ALGEMEEN KIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9447 MAANDAG 4 MEI 1936 76e Jaargang Binnenland Buitenland A. J. VAN DE REE EERSTE BLAD De gebeurtenissen in Abessinie. TER NEUZEN, 4 MEI 1936. t Nisuwstr. 36. Tel. 2SQ. TER NEUZEN INKOOP van oudGoud enZilver NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1.25 per 3 maanden Bui ten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden B\j vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar v.,<>r beigie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitt etaling. Citg' efjter: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 33150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels j 0,80 -p- Voor elken regel meer f 0,20 KEEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHUNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DE LAATSTE TOCHT VAN DR. F. M. WIBAUT. Zaterdag was in den vroegen morgen de kist met bet stoffelijk overschot van Dr. F. M. Wibaut uit het sterfhuis aan de Waldeck Pyrmontkade overgebracht naar bet Concert- gebouw te Amsterdam. Daar had onder leiding der S.D.A.P. een herdenkingsplechtigheid plaats. Slechts een kleine tweeduizend genoodigden konden in de groote zaal een plaats vinden. En zoo vulde de ruimte zich tegen half elf met de leidende figuren en het kader van de socialistische beweging in ons land. Aanwezig waren de leden van het partij- bestuur en van den partijraad der S.D.A.P., de vertegenwoordigers- van gemeenteraden, de leden der sociaai-democratische Eerste- en Tweede Kamer-fracties en de leden van hoofdbesturen en bondsraden der modeme vakbonden en der cultureele organisaties van S.D.A.P. en N.V.V. Het gemeentebestuur werd vertegenwoor- digd door den burgemeester dr. W. de Vlugt en de wethouders de Miranda, Boekman, van Meurs en Baars. Voorts waren vele raads- leden en oud-raadsleden en eenige leden van de Eerste Kamer aanwezig. De kist was gedekt door het vaandel der S.D.A.P.; voor de catafalk en langs het ge- heele podium lagen en hingen de stapels kran- sen en bloemstukken, die in den loop van den ochtend waren gebraoht. In deze bijeenkomst hebben het woord ge- voerd de partijleider ir. J. W. Albarda, voor- zitter der Sociaal-Democratische Tweede- Kamer-fractie en het Tweede Kamerlid de heer E. Kupers, voorzitter van het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen. Voordat de heer Albarda zijn rede uitsprak droeg de acteur Jo Stemheim een fragment voor uit Henriette Roland Hoist's: .Thomas Moore". Terwijl de pleehtigheid in het Concertge bouw aan den gang was, begonnen de duizen- den leden der socialistische arbeidersbewe- ging, die een laatsten groet aan hun overle- den voorganger wilden brengen, zich op het "Museumplein te verzamelen en een stoet te vormen, die zich tegen half een in beweging zette en opmarcheerde in de richting van de Nassaukade, waarlangs zij zich rechts van den weg opstelde. Er werden tallooze vaan- dels meegedragen, waaronder vooral de vaan- dels der A.J.C. een kleurige noot vormden. Alle vlaggen waren met rouwcrepe omfloerst. Tusschen een uur en half twee naderde de rouwstoet de Nassaukade, voorafgegaan door het muziekcorps, dat den naam van den over- ledene draagt en door de vlaggen van partij en vakbeweging. De familie van dr. Wibaut en de leidende figuren uit partij en vakbewe ging volgden de baar en velen van degenen, die de pleehtigheid in het Concertgebouw hadden, bijgewoond, hadden zich bij den stoet aangesloten. Eerbiedig neigden de vaandels toen de lijk- stoet naderde en onder doodsche stilte liet de menigte den indrukwekkenden stoet voorbij- trekken. Niemand van degenen, die langs den weg geschaard stonden, sloot zich bij den stoet aan, doch velen begaven zich van hier met bussen en treinen naar Westerveld, waar de crematie na aankomst van den trein van 3.14 uur zou plaats vinden. Voor de pleehtigheid in het crematorium op Westerveld bestond groote belangstelling. Er waren 250 genoodigden, die vanuit de aula achter de familie van wijlen dr. F. M. Wibaut de baar volgden. Daarbij sloten zich andere belangstellenden aan. Een uur tevoren arriveerden een aantal auto's met bloemstukken. Alle kransen en bloemstukken werden op .het podium opge- steld. De deputaties van politieke en vakver eenigingen, vrouwenclubs, A.J.C. enz., met vaandels en vlaggen, werden op het groote grasveld op de begraafplaats opgesteld en konden het stoffelijk overschot volgen tot de trappen van het crematorium. Bij het binnenkomen in het crematorium speelde de organist ,,Aan de Strijders", van mevrouw Troelstra; bij het dalen van de baar werd gespeeld de treurmarsch uit de „Ero'ica" van Beethoven. De organist deed toen de stoet het cremato rium verliet het Largho uit Xerxes" van G. F. Handel booren. FRANKRIJK. De gisteren gehouden herstemmingen heb ben aan links een grootere meerderheid ver- schaft dan aanvankelijk werd vermoed. De linksche groepen behaalden 375 en hadden er in de oude Kamer slechts 345. De tot rechts behoorende groepen, die in de oude Kamer over 270 zetels beschikten, brachten het thans Urt 238. De gebeurtenissen in Abessinie hebben in de laatste dagen een eenigszins verrassend verloop genomen en wij gelooven dat, als is er in dat land nog een naar de hoofdstad Addis Abeba oprukkend Italiaansch leger, er toch teitelijk bezwaar nog van een ,,oorlog in Abes sinie kan worden gesproken, aangezien er wel een aanvaller is, doch nog bezwaarlijk van een verdediger zal kunnen worden gesproken. Die toestand is wel verrassend snel veran- derd. De Negus, die Donderdagavond in ge- zelschap van verschillende onder-aanvoerders in de hoofdstad was aangekomen, hield den geheelen nacht besprekingen. Hij ontving o.a. ook verschillende leden van het diplomatieke corps. Hij verklaarde, dat de slag van Maicio onder den druk van de ontzaglijke hoeveelheid oorlogsmateriaal, welke door de Italianen in het veld werd gebracht, afgebroken is moeten worden. Daarom is, uit stiategischft-«*ierwe- gingen, bevel gegeven tot den grooten terug- tocht der Abessijnsche troepen. Hij zeide, nog steeds aan het welslagen van zijn taak te gelooven en wees er op, dat hij Abessinie tot den laatsten druppel bloed zou verdedigen! En Zaterdag nam hij het besluit zijn land te verlaten! Wel een groote tegenstelling! Te Addis Abeba liep reeds Vrijdag het ge- rucht, dat de keizerin met de andere leden der keizerlrjke familie de hoofdstad zou verlaten om zich, naar men meende te weten, naar Jeruzalem te begeven. Zaterdagmorgen heeft Sir Sidney Barton, de Britsche gezant te Addis Abeba aan zijn regeering te Londen geseind, dat niet alleen de familie van den Negus, doch ook de Negus zelf, de hoofdstad hebben verlaten. Hij is met den trein naar Dzjiboeti vertrokken. Aan deze mededeeling werd toegevoegd, dat in de hoofdstad reeds ongeregeldheden hebben plaats gehad, dat bandieten aan het plunderen waren geslagen en men op verschillende plaatsen hoorde schieten. De buitenlanders in Addis Abeba hebben een toevlucht gezocht in de legaties, voor- namelijk de Britsche. Het detachement Sikhs, dat daar de wacht vormt, heeft een verdedi- gingspositie ingenomen. Het Britsche ge- zantschapsgebouw is op 6 K.M. buiten de stad gelegen; het is versterkt met wallen van zakken zand en prikkeldraadversperringen. Het biedt plaats voor 3000 personen en er is een grooten voorraad levensmiddelen en water. Ook in het Amerikaansche gezantschap hebben velen een veilige wijkplaats gevonden. De vlucht van den Negus heeft een toestand van verwarring geschapen. De Amerikaansche gezant heeft aan zijn regeering geseind, dat een groot deel der hoofdstad in brand staat en dat onlusten waren uitgebroken en de me nigte aan het plunderen is geslagen. Ondertusschen wordt ook nog bericht, dat te Rome het bericht van de vlucht van den Negus groot enthousiasme heeft verwekt en men met spanning de val van Addis Abeba verwacht, dochkan onder deze omstan- digheden nog sprake zijn van een val? Kan het nog dieper vallen, dan door zijn bestuurder en beschermer verlaten, overgeleverd aan plunderende benden? Vooral onder zulke om- standigheden zouden de Italianen, wanneer zij er binnen rukken eer als een verl-osser zijn aan te merken. Hoe het verder verloop zal zijn, valt thans nog niet te voorzien. Mogelijk dat de Italia nen nog wel op gewapend verzet van benden zullen stuiten, doch dan zal men moeilijk van Abessinisch verzet kunnen spreken. Abes sinie bestaat niet meer. Het keizerlijk gezag was de eenige band, die de verschillende stam- men aan elkaar had verbonden. Heel hecht was dat de cement toch al niet gebleken. Dit kleurlingenvolk heeft, dat is genoegzaam be- kend, in den strijd tegen de Italianen zeer emstig te kampen gehad met aanvallen vein stamverwante volken, die het blijkbaar een goede gelegenheid vonden om oude veeten uit te vechten of in troebel water te visschen. Nu de keizer weg is, vallen de stammen als eenheid geheel weg. Een centraal gezag be staat niet meer en iedere stam is nu met zijn hoofden op zichzelf aangewezen. Door zijn vlucht heeft de Negus de kwestie voor zichzelf wel heel gemakkelijk opgelost, doch daarmede nog niet voor anderen, in de eerste plaats voor hen die hij zijn volk noem- de en in de tweede plaats voor hen, die hem in zijn verzet tegen Italie hebben gesteund. Misschien zal zijn vlucht teleurstelling wekken bij de laatsten, doch dan moge men bedenken, dat hij te weinig steun ondervond of dat deze te langzaam kwam, terwijl hij in eigen om- geving niet meer op de volksstammen rekenen kon, om hem voldoende en betrouwbare krij- gers te leveren. De Volkenbond ondertusschen, zal door dit verloop weer voor nieuwe problemen komen te staan. Reuter meldt uit Londen: Het vertrek van den Negus naar Dzjiboeti heeft in Britsche kringen groote verbazing ge- wekt. Men verwachtte, dat de Negus een verdediging tot het uiterste zou organiseeren, zelfs indien de hoofdstad in handen van de Italianen viel. In officieele kringen toonde men zich zeer gereserveerd inzake de houding, welke de regeering thans aanneemt. Men acht het evenwel thans waarsehijnlijk, dat de Britsche gezant te Addis Abeba naar Engeland terug- keert, zoodra de veiligheid van de Britsche onderhoorigen wederom verzekerd is. Te Londen zoowel als te Washington over- weegt men ook de verdere diplomatieke gevol- gen, indien Abessinie geheel in handen van de Italianen zal zijn gevallen. Voor Engeland zal dit een nog neteliger kwestie worden, dan in- dertijd de bezetting van Mantsjoerjje door Japansche troepen en het vormen van de Mantsjoerijsche regeering. In Mantsjoerjje hadden de staten slechts consuls, terwijl de meesten te Addis Abeba gezantschappen heb ben, waarvan de hoofden geaccrediteerd zijn aan het hof van den Negus. Totnogtoe is er nog weinig reactie in offi cieele kringen te bemerken. Men is echter algemeen van meening dat de regeering het goed zal keuren, dat men den Negus gastvrij- heid versehaft op Britsch gebied. Het eerste wat de regeering nu waarsehijnlijk zal doen is in contact te treden met de hoofdsteden, die in de eerste plaats bij'de zaken in Abessinie betrokken zijn. De Negus is, na Zaterdagochtend uit Addis Abeba te zijn gevlucht, Zondagmiddag te Dji- boeti, de hoofdstad van Fransch Somaliland, aangekomen. Hij is daar in het paleis van den gouverneur, de gast van de Fransche Regeering. Waarheen hij verder gaan zal, is nog onbepa'ald. Het vertrek van den Keizer uit zijn land wordt zoodanig opgevat, dat hij •verderen militairen tegmstand nutteloos acht, en er zich thans toe zal beperken, langs diplo- matieken weg verder strijd te voeren. Omtrent den toestand in Addis Abeba wordt nog gemeld, dat de hoofdstad, door regeering en hof verlaten een prooi is van plunderende en brandsticht«nde benden. Een deel der stad is vemield. De meeste buitenlanders zijn in veiligheid, doch ongeveer 25 zijn nog als slachtoffer gevallen. De intocht der Italiaan- sche krijgslieden werd ieder oogenblik ver wacht. VERJfiEERSONGEVAL. Toen de slager M. alhier hedenmiddag met zijn motor op weg was voor een bezoek aan zijn ouders te Biervliet, had hij het ongeluk dat ter boogie van Driekwart zijn motor slipte met als gevolg dait een lieelijke val werd geimaakt. Dr. Van Breda Vriesman heeft den patient met zijn auto naar zijn waning ver- voerd. Een lichte herstaschujdding werd ge- constateerd. VOOR BEHOIJD DER WALLEN. 1 In verband met het bjj Domeinen bestaande voomemen tot afgraving der "wallen van de voormalige kustbatterij, te Ten Neuzen, heb ben de band Heemschuf.en Ifie vereeniging Menno van Coehoom een adres gericht tot den Minister van Financien met het verioek het behoud dier wallen te bevorderen. BEeJNDIGING CURSUS. Donderdag j.l. werd alhier de cursus beein- digd tot verklaring en uiteenzetting van de crisiswetten en regelingen, leider de heer S. van Harn. Bij het sluiten van dese cursus was tegenwoordig de heer R-uwman uit Goes, die zoo noodig op alle gestelde vragen van prac- tischen aand een duidelijke uiteenzetting gaf. De cursus werd bezocht door landtoouwers en handelaars uit Ter Neuzen en Hoek. Zoo noodig wordt a.s. winter opnieuw begonnen. H. VORMSEL. Op Vrijdag 29 Med e.k. zal Z.!H. Excellentie Mgr. P. Hoponans, bissichop van Breda, hier het H. Vormsel komen toedienen voor de parochies Ter Neuzen en Sluiskil. VEROVERIN GS AVOND. Vrijdag werd in het Patronaatsgebouw een propaganda-aivond gehouden voor de R.K. Jeugdlbeweging. De avond werd geopend door den Z.E. heer Pastoor, directeur der Kath. Arbeidersjeugd (K.A.J.V.). Daarna werd gezamenlijk het lied „Aan U o Koning der eeuwen" gezonig.en. De heer Houlbink besprak nu de voordeelen van 't lezen van „Ons Gezin", een blad voor de moeders en ,,Verovsring", een blad voor de meisjes. Daarna kwam er een film over ,,Verovering", hoe 't blad gedrukt werd en welk soort meisjes 't moeten lezen, wde het verkoopen en waar men 't kan krijgen enz. De meisjes van de K.A.J.V. droegen een zangnuimmertjie voor ,.De flinke boerinnetjes een heel leuk stukje, ook al bedoeld ter pro- gagandeering van „Verovering", waarbij de meisjes elk een groote letter van het woord „Verovering" op den rug droegen. Het Bouvignefiknpje, vertoonend het kas teel en die prachtige tuinen in natuurlijke kleu- ren opgenomen werd vervoligens vertoond, waama juffr. Hoppenbrouwers, katechiste, nog een kort woord sprak over het nut der jeugdlbeweging en de moeders aanspoorde om een der moederdagen op Bouvigne bij te wonen. Nu werd alweer een liedje gezongen op Bouvigne en tot slot volgde dan een aardig teekenfilmpje, waama de Z.E. heer pastoor met een kort dankwoord en gebed de bijeen komst sloot. ZILVEREN JEBILEUM. Vrijdagavond werd te Goes in den kring van het bestuur der Ambachtsschool aldaar her- daeht het zilveren jubileum van den directeur der ambachtsschool, den heer J. H. B. Buth- fer, als leeraar bij het nijverheidsonderwijs. De voorzitter, de heer Mr. H. C. J. Zaaijer, wees er op, dat de heer Buthfer reeds een mooie loopbaan achter zich heeft, al kan het bestuur slechts oordeelen, naar hetgeen de jubdlaris in de achterliggende 6 jaren als di recteur der school te Goes presteerde, en dat valt zeer te loven. Hij bracht hem daarvoor namens het bestuur, onder het aanfoieden van een bloemstuk, diank en hulde. EEN NIEUME VERZEKERING. Het smokkelen schijnt tegenwoordig wel te worden beschouwd als een regelmatig en eer- zaam beroep. Ten minste, indien de geruchten juist zijn, zou in Belgie reeds zijn opgericht een maatschappjj tegen verzekering van de geMelijke verliezen voortspruitend uit het frauduleus vervoeren van vee, wanneer aan- houding volgt." De premie zou per stuk rund- vee f 40 bedragen, doch de „overbrenging' van het vee mag dan alleen geschieden op tijdstippen door „de maatschappij" daarvoor aan gegeven. INSPFXEIE WERKVERSOHAFFING. Ir. A. J. Markvoort, thansi adjunct-inspec- teur bij de rijkswerkverschaffing in Overijssel, is benoemd tot rijksinspecteuri van de werk- verschaffing in Zeeland, met als standplaats Goes. Thans is ir. C. G. P. Stevens, inspec- teur van den landibouw in Den Haag, rijks- inspecteur van de werkverschaffing in Zee- land. Aan den toestand, dat de inspecteur voor de provincie Zeeland in Den Haag woont, zal dus nu een eind komen. LANDBOUWWEEK. De Krinig Walcheren der Z. L. M. ontvangt dezen zomer de algemeene vergadetring te Middelburg. Hot is de gewoonte, dat aan zulk een ontvangst eenige festiviteiten ver bonden worden en men heeft zich het geheel als volgt gedacht: Dinsdag 16 Juni heeft in den middag de vergadering van het Dagelijksch Bestuur plaats. Des avonds ontvangt de burgemeester het hoofdbestuur offioieel ten stadhuize, waar- op de vergadering van het hoofdbestuur volgt in het stadhuis, waartoe Burg, en Weth. wel- willend gelegenheid geven. Na afloop van de vergadering heeft een souper plaats. De vereeniging „Handeisbelang" is bereid bevonden in de week van deze landbouw- samenkomsten een etalage-wedstrrjd te orga niseeren met muzikalen rondgang. Vermoede- lijk zal zoo'n rondgang op dien Dinsdagavond plaats heblben. Op Woensdag 17 Juni wordt des ochtends de algemeene vergadering van de Z. L. M. ge houden, gevolgd door een koffiemaal, 's mid- dags heeft een rijtoer over Walcheren plaats. Des avonds zullen de beide nieuwe films van het Trekpaard Stamboek en van het Rundvee- stamlboek vertoond worden, terwijl op de rnarkt de stemming verhoogd zal worden door de ovemame van de nieuwe muziektent door de gemeente, welke tent op dien avond inge- wijd zal worden door een concert van het Middlellburgsch muziekkorps. Op Donderdag 18 Juni zal een fokveedag gehouden worden op het gemeenteterrein aan den Singel naast den Griffioen; daar zal men paarden, koeien, varkens, geiten en pluimvee kunnen bewonderen, terwijl er pogingen wor den aangewend om des middags aldaar trek- proeven van paarden te doen plaats hebben voor den remrosmolien, uitgedacht door prof. Visser te Wageningen, al of niet voorafgegaan door een tocht over den weg. Alles bijeengenomen, zullen de genoemde Juni-dagen niet nalaten zoowel aan de plat- telands- als aan de stedelijke bevolking iets nuttigs en aangenaams te brengen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 19 tot en met 25 April kwamen in' onze provincie voor 4 gevallen van roodvonk, n.J. 1 in ieder der gemeenten Goes, Hoedekenskerke, Ierseke en Zierikzee. LANDDAG VAN DE GEREF. JEUGDORGANISATIES IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Op genoemden landdag, welke dit jaar te Schoondijke zal worden gehouden, op 27 Juni a.s., hopen als sprekers op te treden Dr. K. Dijk, de voorzitter van den Geref. Jongelings- bond, en Ds. A. de Bondt van Den Haag, ter wijl de rij wordt gesloten door mevr. C. H. van AlkemadeKwakkelstein. We lazen voor kort in een blad een aankon- diging van een groote nationale vergadering, waar de naam van een, in heel het land be- kende persoon in voorkwam, terwijl er bijge voegd werd. „Als die niet trekt, trekt nie mand meer". Dit laatste zouden we ook kun nen zeggen van bovengenoemde dame en heeren. De Zeeuwsch-Vlaamsche Geref. Jon- geren zullen daarom niet nalaten in enthou- siaste scharen deze meeting te bezoeken. Daar de regelingscommissie nog niet de hand heeft kunnen leggen op een geschikt ter rein, kan omtrent de nadere bijzonderheden nog niets worden gemeld. Ter bestemder tijd zullen deze worden gepubliceerd. Men onthoude dus de datum alvast en zorge er voor dien dag vrij te houden. 1 MEI-DAG. Vrijdag j.l. werd alhier vanwege de modeme arbeidersbeweging het 1 Meifeest gevierd. Vooraf was een Meistoet georganiseerd, wel ke zich opstelde aan ,,Ons gebouw" in de Tramstraat en voorafgegaan werd door de arbeiders-mondaccordeon vereeniging ,,Arbeid adel't". Laatstgenoemde vereeniging, welke, hoewel nog jong, reeds een flink iedental telt maakte in haar kleurige wit met roede klee- dij een florissanten indruk. Onder het spelen en zinigen van strrjdliederen en. andere opge- wekte muziek marcheerde de stoet, die onge veer 450 mannen en vrouwen telde, door ver schillende straten onzer stad, waama men te ongeveer 8 uur in het Concertgebouw aan kwam. Eenigen tijd daarna was dit gebouw reeds tot in alle hoeken bezet. De voorzitter der plaatselijke PlancammiS' sie, de heer A. C. de Pauw, opende namens de modeme arbeidersbeweging de vergadering. ,,Het is met een gevoel van groote tevreden- heid", aldus de heer de Pauw, „dat wrj op onzen Meietoet kimnen temgzien. De deelname heeft onze verwachtingen verre overtroffen; het eerste gedeelte van ons Meifeest is schit- terend geslaagd. Wanneer wij over het heden spreken en over de toekomst, mogen wij ook een blik terugwerpen in het verleden. En onze gedachten gaan dan uit naar de menschen, die onize beweging groot hebben gemaakt, die hun ieven in dienst hebben gesteld van het socialisme. Een van hen is thans niet meer, een onzer allergrootsten, Dr. F. M. Wibaut, is van ons heengegaan." Bij het aanhooren van deize laatste zinnen verhieven de aanwezigen zich van hun zetels en, terwijl de tooneelgor- dijnen langzaam opengetrokken werden, zette de zangvereeniginig, die daarachter opgesteld stond, zacht het „Lijden en Strijden" in, het welk door de aanwezigen met groote ontroe ring werd aangehoord. Het gedeelte voor de pauze werd daarna ge- vuld met zang en muziek, terwijl verder nog door den heer P. J. Eijke op verdienstelijke wijze een anti-oorlogsstukje gedeclameerd werd. Het hoogtepunt van den avond en tevens van het geheele Meifeest kwam echter na de pauze, n.l. de opvoerimg van het Plan-Meispel. Het is een massaal werk dit Plan-Meispel, dat zich niet kenmerkt door schittering van mooie costumes en decors, maar wel door groote soberheid en eenvoud. Maar bavenal is het een spel, dat pakt en ontroert, omdat er levens- vragen in opgeworpen worden, die regelrecht spreken tot het hart van de massa. De muzi- kale proloog bracht reeds direct een stemmd- ge stfeer in de zaal teweeg, welke geen enkele maal gedurende de geheele voorstelling ver- broken werd. Behalve, dat het stuk door de verschillende medewerkers opgevoerd werd, werden er vragen in gesteld, die regelrecht tot het putoliek in de zaal gingem, eri ook als zoodanig beantwoord werden, zoodat de aan wezigen als 't ware meespeelden. Van het be gin tot het einde verkeerde de zaal in span ning, wat bleek uit de felle en vlugge manier waarmede op de gestelde vragen werd gerea- geerd. De hoofdvertolking van het spel ge- schied door een spreker en een koor. De spre- ker werd vertolkt door den heer Jac. Meeu- sen, welke hierin een knap s.taaltje van dilet- tantisme te zien gaf, niet alleen wat betrof gebarenspel, maar bovenal door zuivere into- natie en uitspraak. Hij biedt het Plan aan alle menscben dief zich op en rond het veld, waar het stuk speelt, en ook aan die in de zaal, daarbij geholpen door het spreekkoor. Met korte vragen en tegenargumenten vallen de menschen op en rond het veld het Plan aan; de spreker dient ze van repliek. Tus schen de verschillende dialogen en spreek- koren klinkt telkens het Plan-lied op. Een van de hodgtepunten was wel het moment, waarbij de spreker zich richt tot de zaal en eerst de werkloozen vraagt op te staan. daar na achtereenvolgens de jongeren, de vrouwen en de overige aanwezigen en van hen trouw aan het Plan en de Internationale vraagt. Doch het schoonste moment kwam pas, toen de stem van de Mei weerklonk, waarbij op een projectieschenm de zinnebeeldige Mei- figuur stond afgabeeld. Ik heb U gehoord Duizemdmaal dank, Uiw lied steeg op tot waar ik woon. Ik hetb U aanscbouwd, vanwaar ik troon. Duizendmaal, duizendmaal dank! Ik heb U gezien Duizendmaal dank, Gij staat geschouderd, sterk en recht, Al zijn de tijden zwaar en slecht. Duizendmaal, duizendmaal dank. Dit gedeelte werd op eminente wijze ver tolkt door mej. C. Bootsgezel. In het laatste gedeelte van het Plan-Mei spel sprak de heer De Pauw een kort slot- woord, waarin hij alien dankte die aan het welslagen van het feest hadden medegewerkt. Het waren ruim veertig personen die aan de opvoering van het spel hadden medegewerkt. Het harmonie-orkest, benev.ens de Schutte- vaer-iband stonden onder leiding van den heer E. Snoek. Na het gezamenlijk zingen van het Plan-lied ging men uiteen. Ingez. Med. LUXOR-THEATER. Son autre amour. Deze film, die in zekeren zin een tegeri- hanger is van „De Bewaarschool", geeft een even anecdotischen kijk op een opvoedings- milieu, dat .edhter niet in zijn kracht en ver- diensten wordt getoond, als in den roman van Frapie, maar dat in deze schildering integen- deel tot het hekelen moet dienen van de' hypocrisie en bekrompenheid van de paeda- gogie aan het Fransche college". Een weduiwnaar doet zijn zoontje, dat thuis te weinig verizorgpng genoot, op kostschooi; en het jongetje is er zoo ongelukkig dat hij als eenig lichtpunt de bezoekdagen van zijn vader tegemcetiziet. Deze worden echter schaarscher, daar de vader een nieuwe gezei- lin heeft ontmoet, die hem veel van zijn vrijen tijd neemt en heftig jaloersch is op alle af- fectie die zij zou moeten deelen. Hij kan er dan ook niet toe besluiten, zijn geliefde, die hem een eindelijk uitizicht op een minder triest leven opent, van het bestaan van zrjn zoontje op de boogte te stellen. In verlband met de v oik-omen bekrompen ouderwetsdhe, onedele opvattingen van de lea ders der school wordt een volmaakt onschui- dige idylle tusschen het jonge kind en een klein meisje van hetzclfde intemaat door de gep-enverteerde en huichelachtige, zelf verdor- ven paedagogen der kostschooi voor een uit,- spatting gehouden; beiden worden van school gestuurd. Het jongetje ontsnapt aan de bege- leidster die hem thuis moet brengen en dwaalt angstig en wanhoprg, langs de Seine, waar zijn uniformpet en kleerendoos in terechtkomen. De vader, die voor het eerst zijn toekomstige nieuwe gade bij zich ontvangt, krijgt in ver band met deze voorvallen berichten, welke hem aan den dood van zijn innig geliefd zoon tje moeten doen gelooven. Wanneer het kind dan tenslotte, zijn angst voor straf overwin- nend, toch nog thuiskomt, is zijn vaders op- luchting geiweldig en doet zich ook de toe komst op zijn gunstigst voor, daar de jonge vrouw, die van het weerzien getuige is, haar aanvankelijk zo-o exclusieve standpunt laat varen en ook zoo het toekomstige h-uishouden op zich zal nemen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1