Buitenland De Italiaansch-Abessinische oorlog. A. J. VAN DE REE Nieuwstr. 36. Tsl. 290. TER NEUZEN INKOOP van oudGoud enZilver TER NEUZEN, 22 APRIL 1936. HOEK. AXEL. Zeeuwsche vereeniging voor Luchtvaart. ■isd J. H. F. graaf du Monceau, opper-cerenjonie- meester en grootmeester van het civiele huis van H. M. de Koningin. Nadat vele autoriteiben in ,,rSuideras" waren onfcvangen, kwa.m het plechtig moment, dat het staffeiijk amlmlsel van Jlhr. Ruys de Beerenibrouck uit zijn woning zou w-orden ge- dragen naar de R.K. kerk van Vierakker. Twaalf pachters van den ontslapene, alien in zwaren rouw, droegen d's draagbaar tot voor de hoofdingang. Enkele oogembliklken later werd de eiken- hcm ten kist met ziliveren kruis bij de deur- opening zichtibaar. De pachters namen de kist aver en plaatsten deze op de baar. Geen hloemen werden er op gelegld. Slechts een eenvoudig zwart kited dekte de kist. De pachters namen de baar op hun schoudera en langzaaim droegen zij hun droeven last enkele passen. Toen werd de baar op den grond geplaatst en stelde de stoet zich op. Vioorop ging de kaimenbewaarder van den ontslapene. Daarop volgden twee pachters, dragende een groote krans met witte linten van H. M. de Koningin. Dan de eigenlijke lijkstoet met de boden der Tweede Kamer gp.ande terzijde van de kist. Dadelijk daarop ging de vertegenwoordiger der Koningin, graaf Du Monceau met de weduwe en verdere familie'leden. Deze werd gevolgd door de beide waamemende Kamenvoorzitters. de heeren Van Dijk en Vliegen. Onimiddellijk hiema kwamen alle leden' der regeering, gevolgd door de COmmissarisken der Koningin in Zuid-Holland, Groningen, Utrecht, Gelderland en den nieuw benoem- den Ooimmissaris in Limtourg. Voorts zeer vele Kamerleden, onder wie de oud-minlstens De Geer, Aalberse, Terpstra, Rutgers, Reijmer en Donner, de vice-president van den Raad van State, jhr. Beelaerts vagi Blokland, Staatsraad Rambonnet, oud-minis- ter Marchant, leden van Ged. Staten en de griffier dier Staten in Limburg. De Eerste Kamer was vertegenwoprrdigd door den president, Mr. W. L. baron Vos van Steenwijk. den griffier, Mr. De Rljpck en den retferen'daris Kiewit. De R.K. Staatepartij was vertegenwoordigd door Mr. Goseling en Mr. Kolfschoten, voor- zitter en tweede secretaris van het dagelijksch bestuur. Er waren ook zeer vele geestelijke hoog- waardigheidsbekleeders. De aartahisschop van Utrecht deed zich vertegeniwoordigen door Mgr. J. G. van Schai'k, proost vtin het metro- politaan-kapittel. Voorts waren aanwezig de bisschop van Roermond, Mgr. Dr. Lem- mens en Mgr. Dr. Poels uit Heerlen. Zij alien sehaarden zich achter het stoffe- lijik overschot van Jhr. Ruys de Beerenbrouck op den korten weg naar de begraafplaats. Zachte treurmuziek van de beide harmo- nien klonk, zich mengende met het klokge- beier der kerk tot een plechtig gefluid. Langs de lanen van het buitengoed stonden de belangstellenden dicht opeen gedrongen, eerbiedig een laatsten groet brenigende, toen de kist voorlbijgedragen werd. Recht tegenover ,,Suideras" ligt de kerk van den H. Williibrordus, omgeven door de dorpSbegraafplaatis. Daar werd een plech- tige Mis ten Requiem gecelebreerd door den parochie-pastoor Dr. Ter Heerdt, geassisteerd door pastoor Ingenidaal uit Maastricht als diaken en Dam 'Huiibers, prior van Egmond, als sulb-diaken. De kerk was op stemmige wijze in rouw gebracht. Op het priesterkoor hadden plaats genomen de vertegenwoordiger van d'en aartsbisschop, de bisschop van Roermond en Mgr. BoeLs. Plechtig werd de Gregoriaansche Mis ge- zongen door het parochiale zangkoor, terwijl het or gel van de kerk voor deze gelegenheid bespeeld werd door den heer W. van Brugge, organist der St. Letbu'inuskerk in Deventer. Na den uitvaartdienst werd de absoute ver- richt door den bisschop van Roermond, Mgr. Lemmens. Omstreeks half 12 Werd de kist, voorafge- gaan door de geestelijlkheid en gevolgd door een onafziembare schare, uit het donpskerkje enjnaar het graf gedragen. De beaard'ing geschiedde hier door pastoor Ter Heerdt. Er waren slechts enkele kransen. Behalve die van H.M. de Koningin was er een van Oammissarissen en oud-Commissarissen der Koningin en edh van het diiplomatieke corps, De zoon van den overledene br&cht namens zijn moeder en de kinideren in de eerste plaats eeibiedigen danik aan den vertegen woordiger van de Koningin voor zijn aanwe- zigheid en verzocht hem aan de Koningin zijn dank over te brengen voor de vele blijken van deelneming, welke de faimilie in deze droeve dagen van Haar had mogen ondenvinden. In de tweede plaats dankte hij alien, van hoog tot laag, van eiiken rang en stand, die door hun belangstelling de smart van de faimilie hadden help-en lenigen. Maar niet alleen aan de memschen wilde hij dank brengen, maar ook den Schepper wilde hij dan'ken voor al datgene wat Hij in den persoon van den over ledene had geschoniken. Thans is hij van ons heengegaan, maar met Christelijke berusting kimnen wij zeggen: De Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen, de naam des Heeren zij geprezen. Onder de aanwezigen werden nog opge menkt de oudHministers Mr. Kan, Konig, de secretaris-generaal van het departehient van binneniandsche zaken Mr. Dr. Fredefiks, de algemeen voorzitter van het Verbdnd van Nederlandsche Werkgevers de heer Goider- man, alsmede verscheidene leden der Berate Kamer der Staten-Generaal. Omstreeks 12 uur was de indrukwekkerjde plechtigheid ten einde. De Ministers, Kamerleden en verdere aufo- riteiten begaven zich vervolgens naar ,,Sui- deras" am de familie Ruys de Beerenibrouck persoonlijik te condoleeren. de vereischte hoogte te brengen, bestrijdt Duff Cooper, de minister van oorlog, de in- vlaeden die werkzaam zijn tegen de dienst- neming. Hij voegt eraan toe, dat de toes tan b in Europa emstiger is dan in 1914. De toe- stand is zoo ernstig en gaat Engeland zoo nauw aan, dat, hoe eerder ons geheele volk zich daarvan rekenschap zal geven, hoe beter het voor dat volk en de geheele wereld zal zijn. Engeland's kansen om buiten een of ander conflict te blijven, zijn veel kleiner dan vroeger. Men moet de feiten onder de oogen zien, en zijn verantwoordelijkheid dragen. Het gewone leger telt 21 bataljons minder dan in 1914 en zijn huidige effectieven zijn 12.000 man minder dan die, welke werden voorzien. In 1914 telde het landleger 312.000 •man, op het oogenblik telt het er 182.000 op papier. si; VERLAAT MEXICO DEN BOND? Het blad „Ultimas Noticias" bericht, dat osevsry i DE DREKtBRIEVEN AAN KONING LBXJPOLD. Naar de correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, is de 31-jarige Nicolas Elsen, de man die dreigbrieven schreef aan koning Leopold III te Luik voor de raadkamer ver- schenen. Elsen blijkt, onder bedreiging, ge- poogd te bebben een bedrag van 10 millioen francs van den vorst te bekomen. De dreig brieven waren in de Duitsche taal gesteld. Indien de koning geen gevolg gaf aan den eisch zou de briefschrijver, naar hrj beweer- de, bosschen en gebouwen, die aan de konink- lijke familie of aan het rijk behooren, ir brand hebben gestoken. De man, die vroeger al, wegens diefstal tot 10 jaar hechtenisstraf was veroordeeld, werd, bij zijne arrestatie, ook in het bezit gevonden van een ontwerp van brief aan Hitler. De raadkamer heeft de preventieve hechtenis van Elsen met een maand verlengd en een onder- zoek naar zijn geestvermogens bevolen. WERVING VOOR HET ENGELSCHE LEGER. In een aanmoediging tot het dienstnemen bij het staande leger teneinde het effectief op het vrijwel zekdT is dat Mexico den Volken- bond zal verlaten. Het blad heeft verschei dene Kamerleden en Senatoren ge'interpelleerd en dezen verklaarden voor een uittreden uit den Bond te zijn; zij vermoeden dat in de zitting vail de Permanente Commissie van- daag een dergelijke beslissing zal worden ge- tmen. Het blad schrijft verder dat de dood van hjet instituut te Geneve vrijwel onvermijdelijk ifc. Na Chili zullen nu zeker Mexico en de averige staten van Zuid-Amerika deze kost- bare en nuttelooze organisatie verlaten. De Yolkenbond heeft zijn onmacht getoond in het Chineesch-Japansch conflict, in het Boli- viaansch-Paraguaansch conflict, in het Ita- laansch-Abessinisch conflict en onlangs in liet geschil tusschen Frankrijk en Duitsch- land. De Bond was alleen in staat econo- mische eA zuiver theoretische sancties toe te passen op den aanvaller, zonder met kracht }e kuanen optreden. i Een van de ambtenaren van de afdeeling Volkenbond, aan het ministerie van buiten- landscbe zaken te Mexico, Buiz Sanchez Mon- ton, bevestigde dat het wel waarschijniijk is dat de Permanente Commissie van 't Congres zal stemmen v66r uittreden uit den Bond, doch hij heeft goede redenen te veronderstel- len, dat president Cardenas en de minister van buitenlandsche zaken hiermede geen reke- ning zullen houden. Sanchez Monton is voor- nemens zijn invloed aan te wenden om te voor- komen dat er op lichtvaardige wijze een beslis sing zal worden genomen. HET BLIJFT HANGEN OF WURGEN. De commissie van dertien te Geneve heeft - schrijft de N. R. Crt. Zaterdag beslist, dat de venzoeningspogingen, die zij op last van den Raad van den Voikenlbond in het Italiaansch-Abessijnjsche geschil had onderno- men, mislulkt zijn. Zij heeft Maandaig daar van rapiport aan den Raad uitgebmcht en blijkens de eensluidende Engelsche en Fran- sche berichten zal de Raad zioh vaorloopig vergenoegen met kennis te nemen van het rapport en zijn beslissing uitstellen tot zijn Mei-wergaderinig, d.wjz. tot over ruim drie weken. In dien tijd kunnen de legioenen van Mussolini Addas Abeba beizet hebben en kan het gifgas nog weer duiizenden en duizenden slachtoffers hebben gema'alkt. Maar te Geneve bad men geen andere keus. Er stonden twee hoogst tegenstrijdige opvattingen tegenover elkaar, de Engelsche van verscberping van de sancties, de Fransche, die Italie zijn gang maar wilde laten gaan om alle krachten aan Duitschland te kunnen wijden. Had men het van beide kanten op haren en snaren gezet, dan ware niiet Abessinie geholpen, doch was er een nog grootere breuk ontstaan in de Europeesche politiek. Niet, dat een van beide partijen zijn opvattingen heeft prijs gegeven, maar men zal nu wachten, tot na de Fransche verkiezingen. De Fransche regeering, die daarna zal cxptreden, zal vrijer in haar bewe- gingen zijn dan de huidige. Of haar politiek veel anders zal zijn, staat te bezien. Daar- voor zou niet alleen een eclatante overwin- ning van het volksfront noodig zijn, maar zou- den bovendien de socialisten op zijn minst mee moeten willen werken aan een nieuwe regeering. Als men oolk na de verkiezinig in Frankrijk weer een regeering uit de midden- partijen moet vormen, zal er in het algemeen regeermgsbeleid waarschijnlijik weinig veran- dering komen. Alleen krachtiige linksche in- Vloeden zouiden Frankrijk in de Engelsche Volkenfhondsrichtimg kunnen stuwen. V.oorloopig schijnt men met dit compromis de Italianen in de kaart te spelen en inder- daad is het niet onideniklbaar, dat Mussolini zich over drie weken zal kunnen beroemen op de bezetting van de Abessijnsche hioofdstad. Wel biedt het gebield ten Westen van Dessie ncig een schitterende gelegenheid tot verde- diiging tegen den Italiaansohen opmarsch maar het is de vraag of de Abessiniers nog aver voldoende troepen en nog over voldoend oorlogstuig beschilkken daartoe. De Italianen moeten een nauwe kloof doortrekken om het hart van Albessinie binnen te kunnen vallen maar zonder voldoende zware aftillerie kan hun cpmarsch ook daar niet gestuit worden. Maar al is Addis Albeba gevallen, de tegen- stanid van de Abessiniers zal daarmee nog niet geheel gebroken zijn, de oorlog zal voort- I' duren, maar tevens duren de sancties voort. Dat is voor Italie een misreikening, daar het gehocpt had met Franikrijks hulp van dezen zwaren last bevrijd te worden. Cver enkele weken begint meteen de regentijd die v,ci- gens kenners van Abessinie verdere krijgsbe- drijven op mode me leest onimogelijk zal ma- ken. De reigenperiode zal de Italianen voor ernstige moeilij'kiheden plaatsen en die zullen door het voortduren der sancties aanmerke- lijk worden verzwaard. Het vermoeden ligt dan cok voor de hand, dat Italie tegen dien tijd in sommige opzichten handelbaarder zal blijken en in ieder geval zal willen meewei- ken tot het verkrijgen van een wapenstilstand, 11 die een eerste vereiischte is voor het ophef- I fen der sancties. Intusschen wachten den Raad tegen dien tijd nog moeillijke beslissingen. Abessinie heeft geweigerd anideris met Italie te ondenhande- len dan in het kader van den Volkenbond. Italie wijst dit van de hand, maar daar de Voikenlbond in zijn volorstel zelf dezen eisch bad opgenlomen, is Italie in gebreke gebleven en niet Abessinie, met welke spitsvondigheden Aloiisi dat ook anders heeft trachten uit te leggen. De Abessijnsche delegatie heeft dan ook verzocht, dat de commissie zulks zou clonstateeren, opldat de toepassing van alle Voorschriften van artdkel 16 niet langer uit zou blijven. Als men in den Raad met deze opvatting mee zou gaan, zou men gedwongen zijn onmidldellijik alle betrekkinigen met Italie te verbreken en zou het moment intreden, waarop de Raad verplicht is aan de diverse betrokken regeeringen de effectieven van leger, vloot of luclhtmacht op te geven, waar Baldwin heeft Zaterdag in een loespraak tot zijn kiezers gezegd: ,,Wij wenschen rhet Haindvest van den Volken'bond de wet van de wereld te zien worden. Zoolang wij nift. ge dwongen zijn die hocp te laten varen, aciiten wii ons zelf verplicht onzen vollen steun te geVen aan den Volkenbond, wanneer het Harid- r/ vest Wordt geschonden." Men kan deze woor- dep niet met een schouderophalen veorbijgaan. Zij lev en in een zeer groot deeil van het' Engel sche volk en zoolang de Volkenbond bijeCn- blrjft, zal de Engelsche vertegenwoordiger te Geneve daarmee rekening moeten houden. Hij mag niets kunnen dloen om Abessinie rechtstreeks te helpen, hij moet meewer'ken om te voobkomen, dat het geheel wordt prijs- gegeven. Hierin ligt voor de Abessiniers nog altijd een element van hoop liggen, waarbij komt, dat de bedreiging van de Enigelsch- Egyptische ibelangen door de bezetting van het Tsana-meer en de verontwiardiging over het gebruik van gifgaseen de stnoomingen in Engelainld, die in dit opzicht tot volhouden manen, nog verster'ken. Een oorlog wenscht men niet, en men ziet even goed als Frank rijk in, dat deze vioor Europa allerongelukkig- ste gevolgen zou hebben, maar de Volken- bondsgedachte prjjsgeven wenscht men even- min. Al blijft het tusschen hangen en wur- gen, men zal doorgaan tot er een oplossing is bereikt, die minder ver gaat dan de Italianen wenschen en hopen. Als Frankrijk het anders zou wenschen, zou het Iden Volkenbond moeten prijsgeven. Eln dat kan het niet. DE TOESTAND AAN DE FRONTEN. Volgens een bericht van Italiaansche zijde, hebben schrijft de N. R. Crt. de troe pen, die ras Dcsta Damtoe, een broer van ras Desta, bij Djanagobo verslagen hebben, thans Sagag, Zuidwestelijk van Dagamodo bezet. Hiermede zouden zij ras Desta Damtoe inder- daad van den rechtervleugel van het leger van generaal NasSilboe, bij Dagamodo hebben afgesneden. De gevechten, die bii Djanagobo hebben plaats gehad, von'den hun aanleiding in een opmarsch van ras Desta Damtoe naar Danane. Zij vonden een 20 kilometer ten Westen van die atad plaats en zonder twijfel is de nederlaag van ras Desta Damtoe een misreikening van generaal Nassiboe geweest. Wel moeten de troepen van ras Desta Dam toe zich,itogi'-weer verzamelci lubhen, om naar het Noorden te trekken, waarbij. zij een aan- val op de aphterhoede van het Libysche corps van de Italianen hebben ontkejtend, doch ook dezen aaaval schijnt afgeslagen te zijn. In dien het bericht van de bezetting van Sagag waar is, - de Italiaansche jioufnaliisten zijn den laatsten tijd het Italiaansche legerbe- richt wel eens erg voor dan is er blnnen- kort wel een strijd van Dagamedo te ver- wadhten, die dan dp rechtervleug'ej van de hqqfdimacht van generaal Nassiboe olp den proef zal stellen. In hoeverre de A'beksijnen dan nog huQp zullen kunnen hebben van het verslagen leger van ras Desta Damtofef* is on- bekend. Van den opmarsch van de twee an dere Italiaansche colonnen op 'Harrai- is niets bekend. Zij hebben de snelheid van het Liby sche corps tot dusverre niet kunnen bijhouden. Te Addis Abeba schijnt men iets ruimer adem te halen. Het is 21 April geweest en de stad is nog niet in Italiaansche handen. Het belangrijke bericht van het front, waar men gist.eren te Rome op gehoopt heeft, is niet bekend ge- wonden. Nu men te Addis Abeba weer rui mer 'adeim begint te halen, heeft men oo'k weer adem genoeg am gunstiger berichten over de Abessijnen bekend te maken. Zoo zegt men, dat de negus met een groot aantal troepen thans de venbindingslinies met Dessie bedreigt. Italiaansche journalisten habben de bezetting van Magdale, westelijk van den weg van het Asijiangimeer naar DesSi6 reeds ge- meld, doch het legerbericht heeft dit nooit b&vestigd. Magdale zal dus nog niet be-zet zijn en dit sluit inderdaad de mogelijkheid in, dat de Abessijnsche troepen in dit gebied, dus ■VVestelijk van de Italiaansche verbmdings- linie-s, misschien nog belangrijke troepencon- cpntraties habben. Of deze troepen het Ita liaansche corps, dat op weg is naar Addis Abeba indirect ernstig bedreigen, is nog niet uit te maken, omdat hun aanwez-igheid al-Ieen nog maar bij geruchte bekend is. Dat het bestoken van de Italiaansche verbindingen naar Dessie inderdaad een van de weinige middelen is, die voor de Abessijnen het erg- ste kunnen voorkomen, is wel zeker. Men kan dus met belangstelling berichten over gevechten in dit gebied afwachten. Een bericht uit Abessijnsche bron wilde gisteren, dat troepen, die bij de nadering van de Italianen van Dessie de wijk hadden ge nomen in het getbergte Noorde-lijk van die stad, het vliegiveld van Dessie bezocht heb ben, tengervolge waarvan zeventien Italiaan sche vlie-gtuigen verbrand zo-uden zijn. Men vraagt -zich af, of pr inderdaad tusschen Des sie en Addis Abeba nog op tal van punten Abessijnsche troepen zijn. In dat geval zou deopmarsch naar Addis Abelba, toc-h wat averhaast lijken. De negus in de buurt van Dessie? Reuter mel-dde uj,t Addis Abeba: Vcdigens berichten, die hier bekend zijn ge- worden, beivin-dt de negus zich met een aan- zienlijke troepenmacht in de buurt van Dessie. Hij vonmt een ernstige bedreiging voor de be zetting van deze stad en voor de verbindings- linies met de Italiaansche troepen, die in Noordelijke richtityg ziin opgetrokken. De bevolking van Xdciis Abeba begint w^er wat rustiger te worden. Men .vestigt er hier de aand-acht op, dat de vorderingen van generaad Graziani lan-g niet zoo groot zijn geweest als men dat van Ita liaansche zijde heeft doen voorkomen. Ingez. Med. b'ijvende herinnering aan den ambtstijd van den afgetreden burgemeester, hetgeen in de laatste raadszitting is aanvaard. Met een woord van dank aan alien die heb ben meegewerkt aan het doel van het comite sl-oot de voorzitter, de heer J. A. van Rompu, de bijeenkemst. KAMER VAN KOOPH. EN FABRIEKEN VOOR ZEEFWSCH-VLA ANDEREN. Deze houdt a.s. Zaterdag des namiddags half 3 uur in de raadszaal alhier een alge- rneene vergadeiing. VOORDRACHT-AVOND VAN 'T NUT. Gisteravond werd alhier in een der zalen van het Hotel Rotterdam" van wege het De- partement Ter Neuzen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een voordracht-avond gegeven, waarin optrad mevr. E. J. van den BroeckeDe Man, voordrachtkunstenares, te Aardenburg. Zij verkreeg, na een woord van welkom van den voorzitter, den heer Lam- brechtsen van Ritthem, het woord, voor het behandelen van het onderwerp: „Hoe men in Holland en Vlaanderen Moeder en Vader" ziet". Mevr. Van den Broecke deed dit met de van haar bekende begaafdheid, door het declameeren van fragmenten uit werken van schrijvers en dichters, waarbij diepe ernst- en luim elkaar afwisselden en boeide het gehppi van begin tot eind. v Het woord van dank, dat de voorzitter haar aan het eind van den avond bracht, was alien naar het hart gesproken. BRAND. Hedennacbt omstreeks half drie uur, onL dekte mej. De R., wonende in de Verbindings- straat, dat het schuurtj-e op het erf der woning van den heer P. Haak, aan de Nieuwediep- straat, in brand stond. Zij riep haar huis- genooten, deze vervolgens buurlieden en ook de politie. Bij den heersehenden wind verliep de brand snel en was 't schuurtje met inhdud spoedig door de vlammen verteerd. Door de omstanders zijn met emmers water de smeu- lende overblijfselen gebluscht. Door het snelle •verloop van den brand kon deze niet over- slaan op belendende woonhuizen, zoodat alles gelukkig afliep. OMHOOGGE V AREN. Bjj het binnenvaren van de Middelhaven alhier is de Belgische motorspits Simon Smit 4 op den Oostdam omhooggevaren en blijven zitten. Later is bet schip met bebuip van sleepbooten echter weer vlot gekomen en heeft toen, oogenschijnlijk zonder schade be komen te hebben de reis naar Ostende weer voortgezet. De Simon Smit 4 kwam van Antwerpen met een lading hout. „DE VROOLIJKE GOLF" TE GOES. Komt morgen te Ter Neuzen. Omtrent dit K.R.O.-ensemble, dat morgen- avond ook alhier optreedt, schrijft het D. van Z. omtrent het bezoek aan Goes: ,,De naam van ,,vroolijke golf" is te beschei- den voor dit Kro-gezantschap, dat momen- teelt ook Zealand de eer van een bezoek aan- doet. Deze Orpheusdeputatie is meer dan een gewone golf, het is een stortzee, een vloed- golf, een draaikolk, een machtstroom van., klanken. De „vroolijke golf" speelt niet alleen voor haar gehoor; ze speelt ook met haar gehoor een dartel spel vol onberekenbare wen- dingen. Een wervelende cacopbonie van koper, hout, kalfsvel en kattedarm met een razend, opzweepend, afjakkerend rhythme, verstilt opeens tot pastorale met vogelfluit, orgelklanken, klokketonen en devotie-stem- men. Na 'n malle hijgend nerveuza foxtrot, rarilloneert een batterij van slaginstrumenten een speeldoosachtig melodietje. Hoewel de musici variatie genoeg in hun program hebben, brachten Clas Mar, met zijn pracbtige stem en de voordrachtkunstenaar Jan Hahn met zijn leuke liedjes em bumoris- tische praatjes, nog meer afwisseling en 'n goede stemming, die bij Hahn spontaan tot medewerking bij de refreintjes ©verging. Verveling kreeg geen kans, de uren waren omgeivlogen. Succes stormachtig. De ,,Kro" heeft met dit optreden weer veel menschen aan zich gebonden. Dat is zeker!' FINANCIERING VEltSNELDEN BRUGGENBOUW. Uit het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot finan ciering van den versnelden bruggenbouw door verhooging van de tijdelijke heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine blijkt, dat de leden vrij algemeen verklaarden, trots de ernstige bezwaren tegen het ontwerp, welke men niet overwegend achtte, voor te zullen stemmen. Verscheidene leden vestigden de aandaeht op de positie der bewoners va.n Zeeuwsch- Vlaanderen en bepleitten ten behoeve van deze een sterke vermindering van de tot dusverre te hunnen laste geheven veergelden. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. De raad van Ossenisse heeft zich, evenals die van Stoppeldijk, naar aanleiding van het ingediende wetsontwerp tot samenvoeging van de gemepnten Stoppeldijk, Boschkapelle, Ossenisse en Hengstdijk, andermaal uitge- sproken tegen deze vereeniging en tevens een verzoek gericht tot H. M. de Koningin, 6m den Minister van Binneniandsche Zaken te bewegen het wetsontwerp terug te nemen. ZEEUWSCHE HYPOTHEEKBANttt. I Naar gemeldt wordt zullen commissarissen der N. V. Zeeuwsche Hypotheekbank te Mid- delburg aan aandeelhouders voorstellqn ovef-- het afgeloopen boekjaar geen dividend (v. j. 9 pet.) uit te keeren, doch ditmaal^iet 'be*-1 schikbaar winstsaldo, na uitkeering van 4 pet.'' over het onverplicht gestorte kapitaal, geheel te bestemmen voor afschrijvingen en reserves. DE A.S. LUCHTBESCHERMINGS- OEFENING IN WEST-N.-BRABANT ZEELAND. EN HULDIGINGSCOMITe. Maandagavond hield het Huldigingscomit6 Burgemeester Huizinga zijn eindvergadering Alvoren-s de zaken te behandelen, werd door den fotograaf, den heer But, verto-ond de film, vervaardigd bij het vertrek van burgemeester Huizinga uit Ter Neuzen, benevens een film inrlertijd gemaakt bij een oefening van het Roode Kruis en tijdens een reis jnet de ouden mede zij zouiden moeten bijdragen aan de ge- I van dagen, waaraan de heer Huizpa ook deel wapende m-acht, bestemd om de verplichtingen I heeft genomen, alle zeer interessarttq dphamen. van den Vollkenbond te doen respecteeren. I Vervolgens deed de penmngmeester, de heer Het is duidelijk uit de houddn-g van Frank- I Wind van Merkesteyn, verslag van de inkom- rij-k en van vele anderen, dat men dat niet .1 sten en uitgaven. Daaruit bleek, dat op de wil. Men zal derhalve straks het onmogeiijke I Ujsten was ingeteekend voor 785,97, en dat doen om zulks te voorkomen en schijnt daar8ll.de uitgaven hebben bedragen 685^97", zoodat bij althans van Franschen ikant op Italie's I een bedrag van 100 ter beschikking Van het medewerkinig te hopen. gemeentebestuur kan worden gesteld voor een Op Zaterdag 16 Mei wordt in het Zuiden des lands een groote oefening in de luchtbe- scherming gehouden, welke dat gedeelte van Noord-Brabant dat gelegen is ten Westen var. de spoorlijn 's-HertogenboschBoxtelEind hoven, alsmede de geheele provincie Zeeland omvat. In een Vrijdag te Breda gehouden bijeen kemst van persvertegenwoordigers heeft de territoriale bevelhebber in Noord-Brabant, gep. luitenant-generaal K. A. Pfeiffer over doel en omvang der oefening verschillende mededee- lingen verstrekt. De oefening van 16 Mei staat onder leiding van de Commissarissen der Koningin in Noord- Brabant en Zeeland en zal bestaan uit een middag- en avondgedeelte. Medeweking wordt verleend door de directie der P.T.T., die den zakelijken omroep ter be- schikking stelt en door de luchtvaartafdeeling te Soesterberg. De Ned. Spoorwegen, de tram- en autobusondernemingen zullen in het bijzonder in de avonduren medewerken bij het totstandbrengen van de verduistering. Zoo- doende komt de oefening meer tot haar recht, dan wanneer elke gemeente afzonderlijk oefent, terwijl men tevens belangrijke ervarin- gen opdoet, om in de toekomst gemaakte fou- teu te vermijden. De middagoefening duurt van 14.45 tot 16.45. Van 14.45 af wor den door Scheveningen-radio seinen ert berich ten betreffende het overschrijden van de grens en het passeeren van verschillende luchtwacht- posten door de vijandelijke luchtstrijdkrachten, vocrgesteld door een groot aantal vliegtuigen van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg, aan de hoofden van den luchtbeschermings- dienst in de gemeenten medegedeeld. De2ien geven in verband daarmede, zoodra hun zulks noodig voorkomt het signaal ,,Luchtalarm". Aangenomen wordt bij deze oefening dat in verschillende gemeenten een aantal bom- men, voorgesteld door seinpatronen uit de vliegtuigen gevallen zijn, waarop de humani- taire hulpdiensten in werking komen tot het vervoeren en behandelen van gewonden en gaszieken, het verrichten van opruimingen en herstellingen, het blusschen van branden enz. Wanneer de vliegtuigen vertrokken zijn, kon- d-igt klokgelui aan, dat het luchtalarm ge- eindi'gd is. 'i De avondoefenitig heeft plaats van 21.45 uur tot 23.15 uur. V66r het aanvangsuur treedt in alle gemeenten van het betrokken gebied de verduistering in. De straatverlichting wordt gedoofd met uitzan- deripg van de lampen die vooi' het verkeer 4bso,J,uut noodzakelijk zijn en die van te voren van gemeentewege geblauwd of afgeschermri worden. Stations en spoortreinen der Neder landsche Spoorwegen nemen aan de verduiste ring. deel, evenals alle andere openbare midde len van vervoer. Bestuurders van auto's motorrijwielen en fieiaen wordt verzocht de lampen met blauw I>a$aer of doek af te schermen. Van 21.45 uur 's avonds geeft Scheveningen- radio weer berichten, waarna de oefening het- zelfde verloop heeft als 's middags. Vervolgens gaf kapitein J. H. van Riesen, chef van het bureau luchtbescherming van den generalen staf aanwijzingen over de doel- matigste wijze van verduistering, welke aan wijzingen hij met voorbeelden uit de jongste ervaringen verduidelijkte. Klap van een paard tegen het lijf gekregen. Maandagmorgen was de landbouwer V. alhier met zijn paarden aan het werk toen een van hen plotseling schichtig werd en naar V. sloeg. Hij trof hem tegen het onderlijf waarna V. kermende van pijn ineenzakte. Op medisch advies is de ongelukkige naar het ziekenhuis te Ter Neuzen overgebracht. Zijn toestand is nog steeds zorgelijlk. Gevallen. Bij het schioomnaken is mej. de R. alhier, doordat de trap waarop zij stond brak, zoo leelijk gevallen, dat ze vrij ernstig aan het hoofd werd verwond. Door den dokter werd de wond gehecht. Muzikale Propagandatooht. Door een groote menigte omstuwd trok gisteravond onze liarmonie Concordia" onder het spelen van vrooljjke marsehen door alle straten der stad. Het doel van de tocht whs de burgerij attent te maken op de dezer dagen in te zetten collecte-campagne voor de viering van het gouden feest in Augustus a.s. Daartoe ging aan de stoet vooraf een breed, electrisch verlicht transparant, waarop voor- kwamen de woorden: „Steunt onze Gouden Feestcollecte: 18861936". Na de langdurige marsch had in de foyer van „Het Centrum" een welbeziochte bijeen- komst plaats waarop tal van hiervoor speciaal uitgenoodigde burgers van Axel aanwezig waren en de regeling en organisatie van deze collecte werd vastgesteld. De plannen voor het heugelijk jubileum van „Concordia" zullen na afloop van de collecte die op 30 April zal beeindigd zijn, definitief worden vastgesteld. Zaterdagvoormiddag hield bovenstaande vereeniging haar ja.arvergadering in het lokaal Weijkman te Breskens. Vertegenwoordigd waren de afdeelingen Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland, Oostelijk Zeeuwsch-Vlaande ren, Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en Schou- wen- en Duiveland. Het ledental bedraagt thans ongeveer 400. De voorzitter, de beer C. A. VAN WOEL- DEREN heette in zijn openingswoord de aan wezigen welkom, en sprak er zijn vreugde over uit, dat nu eens in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen kon worden vergaderd. Hrj noemt iiet voor Zeeland een uitkomst, een luchtlijn te bezitten, die op 4 Juli a.s. haar eerste lustrum viert. Zij loopt echter ook gevaar. Hij roept daarom de Zeeuwen op, propaganda te maken voor het vliegen. De Zeeuwsche lucht lijn mag niet verloren gaan; het zou vooral voor Schouwen en Duiveland een ramp zijn, maar ook voor Zeeuwsch-VLaanderen zou het een verlies beteekenen. Gelukkig zijn de cij- fers van de laatste maand weer bemoedigend en zqn die over April hooger dan het vorig jaar. De heer VAN DEN BROECKE heette bij af- wezigheid van den voorzitter der afd. W.-Z.- Vlaantleren, die wegens ongesteldheid verhin- Vjerd wai de aanwezigen welkom. De afdee- lmg stelt het op hoogen prijs, in den heer Van Melle een volijverig pionier voor de luchtvaart te bezitten. Men koestert de hoop, dat het vliegveld van den heer Van Melle eens het vliegveld van West-Zeeuwsch-Vlaan deren zal worden. Hierop werd door den Secretaris, den heer ALLER, lezing gegeven van het jaarverslag, dat gewaagt van een opgewekt vereenigings- leven. Als belangrijkste punt wordt genoemd de samensmelting van de Zeeuwsche Vereeni ging met die van Schouwen en Duiveland. Het hoofdbestuur ziet er in zijn tegenwoordige samenstelling aldus uit: C. A. van IVoelderen, voorzitter; Mr. R. M. van Dusseldorp, vice- voorzitter; W. M. van Aller, secretaris; L. H. C. Baron van Randwijck, penningmeester; Mr. J. D. Koster, M. Wagtho, C. M. v. d. Broecke; Jhr. R. J. H. Roell, J. J. Cock, C. Wind van Merkesteyn; J. Huizinga; Jhr. Mr. J. Schuur- beque Boeye. De kwestie van de financien, verhauding tusschen afdeelingen en hoofdbestuur, werd geregeld, in de uitvoering waarvan de noodige elasticiteit kan worden betracbt, waarmede met de oude rechten van de voormalige ver eeniging is rekening gehouden. Van gpoote propagandistische waarde was

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2