Gemengde Berichten AXEL. HOEK. SAS VAN GENT. RECHTSZAKEN. VOETBAL SCHEEPVAARTBEWEGING. LANDARBEI DERSLOON EN OP ZUID-BEVELAND. Cp groncslag van de bestaande loonen is vpor 't grootste gedeeite van Zuid-Beveland ca gehouden besprekmgen weer overeensli m- Hijng verkregen over de loonen en arbeids- vborwaarden voor 1936/1937 tussohen de land- bmiwers en de landarlbeidsbonden. Een aan- tal landlbouwers in de navoigende dorpen: Hbedekenskerke, 's-iHeer Arendskerke, Nieuw- dorp, 's-Gravenpolder, Nisse, Schore, Borsse- len, Waarde, Baarland, Wemeldinge, Wol- faartsdijk, Oudelande, Kattendijke en Krui- ningen heeft echter aanvaarding van de afge- sloten overeenkomsten afgewezen. De land- ailbeiders'bonden hebben daarin aanleiding ge- vonden den Minister van Landbouw en Vis- scherij te verzoeken aan genoemde werkgevers arbitrage op te leggen op grondslag van de Qrisis-Organiisatiebeschikkmg 1934 II. EEN TOCHT DOOK DE BLOEIENDE RERSENBONGERDS. Men schrijft ons: Dat men vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen vooiL' bet maken van uitstapjes-niet steeds den blik naar Belgie moet richten, dock oak in eigen provincie keel wat kan genieten, moge uit ket volgende relaas blijken: Des morgens om 7 uur 20 vertrokken wij met zijn beiden vanuit Ter Neuzen met een. der keurig ingerichte booten van den Pro-'* vincialen Stoombootdienst op de Wester- Schelde naar Borsselen. Met ket oog op den vrjj sterken wind die uit ket Westen woei, en ket feit, dat de reis per rijwiel zou worden voortgezet, kadden we besloten kier aan wal te stappen en niet naar Hoedekenskerke te varen, daar we dan vaak tegen den wind kad den moeten optornen. Alleen de overtockt per boot is reeds een genot. Het immer wisselend aspect dat de Wester dSchelde biedt, de drukke scheep- vaart, die erop keersckt en de weidsche ver- gezichten die men tijdens den overtockt keeft, veraangenamen deze zeer. Van Borsselen ging de tockt via Driewegen naar Oudelande, na eerst buiten de eerstge- noemde plaats de bekende vlucktkeuvel, de ,,oerg van Troye" gepasseerd te zjjn. Onder- weg kwamen we reeds versckillende kersen- boomgaards voorbij, die gekeel in bruidstooi stonden. De witte bloesems, sckerp afteekend, tegen den wolkeloozen blauwen hemel, ket bedrijvige boerinnetje dat water sckepte uit» dan welput, ket dartele vee in de weide, dit alles vormde een kleurig gekeel. Te Oudelande hebben we de „keerbaan" een cogenblik verlaten. Op advies van een der bewoners sloegen we bij ket postkantoor ket z.g. ,,slagweipadje" in, waar we midden tus- scken de kersenbongerds geraakten. Konijnen, kazen en ander gedierte dartelden vroolgk onder de smetloos witte bloesems waarmede de boomen beladen waren, terwijl ket „keezen- wacktertje" gewapend met een buks een oogje in ket zeil kield op de vele vliegende indringers die een bezoek aan de kersen- bloesems niet versmaden. In dit land waar oude zeden in eere wor den gekouden, worden nog oude gebruiken ge- handkaafd. Zoo troffen we te Oudelande nog kuizen aan waar de kaard op ouderwetsche wijze gestookt wordt, n.l. met takkebosscken en koutblokken. Van Oudelande ging de tockt via Baarland naar 's Gravenpolder. We bevinden ons in den z.g. zak van Zuid-Beveland waar veel sehoons te bewonderen is. Deze streek keeft evenals ket overig gedeeite van ket eiland een eigen aspect. De properkeid die onze pro vincie siert, bereikt kier wel kaar koogte- punt. Het snelverkeer dat zick daar op de vaak smalle, dock keurig aangelegde wegen met voldoende kan „uitleven" en de kalmte waarmede de bewoners zick kier verplaatsen, maken dat er een voomame rust keersckt die weldadig aandoet. Wanneer men van een der hooge dijken de omgeving opneemt krijgt men den stelligen indruk dat ket spook der malaise kier geen vasten voet keeft gekregen. Dock ..schijn bedriegt", zegt ket spreekwoord, en zoo is ket ook kier. Als men zijn oor te luis- teren legt, merkt men alras dat de crisis aan deze streek geenszins voorbijgegaan is. Van's Gravenpolder gaat de reis via Kapelle en Kloetinge naar Goes. Het voorname dorp Kloetinge dat wellicht ket mooiste dorp van Zuid-Beveland is, heeft een mooien wind- molen, dateerend uit ket jaar 1704, die ver over onze landsgrenzen bekendkeid geniet. In den z.g. ,,Smokkelkoek", tusscken Bieze- iinge en Sckore treffen we een der sekoonste plekjes aan. Ackter de hooge dijken ligt de bongerd van baas Rottier. Vanaf deze dijken keeft men een prachtig gezickt over de ker- senboomen in bloei. Te Wemeldinge beklimmen wij den vluckt keuvel, ,,Vliedberg" zooals men kier zegt. Het uitzielft dat men vanaf dezen keuvel keeft, overtreft alle andere. De talrijke bon- gerds, de beide molens op den acktergrond, de roode en blauwe daken der propere kuizekens, de wijde, blauwe zee in de verte, de koog qpgaande iepen en populieren alsmede de eeuwenoude kerk bij den voet van den ,oerg", dit alles biedt een onvergelijkeljjk ge zickt. Men vertelt ons dat dit de koogste vliedberg is uit Zuid-Beveland en dat de kerk dateert uit het begin der vgftiende eeuw. Te Schore wordt de verweerde sckeeve toren, die ongeveer een meter uit ket lood etaat, in oogenschouw genomen. Ook de nieuwe spoorbrug die aldaar over ket kanaal gelegd wordt is het bezichtigen alleszins waard. Te half zeven arriveeren we te Hoedekens- aerke vanwaar de terugtocht per boot aan- vaard wordt. Ook fteze ,,zeereis" van circa :»rie kwartier is rijk aan afwisseling en vormt een waardig slot van dezen onvergetelijken "teg. Moge deze „reisbrief" ertoe bijdragen, dat onze Zeeuwsch-Vlaamsche bewoners, indien zij hiertoe in de gelegenkeid zijn, kun uitstap- jes ook eens naar den ,,overkant" maken, niet alleen omdat daar veel te genieten valt dat we in ket buitenland tevergeefs zullen zoeken, doch ook opdat de vele banden die ons aan overig Zeeland en Nederland binden, nog nau- wer worden aangekaald. Tragisch. De 55-jarige werkman M. D. had dezer bagen ket ongeluk van de zoldertrap in zijn woning aan de Julianastraat alhier te vallen, met het gevolg dat h(j met een zware hersen- eckudding werd opgenomen en Zondag aan de gevolgen daarvan is overleden. Emmabloem-collecte. Zaterdag had alhier vanwege „Het Groene Kruis" de Emmabloem-collecte (ter bestri ding van de tuberculose) plaats die 144,28 opbracht. Programma's der concerted Ter gelegenheid van den geboortedag van H. K.H. Prinses Juliana op a.s. Donderdag zullen onze beide plaatselijke muziekgezel- ackappen de gewone avondconcerten geven. .Concordia" opent het programma en zal de volgende nummers ten gehoore brengen: 1. Wien Nebriands Bloed. 2. Zoo de Oiiwen zongen, marsch G. Feremans. 3. Paix et Labeur, ouverture O. Filsfils. 4. L'Arche d'Or, ouverture G. Gadenne. 5. Franche Amitie, fantasie J. Martin. 6. La Perle du Lac, valse de concert A. Delbecq. 7. La Bocage aux Bruyeres, fant.-ouverture G. Gadenne. 8. Souvenir de Beersse, marsch Lt Purnotte. 9. 't Oude Wilhelmus. Het programma van „Hosanna" luidt als volgt 1. Wilhelmus. 2. Lincoln, marsch F. Rousseau. 3. Paix et Labeur, ouverture O. Filsfils. 4. Les Roses chantant valse lente F. Popy. 5. Bioceliande, fantasie J. Farigoul. 6. Soli Deo Gloria, ouverture L. Rugers. "*i. Slofcmarsch. MP De Oranje-Winkelweek. de bovenzaal van ket hotel ,,Het Gulden VILes" had j.l. Maandagavond een slecht be- zojChte door V.V.V. uitgeschreven vergadering pjaats van winkeliers, die slechts ten getale van een 10-tal (buiten de 6 aanwezige be- stuursleden) aan de oproep uitgaande van deze vereeniging tot het organiseeren van een Wmkelweek (gedurende de feestweek in Augustus) hadden gehoor gegeven. Dit op zichzelf is hier zoo langzamerhand een chronisch verschijnsel geworden. De Axel- sche winkeliers zijn niet zoo gemakkelijk in beweging te brengen, al heeft de laatste win- kelweek op overduidelrjke wijze bewezen dat de zaak tenslotte toch voor elkaar komt. Alzoo kebben wij dan ook vertrouwen, dat de waar- lijk grootsche plannen van "V.V.V. ditmaal ook gewis ZUllen slagen. Een „Oranje"-Winkel- week stkat op het program van ons doortas- tend V.V.V.-bestuur, dat onder leiding van de beer Van Maale getoond heeft ket klappen van de zweep te verstaan. Evenals met St) Nicolaas zullen tkans bons, ditmaal in boefejesvorm worden verstrekt en aan de klan- ten worcen geschonken. Er zal echter meer variatie worden gebrackt in het programma en zoo, zullen er iedere feestdag belangrijke prijzea zijn te winnen. De attractie zal wor den vdtkoogd door de uitgave var. een ge- illustreerde Oranje-krant, die reclame zil z;jn voor de Axelsche feestelijkkeden en de nering- doenden en kun zaken. Deze krant zal tegen een matig advertentietarief worden gedrukt. Over den aard van een en ander werd tamelijk uitvoerig van gedachten gewisseld, maar men i3 nog in afwachting van de opstelling van de officieele feestprogramma's van „Concor- dia" en het „Feestcomite Prins Maurits", die druk in de weer zijn met de inzameling van gelden en de voorbereiding daarvan. Zoodat aller hart momenteel van verwach- ting klopt! Gistermiddag werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den keer W. A. Nieuwelink. Door de muziekvereeniging ,,Elk naar zijn krachten" van welke de overledene vele jaren werkend lid en de laatste jaren bestuurslid was, was een krans bezorgd. Aan de groeve werd gesproken door den voorzitter der ver eeniging de keer P. A. Ocke, die dank bracht voor de toewijding waarmede de overledene de vereeniging steeds heeft gesteund. Daarna sprak Ds. E. Raams, waama de broeder van den overledene dankte voor de eer aan zijn broeder bewezen. Een en ander trok groote belangstelling. Justitia slaapt niet. Vrouwe Justitia wordt wel zinnebeeldig voorgesteld als een vrouw met een blinddoek voor de oogen, het zwaard in de eene en de weegsckaal in de andere hand maar weten doet zij toch alles wat zij in haar schalen gewogen heeft. En wie in gijn daden te licht bevonden is en zick niet aan kaar uitspraak zou willen onderwerpen, dien laat zij de kracht van het zwaard gevoelen. Hannes ondervondt het Dinsdagmorgen en heeft nu de gelegenheid om in Middelburg tusscken vier muren de waarheid van ket bovenstaande eens rijpelijk te overwegen. Han nes had het met den fiscus aan den stok ge- had. Hij had de denkbeeldige lijn, die men grens noemt, willen wegcijferen en had ge- dackt. Wie zal mij beletten mijn handel te drijven waar en op de wijze koe ik dat wil. Hannes was utopist. Maar voor utopisten is het thans de gesckikte tijd niet. De fiscus stelt zich nog steeds op ket standpunt der koude werkelijkheid. Zoo was Hannes dan in de handen van de grensbewakers gevallen. In Middelburg had men Hannes uit den droom geholpen en hem tot een geldboete, subsidiair zooveel dagen hechtenis veroordeeld. Toch scheen Hannes nog niet voldoende ovtrtuigd. Want in plaats van zijn boete te betalen, begon hij op zijn manier alweer te redeneeren. Zijn logica kwam ongeveer neer op het volgende: Ik ben maar een armen drommel, bezit niets dan een paar armen om te werken. Wat ik'verdien heb ik noodig tot -.eigen lgvensonderhoud, overhouden doe ik niet, ergo betalen kan ik niet. Zoo dacht Hannes en wachtte verder gemoedelijk af, wat de tijd leeren zou. Toen hij nu Dinsdagmorgen gemodereerd in den kruiwagen liep, verschenen plotseling twee politiemannen en noodigden hem vrien- delflk uit zijn voertuig neer te zetten en hen te volgen. Waar moet ik keen was de nuch- tere vraag van Hannes. Op reis naar Middel burg, het verklarend antwoord der politie- mannetj. Wat een rare wereld toch! bromde Hannes, nu heb ik work en mag niet werken. Geen wonder dat er veel werkeloosheid heerscht. Politierechter te Middelburg. ZItting van Dinsdag 28 April 1936. De volgende zaak werd behandeld: P. T. O., oud 24 j., werkman, wonende te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd dat hij op 7 Maart 1.1. te Ter Neuzen zijn schoonmoeder Rosalia Tulkens heeft mishandeld, door haar te slaan en te stompen. Eisch 1 week gevangenisstrafUitspraak idem. DE COMPETITIE. In verband met de ontmoeting BelgieNe derland, zijn voor Zondag a.s. geen competi- tie-wedstrijden vastgesteld. LEO HALLE. Leo Halle, de doeknan van het Ned. elftal, is thans van zijn emstige ziekte zoover her- steld, dat hij j.l. Maandag zijn werkzaamheden kon herrvatten. FERWERDA BI DANKT. De Blauw-Wat-doelman Ferwerda, die reeu.= sedert geruiimen tijd reserve-doelman is voor het Nederlandsch elftal, en ook voor Zondag a.s. als zoodanig was aangewezen, heeft, naar gemeid wordt, er voor bedankt om de tockt naar Brussel met het elftal mede te maken. De motieven voor dit besluit zullen wel niet vreemd zijn aan het feit, dat ^odert de ziekte van Halle hij reeds tweemaai een andere doelman in het elftal ziet opgenomen, hoewel hem, uit hoofde van reserve-doelman, die plaats redelijkerwijize toekwam. KREEG BAIiHUYS EEN VOORSTEL VAN OLYMPIQUE? De Parijaohe sportcorrespondent van het Handelsblad meldt d.d. 25 dezer: De „Au/to" geeft het niet op. Het blad meldt, bij monde van zijn correspondent uit Marseille, dat de keer Blanc, president van de voetfoalcommissie van Olympique Marseille verklaard heeft, dat door deze club aan Bak- huys (er staat weer: Bakhuyst) een voorstel is gedaan om te Marseille te spelen. „Doch", verklaart de heer Blanc, „wij heb ben dit voorstel niet direct gedaan, doch door bemiddeling van omzen vertegenwoordiger in Nederland. En op het oogenlblik wachten wij; dat is alles." Tot nader drder schijnt men in Marseille geen nota te willen nemen van de verklaring, afgelegd door den heer Lotsy, en ook door de „Auto" gepubliceerd,n.l. dat Bakhuys er niet aan denkt, zijn plaats als centervoor van het Nederlandsch elftal op te geven. HET BELGISCH ELFTAL. Het Belgisch elftal, dat a.s. Zondag te Brus sel tegenover het Nederlandsch elftal zal spe len, is door de Keuze-commissie van den Kon. Belgischen Voetibalbond als volgt samenge- steld Doel: Badjou (Daring). Ackter: Paverick (Antwerp F.C.) en Smel- l'inckx (Union St. Gilloise). Midden: Dalem (Standard), Stijnen (Olym pic Charleroi), De Winter (Beerschot). Voor: FUdvez (La Forestoire), Lamont (Da- rin&), Capelle (Standard), R. Braine (Sparta Praag), Isenborgs (Beerschot). Als reserves zijn aangewezen: Braet (C.S. Brugeois), Joacifn (Olympic Oharleroi), Meul- denmans (Beerschot); Claessens (Union St. Gilloise). Voorhoof (Liersche S.K.), Franckx (Lyra). In dit elftal zijn dus slechts vijf spele.s op- gesteld van de ploeg, die op 29 Maart te Am sterdam met 80 van het Nederlandsch elf tal verloor. Blijkens beschouwinigen in de verschiilende bladen, hebben de Belgen ook van deze ploeg niet veel verwachting, dat zij aan een neder- laag zal kunnen ontkomen. De Antwerpsche corresp. van De Telograaf schrijft om. Nog nooit zal het Belgische elftal voor een zoo moeilijke taak gestaan kebben en het is niet het optreden van Raymond Braine m de voorkoede, dat hierir; veel verandering zal brengen. Wellicht zal de grof betaalde Sparta- professional zgn uiterste best doen, om de gel- delijke offers van den Belgischen Voetbalbond te rechtvaardigen, maar anderzijds mag niet uit het oog verloren worden, dat Brair.e deze week twee oefenwedstrijden te Praag speelt en de reis BrusselPraag en terug per auto denkt te maken. Men mag er aan twijfe'en, of dit de gewenschte voorbereiding is voor een landenwedstrijd tegen Nederland, waarvcor in ket bijzonder op hem gerekend wordt. Dat ket Belgische voetbal op een la-.g peil gekomen is, kan niet mieer geloochend wor den. Feiten en uitslagen hebben de publieke opinie ontnuckterd. Ook bij de verantwoorde- lijke leiders is men ten slotte tot ket besluit gekomen, dat het misloopt en dat er naar andere middelen moet uitgezien worden, om aan dezen vemederenden toestand een ednde te maken. De officials z(jn aan ket kibbelen gegaan en daaraan ging veel kostelijke tijd verloren. De gesalarieerde bondssecretaris, A. Verdijck, is thans candidaat-dictator. Maar de heeren, die zich sinds jaren met de vorming van ket elftal bezigkouden, denken er niet aan, voor het einde van het seizoen afstand te doen van de taak, die de algemeene vergadering kun heeft opgedragen. Het laat zich denken, dat deze toestand de stemming bij de Roode Duivels niet veilbeterd. Tot kier toe bleef de publieke opinie afzij- dig. Men zag schouderoipkalend toe; maar ook van deze zijde zal er onweer kunnen opdagen en dan mag men ket voor zeker houden, dat niet de spelers verantwoordelijk zullen worden gesteld, maar wel de bondsleiders, met de hee ren Seeldrayers en Verdijck aan ket hoofd. Op administratief gebied hebben zij van dan Kon. Belgischen Voetbalbond een model ge- maakt, maar op het voetbalveld ontmoet men nog slechts de sohaduwen van de eens zoo gevreesde Roode Duivels. ,,Het Nieuiwsblad" (Brussel) schrijft: We kunnen bondig zijn met onzen commen- taar, daar het selectiecomite over geen spe lers besckikt, waarudt het een ploeg zou kun nen vormen, die aan een nederlaag tegen Ne derland kan ontsnappen. Zulks beteekent niet, dat ket selectiecomite vrij is van sckuld aan het diepe verval van ket Belgische voetba!. Integendeel. Eerst na zijn heengaan zal het mogelijk zijn de taak van heropbouw ernstig aan te vatten. Wij hopen alileen maar, dat het ditmaal geen 80 zal worden." ,,Gazet van Antwerpen',': Niemand is profeet, zoodat ket wel lastig zal zijn om te voorspellen, of deze ploeg beler zal spelen dan de samenstelling, die te Am sterdam een 80-pil te slikken kreeg. Sleep- ter dan te Amsterdam zal het o.i. niet gaan. Van de elf titulardssen uit de rampploeg van Amsterdam zijn er vijf behouden. Van de elf titiularissen, die te Parijs erg miezerig speel- den, zijn er nog slechts vier over. In feite blijven dus Paverick, Smellinckx en Dalem geispaard. Een zege zal het niet worden, maar als men de nederlaag terug kan brengen tot een 12 of 13 score zullen wij zeer tevre- den zijn. De Dag (Antwerpen): Meer en meer blijkt, dat het Belgische voet bal gekelderd wordt, door de leiders in de eerste plaats. Hoe kan anders de do nheid uitgelegd worden, welke thans begaan is oij de samenstelling van het elftal, dat Zondag tegen Holland moet uitkomen? Terwijl men tegen onze Noorderburen ket Belgische team het sterkst ddende te stellen, gaan de edele heeren van het selectiecomite het nog wat verzwakken. Zij moeten het weten. In ieder geval zal het weer geen verwondering baren, als we Zondag a.s. met die spelers een nieuwe pil te slikken krijgen. La Metropole (Antwerpen) Het is zoo wat het best, dat wij kunnen op- stellen. De zwakte van dit elftal spruit voort uit het te trage spel. De Winter, Braine, Ca pelle en Lamoot zijn kundige spelers. Ze zijn zeer behendig, maar zij missen snelheid oij ae uitvoering. Dat is wel ket belangrijkste, waar- aan zij Zondag zullen moeten denken. Le Demiere Heure: Wjij vinden slechts vijf spelers terug van het elftal, dat op 29 Maart verpletterd werd. Laat ons hopen, dat de nieuwe samenstelling Zon dag eervol tegenstand zal bieden. Verder mo- gen de pretenties der vertegenwoordigers van het Belgische voetbal op het oogenbliK niet gaan. EEN GOEDE VANGST. De belastingambtenaren van de afdeeling invoerrechten en accijnizen te Amersfoort keb ben Zaterdag een goeden slag geslagen, door in een perceel in de P. Pijpersstraat bij den heer S. tijdens een huiszoeking 150 boekjes Cigarettenpapier in beslag te nemen. Reeds waren in de afgeloopen week meerdere huis- zoekingen verricht, op versckeidene plaatsen in de stad, dock telkens zonder resultaat. Toen de ambtenaren zick Zaterdag bij den keer S. in de P. Pijpersstraat vervoegden, was daar juist een voorraad boekjes met sigaretten- papier gebracht. Bij de komst van de op- sporingsambtenaren werden de boekjes in de kachel gestopt, zoodat al spoedig een groot gedeeite van ket dunne papier verbrand was. De ambtenaren brachten daarop de brandende kachel naar buiten en blusckten daar het vuur. Zoodoende koriden nog 150 boekjes gered worden als bewijsmateriaal. Tegen S. werd procesverbaal opgemaakt. Aangezien nog meer personen worden verdackt van smok- kelarij van sigarettenpapier, worden nog meer huiszoekingen verwacht. EEN EIGENZINNIG AUTOBESTUURDER. Vier agenten keeft een eigenzinnig auto- bestuurder getrotseerd, nadat hij eerst het pad der wet had verlaten en zick met zijn auto had begeven op den voor voertuigen ver- boden Adelaarsweg in Amsterdam-Noord. Een agent wilde den man wegens overtreding van het rijverbod aanhouden, dock deze gaf vol gas en de agent, die midden op den weg stond, kon ternauwemood op zij springen, om zich voor een aanrijding te redden. De bedie- naren der wet zgn echter waakzaam, want de overtreding en de vlucht was nog door een anderen agent opgemerkt. Doch ook deze moest den autobestuurder op het laatste oogenblik vrij baan geven, om zich aan een aanrijding te onttrekken. Een derde agent, die van het Meeuwenplein, van dit nieuwe feit getuige was, trachtte op zijn beurt de auto tot stoppen te dwingen, doch ook hier moest de voetganger voor de auto wijken. Vol gas gevend vervolgde de bestuur- der zijn weg. Dock ket oog der wet ontdekte hem, nadat door middel van een politietele- gram de bureaux in en om Amsterdam waren gewaarschuwd. Niet lang daarna trachtte de politie hem in de Linnaeusstraat weer aan te houden. Hier echter speelde de man ketzelfde spelletje, dock voor het laatst, want de politie kreeg hem na eenige minuten, toen hij stil stond, te pakken, en heeft hem gedurende den nacht niet meer los gelaten. BRAND IN EEN VOGELWINKEL TE 's GRAVENHAGE. Terwijl de bewoners afwezig waren, is te 's Gravenkage een. zware binnenbrand uitge- broken ill het pand Brouwersgracht 17, waar- in een vogelwinkel is gevestigd. De brand ont- stond door onibekende oorzaak in een kamer- tje ackter den winikel. Deze en de daarboven gelegen kamer brandden gedeeltelijk uit. Een broer van den vogelhandelaar, die daarnaast woont, heeft met bekulp van puibliek de vogels, die zich in den winkel bevonden, in veilighei'd gebracht. De brandweer blusohte den brand met twee stralen op de waterlei- ding. De schade wordt door verzekering ge- dekt. VANDALISME. In een lartdbouwersschuur van den heer J. v. E. te Sevenum (Limb.) hebben onbekend gefolerven personen ergerlijke baldadigkeden uitgekaald. Zij hebben tien zakken graan open- gesneden en den inhoud over den vloer ver- spreid. Een ladder is stuk geslagen en de on- derdeelen van een dorschmachine werden ver- wijderd. De electricitedtsmeter werd vemield. Tal van voorwerpen, waaronder de sloten der deuren, werden met wagensmeer bestreken. Men venmoedt met een wraakneming te doen tfe hebben. De rijks- en gemeentepolitie stellen een onderzoek in. JGNGEN DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Maandagmiddag kield te Finsterwolde de 12jarige R. Hollander, terwijl hij op zijn fiets reed, een hem inhalenden vrachtauto vast. Bij de boerderij van den heer Waalkens moest de vrachtauto twee aldaar stdlstaande auto's paisseeren. Blijkbaar heeft de jongen dit te laat bemerkt, want hij raakte een der stil- staande auto's en kwam vervolgens onder een der adhterwielen van den vrachtauto te- redht, weike hem over het hoofd ging De jongen was op slag dood. ZAKBOEKJE VAN SMOKKELAAR VALT AMBTENAAR IN HANDEN. Na een langdurige acktervolging per auto hebben de ambtenaren van de crisisopspo- ringsdienst Zaterdagavond omstreeks zeven uur onder de gemeente Weert een personen- auto aangehouden met duizenden pakjes sigarettenpapier, welke uit Belgie op fraudu- leuze wijze ons land werden ingevoerd. De auto en de bestuurder zijn naar de marechaus- sde-kazeme te Weert overgebracht, waar de chauffeur, die alleen in den auto gezeten was, •aan een scherp verhoor werd onderworpen. Bij de fouilleering kwam een zakboekje voor den dag, waarin de adressen vermeld waren waar de goederen waren afgeleverd en eventueel nog zouden worden bezorgd. Op deze adressen werd terstond een huiszoeking gedaan, waarbij in verschiilende winkels en cafe's nog heele pakken sigarettenpapier in beslag genomen konden worden. De auto en het sigarettenpapier zrjn in beslag genomen. IS VERDUISTEREN PLIGHT De politie te Laren (N.-H.) heeft proces verbaal opgemaakt tegen twee inwoners dier gemeente, wegens het opzettelijk niet ver- duisteren van hun woning tijdens de gehou den oefeningen voor de luchtbescherming, op grond van art. 424 B.W., zijnde het belem- meren van maatregelen ten algemeenen nut- te, zoo meldt de „Msb." Met belangstelling kan het resultaat van dit proefproces worden tegemoet gezien. INBREKER OP HEETERDAAD BETRAPT. Twee personen hebben zich Zondagavond ongeveer 10 uur met behulp van een valschen sleutel toegang verschaft tot een rijwielstal- ling in de Spuistraat te Amsterdam. Terwijl een der mannen op den uitkijk bleef staan, ging de ander naar binnen, brak den munt- meter open en legde daarna een partij rijwiel- banden gereed, met de bedoeling deze met een auto, welke in de buurt van het perceel was gezet, te vervoeren. Zoover is het echter niet gekomen, aange zien omwonend,en, die den man naar binnen hadden zien gaan, een agent en een waker van de A.G.P.N.V. waarschuwden. Toen de man, die op den uitkijk gestaan had, ont dekte dat de zaak mis zou loopen, nam hij de vlucht en verdween met den auto. Voor zijn kameraad gelegenheid had, ook een goed heenkomen te zoeken, is hij door den agent aangehouden. De gearresteerde is een onge veer 30-jarig persoon. Hij is in het bureau Singel opgesloten. EEN LEVENSGEVAARLIJKE MESSTEEK. Te Brandwijk (ZjH.) is een twist ontstaan tusscken twee jonge mannen, over de betaling van 15 cent, die ernstig is afgeloopen. De 17-jarige boerenzoon H. v. d. Graaf had al geruimen tijd met het plan rondgeloopen om den 18jarigen bakkersknecht B. v. Meete- ren uit Molenaarsgraaf over dit bedrag aan te sipreken. Dit nu leidde tot den twist. Van de iGraaf gaf van Meeteren met een groot mes een steek in den rug, waardoor deze levens- gevaarlijk werd gewond. De dader is in ar rest gesteld. De toestand van het slachtoffer, dat naar het ziekenhuis te Dordrecht ver- voer^ werd, was zorgwekkend. DRONKEN vrouw aan het stuur. Zondagmiddag werd de aandacht van de politie gevestigd op het feit, dat een vrouw ,aan het stuur van hare auto gezeten, op ge- vaariijke wijze manoeuvreerde in de Adriana- laan te Schiefbroek. De politie gebood de bestuurster haar wagen tot stdlstand te brengen en spoedig bleek dat de vrouw verkeerde onder den in- vloed van sterken drank. Uit de papieren bleek, dat zij mevr. J. K. uit Den Haag was. Door de goede zorgen van de politie is de auto naar het politie- bureau gebracht. De bestuurster kreeg tijdens den init een plaatsje op de achterbank. Maandagmorgen is de vrouw, na proces verbaal, weer op vrije voeten gesteld. LESVLIEGTUIG BIJ LEMBANG NEERGESTORT. Aneta meldit uit Bandoeng dat Maandag morgen het lesvliegtuig van de Ned.-Indische Aeroclulb De Kriel, na tegen een hoogspan- ninigskabel te zijn gevlogen is neergestort Het ongeluk gesckiedde in de buurt van Lemlbang, bij Bandoeng. De inzittende pas- sagier, mevrouw Van Lierop, is bij dat onge luk gedood. De bestuurder, de sergeant van de luchtvaart-afdeeling Keim, werd licht ge wond. Nader wordt gemeid, dat de sergeant H. C. Keim slechts een hoofdwonde en een kwets- uur aan den reohter onderanm heeft gekregen. Het toestel, dat geheel vernield is, was een De Havilland-Moth, waarmede een passagiers- vlucht werd gemaakt; het toestel vloog op een hoogte van circa 30 meter, botste tegen een hoogspanningskabel, welke brak en stortte neer met den kop in den grond. Het toestel sloeg om. De cockpit, waarin mevrouw Van Lierop was gezeten, werd geheel ver nield, terwijl de aehtersbe cockpit, waarin sergeant Keim, de bestuurder, zich bevond, vrrjiwel heel bleef. Het toestel stortte neer op een afstand van circa 3 kilometer hemels- breed ten noorden van Bandoen. Een inlan der bracht het eerste bericht, waarop onmid- dellijik de geneesheer van de lucktvaartafdee- ling, dr. Hubach, naar de plaats van het onheal vertrok. DERTIEN GEWONDEN BIJ ONTPLOFFING IN EEN WOONHUIS. In de Georgenkirchstrasse dicht bij den Alexanderplatz te Berlijn, is Zondag in een woonhuis een ontploffing ontstaan, waardoor in het gebouw groote schade werd aangericht. Bij den inigang van het trappenhuis werd een gat van 2 meter diepte in den grond gesla gen. Dertien menschen werden door vallend gesteente gewond. Het onderzoek wees uit, dat de 61-jarige huisfoewaarder uit wraak tegen den edgenaar en tegen sommige huur- ders den kelder met gas had laten volstroo- men en toen het gas tot ontploffing had ge bracht. EEN VROUW VAN BOORD VERDWENEN. Uit Boston wordt gemeid, dat op 20 dezer een mevr. Hazel Draper, de echtgenoote van een schatrijken textielfabrikant te Boston, van boord van het schip Georgia, was verdwenen. Venmoedelijk is de ongelukkige overboord ge- sprongen. Zij was in hooge mate zenuwziek en was kort te voren uit een sanatorium voor zenuwpatienten ontslagen. DE „NORMANDIe" WE1ER IN DE VAART. De „Normandie", die gedurende den winter in het dok heeft gelegen om een verandering te ondergaan, is gereedgiekomen en houdt tot Donderdag ,een proefvaart. 6 Mei a.s. vertrekt de ,,Normandie" weer voor de eerste maal in het seizoen naar New ,York. De belangrijkste verandering aan het schip is de vervanging van de driebladige schroeven door vierbladige. In de passagiersaccomodatie is eveneens wijgiging gebracht. Er zijn 30 nieuwe twee- pensoonshutten gebouwd, tevens is een nieuwe looAige gemaakt met ruime vensters en een cafe met terras. Op het zonnedek is een tennisbaan aange- .legid en in de groote hall van het theater zijn telefoons en radiocellen gebouwd.. De eerste klasse passagiers zullen van hun hut uit een telefoongesprek kunnen voeren met hun vrienden aan land. Men verwacht, dat van deze nieuwigheid een druk gebruik zal worden gemaakt, vooral nu een ministe- rieel besluit is afgekomen, waarbij de prijs van telefoongesprekken over de oceaan tot op de helft verminderd is. Van Ter Neuzen: 28 April. Eng. s.s. THE COUNTESS, 388, ledig, Blyth. Voor Sluiskil27 April. Eng. s.s. TOWNE- LEjY, 1692, kolen, New-Castle. Van Sluiskil: 28 April. Eng. s.s. TOWNE- LEY, 1692, ledig, Tyne. Voor Gent: 27 April. Eng. s.s. TEESWOOD, 41#, pekkolen, Middlesborough; Duitsch s.s. KATHE JURGENSEN, 245, hout, Danzig; Eng. s.s. TURQDOSI, 235, pekkolen, Aber deen; Noorsch s.s. LYSAKER 2, 493, steen, Fredrikstad. 28 April. Eng. s.s. PTARMIGAN, 180, stukg., Duinkerken; Russ. s.s. KAMA, 1094, hout, Oostende; Zweedsch s.s. TYR, 696, hout, Westerwick; Nederl. m.s. NAUTILUS, 91, klei, Fur; Ital. s.s. MONTE SANTO, 3699, pyriet, Huelva; Eng. s.s. DONA FLORA, 292, slakken, Immingham; Duitsch s.s. BIANCA, 737, ledig, Londen. Van Gent: 27 April. Duitsch s.s. EDDI, 647, ijzer, Stettin; Eng. s.s. TRENTWOOD, 369, ledig, Middlesborough; Belg. s.s. JULES HAUZEUR, 671, fosfaat, Odda. 28 April. Eng. s.s. MERSEY, 438, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. TURQUOISE, 235. ledig, Antwerpen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 3