U dacht Immen, dot a nog best v66r die endere outo het kruispunt Icon pesseerenl Moor longs den weg moet u dot niet „den- ken", u moot 't zeker wetenl De gang van zaken op de cokesfabriek te Sluiskil is, evenals de voorgaande jaren, sterk beinvloed door de beperkingen op economiseh gelbied, die in het algemeen de economische internationale toestaniden gedrukt hebben. In de eerste plaats veroorzaakte de contingen teering van de buitenlandsche kolen groote moeilijkheden, voor wat betreft de bevoorra- ding van kolen, die den grondslag van het bedrijf vormen en in de tweede plaats werk- ten de beperkingen die andere landen nemen, zoowel wat betreft contingenteering van den invoer van de productie der fabriek, als de verschillende restricties opgelegd bij de beta- lingen, belemmerend. De hiemaast bes^iande stikstoffabriek der Coanpagnie Neerlandaise de 1'Azote bleef, krachtens de voortgezette vrijwillige contin- genteeringsovereenkomist dezer faJbrieks- ondememingen, steeds op beperkte capaciteit werken. Het blijft voor haar een probleem, hoe zij den zich steeds meer en meer ophoopende hoeveelheid pyrietasch moet van de hand zet- ten, daar de uitvoer naar Duitschland, het eenige land dat dit product wil koopen, door de clearingsovereenkomst beperkt is tot een hoeveelheid, kleiner dan hare jaarlijksche pro ductie, waarin ook andere fabrieken of han- delaren nog een aandeel krijgen toegewezen. Van den toestand der spiegelglasfabriek te Sas van Gent werd reeds het dooven der giet- ovens gememoreerd. De afzetmogelijkheid van haar product ging nog achteruit. Het ver- bruik is in de meeste landen sterk ingekrom- pen en het artikel ondervindt in toenemende mate de coneurrentie van goedikoopere glas- soorten. De fabriek heeft bovendien te kam- pen met de bekende belemmeringen in den exparthandel en is, op enkele onibelangrrjke opdrachten na, aangewezen op de binnenland- sche markt, waar het zakemeijfer te gering is, in verhouding tot den omivarig van het bedrijf. De afdeeling polijsten en slijpen werkt hoofd- zakelijk op de bestaande voorraden ruw glas. Het geregeld in gang houden van deze Indus trie gaat met de grcotste moeilijkheden ge- paard. In de afdeeling Chemische Producten dier onderneming werkte de Zwavelzuurfabriek (looden kamerisysteemtot 15 October op half productieverimogen en werd daama stop- gezet, voor het verrichten van noodzakelijke herstellingen en vernieuwingen. De fabriek van geconcentreerd zwavelzuur (contact-sys- teern) is sedert 26 Juni van 1935 niet meer in bedrijf wegens verliesgevende verkoopsprijzen. De productie van superphosphaat bedroeg minder dan de helft van de capaciteit der fa briek wegens gebrek aan afzet. Bovendien wa- ren de verkoopsprijzen niet lOonend. De con tingenteering van dit artikel in Nederland trad eerst in werkinig op 1 April 1935, na de venzendingscampagne dezer onderneming, zioodat die op dit bedrijf van weinig invloed was. Sinds April 1935 wordt door de werklieden der faJbriek slechts 1 van de 2 weken ge- werkt, van welke regeling alleen wordt af- geweken wanneer bedrijvigheid op de fabriek dit vordert. Wegens reorganisatie in het be drijf zijn eenige bedienden en een aantal werklieden uit den dienst der onderneming ontslagen. De te Sas van Gent gevestigde suikerfabrie- ken hadden, voor wat de verwerking betreft, weer een voorspoedige campagne; de afleve- ring der beetwortelen kon zonder onderbre- king geschieden. Het beeld dat van den gang van zaken in de Nederlandsche Suikerindustrie over 1935 kan worden opgehangen, moet ech- ter nog somJberder gekleurd worden, dan voor het naaste verleden het geval was. Wanneer men weet, dat de suikerprijzen zich op de wereldmarkt ibewegen tusschen f 3,50 en 4 per 100 K.G., zal het duidelijk zijn, dat de bietencultuur en daardoor de suikerindustrie slechts met krachtigen steun van de Regee- ring in stand kunnen worden gehouden. Deze steun werd weder, zoowel in de aan de oude telers toegestane hoeveelheid als in de gelde- lijke bijdrage per 1000 K.G., venminderd. Het is de vraag, of, wanneer de Regeering op dien weg zal voortgaan en er waren tcekenen die daarop wezen, dit niet zal leiden tot eene noodlottige verarming van den landbouw. het- geen voor ons gebied als een rajmp zou zijn te beschouwen, aangezien dit verreweg de voor- naamste pijler is, waarop de welvaart van Zeeuwsch-Vlaanderen steunt. In verband met de van regeeringswege be- perkten uitizaai kregen de fabrieken weer te weinig bieten, hetgeen tot een in tijdsduur^be perkte campagne aanleiding gaf. Dit betee- kent voor de fabrieken ongunstiger finan cieele resultaten, aangezien de vaste lasten op een kleiner kwantum bieten drukken, doch ook een aanmerkelijke verkorte werkgelegen- heid voor de honderden werknemers, van wie zeer velen in den overigen tijd van het jaar werkloos zijn. De opbrengst van den bietenoogst en ook het suikergehalte waren bevredigend. Voor onze suikerproducenten zoowel als voor de Nederlandsche Sehatkist is het een groot nadeel, dat blijkens hetgeen wordt waarge- ncmen de frauduleuze invoer onveriminderd voortgang heeft. De beteekenis daarvan springt in het oog, wanneer m:n weet, dat elke geamokkelde 100 K.G. suiker voor 's Rijks sehatkist tengevolge heeft het der- ven van f 33,75 aan accijns en crisisheffing en voor de Nederlandsche suikerindustrie het missen van de toeslag die zij als gevolg van het compenseerend invoerrecht op de in het binnenland voor de oonsumptie geleverde hoe veelheid kan behalen. De Stijfsel- en Glucosefabriek te Sas van Gent kon hare inrichting normaal exploiteeren. De textielbedrijven, zoowel te Sas van Gent als die in het Oosten van het gebied der Ka- mer, hadden volop wer.k. Enkelen gingen ncg tot uitbreiding over en met den aanbouw van nieuwe inrichtingen, o.m. een groote trico- tagefabriek te Ter Neuzen, werd aangevan- gen. De vestiging van nieuwe en uitbreiding van bestaande textielondememingen. is voor het overgroote deel het gevolg van de contin- genteeringsimaatregelen, aangezien de betrok- ken buitenlandsche ondememingen gaarne hunne Nederlandsche klanten willen blijven bedienen. Uit de daaromtrent ingekomen rapporten valt af te leiden dat de financieele bedrijfs- resultaten niet evenredig zijn aan de in die brancbe bestaande bedrijvigheid. Men onder vindt nog de te sterke coneurrentie uit Bel- gie, waar de productie als gevolg van ver- sch'illende omstandigheden, w.o. lagere ar- beidsloonen en geringeren druk van sociale wetiten en (belastingen, goedkeoper is. De vooruitzichten zijn voor de industrieen die suikerweriken en biscuits produceeren nog aOerminst gunstig. De te Breskens gevestig de industrieen wisten zich, al waren de be- drijfsresultaten ver beneden redelijke verwach- tingen, in bunne exploitatie te handhaven. De blisouitfabriek van de N.V. Van Melle's Con- fectionery Wonka moest nog worden uitge- breid. Mosselen. Met betrekking tot het mosselbedrijf kan worden meegedeeld, dat de zaadval en het winnen van mosselzaad voldoende was. De mosselkweekers konden dit in voldoende hoe veelheid, tegen lage prijzen, bekomen. De onhwikkelmg der mossels op de banken was in het algemeen goed, echter hadden op bepaalde perceelen de mossels veel te lijden van pokkenval, waardoor de mossels zoo goed als onverkoopbaar waren. In het algemeen waren de mossels minder goed van visch. Naar Belgie en Frankrijk was veel vraag en de prijzen izijn in het algemeen loopend ge- weest. Er werden te Philippine ongeveer 115.000 baien mossels uitgevoerd, aan een ge- wicht van 85 K.G. per baal. Voorts werden door visschers van Philippine nog enkele partijen aangevoerd te Ierseke en te Tholen. Volgens mij verstrekte inlichtingen zou de mosselhandel van Philippine door de werking der Mosselcentrale gedupeerd zijn. Als gevolg van de door de centrale geniomen maatregelen is door de visschers van Philippine nog niet het drie-vierde gedeelte verkocht van het kwantum mosselen dat op andere jaren werd afgeleverd. Terwijl het kwantum der verschil lende mosselkweekers door de sinds 1919 be staande codpemtie ..Phimos" reeds was be perkt, is de werking van de Centrale er op gericht dat kwantum nogmaals te beperken. Ten opzichte van de kweekers te Philippine is dus tweemaal een beperking door.gevoerd, ter wijl volgens de rapporten in andere vissche- rijen zonder eenige beperking mossels worden gekweekt. Vissc.herij. Omtrent de visscherij, die voornamelijk wordt uitgeoefend door van Breskens uitva- rende schepen, moet worden gememoreerd, dat de slechte toestand, waarvan reeds in het voriige jaar door mij werd gewaagd, bleef aan- houden, zoodat de positie van vele bedrijven en gezinnen allerbedroevendst is. Afgezien nog van rente en aflossing (of afsichrijving) zijn de opbrengsten van het garnalenvisschers- bedrijf albsoluut onvoldoende om een sober bestaan te waarborgen en bestrijding der ex- ploitatiekosten mogelijik be maken. Finan cieele bedrijfssteun bleef uit en de prijsrege- lende maatregelen der Visecherij-Centrale hebben alleen een te groote ineinking voor- komen. Het pellen is van geen beteekenis en de drogerijen kunnen in Zeeland niet een rol spelen in de bedrijfsuitkomsten, die ook maar eeniger mate te vergelijken is met het belang, dat deze ondememingen in het Noorden des lands voor de kustvisscherij bezitten. In de wijze van verhandelen kwam door de opening eener gemeentelijke vischmijn te Breskens groote verandering. De voorloopige resultaten stemmen, naar mij wordt medege- deeld, bevredigend. Voor visch zijn de prijzen door de instelling .van den afslag aanmerke- lijk gestegen. De groothandel (export) in visch en gar- nalen, is over het algemeen winstigevend ge- weest, de kleinhandel had echter ernstig te kampen met de geringe koopkracht van de Zeeuwsch-Vlaamsche arbeidersbevolkiing. Klompen. Omtrent de klompenindustrie in het gewest der Kamer valt mede te deelen, dat deze in 't begin van 't jaar slap was. doch, voor wat den afzet betreft, als gevolg der contingen- teeringsmaatregelen wel iets venbeterde, doch niet van invloed was op de lage prijzen. In het laatst van het jaar werd door de grossiers geklaagd, dat ze hun klanten niet voldoende konden bedienen, aangezien hun invoerconsen- ten waren verlbruikt, zij geen bijzondere toe- wijzing konden krijgen en het Ibinnenland niet in voldoende hoeveelheid en de gewenschte miodellen kon leveren. Bij onderzoek van dit laatste, hleeik een verschil van meening te bestaan tusschen den handel en de Industrie. Laatstgenoemde be- weerde wel in staat te zijn, aan de bestellin- gen te voldoen, mits de handel loonende prij zen wilde toetalen. die iets hooger loopen dan in dien tijd voor het Beigische fabricaat werd gevraagd. De handel hield echter vol, dat ook tegen den gevraagden prijs geen voldoen de voorraad kon worden geleverd, terwijl ook speciale modellen die de afnemers wenschen, in Nederland niet worden gemaakt. Die schaarschte in klompen zou zoowel bij de in- dustrie in Zeeuwsch-Vlaanderen als die in Noord-Brabant hebben bestaan. Met betrekking tot de Klompembeurs te Clinge geven de belangihebbenden te kennen, dat dit toch altijd nag een goede inrichting blijkt voor het verkrijgen van nieuwe con- necties. In het afgeloopen jaar zijn evenwel ap de beurs geen groote zaken gedaan. De bouwvakken. Daarvoor verwijs ik voor een deel, naar het geen reeds met betrekking tot den handel enz. in Ibouwmaterialen is gememoreerd. K ruidenierswa re n De rapporten van de grossiers gewagen alle van steeds grooter wordende moeilijk heden en daardoor feitelijke achteruibgang van dab bedrijf. De conclusie wordt getrokken, dat de afzet is gedaald tot beneden loonende prijzen. Als oorzaak daarvan wordt genoemd gebrek aan collegialiteit en ook al een te veel aan in dit distrilbutieproces werkzame per- scnen. Van andere zijde wordt gewezen op een sterk verminderde afzet, door den gedaal- den omzet van een aantal arti'kelen bij de winkehers in de langs de grens gelegen ge- meenten, als gevolg van het smokkelen van de veel lager in prijs zijnde artikelen in Bel gie en ook het leuren met verpakte artikelen uit Belgie. die ook veel goedkooper verkocht worden dan in Nederland. Dat in het gewest der Kamer weinig fail- lissementen voorkomen, is wel in hoofdzaak daaraan toe te schrijven, dat in vele gevallen het winkeltoedrijf als „bijzaak" door de vrouw wordt uitgeoefend, waardoor men zich ook als kleine winkel met lagere winst kan tevre- den stellen. Overigens ondervindt het klein- winkellbedrijf en daarmede hare leveranciers, de grossiers, veel nadeel van de groot-bedrij- vem, die ook buiten de plaats hunner vestiging hun waren tractoten af te zetten, door die zon der extra-kosten thuis te bezorgen. Met betrekking tot het leuren met ver pakte artikelen uit Belgie, welke in vele ge vallen niet voldoen aan de eischen der Wiarenwet, inzake de verpakking, hetgeen al- zoo ook door een niet ter zake deskundige kan worden gecontroleerd, vraag ik mij af, of een verscherpt toezicht op de naleving der Warenwet niet een gunstigen invloed zou hebben ten bate onzer bona fide winkeliers. Het spreekt wel van zelf, dat de controleurs van den Rijkskeurinigsdienst niet voortdurend aan de grens kunnen vertoeven, om die 'oui- tenllandsche leurders te controleeren, doch die controle zou ook kunnen worden uitgeoefend door de gemeente- en de rijkspolitiebeamtoten. Te overwegen is, hunne superieuren daarop te wijizen. Mamijacturen en kleeding. Hierover werden andermaal geen bijzonder- heden meegedeeld. In het algemeen heeft deze branche te lijden onder verminderde koopkracht der bevoLking, terwijl de gedaalde valuta in Belgie de grens'bevolking voor aan- koopen weer meer dan in de laatste jaren het geval was., daarheen trekt. 'Het wekt wel verwonderdng, dat, hoewel de invoer van die artikelen gecontingenteerd is, het publiek dit zonder eenig bezwaar koopt en invoert, tegen betaling van het verschuldigde invoer recht. De handel zelf ondervindt van wege het crisisinvoerbureau een soapele behandeling, bij het toekennen der imvoerconsenten. Meubell>edrijf. De meulbelindustrie kon door zeer scherpe coneurrentie de zaken gaande houden, doch door de daling der koopkracht gaat de om zet van den handel in dalende lijn terwijl on- danks de contingenteering nog gevoelige con eurrentie uit Belgie wordt gerapporteerd. Hotel- en Restaurantbedrijf. De gang van zaken was in het algemeen silecht te noemen, hetgeen een gevolg is van de werklooshedid in alle bedrijven en de daar door steeds dalende koopkracht van het publiek, dat steeds minder kan besteden voor uitingen van luxe, waaronder toch zeker in de meeste gevallen het bezoeken van deze in richtingen behoort. De aldaar verkochte ar tikelen, zooals bier en gedistilleerd, zijn door de daarop drukkende accijnzen te hoog in prijs. De verkoop daarvan loopt dan ook, wat het aantal liters betreft, nog steeds ont- stellend achteruit, welke achteruitgang niet gecompenseerd wordt door den verkoop van alcoholvrije draniken. De bruto-ontvangsten loopen daardoor sterk achteruit en de winst- mange wordt steeds geringer, terwijl men ook meer en meer met wantoetalers te doen krijgt. Een en ander geeft sammige ondernemers in den laatsten tijd aanleiding hunne prijzen rigoureus te verlagen. Aangezien evenwel de constante kosten niet zijn verlaagd en uit niets is komen vast te staan, dat dergelijke prijgverlaging de vraag zal doen toenemen en de, prijsverlaging zou compenseeren, is het te verwachten, dat deize met hun zaak des te eerder zullen vastloopen, De belastingen zijn in de laatste jaren sterk gestegen, vooral de Personeele Belasting, door de daarop drukkende opcenten voor de ge- meenten. De venmindering met een derde van den aanslag die in sommige gemeenten werd toegestaan, is weer teniet gedaan door de in- voering der omizetbelastiing. De hotelhouders klagen algemeen, dat het pulbliek de hooge prijizen die zij in verband met den prijs van hunne grondstoffen en de be- drijfsikosten moeten berekenen, niet meer wil en ook niet kan betalen. De handelsreizigers komen dus reeds veelal met hun boterham op zak en hun vertering bepaalt zich tot een kopje koffie. De Nederlandsche toeristen die hierhieen komen, wenden zich meest alle tot de Beigische badplaatsen en in Belgie gelegen pensions, die hen veel goedkooper kunnen be dienen. In tegenstelling met hun Nederland sche collega's, die voor tal van voedingsmid- delen hooge prijzen moeten betalen, koopen de Beligen als gevolg van de Nederlandsche uit- voerpolitiek die Nederlandsche voedingsmid delen voor zeer lagen prijs, en beconcurreeren ook daanmede het Nederlandsche hotelwezen. Een der rapporteurs vermeldt b.v. dat hij f 1,80 voor een K.G. boter moet betalen, ter wijl zijn ten Zuiden der grens wonende col- lega daar slechts 0,40 voor betaalt. Deze rapporteur wijst er op, dat deize kwestie voor hotels niet is op te lessen, met zooals Mi nister Gelissen zeide veel keppen koffie voor 15 cent, dan weinig voor 25 cent te ver- koopen. De zaak zit dieper. De hooge belastin gen, ook op de gereedschappen der hotels, zooals b.v. een biljard, e.d. zijn voor die be drijven funest, terwijl de in Belgie op sommi ge punten ondervonden meerdere vrijheid de vacantiegangers aantrek:. Daarentegen wordt in Belgie veriboden het slapen in tenten langs de kust of het verfblijven in tijdelijk opgesla- gen gabouwtjes, hetgeen in ons land allemaal mag. De Beigische maatregelen hebben echter tengevolge, zoo schrijft de rapporteur, dat de hotels alle bezet zijn. Voor een regelmatig vreemdelingenverkeer in Nederland wordt als eisch genoemd: een eensluildende, soepele verordening op Verblijf en verkeer voor het geheele land en verlaging der lasten op het hotel- en caf£restaurant- bedrijf. V'ee- en varkenshandel. Evenals het vorig jaar is de klacht van hen, die met decze branche hun brood moeten ver- dienen, algemeen, dat de toestand in hun be drijf zeer slecht is. De teeltlbeperking is oor zaak dat ze in het binnenland weinig kunnen leveren, terwijl ze evenmin naar het buiten- land kunnen uitvoeren. Enkelen spreken als hun oordeel uit, dat de tofestand voor den vee- en varkenshandel en de teelt zou verbeteren, wanneer alles geheel werd vrij gegeven. Een koopman uit de klacht, dat de kweeker, de lamdlbouwers, met de belangen der kooplieden geen rekening houden en dezen onder de toch reeds omgunstige omstandigheden, nog bena- deelen door levering van biggen aan particu- lieren. Auto- en rijiwielhandel. In de rijwielbranche is steeds voldoende af zet; het rijwiel wordt in het gebied der Ka mer zeer veel gebruikt, dat moet dus als een artikel van dagelijksche behoefte worden be- schouwd. Er bestaat daarin echter een sterke coneurrentie, en de prijzen zijn sterk gedaald, zelfs van bekende goede merken, zoodat ook de winstmarge heel wat is ingekrompen. Af en toe werden partijen z.g. Japansohe produc ten van buiten het gewest ingevoerd en tegen zeer lage prijzen publiek verkocht. De plaatse- lijke handel trachtte door het aanbod van zeer goedkoope rijwielen, die met garantie werden geleverd, dergelijke iruvoeren tegen te gaan. In het autovak wordt de toestand er niet gunstiger op. Er is wel vraag naar motorrij tuigen, doch men tracht sterk op de prijzen te beknibbelen. Naar mijn overtuiging is het nog een zeldzaamheid wanneer een dealer van een of ander merk een auto tegen catalogus- prijs verkoopt. Ook is de vraag naar tweede hands-auto's wel grooter, dan die naar nieuwe. Qnid'anks die omstandigheden zijn of worden in het gebied der Kamer nog steeds groote nieuwe zaken op dat gebied gesticht of geres- taureerd. De ondernemers willen met hun tijd mede, of worden daartoe door de fabrieken gedwongen. Het bankwezen. weinig gelid aan de banken toevertrouwt, dat de Rijkspostspaarbank een belangrijk deel van het beschiikbare geld opneemt, en dat voorts belangrijke bedragen ,,in de kous" worden ge- stopt of opgepot. Er iis meer vraag naar polder-obligaties, en conversies van enkele waterschappen sdaagden zeer goed. Was het hier vroeger het gewest van obligaties, thans worden meer aandeelen gevraagd. Er is ook wel eenigszins geprofi- teerd van de Amerikaansche hausse, doch voor speculatie werd toch weiniig gewaagd. Ook gaat er sterkere drang uit naar het beleggen van geld in vaste goederen. Aardappelhandel. Omtrent den oogst 1935 kan worden mede- gedeeld, dat de uitpoot nog minder was dan het jaar te voren. Er waren nl. in Zeeuwsch- Vlaanderen 1000 H.A. minder met aardappe- len beplant dan in het jaar 1933, dat als basis geldt voor de pootvergunning. Het onbevredi- gend resultaat van het jaar 1934 voor de telers was daarvan wel de oorzaak, bovendien de be- zwaren die naar voren kwamen, omdat nu door den teler een teeltheffing van f 30 per H.A. moest worden betaald te storten in het Landlbouwcrisisfonds. Beide vorige jaren moest de handel een heffing betalen van f 1 per 100 K.G. consumptieaardaippelen voor bin- nenlandsch verbruik. De handel was zeer slap, kleine prijzen, met weinig afzet. Niettegenstaande de lage prij zen was er geen handel voor het binnenland. Alleen gingen geringe kleine kwantums naar het buitenland (over zee) en wel naar die landen, die in aanmerking kwamen voor een exportpremie. Ook bleken die maatregelen niet voldoende te zijn, om een levendigen handel in het leven te roepen. Naar Belgie, dat voor Zeeuwsch-Vlaanderen voor wat aangaat de ligging en de vele han- delsrelaties het aangewezen afzetgebied is, kon niet worden verhandeld. Verschillende maatregelen, zoowel van Nederlandsche als van Beigische zijde, werkten den handel in consumptieaardappelen niet in de hand. Alleen de handel in poters vond nog afzet naar Belgie en Frankrijk. Groenten- en fruitveiling. Voor de groente- en fruitkweekers was de toestand in 1935 aanmerkelijk minder dan het jaar 1934. De omstandigheden zijn voor dat bedrijf hoogst zorgelijk. De opbrengst was al- lerminst gering door de droogte, waarbij later aanzienlijke schade als gevolg van den storm, die enorme hoeveel'heden fruit van de boomen schudde. De doorsneeprijs was geriniger dan het jaar te voren. Ook werd hier de klacht vemomen, dat het grootste deel van de steun- uitkeeringen blijft in de glashedrijven, waar onder een zeer onibillijke verhouding ontstaat tegenover de koudegrond-telers, en de zoo hard noodiige steun vooral voor Zeeland niets meer is dan een illusie. Tengevolge van deze omstandigheden, de moeilijkheden voor de ex port, de teeltlbeperking enz., hebben de vei- lingen, vooral die te Ter Neuzen, vooral door de verplichte veilingen, veel werk en onkos- ten, die door de daartegenover staande ge ringe steunuitkeering, niet kunnen worden ge- dekt. Onder deze omstandigheden zullen de telers die met betaalde krachten werken, moeten verdiwijnen, en is het zelfs de vraag of de telers die zelf hun bedrijf bewerken het zullen kunnen houden, aangezien er daardoor ook zijn, die in hun bedrijf geld moeten bijleggen of voor niets werken. Het gevolg voor de veiling is: financieele zorgen en verdwijnen van exportproducten. Vlas. In het begin van 1935 zag de toekomst voor de vlasindustrie er niet bepaald rooskleurig uit. De markt vertoonde weinig vertier. Van den nieuwen oogst was nog weinig te zeggen, waarlbij kiwam de onzekerheid omtrent de Rijkssteunregeling voor 1935, welke eerst in Juni werd bekend gemaakt. Deze was een teleurstelling, zoowel voor de groote als voor de kleine fabrdkanten. Uit deze regeling bleek nX, dat voor hen de steunregeling was terug- gebracht tat de helft van die geldend voor het jaar 1934, terwijl bovendien de repelpre- mie niet meer werd verleend. De vroegere regeling, die indertijd is verkregen op aan- drang van een camite bestaande uit telers en vlasbewerkers, en in welke werkzaamheden ook onze Kamer een aandeel had, en er op berekend was het vlasstroo in Nederland te kunnen houden, ter verruiming van de werk- geleigenheid, bleek nu sterk te zijn gewijzigd ten voordeele der telers. Het gevolg is dan ook niet uitgehleven, daar weer groote hoe- veelheden naar Belgie zijn verkocht, tegen prijzen die onze vlasbewerkers nu niet konden besteden. Van het in het geibied der Kamer geteelde vlas is ongeveer 40 de grens over gegaan. De toestand in de indiustrie werd zoo cri- tiek, dat bij vele fabrikanten het voomemen om hun fabrieken stil te leggen of hun vlas in Beligie te laten bewerken, reeds vasten vorm had aangenomen. Dit zat hoofdzakelijk in een loonkwestie. Met het oog op het belang der werkloozen, dlie, al naar belang hrmner capaciteiten in dit bedrijf werk en brood vonden, is het gelukkig zoover niet gekomen. Later is de toestand in het bedrijf wat beter geworden, hoewel de prijs voor de vlasvezel gedrukt bleef als gevolg der daling van de Beigische valuta, daar de prijsstijging geen gelijken tred hield met die daling. De bedrijfs- resultatert waren alzoo, hoewel de kwaliteit van het vlas viel te roemen, niet schitterend. De steunregeling voor de vlasbewerkers moet, zonider de repelpremie, onvoldoende worden geacht. Landbouw en veeteelt. In het gebied der Kamer, behoorende tot de vruchtbaarste kleigebieden in onze provincie, waar de landbouw op de meest intensieve wijze wordt uitgeoefend, was het jaar dat achter ons ligt, een der jaren waarvan kon worden gezegd, dat de oogst zonder noemenswaardi- ge schade kon geborgen worden, hetgeen niet altijd het geval is. Ook de gunstige weersom- standigheden in het najaar van 1934 hebben hiertoe medegewerkt. De gang van zaken was in 1935 tamelijk goed te noemen. Er ging veel om in vreemde valuta, hetgeen verband hield met de deva- luatie in Belgie en de daaruit ontstane kapi- taalvlucht. Zonder deze omstandigheid zouden de uitkomsten van 1935 lager zijn gebleven dan die van het jaar te voren. Daar het vertrouwen een groot deel van het jaar geschokt was, werd ter beurze in beleg- gingswaarden weinig gedaan. De aanhouden- de geruchten omtrent de positie van den gul den gaven echter aanleiding tot vele angst- verkoopen van prima beleggingswaarden, en tijdelij'ke vlucht in buitenlandsche valuta. Ar- tikels in een in dit gewest verschijnend dag- blad waren volgens een rapporteur voorna melijk de aanleiding bat die paniekstemming. Het ziet er uit, dat er thans verbetering is gekomen, hetgeen zeer gewenscht voorkomt. Voor pandbrieven bestond weinig belangstel- ling. De indruk werd gevesbigd, dat goede credietnemers eenige reserve in acht nemen en weinig geld oipvragen, zoodat de credieten die bestaan, eenigszins als bevroren credieten zouden zijn te beschouwen. De meening werd ook uibgesproken, dat, behalve aan de boerenleenbanken, het publiek uithoofde der gefoeurtenissen der laatste jaren worden voor slachtprijs naar de abattoirs in de groote steden verkocht. De rundveefokkerij is door de Regeering aan banden gelegd om het groote surplus aan dieren weg te werken, hetgeen evenwel nog niet zoo gemakkelijk blijkt te gaan. De prij zen zijn door de fokkers en meesters zeer on- bevredigend. Uit een en ander blijkt, dat de landbouw ondanks de steunmaatregelen, ook nog zit in den hoek waar de slagen vallen. Van meer werkgeleigenheid is in den landbouw ook geen sprake, daar wordt integendeel op bezuinigd wat maar bezuinigd kan worden, hetgeen toe- neming der werkloosheid op het platteland ten gevolige heeft. Te voorzien is, dat zulks er niet beter op worden zal, nu de tarweprijs is ver laagd met f 1 per 100 K.G., de bietengarantie met 10 is venminderd, de steiun aan het vlas met 50 is verlaagd en enkele ,,richt- prijzen" zijn ingetrokken of niet meer vast- gesteld. In rapporten deswege wordt als meening uitgedrukt, dat vbor vele landbouwers de ar- moede voor de deur staat en de veehouders in 't geheel geen uitweg meer weten. Die toe stand is bedenkelijk voor een landbouwstreek daar de moeilijkheden in het landlbouwbedrijf ook terugslaan op de bestaansbronnen van andere daar gevestigde zaken en bedrijven. Han del s regis te r. Omtrent de werkzaamheden van het Han- delsregister kan ik u mede deelen, dat gedu- rende 1935 werden ingeschreven 24 nieuwe zaken, tegen 104 in het jaar te voren; voorts werden ingeschreven 236 wijzigingen en 12 opheffingen. Er werden verstrekt 160 afschriften en uitstreksels, 494 inzagen van dossiers, inzage van adresboeken enz. werd gegeven aan 62 personen. Aflgegeven werden 715 certif.icaten van oor- sprong of legalisaties van handteekeningen of daarmede gelij'k te stellen handelingen. Contingenteerin g. De contimgenteeringswerkzaamheden zijn ter secretarie van de Kamer in het afgeloo pen jaar zeer toegenamen. Het aantal afge- kondiigde contingenteeringsbesluiten steeg met 35 tot 114 en het gebied der Kamer krijgt van veel der contingenteeringsbesluiten ruim haar deel, hetgeen ook wel blijkt uit de sta- tistiek, die vermeldt wat daaromtrent in iedere Kamer te doen was. Slechts bij 12 contin genteeringsbesluiten wordt geen gebruik ge maakt van de medewerking der Kamers. Voor een goeden gang van zaken kan niet worden volstaan met het afgeven der invoer- vergunningexi, maar moet in zeer vele geval len bijstand worden verleend voor het invullen der aanvragen, waarbij ter secretarie tegen over de belanghebbenden een zeer soepele en tegemoetkomende houding wordt inachtge- nomen, hetgeen blijkbaar ook wordt gewaar- deerd. Toch moet in deze ook worden gefwaakt voor misbruik, bij het beschikken over die hulp en er de betrokkenen wel eens op worden gewezen, dat zij verschillende werkzaamheden en het invullen van enkele formulieren, aan de hand van vroegere modellcn zelf kunnen doen. Hot aantal aflgegeven invoervergunningen steeg van 1198 in 1934 tot 1645 in 1935. Werd in 1934 ter afdracht aan het Crisis Invoerbu- reau aan consentgalden ontvangen f 2581.95, in 1935 was dit 3200,61. Meermalen is h§t weer voorgekomen, dat bij invoering van nieuwe contingenteeringsbeslui ten, in verband met gewestelijke omstandig heden, in het belang van de daarbij betrok kenen cip wijziging der bepalingen of soepele toepassing moest worden aangedrongen. Over medewerking daaromtrent van de betrokken instanties kan de Kamer tevreden zijn. Ik beeindig hiermede mijn beschouwingen, doch wil u, mijne heeren, alvorens definitief te eindigen, mijn dank betuigen over de zeer ge- waardeerde wijze, waarop gij met mij, als voorzitter van uw college weer hebt willen samenwerken en de wijze waarop gij steun hebt verleend aan de zaken die door het Bu reau werden voorbereid. In het bijzonder dank ik de heeren van het Bureau en den Secretaris, met wien ik uit den aard der zaak voor het verrichten der werkzaamheden nauwer in contact kom. En zeker mag een woord van bijzonderen dank niet worden onthouden aan den Secretaris, voor de wijze waarop deze steeds voor de be trokkenen bij handel en Industrie gereed staat om hunne belangen te dienen, voor zoover (lit in zijn vermogen is, wanneer zij zijn hulp in- roepen. Ook voeg ik daaraan een woord van waardeering toe voor den klerk, die bij de zoo toegenoman werkzaamheden ook steeds met ijver en toewijding zijn werk ten bate van de Kamer en handel en industrie verricht en tij- dens de absentie van den secretaris den goe den gang van zaken wist te bevorderen. Er wachten ons thans weer nieuwe zaken, in het trjdperk dat voor ons ligt. Ik dee een beroep op uw aller medewerking, om die tot een zoo goed mogelijk eind te brengen. Moge die arbeid, onder Gods Zegen, goede vruchten afiwerpen voor het gewest dat aan onze zorgen is toevertrouwd. 2. Toelating gekozen leden. Ingekomen is het proces-verbaal der zit ting van de commissie uit de Kamer tot het on derzoek van de geloofslbrieven der gekozen leden. Daaruit blijkt, dat beslbten is tot toe lating der heeren I. van Melle, G. F. P. van der Perjl, J. A. van Rompu en R. V. H. Ver- schaffel, als lid der afdeeling grootlbedrrjf, en E. P. Fassaert, J. M. Gggel, A. de Vrieze en A. J. Wijffels, als lid der afdeeling kleinbe- drijf. 3. Periodieke benoemingen. Herbenoemid worden tot voorzitter de heer J. A. van Rompu, tot voorzitter der afd. groothedrijf de heer P. A. Neeteson (tot zijn plaatsivervanger de heer H. R. A. de Meijer), tot voorzitter der afd. kleirabedrijf de heer J. M. Gggel (tot zijn plaatsvervanger de heer M. C. F. van Goethem). De gekozen heeren verklaren onder dank voor het in hen gestelde vertrouwen de benoe- mdng aan te nemen. De heer VAN 't HOFF wenscht als oudste De graangewassen, zooals tarwe gerst, leden en het personeel I der Kamer dee Voorzl.ler h.rtel,„ teeren met deze henbenoemmg. Hij hoopt. ofschoon bij de tarwe vrij wat voetziekte gaat optreden, vanwege den telkens terugkomenden uitzaai. De peulvruchten, zooals erwten en boonen, waren midldelmatig tot vrij slecht, hetgeen voornamelijk wel een gevolg zal zijn van het koude voorjaar. Het vlas was dit jaar minder goed dan de oogst 1934, doch prijshoudend. Veel werd ver kocht tegen /300 tot 400 per H.A. De knolgewassen, zooals uien, aardappelen en suikerlbieten, groeiden gunstig op, ofschoon tenslotte de opbrengst niet haalde bij die van het voriig jaar. Het uitzaaien dier gewassen wordt van regeeringswege geregeld, zoodat alles afhanikelijik is van de oppervlakte die daarvoor wordt toegewezen. De cultuur van frjne zaden, uitgezonderd spinazie op contract, en koolzaad, met een richtprijs van f 13, kan naar men ons rappor- teerde geheel als vervallen worden beschouwd, daar de abnormaal lage prijzen geen ealtuur meer mogelijk maken. De paardenfokkerij is bijna gedaald tot die van gelbruikspaarden. De hooge prijzen zijn achter den rug eh. de meeste jonige veulens dat hem de krachten mogen worden geschon- ken, om ook in deze periode weer op te tre- den in het belang van den handel en de indus trie van ons gewest. Namens alien dankt hij den Voorzitter voor de goede woorden die hij in zijn rede tot hen heeft gericht, en biedt wederkeerig zijn beste wenschen aan voor 1936, zoo voor hem zelf als voor zijn gezin. Hij kan zich ook met voile instemmiinig aansluiten aan hetgeen hij gezegd heeft met betrekking tot den Secretaris, nu deze weer terug in het midden der Kamer is. Zijn aanwezigheid wordt door alien op zeer hoogen prijs gesteld. Hij spreekt ten slotte de hoop uit, dat we de moeilijkheden waaronder wij leven zullen te boven komen, en dat de voorzitter, wanneer hij een vol'gend jaar den toestand van handel en nijiverheid beziet, zal mogen zeggen, dat deze werkelijk verbeterd is. Hij hoopt, dat het werk der Kamer, ook in dit jaar vmchtbaar zal mogen zijn voor deze streak. (Instemming.) (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6