PUROL Vrouwen handen Buitenland. fflelflededandsche Jandfiasta De Italiaansch-Abessinische oorlog. TER NEUZEN, 1 MEI 1936. „Och waren a lie menschen wijs (Dat is heelemaal niet noodig, als ze achter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al he6l ievreden zijn l)j goedkeuring van de consolidate van het z.g. Mendelssohn-crediet afhankelijk wilde maken en voegde er de verzekering aan toe, dat er voor An'werpen niet de minste reden tot on- gerustlheid bestaat, daar de Fransche regee ring het ten dezen valkcmen met de Belgi- scthe regeering eens is, zooals trouwens uit het verloop van de onderhandelingen over een crediet van ICO millicen gulden voor de Fransche schatkist, reeds duidelijk is geble- ken. Ook Belgie zal voor financieelen druk niet zwichten. Indien Nederland niet hereid mocht blijken het Mendelssohn-crediet op andere, aannemelijke voorwaarden te consolideeren, dan zal de Belgische regeering dit crediet op den vervaldag terugbetalen. MINISTER VAN LANDBOUW OVEBWEE'fiT VERLAGING MARGARINEACCIJNS. Het ,,Handelsblad" schrijft: Wij hebben er, bij de bespreking der ac- cijnsverlaging voor boter met tien cents per kilo, welke werd geimotiveerd met het belang van vrlaging der kosten van levensonder- houd, op gewezen, dat dit argument alleen juist zou zijn, wanneer de margarine-accijns eveneens zou worden verlaagd. Immers, slechts een d e e 1 van het publiek gebruikt boter. Weliswaar bevat de margarine boter, zoo- dat de iboterprijsverlaging theoretisch ook den prijs der (gamengde) margarine ten goede komt, doch aangeizien het mengpercentage geleidelijk verlaagd is van 40 op 10 (de daardoor vrijkcmend; boter wordt als „teveel" opgeruimd naar Engeland Voor 40 en 45 cents per kilo!komt de boterprijsverlaging ook slechts voor 10 dus met een enkelen cent per kilo aan de margarine ten goede. Dit be- drag is te klein, om voor een product, dat overwegend in halfpondspakjes wordt omge- zet, als prijsverlaging te worden gerealiseerd. Wij vememen thans, dat minister Deckers eveneens de billijkheid gevoelt, om na den boteraccijns, 66k dien op margarine te verla- gen; hij overweegt haar in elk geval emstig. De accijns op de getmengde margarine (dat is alle margarine met uitzondering van de ,volksmargarine"welke op bonnen beschik- baar wordt gesteld voor groote behoeftige ge- zinnen) 'bedraagt sedert 2 Maart 46.7 cent per kilo. De zuivere margarine, die nog met 10 veraccijnsde boter moet worden ver- menigd, is n.l. belast met 51.9 cent per kilo; 90 daarvan is 46.7 cent. Op de 10 boter drukt een accijns van 10 van een gulden, dus 10 cents, zoodat in totaal op een kilo winkel-margarine een crisis-accijns drukt van ongeveer 57 cents, of van den groothan- delsprijs ad 1 per K.G. 1,20 in den winkel). De accijnsvrije „volksmargarine" wordt dan ook beschikfbaar gesteld voor de gemeentebe- sturen voor 44 cents per kilo. Wij achten het tenslotte niet onmogelijk, dat ook het hand over hand toenemen van de margarine-„fabricage" door de huisvrouwen niet vreemd is aan het overwegen der accijns- verlaging. Immers, daardoor daalt de con- sumptie van gewone margarine en dus ook de opbrcngst van den crisis-accijns, aangezien de ingredienten dezer clandestiene margarine- bereiding (slaolie en plantenvet) aanzienlijk minder zijn belast dan de margarine zelf; daarin zit trouwens het voordeel voor de huis vrouwen. CONOENTRATIE IN ARABIe. Nadat Arabie tijdens den wereldoorlog de Turksche heerschappij had afgeschut, kwam schrijft de N. R. Crt., sterke verdeeldheid tusschen talrijke groepen, die elkaar den voor- rang bestreden, aan het lieht. Wei waren er onder de bewoners van het schiereiland velen, die naar eenheid verlangden en ze op Pan- Arabische congressen vurig bepleitten, maar zij wisten het niet tot een volksbeweging in dien zin te brengen. De eenheid bleek destijds langs den vreedzamen weg van overleg niet bereikbaar en. het strijdrumoer tusschen de wedijverende groepen was niet van de lucht. Wij zullen de bijzonderheden van dien strijd nu niet ophalen en slechts herinneren dat Ibn Saoed, thans de heerscher over het grootste deel van Arabie, ten slotte die overwinning heeft behaald, na Hedzjas en Assir te hebben veroverd en den invloed van Irak (het oude Mesopotamia, dat tot 1932 Britsch mandaat- ge'oied is geweest) uit het eigenlijke Arabie te hebben teruggedrongen. Ibn Saoed is, behalve wereldlijk heerscher, ook godsdienstig leider, het hoofd namelijk van de „Wahabieten". Zoo noemen zich de aan- hangers eener in het midden der achttiende eeuw van Opper-Arabie (Nedzji) onder lei- ding van Mohammed ibn Abdel Wahab uitge- gane religieuse beweging, wier doel was en is den islam tot zijn oorspronkelijken staat terug te brengen en hem van ingeslopen bijmengse- len te zuiveren. Turkije had met hen van oudsher veel te stellen en was er slechts met veel moeite in geslaagd in het begin van de negentiende eeuw (de veldtochten van 1811 tot '18) de fanatieke volgelingen van Wahab tot hun uitgangspunt Nedzji terug te drin- gen. Zoodra de groote oorlog den Turken de handen begon te binden zagen de Wahabieten echter de kans schoon hun expansiezucht weer bot te vieren en te trachten op hun wijze van Arabie een eenheid te maken. De laatste oorlog, dien zij daarvoor hebben gevoerd, was gericht tegen Jemen, den eenigen nog onaf- hankelijken staat op het Arabische schier eiland. De vrede die aan dezen ongelrjken strijd, waarin het leger van Jemen zoo over- tuigend verslagen werd dat de imam moest capituleeren, een einde maakte, is nog maar twee jaar oud. Hij is namelijk in Mei 1934 gesloten. Tegen de verwachting dat aan Jemen hetzelfde lot beschoren zou zijn als aan Hedzjas en Assir, dat het met andere woor- den bij Saoedje zou worden ingelijfd, is het door Ibn Saoed heel schappelijk behandeld en een souvereine staat gebleven, die sedert dien op goeden, vriendschappelijken voet staat met zijn overwinnaar. Er was bij de vredesonder- handelingen een duidelijke kentering in de op- vattingen van de Ibn Saoed, die tevoren uit- sluitend op verovering uit was geweest, merk- baar, een kentering, die zich in de twee sindsdien verloopen jaren steeds duidelijker heeft afgeteekend. Ibn Saoed heeft kennelijk de idee: een pan-Arabische eenheid met het zwaard te verwezenlijken, vaarwel gezegd, en daardoor de landen Irak, Transjordanie en Syrie, randstaten van Arabie, die onder be- scherming staan van Engeland en Frankrijk en tevoren met begrijpelijken argwaan de ge- welddadige maohtsuitbreiding van Saoedie hadden gadegeslagen, vertrouwen ingeboe- zemd. In den jongsten tijd zien wij den neerslag daarvan in de verdragen die de toenadering tusschen de Arabische staten bezegelen. Deze beweging is ongetwijfeld versneld door de prikkeling van het islamitische saamhoorig- heidsbesef tengevolge van den Italiaanschen aanval op Abessinie, den strijd van de Syriers tegen het Fransche mandaatsbestuur en laat- stelijk de conflicten tusschen Joden en Ara- bieren in Palestina.. De Arabische volken in Voor-Azie zoeken dus onmiskenbaar steun bij elkaar en de reeds gesloten verdragen, die naar het model van de Europeesche non- agressie-pacten met verplichting van onder- lingen bij,stand zijn ontworpen, laten de lan den die er aan deelnemen, hun volstrekte souvereiniteit. Het belangrijkst is het in de eerste helft van deze maand tusschen Saoedie en Irak onderteekende verdrag. De twee sta ten verbinden zich daarin onuitgelokte aan- vallen van derden gemeenschappelijk te keer te gaan en bij dreigend oorlogsgevaar onver- wijld met elkaar raad te plegen. Alle geschil- len zullen in minnelijk overleg vreedzaam worden geregeld. Militaire en cultureele mis- seis zullen worden uitgewisseld en de weder- zijdsche diplomatieke en consulaire vertegen- woordigingen in het buitenland zullen ook ten dienste van de andere partij staan. Over oeconomische en financieele aangelegenheden zal binnen een half jaar een conferentie wor den gehouden. OL I POOS 20 CT.-TUBE 40 en 60 CTi I (Ingez. Med.) Van beteekenis is verder dat Jemen zal worden uitgenoodigd „der dritte im Bunde" te zijn en dat Transjordanie, sedert 1931 met Irak gelieerd door een vriendschapsverdrag, als stille vennoot te beschouwen is. Opmerking verdient dat Turkije, blijkens de uit Ankara ibetuigde instemming met welge- vaUen deze Arabische concentratie, die naar we reeds aanstipten, een islamitischen inslag heeft, aanziet. Het heeft trouwens in October van het vorige jaar met Irak en Iran (Perzie) een non-agressie-verdrag gesloten,waartoe ook Afganistan eerlang wel zal toetreden. Zoo gaat de concentratie in Voor-Azie haar kal- men gang en het is niet onmogelijk, dat het nieuwe Turkije een groot aandeel zal gaan nemen in deze middelpuntzoekende beweging. DE TIEN GEBODEN VOOR DEN ITALIAANSCHEN SOLDAAT. Alle Italiaansche jongemannen zullen een boekje ontvangen betreffende den militairen dienst, de para-miiitaire voorbereiding en de lichamelijke opvoeding. Dit boekje zal de vol- gende tien geboden bevatten: 1. Laat al uw daden in de eerste plaats geleid worden door uw plichtsgevoel. 2. Leert voor alles uw land te beminnen en te eeren. 3. Weest zoo zuiver als een rozestruik, zoo betrouwbaar als een rots en zoo vurig als de zon. 4. Vraagt aan God u de kracht en den moed te geven iederen dag een beter scholier, een beter soldaat en een beter burger te wor den. Draagt zorg, dat uw gedachten en uw daden altijd het vertrouwen, dat men in u stelt, waardig zijn. 6. Offert uw leven voor uw vaderland, uw koning en uw Duce. 7. Uw toekomst iligt in uw handen, alle hoop is gevestigd op uw jeugti. 8. Moge datgene, wat goed in u is, op- wegen tegen het slechte van de overtuiging, dat gij goed hebt gehandeld. 9. Vergeet niet, dat de tucht de eerste deugd van den burger en soldaat is. 10. Moge u roem beschoren zijn, indien gij dien waardig zijt. ECONOMISCH DICTATOR BENOEMD. De macht van Goring wordt aanzienlijk versterkt. In een officieel communique wordt verklaard: ,,Nu talrijke autoriteiten van staat en partij moeten samenwerken tot rege- ling van de kwesties van eerste behoeften en deviezen, heeft de leider en rijkskanselier den minster-president van Pruisen belast met de studie en ordening van alle noodige maat- regelen. Minister-president generaal Goring kan te dien einde alle autoriteiten van staat en partij hooren. Hij kan zich door de rijks- ministers doen voorlichten en eventueel doen vertegenwoordigen". De nieuwe functies van Goring maken hem in zekeren zin tot economisch dictator van Duitsehland. De benoeming van Goring be- perkt de bevoegdheden van dr. Schacht, boven wien een controleerend, coordineerend en be- slissend orgaan geplaatst wordt. Goring zal nu na den raad te hebben in- gewonnen der betrokken diensten, in laatste instantie beslissingen kunnen nemen betref fende het economische leven van Duitseh land. Zelfs zal Goring oontrole kunnen uit- oefenen op den minister van oorlog, maar- schalk von Blomberg. De laatste weken is het probleem van eco nomic en oorlog, benevens van de economische mobilisatie, verscheidene malen op den voor- grond der besprekingen getreden. De benoe ming van Goring vormt zeker een prin- cipieele maatregel. In verband hiermede za] Goring voortaan beslissen over de indu- strieele ravitailleering en de organisatie der Duitsche productie, waamaast Schacht niet meer dan een technisch raadsman en uit- voerder zal zijn. De nieuwe economische dic tator zal de coordinatie moeten regelen van de werkzaamheid der verschillende ministe- ries en zal dus verantwoordelijk zijn voor de voorziening van Duitsehland van voedings- middelen, hetgeen te meer van belang is, daar den laatsten tijd emstige verschillen van meening bestonden op dit gebied tusschen Schacht en Darre. Voorts zal Goring nu uit hoofde van zijn nieuwe functie een directen invloed uiteefenen op de begrootingsuitgaven, waarover hij in zekeren zin controleur zal zijn. Zijn persoonlijk gezag, het vertrouwen van Hitler en het prestige, waarover hij in de nationaal-socialistische partij beschikt, zullen Goring in staat stellen de pijnlijke maat- regelen op te leggen, waarop het jongste artikel in de „Deutsche Volkswirt" geinspi- reerd door iSchacht, duidelijke toespelingen maakte. Het is wellicht in dit opzicht, dat de benoeming geschiedt is in volledige over- eenstemmng met de verlangens van dr. Schacht, die op deze wijze door Goring gedekt zou worden, bij de uitvoering van een strenge deflatie-politiek, welke zware offers voor het Derde Rijk met zich mee zou brengen, die Schacht niet voldoende zelf zou kunnen op- leggen. VERBANNEN WEGENS STEMMEN TEGEN HITLER. Erwin Oehl, een schilder uit Thalmassing in Frankenland, is uit Duitsehland verbannen omdat hij op 29 Maart bij de Rijksdagverkie- zingen tegen Hitler stemde. Op den dag na de verkiezingen kwam de politie bij Oehl thuis, toonde hem zijn stembiljet, en zeide hem aan binnen een maand Duitsehland te verlaten. Eenige dagen geleden is Oehl in Straatsburg aangekomen. Men gelooft dat de plaatselijke autoriteiten, die vermoedden dat Oehl anti- Hitler was, het stembiljet dat hij kreeg van een teeken hebben voorzien, zoodat men het later ken terugvinden. Dit schijnt het eerste geval te zijn dat iemand, die gerekenb werd tot de „echte" Duitschers te behooren. toch is ytrbannen. DUIZENI) VLIEGERS IN VIJF JAAR OPGELEID. De Zuid-Afrikaansche minister van defensie Pirow, heeft in het Huis van Afgevaardigden een verklaring afgelegd over de defensie- politiek der regeering. Hij zeide, dat in de eerstvolgende vijf jaar duizend vliegers zullen worden opgeleid. Men is verder voomemens een bataljon voor tank- afweer samen te stellen, dat met de modemste middelen zal zijn uitgerust en binnen 48 uur een afstand van 800 kilometer zal kunnen afleggen. Volgens het vijfjaarsplan zullen uit de ver- keersluchtvloot 12 bombardementsescadrilles worden gevormd. Intussehen verklaarde Pirow, dat het nog geenszins zeker is, dat deze maatregelen vol doende zullen zijn. Wellicht zal men in eenige jaren constateeren, dat het aantal gevechts- vliegtuigen driemaal zoo groot moet zijn. De Unie behoudt zich in alle defensiequaesties vrijheid van handelen voor, hetgeen niet be- teekent, dat tusschen Engeland en Zuid-Afrika geen contact besta,at in militaire aangelegen heden. In de laatste zestien jaar en vooral sedert 1924 hebben herhaaldelijk gedachte- wisselingeh tusschen de Britsche rijksdefensie- commissie en het Zuid-Afrikaansche ministerie van defensie plaats gehad. DE ACTIE VOOR EEN NIEUWEN VOLKENBOND. In een ingezonden stuk in de Times schrijft Lord Lothian o.a.: oorlog is oorlog en het doet er weinig toe of Italie tegen ons vecht, of dat wij voor den Volkenbond tegen Italie vechten. Lord Cecil zegt dat de kern van de kwestie is, dat wij ons moeten verzetten tegen den aanvaller onder de voorwaarde dat er een overweldigende meerderheid staat aan de zijde van de verdraghandhavende mogendheid. Maar gaat die voorwaarde tegenwoordig, nog op tegen een groote mogendheid? Het is duidelijk dat sancties tegen een groote mogendheid of niet doeltreffend zijn, of tot oorlog leiden. M.a.w. het eenige werkelijk doeltreffend wa- pen in handen van den Volkenbond tegen een groote mogendheid is oorlog. Ik kom, hoewel aarzelend, tot de conclusie, dat het eenige eerlijke en practisohe dat wij kunnen doen is, dat wij nu verklaren dat wij over twee jaren niet meer van plan zijn de automatische en universeele verplichtingen na te komen van de artikelen 10 en 16 van het Volkenbonds- handvest, welke tot den oorlog voeren, en dat wij de andere leden van den Volkenbond uit- noodigen te bestudeeren hoe de Volkenbond zijn universaliteit kan terugkrijgen, die een essentieele voorwaarde voor hem is, en hoe hij gehandhaafd kan blijven als een instrument voor intemationale verzoening, waarmede elk land zal kunnen samenwerken, en niet als een internationaal departement van oorlog, zooals Smuts zeide, waar steeds meer landen zich van af zullen wenden. Wij bedriegen onszelven en misleiden Europa als wij voortgaan met voor te geven dat wij bereid zijn overal oor log voor te voeren. Als. wij dat eenmaal ge- daan hebben, is de stand van zaken duidelijk. Zoodra Europa weet, dat wij Frankrijk en Bei gie, en, zooals Hitler aanneemt, Nederland zullen verdedigen tegen niet-uitgelokten aan val, maar dat wij dat niet zullen doen voor de rest van Europa of voor een bondgenoot van Frankrijk, kan het een regionaal veiligheids- systeem scheppen, dat een einde kan maken aan de vrees voor oorlog en aan den bewape- ningswedloop. Dit is alleen mogelijk door overeenstemming, en niet door twijfel of door het geloof dat wij gedwongen kunnen worden te gaan vechten vcor het behoud van een sta tus quo op een of andere plaats. Er zal dan geen rust in Europa komen en wij zullen niet in staat zijn de veiligheid te verzekeren voor dat vierde deel van de aard-oppervlakte waar wij in de eerste plaats voor verantwoordelijk zijn Vrede en vrijheid kunnen daar redelijker- wijze voor gegarandeerd worden, mits wij de Europeesche politiek niet blijven volgen even tueel door oorlog te voeren. Het 199ste Italiaansche legerberieht. Maarschalk Badoglio telegrafeert: De machtige versterkte linie van Sassa Baneh naar Boelale, ontworpen en aangelegd door Belgische en Turksche officieren, en met dappere hardnekkigheid verdedigd door de Abessijnen van dedsjatz Nassiboe, is in storm- aanval genomen door troepen van generaal Graziani. Sassa Baneh en Boelale zijn Woens- dagmiddag bezet. De troepen uit het vaderland en de Somali's, de koninklijke karabiniers en de zwarthemden van de divisie van de Tiber en de boschbouw- militie en de Somali-bataljons van de konink lijke koloniale troepen, de ontembare doebats hebben gewedijverd in moed en volharding ge- durende den moeilijken strijd tegen een tegen- stander, die besloten was zich tot het uiterste te verdedigen in een zeer versterkt terrein, voorzien van groote hoeveelheden oorlogstuig en alle soort ravitailleering. De verslagen vijand wordt door onze ge- motoriseerde troepen vervolgd. Op het Noordelijke front duurt de opmarsch van onze colonnes naar Addis Abeba voort. Onze detachementen die uit de streek van het Tsana-meer vertrokken zijn, hebben Debra Tabor bezet, de voomaamste plaats van Geghemeder en den ouden zetel van ras Kassa. De bedreiging van Addis Abeba. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, ver- scheen Donderdagochtend om half negen een bombardementsvliegtuig met drie motoren boven de hoofdstad, waar het langer dan een half uur rond bleef cirkelen. Verscheidene Italiaansche vliegtuigen vlogen over het vlieg- veld van Akaki, aan de grens van Addis Abeba en beschoten de loodsen met machine- geweren. De loodsen waren verlaten en er is geen enkel slachtoffer gevallen. De opmarsch naar dp hoofdstad. Naar Reuter Donderdagochtend uit Addis Abeba meldde, zijn dr. Melly en de verdere leden van de veldambulance der Britten in de hoofdstad teruggekeerd, nadat zij hun kamp bij Debra Brehan hadden moeten opbreken wegens de nadering van de Italianen. Zij deel- den mede, dat de Italianen zich meester heb ben gemaakt van den berg Tarmadur, die van groote strategische beteekenis is, en thans oprukken naar Debra Brehan. Naar Reuter verder uit Addis Abeba meldt, bevestigt men den val van den Tarmadur, die slechts verdedigd werd door 300 man, onder bevel van den Zweedschen kapitein Tamn, die verplicht was zich terug te trekken voor de overmacht en naar Addis Abeba terugkeerds om versterkingen te halen. Het schijnt, dat eenige duizenden soldaten, die uitgezonden waren om den opmarsch van de Italianen naar de hoofdstad tegen te houden, niet op het front zijn aangekomen, omdat zij geen vivres kregen. Men denkt hierbij te doen te hebben met verraad in eigen kring. De Times meldt uit Addis Abeba d.d 29 April Van Abessijnsche zijde wordt niets gemeld over voortgang van het Italiaansche offensief. De Italiaansche vrachtauto's schijnen opge- houden te worden bij de rivier de Robi, op°90 mijl afstand van de hoofdstad, de voorhoede schijnt echter al Sjolameda te zijn binnenge- rukt. De 2000 Eritreesche soldaten, die Warra Hailoe hebben ingenomen, schijnen nog niet verder gekomen op de beide muildierpaden, waarvan het eene naar Debra Breham leidt, het andere rechtstreeks naar Addis Abeba, door Jamma en langs de Doba. Langs geen van beide wegen is verkeer met auto's' moge lijk. (Men herinnere zich uit het Italiaanseh legerberieht van Woensdag, dat een colonne, afkomstig uit Warra Hailoe de Mofer is ge- passeerd, d.w.z. in de richting van Debra' Bre ham is opgerukt. Red. N.R.C.). De gemotoriseerde Italiaansche afdeelingen, die naar Addis Abeba oprukken zijn aange- wezen op den keizerlijken weg. (Waarop zij de Rdbi schijnen te hebben overschreden, daar zij Makfoed aan den rechteroever hebben be- reikt. Red. N. R. Crt.) Dertig mijl ten Zuiden van de Robi ligt op dezen weg de bergketen van den Jibwasja, die door Sjoa-troepen, welke steeds in aantal toenemen, zijn bezet. Hier wordt binnen eenige dagen een slag verwacht, waarbij voor het eerst een deel van de Abes- siniers voorzien zullen zijn van gasmaskers* Een Zweedsche militaire missie heeft hier de leiding. De soldaten van Ras Makonnen en Dedjas- matsj Mosjesja zijn nog altijd in de buurt van Addis Abeba gelegerd. De hospitalen zijn vol gewonden en slachtoffers van gifgas. De ge- demoraliseerden en invaliden worden naar hun land teruggezonden. De rest wacht de komst van hun leiders af, die zelf gewond zijn. De regeering heeft de laatste vier dagen 4000 dollar uitgedeeld aan de soldaten om zich van nieuwe voorraden te voorzien. Het is opmer- kelijk hoe dapper de gewonden hun pijnen ver dragen. Men ziet daar telkens de ongeloofe- lijkste voorbeelden van. Debra Tabor bezet, Naar Stefani meldt, hebben de troepen in den sector van Gondar Debra Tabor, de hoofd- *stad van de provincie Berghemeder, bezet. Een Italiaansche vliegtuigbasis op het Tsanameer. Naar Stefani uit Gondar meldt, werken de Italianen op het Tsanameer, bij het schier eiland Gorgora, aan een basis voor watervlieg- tuigen. Woensdag hebben watervliegtuigen het heele meer verkend en een verbinding tot stand gebracht met de troepen, die ten Z.W. van het meer in opmarsch zijn. DOOHTER VAN DEN NEGUS RICHT EEN OPROEP TOT DE WERELD. De 17-jarige dochter van den negus, prinses Zahai, heeft tot de vrouwen der geheele wereld en de wereldpers een oproep gericht. Zij heeft daar o.m. het volgende in gezegd: ,,De Italiaansche agressie en de gas-aan- vallen vormen een toets voor de humaniteit. Wanneer gij in plaats van de kranten te lezen, die melden hoe verschrikkelijk dat alles is, u aaneensluit en uw regeeringen geen rust laat, totdat zij een doelmatige actie onder- nemen, zult gij inderdaad iets doen om ons alien te redden." De prinses stelt voor, onmiddellijk bijeen- komsten te houden, verzoekschriften aan de regeeringen te zenden en rechtstreeks brieven te schrijven aan de verschillende presidenten en eerste-ministers. De regeeringen, zoo voeg de de prinses er aan toe, zouden door middel van hun ambassadeurs op Rome de verschrik- king kunnen concentreeren van den afschuw der geheele wereld en zij zouden den Volken bond er toe kunnen brengen van Italie de on- middellijke vernieling te eischen van alle voorraden gifgas Tenslotte spreekt de prinses haar dank uit voor de sancties, die misschien tot hulp strek- ken, maar niet voldoende. Daarom moeten de vrouwen ter wereld zich aaneensluiten ten einde iets te doen, dat Abessynie werkelijk zal helpen voordat het te laat is. De prinses heeft tevens een brief aan Her- riot geschreven, waarin zij zich namens de Abessynische vrouwen tot hem wendt, als vertegenwoordiger van het symbool der betere menschheid, om zijn autoriteit aan te wenden tot het beeindigen van het gebruik van strijd- gas. Het mechanisme van Geneve werkt lang- zaam en de oorlog duurt reeds lang. Herriot heeft een antwoord-belegram ge- zonden aan de prinses, waarin hij haar de ontvangst van haar aandoenlijk schrijven meedeelt, dat zijn voile aandacht heeft en waarop hij de regeering van Frankrijk op- merkzaam heeft gemaakt. DE BOOTDIENSTEN OP DE WESTER-SCHELDE. Tot regeeringscommissaris voor de Prov. stoomlbootdiensten op de Wester-Schelde, waarvoor het Rijk 80 pet. in het exploitatie- tekort betaalt, is benoamd de heer C. H. Zijl- stra, inspecteur der Scheepvaart te Den Haag. OPRICMTING VAN EEN GLASWATTEN- FABRIEK TE SAS VAN GENT. De Nederlandsche Spiegelglasfabriek te Sas van Gent heeft besloten naast haar be- staande bedrijven een faforiek op te riohten van filbreso glaswatten Deize Nederlandsche industrie, die in nor- male tijden aan meer dan 1000 arbeiders wenk verschaft, werd als zoovele bedrijven, gediwongen onder den druk der tijden haar be- drijf in te krimpen. Na grondige studie in het buitenland, waar glaswatten reeds lang met goede resultaten voor isolatie-doeleinden wor den toegepast, heeft de directie besloten tot oprichting van een glaswattenfabriek. ZE/EUWiSCHE HYPOTHEEKBANK. Aan het verslag over het 38e boekjaar der N.V. Zeeuiwsche Hypotheeklbank te Middelburg wordt het volgende ontleend: In het jaar loopende van 1 Maart 1935 tot 29 Felbruari 1936 was de ganig van zaken in het bedrijf weinig gunstig. Plaatsing van pandbrieven was niet moge lijk en met de in het vorige jaar aangevan- gen coniversies kon niet worden voortgegaan. Men was vepplicht bij executies in verschei dene gevallen tot inkoop over te gaan. Daar ook de rentelbetalingen in vele gevallen een minder vlot verloop hadden dan voorheen, achtte de directie zich niet verantwoord tot winstuitdeeling over te gaan (v.j. 9 pet.), al leen over het onverplicht kapitaal kan 4 pet dividend worden uitgekeerd. De directie was daardoor in slaat in den vorm van afschrij- vingen ruime voorzieningen tegen diverse risico's te treffen. Ondanks een niet onlbelangrijk koersver- schil op de effecten stijgt het Resenvefonds, door toevoeging van de met de beleggingen gekweekte rente, met circa 15.000 tot ruim f 657.000. De directie acht het nog gewenscht er mel ding van te maken, dat zij het geheele jaar in staat was de verplichtingen uit eigen mid delen na te komen; ook voor de financiering dei halfjaarlijksche uitlotingen behoefde geen beroep op de bankiers der N.V. te worden ge- daan. Tot 1 Maart 1935 waren 3932 leeningen ge sloten tot een bedrag van 58.310.636, in dit boekjaar werden er 23 afgesloten voor 198.785, totaal 3955 en 58.509,421, waar van afgeschreven is een (bedrag van 38.680.782, rest 19.828.639, verdeeld over 1273 leeningen, waarbij nog komen 4 leenin gen van de Maashypotheekibank, totaal 1277 leeningen en f 19.855.169. De geimiddelde rente der in dit .boekjaar ge sloten leeningen bedraagt 4.96 pet. en van alle leeningen samen 5.1762 pet. In 18 gevallen was men genoodzaakt tot «xecutie over te gaan en daarbij, alsmede bij een vrijwillige verkooping is te zamen 'een verlies geleden van f 13.619. Het bedrag aan uitstaande pandbrieven daalde van 21.121.500 tot 20.090.200, met een gemiddelde rente van 4.5830 pet. blijven ondanks alle huishoudeliikearbeid gaaf, zacht en blank door (Ingez. Med.) LUXOR-THEATER. Vader's eerewoord. Shirley Temple, 's werelds jongste filmster. is een klein grappig meisje met een blonde krullebol, die misschien niet echt is, maar met leuke, kittige maniertjes, een eigenwijs neusje en een gouden hartje, dat een groot vertrouwen stelt in haar vader, die dat ver trouwen zeker niet altijd waard' is. Jerry en Tonie, twee avonturiers van groot kaliber Jerry, de mannelijke helft gespeeld door Gary Cooper, en Toni, het vrouwelij'ke deel door Carole Lombard besluiten uit elkaar te gaan als Jerry zijn plan om zijn dochtertje zijn vrouw is reeds lang over- leden te gaan verkoopen wit gaan uitvoe- ren. Een dengelijk voomemen vervult Toni met weerzin. Een stevige oplichting met een flinke portie sensatie als toespijs, die kan zij apprecieeren, maar je kind verkoopen, al 's het dan ook aan haar eigen oom voor het zoete bedragje van 75.000 dollar,, dat is zelfs voor haar verdorven ziel te veel. Bij nader inzien is deze ziel trouwens in het geheel niet zoo verdorven, want als Jerry, die tot de ont- dekking komt, dat zijn dochtertje Penny een allerleukste kleuter is, haar plotseling in het geheel niet meer wil verkoopen, maar niets liever doet dan haar uit de klauwen te redden van een sinisteren ocm, met zijn spruit naar Parijs vertrekt dan wacht Toni op Jerry er. Penny om met z'n drieen in de Riviera een uiterst fatsoenlijk leven te gaan leiden. Jerry als kantoorbedienide met 35 dollar in de week, Toni als huismoeder en Penny als kleine har- tenveroveraarster op het strand. Alles zou misschien nog goed afgeloopen zijn als Jerry's verleden niet zijn vingers naar hem had uitgestoken. „Oom Felix" gespeeh. door niemand minder dan door Sir Guy Stan ding ontpopte zich plotseling van een door Jerry bedrogen goudmijnenretflectant tot een doodgewonem zelf bedriegenden juweelendief, die de zwakke Jerry overhaalt een collier van de rijke mevrouw Crone te stelen. Daar Jerry van zijn 35 dollar in de week onmoge lijk een bedrag van 2000 dollar voor scshool- geld van Penny kan betalen hij wil z'n kind een goede opvoeding geven bezwijkt Jerry voor den aandrang. Hij steelt het col lier en verstopt het in Penny's teddy.beer. Groot misbaar in het paleis van mevrouw Crane bij wie Penny en haar ouders op- be- zoek zijn tijdens de diefstal. Het snoer wordt niet gevonden en Jerry moet op zijn eere woord aan Penny verklaren, dat hij het niet gedaan heeft. Na zwaren innerlijken strijd doet hij dat, waarop Penny prompt ontdekt de teddybeer valt natuurlijk en het col lier rolt er uit dat haar paps een diet" is, op wiens eerewoord zij ook al niet aan kan. Zij is zoo ontroostbaar, dat Toni de sohuld op zich neemt, hetgeen gelukkig door Penny wordt geloofd. Dit is echter Jerry's eer te na. Hij gaat het collier, dat hij aan oom Felix ter bewaring heeft gegeven, terughaien bij welke gelegenheid hij oom Felix overhoop schiet, omdat deze het niet goedschiks wil geven en brengt dan het collier bij mevrouw Crane terug, terwijl hij tevens afstand doet van zijn dochtertje ten behoeve van deze dame. Na het afscheid nemen als Penny met de oude dame vertrokken is, zakt Jerry ech ter ineen als gewolg van een kogel waarop oom Felix hem nog gauw even voor hij zelf den laatsten adem uitblies getrocteerd heeft. Als hij het bewustizijn herkrijgt, bezweert een dokter dat hij het leven zal kunnen behouden, een leven, waarvan hij den eersten tijd echter in de gevangenis zal moeten doorbrengen. Toni zweert hem eeuwige trouw. Als de kleine Shirley in al haar zonnigheid, met al haar kilbbige maniertjes niet in deze film had rondgebuppeld, het had er donker uitgezien. Een guitig kind, dat alleen moet spelen in vroolijke, dwaize films en dat daarin veel moet laehen en zingen, van die grappige kinder- ldedjes, maar dat niet moet huilen in een film, want daar gevoelt deze kleine diva maar heel weinig voor. Een stem van het hart. Drie ingenieurs, een Fransche, een Engel- sche en een Duitsche, zijn, als het veihaal be- gint, wertezaam op een groote fabriek in Zuid- Amerika. Zij kunnen het best samen vinden. Maar dan breekt de oorlog uit (het verhaal speelt in 1914). De drie vrienden nemen af scheid van elkaar, om ieder naar het eigen land terug te keeren. De Engelschman en de Franschman gaan al op den eersten dag; de Duitscher raakt met een landgenoot op dien dag in conflict met een groepje anti-Duit- schers, bij welk conflict hij een messteek op- loopt. Zijn wond houdt hem een tijdlang ge- vangen in het huis van zijn patroon. 'Hier leert hij de eigenlijke eigenares van de fabriek kennen, die een allerliefsite jonigedame blijkt te zrjn. Hagen, zoo heet de ingenieur, wil echter niet aan liefde denken in een tijd, waarin zijn vaderland hem noodig heeft. Zoo dra hij genezen is, gaat hij met zijn kameraad op reds naar Duitsehland, beiden voorzien van valsche passen. Het schip wordt onder- weg door een Engelschen oorlogsbodem aan- gehouden en ondanks hun valsche passen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6