mm'm ....Mi m\m Een wonder-middel tegen PRIKKEL-hoest! akker'S Abdijsiroop If}®w® Sport Gemengde Berichten Dam- en Schaakrubriek het beproefde hoest-geneesmiddel bakhuys naar frankrijk? DAMMEN. INGEZONDEN STUKKEN. 16 SCHAKEN. 8 7 6 5 4 3 2 1 pam WW m is de vanouds beproefde Akker s Abdij- siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude lijden bekende „genees-kruYden Apotheker Dumont heefl daaiaan nu ioe- gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap. Hog meer dan vroeger is nu Verlaagde prijzen: f 0.75, f 1.25, f 2. per flaeon. (Ingez. Med.) Toegezegd wend, dat de Z. L. M. dit streven, om op deze wijze tot meerdere export van vee uit Zeeland te geraken, als zijnde een iandlboulwbelang, zal steunen. Teeltplan 1936. De drie oentrale landibouworganisaties ont- vingen naar aanleiding van een eertijds ge- daan verzoek bericht van den Minister van Landlbouiw en Visscherij, dat bij de steunver- leentng aan de erwten de vastgestelde richt- prijs zal gelden voor superieure kwaliteit. De vergadering was van meening, dat de richtprijis welke thans op f 9 per 100 kg is gesteld en reeds aan de lage kant is, integen- deel voor gemiddelde kwaliteit bdhoort te geldlen. Het Landlbouw-Comite zal worden verzocht stappen te ondernemen opdat aan dit alles- zins bil'lijk verzoek zal worden voldaan. Afvaardiging vergadering G.T.Z. en L.C.O. voor Zeeland. Naar de algemeene vergadering van de ge- westelijke tailwe-organisatie voor Zeeland en de landbouwcrisisorganisatie voor Zeeland werd afgevaardigd de heer P. Sdheelede Putter te Bieze'Iinge. Oraze correspondent te Parijs telefoneerde ons: Het Parijsdhe sportdagfblad l'Auto verneemt uit Marseille, dat vergevorderde onderhande- lingen gaande zijn tusschen de Olympique de Marseille en den middenvoor van het Neder- landsch elftal Bakhuys. Bakhuys, aldus het blad, zal als midden voor van genoemde clulb optreden, te begin nen met het volgende seizoen en zal zich, als een accoord tot stand komt, als Franschman laten naturaliseeren. Tot zoover onze correspondent en l'Auto. Wii gelooven er geen woord van! (N. R. Crt.j AANRIJDING BIJ NI LAND. De burgcmeester van Nuland verzoekt op- sporing van den bekenden smokkelaar de C. uit Nijmegen, verdacht van het veroorzaken van een aanrijding op den rijksstraatweg 's HertogenboschGrave onder de gemeente Nuland. Dit is dezelfde persoon die eenige jaren geleden in de grensgemeente Ottersum met groote vaart een commies, die zijn auto wiide aanhouden, omver heeft gereden. De commies is toen aan de gevolgen overleden. De wielrijders Pijneniburg en Slaats, die bei- den per auto van een wielerwedstrijd uit Leeuwarden terugkeerden, reden vlak achter den bewusten auto van de C., toen de aan rijding te Nuland geschiedde. De renners zagen. dat de met groote vaart rrjdende auto over den weg zigzagde. Plotseling kwam deze auto op het rechts van den weg liggende fiets- pad in aanraking met het rijwiei van der. landbouwer van R. uit Nuland. De man werd 428. Oplossingen. No. 19. Uit „Damleven". Zwart8, 9, 15, 17, 18, 27, 28, 37. Wit: 30, 34, 38, 39. 40, 43, 47, 48. (Ben bekend slag-type, dat in Belgie „Coup de Bernard" heet. Wit wint door 3933 (zw. 28X39); 4741 (37X46); 3832!(46X38 meerslag en de stukken pas na de slag wegnemen)34X14!!. waarna zwart op tempo verliest. No. 20, van O. Baeke, Antwerpen. Zwart: 7, 8, 18, 20, 30, 35, 36. Wit: 17, 28, 38, 40, 44, 47, 49. Een zuivere bewerking van een oud slot- motief in miniatuur-vorm. Wit speelt 2823 (zw. 18X29); 47—41 (36 X 47); 17—12! (47X 50); 12X3! (35X44); 3X1!' (w. gedwongen 5R 45); 49 X 40, enz. wint. No. 21, van C. P. van Maelsaeke, Ter Neuzen. Zwart: 7, 13, 14, 17, 18, 19, 21, 22, 24, 25, 2g 35 Wit: 31, 32, 33, 34, 36, 37, 39, 40, 42, 48, 50. Een goed geconstrueerd slagpndbleem, dat tal van oplossers voor grote moeilijkheden plaatste. De heren A. van den Berghe te Luik en K. Vemeirt te Merxem (Antwerpen) complimenteerden den auteur met dit eerste probleem, dat van zijn hand verscheen. Wit speelt achtereenvolgens 4238 3328!; 50—45 32—27; 36X9; 45—40!; 48-A2; 40- 35 en 35X2. Zwart steeds verplicht of naar keuze slaan. No. 22, van K. Vemeirt, Merxem. Zwart: 9, 10, 12, 17, 18, 19, 20, 23, 45. Wit: 21, 27, 28, 31, 32, 33, 39, 41, 44. Aardig meerslagwerk, misschien een ietsje te gnof. Wit 4440 (zw. 17X46); 2722 (18X29); 3934 23X32); 34 X 3 (45X 34) en 3X5!! wint. No. 23, van A. Rulbbens, Merxem. Ziwart6, 9, 10, 13, 15, 17, 18, 23, 26, 28, 36. Wit: 16, 20, 24, 27, 34, 37, 40, 42, 43, 44, 47. Oak hier een opsluitmotief, waanvan de be werking ons al avenmin kan bekoren als no. 22. We missen hier het ftjne, het suibtiele, het kunstzinnige, dat ons zo treffen kan in de scheppingen van probleemikunstenaars als Ir. Vrijlandt. Dr. Belinfante, Mantel, Weiss, Falbre, A. A. Potman, om er maar enkele te noemen. De product en van Belgische bodem voelen nog wat „ruw aan". Alleen Bordon, Baeke en misschien Moureau leveren daar proble- men, die het „ruwe", het „ongeschaafde" der beginnelingen-periode te boven zijn. In no. 23 wint wit als volgt: 47—41; 3429; 27,21; 21X3; 3731; 1611 en 3X50. tegen den grond geslagen en bleef bewuste- loos liggen. Later bleek dat'hij een hersen- schudding had opgeloopen. Voorbijgangers brachten het slachtoffer naar een naburige woning, waar een geneesheer eerste hulp verieende. Intusschen waren de wielrenners de achter- volging van den automobilist begonnen, die met woeste vaart, zonder zich om zijn slacht offer te bakommeren, in de richting Den Bosch was doorgereden. Met een vaart van 90 K.M. slaagden zij er spoedig in den voortvluchtigen automobilist te achterhalen en, door vervol- gens vlak voor diens auto te blijven rijdsn, wisten zij hem tot stoppen te dwingen. In den auto bleken twee personen te zitten, die onder den invloed van sterken drank ver- keerden. Zij verklaarden niets van een onge- luk te hebben gemerkt en waren onmiddellijk bereid mee terug te keeren. De terugtocht werd aanvaard, doch doordat de wielrenners voorop reden, zag de C. de kafls schoon de plaat te poetsen. Pijnenburg had echter nog kans gezien het nummer van den auto, M. 43911, te noteeren. Toen zij bemerkten, dat de ah to weg was, hebben zij den burgemees- ter van Nuland gewaarschuwd. Uit zijn on- derzoek is gebleken, dat de voortvluchtige automobilist uit Nijmegen afkomstig was en de beruchte smokkelaar de C. eigenaar van den auto moest zijn. Aanstonds werden de verschillende naburige politieposten gewaarschuwd, doch tot nu toe is nog geen spoor van de C. ontdekt. Wei bereikte den burgemeester even later een be richt uit den Bosch, dat een met groote vaart en met gedoofde lichten rijdende auto was gesignaleerd, die bijna een agent van politie omver had gereden. Ook uit Eindhoven kwam in den loop van den nacht bericht, dat daar de bewuste auto was gezien en in een garage was gerepareerd. Men veronderstelt, dat de C. de wijk naar het buitenland heeft ge- nomen. RELLETJES BIJ EEN BOERENBETOOGING. Maandagmiddag hebben zich tijdens een openluchtbijeenkomst te Zeeland (N.-Br.) ongeregeldheden voorgedaan, welke er toe leiden, dat door de politie krachtig moest worden ingegrepen. De heer Bouwman uit Puflijk had op den 2en Paaschdag een landdag uitgeschreven na- mens de Christelijke Organisatie van Kleine Zelfstandigd Boeren (C.O.K.Z.) Voor deze meeting was een voetbalterrein afgehuurd, doch de eigenaar van het veld had te elfder ure aan den heer Bouwman de reeds gestorte huursom teruggezonden, waarmee hij te ken- nen wilde geven, dat op de komst van den heer Bouwman geen prijs werd gesteld. Desondanks ging echter de openiuchtverga- dering op hetzelfde voetbalterrein door, want de leider der actie nam met deze handelwijze geen genoegen en door partijgenooten liet hij 's morgens reeds vroegtijdig het veld bezetten. Des middags bij den aanvang van de mee ting, die door circa 500 aanhangers van de actie werd bijgewoond, verzamelden zich op een naastgelegen terrein een 300-tal personen, tegenstanders van de actie-Bouwman, die op luide wijze, door gejoel, geschreeuw en gezang den spreker trachtten te hinderen. De mare- chaussee was in sterke getale aanwezig, daar van te voren reeds was uitgelekt, dat men voomemens was, den boel in de war te sturen. Op een gegeven moment verbraken eenige tegenstanders de prikkeldraadversperring en een groote menigte drong het meetingsterrein op. De stemming was dermate verhit, dat het op een formeele kloppartij zou zijn uitge- loopen, indien niet de opperwachtmeester met zijn manschappen, bijgestaan door rijksveld- wacht en gemeente-politie, de opdringende menigte met geweld gekeerd had. De politiemannen moesten tot krachtig ingrijpen overgaan. Er werden verschillende klappen uitgedeeld. ONFjERLIJKE BRIEVENBESTELLER BETRAPT. De brievenbesteller V. V. te Baam werd er door den adjunct-commies der posterijen N. op betrapt, dat hij izich een bedrag van f 40 toe- eigende. Er volgde aangifte bij de politie, die No. 24. Zwart: 3, 4, 5, 8, 16, 19, 20, 28 Wit; 18, 21, 34, 35, 38, 40, 43, 44. Een slagconstructie, die jaren geleden meenmalen (en beter!) bewerkt werd door Falbre, Weiss en Boissenot. Wit speelt 4439 3832 27 X 49); 3933; 35X2; 18—13 en 2X15 (zw. 3—8); wit 15—29 en blijft met de dam been en weer spelen van 45 naar 1 en van 1 naar 45. No. 25, van J. C. le Bleu, Breskens. Zwart: 10, 13, 14, 17, 20, 23, 24, 36, 40. Wit: 16, 25, 27, 35, 42, 43, 44, 47, 50, lets bijzonders van den bekenden Zeeuwsen problemist le Bleu, wiens werk in de jaren 1920 tot 1925 reeds „Het Damspel" en bet damspel sierde en toen al naam verkreeg. Wit wint aldus: 4238 (zw. 40X49); 4741 (36 X47); 50—44! (47X50); 35—30! (49X21); 30X28!! (50X22); 16X9 (MX3 en 25X5. Heel mooi! Het systeem, volgens hetwelk de beide dam- men worden opgevangen om de slag 16X9 mogelijk te maken, is niet nieuw. Zie bij v. het volgende vraagstuk van den 'Haagschen prolblemist Jan Burggraaf, in 1933 verschenen in „Le vingtiOme siOcle" en naderhand ook in „Het Damspel" en nog later zonder bronver- melding met diagram en tekst woordelijk overgeklad in de ..Vlissingsche Courant". termen aanwezig achtte, V. V. in arrest te houden. Het vermoeden bestaat, dat V. zich wel meer aan verduistering in dienstbetrekking heeft schuldig gemaaikt. Men had V. reeds eenigen tijd gewantrouwd. Het is reeds meer malen voorgekomen, dat bedragen werden vermist. HEIPA AL OP HET HOOFD. In de Rijnhaven te Rotterdam is hij het overladen van betonnen -heipalen van het Duitsche stoomschip Stern in het Duitsche stoomschip Lucia een hijsch los geraakt. Hierfbij heeft de 52jari(ge W. de Ruiter een paal op het hoofd gekregen. De sohedel van het Slachtoffer werd verbrijizeld. Hij was op slag dood. KIND ONDER AUTOBUS GERAAKT EN GEDOOD. Te Grevenbicht is het vijf jarig kind van de familie Hoens bij het spelen in de Houtstraat onder een autobus geraakt en op slag ge- dood. De autobus is door de marechaussee in be- slag genomen, doch is later vrij gegeven. OP VRIJE VOETEN GESTELD. De spiritist A. v. d. B. in Den Haag, die dezer dagen, verdacht van bedriegerij en een zedenmisdrijf naar het huis van bewaring was overgefbradht, is op vrije voeten gesteld. MOTORBOOT VERBRAjND. Te Zaandam is de motorboot van den heer Delmonte uit Amsterdam, welk vaartuig ge- durende den winter was opgelegd, bij het aan- slaan van den motor in brand geraakt en door bet vuur vemield. De boot was voor 1000 verzekerd. OLANDESTIENE DISTILUEERDERIJ ONTDEKT. Ambtenaren van de invoerrechten en accijn- zen hebben in samenwerking met de gemeen- telijke en rijkspolitie een inval gedaan in een perceel bewoond door N. K. midden in het dorp Lunteren gelegen, op vermoeden van clandestiene drankstokerij. Inderdaad werd na eenig zoeken een compleet distilleertoestel met bijbehoorende ingredienten gevonden. 'Het toestel is in beslag genomen en per auto naar Ede vervoerd, evenals de eigenaar, die voor den commissaris van politie aldaar werd geleid, waar proves-verbaal tegen hem werd opgemaakt Iwegens clandestiene alcohol- bereiding. Dit is in korten tijd reeds de tweede clandestiene stokerrj die door de in deze buurt speurende ambtenaren is ontdekt. DOODGEBLEVEN OP DE KERMIS. Tijdens de Paascbkenmis te Enschede is een l&jarige jongen, J. J. P., in het zgn. Cocktail- palace plotseling in elkaar geizakt. Een ontlboden dokter kon slechts den dood tengevolge van hartverlamming constateeren. ONDER EEN VALLENDE DEUR GERAAKT. Te Jabeelk bij Sittard vermaakten zich eenige kinderen met het spelen op een oude poort op een boerenerf. Op een gegeven oogen- blik werd de deur van de poort uit de heng- sels geslingerd. Het vijfjarig zoontje van de familie Ritizen kon zich niet tijdig genoeg uit de voeten maken en kreeg de zware deur op zich. Het kind werd deerlrjk verminkt en is na eenige oogenblikken overleden. GEHEIME DISTIULEERDERIJ ONTDEKT. Ambtenaren van den dienst voor invoer rechten en accijnzen hebben in samenwerking met de Rotterdamsche recherche Woensdag- middag een ingeval gedaan in een pand aan den Stationsweg te Rotterdam op grond van het vermoeden, dat daar een geheime distil- leerderij was gevestigd. Dit vermoeden bleek juist te zijn. Een distilleerketel en een groote hoeveelheid ge- giste en nog niet gegiste grondstoffen zijn in beslag genomen. Tegen den beheerder van de zaak is proces- verbaal opgemaakt. De ljjst der oplossers bewaren we tot de volgende week. Bovendien volgen dan de oplossingen van no. 27 en 28. Van de laatste 5 problemen (zie vorige rubriek) moeten de inizendingen ons v6or 1 Mei a.s. foereiken. In de gepuibliceende standen kwamen geen fouten voor Herplaatsen doen we ze daarom niet. DOOR TRAM AAN GEREDEN. i Dinsdagavond omstreeks negen uur zijn 2 Maastrichtenaren, die veimoedelijk in beschon- ken toestand verkeerden, uit Smeermaes naar Maastricht terugkeerende bij het oversteken van de spoorlijn op den Brusselscheweg door j een uit de richting Maastricht komende tram van de Maas-Buurtspoorweg aangereden. F. Welters, oud 49 jaar, werd op slag gedood, terwijl de ander, 68 jaar oud, een bloeduitstor- ting aan het linkerdtjbeen opliep. De gewon- de werd naar zijn woning, het lijk per auto naar Calvarienberg overgebracht. Den machi- nist treft geen schuld. TREIN ONTSPOORD BIJ WOERDEN. Woensdagmorgen om 10 minuten voor negen is vlak bij het station Woerden een ernstige treinontsporing gebeurd, die in vele opzichten gelijkt op de ontsporing bij Barendrecht eenige weken geleden. Ook nu is dit spoorweg- ongeluk nog goed afgeloopen, dank zij de sterke stalen wagons, waaruit de trein hoofdzakeljjk was samengesteld. Een der gederailleerde wagons was een houten rijtuig Dit is het ergst gehavend en van de passa-, giers in dit rijtuig zijn er drie gewond. Hun blessures zijn gelukkig van lichten aard. Van den trein zijn acht wagons ontspoord De materieele schade is zeer aanzienlijk en er is veel vertraging in de treindiensten ontstaan. De trein, waarmee het ongelujf is gebeurd. is de eerste sneltrein Groningen, via Utrecht naar Gouda, waar de trein gesplitst wordt in een deel voor den Haag en een dee] voor RotterdamMaas. De trein no. 102 verliet op den gewonen tijd 8.36 uur Utrecht en moest om 9.03 uur te Gouda aankomen. Om 8.49 uur passeerde de trein in voile vaart het station Woerden, waar niet gestopt wordt. Vlak bij het station is een overweg en daarna een wissel naar de lijn naar Bodegraven Leiden. Op dezen wissel is de train, toen er reeds eenige wagons overheen waren gereden, gederailleerd. De wissel is wel de oorzaak van het derail- lement geworden. Vermoed werd, dat in hei. hart van den wissel een wielband is gespron- gen, waardoor de wissel versprong, terwijl de trein er overheen reed. De trein had op dat oogemblik een snel- heid van om en de bij 90 K.M. De koppeling tusschen het eerste en tweede personenrrjtuig brak, waf'tengevolge had, dat de locomotief, een goederenwagen en het eerste personen rrjtuig nog een paar honderd meter doorreden, na de ontsporing der andere wagons. Aan het breken van deze koppeling is overigens stel- lig te danken, dat het ongeluk niet veel ern- stiger gevolgen heeft gehad. De naast de rails geraakte wagons groeven zich, nu zij niet meer werden voortgesleurd, in het grind en den grond van de spoorbaan als 't ware in; de wielen bleven er in steken en zoo kwamen de ontspoorde rijtuigen tot stilstand. OVER ROORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Woensdagmorgen om kwart voor zes is een 27-jarige knecht, in dienst van de koopvaart maatschappij, buiten de sluis van Engelen op de Maas over boord geslagen en verdronken. HEBZUOHT OF WRAAK Tijdens uitstedigheid der bewoners is inge- broken in de woning van een opzichter van Gemeentewerken te Enschede. De inbrekers, die een klein bedrag aan geld hebben meege- nomen, hebben in het huis alles kort en klein geslagen. Zij hebben zelfs de lampen van het plafond getrokken, gordijnen, verscheurd en het behang van de muren getrokken. Onder- zocht wordt of men hier met een gewone in- braak of met een wraakneming te doen heeft. WEER EEN KIND UIT DEN TREIN GEV ALLEN. Dinsdagavond is nabij het station Ulsda tusschen Dedemsvaart en Nieuweschans een vierjarig meisje uit den trein gevallen. Het meisje, een dochtertje van zekere E., reisde met haar moeder en grootmoeder van Win- schoten naar haar woonplaats Nieuweschans. Het kind liep van de eene coupe naar de andere en is daarbij vermoedelijk tegen de kiink van een deur geloopen. Het meisje viel uit den trein en kwam in een drooge sloot naast de spoorbaan tereeht. De moeder trok aan de noodrem, waarop de trein ongeveer 200 meter verder stopte. Het kind had slechts weinig beteekenende verwondingen gekregen. LIJK GEVONDEN. Dinsdag werd onder Klein-Lanaye door een schipper, die iets voor den boeg van zijn schip naar boven zag komen, 't lijk van een mans- persoon, van naar schatting 25 jaar, uit het kanaal LuikMaastricht opgehaald. Het lijk had een wonde aan het hoofd, doch die kan ook door een boot of schip veroorzaakt zijn. Later bleek het te zijn de koopman Schelvis, die meestal nogal veel geld bij zich droeg. S. woonde te St. Pieter bij Maastricht. Het lijk is door de Belgische gendarmen in beslag genomen. DOOR AUTO OVERREDEN. De 70-jarige J. van Weeghel te Hattemer- broek ((gemeente Oldebroek) is te Wezep. terwrjl hij onverwachts den weg overstak, door een auto van een benzinemaatschappij aange reden. In deemiswekkenden toestand is de man, die eenigszins hardhoorend was, naar het R. K. ziekerrhuis te Zwolle overgebracht, waar hij in den loop van den avond aan de gevol gen is overleden. FIETSER DOODGEREDEN. Woensdagmorgen is de 67-jarige melkboer J. Kerklaan, toen hij op zijn fiets van Kethel naar Schiedam reed, op den onbewaakten over weg te Kethel door een Dieseltrein, die om 10.04 van Vlaardingen was vertrokken, over- reden en gedood. Het stoffelijk overschot is naar het gemeente-ziekenhuis te Schiedam vervoerd. Het slachtoffer was gehuwd en woonde op de tweede Tuinsingel te Schiedam. DE MOORD TE LEIDEN. Omtrent de moord op de 22-jarige mej. Siera uit Zoeterwoude, vememen wij nog het volgende De dader, de 28-jarige M. C. B„ was reeds 7 jaar gehuwd en vader van een kind. Nadat juffrouw S. zich bij de directie van de fabriek had beklaagd, dat B. haar herhaaldelrjk lastig viel, is de man uit de sajetfabriek ontslagen. Het slachtoffer is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. Zij had twee steken in den rug gekregen, een in de lendestreek en een tusschen de schouderbladen. De laatste steek was zoo diep, dat de slagader van het hart werd afgesneden. Woensdagochtend heeft de lijkschouwing plaats gehad door dr Hulst en dr. Zeldenrust. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. DEELNEMERS WERKKAMP TE CHAAM GEVRAAGD. Zoo als bekend, is de Centrale voor Werk- loozenzorg, gesticht qp initiatief van den Raad van Nederlandsche Kertken voor prac- tisch Christendom, sinds eenigen tijd bezig met de inrichting van een nieuw kamp voor jeugdige wedklo-azen te Chaam (bij Ginne- ken). De bouw daarvan vordert. Zoo mogelijk zal de eerste groep op 20 April a.s. worden geplaatst. Deelnemers kunnen izijn jongens van Chr. huize in den leeftijd van 1725 jaar. Zij ver- blijven 'daar gedurende acht weken (van Zater- dagmiddag tot Maandagmorgen gaan zij naar huis) en krijgen nuttigen ar'beid te verrich- ten, o.a. het graven van een vijver, strooken spitten voor onderzaaiing, het aanleggen van een weg als hartader door boschwachterij eh rijwielpaden. Behalve kost en inwoning, ontvangen de jongens een zakgeld van f 1,75 per week, een fietsVengoeding van ea. 0,50 per week, af- hanlkelijk van den af te leggen afstand. Over alls en werkschoenen worden in bruikleen verstrekt. Thans vraagt de .Centrale" om deelnemers. Die zijn er natuurlijk. Gegadigden kunnen zich aanmelden bij den heer J. Lories, seer. Prov. Comite, Beenhouwerssingel 70, Mid- delburig. 11. Thlfl ZSVAR1 1 Correspondentie: J. A. G. te Sluiskil. Uw oplossingen waren in orde. W. B. te Middelburg. De stand op brief- kaart van het door U bedoelde probleem is inderdaad juist. Nog eens geprobeerd dus! Jubileumnummer. Wij ontvingen het schitterend uitgevoerde jubileumnummer van ,,Het Damspel' dat dezer dagen verscheen ter geiegenheid van het 25-jarig bestaan van de Nederl. Dambond. Het is een keurige uitgave met een schat van gegevens! Voor niet-leden van de Nederl. Dambond bedraagt de prijs slechts 0,25. Men kan rechtstreeks bij de administratie bestellen of deSverlangd door bemiddeling van sdhrijver dezes. Maar dan spoedig, want de voorraad is niet groot. 26 36 46 Wir 47 48 49 50 Wit speelt 363il; 4641; 4742; 17 12!, 12X23!!; en 15X4 met zeer leerzaam eind- spel, dat wij verder aan de lezers overlaten. Zwart is aan zet. Wie de winst voor wit niet kan vinden, vrage ons die even! No. 26, van N. N. Zwart: 4, 6, 8, 10, 11, 13, 14, 19, 25, 31. Wit- 26, 29, 33, 34, 35, 37, 38, 39, 40, 47. Oplossing: 26—21; 21—17; 29—23; 34—30 (25X 32); 47X20; 20—14; 40—34 en 35X2 wint. In de volgende partij speelt Wit wel zwak, toch is zij naar aanleiding van de mogelijke combinaties vol interesse. Scandinavische of Aljechin-opening. Gespeeld in 1924. Wit: v. H. Zwart: B. 1. e2e4 <17d5 2. Phic3 Bg8f6 Z56 maakt Ziwart er een variant der Alje chin-opening (1. e4, Pf6, 2. Pc8, d5) van. Het beste is 3. ed5. 3. d2d3? d5X e4 4. d3Xe4 Dd8X dli 5. KelXdl Pb8c6 Wit beeft zich door de slwakke voortzet- ting het initiatief laten ontnemen. Op 6. Rb5 volgt Rg4t, 7. f3, 0—0—0t en Rd7 met goede ontwikkeling voor Ziwart. 6. Rfld3 Pf®S4 7. Rcl—e3 Verschaft Wit een blijvende zwakke pion- nenstelling. Beter was 7. Ph3, waarna Pge5, 8. Pf4, g5, 9. Pfe2, h6 tot gelijk spel leidt, ter wijl 7. e5, 8. f3, Pf6, 9. Pf2, Rc5 Zwart beter ontiwikkeld is. 7. Pg4X®3 8. f2X©3 Ro8'g4t 9. Pgl—e2 000 10. Kdld2 Pc6— e6 Kost een pion. Beter was Tafl, f6, 12. Pdl en Wit kan zich verdedigen. jl Pe5c4t 12. Kd2—el Pc4Xe3 13. Tfl Xf7 Rg4h5 Zwart raakt den draad Wwijtbeter was onmiddellijk Pg2:. Nu kan Wit den pion be- houden en Zwart heeft slechts zijn goeden pion f7 tegen den slechten pion e3 g=ruild. 14. Tf7f2 Pe3—g4 15. Tf2f5 Ligt voor de hand. Zwart had de nu vol gende zet berekend en wint daarmee pion h2 Dit was zijn bedoeling, maar Wit had door 15. Tfl!! zijn pion kunnen redden, daar Ph2: niet gaat wegens Thl! Re2:, Re2: en het paard is gevangen. 15. g7—g6 16. Tf5d5 Maakt het te gemakkelijk. Zwart had be rekend 16. Tfl, Ph2:, 17. Thl, Pg4 (de raade- heer staat gedekt) en op 18. Pg3 volgt Pf2 benevens Pd3:t en Rg4; anders volgt 18. ^5 en 19. Pf6, waarmee Zwart zijn piqn behoudt. 16. Td8X<i5 17. Pc3Xd5 Door de dreiging Pe7:f meent Wit nu den raadsheer op f8 vast te houden. Dit is ech ter een illusie. 17. Fg4Xh2 Eindelijk heeft Zwart zijn pion. 18. b2b3 Wii Kg2 en Pg3 benevens Thl spelen. Zwart ziet geiegenheid tot een valstrik, waar Wit prompt in valt. 18. Rf8—g7 19. c2c8 Pe7:1\ Kd7 maakt het natuurlijk nog erger. Het is niet dadelijk te zien, waarom Tbl de goede zet was. Het paard op d5 gaat nu ver- loren door een precies berekende combinatie. 19. Rh5Xe2 Vereischt nauwkeurige iberekening, want het paard op h2 staat na Re2: opgesloten. Onvoldoende Was e6, 20. Pdf4, Rh6, 21 Kc2! en alles is in orde. 20. Rd3 X «2 e7e6 In aanmerking ko'men de volgende varianten: A. 21. Pe7t, Kd7 en wint het paard. B. 21. Fb4, Rc322. Tbl, Rb4:, 23. Kc2, Rd6! (er dreigde e4e5 en Thl met winst van het paard) en wint. C. 21. Pe3, Rh6, 22. Kd2, Td8t, 23. Rd3, Pg4, 24. Tel en verliest de qualiteit (een zeer preciese variant). D. 21. Pf4, Rh6, 22. g3, e5, 23. Kc2, ef4:, 24. Thl, fg3: en wint. 21. -Pd5f4 Rg7h6 22. KclIb2 Wit is blijkbaar, m5t Tarrasch, van mee- ning dat combinaties in de aanteekeninigen hooren. Het doet er ook weinig toe, of een combinatie werkelijk gespeeld wordt of dat de bedreigde partij materiaal opgeeft om de combinatie te voorkomen. De beste varianten zijn C, die slechts de qualiteit kost, en B die door verwikkelingen te scheppen noig moge- lijkheden biedt. Er volgde: 22. Rf4:, 23. Thl, Td8 (nu blijkt, dat 22. Kc2 beter geweest was), 24. Rc4, Td2t, 25. Ka3 (Ibeter Kbl), Kd7, 26. Tel, Pg4, 27. Thl, h5, 28. Tfl, Rd6t, 29. b4, Pe5, 30. Rb3. Nu is Wit in een matnet geraakt. ia==« a b c d e f g h Stand na 19. c3? Zwart staat natuurlijk gdwonnen, maar er voligt nog een aardig slot. 30. b7ib5 31. Tfl—f6 a7a5 30. Rb3 X e6t Te6:, dan a4, Rd5, c6 en wint ook een stuk. 32. 33. 34. 35. Tf6—fl Ka3b8 Kb3a3 Kd7e7 Ke7Xe6 a5a4t Pe5c4 mat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 3