Het Mysterie van Giesford Hall. Ter Neuzensche Courant Binnenland Feuilleton Buitenland Woensdag 15 April 1936. No 9439 TWEEDE BLAD VERPACHTING VAN DE ECHOPUT. MACDONALD WEER GEOPEREERD. EN EEN OORLOG: TEGEN ENGELAND. VAN PAASCHCONGRES S. D. A. P. In Den Doele te Rotterdam is Zaterdag het 42ste Paasch congres van de S.D.A.P. aange- vangen. De voorzitter, de heer Koo3 Vorrink, maakte in zijn openingswoord attent op de toe- name van de spanning in de intemationale po- litiek, waarbij hij 't fascisme bestreed als een principieele en consequente verloochening va 1 alle regels van moraal en recht en menscne- lijkheid en onvermijdelijk naar oorlog voeren. Daarom achtte hij tegen het fascisme een ge- meenschappelijk optreden noodig. De strijd tusschen de krachten van oorlog en vrede is z.i. in een beslissend stadium getreden. Voorts zeide spr., dat de verlamming van het Nederlandsche economisehe leven onver- minderd voortduurt en onze volkswelvaart met vernietiging bedreigd. Op 1 Maart befeikte het aantal bij de arbeidsbeurzien ingelsche- ven werkloozen het topcijfer van 465.463. Met het plan van den arbeid, aldus spr., heeft de partij de leiding genomen in de groeiende op- positie tegen het Regeeringsbeleid. Met vreugde gewaagde spr. van de toene- ming van het ledental in 1935 met 3557 tot 87.826, terwijl het aantal afdeelingen met 31 toenam tot 796. Na woorden van welkom zei spr., dat de heeren Wibaut en Kleerekoper het oongres niet zouden kunnen bijwonen en dat hun een bewijs van hartelijke genegenheid der con- gressisten zou geworden. Hiema verklaarde hij het congres geopend. Na de openingsrede en zang door de „Stem des Volks" werd het 42ste congres der S.D. A.P., blijkens het „Handelsblad", begroet door den heer De Boucherie namens de Belgische Werkliedenpartij. Deze betoogde, dat de strijd voor het Plan van den Arbeid in zijn land de hopelooze deflatie-politiek der vorige regee- ring heeft doorbroken. Nu, een jaar na het optreden der nieuwe regeering, kan worden vastgesteld, dat er veel verbetering is inge- treden. De munt is stabiel en verstikt het econo misehe leven niet meer. De werkloosheid is teruggedrongen. De resultaten van 12 maan- den werken der nieuwe Belgische regeering zijn bewonderenswaardig Bij de verkiezingen gaat de Belgische partij ten strijd met de zekerheid dat zij haar plicht heeft gedaan en versterkt uit den strijd zal te voorschijn tre- den. Vervolgens werden jaarverslagen en beleid besproken. De heer Franken (Federatie Amsterdam i stelt de vraag: zijn wij wel ons zelf? Hij vraagt dat vooral ten aanzidn van de wijze waarop de pens der partij de nationale ge- dachte tot uiting brengt. Wij moeten onze tegenstanders duidelijk maken dat het inter national boven staat bij ons. Het is verkeerd te doen alsof wij ten aanzien van het volks- lied en de nationale vlag zouden hebben ge- dwaald. Op een vergadering te Amsterdam is onder leiding van een partijgenoot het Wilhelmus aangeheven. In ,,Het Volk" is dat beschreven als e'en bevrijdende daad. Het heeft daarbij niet onze gevoelens vertolkt. (Applaus.) Wij hebben ons niet misdragen tegen de nationale emblemen en hebben ons ook niet te bekeeren. In dit verband wordt vaak een toon aangeslagen alsof men meent zoo voor anderen aannemelijker te worden als regeeringspartj. Het is verkeerd te zeggen dat het jammer is, dat wij nog niet samen met de Roomsch- Katholieken regegren. Hoe meer wij naar hen komen, hoe minder zij naar ons willen komen. De vrijz.-democraten zijn op dezelfde gron- den als bij ons verkondigd worden in de regee ring getreden en hebben zich zelf er door naar den kelder geholpen. Wij mogen niet den indruk wekken tot elken prijs in de regeering te willen. De heer Rot (Federatie Amsterdam) klaagt over traag werken van commissies. De sport- verslagen in de Arbeiderspers zijn chauvims- tisch. Laat men toezicht uitoefenen op de hoofdjes van staat „bioedige wraak van onze jongens". Het aantal reclame-artikeltjes voor winkels etc. tusschen de redactioneele bijdra- gen is te groot. De redactie was eerst v6or, lkter tegen de reisbelasting. De rubriek Gees- teljjk leven wordt te kerkelijk. De N.S.B. wordt te veel genoemd. Voorts is geschreven dat de nationale ont- wapening niet langer te handhaven is nu Duitschland opdringt. De redactie van „Het Volk" heeft daarin haar bevoegdheid over- schreden. De heer Swierstra (Hoom) meent dat krachtiger moet worden opgekomen voor nationale ontwapening, die nog steeds ons programpunt is. Men moet voorzichtig zijn met het royee- rem van personen, die naar Rusland reizen. De afdeeling Hoom betreurt het beleid van het partijbestuur en ,,Het Volk" inzake het royeroent-Duys. De heer Hamburger (Dordrecht) acht de critiek op het kabinet-Colijn te zwak. De soc.-dem. fractie heeft zich verscholen achter de Roomsch-Katholieken, toen minister Colijn van de reconstructie van zijn 'kabinet mede- deeling deed per radio en de Kamer voorbij- ging. Spr. vraagt hoe lang het nog duurt dat partijgenooten zitting nemen in Oranje- comite's. Als zij het niet doen ligt het niet aan het partijbestuur. Waarom loopen wij toch de Roomschen na? Zijn zij ons zoo wel- gezind in gemeenteraden etc.? De partijleiding moet zich er rekenschap van geven, dat wij een intemationale partij zijn. De propaganda richt zich meer op het ge- voel dan op het verstand der massa. A1 de symbolisohe handelingen van inwijding van planvlaggen en eedsn op den vlag zijn bom- bastisch.' Die vormen zijn ge'importeerd uit een land dat wij volgens zekere congres- besluiten moeten boyootten. De actie voor het Plan loopt de bureaucratie uit. Zij schakelt het werk der afdeelingen uit. Mevr. Wijnands (Maastricht) heeft dezelfde klachten als de vorige sprekers, Haar af deeling heeft een voorstel ingediend, waar- in wordt gesproken „dat de wijze waarop prominente persoonlijkheden en haar organen aanknoopingspunten zoeken met andere groepeeringen het gezag, de fierheid en het moreel der partij schaadt". Zoolang de top- leiding der R. K. Staatspartij onder leiding van de geestelijkheid staat, zal zij niet dur- ven doen wat de S.D.A.P. al jaren lang van haar verwacht. Laten wij denken wat er in Oostenrijk ge- beurde, nadat Dolfuss naar Rome was ge- reisd. Wij moeten niet gaan tot een partij. die geen verandering durft, maar tot de Roomsche arbeiders met ons Plan van den Arbeid. De heer Waslander (Utrecht) meent, dat Maastricht goed zal doen haar voorstel in te trekken, hoewel het uiting heeft aan wat bij vele afdeelingen leeft. Over het nationalisme kunnen wij debat- teeren als de commissie, die daar aan werkt, haar voorstellen heeft uitgewerkt. Een wer- kelijke nationale gedachte behoeft niet te wor den gepropageerd, omdat zij vanzelf spreekt. Met de Katholieken zullen wij op» den duur tot samenwerking moeten komen. Laten wij echter niet voorbijzien, dat er gevaarlijke kan- ten aan verbonden zijn. Wij moeten de ver- schillen duidelijk voor oogen houden en de grenzen der samenwerking vaststellen. De afgevaardigden van Leiden en Amers- foort sluiten zich bij den eersten spreker aan. De heer Hartog (Geleen) klaagt dat er niets wordt gedaan tegen de actie der Brabantsche en Limburgsche burgemeesters voor sterkere bewapening. De heer Gamier steunt namens zes Haag- sche afdeelingen het betoog Franken. Actie voor het Plan baat ons meer dan het loopen achter een vlag of het streven naar samen werking met de Roomsch-Kathloieken. De afgevaardigde van Bussum heeft weinig gunstige ervaringen met samenwerking met Katholieken. Als de situatie er toe leidt, wil hij die samenwerking niet afwijzen en ook de regeeringsverantwoordelijkheid niet afwijzen. Wij moeten ons niet opdringen. De heer Dopes Dias (Hilversum) meent, dat men zich niet druk moet maken over nationaal gedoe. Wij moeten reeds nu de kie- zers er van doordringen, dat het volgend jaai de S.D.A.P. aan de regeering deel moet nemen wil het Plan verwerkelijkt worden. Hij gispt nationalistische artikelen in de .Sociaal-Democraat De zitting werd hierna tot 's avonds ver- daagd. Naar het Engelsch van SIR WILLIAM MAGNAY (Nadruk verboden.) 15) Vervolg. Toen door het sluiten der deur Marion's veelzeggende blik zich aan zijn waarnemmg onttrok, besitiond er bij Richard niet de mm- ste bwijfel hoe zijn antwoord zou luiden. En toen hij naar boven ging am te schrijven ver- weet hij zich de tactloosheid, waarmee hy de moeilijiklheid der beslissing op zijn gastvrouw had trachten te laden. Ontegenizeggelyk had hij dit bezwaar niet voorzien, evenmin als hij erop voorlbereid was geweesit, dat. toen hy haar terloops de kwestie had voorgelegd, zij deze zoo ernstig zou opvatten. Haar verlan- een dat hij op de Grange zou blijv.en was on- getwijfeld oprecht gemeend. Maar wat stak er achter? Met de pen in de hand zat hij aan zijn schrijftafel. tenwijl hij zich dit af- vroe°\ Waar zou zijn aanwezigheid hier op uitloopen? Dat lag voor de hand. Op een emstige liefdesgeschiedenis tuisschen hen. in verband met hetgeen hij bij haar had waarge- nomen zou het huichelarij zijn om te doen alsof hii niet zag, dait zij van hem hield. En hijzelf was ook dien kant uitgedrev.m; was het te laat om terug te keeren? Het was niet onaardig en tot zoover scheen er niets tegen te zijn. Een mooier meisje dan Marion zou hij niet spoedig tegenkomen, zij HET S.D.A.P.-PART1JBESTUUR KAN BESLISSEN OVER TOETREDEN TOT REGEERING. Het congres der S.D.A.P.. gedurende de Paaschdagen te Rotterdam gehouden, heeft o.a. besloten Partijraad en Partijbestuur meer inwloed toe te kennen op de candidaatstelling voor de Tweede Kamer. Een commissie zal worden ingesteld, die het militaire vraagstuk zal ondenzoeken, speciaal of het standpunt der eenzijdige ontwapening kan en moet worden gehandlhaafd. Een voorstel om de congressen voortaan om de tJwee jaren te houden, is verworpen. De Partijraad zal voortaan kunnen beslissen over het al of niet deelnemen aan de Regeering, en niet meer, zooals tot nu toe, het partij- congres. MOOI NEDERLAND. De Minister van Onderwijs, prof. dr. Slote- ma'ker de Bruine heeft zich gericht tot alle hoofden van scholen en schoolbesturen met 't advies tusschen 15 en 22 April n bezoek te brengen met de kinderen aan A'dam en wel speciaal aan de Woensdag door Prof. Dr. G. A. van Poelje directeur-generaal van 't on derwijs, te openen tentoonstelling in het ge- bouw van de openlbare leeszaal, waarin een groot aantal boeken enz. over de mooiste deelen van Nederland bijeen zullen zijn om de kennis van het eigen land te vergrooten. Bij de opening zal ook de heer C. R. T. baron Kraijenhoff, voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van het Vreem- delingenverkeer bij de opening het woord voeren. NA DE ZUIVERING VAN OSS. Na het zuiverings-proees te Oss hebben de autoriteiten verandering gebracht in de bezet- ting van de brigade der Kon. Maredhaussee aldaar. Deze brigade bestond uit 20 man, van wie er 10 gelegerd waren in de mare- chausseekaizeme, 5 op de hoeve ,,De Elzen- berg" te Oss aan den rand der gemeente en 5 te Lithoxen. Naar gemeld wordt, wordt met ingang van 1 Mei het detacbement 1 op de hoeve ,,De El- zenberg" opgeheven. De marechaussees dezer brigade, die in het centrum van het beruchte Schayksche veld waren gelegerd, hebben bij de zuivering van Oss prachtige diensten bewezen. DE MOEIII JKHEBEN TE LEERDAM. Dcnderdaigavor I wordt in de Ned. Hen;, kirk te Leerdam een bidstond gehouden in verband met de dreigende sluiting van de glasfabriek. Ds. J. Enkelaar zal in dezen .dienst voorgaan. EEN COOPERATIEVE INKOOPCENTRALE VOOR DEN HANDEL IN WI.TN, BIER EN GEDISTILLEERD, ENZ. Te 's-Gravenhage zijn besprekingen gaande am te komen tot een coaperatieve inkoop- fabricatie en toelangenorganisatie voor het, hotel-cafe, restaurant en pensionbedrijf. Een 20-tal personen uit deze bedrijven, ge- organiseerd in verschillende organisaties, o.w. cafdhouders en slijters, heeft een commissie gevormd om de voorfoereidende besprekingen te houden. MINISTER COLIJN TE DEN HELDER. Dinsdagmorgen elf uur is Minister Colijn te Den Helder aangekomen. De Minister was vergezeld van zijn adjudant luitenant-ter-zee eerste klasse Post Uiterweert. Minister Colijn begaf zich rechtstreeks naar het com- mandementsgebouw der marine, waar hij ont- vangen weid door den commandant der marine schoutnbij-nacht T. L. Kruys. Kort daarop vertrokken de autoriteiten, bij wie zich de commandant der onderzeedienst- kazeme averste L. A. C. M. Doorman en diens adjudant aansloten, naar de O 11. Na dat het gezelschap aan boord was gegaan vertro'k de onderzeeboot, welke onder bevel stond van luitenant-ter-zee eerste klasse C W. Slot, naar het Marsdiep alwaar eenige duikproeven en lanceeroefeningen werden ge houden. NEDERLANDSCH CREDIET AAN BELGIe. Wij berichten reeds kort geleden, schrijft de ..Telegraaf", dat de Belgische regeering met een Amsterdamsche bankconsortium een ac- coord heeft besloten om de 3% schatkist- bons op korten termijn te converteeren in 2V2 schatkistbons met een looptijd van 3 )aar die a pari in Nederland zullen worden uitgegeven, zoodra de Nederlandsche regeering haar toestemming heeft gegeven. Het be- treft hier, naar men weet, 't crediet dat inder- tijd door de bankiersfirma Mendelssohn Co. te Amsterdam is verleend. Naar thans alhier verluidt zou de Neder landsche regeering zich bereid hebben ver- klaard haar toestemming voor deze transactie te verleenen, indien de Belgische regeering te Parijs pogingen zou doen om de bestaande Franschen disenminatie van den haven van Rotterdam ten opzichte van dien van Antwer- pen ongedaan te maken. Naar men weet is de Fransche „surtaxe d'entrepot", n.l. voor Antwerpen afgeschaft, doch voor Rotterdam niet. Men zou, zoo meent men in financieele krin- aen hier te weten, deze voorwaarde der Nederlandsche regeering in verband moeten brengen met de onderhandelingen, die thans door dr. F. Mannheimer te Parjjs gevoerd worden over een door een bankconsortium onder leiding van Mendelssohn Co., aan de Fransche regeering te verleenen crediet. Daar bij zou als tegenprestatie gevraagd zijn om afschaffing van de „surtaxe d'entrepot" voor de haven van Rotterdam. Aan de Belgische regeering zou nu door de Nederlandsche re geering verzocht zijn als tegenprestatie voor de goedkeuring der conversie van de schat kistbons het verzoek van Nederland te Parijs te ondersteunen. Zoo althans meent men de Nederlandsche voorwaarde te moeten op vatten. Intusschen schijnt deze voorwaarde in Bei- gische regeeringskrmgen een pijnlijke ver- wondering gewekt te hebben. Men had van de Nederlandsche regeering een b^eed geoaar verwacht en de premier Van Zeeland had dan ook zonder eenige aarzeling in het rapport over de volmachten het wel- slagen der onderhandelingen met de Amster damsche financieele groep aangekondigd. Men rekende er in officieele kringen dan ook a.ler- minst op, dat de Nederlandsche regeering van haar goedkeuring een ruilobject zou maken. Over de wijze, waarop de regeering op de Nederlandsche mededeeling zal reageeren, icon uiteraard niets worden vemomen. In het hm- dige stadium is de zaak immers te delicaat om van de zijde der regeering rechtstreek- sche inlichtingen te verkrijgen. Iemand, die met de regeering in nauw con tact staat verzekerde ons echter, dat de door de Nederiandsche regeering gestelde voor- waarden op zichzelf moeilijk voor onderzoek in aarmerking kan komen. Ondanks de meest vriendschappelijke gevoelens tegenover Neder land is het voor de Belgische regeering om zoo te zeggen niet mogelijk, zich op den voor- gestelden vmgebruikeljjken weg te begeven. Men kan m Belgie slechts hopen, dat deze kwestie ten slotte toch nog een gunstig beslag zal krijgen. VERLAGING VAN DEN BOTERPRIJS. Met 10 cent per kilogram. De heffing op boter is de vorige week op 1 in plaats van op 1,10 per kilogram vastge steld. Dit beteekent een verlaging van den boterprijs met 10 cents. Deze verlaging van de heffing, welke ook in ae komende weken zai blijven gelden, maakt een hiermee overeenkomende verlaging van de steunuitkeering aan de boeren nood- zakelijk. Deze kan worden verwacht tegen den tijd, waarop het vee in de weide gaat. Ten overstaan van den heer J. C. E. C. N. Mulder, rentmeester van het Kroondomein te Apeldoom, is Donderdagmiddag de openbare inschrijving voor het huren van de uitspanning De Echoput te Hoog Soeren (gemeente Apel doom) gehouden. Van de 32 inschrijvingen was die van den heer H. Solkese te Ameis- foort met een bedrag van 3500 de hoogste. Zijn onmiddellijke opvolger was de heer C. Krul uit Den Haag met een bedrag van 3011. De overige inschrijvingen varieerden tusschen 500 en 2860. De gunning is aan- gehouden. WAARSCHUWING. Aangezien blijkbaar voor sommige vertegen- woordigers van de Stichting Nationale Hy- potheek Onderlinge voor Bouwcrediet en Hy- potheek-aflossmg" (voorheen Nationale Cre diet Onderlinge), gevestigd te Apeldoom, on- juiste en wellicht onvolledige inlichtingen verstrekt zijn aan hen, die zij als ,,spaarder trachtten te winnen of mogelijk, reeds gewon- nen hebben, geeft de Commissaris van Politic te Apeldoom hun, die tot deelneming aan deze ..Bouwspaarkas" zouden willen besluiten, in overweging zich vddr zij zich binden hem om inlichtingen te wenden. tot fALRIJKE NAZI-LEIDERS IN OOSTENRIJK GEARRESTEERD. De laatste dagen zijn strenge maatregelen genomen tegen nationaal-socialisten, daar de regeering is ingelicht, dat een nieuwe aanslag van deze zijde dreigde. Gedurende de afgeloopen week heeft men in nazi-kringen een buitengewone activiteit be- merkt. Talrijke nationaal-socialistische leiders zijn gearresteerd. De gendarmerie heeft op- dracht gekregen zich voor alle eventualiteiten gereed te houden. Langs de noordelijke gren zen zijn de wachtposten versterkt. DE AFSCHAFFING VAN DE SLAV F.RNIJ IN DE BEZETTE GEBIEDEN. Maarschalk Badoglio heeft een decreet uit- gevaardigd, waarbij de slavemij in de door de Italianen bezette gebieden van Abessinie wordt afgeschaft. Het decreet luidt aldus: Volk van Tigre, Amhara en Godzjam, luis- tert. De slavemij is een overblijfsel van de oude barbaarschheid. Waar de Italiaansche vlag waait, is slavemij ontoelaatbaar. Der- halve wordt in Tigre, Amhara en Godzjam en overal waar de Italiaansche vlag waait, de slavemij afgeschaft. Koop en verkoop van slaven heb ik verboden. De slaven, die zich in uw land bevinden zijn thans vrij. Zij, die hulp noodig hebben, moeten zich bij de Italiaansche autoriteiten vervoegen. Zij zul len hulp en bescherming krijgen. Hij die de bepalingen van dit decreet overtreedt, zal vol gens de wet gestraft worden. GRIEKSCHE PREMIER PLOTSELING OVERLEDEN. op, dat zij trachtte den eigenaar van de Gres- ford-beziitting in te palmen om op deze wijze in het bezit te komen van hetgeen haar ont- gaan was. Hoe aannemelijk echter of dit denikbeeld ook zijn mochit. hij kon er niet toe komen het te gelooVen. Haar heele houding tegenover hem wees er niet op, dat zij meei aangetrokken werd door zijn bezittingen dan door zijn persoon. Niettemin nam hij zich voor, niet tot een onberaden stap te besluiten en den loop van zaken eens kalm aan te zien. indien de omstandig- Zijn hart was nog vrrj; heden ertoe zoucien leiden dat deze volstrekt niet ongesciiikte verbintenis tot stand kwam, zou hij er in elk geval voor zorgen, dat hi) Marion's karakter beter leerde kennen. Toen hij zoover met zichzelf in het reme gekomen was, zette hij zich neer am Sir Percy een beleefd bedanklbriefje te schrijven en was daarmee pas halverwege klaar toen de bel ging. Er waren dien dag twee gasten op de lunch genoodigd, beide jongelui. welke men buren zou kunnen noemen. De eene was Fran cois Desbroock, van Trayton; de ander, Peter Raydou, van Wigford. Desbrook, een landjonker, wiens familie tal van geslachten in Trayton gewoond had, was een tamelijk knappe, eenvoudige jongeman, welgemanierd, van top tot teen een heer hi) maakte op heit eerste gezicht een sympathie- ken indruk en toen Richard Cardon hem de hand gaf, voelde hij zich al dadelijk tot hem aangetrokken. De andere, Raydon, was een heel anaer type, althans naar uiiterlijk en mameren; hy was de gelboren landjonker. Peter Raydon was, ofschoon niet auder dan vijf of zes-en- twiritig, dik en kortgedrongen. Hij had een rond hoofd en gezicht, kleine oogen, een sbompen neus en dikke lippen, zijn handen waren plomp en een zekere- innerlijke drang ^e^ltr^droS JST -rkwam nog juist, dat zijn bewegingen als boersch betiteld moesten wor den Toch was. ondanks alles, zijn verschy- ning volstrekt niet onaangenaam. Hij had een ioviale manier van optreden, hield van een grap en was volstrekt geen onpiezierige ka- meraad. Hij had -dien dag al zijn opgewektheid en spraakzaamheid noodig om bij de lunch het gesprek aan de gang te houden. Er heersdhite aan tafel iets gedwoagens, waarvan Richard de oorzaak niet kon gissen. De gastheer en Raydon deden hun best om dit te bemante- len, maar ofschoon Marion en Desbrook aan het' gesprek deelnamen, kostte bun dit blijk baar inspanning en schenen hun gedachten elders te verwij 1 enHet was duidelijk t zien dat zij zich niet op hun gemak voeiden. Na de lunch wandelden zij den tuin in; Des brook ging dadelijk naar Marion toe en zij slenterden door het laantje in het struikge- was Archer Cardon werd weer binnengeroe- pen en liet Richard en Raydon alleen. Dus je hebt nog niets besloten omtrent je intrek op de Hall?" vroeg de bezoeker met de nieuwsgieriigheid van een buitenman naar de plannen van zijn buurman. Richard legde hem in korte trekken de stand van zaken uit, waarbij hij melding maakte van Archer's raad ter zake. Raydon lachte. „Uw neef Archer is heel begeerig naar het goed geweest sedert Brays- haw de Hall huurde. De kwestie gaat nlij na- tuurlijk niet aan, maar als het landgoed van mij was, zou ik mij niets van Archer's ad vies aamtrekken." Dit was toch wer.kelijk bijzonder familiair voor een kennis, maar Richard kon zich toch niet gekrenkt voelen; Raydon leek hem iemand, die er dadelijk alles wat hij dacht uitflapte en ze had den aan die vervelende lunch goed met alkaar kunnen opschieten. ,,U beschouwt het missohien als niet heele- De Grieksche premier Demerdzis is Zondag- morgen plotseling aan een beroerte overleden. Generaal Metaxas heeft het premierschap en de leiding van buitenlandsche zaken op zich genomen. Verder zijn in het ministerie geen wijzigingen aangebracht. De Grieksche politick heeft in den laatsten tijd, juist nu de zenuwen tot rust komen, naar het'blijkt zooveel van haar menschen gevergd, dat de een na den ander aan overspanning be- zwrkt. Eerst Kondylis, toen Veniselos en thans Demerdzis. Of wil men ze in kwalifica- ties- eerst Kondylis, de oud-Veniselist en republikein, later de felle vijand van Veniselos en kaningsschapherstellerdaama de man die telkens in ballingschap moest en geen twee jaren eenzelfde lijn volgde; en thans de trouwe, rustige Pool op wie altijd een beroep gedaan kon worden, meer professor dan politicus, meer verzoenend tusschenman dan partijpoli- ticus. Als de Grieken nu hun koning niet had- den, die sterk boven alle partijen uitsteekt, zouden ze er wanhopig aan toe zijn. Onder George II en Metaxas staat de monarchie vaster dan ooit. De begrafenis van Demerdzis is vastgesteld op Donderdag a.s. Demerdzis was voor den wereldoorlog minis ter van marine in het kabinet Veniselos. Hij had de liberale partij verlaten, toen Veniselos in conflict geraakte met koning Constantijn. Tijdens de dictatuur van generaal Pangalos, toen admiraal Kondoeriotis, die toen president der republiek was, aftrad, werd Demerdzis als candidaat voor het presidentschap door alle politieke partijen aangewezen. Hij trok zijn candidatuur echter in, toen Pangalos zich can didaat stelde. Demerdzis was sinds 1928 haogleeraar in het Romeinsch recht aan de universiteit van Athene. Hij heeft talrijke wetenschappelijke werken geschreven en genoot algemeen achting. De nieuwe minister-president Metaxas heeft den eed afgelegd. De koning heeft Demerdzis „post mortem" het grootkruis in de oi de van Georges I verleend. Het stoffelijk overschot is naar de kathedraal te Athene overgebracht en twee compagnieen brachten de eerbewijzen. DRUK KERKBEZOEK. In de 28 kerkgebouwen, die te Moskou nog door de geloovigen gebruikt worden hebben op Paaschzondag meer dan 50.000 personen den dienst bijgewoond. Het ge drang was zeer groot. De drukke kerkgang was mogelijk, doordat Paaschzondag dit jaar samenviel met een officieelen vacantiedag. Ramsay MacDonald heeft zich in een zie- kenhuis te Londen laten opnemen voor het on- dergaan van een lichte operatie. Van w-lken aard deze operatie is, wordt geheim gehouden. MacDonald heeft alle afspraken voor de eerst- komende veertien dagen afgezegd. In antwoord op een vraag beperkte Mac Donald zich er toe te verklaren, dat de opera- tie, die hij zal moeten ondergaan, ditmaal niet het gevolg is van de oogaandoening, die reeds eerder een operatief ingrijpen had noodig ge- maakt. Uit Dublin wordt gemeld, dat Maurice Tom- miey, chef van den generalen staf van het Ier- sche republikeinsche leger behoorende tot de extremistische republikeinsche partij in een rede te Boyle, graafschap Roscommon, verklaard heeft: Het is de plicht van Ierland het huidige door Engeland opgelegde regiem omver te werpen, de beide deelen van Ierland te vereenigen en een onafhankelijke republiek te vormen. Hij voegde eraan toe: Een nieuwe oorlog staat voor de deur. Hierin zal Ierland niet aan de zijde van, maar tegen Engeland moeten strijden. CRISIS IN DEN VOLKENBOND. Geneve beleeft thans. schrijft de N. R. Crt., een kritieken tijd. De toekomst van den Vol- kenbond staat- op het spel bij de beslissingen die uiteindelijk zullen vallen in verband met de verbreking van het verdrag van Locarno door Duitschland en de daaruit voortgevloeide pogingen van Berlijn en Parijs om voor den vrede in Europa nieuwe grondslagen te schep- pen, maar niet minder bij de uitkomsten van de bemoeiingen am een einde te maken aan den oorlog tusschen Italie en Abessinie. An dere .politieke aangelegenheden, die dreigend aan den geiziehtseinder opdoemen, maken de taak van den Volkenbond nog moeilijker, maar voorshands kan men da-art oe nog het zwijgen doen, omdat ze Geneve nog niet bezig houden. In de eerste plaats hebben we het oog op het herstel van den dienstplicht in Oos- tenrpi, 't welk op de Kleine Entente heeft ge- werkt als een knuppel in het hoenderhok, om dat zij vreest dat Hongarije te eeniger tijd het v-oortoeeld van Ween.n zal volgen. Voor het oogenlblik is het conflict tusschen Italie en Abessinie voor Geneve het actueelst; de Duitsehe stap van 7 Maart zal het eerst worden als de resultaten van de bemiddeling waarvoor Engeland nog een maand tijd is ge- laten, bekend zullen zijn. De Abessijnsche kwestie overhe;rscht thans te Geneve al het andere. Met de uitkomsten van de Volkenlbondsactie is terecht niemand mgenomen en vooral in Engeland, dat van meet af de leiding had, zijn de laatste dagen harde woorden gevallen, zoo'wel in de pers als in het parlement. Het schenpst zijn de, tekort- komingen wellicht geformuleerd door Chur chill, die in het Lagerhuis heeft gezegd: „Wij helbben Frankrijk bewogen een koers te vol gen die niet ver genoeg ginig om Abessinie te helpen, maar ver genoeg cm Frankrijk en Enigeland in onmin met Italie te brengen, en zoodoende Hitler gelegenheid t. geven tot zijn stap van 7 Maart." Inderdaad, Italie heeft zich door het mo reel gezag van den Volkenbond niet laten weerhouden er op los te slaan, het heetf de rnaai ontoaatizudhtig?" opperde Richard. Raydon lachte even. „Ik weet niet wat ik ervan denken moet. Ik moet u ecrlijk zeggen, dat die Archer Cardon mij een raadsel is." Een raadsel?" herhaalde Richard met een lachje, alsof hrj er niets van snapte. In welk opzioht? Op mij (heeft hij dien indruk niet ge- Nu", was het aarizelen-de antwoord, ,,het zou niet netjes zijn hem af te kammen, vooral niet in zijn eigen huis en onder het genot van een zijner sigaren. En u moet niet denken, dat achter mijn woorden iets bijzonders steekt. Wat ik bedoelde toen ik onzen vriend een raadsel noemde, is, dat niemand precies schijnt te weten hoe het met hem staat." Hoe het met hem staat?" ,Of hij rijk of arm is. Waar heeft hij in het eerste geval zijn geld vandaan? Er was namelijk een tijd, en niet eens z»o heel lang geleden dat men er moeilijk aan kon twyfe- len of hij arm was. Het gaat mij echter met aan waar hij .zijn inkomen vandaan heeft. Hy is ten slotte geen kwa-de kerel Als er hier meer van dat slag waren zouden de zaken er beter voor staan. Ik kan niets kwaads van Archer zeggen. Het spijt mij alleen van dien armen kerel, dien Desbrook." „Desforook?" herhaalde Richard vol verba- zing. „Wat heeft die ermee te maken? Wat is er met hem?" Zijn metgezel ko k hem oplettend door zij-n kleine, vroolijke oogen aan. ,,Ik dacht. dat u dat wel wist of geraden had. Het botert niet er- tusschen hem en juffrouw Marion." Richard voelde, zij het ook vaag, waar hij op doelde. „Is het een liefdesgeschiedenis?" Die was ©r", antwcorcKle Raydon min of meer grimmig. Het zal nu wel uit zijn, die arme kerel!" „Nu gaat -mij een licht op", zei Ricnan. flauwtjes. ,,Ik dacht aan de lunch al dat er iets bijzonders was. Geeft zij niet om hem? Raydon haalde de s-chouders op. „Vroeger wel zij deed tenminste alsof." ,,Vroager!" Zij heeft- hem de bons gegeven. Een hard gelag voor dien armen stakker." Bei-den zwegem eeni-gen tijd. Daarop hernam Richard: ,,,Daai weet ik heelemaal niets van. Ik had er geen flauw be- grip van dat er zooiets aan de hand was." Dat geloof ik graag", antwoordde Raydon droogjes.. ,,Ik zie niet in waarom mijn nicht het zou hebben doen voorkomen, alsof zij van hem hield", .zei Richard op em toon van niet be- grijpen. ,,Of waarom Raydon viel hem in de rede. ,,Het is een teer onderwerp om te bespreken met een bloedverwant. Mogelijk zag het meisje dat^ zij zich vergist had of is ze in aanrakinig geko men met iemand die beter in haar kraam te pas kwam. Maar het is erg hard voor zoo n besten en ronden kerel als Frank Desbrook". „Waren zij verioofd?" ja. Het is nooit publiek ge-worden, maar het was toch eem engagement." Zij hadden zich omgekeerd en wandelden in gedrukt stilzwijigen naar het h-uis teruig. Archer Cardon kwam te voorschijn en ging hen, met de hand wuivend, tegemoet. Richard voelde dat hij nog van de geleigenheid gebruik moest maken om te zeggen. wat hem op het hart lag. ,,Ik hoop, meneer Raydon, dat u met rlenkt dat ik aan deze onaangename geschiedenis schuld heb." Raydon keek hem met sympathie aan. ..Neen", antwoordde hij. ..Ik ben overt-uiigd dat TJ er geen schuld aan heeft." Voor Richard kon vragen, waarom hij een veellbeteekenden nadruk op het persooniijk voornaamwoord legde, had Archer zich bij hen gevoegd. (Wordt vervol'gd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5