Gemengde Berichten Pluimvee-Rubriek Burgerlijken Stand een zware dragonder? trouwacte met officieel geluks- LOOP DER BEVOLKING. SCHEE P V A ARTBE WE GING. SUKKKIJ>K MET DE SPHSVERTERLNG ..Op zekeren dag zag ik, dat er zes zouter. tn waren. Daaram probeerde ik Kruschen Het was met mij eenvoudig het geval van de' zakenman, wiens werk meebrengt, dat hij aan s'iechte spijsvertering lijdt en aan rheumatic- en die eigenlijk iets noodig heeft, dat mt alleen het bloed zou zuiveren, maar de geheei--. werking van zijn organisme zou veibeterer, Ik had van alles gebmikt, maar geen Kru aohen, omdat ik dacht, dat het hetzelfde zo. aijn als zooveel andere middelen. Toen pro beerde ik toch nog Kruschen. En hier eindig mijn relaas. Ik kan alleen zeggen, dat ik er Diet meer buiten zou willen. Het houdt mq perfect in orde en ik ben nu 34 jaar. Kruschcu js heel wat meer dan een eenvoudig laxeei zwut." J- S. H. te T. Overworking, zorg, te veel zittend leven. dit alles zijn oorzaken voor de verslapte wer king der verschillende inwendige organen. in- digestie is een van de eerste gevolgen. Onvol- doende afvoer, die leidt tot een verstopping van het organisme door giftige afvalproduc- ten, is een ander schadelrjk gevolg. Het bloed wordt overladen met onzuiverheden, die de al- geheele gezondheid ondermrjnen en de ge- wrichten kunnen aantasten met rheumatiek. X>e zes zouten in Kruschen sporen de inwendig- organen, maag, lever en nieren aan. Uw bloed wor*dt gezuiverd. U vergeet indigestie en matiek en U krijgt dat gevoel van geestelrjke en lichamelijke opgewektheid. Kruschen Salts is uitslnitend verkrijgbaar bh alle apothekers en erkende drogisten k f 0,90 en 1,60 per flacon, omzetbelasting in- begrepen. Stralende gezondheid voor 1 cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zioowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Am sterdam, voorkomt. Adv. Den Fielp wier er ineenen kalm van. Hij schoof de kaarten van tafel, schoof meteen den J aan mdd, die aehteruit rolde, met stoel en al,'" toen dook den Fielp z'n veuls te groot gezicht tusschen z'n schouwers 6p het tafeltje •en met 'nen schuiver van 'nen halven meter Jang, dweUde-n-ie 't tafelblaaike schoon mee z'n...... tong. Weg pier! (Een aap heto 'k me gelachen. Amico, vol. En maar goed ook. Want we hebben zoo n lent gehad, dat afijn. Tot de naaste week! 4 Veul groeten van ,,Allicht" en als altq geen baarke minder van oewen t. k v. DRA M3JNONOEL.UK. Woensdagavond om zeven uur is de houwer L. Vroomen, terwijl hq in de ondergrondsche werken van staatsmrjn Hendrik te Brunssum aan den arbedd was, door plotseling uit het dak vallend gesteente doodelijk getroffen. Vroomen was 39 jaar, gehuwd en vader van ■vier kinderen. Hij woonde te Brunssum. SOHADE AAN DEN KERSENOOOST IN LJMBURG. Men schrijft uit Kerkrade: Tn den nacht van Maandag op Dinsdag heeft het in Zuid-Limburg z66 hard gevroren, dat de kersenoogst in de buurt van Gronsveld en Ejjsden voor het overgroote deel als ver- ioren moet worden beschouwd. EEN VERWARMD DUIKERPAK. In het aquarium van het Trocadero is ma- joor le Prieur, voorzitter van de club der dui kers en van het leven onder water, in een duikenpak, dat 2 kilo weegt en waarbinnen de lueht met een temperatuur van 40 graden olrculeert, tot 2.50 M. onder het oppervlak afgedaald, waar hij een half uur in het ijs- koude water bleef. Dit toestel moet het mogelijk maken in koud water, 20 M. diep te duiken. ZIJN SCHIP GEOFFERI) OM DE OPVARENDEN TE REDDEN. Het is wel een brjzonder hevige storm ge weest, die dezer dagen in de Barentz-Zee heeft geiwoed en waarbij het s.s. Proletari ge zonken is. Het schip, dat op weg was naar Moermansik en wegens den orkaan het anker had laten vallen, sloeg al vrij gauw weer los en dreigde te pletter te slaan tegen de klip- pen. De kaipitein besloot toen tot een maat- regel die alleen in uitersten nood genomen wordt. Hij gaf bevel de buitenboordkranen te openen, waardoor het schip langzaam zonk, aoo langzaam, dat de opvarenden tijd hadden m de booten te gaan. Daarop kwam het s.s. Severjanin uit Moermansk hun te hulp. JONOEN DOOR EEN TIJGER AANGEV ALAJ5N Een 16jarige jongen, die terugkwam van de sawah, is op den openbaren weg nabq de kampong Simirik door een tijger aangevallen. Beide armen van den ongelukkigen jongen werden verscheurd. De tijger maakte aan- atalten am zijn slachtoffer mee te sleuren toen een vrachtauto aankwam uit de riohting van Sidempoean, waarop de tijger, met achter- Jating van zijn slachtoffer, de vlucht nam. ERNSTIG MIJNONGELUK IN JAPAN. In de mijn Tarakoema te Foekoeoka, is eer. flftkooi, waarin 82>'mqnwerkers hadden plaats genomen, tengevolge van het breken van een kabel in de ruim 650 meter diepe schach gestort. Tot nu toe heeft men 49 lrjken geborgen. terwijl 20 mijnwerkers zwaar gewond zijn. (De Petit Parisien meldt uit Ales, dat een jongeman, behoorende tot de lichting 1935, aich daar voor den militairen dienst heeft aangemeld, die het kolossale gewicht van 159 KG. bleek te hebben. RIJKE BP IT VOOR BANDIETEN. Op klaarlichten dag hebben bandieten een roofoverval gedaan op een juwelierszaak te Dayton (Ohio). De zaak was juist vol men- schen. Meer dan tien clienten lieten zich door eenige hedienden juweelen toonen. Plotseling drongen drie met revolvers gewapende gang sters de zaak binnen. Onder bedreiging met bun wapens wisten zij juweelen ter waarde van bijna 50.000 dollars machtig te worden, waarmede zij ongehinderd de vlucht konden nemen. EUOHTGEVAAR AANWEZIG! De huismoeders uit het Engelsche dorp Hamble, die in de buurt van het vliegveld wonen, zijn niet al te best te spreken. Tot voor kort plachten zij de wasch in haar tui- nen te drogen te hangen. Dit waschgoed, waaraan zooveel moeite en zorg zijn besteed, wordt evenwel besmeurd met oliedruppels uit de motoren der vliegtuigen, welke om op het vliegveld te landen, laag over tuinen en daken scheren. En er wordt druk gevlogen, omdat op het vliegveld een vliegschool is gevestigd. Het nadeel dat aan het waschgoed wordt toegebracht moet groot zijn. Derhalve hebben de huismioeders een adres tot het gemeente- bestuur gericht en verzocht om aan dezen ongewenschten toestand een einde te maken. TERUG in DE HAL. Omtrent de reis van de „Hindenburg" meldt een particuliere berichtgever aan het Hbl.: Thans ligt de L. Z. 129 weer in de hal te Lowenthal. De eerste reis naar Zuid-Amenka en terug, en dus de eerste reis door de tropen, is geeindigd. De hooge verwachtingen. die men van de zijde der Zeppelin-autoriteiten koesterde, zijn vfolledig beantwoord. Toch zijn er nog kleine ..kinderziekten" aan den dag getreden, die evenwel met de techniek van het luchtschip niets te maken hebben. Zoo b.v. de abnormaal hooge vochtige warmte in het luchtschip, die de passagiers niet aange- naam was. De L. Z. Hindenburg heeft (en daaro,ver zal men t.z.t. nog wel iets zeggen) beweizen een luchtschip te zijn, dat de kwali- teiten bezit om de luchtschip-gedachte in de geheele wereld weer naar voren te doen ko- men en dat de Duitsche Zeppelinreederij in de gelukkige omstandigheid plaatsen zal, het luchtschipverkeer naar Zuid-Amerika te doen plaats vinden met een schip, dat ook den ver- wenden mensch voldoet. De leiding van het luchtschip heeft alles gedaan om de reis zoo aangenaam mogelijk te maken. Wel zijn er kleine gebreken, maar die vallen bij de uitstekende verzorging der passagiers in het niet. De L. Z. 129 heeft ten opzichte van de luchtschepen, die vroeger ge- bouiwd zijn, heel veel goede veranderingen on- dergaan, die hoewel technisch-constructief uit- stekend zijn ontworpen en gebouwd, in de practijk tot kleine verrassingen hebben aan- leiding gegeven. De reis aan hoord van een luchtschip is als een droom uit Duizend en een Nacht. De zorg voor den passagier heeft een graad aangeno- men, die enkele jaren geleden naar het rijk van Utopia werd verwezen en die echter thans reeds werkelijikheid is geworden. Veel ruimte, groote gemakken en goede onderhrenging, alles af, ondanks geweldige stormen en zware regenbuien, ondanks incidenteele schommelin- gen am de horizontal as, een rustig gevoel en aanleiding om de stemming der passagiers uitstekend te houden. Kleine onaangenaam- heden moeten op den koop toe worden ge- ruomen. Wanneer hier van gebreken gesproken is, dan doet zuliks niets af aan het feit, dat ze den indruk kunnen beinvloeden, dat de L.Z. 129 inderdaad een wonderluchtschip is van de moderne luohtvaarttechniek Een probleem, dat oplossing behoeft is het luohten van de zalen voor passagiers. Tijdens de eerste reis heerschte er een abnormaal vochtig-warme temperatuur, die het den passagiers onaange- naam maakte. De ventilatie is nog onvoldoen- de. Het doel van de ingenieurs is geweest, de voor de zalen voor koeling noodige lucht van buiten te laten komen doch de practijk heeft gel eer d, dat de lucht naar binnen moet wor den gezogen. lets anders minder aangenaam was, dat de eetizaal, 's morgens en 's avonds, ondanks een ingebouwd afvoerkanaal in de keuken, gevuld 'Verd met ,,!keukenluchtjes". Ook dat zal in de toekomst worden voorko- men. Voorts komen er wellicht meer vensters, die omhoog geslagen .kunnen worden, daar de passagiers hiervoor een groote belangstelling aan den dag legden en waarvan er tenslotte te weinig waren. De reis heeft aangetoond, dat het luchtschip er geen hinder van onder- vindt. Toegegi ven dat de hitte, die we op deze reis meemaakten bultengewoon was, toege.- geven ook, dat de eene gevoeliger voor deze vochtigwarme temperatuur is dan de andere reizen in de tropen zijn en blijven voor ons bewoners van midcien-Eiuopa. altijd afonor- male reiizen, waarvan de genieting slechts door beter werkende ventilatie verhoogd kan worden. Gebreken en kinderziekten want daaram alleen gaat het zijn er om uit de wereld geholpen te worden en ze zullen dat heeft de leiding van het luchtschip ons herhaaldelijk verklaard worden wegge- werkt. Wat heeft b.v. de mooiste rooksalon aan boord van een luchtschip voor nut, wan neer er in de tropen een temperatuur heerscht, die het ook den meest gepassioneerden roo- ker onmogelijk maakt langer dan een kwar- tier er in te zitten? Natuurlijk moet de vei- ligheid niet uit het oog worden verloren, maar toch zal er slechts edn kleine wijziging noodig zijn om een dragelijke temperatuur te voorschijn te roepen. De geestige heer Parker, die het portret van zijn vjjand Shephard naar de X-haar- watermaatschappij had gezonden, was na tuurlijk onvindbaar. Voor de betreffende maatschappij was het geval een reclame met een brjsmaakje, want hier stond immers een man, die, ondanks zijn kalen bol, wel succes had geoogst. Bovendien dreigde de grap 50.000 dollar te kcsten. En dit alles, doordat de directie verzuimd had, na te gaan, of het met de foto wel in orde was. Daar een dergelijke controle redelijker- wijize verwacht mag worden, al zal het dan niet dikiwijls voorkomen, dat er bedriegerij in het spel is, was de tekijkstelling van mr. Shephard een straflbaar feit geworden. De rechter zelf, evenals de advocaat van mr. Shephard, een man met een kaal hoofd - veroordeelde de maatschappij tot 10.000 dol lar. SYMBOOL. Talloos zijn degenen, die min of meer ern stig gelooven aan de gelukbrengende eigen- schappen van een klavertje-van-vier, en het was dan ook een aardige gedachte van Robert Daly, een inwoner van St. Ignace in Michigan, die daar het ambt van „county clerk" be- kleedt en dus een functie heeft, vergelijkbaar met die van onzen „ambtenaar van den bur- gerlijken stand", om alle trouwactes, door hem uitgevaardigd, niet alleen van een offi cieel zegel, maar ook van zulk een vierbladig klavertje te voorzien. Intusschen verspreidde het nieuws van die vriendelijke gewoonte zich als een loopend vuurtje. Iedereen wilde \yeten, hoe Daly aan een voldoenae aantal van zijn ,,gelukssym- bolen" kwam en ten slotte moest hij een speciale steno-typiste aannemen, die niets anders doet dan dergelijke verzoeken om in- llchtingen beantwoorden. Het blijkt dat hij eeniger. tijd geleden een plant met klaver- blaadjes-van-vier heeft gevonden. Hij heeft nu zelf een paar van die planten gekweekt en heeft thans voorraad voor een ruim aantal trouwlustigen. (Tel.) EEN PROCES NAAR AANLEIDING VAN EEN KAAL HOOFD. In den New Yorkschen ondergrondschen spoorweg heeft maandenlang een reclame- biljet geprijkt, waarop een man met een kaal hoofd te zien was. Het was een waardig heer, maar hij zag er een beetje sjofel uit en hq keek bedroefd. ,,Zoo gaat het ook u, als u X- haarwater niet gebruikt" stond er onder. 'Het biljet was op alle perrons van de Subway" aanwezig, zooals men ook te Parijs tot in de tunnels van de mdtro de reclame voor een bepaalden drank aantreft. De New-Yorkers kenden zonder uitzonde- ring den heer met het kale hoofd, wiens leven een mislukking was geworden, doordat hij X- haarwater had verzuimd te gebruiken. Maar op een morgen verscheen ten kantore van de X-haarwatermaatschappq een keurig gekleed resoluut en ongemakkelijk uibziend heer. Voor het overige leek hij, als betrof het twee drup- pels water, op den man van het biljet in de ondergrondstations. Hq stelde zich voor als Willian Washington Shephard, makelaar, juist teruggekeerd van een reis naar Europa. En hij wilde wel eens weten, wat die onzin beteekende en wie hem de poets gebakken had. De directie der maatschappij deelde den boozen heer Shephard mee, dat er een adver- tentie geplaatst was om een foto van een kaalhoofdig heer te bekomen en die te gebrui ken (de foto) voor reclame-doeleinden. Daar op was onder meer een brief gekomen van mr. G. S. Parker, welke brief luidde: „Bij- gaand portret kunt u voor reclamedoeleinden gelbruiken, wanneer u 150 dollar aan onder- staand adres stuurt". De afeender was mr. Parker. Het moest iemand geweest zijn, die wist, dat de heer Shephard naar Europa was vertrokken en dat hij, daar het een vacantie- reis betrof, zelfs geen zaakgelastigde had ach- tergelaten. Hq behoorde tot de makelaars, die met niemand samenwerken en die, daar ze zelf niet speculeeren en geen waardepapieren bezitten, van tijd tot tijd voor honderd pro- cent kunnen gaan rentenieren. Inderdaad bleek de heer Shephard noch industrieel noch grootgrondheizitter, maar hij had twee villa's in eigendom en een groote bankrekening. „Hoe kunt u onder mijn portret laten zetten, dat ik geen succes in het leven heb gehad?!" siste William Washington Shephard. ,,Nu ben ik belachelijk gemaakt. Mijn crediet is ver- minderd. Sommige menschen willen geen zaken meer met me doen. En andere denken, dat ik werkelijk naar den kelder ben gegaan. Mijn vrouiw is wanhopig. Ik eisch 50.000 dol lar schadevergoeding en een actie via de pers teneinde duidelijk te maken, dat het geval op een misverstand berust." TRAGEDIE VAN EEN CONTRABAS. De bas is geen licht instrument, noch wat haar gewicht betreft, noch om te bespelen. Haar grove, lamge en dikke snaren willen niet steeds zuiver aanspreken. Over de moeilqk- heden om den juisten toon te treffen heeft Johann Jakdb Brahms, de vader van den grooten componist, uitvoerig ingelicht. Als de dirigent den wakkeren bassist onzuivere tonen verweet, antwoordde deze: Op de contrabas is een zuivere toon puur toeval, kapelmeester! Ook Albert Walschke, de beroemde eerste contralbassist van het Gewandhaus te Leipzig (hq verkeert thans niet meer onder de leven- den heeft men eens niet willen gelooven, toen hij beweerde, dat het spelen op de vier dikke EADG-snaren lastig was. Toen hq eens het verzoek kreeg om als in- valler op te treden in het orkest van het Con servatorium, vroeg hij een tamelijk hoog hono rarium. Als rechtvaardiging hiervan wees hij, die al een weinig ouder was, o.m. op het opplezierige feit, dat men als bassist in het Conservatorium gedurende de geheele uitvoe- ring moest blqven staan, terwijl men in het Gewandhaus tenminste gedeeltelijk kon zitten. Bachfeest te Eisenach. Het orkest van het Gewandhaus werkt mede, onder leiding van Hermann Kretscbmar, den verdienstelijken Leipziger Bachdirigent. De concertmeester wendt zich tot den dirigent en verzoekt hem de uitvoering zoo vroeg mogelijk te doen ein- digen, want om 10 uur vertrekt de laatste trein van Eisenach en den voigenden lochtend zou het druk bezette orkest reeds weer een orkestrepetitie te Leipzig hebben. Kretsch- mar belooft, zijn uiterste best te zullen doen. Het tempo kan men bij Bach opvatten zoo als men wil men kan ze ook wel eens wat sneller nemen. De concertmeester loopt trouw, met zijn horloge in de hand, te voren van de concertzaal naar het station. Ja, tien minu- ten zijn voldoende. Maar wat moet men met Walschke en zijn zware bas beginnen? Walschke huurt een sterken loopjongen met een mooie roode uniform en drukt hem op het hart: ,,Je wacht aohter de kleine deur van het podium. Zoo spoedig het sti) wordt en de muziek ophoudt, loop je naar binnen, neemt de bas en rent er mee naar het sta tion. Gebruik desnoods je ellebcgen! Laat je door niemand in de war brengen, begrijp je? Prachtig bedacht, maar Walschke had er niet aan gedacht, dat in het laatste stuk, vlak voor het slot, een plechtige rust voor alle in- strumenten voorkomt. Deze zwijgen, am dan nog eens voor het slot •zacht en teeder in te zetten. Men kan zich denken wat er gebeurd In elk geval moesten de slotimaten zonder bas worden gespeeld, want het jongetje met de roode uniform, dat gedurende de rust voor het slot bdindelings op het instrument los- stormde, zijn plicht nauwgezet vervullend en cm zich heen slaande, bleek sterker dan de bassist. d.i. een huis van twaalf verdiepingen. Deze massieve Kubus zou uit 715.000 gouden tegels ongeveei tei grootte van een gewonen tegel. bestaan, waarvan elk 400 ounces zou wegen en een waarce van 14000 dollar zou vertegen- woordigen. Deze goudschat wordt uiteraard met de grootste zorgzaamheid bewaakt. Dichtbij Fort Knox in Kentucky, nabij duizend kilometer van de kust verwijderd, wordt thans een ware vesting van staal en beton gebouwd, waarm een groot deel van het goud in hypermoderne, inbraakvrqe stalen kluizen zal worden ondei- gebracht, bewaakt door de nieuwste, gemoto- riseerde cavalerie-eskadrons van het fort. ROBBENJAGERS IN GEVAAR. Van de 35 Noorsche vangstbooten, die eenige veken geleden naar de Witte Zee gegaan zijD om er zeehonden te jagen, zijn er tot nu toe acht door het dit jaar bijzonder zware rjs stuk geknelu en gezonken. De circa 140 opvaren den zijn alien door andere robbenjagers aan boord genomen, maar de materieele schade is ook al aoordat de buit van de gezonken sohe- pen verloren ging, groot. Over het lot van verscheidene andere vangstbooten met o.nge- veer 350 man aan boord verkeert men in on- zekerheid, daar alleen de grootste scnepen met ecu radiozender uitgerust zijn. De vaar- tuigen zitten reeds een dag of tien in het rjs pgesloten en op de schepen, die geredden aan boord hebben, beginnen de voedselvoorraden aanmerkelijk te slinken. Aangezien Noorwegen op het oogenblik niet over een ijsbreker beschikt, die in staat zou zijn het rjs in de Witte Zee te breken, kruist het mspectievaartuig Heimdal geregeld langs den ijsrand om de vangstbooten, die vrij ko men, te kunnen helpen met levensmiddelen en door het ovememen van schipbreukelingen de vangstbooten meten doorgaans maar eenige tientallen tonne^ zoodat er voor schipbreu kelingen maar weinig ruimte is en zij vaak in machinekamer en stookruimte moeten sla- pen en tegelijkertijd is te Moskou verzocht zoo mogelijk met een ijsbreker hulp te bieden. De leiding van dit werk is intusschen opge- dragen aan prof. Schmidt, den man van de Tsjeljoeskin, maar blijkens een radio-telegram van de vangstboot Quest die men zich van het redaingswerk voor de overlevenden van de ramp met de Italia zal herinneren heeft men rog geen Russisch vaartuig gezien. De Quest zit reeds eenige dagen met 43 man in het ijs bekneid en verzocht dringend hulp van een ijsbreker, daar volgens de meening van kapitein Schelderup, de toestand thans critiek is. Eln wanneer Schelderup dat meldt, dan is de toestand critiek. Van de andere inge- vroren vangstbooten heeft men geen bericht. ,,Dk ontving 350 kuikens. Na 5 dagen waren er reeds 100 dood. Verschijnselenze staan suf, hebben moeilijkheden met de ontlasting. De kleur der ontlasting is wit, bruin en geel." ,.Mijn kuikens maken een volkomen gezon den indruk, doch sterven als ze ziek wordfen binnen een dag. Ze laten de vleugels hangen en hebben iets dunne "witte ontlasting." Uit deize paar brieven zien we alvast, dat er geen bepaalde typische ziekteverschijnse- len zijn die het mogelijk maken direct te con- stateeren of er pullorum in het spel is. Dk geef echter den raad zoodra er kuikens sterven niet af te wachten tot er bericht over het onderzoek ontvangen is, doch direct de maatregelen te nemen (zooals we die bij pul lorum moeten nemen, n.l. het vertrek behoor- lijk verwarmen, iederen dag het strooisel ver- verschen, vooral onder de kunstmoeder, alle voer- en drinktoakjes op gaasbodems en zorg- vuldiig de voer- en drin'ktoakjes ontsmetten. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (•Nadruk verboden.) MLUTAIR VLIEGTUIG OP JAVA NEERGESTORT. Een legertransportvliegtuig, dat op weg was van Salatri naar Andir (Java), is in de buurt van Tjililin neergestort. In het vlieg- tuig waren gezeten de onder-luitenant-vlieger P. van Lavieren, een Europeesch monteur er. twee Inlandsche monteurs. Onderluitenant Van Lavieren is bij dit on- geluk op slag gedood, evenals de Javaansche monteur Mento Taroeno; de Europeesche monteur-brigadier-geweermaker Rapmund en Javaansche monteur Amatkasiroem werden zwaar gewond. Laatstgenoemde is tqdens het vervoer naar het hospitaal overleden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Aneta verneemt nader, dat het verongelukte vliegtuig, eep Fokker was, welke te Salatri gewone schietoefeningen had gehouden.. Het toestel boorde zich met den motor in een sawah. Vermoedelqk is de machine door de zware bewolking in een vrille geraakt. Wijlen Van Lavieren laat een weduwe en 1 kind achter, de overledene Kasiroen vrjf kin deren; Taroena was eveneens gehuwd, briga dier Rapmund was niet gehuwd. GOUD. Nu de goudvoorraad van de Amerikaansche schatkist sinds kort tot meer dan tien mil liard dollar is aangegroeid, kan Uncle Sam als de gelukkige bezitter van de helft van het in de wereld aanwezig goud beschouwd wor den. Hoe groot is nu eigenlijk, in beelden gespro ken, deze geweldige goudschat? De Inka AtahuaUpa, bracht de wereld in verbazing door zqn rijkdom aan goud, toen "nil den conquistador Francisco Pizarro zqn vrijheid trachtte af te koopen door een ver trek van 20 voet lengte en 20 voet breedte tot manshoogte met het gele materiaal te vullen. De huidige goudvoorraden van Amerika echter zouden een kubus, waarvan de zijden 36 meter lang en breed zjjn, kunnen vullen, Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonn6's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vei-melden. DE GROOTE STERFTE DER KUIKENS GEDUREND E DE EERSTE LEVENS- WEKEN. Op het oogeniblik regent het brieven over kuikensterfte, dus daar zullen we dan eerst eens eenige voorlichting over geven. Het be- •treft hoofdzakelijk pullorum en longontste- king en het weer van de laatste weken werkt beide ziekten in de hand. Wie nu eleetrische kunstmoeders heeft en geen extra verwar- ming voor het hok is nog lang niet gelukkig, want de eleetrische kunstmoeders schieten met koud weer leelijk te kort. Ze geven wel veijwarming onder de kap, maar niet in het hok zelf. Het gevolg is, dat de kuikens bq de kunstmoeder blqven hangen en zich niet graag in de koude wagen bq de voer- en drinkbak- ken. Vooral als de kuikens zwak zijn of be- smet met pullorum dan wreekt zich dit sys- teeon leelijk. Dagelijks merk ik dat aan ver schillende brieven en de volgende brief is in dat verband al heel duidelijk: ,,Mijn kuikens zijn ondergebracht als volgt: 250 bij een kachelkunstmoeder en 250 bij een eleetrische. De ziekteverschrjnselen zijn: bij enkele diar- rhee, enkele staan te suffen, groeien slecht en elke dag liggen er 10 of 12 dood. De kuikens bij de eleetrische kunstmoeder zijn in veel mindere conditie dan bij de kachel." Het is bij proeven ook gelblelken, dat als er pullorumbesmetting in het spel is, de sterfte in een koud vertrek grooter is dan in een aangenaam verwarmde ruimte. Hoe kunnen we nu de pullorumziekte onder- kennen. Jammer genoeg bestaat er geen en- kei middel dan de kuikens open te maken en bacteriologisch te onderzoeken. Dit kan dus alleen aan een goed ingericht lalboratorium geschieden en een prachtige regeeringssteun in dat opzicht is het dan ook dat men ge- storven kuikens gratis aan de Rijksserum- inrichting kan laten onderzoeken. Het liefst stuurt men zoo ongeveer 4 a 5 stuks op, want het eene kuiken vertoont wel eens duidelijker de verschijnselen dan het andere en hoe snel ler de diagnose gesteld kan worden, hoe beter. Maa'k vooral zelf geen kuikens open, gij wordt er niet wijzer door en hebt kans alles te besmetten, Zoo kreeg ik volgende brief: ,,Mijn kuikens zijn ziek. De huisvesting bestaat uit een nieuw modelhok van 20 vier- kante meter. De kachel is nooit te koud ge weest want ze zijn nooit onder het scherm ge weest en alle nachten sta ik op om te zien naar de warmte. De eerste dagen zijn er geen gestorven, de 2e dag 4 en nu heb ik al 70 dood van de 200. Ze kunnen niet eten en staan te hijgen. Enkelen weken een wit schuim uit en sterven dan. Ik heb er een paar apengesne- den en bemerkte dat de darmen erg eng wa ren en niet ontwikkeld. Verder was de dooier nog aanwezig, die meen ik al lang weg had moeten zijn." Ziehier dus een voorbeeld hoe het niet moet. Bij het openmaken der kuikens is natuurlijk een hoop smetstof verspreid en of de darmen nu eng of niet zijn, wat heeft men daaraan om dat te weten. Ik heb duizenden en duizenden kuikens onderzocht, maar kan slechts in en kele gevallen, als zooRvel de hartspier als de lonlgen en de lever typisch aangedaan zijn, het vermoeden op pullorum uitspreken. Alleen als uit de organen der kuikens na 24 uur de typische bacillen groeien kan men zeggen dat het pullorum is geweest. Hoe de ziekte verloopen kan op verschil lende manieren zien we uit de volgende brie- COOPERAT1EVE VRUCHTENVEILLNG ZEEUVVSOH-VLAANDEREN GJY. TE TERNEUZEN. Eierenkipeieren le soort 2,15, 2e soort 2, eendeieren 2 per 10(L stuks. Witlof 6 tot 8 ct. per KG., Kropsla 28 tot 34 ct. per 10 krop, Prei 3 tot 9 ct. per boe, Spinaizie 11 tot 17 ct. per KG., Radqs 20 tot 27 ct. per 10 bos, Wortelen 2 tot 4 ct. per K.G., Selderq 3 tot 5 ct. per bos. HONTENISSE. 'Huwelijks-aangiften. 2 April. Josephus de Bakker (van Eindhoven), oud 30 j. en Martha Maria Augustina Mangnus, oud 28 j. Aloui- sius de Brouwer, oud 24 j. en Mathilda de Waal, oud 19 j. 10 April. Alphonsius Fetrus de Smet (van Stoppeldijk), oud 30 j. en Jo- sephina Maria Rosalia de Potter, oud 26 j. Huwelijks-voltrekkingen. 14 April. Johannes Franciscus Maria Franken (van Roosendaal), oud 29 j. en Cornelia Maria Govaerts, oud 29 j. Gefboorten. 1 April. Augusta Maria Fran- cisca, d. van Robert Joseph Johan Lambooy en van Jeann Marie Anne Gerardine Smeets. Gretha Mathilda Francisca, d. van Ren6 Ja cobus de Theije en van Bertha Anthonia En- gels. 5 April. Petrus Honors, z. van Honors Petrus Claesaens en van Amelie Marie de Kerf. 12 April. Robert Pius Josef, z. van EJmilius Maria van Hijfte en van Maria An gela Pharailda van Damme. Overlrjden. 4 April. Philogonus van Meele, oud 72 j., echtg. van Ptoilomena van Troost. SAS VAN GENT. 'Huwelqks-aangiften. 9 April. Adolf Johan nes Verplanken, oud 24 j. en Galbriella Alexan- drina Hoefmans, oud 24 j. 15 April. Maurice de Caluw£, oud 25 j. en Bertha Emma Maria van Troost. Overlqden. Eduardus Kersbulck, oud 69 j., echtg. van Clarisse de Guijtenaer. ven: ,,Ik heb veel sterfte onder mijn kuikens. Ze zqn nu een week oud en iederen dag heto ik doode, 20 k 40 per dag. De kuikens zqn kou- welijk, zitten dicht bij de kachel, hoewel de kleur nog goed is. Ze hebben geen eetlust en geen mest aan het achterlijf, ze drogen uit, zqn mager en slap. Wat voor ziekte kan dat zijn?" ,,Mijn kuikens zijn 14 dagen oud. Nu komt er sterfte onder. Het is net of ze het in de kap hebben. Zau de koude en het trieste weer de oorzaak kunnen zijn? Ze zijn onderge bracht in een nieuwe eleetrische kunstmoeder die voldoende warmte geeft." SAS VAN GENT. Van 9 tot en met 14 April hebben zich in deze gemeente gevestigd: F. N. Willaert, zonder beroep, van Wachte- beke, B. J. J. Aamoutse, onderwijzer, van Rotterdam. A. J. H. Smeltzer, handelaar, van Destel- bergen, B. Vertrokken M. Ridolfi, monteur, naar Selzaete, B. E. C. van Acker, fabrieksarbeider, naar Ertvelde, B. HONTENISSE. Gedurende de eerste helft van April heb ben zich in deize gemeente gevestigd: J. J. Picavet, te Terhole van Hengstdqk. M. M. A. Mangnus, te Groenendijk van Amsterdam. P. J. de Vos, te Lamswaarde van Amster dam. A. I. Tempelaars, te Lamsiwaarde van Breda. A. M. J. Melsen, te Groenendijk van Ginne- ken. M. M. Voet, te Groenendijk van Wouw. A. M. de Maat, te Groenendijk van Osse- nisse. P. de Schrijver, te Lamswaarde van Dongen. A. van Damme, te Lamswaarde van Sint Jans teen. M. R. Tieleman, te Groenendijk van Waal- wrjk. v Vertrokken C. A. J. Soffers, van Groenendijk naar Hulst. A. M. Crombeen, van Walsoorden naar St. Niklaas. J. P. Bommelje en gezin, van Kloosterzande naar Axel. M. M. Christiaans, van Teihole naar Axel. F. A. M. Moorthamer en gezin, van Terhole naar Hoek. J. J. Lucasse, van Walsoorden naar Am sterdam. Voor Sluiskil16 April. Deensch s.s. KIRSTEN, 705, ledig, Brugge; Amerik. s.s. YAKA, 3376, stukg., Antwerpen.. Van Sluiskil: 15 April. Ital. s.s. DIGNITAS, 3046, ledig, Antwerpen; Belg. s.s. ROUMA- NIE, 2256, kunstmest, Tanger. Van Riemen: 15 April. Duitsch s.s. CON SUL CORDS, 552, pyriet, Oscarsham; Noorsch s.s. LUNA, 552, fosfaat, Stavanger; Belg. s.s. MAKALA, 2067, restant, Antwerpen. Voor Gent: 15 April. Zweedsch s.s. GO- THIA, 1089, steen, Lysekil; Eng. s.s. MEL ROSE, 938, ledig, London. 16 April. Lett. s.s. TURAIDA, 1475, haut, Antwerpen; Eng. s.s. TEESWOOD, 416, ledig, London; Eng. s.s. CHARLWOOD, 600, ledig. Rouaan; Eng. s.s. LESTRIS, 937, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. PANDION, 999, stukg.., Antwerpen; Eng. s.s. CRICHTOUN506, stukg., Antwerpen. Van Gent: 15 April. Eng. s.s. DONA FLORA, 292, ledig, Blyth; Fransch s.s. Md- DiEd, 1143, kolen, Caen; Deensch s.s. C. BOM. 633, ijzer, Grangemouth; Ned. s.s. MARABOE, 34l' ledig, Goole; Eng. s.s. LINK LIGHT, 75, ledig, Southampton; Spaansch s.s. DELFINA. 1855, ledig, Bilbao; Ned. s.s. QUO VADIS. 123, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. DONA ISA BEL, 290, ijzer, London; Eng. s.s. TRINGA, 972, stukg., Duinkerken; Estl. s.s. JULIA, 1138, ledig, Grangemouth; Eng. s.s. RYE, 427. stukg., Antwerpen. 16 April. Noorsch s.s. LOKE, 1432, ledig, R'dam; Estl. s.s. MERISAAR, 1288, ledig, Birkenshead; Duitsch s.s. MONTAN, 691. ledig, R'dam; Zweedsch s.s. SKARABORG, 849, ijzer, Stockholm; Spaansch s.s. KON- STAN, 1044, ijzer, Newport; Eng. s.s. CAR- TERSIDE, 350, ijzer, Llanelly.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 7