•.-—'sssjs -^p-SS^ 00,4 JUNIOR' Predikbeurten Feui Melon- vertellingen j*ifP'J'sjjs I j S3 I c?> l^'decoi* o"4 5 tnTtgaat om meristfhenlevgtig? HOEK. AXEL. RECHTSZAKEN. VOETBAL. BRABANTSCEE BRIEVEN. auto - ee te groot die «jn b°C yerraderUi^® ^m^9e^chen. goede OIa drie f^s.Don^ ankorat het op sloeg, en het zonnetje maakte zich weeral op om aan zijn dagtaak te beginnen, toen de velen bij het sluiten nog aanwozig, zich naar huis begaven. Alles en alles dus een zeer geslaagde avond, waaraan „Onder Ons" en haar leider de heer M. P. Harte, met genoegen kunnen terug- denken. Hiermede is voor dit orkest vermoedelijk wel het seizoen geeindigd, en we hopen dan ook, dat de tijd van studie die nu weer aanbreekt vruchtbaar zal zijn, en we volgend seizoen op een mooi repertoire zullen worden onthaald. Auf Wiederhoren! DE K. R. O. TROUBADOURS maken een tournee door ons land en zullen onder leiding van John Kristel, Donderdag a.s. in het Luxor-Theater, een kunstavond geven aan de liefhebbers van hoogstaande muziek- en zangkunst, waerbij de heer Jan Halm als ccnferencier optreedt, welke taak hem volkomen is toevertrouwd. Voor de radio-luisteraars zijn de K. R. O.- Troubadours geen onbekenden en luisteren zij de uitzendingen voortdurend op met hun vroolrjke klanken. Verwacht kan dus worden fwaar de ge- legenheid zich biedt om de Troubadours in eigen omgeving te beluisteren, men dit door een drukke opkomst zal weten te waardeeren. HET GROENE KRUIS. Voigens de Z. Ndb. is in de algemeene ver- gadering van de Prov. Zeeuwsche vereeniging „Het Gnoene Kruis" te Middelburg rapport uitgebracht over het financieel beheer van den vroegeien secretaris-penningmeester, den heer Nieuwenhuize, waaruit bleek, dat het teikort de sam van 5283,64 bedroeg. De af- rekening met de familie is nog niet beeindigd. RADIOLEZJNG OVER DE MOEILIJK HEDEN DER PHI MY EEHO 11 ERS Aanstaande Zaterdag 18 April zal de in pluimveehouderskringen welbekende en zeei geziene heer Mr. H. W. J. Sannes te Holl. Rading des namiddags om half vijf in de studio der V.A.R.A. een lezing houden over: „De moeilijkheden der Pluimveehouders". Wij maken hiermede de pluimveehouders onder onze lezers op deze rede van Mr. San nes attent, opdat zij niet verzuimen htm radio- toestel op Hilversum, golflengte 301,5 M. at te stemmen. Bijz. Vrijw. Landstorm. Bij de op Woensdagavond alhier gehouden schietoefening van den Bijz. Vrijw. Landstorm ontvingen de heeren J. de Kraker, met 191 p., J. de Ritter, met 189 p., G. Buijze, met 183 p., J. de Putter, met 183 p. en J. de Feijter Lz., met 180 p., het brevet voor scherpschut- ter over 1935, uitgereikt door 't Zeeuwsch verband van het Vrijwillige Landstormkorps. Gevonden voorvverpen. Omtrent de volgende gevonden voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen bij den gemeente- veldwachter: 1 boodschaptasch en 2 huissleutels. Zanguitvoering. Het was Donderdagavond voor de vrienden der muze een aangenaam uur. In de Gehoor- zaal hadden zich verzameld de Chr. gemengde zangvereenigingen .Excelsior" van Hoek en „De Lofstean" van Ter Neuzen, benevens het Chr. Neuzens Mannenkoor. Dcor leden en be- langstellenden was de zaal geheel gevuld. De voorzitter van Excelsior", de heer C. Zegers, sprak een openingswoord. 'Hij. riep alien het gebruikelijke welkom toe, in 't bij zonder de beide genocdigde vereenigingen. Het doel van dezen avond was, de liefde voor de zangkunst te verhoogen. Nadat gezongen was Ps. 133 1, ging de heer Zegers voor in gdbed. Ajfwisselend werd nu door de genoemde ver- eeigingen gezongen. Het was te merken, dat Excelsior" de jongere zuster van ,,De Lof stean" was. Toch heeft ook zij, onder leiding van cfirecteur Van der Peijl, flinke prestaties gelevend, al was de klank, die de Neuzensche vereeniging liet hooren voller en krachtiger. E>it lag hem ook wel aan 't grooter aantal leden. Het mannenkoor deed zich hooren op een wijze zooals het den mannen past: forsch en stebk. Directeur Van Fraaijenhove oogstte veel lof in met zijn vereeniging. Het viel ens op, dat ook nu weer de klacht geuit werd over: „zwaar zingen". Reeds meer- dere malen hoorden wij een dergelijke klacht. Het schijnt dat de zaalbouw niet in alle op- zichten voidoet aan de eischen die gesteld mogen worden. Door den voorzitter van het mannenkoor, den heer P. K. Dees, werd een kort propa- gandawoord gesproken. Hij sprak over de moeilijkheden om een voldoend aantal zangers te krijgen. De gave, die God in de zang schonk, moeten wij weten te waardeeren. Spr. hoopt, dat de band van liefde en vriendschap steeds hechter worden zal en eindigde met een zegewensch voor .Excelsior". De heer A. van Gelderen droeg enkele stukjes voor die bij de beaoekers wel in de smaak vielen. De voorzitter sloot na enkele slotwoorden deze bijeenkamst. Wij merkten onder de zangers en zangeres- sen enikelen op, die nog niet de goede adem- haling, een eerste vereisdhte immers, te pak- ken hadden. Inplaats van de ,,middenrifs- ademhaling" kwam nog voor de zeer ver- keerde ,,schouderademhaling", waarbij de schoudertoppen zich verheffen. Ook de voordracht was nu eens beter dan weer minder. Dat de leden toch ook goed de woorden doorvoelen en niet alleen maar be- grijpem. Men moet immers zelf ontroerd zijn om te kunnen ontroeren? Horatius zei reeds: „Wilt ge mij doen weenenween!" Hij is artist, die de ontroering bij zictoizelf vermag op te wekken en ze weet over te brengen op anderen. Dan is er geen dilettantenwerk ver- richt, maar is er een taak vervuld die ,,des kunstenaars" is. Laat elke vereeniging eens zorg besteden aan bovengenoemde punten en dan ook niet vergeten de juiste mondstanden aan te lee- ren, het zal ongetwijfeld het peil hooger op- voeren. Uniform pet. Naar we vememen zullen deze maand ook de werkende leden van de Chr. Harmonie- vereeniging ,,Hosanna" een uniformpet ont- vangen, hiertoe in staat gesteld door guile en voile medewerking der begunstigers. Openbare verpachting. Ten overstaan van notaris Fanoy had gis- tergn in het Centrum een openbare verpach ting van landerijen en aanhoorigheden plaats, ingaande 1 October a.s. voor den tijd van 7 jaar, ten venzoeke van de Commissie van den Openbaren Understand te Gent. Een 300 per- sonen waren aanwezig. Bijna alle landerijen etc. 'bleven in gebruik bij de oude pachters, met uitzondering van een hofstede onder Boschikapelle, thans in pacht bij C. Brugge- man aldaar, die thans werd gepacht door den heer Theo Baecke te Biervliet, voor de scan van 4230. Openbare vergadering. Vaniwege de Christelijke Oranjevereeniging hier ter plaatse werd j.l. Woensdag een open- bare vergadering gehouden te Kijkuit in het vergaderlokaal der Hervormde Zondagschool, aldaar. De vergadering was maar matig be- zocht en werd gepresideerd door den heer W. A. den Boggende, alhier, die de bijeenkomst met gebed opende. Na het zingen van Psalm 98 1, sprak de heer H. Zegers over „Des Konings Heiligdom". Na deze rede werden van Psalm 74 gezongen de verzen 12 en 15. Na de pauize werd allereerst een couplet ge zongen uit Valerius Gedenckklanck „0 Heer, die daer des hemels tente spreyt", waama door den heer S. J. van Harn, hoofd der bijz. school te Zoute Spui, werd gesproken over ,,Kijk uit". x Tenslotte werd de bijeenkomst besloten met het zingen van gezang 180 1 en dankgebed. „HET CENTRUM". Na het boeiende Paaschprogramma, volgt thans weder een zeer belangwekkend pro- gramma, bestaande uit een tweetal bijzondere boofdnummers, die vol afwisseling zijn. Als eerste hoofdnummer gaat het mooie filmwerk ,»Rumba". De sterren uit Bolero" opnieuw tezamen in een film, gebouwd rond een dans. Rumba" echter kan bogen op een nog ster- ker scenario, met meer spanning, meer come- die, meer drama, en op een artistieker, fil- mischer uitwerking. En daarnaast wordt er weer gedanst, door Raft en Iris Adrian, door Raft en Margo, door Raft en Carole Lombard en door uitgezochte revue-girls, als nooit tevoren! Het spel is af hetgeen niet anders te verwachten is bij het optreden van sterren als Raft en Lombard, van een komiek als Overman, van een fas- cineerende persoonlijkheid als Margo. En Marion Gering, de regispeur, heeft van Ruonba een film met rythme, met een ge- weldige schwung gemaakt! Cuba Havana beroemd tropisch oord waar de toeristen heengaan om in het binnenland de origineele rumba te zien dansen, toovert Paramount U op het doek voor, on- navolgbaar van sfeer. Rumba! de liefdesdans der Cubanen! Rumba! een film van liefde, drama en dans! Daarna volgt een bijzonder sterke speel- film „Drie dagen bij de levenden". Deze film wijkt in zooverre van de gewone rolprenten af, dat zij naar een zeer oorspron- kelijk gegeven is opgebouwd. De spanning ontbreekt geen oogenblik en men ziet het leven zich afspelen met al zijn liefde en leed, met al haar dagelijksche ongelukken, bran- den, scheepsrampen en haar verwoestende oorlogen. Maar in deze drie dagen heeft geen enkel sterfgeval plaats, zijn bij al die onge lukken geen slachtoffers. Dit geeft een groote spanning aan deze film, die onafgebroken fcoeit en tot emstig nadenken stemt. ENKELE TO ELI C HTIN GE N" OP HET KLIMOPZEGEL. Het blijkt dat sommigen nog niet geheel op de hoogte zijn van het Klimopzegelsysteem. Enkelen denken: dat de groote koopdag die op de markt zal worden gehouden, een Amerikaansche koop dag zal zijn, waarbij men bij ieder opbod het geboden aantal punten zal moeten deponeeren. Dit is niet zoo. We houden een doodgewont koopdag, net als de koopdagen die we hier gewoon zijn. Aan hem die het hoogste aantal punten biedt, zal den koop worden toegewezen. De groote attractie is dat op onzen koop dag alleen het „Klimopgeld" 't is te zeggen het Klimopzegel, waarde beeft. Anderen denken: dat, als er, in 't ergste geval, zegels moes- ten over zijn, 't is te zeggen, de goederen zou- den verkocht zijn en er zijn nog koopers met zegels in den zak, dat dan deze zegels waarde- lcos zijn. Ook dit is niet zoo. De zegels be- houden ten alien tijde hunne waarde. Er zijn geen nieten. Zijn er zegels over, men spaart ze eenvoudig op tot de verkooping die zes maanden later wordt gehouden. Het Klimop zegelsysteem loopt jaren door en steeds twee- maal per jaar wordt koopdag gehouden. Wie dan op de eerste koopdag niet ten voile zou slagen, kan des te meer zegels hebben op den volgenden koopdag en wordt dan misschien nummer 6en. Op deze manier zijn er inder- daad geen nieten. Weer anderen denken: dat op onzen koopdag wat oude rommel zal te koop geboden worden. Geheel mis, dames en heeren. Niet de winkelier zelf levert de waren. Het bestuur van „Ter Neuzen Klimop" koopt zeii alle goederen in; deze zullen van prima kwa- liteit zijn, zoodat het bestuur zich ten voile verantwoordelrjk stelt voor alle afgeleverde goederen. Het Klimopzegel is Klimopgeld, en op den koopdag zal het bewijs worden geleverd, dat onze zegels vertrouwbaar zijn. Wanneer nu den Klimopwinkelier op derge lijke attractieve wijze een bijzonder voordeel den klanten aanbiedt, verwacht hij dan ook dat de koopers dit zullen weten te waardeeren en hunne schreden uitsluitend zullen richten naar de Klimopwinkels. NAMENS HET BESTUUR, ARROND.-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van Vrijdag 17 April 1936. Het volgende vonnis werd uitgesproken: A. S., oud 56 j., cafehouder en winkelier te Clinge, is wegens bevoordeeling van enkele schuldeischers bij faillissement veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. De volgende zaken werden behandeld: A. C. S. v. B. V., oud 29 j., arts, wonende te Ter Neuzen, was op 21 Januari 1.1. door den kantonrechter te Ter Neuzen veroordeeld wegens overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet, gepleegd te Ter Neuzen, tot 100 boete of 20 dagen hechtenis, met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen, voor den tijd van drie maanden. De verdachte was tegen dat vonnis in hoo ger beroep gekomen. Deze zaak werd uitgesteld tot 8 Mei a.s. R. A. v. G., oud 19 j., vlasser, wonende te Clinge, werd ten laste gelegd, dat hij op 28 Augustus 1.1. te Clinge Petrus van Haute heeft mishandeld door hem1 opzettelijk te slaan. Eisch vrijspraak. GEMEENTE-ONTVANGER TOT ACHT MAANDEN GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. De Bredasche rechtbank veroordeelde Don derdag J. B., gewezen gemeente-ontvanger te Gilze-Rijen, wegens door hem gepleegde ver- duistering van bedragen uit hem toever- trouwde kassen, tot een totaal bedrag van ongeveer f 4000, welk bedrag intusscher. grootendeels is aangezuiverd, tot 8 maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van preventieve hechtenis. De eisch was tien maanden gevangenisstraf. waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. ZONDAG 19 APRIL 1936. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., de heer Ph. J. Greeven, Jeugddienst; 2 u., Dr. L. J. Cazemier. SLUT9KIL. 9.30 u., de heer W. J. Foumier; 2 u., de heer Ph. J. Greeven. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. ■HOEK. 9 u., Ds. E. Raams; 2 u., de heer W. J. Foumier, van Sluiskil. ZAAM3SLAG. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. KLOOSTERZANDE. 9.30 u., Ds. A. Dronkers. Bed. H. Doop. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., Ds. E. Nawijn, van Bergum; 2 u., Ds. E. Nawijn, voorb. H. A. AXEL. 9.30 u. Ds. Kok, van Zaamslag; 2 u., Ds. Post. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. J. A. Vink. ZAAMSLAG. Geen opgave ontvangen. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., Ds. Baay, van Tholen. Lokaal „Eben-Haezer". Dekkerstraat Ter Neuzen. 6 u., Dr. L. J. Cazemier. Roomseh-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Dienst; 2.30 u., Lof. DE WEDSTRIJDEN. Kampioenschap van Nederland. f De afdeelingskampioenen zijn thans alle bekend en komt nu voor deze clubs de groote strijd om de eerepalm. Be-Quick treedt thans reeds voor de tweede maal in het veld. Haar eerste wedstrijd tegen N.A.C. was niet fortuin- lijk en maakte zij geen grootschen indruk. Zij zal thans op haar terrein ontmoeten de Ooste- lijke kampioen Enschedd en wellieht dat zij thans beter voor den dag zal komen, want Enschede behoort niet tot. de sterkste tegen- candidaten. De grootste strijd is wel die van Ajax tegen Feijenoord, want naar het zich laat aanzien zal een dezer clubs het kampioenschap be- halen. Bovendien spelen in deze clubs eenige Nederlandsche elftal spelers, waaronder de sympathieke aanvoerder Van Heel. Het is te hopen, dat het weder wat zal medewerken, want men kan er van op aan, dat deze belang- rijke wedstrijd wel voor een uitverkocht huis zal plaats hebben. TWEEDE KLASSE. De BaronieHero. Hero heeft den laatsten tijd haar aanhan- gers wel teleurgestfcld want wel nimmer zul len haar kansen zoo goed hebben gestaan dan dit seizoen en nu het kampioenschap als het ware voor het grijpen was, komen daar de nederlagen tegen zwakke zusjes en alleen door het falen van TSC bestaat thans voor Hero nog de mogelijkhei/d met haar gelijk te komen en zal eventueel een beslissingswed- strijd moeten volgep. Gezien de slechte resul- taten is het nog lang niet zeker dat Hero er in zal slagen haar plaatselijke zustervereeni- ging De Baronie de overwinning te ontfutselen en zelfs een gelijk spel kan al voldoende zijn om daarmede de kans van de eerste plaats absoluut te verspelen. Mlddelburg—RBC. Door het falen van Hero kreeg Middelburg weer een goede kans doch het was opmerkelijk dat ook Middelburg teleurstelde in haar strijd tegen Dosko en zoo mocht het haar niet ge- lukken van de laatst geboden kans te profi- teeren. In het allergunstigste geval zou zij nog gelijk met TSC kunnen komen en ook met Hero doch Middelburg heeft het zelf niet meer in de hand en moet dus alleen hopen op nederlagen van haar medecandidaten en dat is al een heel slechte positie. Nu heeft RBC vorige week getoond, dat zij niet zoo maar van plan is om deze kampioenscandidaten tegemoet te treden en bovendien moet zij ook nog op haar tellen passen, want haar voor- sprong is toch ook niet zoo bijster groot, zoo dat de strijd om de laatste plaats te ontloopen nog lang niet beslist is. Dosko—TSC. Dosko heeft getoond, dat zij niet van plan is om de degradatiewedstrijden te spelen en het sterke Middelburg ging vorige week door haar geslagen naar huis. Nu krijgt Dosko weder een kampioenscandidaat op bezoek en waar TSC daarmede haar 18den wedstrijd speelt, zal het voor haar een zeer belangrijke wedstrijd zijn waar zeer veel van zal afhangen. Immers een overwinning brengt TSC definitief op de eerste plaats, al kan Hero dan nog met haar gelijk komen, zoodat zij minstens in een beslissingswedstrijd zal moeten uitkomen, ter- wijl in het gunstigste geval een overwinning op Dosko tevens beteekent het behalen van het kampioenschap. Dosko moet echter nog hard strijden om de laatste plaats te omzei- len en zoo verwacht men te Bergen op Zoom weder een zeer felle kamp. VlissingenGoes. Goes zorgde wel voor een Paaschverrassing want niemand had durven hopen op een over- winning op Hero en toch slaagde Goes er in haar positie te versterken. Alleen doordai ook Dosko haar voorbeeld volgde was oorzaak dat de laatste plaats door Goes nog niet kon verlaten worden. Bovendien is het thans de voorlaatste wed strijd van Goes, dus veel kansen worden haar niet meer gelaten. Zij krijgt echter te Vlis singen een club te bestrijden die zich ook nog niet behaagltjk kan gevoelen en die bij een nederlaag zelfs gelijk met Goes zou komen te staan. Men kan er dus wel op rekenen dat beide clubs zich tot het laatst krachtig zullen inspannen, want er hangt voor hen zeer veel van af. DERDE KLASSE. OostburgHoofdplaat. Oostburg haalde een streep door de ver- wachtingen van Hoofdplaat door haar een nederlaag toe te brengen en daarmede ver- kreeg Hulst nog onverwacht het kampioen schap. Nu kan Hoofdplaat wel revanche nemen dioch de kansen zijn voorbij en zoo wordt het een heel gewone ontmoeting, die zonder eenig belang is, met Hoofdplaat als de sterkste. VRIENDSCHAPPELIJKE ONTMOETING. TemeuzenHulst. Dat Ter Neuzen tenslotte haar reis naar Zwolle om de Zwolsche Boys voor de 5de ronde van den K.N.V.B.-beker te ontmoeten, zal menigeen hebben teleurgesteld want daarmede is tegelijk de kans om alhier een der vooraan- staande Eerste Klasse-clubs te krijgen voor bij. Daarbij is tevens teloor gegaan een mooie gelegenheid om een krachtige propaganda te maken voor de voetbalsport en niet te ver geten een niet te versmaden buitenkansje voor den penningmeester, dus voor de ver eeniging, die een verstijving van de financien niet onwelgevallig zal zijn. Nu Hulst het kampioenschap heeft behaald, waarvoor een gelukwensch op haar plaats is. is het zeer natuurlijk dat zij tracht door ster- kere clubs te ontmoeten haar training voor de moeilijke promotiewedstrijden voort te zetten. Het is dus voor haar meer dan een vriend- schappelijke wedstrijd en kan men verwachten dat zij geheel compleet de strijd tegen de Tweede Klasser Terneuzen zal aanbinden. zoodat men een stevige en aantrekkelijke strijd kan tegemoet zien. BELGIeN EDERL A ND. Doelman Mul speelt niet. In verband met het feit dat hij sedert den wedstrijd H1BSAjax volkomen uit vonm is, en zich uiterst onizeker voelt, heeft Mul, die de laatste maal tegen Belgie ons nationale doel heeft verdedigd, besloten zich niet beschik- baar te stellen voor den wedstrijd Belgie Nederland te Brussel. De HBS-er is van meening, dat een maand wedstrijdrust hem goed zal doen. Dat neemt niet weg dat hij op advies van Bob Glenden- ning den trainer van het Nederlandsch elftal zal blijven deelnemen aan de gebruilfelijke training op het terrein van VUC. Glenden- ning gelooft {iat een nog intensievere training Mul over de crisis zal heenhelpen, welke hij thans doormaakt. In verband daarmede heeft Mul zich, zoo de technische commissie zulks wenscht, beschikbaar gesteld als reserve- doelman voor den wedstrijd tegen Belgie op 3 Mei a.s. Ulvenhout, J.4 April 1936. Menier, Wat was me dieen wagel van deuzen morgen toch zwaar! Nie dat ie zoo kolossaal gelajen was. Zaterdag was ie heel wat lochter en toch zat er toen drie keer zooveul op! Ge verstaat, amico! 't Zijn plazierige, roomzoete dagen geweest, waarover ik deuzen avond nog 'ns geren 'n briefke schrijfdagen die 'k nog 'ns geren naproef, nog 'ns geren sjuust als de poes, mijnen baard van aflik. Voor Trui is 't nie druk geweest. De kin- ders komen allemaal de volgende maand, bruiloft! en eigenlijk kwam heur dat goed gelegen; want zoo 'nen schoonmaak, na veer- tig jaren trouwen dienst, allez, Trui is ook zoo jong nie meer. Ik begin er zelfs al sterk over te prakizeeren, om voor de bruiloft heur wat bij te knippen. Ze loopt hier en daar uit als 'nen overjaarschen eigenheimer, die in den kelder overwinterde. Twee dagen is ze stillekens gelukkig ge weest in haar schoone, kristalpropere, ver- nieuiwde huiske en ouwe meuibeltjes, waarop ze veertig jaren wreef, boende en poetste en waarmee ze nog even content is, als op den dag van ondertrouw. Contenter nog! Want dingskens die alto om oe henen zijn geweest, zijn stukskens van oew leven geworden. Meubeltjes waarin de kinders zijn groot ge worden, zijn toch weerdevoller, zijn veul schoo ner in oew oog, dan glazen tafelblajen op ver- nikkelde gaspijpen; den moderne stoeltjes waarop gemoei wordt van 't zitten. Twee dagen is zij stillekens gelukkig ge weest tusschen glanzende bullekens, waarop den politoer zit van veertig jaren goeie zor- gen. Van veertig jaren lief en leed. En dieen glans, amico, die kan den meubel- architect toch nie aanbrengen op de ,,zake- lijkste", op de ,,modemste" op de „nieuwste" meubels nog nie, al zgn ze vemikkeld, gelakt en blinkend als 'nen hagelnieuwen Ford. Ik wil daar mee zeggen: mode in meubels is even zinloos, als huwelijken van 'nen „blau- wen Maandag." Maar genoeg. Laat ik nie gaan filosofeeren over 't leege, 't zinleege van deuzen modemen tijd, van den modemen mensch, die bij gemis aan den zach- ten glans van 't leven zelvers, nou den lak- kwast zet op z'n haren, op z'n nagels, op de fietsbuizen van z'n meubels. Genoeg, zeg ik, want 'k zou geen ruimte overhebben meer, .vocft m'nen Paasch, of lie- ver gezegd: voor 't plazier da'k met Paschen heb gehad! Trui liet me geren weggaan, want ze is zoo zluinig op haar nieuwe gordijntjes voor de bedstee, voor de ramen; op heuren schoon- maak kortom, die zoo blijven moet tot ons feest da'k ze 'r werendig van verdenk, dat ze mij daarom zoo'n bietjeloost'n Spiksplinternieuwe ervaring na veertig jaren. Tweeden Paaschmorgen b.v., als ik zo m'n smoesje maken wou, om 's middags mee de kameraads te gaan schieten, dan liep dat zoo casueel voor me af, daf "k efkens twee trek- ken aan m'n pijp moest doen, voor ik deuzen nieuwen, tijdelijken toestand heelegaar besefte. Ik begon z66: ik keek 'ns uit 't raam, onder de gordijn door en zee, alsof ik ze voor 't eerst van m'n leven zag: ,,wat 'n schoone, hooge locht, vandaag. Wel killekes nog! maar ,,Ga-g-ei s uit, zee Trui. En da zee ze zoo „gewoon" en effen-af, da'k die twee trekken aan m n pijp noodig had, om rtiijncn gedach- tengang 'nen anderen draai te geven. Welja! Als ge zoo veertig jaren eerst tien zinnekens tot een behoorlijk smoesje in malkaar moest kneejen om weg te komenAlles wordt gewoonte. ,,'k Gaai 'n bietje schieten," zee ik toen. „Waarom nie!" Trui weer. Ik docht, daar doe'k nog 'n bietje bij en zee: ,,'k had daarveur al afgesproken mee de jongens." „AUieht," zee Trui en toen amico, toen dui- zelde 't me efkens! Want toen kreeg ik toch dat kouwe gevoei over m'nen rug, vanja, hoe zal 'k dat zeggen Luister, zoo: 'n paar jaar gelejen hielp ik mee aan den schoonmaak en had twee urea: staan krabben op 'n bovenlicht om er oud glaspapier af te krabben mee 'nen eerpel- schilder. ('n Echt pee-karweike!) n Bietje driftig door Trui's op- en aan- merkingen, begost ik na twee uren krabbelen, te zeemen. Entoen drukte ik de ruit in duuzend gruzelementen. Ge hoeft niks te vragen Daar stond ik; mee twee verprutste koste- lljke schoonmaak-uren, mee 'nen bloeienden duim, en... mee 'n wijf afjjn! 't Is verjaard. Maar ik had gisteren 3juust zoo'n gevoei als bij die kapotte ruit, toen Trui zee: ,,krak"' oneeb, dat zee die ruit; Trui zee: „aUicht" Maar 't klonk sjuust eender! Had ik daarvoor veertig jaren m'n smoes- jes zorgvuldig staan construeeren, terwjjl zij me al veertig jaren van begin af in de gaten had en me kalm had laten aanknutselen Ik moet wel 't zelfde stomme gezicht ge- trokken hebben, als toer. mee die ruit, want Trui draaide d'r eigen om, nog al rap en slefte naar 't achterhuis „Allicht." Als ik *op de schietbaan stond, achter de „Gouwen", dan schoot ik m'n eerste zes ptylen voor schandaal af en zee: „allicht". ,,Ja," zee onzen keizer, den Blaauwe: „daar staat te veul wind, allicht schiet ge 'r dan neffen, Dre!" Maai' hij..., hij tooverde na mij zeuven rozen in zijnen heul (12 schoten) en ik zee weer: „allicht". „Den keizer, ee," vulde den Fielp aan, die ook al z'n schoten had zien wegwaaien. Nou is den Fielp al 'nen heel kwajen schutter. Dat zit 'm minder in z'n scniet-oog, dan in zijn kolossa.en buik. Z'n armen zijn gewoonweg te kort, als ie den boog, daar in de verte, waar den buik er- gens ophoudt, moet spannen. Zoodoende kan ie nie vast aanleggen, maar als voorzitter, - Ja> dan moet ie toch zoo nou en dan 'ns 'nen boog vasthouwen! Hijzelf beweert, dat ie in den loop van de jaren minder van gezicht is geworden, maar' laat ik oe zeggen: hij brilt alleen maar in den gemeenteraad, waar den nieuwen veldwachter altij achter 'm staat, om telkens den bril op te vangen. Want olifanten brillen nie en toch zou den Fielp, zoo'n maat noodig hebben! Da's al sjuust als mee z'n hoedjes; daar is op de heele weareld niks. dat hum past Of 't moet aangemeten zijn, tot 'n handschoenen toe. Als wij zoo wel 'ns bij hum in de bakkerij kaartspeulen, dan hangt daar aan 'nen spijker achter de deur, z'n blaauw-linnenschen werk- broek. Nou, dat ding is zoowat stijf van den deeg, die hij daar altijd aan smeert en als ge dat ding daar stijf en bol ziet uitstaan aan die deur, dan moet g'al heel erg de smoor in hebben, om nie stil te lachen. 't Is sjuust 'men Zeppelin die pas 'n weareldreis achter den rug heeft. Niks as „buik" en ,,gewitwel"; ruimte voor twee uitstaande perepluies. „We scheien er af," commandeerde den Fielp. ,,Hal de schoten waaien weg lijk Afijn! De vergelijking was nie slecht, maar voor de krant „minder geheigend", zou den Edelachtbaren Philippus zeggen. Toen zijn we rap binnen gegaan, daar brandde lekker de kachel. Die kosten we heb ben! Want schieten doet ge in oew hemds mouwen en 't kiepenvel stond op ons ljjf! Den Joost uit Oosterhout was er nie van daag, die was mee den Paasch naar z'n kin ders, ge weet: hij is weduwman. Dus viel den Jaan in voor den Jozef. Janus spult altij nog al fortuinlijk en den Fielpnouja, die piekt nog altij! Die waagt teveul. Drie keer ging ie pico, drie keer liep 't fali- kant. En 't ergste: drie keeren ook was 't den Jaan, die den Fielp erbij lapte! Ondertusschen is Janus gepensionneerd, Ijjk ge weet, dus Z.E.A. Fielp Beeckers is z'n orer- wicht van 'n kwarteeuw lang, op den Jaan kwijt! En toen den Jaan tot drie keeren toe den Fielp had gelapt, wier 't toch wel wat be- nauwd aan ons tafelt.je. Den Fielp zweeg. Maar hij zag wittekens. Janus zweeg nie. Zelfs ging ie den Fielp uitleggen, dat ie 'n „reiuze- kafferstreek" had uitgehaald. De temperatuur steeg. Toen zee den Blaauwe: „jaja, Jaan, maar kh&rtspeulen is zoo makkelijk nie De temperatuur steeg steeds. Ik zweeg. Na veertig jaren trouwen dienst 106rt den mensch op tijd zwijgen, amico! Vooral als ie pas w00r 'n ,,ruit gebroken" heeft! ,Js nie waar, Dre," betrok den Blaauwe mij er toen in: ,,bij kaartspeulen mot ge nie zit ten slapen!"' En voor ik 't wist, viel uit m'nen mond: „al 1 i c h t". Pats! „Hastnoumaaruitis!" viel den Fielp uit. En toen lei ie z'n knuistje (waar aan de hand schoenen moeten aangemeten worden!) zoo onbehouwen op 't tafeltje, dat zijn eigen citroentje mOt hoofdschuddend, beenenbevend in zwijm viel, waarna den dikken, suikerigen Citroen over 't tafeltje kronkelde als 'nen langen pier.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6