleggen een bewijs van goed gedrag van den burgemeester van zijn gemeente van in- woning, benevens een anbeidscontraet met zijn patroon. Van Belgische zijde was bij invoering van dien maatregel aan de grenskantoren aange- plakt spreker heeft van den directeur der anbeidsbeurs een afschrift daarvan gekregen een bekendmaking, dat de Nederlander, die in Belgie wOde gaan werken, naast deze be- wijzen zich voor een keuring moest vervoegen bij een bepaalden, met name genoemden dok- ter te Rotterdam voor een geneeskundig on- derzoek. Daarna kon hij zich naar het Con- sulaat te Rotterdam begeven en zijn aanvrage indienen. Na een veertien dagen kon hij per- soonlijk zijn vergunning aldaar komen af- halen. Men begrijpt wel, dat een werklooze niet eerst de kosten van een paar reizen naar Rot terdam kan rdskeeren om in het bezit-van een werkvergunning te komen om in Belgie werk te gaan zoeken. Een gelijke toepassing van de z g wederkeerigheidsmaatregelen vindt men practisch niet. Op het Department weet men alles graag, doch is van het nemen van repressallies bang. Er wordt herhaaldelijk op verschillende dingen gewezen. Er wordt door de Kamer geregeld op het zelfde aambeeld gehamerd. Spreker weet niett wie de vergunning aanvragen moet, doen hij is van oordeel; dat indien wordt overge- legd een bewijs van goed gedrag van den bur gemeester der gemeente van inwoning van een bepaald persoon, benevens een verklarmg van zijn patroon, dat bedoelde werkkracht voor zijn bedrijf noodig is, benevens een ar- beidscontract, dat men hem dan zoo n ver gunning niet zal kunnen weigeren. De heer FASSAERT: Dus een bureaucra tische fonmaliteit De SECRETARIS: Neen, doch een maat regel overeenkomstig de bepalingen van het verdraig. De heer FASSAERT kan zich begrijpen, dat er fouten gemaakt worden, doch het is wel ongelukkig, dat men die in Zeeuwsch- Vlaanderen, dat zoo geisoleerd ligt, steeds he- hardste moet voelen. De heer VERSOHAFFEL deelt mede. dat er enkele jaren geleden te Sas van Gent een kwestie is geweest betreffende de buitenland sche anbeidskrachten op de Glaceiies Er werd een onderzoek ingesteld, waaruit bleex. dat er meer Nederlanders in Belgie werken. dan Belgen in Nederland. De pogingen welxe men wfilde aanwenden, zijn ten slotte met doorgegaan, omdat men tot de conclusie is gekomen, geen stappen te mogen ondernemen. De SECRETARIS merkt op, dat dit nog zoo kan zijn. De heer SCHEELE is van meening, dat dit meer slaat op Brabant en Limiburg. De SECRETARIS merkt op, dat naar he schiint een groot aantal personen uit het ge- heele land, doch voornamelijk uit de groote centra, in Belgie werkzaam zijn. Over hev algemeen is dat dan in leidende funoties het betreft niet wenklieden. Omgekeerd echtei komen vooral Belgische werklieden naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Van dien bestaanden toestand wordt daarom juist in Zeeuwsch- Vlaanderen den grootsten hinder ondervonden De heer VERSOHAFFEL merkt op, dat het waarschijnlijk op dien grond is, dat de e - gische arbeidskrachten hier ook worden toe- g6De€heer DE MEIJER wijst op het feit, dat er in Antwerpen heel veel Nederlanders werk zaam en woonachtig zijn. Hoeveel er zijn weet spreker momenteel niet, doch het zrjr. er heel wat. De heer VAN DER PEIJL deelt mede dat er ongeveer 40.000 Nederlanders m An-wer- nen alleen werkzaam zijn. De SECRETARIS: Daarom is een regelmre van een en ander ook niet zoo eenvoudig. De heer VAN GOETHEM spijt het. dat er geen statistieken zijn van de verschillende Nederlanders, die in het buitenland werkzaam en woonachtig zijn. Hij acht het evenwel een ver.keerd standpunt, dat men een bui-enlan der die al ongeveer een 30 jaar in Nederland woonachtig is, een werkvergunning zou wei geren. Dit kan een handicap zijn voor een i=- drrif waar zoo'n man werkt. iDe heer FASSAERT zou eveneens wel een statistiek willen zien van de Nederlanders die in Belgie werken en omgekeerd. De heer DE KLERK wijst er op, dat het on- mogelijk is, dat een Nederlander hier woont, en in Belgie werkt. Zoo'n man kan dan nog beter hier naar den steun gaan. De heer VAN DER PEIJL meent, dat men in Nederland raar zou staan kijken indien men alle Nederlanders, die in het buitenlani wonen, thuisgestuurd zou krijgen. De heer VAN GOETHEM wijst er op. dat het bezitten van een werkvergunning voor een patroon niet noodig is. Speciaal in Brabant cn ook hier in verschillende kleine plaatsjes komt men het tegen, dat zoo'n klein baasje, als biv. een wagenmaker, timmerman en schilder van over de grens reparaties komt verrich ten, en op die manier de in Nederland geves- tigde amlbachtspatroons komt beconcurreeren, juist to»t schade van die kleine bedrijven. Wellicht is het mogelijk, dat ook dit feit de regeering ter beoordeeling kan worden voor- gelegd. De SECRETARIS deelt mede, dat indien men feiten weet, deze ter kennis gebracht worden, deze zeker te Den Haag zullen wor den voorgelegd. Maar het moeten beslist feiten zijn. De heer DE KLERiK merkt op, dat hij on langs naar een karwei zou inschrijven. Hij wist dat er ook een buitenlander naar inschrijven zou. Spreker heeft al het mogelijke gedaan, om dat dien man te beletten. Zich met den Inspecteur der Imvoerrechten en Accijnzen hieromtrent in verbinding stellende, werd hem door deze medegedeeld. dat hij juist en kele dagen geleden een schrijven had ontvan gen, waarin hem opdracht werd gegeven, een zoo soepel mogelijke uitvoering der maat regelen te bevorderen. De SECRETARIS wijst er op, dat men soms wonderlijke gevallen kan beleven. Spre ker is enkele dagen geleden nog op pad ge weest voor een kwestie met betrekking tot garnalenivisschers te Graauw. De visschers uit Graauw leverden voorheen gamalen te Kieldrecht. Er worden er daar ook door Bel- gische visschers aangelbracht. De Nederland sche zijn meer gezocht dan de Belgische, aan gezien de garnalen van de Nederlandsche visschers gezeefd zijn. Door den Ontvangei der Douane te Kieldrecht wordt evenwel ge- weigerd, deize te doen invoeren. En daaraan met betrekking tot grenskwesties stappen ge- i is niets te doen. daan. Het verwondert spreker, dat deze op- j De heer SCHEELE merkt op, dat het wel- merking van den heer Van Goethem gehoord ii<mt den heer Fassaert mogelijk zal zijn, een wordt, daar deze toch op den eerstem toeht rapport omtrent deze kwestie in te zenden, in dit jaar, dien de Voorzitter, de heer Van ter behandeling in een volgende vergadering. 1 Goethem en spreker naar een der Regeerings- De hieer OGGEL meent, dat daarmede niet

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5