il RFMFFM NIEUWS- EN ADVERTENTIEBUD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN il Het Mysterie van Gresford Hall. %eh> md wot cjoedt) No. 9440 VRIJDAG 17 APRIL 1936 76e Jaargang Binnenland Feuilleton EERSTE BLAD EEN H Z WASCH IS EEN GENOT OM TE ZIEN Als de H.Z. wasch ophangt is zij zoo prachtig helder, dat het werkelijk een genot is om er naar te kijken. En bovendien gaat het wasschen verrassend gemakkelijk en kost bijna niets meer. 17* cts ZELFWERKEND WASCH MID DEL poets dus Uw tanden met NederlandscheTandpasta Tube 60 en 40ct TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRWSBinnen Ter Neuzen f 1.25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,—, overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruiti etaling. Uitgeefster: Finna P. J. VAN BE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0.20 KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 .regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clicb6's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. BIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MA AN DAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. TWEEDE KAMER. Wetsvoorstel-K. ter Laan tot wijziglng van de leerplichtwet. Verschenen is de memorie van antwoord op h-eA voorloopig verslag over het voorstel van wet van den heer K. ter Laan c.s.. tot wijzi- ginjg van de Leerplichtwet. De voorstellers zeggen o.m.: De regeering ern de gemeentebesturen dragen tezamen de geweldige zware lasten, die de werkloosheid ap bun schouders legt. Een deel van die las- ten zou verdwijnen bij aanneming van dit voorstel: lokalen moeten worden bijgebouwd en voorzien van meulbelen en leermiddelen. Ben aantal onderwijzers, te schatten op 1500 of 1600, zou moeten worden aangesteld. Zoo is bet niet overdreven can te beweren, dat een belangrijk gedeelte van die kosten die het voorstel ongetwijfeld met zich zal brengen, kan worden beschouwd als strekkende ter be striding van de werkloosheid, die juist ook onder de jongere onderwijzers zoo buitenge- woon schrijnend is, terwijl er bbvendien op dit oogenblik vele honderden onderwijzers op wachtgeld zijn gesteld, zoodat de meerdere koisten veel geringer zouden zijn, dan vele Jed en zich hebben voorgesteld. Of de uitibreiding van de leerplioht zich niet eer tot bet vakonderwijs zou moeten uitstrek- ken, gelijk verschillende leden doen opmerken, deze vraag kunnen de voorstellers niet be- vestigend (beantwoorden. De bovengenoem de argumenten geld en vol- strekt niet in dezelfde mate ten aanzien van het vakonderwijs. Daarvoor zullen inderdaad gunsti-ger tijdsomstandigheden moeten worden afgewacht. Sedert de indiening in Januari 1033 zijn de toestanden in het gebeele land zooveel moei- lijker geworden, dat ihet voorstel noig drin- gender noodzakelijik is te achten, terwijl door de nu mogelijke herplaatsing van wachtgel- dere de kosten zeer sterk zijn gedaald. De voorstellers hilbben iZidh insgelijks scherp voor oogen gesteld de moeilijkheden, die ver- lemging van de leerplicht voor de kleine boe- ren kan mtebrengen, wanneer de kinderen een jaar langer niet in bun bedrijf kunnen meehelp^n. De voorstellers zijn overtuigd, dat de ver- lenging van de leerplicbt voor geen enkele groep der bevolking van meer beteekenis en dringender noodizakelijkheid is dan voor den kleinen boerenstand, die behoefte hesft aan velerlei kennis en kundigheden, en die zal moeten eischen, dat de kinderen goed onder- legd de cursussen op vakgebied kunnen voigen. Van zeer groote beteekenis ook de ibetere aansluiting tusschen leerplichtlwet en arbeids- wet, die tot heden zeer veel te wenschen overliet. Gevolg daarvan imimers was en is, dat menige jongen, die de school had verla- ten, en nog geen arbeid mocht verrichten, langs de straat zwierf, met al de nadeelige gevolgen van dien. Voor alles is van belang, dat onze geheele jeugd de zegeningen ondenvindt van een vol jaar langer schoolopvoedirtg en onderwijs, waardoor eerst het mooie werk van de lagere selhool wordt bekroond. Het verplicht stellen van de gelegenbeid tot verstrekking van scboolvoedinig en -klee- dtng behoeft niet af te stuiten op bet kos- tenlbezwaar. Daartoe zijn de benoodigde siotnmen niet groot genoeg. Geheel anders staat het met de beginselbetzwaren tegen bet verplicht stellen van de voeding en kleeding. Het kornt den. voorstellers voor, dat verstrek king van voeding en kleeding aan kinderen, die op school moeten komen, daartoe door den leerplicht gedrwomgen, even natuurlijk Is als de verstrekking van leermiddelen. Het landbou'wverlof is al zeer ingeperkt gedurende de jaren, dat de leerplichtwet werkt. De voorstellers gaan nu een stap ver- der met hun voorstel om bet geheel uit de wet te scbrappen. Voor den landbouw is bet van geen beteekenis meer. Voor de kinderen is het geheel verkeerd. En in dezen trjd van werkloosheid zal het nog minder dan anders hinderen, dat deize zeer schadelijke kinder- arbeid eindelijik voorgoed onmogelijk gemaakt wordt. i ALARM IN BE STELIJNG VAN DEN HELDER. I De correspondent van het HandelsWaa meldt uit Den Helder: Dinsdagavond half tien trokken geheel on- verwachts, mariniers door de stad, die met schetterende trompetten alarm aankondigden. In alle deel en van de stad verschenen zij, de stilte van den regenachtigen avond met bur scherpe klanken verscheurend. Er was ge- vaar! De marine werd opgeroepen om zoo spoedig mogelijk slagvaardig te zijn. Het was zeer interessant de reactie op het getrompet- ter te zien. Matrozen, korporaals, onder- officieren en officieren zag men op de fiets, springen en zich naar hun schepen of de hun aangewezen plaatsen begeven. Sommigen had- den in hun haast zich niet de moeite genomen, om cape of jekker aan te trekken, en spoed- den zich zoo door den regen naar de buiten- haven. Hier was het een drukte van belang. Sirenes loeiden, stralenbundels van zoeklichten zig-zagden door het luchtruim. Behalve de marine-menschen was ook de halve burgerij hier present, want deze mist niet gaarne iets, wat de marine aangaat. Het krioelde hier van fietsers; auto's konden slechts zeer moei- lijk een doortocht vinden. Aan boord van de schepen klonken korte, scherpe bevelen. Du valreepen werden bestormd door hen, die zich kwamen melden. In geweldige kolommen steeg de rook uit de schoorsteenen van de oorlogsschepen omhoog. Zeer snel waren zij stroom- en vertrak klaar. Belangstellend wachtte de burgerij op het moment, dat de schepen naar buiten zouden vertrekken, docn dit lag blijkbaar niet in de bedoeling. Circa elf uur was de oefening ten einde. Zij verliep zeer naar wensch, zooals men ons op hec bureau van den Marinestaf mededeelde. In zeer korten tijd was aan het alarm gevolg ge- geven en waren alien op hun posten. De Minister van Defensie a.i., Zijne Exc. H. Oolijn, die momenteel in de stelling ver- toefde, zal zeker met genoegen dezen vlotten gang van zaken gadegeslagen hebben. De stad, die gedurende korten trjd in rep en roer was geweest. vond weldra de rust terug. DE HEFFING OP ROFF1E. Artikel II van de Landbouwcrisiswet is toe- passelijk verklaard op de koffie. Dit is ge- schied bij het Woensdag uitgegeven Kon. be- sluit no. 750, dat Donderdag reeds in werking trad. Krachtens deze wettelijke bepaling kan de invoer van crisisproducten slechts geschieden onder door de Kroon te stellen voorwaarden. Als voorwaarde kan ook worden gesteld de betaling, of het aangaan vaJi de verplichting tot Jaetaling van een door den Minister van Landbouw telkens voor een door hem te be- palen tijdvak vast te stellen bedrag per door hem daarbij te noemen eenheid. OP JULIANA-DAG VKIJ VAN SCHOOL? Naar de „Tel." uit onderwjjskringen ver- neemt, is bij de bevoegde onderwijs-instanties advies gevraagd omtrent het voornemen van het Amsterdamsche gemeentebestuur, om op den verjaardag van de Prinses voortaan aan de leerlingen der openbare scholen vrijaf te geven. De adviezen zijn dezer dagen ingezon- den en men verwacht dan ook, dat binnenkort het gemeentebestuur bekend zal maken, dat op Juliana-dag de openbare scholen gesloten zullen zijn. CONTROLE OP DEN INVOER VAN CITROENEN. Ten einde den invoer van Italiaansche citroe- nen, in strijd met den algemeenen maatregei van bestuur, waarblj Nederland de sancties tegen Italie instelde, geheel en al onmogelijk te maken, heeft de Minister van Buitenlana- sche Zaken bepaald, dat voor den invoer van citroenen in den vervolge noodig zal zijn een schriftelijke verklaring van de Nederlandsche Groente- en Fruitcentrale te 's Gravenhage, waaruit blrjkt, dat de in te voeren citroenen van anderen dan van Italiaanschen oorsprong zijn. Voordien kon de importeur volstaan me: het overleggen van een certificaat van oor sprong, afgegeven door een Kamer van Koop- handel of een andere daartoe bevoegde in- stantie. DE CRISIS-INVOERHEI11NG OP KOFFIE VASTGESTELD. Bij een afgekondigde „crisis-koffiebeschik- king 1936" zijn de bedragen, verschuldigd bij den invoer van koffie, vastgesteld voor bet tijdvak van 16 April—31 December 1936. Zij bedragen: voor ongebrande koffie in de hoomsehil 10 per 100 kilogram; voor an- dere ongebrande koffie 12 per 100 kilogram voor gebrande koffie 16 per 100 kilogram; 1 voor extracten en essences: voor elk percent extractgehalte f 0,70 per 100 kilogram. ging zijn ambt reeds overgedragen aan den oudsten wethouder, en zijn ontslag aange- vraagd. Tot groote verbazing van heel den Raad en heel de gemeente, kwam enkele we- ken later een ukase van Den Haag, dat er voor schorsing van den burgemeester geen aanleiding was, dat diens verzoek om eervol ontslag, niet was ingewilligd en dat de bur gemeester zijn ambt weer zou hervatten. En inderdaad verscheen de burgemeester weer op bet gemeentehuis en hervatte zijn arbeid. Het bleek, dat deze eigenaardige houding van den minister was beinvloed door een bezoek, dat de burgemeester met zijn broer, de heer Weit- kamp, aan het departement had gebracbt. Direct daarop greep echter de Justitie in en richtte zich tot den minister, dat het uitge- sloten moest zijn, dat deze burgemeester zijn ambt hervatte en dat, na alles wat gebeurd was, waarvoor de burgemeester strafrecbtelijk zou worden vervolgd, hem geen toegang meer tot bet gemeentehuis kon gegeven worden. En daarop kwam het nog vreemdere besluit uit Den Haag, waarbij dezen burgemeester met ingang van 1 April eervol ontslag werd verieend, ,,met dank voor de bewezen dien- sten". DE OPHEFING VAN HET NATIONALE CRISIS-COMITe. EERVOL ONTSLAG ONDANKS WAAR- SCHUWING VAN DE JUSTITIE. Nog wel met dank voor bewezen diensten. Het is een wonderlijke g^chiedenis daar in Ambt-Hardenberg. De ontvanger van die gemeente heeft ern- stig gefraudeerd, maar al spoedig bleek, dat de burgemeester ook niet vrij uitging. Het is zelfs nog de vraag, wie bier de hoofdschuldige was. En toch werd aan den burgemeester eervol ontslag verieend met dank voor de be wezen diensten. „Ons Noorden" gee ft hieromtrent de vol- gende bijzonderheden: „Toen in bet najaar van 1935 de malver- saties aan het licbt kwamen van den ontvan ger te Hardenberg, bleek, dat reeds zeer lang bij den Raad bet vermoeden bestond, dat de boeken niet in orde waren. Maar de burge meester weigerde alle inlichtingen en hield den ontvanger de hand boven bet hoofd, hetgeen zelfs tot schetpe conflicten met de wethouders leidde. Toen jeindelijk de zaak niet meer te verzwijgen viej en de ontvanlger zelf aan een commi3Sie uit I den raad verklaarde, dat zijn boeken niet kldpten en tot zjjn schorsing werd overgegaan, bleek al direct^ dat deze ontvan ger een willoos werktuig was geweest in han- den van den burgemeester. De ontvanger bad groote bedragen- verduisterd, maar ter wille van den burgemeester. Zelf bad hij er geen cent van geprofiteerd. Zooals ook voor de rechtbank is gebleken. r: De ontdekking leidde tot een scherp con flict tusschen den burgemeester en den Raad en met algemeene stemmen werd verzocht den burgemeester onmiddellrjk te schorsen. De burgemeester bad intusschen eigener bewe- In verband met de opheffing op 1 Mei van het Nationaal Crisis-Comitd, heeft de minis ter van binnenlandsche zaken een uitvoerige circulaire aan de burgemeesters gezonden, waaraan bet volgende is ontleend: In het algemeen vexleende het Nationaal Crisis-Comity hulp voor een maal aan hen, die door de crisisomstandigheden in moeilijk heden waren geraakt en die schroomden zich te wenden tot or.ganen van burgerlijke armen- zorg. Van dezen oorspronkelijken opzet is men in de practijk steeds meer afgeweken. Velen, die reeds ondersteuning van organen van burgerlrjke armenzorg genoten, ontvingen aanvullende hulp van plaatselrjke Crisis- comitd's. Deze aanvullende hulp bestond voomamelijk in steun in natura, als kleeding, dekking, schoeisel, brandstof en levensmid- delen. Daamaast werd door het Nationaal Crisis- Comitd en wordt nog door de plaatselijke comitd's op vrij ruime schaal credietsteun verstrekt, in den vonm van voorschotten voor zakendoeleinden, in boofdzaak aan kleine middenstanders, zulks mede in samenwerking en overleg met vak- en standsorganisaties. Behalve met deze twee vormen van hulp- verleening heeft het Nationaal Crisis-Comite in samenwerking met de plaatselijke comity's, zich bezig gehouden met de verstrekking van giften in geld aan personen, die tengevolge Vein de oeconomische moeilijkheden zich zonder hulp niet kunnen handhaven, doch door een gift van eenige beteekenis kunnen worden hersteld in bun zelfstandig bestaan. Ophef- fende armenzorg alzoo, die armlastigbeid wil voor komen. Voorzoover de drie genoemde onderdeelen betreft, zrjn in bet volgende aanwijzingen te viiiden, op welke wijze de aanpassing aan de huidige situatie naar mijn meening behoort te geschieden. Naar het Engelsch van SIR WILLIAM MAGNAY (Nadruk verboden.) 16Vervolig. Hoofdstuk XII. Ben handelaar in imitaties. Tussohetn zijn brieven op de ontbijttafel had top item Wilson een scbrijven van Sir Percy Brayshaw geivondeu, met een hartelijke uit- noodiging om eenige dagen op de Hall te komen doobbrengen. Na 't ontlbijt scbreef nij terug, dat bij heel gaarne izou komen en juist was hij bezig zijn brief te sluiten, toen hjj Archer Cardan voorbij zag ryden in de rich- ting van bet station. Wilson keek op zijn borioige en binnen vijf minuten was bij ook op weg naar het station, waar hij net aankwam teem de Londensche Express werd gesigna- leerd. Op 't perron liep Archer Cardon met een kleine reistascb in de hand en een over- jas over den arm. In de drukte van den bin- nenkomen-den trein leek het heel gewoon dat Wilson de tegenwoordigbeid van den man, met wien hjj slechts vluchtig bekend was, niet opmerkte. Cardon stapbe in een ledige eerste klas coupe, terwijl Wilson doorliep en plaats nam in een van de voorste wagens. De kaar.tjes werden nagezien en de twee uur on- aflgebroken rit naar Lon'den ving aan, met Cardon veili'g en wel in den trein. Toen men Paddington bereikte, was Wilson een van de eerste passagiers, die uitstapte en hij wandelde op z'n gemak over bet perron, als met de bedoeling de beste taxi uit te pikken. Evenals bij de voriige gelegenbeid, toen in- specteur Myrtle met denizelfden trein reisde, scheen Archer Cardon gedurende de reis spoorloos verdwenen te zijn. E.n totaal an- der soort man stapte uit het compartiment, waar hij te Gilchester ingestapt was en dat overiigens ombezet was geweest. Hij had kunnen doorgaan voor een tweede-raiugs zakmman uit de provincie. Grijize strepen liepen door zijn haar; zijn oogen gingen half schuil achter een goud-omranden bril; bij droeg een ouden, breedigeranden vilten hoed en een licbte overjas zooals men er zooveel ziet. Met zijn tasch in de band, -gebogen en een weinig kreupel, liep hij op zijn weg naar de taxi-standplaats, naar het scheen, onopge- merkt voorbij kapitein Wilson, die in gedach- ten venzonken leek. Een pas of zes vender keerde Wilson zich om en toen de armoedige passagier in een taxi stapte, liep hij vlug den weg op en sprong zelf in een anderen. „Vol'g dien taxi 7320", beval hij: „Niet te dicbt, maar zorg, dat je hem in het oog houdt." De chauffeur knikte met een begrijpenden grijns in de acbtervolging begon. 't Bleek een tamelijk lange jacbt te zijn, tot ten slotte in een afgelegen, weinig aan- zienljjke buurt, de eerste taxi zijne bestem- ming scheen te naderen, want de chauffeur reed minder hard, uitkijkend naar een hem blijkbaar onlbekende straat. Eindelijk was deze bereikt; de taxi draaide den hoek om en verdween. „Stop voor je de straat inrijdt," riep Wil son tot zijn chauffeur. Toen ze stilhielden, sprong hij eruit, gaf den man snel bet gereed- gehouden geld en sloeg met een paar vlugge, doelbewuste schreden, zonder echter een schijn van haast, den hoek om. En zijn chauffeur zag met een half-begrijpende verrassing een P. GROOT PAR (Ingez. Med.l man de taxi verlaten, die er heel anders uit- zag dan het ..fijne vrachtje" dat er was in gestapt. De slappe hoed was vervangen door een wollen pet; do. licbte tweed overjas was nu donker; het na de mode gekleede kranige heerschap, dat hemwaan, bet Paddington-sta- tion gehuurd had, was uitgestapt als een zon- derling iemarad, die in de grauwe, sohunnige omgeving valstrekt niet misplaatst scheen. Tot de cverigens vrij duidelijke gevolgtrek- king gekomen, dat 't een detectieve-zaakie was, zette de man zijn motor aan en r^ed peinzend weg. Ondertusschen had de eerste taxi, een eind de straat in, gestopt voor een huis, dat van buiten niet de minste aanwijzing gaf, wat of wie zijn bewoners waren. De passagier stapte uit, betaalde den chauffeur en liep verder. Er waren op dit oogenblik nogal wat voetgan- gers en indien hij den gewcon uitzienden man, die den hoek omkwam, ook opmerkte, dan zou hij in hem zeer zeker niet zijn eleganten kennis uit Gresford herkend hebben. Toen de weggezondeoi taxi de straat uit- draaide, verbaastte zijn passagier zijne schre den, stak vlug de straat over en verdween in een huis, waarvan de straatdeur openstond. 't Was een van die kleine, ouderwetsche woningen die in dit deel van Donden zoo over- vloedig voorkamen en mi als kantoren ver- buurd zijn aan kooplieden, die des avonds terugkeeren naar hun huizen in de voorste- den. Op 't horretje voor bet vuile venster stond de naam J. J. Poynder Zoon in ver- bleekte gouden letters. Kapitein Wilson wan delde zoover hij kon, zonder bet gezicht op Poynderis deur te verliezen. en wachtte daar terwijl hij de eene pijp na »de andere rookte. Het was bijna een uur later voor de man, die hij bespiedde, naar buiten kwam en vlug naar den kant van de Goswellrstraat verdween. Toen, alsof bet doen of la ten van den ander hem niet langer interesseerdp, wandelde Wil- (Ingez. Med. - Steun in natura. De verstrekking in natura heeft van den aanvang af een zeer belangrijk deel uitge- maakt van de steunverleening door het Natio naal Crisis-Oomity en de Plaatselijke Crisis- comite's. Echter valt niet te ontkennen, dat zij meer en meer het karakter is gaan aan- nemen van gewone armenzorg. Gezien her uitgangspunt terugkeer voor zoover mo gelijk naar den toestand van v66r 23 Novem ber 1931 dien daarom naar mijn md&ning de steunverleening in natura voortaan weer geheel te worden overgelaten aan de normale organen van kerkelijke, particuliere en bur gerlijke armenzorg. Ik ben mij ervan bewust, dat daar bet weg- vallen van de hulp der plaatselijke Crisis- comity's hier aanvankelijk in verschillende gemeeuten een leemte zal ontstaan. Ter voor- ziening in deze leemte zullen, naar ik Ver wacht allereerst de kerkelijke en particuilere instellingen van armenzorg op dit terrein een nog grooteren ijver dan tevoren ontwikkelen. Daarnaast zal echter een niet gering aantal dergenen, die tot nu toe door de plaatselijke Crisis-comite's werden geholpen, voor deze voorziening zijn aangewezen op de organen van burgerlrjke armenzorg. Credietsteun. Vele plaatselijke Crisis-comite's hebben aan neringdoenden waardevclle hulp geboden door het verstrekken van kleine voorschotten. In tegenstelling met hetgeen ik hierboven op merkte omtrent den steun in natura, acfyt ik het niet de taak der gewone organen van armenzorg, om dit deel van den arbeid der plaatselijke Crisis-comite's over te nemen. Ik vestig hier echter de aandacht op de zoo- geDaamde borgstellingsfondsen voor den mid- densChnd, welke beoogen, gelijk de naam aan- geeft, borg te blijven vooi credieten, in het algemeen tot een bedrag van ten hoogste f 500, - welke aan kleine middenstanders, door hiulp- banken en andere organen van vo-orschotver- leening worden verstrekt. Zelf verleenen deze borgstellingsfondsen dus geen voor schotten. Deze fonisen zijn de aangewezen instellingen om na de opheffing vanhet son door tot hij aan een groot cafy kwam, waar hij een glas bier besbelde en 't Lon- densch adreslboek ter inzage vroeg. Hij zocht het adres op, waarvoor hij de wacht gehou den had en las ,,J. J. Poynder Zoon, hande laar in echte en nagemaaktei juweelen." Blijkbaar voldaan, wandelde hij terug naar het huis, trad binnen en verzocht Mr. Poynder te spreken. De juwelier was een lange man van een jaar of vijftig, met een kaal hoofd; hij had het scherpe oog van den deskundige op het gebied van kostbaarheden en de omzichtige manier:n van den man, die door zijn positie aan veel bedrog blootstond. Wilson had zijn aan twee kanten draag- bare jas weer omgekeerd, de pet in een van de wijde zakken doen verdwijnen en zijn vil ten heed opgeizet. Hij had nu weinig of niets over zich van den cavalerie-officier, maar was eenvcudig een heer, die een zakelijk bezoek bracht. ,,Gceden mongm, mijnheer. Wat is er van uw dienst?" sprak meneer Poynder, zijn be- zoeker een beetje nieuwsgierig opnemend. Dit was niet bepaald het soort van klanten dat hij gewoon was te ontvangen. ,,Ik ben bier gekomen," zei Wilson terwijl hij ging zitten, „om een opdradht uit te voe ren, mij gegeven door een dame, met wie ik bevriend ben. Bij informatie werd my uw adres genoemd. Als ik het wel heb, handelt u zoowel in nagemaakte als in echte steenen." ,,Een enkele keer kornt dat wel voor", ant- woordde meneer Poynder voorzichtig. Wilson knikte. „Dat werd mij verteld. Nu is doze dame in het bezit van eenige zeer kost- bare juweelen; sieraden, hezet met diamanten en paarlen, zoowel als gekleurde steenen. Ze wuue gaaine weien of het niet al te duur zou zijn van sommige van deze kleinodieen imita ties te laten maken. Ik veionderstel dat dat tot uw vak behoort?" ,,Zeer zeker," antwoordde Poynder prompt. ,,Wij zullen de opdracht gaame uitvoeren. Ik kan wel zeggen hoofdizakelijk voor dat doel is, dat wy de nagemaakte steenen erop na- houden. Veel menschen zijn etnigszins ang- stig om in groote en wellicht gemengde ge- zelschappen kostlbare juweelen te dragen en beschouwen hut als een zeer natuurlij'ke zaak wat het inderdaad ook is om zich bij die gelegenheden met namaak sieraden te tooien." Juist. Dat dacht ik wel," merkte Wilson op. ,,'t Komt ook voor," zei Poynder met een slluiw lachje, „dat deze namaaksels voor min der onschuldige doeleinden vereisoht worden." ..BijVoorbeeM ..Wanneer de echte juweelen soms gebruikt zijn, om aan geheime verplichtirugen te ,vol- doen, en het gewenscht is dat bun afwezig- heid niet opgemerkt wondt." „Ja", antiwoordde Wilson met instemming. ,,Men hoort wel eens van die gevallen." „Er zijn in de groote wereld," v; rvojgde de handelaar, ,^verscheidene dames met goed- klinkende namen, die zul'ke praohtige naboot- sinigen dragen van de kostbare sieraden, die ze eens bezeten hebben, dat zelfs hun familie en vriemden geen flauw vermoeden hebben dat ze verwisseld zyn." „Slechts een deskundige zou het kunnen ontdekken?" .Juist." „Zoodat er, alles bij elkaar genomen, veel in dat soort van zaken omgaat?" opperde Wilson. ,,Dat kunt u gerust aannemen; met deze onder alle standen heerschende mode om te pas en te onpas juweelen te dragen. Iedereen moet ze hebben, maar lang niet iedereen kan de echte bekostigen. In elk geival hebben wy er geen klagen over." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1