ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ASPIRIN No. 9439 WOENSDAG||15 APRIL 1936 76e Jaargang Buitenland. EERSTE BLAD TER NEUZEN, 15 APRIL 1936. UwfiCORSETS rjacra TER NEUZENSCHE COURANT ABGNNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1.25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2—overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitt etaling. Uitgi efster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20 KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliehd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgavc. DIT BLAD VERSCHI.JNT LEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. KERK IN BRAND GESTOKEN. De beroemde Franciscus-kerk te Guadala jara (Jalisco) in Mexico is Maandag door een bende bandieten in brand gestoken. Vele kunstschatten gingen verloren. DE TOESTAND AAN DE FRONTEN. De Italianen rukken ten Zuiden van het Asjiangimeer, schrijft de N. R. Crt., zoo snel op, dat het voor de Abessiniers zeer moeilrjk zal zijn om hun verdediging nog eenigszins te organiseeren. Nu moeten de berichten over de volslagen wanorde waar de Abessijnsche troe- pen bij Dessie zich in bevinden, overdreven zyn. De protesten van den negus naar Geneve komen zonder tijdverlies door, terwijl bet wel zeer waarschijnlijk is, dat de Abessijnsche keizer ook in een bijna voortdurend contact nog staat met de regeering te Addis Abeba. Niettemin is het niet onwaarschijnlijk, dat op het oogenblik, dat Aloisi hedenavond een eerste bespreking met de Madariaga zal beb- ben, de Italianen Dessie reeds in hun bezit hebben. De Italiaansche troepen moeten vol- gems de laatste berichten, de meren op een vijftig kilometer Noordelijk van die stad reeds gepasseerd zijn, zoodat zij in dit tempo Dessie hedenavond ongetwijfeld bereikt zui- len hebben. Wat de Italianen zullen doen nadat zij Des sie bezet hebben is niet zeker. Het is echter waarschijnlijk, dat zij hun opmarsch nog ver- der zullen voortzetten. Het uitblijven van Abessijnschen tegenstand doet vermoeden, dat de Absssiniers ook met deze waarschijnlijk- heid rekening houden en dat zij alsnog zullen trachten Zuidelijk van Dessie nog eenige stel- lingen in te nemen. Hoeveel moeilijkheden de weg van Addis Abeba naar Dessie nog; op- 1 evert, heeft men in een groot aantal brieven o.a. in die van dr. van Schelven, kunnen lezen. De Italiaansche vliegtuigen bombardeeren ook plaatsen ten Zuiden van Dessie, een om- standigheid, die het mede waarschijnlijk maakt, dat de Italianen nog verder Zuidelijk willen oprukken. A an de grens van de Egyptischen Soedar; hebben de Italianen een douanepost bij Galla- bat bezet. Zij liggen hier thams tegenover de Anglo Egyptische regimenten. De bedoeiing van deze bezetting is zonder twijfel het af- sniiden van den aanvoer van materialen en oorlogstuig naar het Noordiwesten van Abes- sinie, wat er wel op wijst, dat hier nog steeds bedrijvigheid heeft geheerscht den laatsten tijd en dat er reden was om aan te nemen, dat deze bedrijvigheid langs de grens niet van- zelf zou ophouden, wat de aanwezigheid en de mogelijkheid van actie van Abessijnsche troe pen in dit gebied weer insluit. Dit zouden dan de troepen van ras Immeroe of van ras Aye.e moeten zijn. Vermoedelijk van laatstgenoem- de, want het is niet onwaarschijnlijk, dat ras Immeroe zich in Semien heeft weten terug te trekken. Voor ras Ayele zal deze bezetting vermoedelijk een tegenvalier zijn, die hem de mogelijkheid van actie op de Italiaansche verbindingslinies misschien afgesneden zai hebben. Van het Zuidelijk front verluidt alleen, dat de val van Sassah Baneh te verwachten is. De Italiaansche vliegtuigen bombardeeren alle plaatsen, waar generaal Nassiboe maar ver- sterkingen aangelegd kan hebben. Dat er om Sassah Baneh zoo'n langdurigen stnjd ge- streden meet worden, klinkt niet ongunstig voor de Abessijnen, wier voornaamste ver- aedigingslinie aan dit front tusschen Daga- boer en Dagamodo nog een vrij grooten af- stand Noordelijk hiervan ligt. HET VERTREK VAN BURGEMEESTER J. HUIZINGA. Toen de vorige week Woensdag de oud burgemeester dezer gemeente, de heer J. Huizinga, met zijn vrouw en jongste dochter in den voormiddag de gemeente verliet om naar zijn nieuwe woonplaats Amersfoort te vertrekken. waren bij de aanlegplaats velen tegenwoordig, om hem uitgeleide te doen en nogmaals de hand te drukken. Door den foto- grMf, den heer But, werd dat vertrek gefilmd. Wii waren in klein gezelschap in de gelegen- heid een vertooning van die film bij te wonen Zij is zeer goed geslaagd en vormt een mooie herinnering aan het vertrek van den burge meester. Het licht in het voomemen van den beer But deze film, aangevuld met meerdere van betrekking op Ter Neuzen ook voor he. publiek te vertoonen. DE PAASCHDAGEN iieten zich reeds in het laatst der vorige week voor wat de weersomstandigheden betreft, met guns tig aanzien. Toch is het in deze om geving nog tamelijk meegevallen en vooral Maandag werd er door velen van den vacan- tiedag geprofiteerd om een uitstapje te maken. Een zeer groote menigte had daarvan Ter Neuzen tot doel gekozen, zoodat hier in den namiddag en avond een groote drukte heerschte. een DROEV1G ONGELUK. Een zeer droevig ongeluk trof j.l. Zondag- middag een onzer stadgenooten. De heer Is. Adriaansen maakte per auto een uitstapje met zijn 20-jarige pleegdochter. Tusschen Schoon- dijke en Oostburg moest hij stoppen voor een ledigen band en het aanleggen van een nieuwe. Zijn pleegdochter, mej. M., stond ter zijde van de auto naar dit werk te kijken, toen de tram van Breskens naderde en naar we vemamen het zicht op den weg door rook of stoom be- nam. Tezclf dejfi,tijd. kwam ook aangereden een personen auto, bestuurd door den heer V., uit Oostburg, die mej. M. niet zag en deze met zijn auto schepte. Zij werd daardoor tegen een daar geparkeerde auto geworpen en werd tusschen deze en de aanrijdende tram dood- gedrukt. Het stoffelijk overschot is na het ongeluk naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. Z. V. T. M. B(j de Staten-Generaal is ingediend een wetsontwerp, tot vermindering van de vorde- ring van den Staat op de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij, gevestigd te Ter Neu zen,. wegens rentelooze voorschotten voor den aanleg en het in exploitatie brengen van tram- wegerHn Zeeuwsch-Vlaanderen. AVONTUURLIJKE JONGELUI. Een tweetal jongelui, de heeren Collin Sulli van en Stanley Finn, beiden woonachtig te Londen, zijn op hun tocht naar Australie, wel- ke per kano ondemomen wordt, Zondag al- hier aangekomen. De beide jongelui die op een der haver- pieren alnier hun ten ten hadden opgeslagen, vertelden het navolgende over hun plannen: Op der, zeventienden Februari zijn we uit Londen naar Dover vertr^ikken. Van hier ging de tocht per boot naar Boulogne van waar we verder over land naar Frankfurt am Main zijn gegaan. Hier zou onze reis een aanvang nemen, nadat we de kano's, tenten en verder materiaal hadden aangsschaft. De slechte weersomstandigheden maakten het echter onmogelijk te vertrekken, zoodat we eerst nu in Holland arriveerden. Van hier gaat de tocht naar Vlissingen alwaar we eenige dagen denken te vertoeven, om vervolgens via de Belgische en Fransche kust naar Spanje ie varen, waar we midden Juli denken te arri- veeren. Van Spanje wordt de tocht voortgezet naar de kust van Noord-Afrika om door het Suez-kanaal langs Britsch- en Nederlandsch- Indie naar Australie te stevenen, het einddoel onzer reis. Beide kano's zijn met een buiten- boord motor uitgerust. Het doel onzer reis is tweeledig. We willen nl. het record voor den langen afstand voor kano's, dat thans op naam staat van den Duitscher Oscar Speck, veroveren en de kanosport die in Engeland slechts weinig beoefenaars vindt, populair maken. Dit is de tweede reis die ik ondemeem, zegt de heer Sullivan. Het vorige jaar vertrok ik aileen per kano uit Engeland. Ik stak het Kanaal over en bereikte na veierlei avonturen Frankfurt am Main. Toen ik van hieruit mijn wereldreis wilde voortzetten, werd dit ver- hinderd, omdat de kano's met inhoud gestolen werden. Doch ditmaal hopen we het er beter af te brengen, voegt hij er lachend aan toe. Morgen zullen de moedige jongelui hun avontuurlijke tocht voortzetten. SLAGERSCURSUS. Gisterennamiddag werd in een der zalen van het „Hotel Rotterdam" een bijeenkomst ge- houden van de commissie voor het inrichten van een cursus in worstfabricage voor slagers. aihier. Daarbij waren ook tegenwoordig de voorzit- ter en den secretaris der Zeeuwsch-Vlaamsche Slagersvereeniging, de leeraar van den cursus, de heer Hiemistra, de heer Brons, hoofd van den plaatselijken keuringsdienst, de secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken en de heer Everwijn, ingenieur der P.Z.E.M. De voorzitter der commissie voor den cursus, de heer De Theije, heette de aanwezigen wel- kom. Hij deelde mede, dat, na het groote suc- ces van den cursus in het gameeren, het ver- langen was gerezen tot het inrichten van een cursus in worstmaken. Daarbij waren echter moeilijkheden gerezen, en bleek dat zeifs leden der vereeniging niet van het nut van derge- lijke cursussen overtuigd waren. Dit was aan- leiding geworden, dat besloten werd, hiervoor buitenom den Bond van Slagers een afzonder- lijke commissie te vormen. Hij wees er den cursisten op, dat de cursus in worstmaken weer een geheel andere is, dan de garneer- cursus van het vorig jaar. Deze had versie- ring en het maken van aantrekkelijke etalages ten doel. De kennis van worstmaken is voor de slagers van directe economische beteeke- nis, omdat him daardoor de kennis wordt bij- gehracht om de verschillende afvalproducten die de slagers in toenemende mate krijgen, te verwerken tot smakelijke worsten. De koster, door de cursisten voor het volgen van den cursus gemaakt, zullen daardoor weer aan- stonds in het bedrtff terugvloeien, door meer dere verdiensten. Uit waardeering van het werk van den voor zitter, den heer Colsen, en diens pogingen tot opheffing van het slagersvak, zal de leiding worden heschouwd als uitgaande van den Zeeuwseh-Vlaamschen Slagersbond. De voorzitter van den Slagersbond, de heer Colsen, dankte voor de gesproken sympathieke woorden. Hij wees op de noodzakelijkheid, dat de slagers niet stil blijven zitten. De eischen voor het vak worden steeds hooger en het is den plicht van de slagers er ook voor te zor- gen, dat de jonge slagers, ook de minderge- goeden die als slagersknecht een werkkring zoeken, in het vak worden opgeleid. Het is niet mogelijk, wegens de kosten, dat de jon- gens daarvoor de Nederlandsche vakschool te Utrecht kunnen bezoeken en hij is er daarom trotsch op, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat in vele gevallen als achterlijk wordt he schouwd, de slagers de andere streken van het land v66r zijn, met het inrichten van vakcur- sussen, zooals er hier straks weer een staat te beginnen. Het spijt hem, dat voor opleiding in het slagersvak ook nog geen subsidie wordt ontvangen, zooals voor het onderwijs in andere vakken, want hij is overtuigd, dat de kosten verbonden aan deelneming aan den cursus voor velgj} nog een bezwaar zijn. Door den heer Ir. Everwijn werd daarop een interessante lezing gehouden over toepassing van electriciteit in de slagerijen. De toepassing is te onderscheiden in 3 hoofdgroepen, te weten voor verlichting, voor kracht en voor verwarming. De toepassing voor verlichting is niet meer noodig uiteen te zetten, die kent men alge- meen. Hij vestigde daarom de aandacht op de aan- wending van kracht voor slagerswinkels. Daar worden het meest gebruikt de snijmachine. de cutter en de koelkast. Hij wees op de een- voudige toepassing van de electromotor voor het aandrijven van een snijmachine of een cut ter. Aangezien voor die machines het aantal bedrijfsuren niet groot is, vormen de jaarlijk- sche stroomkosten een onbelangrijk bedrae. Voor een electrisch aangedreven koelkast maakt in zooverre op het voorgaande een uit- zondering, dat het aantal bedrijfsuren, dat jaarlijks bereikt wordt, aanmerkelijk grooter is, dan van andere machines. Doch door het grooter verbruik komt men automatisch in een lagere stroomklasse, terwijl deze geheel auto matisch werkt en duS geen bediening vraagt. In den breede zette hij voorts uiteen de voor- deelen van een electrisch aangedreven koel kast, boven een ijskast. Voor het hewarcn van levensmiddelen, in het bijzonder van vieesch, speelt de vochtigheid van de lucht en de tem- peratuur een groote rol. Meer dan in een ijs kast, heeft men bij een electrische koelkast beide in de hand. De slagers die 'n toenemend aantal een electrische koelkast geb' aiken, zijn daarover, blijkens hunne verklarmgen ten zeer- ste tevredien. Ten slotte besprax hij Je toepassing van electriciteit voor venvarnnngsiloeieinden in wees op de verklaring van den slager Brink- hof te Amsterdam, die gebruik maakt van electrische verwarming der worstkookketels, welke zijn verwachtingen heeft overtroffen. De kosten zijn niet grooter dan bij de ver warming die voorheen gebruikt werd, doch er staan belangrijke voordeelen tegenover, voor wat betreft zindeljjkheid, geen gevaar, geringe plaatsruimte, reukloos en geen toezicht, door de automatische bediening. Als voordeel kan men ook n-oemen gelijk- matige warmte, geen verbrandingsgassen in de werkplaats en een bijzonder goede isolatie, zoodat de werkplaats koel hlijft, hetgeen voor vleeschbewerking vagroote beteekenis is. Ten slotte kreeg de ieeraar van den cursus, de heer Hiemstra het woord, die lof bracht aan de houding der cursisten in het vorig jaar, en weer prettig met hen hoopt samen te werken. Het voornemen bestaat, als slot van dezen cursus weer een tentoonstelling te houden. SAMENVOEGING GEMEENTEN. Aangezien blijkens de memorie van toelich- ting van het wetsontwerp tot samenvoeging der gemeenten Ossenisse, Hengstdijk, Bosch- kapelle en Stoppeldijk, de Minister van oordeel is, dat de gemeenteraad van Stoppeldijk, zich over die samienvoeging niet duidelijk heeft uitgesproken, is thans door den gemeenteraad met algemeene stemmen een motie aange- nomen waarin wordt verklaard dat deze tegen de samenvoeging is en zij de zelfstandige ge meente wenscht gehandhaafd te zien. TENTOONSTELLING VAN FORD- AUTOMOBIELEN. Hedenvoormiddag werd aihier in het „Con- certgebouw" geopend een tentoonstelling van Ford-automiobielen. Deze tentoonstelling is georganiseerd door de Nederlandsche Ford- fabriek, in samenwerking met den dealer te Ter Neuzen, den heer L. D. Boone, die hier voor ook de medewerking geniet van zijn col lega, den heer De Dreu, te Goes. Toen wij aan de uitnoodiging, daar een kijk je te komen nemen vold-eden, werden wij ont vangen door den vertegenwoordiger der Neder landsche Fordfabriek te Amsterdam, de heer J. J. A. Frank, die ons omtrent een en andev inlichtingen verstrekte. Het was hier als bij vele tentoonstellingen tijdens de opening, er werd nog druk gewenkt. Een der hijizonderste wagens, de Lincoln 'Zephyr" V 8, een zeer fraai model, had men nog pas op het laatste oogenblik teil beschikking kunnen krijgen en deze moest nog op de eereplaats worden ge- bracht, waarvoor alle hens aan 't dek waren. De tentoonstelling omvat alle de nieuwste modellen van de productie der Fordfabriek, zoowel luxe personen- als vrachtwagen en van af de duurste tot de goedkoopste, zijnde de 4 cylinder Ford Junior. Men vindt er ook de vrachtwagen met 4,70 M. chassis en de stalen Ford cabine, met den specialen opleg trailer, vervaardigd door de Daf, van Doorae's aan- hangwagen-fahriek te Eindhoven, voor den Ford tractor, welke aanhangwagen van licht gewicht is, hetgeen van groot belang is, in verband met de wegenbelasting. Er is voorts ook opgesteld een doorsnee van een chassis van het laatste type Ford 8 cyl., waarbij men alle bewegende deelen in werking kan zien. Ook is er aanwezig een controle apparaat, dat het mogelijk maakt alle defecten aan het mechanisme der auto te constateeren, zonder dat het nooddg is een onderdeel daarvan te demonteeren. Voorts zijn aan den wand opgehangen foto's die in beeld brengen een deel van de werk- plaatsen der Nederlandsche Fordfabriek te Amsterdam. Waar wy onlangs door toevallige omstandigheden in de gelegenheid waren de grootsche fabriek te Amsterdam te bezichti- gen, was het wel interessant de verschillende modellen, die we daar zagen vervaardigen, thans hier te zien uitgestald. Er is voor de liefhebbers en kenners op deze tentoonstelling veel te genieten. De ondernemers wenschen wij succes op him streven. We voegen hier nog aan toe, dat van avond en morgenavond te half 8 en te 9 uur zal worden vertoond de Fordgeluidsfilm en dat de tentoonstelling gratis toegankelijk is. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie aihier maakt be- kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen, inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Een wit kinderkousje, Bureau van Politie. Rijwieltaseh met inhoud, M. ten Hoeve, Kazernestraat 7. Porteimonnaie, P. Meeuwsen, Zandstraat 8. -Snoeischaar, H. de Bokx, Baandijk 35. Monstertzak met inhoud, J. Neve, Axelsche- straat 151. Koperen gewicht, J. P. Vroegop, Axelsche- straat 52. Schroefsleutel, R. Dees, Baandijk 19. Jonge bruine hond, A. van Gelderen, Van Bovenstraat 27. Vulpotlood, A. Hoek, Steenkamplaan 18. Kindertaschje met inihoud, mevr. Polvliet, Noordstraat. Kindertaschje met inhoud, F. G. de Bokx, Leliestraat 4. Belastingmerk, Wijk P 19. Kanarievogel, R. Visser, Schoolplein 1. Mutsje, J. P. Wolfert, Lange Kerkstr. 36. Handtaschje met inhoud, L. Hamelink, Axelschestraat 81. Nummerbord (auto), R. LiJof, Baandijk 38.. Muts, J. Bliek, Wijk P 38a. Rozenikrans, M. 't Gilde, Kerkhoflaan 20. Portemonnaie met inhoud. Bonte-v. Mosse- velde, Dijkstraat 37. VERDUISTERING. Op verzoek van den burgemeester van Hulst heeft de centrale recherche te Amsterdam een man aangehouden, wiens opsporing was ver- zocht, wegens verduistering. Hij is naar Hulst op transport gesteld. ANTI-REV. PARTIJDAG VOOR ZEELAND. Dinsdag werd te Goes een A.-R. Partijdag voor Zeeland gehouden. De voorzitter, de heer J. A. Dominicus te Wemeldinge, verwelkomde de aanwezigen uit de 7 districten van Zeeland en sprak daama een openingswoord. Daama besprak spr. de moeilijkheden, die de regeering het laatste jaar heeft ondervon- den (de kabinetscrisis, enz.) de scheuring en het resultaat der jongste Statenverkiezing, waarbij de zetel der A.-R. voor Schouwen door een betreurenswaardig misverstand verloren ging. Tegenover veel wat teleurstelt wijst spr op de verblijdende actie onder de jongeren zooals Arja, Prop, clubs, enz. Terns!otte wekte spr. op tot trouwen arbeid. Hiema bracht de secretaris, de heer P. G Laemoes te Vlissingen zijn jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Het jaar 1936 was een belangrijk jaar. Er hadden Statenverkiezingen plaats, maar deze stonden bijna uitsluitend in het teeken der regeeringspolitiek, zoodat de verkiezingsstrrjd wel zeer werd vertroebeld. Provinciale aan- gelegenheden werden nauwelijks behandeld. Het aantal geldige stemmen llep bij deze verkiezingen, vergeleken met 1931, met 5.7 pCt .op. Het A.-R. stemmental, 20486 in 1931, kon dus gestegen zijn tot 21.654. Het kwam echter niet hooger dan 20.294. Ook in Zeeland leverde de Vrijheidsbond het grootste aantal stemmen aan de N.S.B. De Vrijz. Democraten zijn er goed afgekomen. De Vrije R. K. lijst heeft geen noemenswaardige schade aan de R. K. Staatspartij berokkend terwijl de A. R. partij nog al wat heeft moe ten afstaan aan de S. G. P. en ook een klein aantal stemmen naar de N.S.B. kan zijn over- gegaan. Gezien de telle actie van de N.S.B kunnen we dankbaar zijn, dat de A. R. Partij zich zoo heeft weten te handhaven. Ten slotte deelde spr. een en ander mede uit de verschillende centrales van gehouden vergaderingen, gevoerde acties en van het leven in de kiesvereenigingen. In de toekomst, aldus de secretaris, zal met verschillende acties rekening moeten worden gehouden. Het zal in 1937 bij de Kamerver- kiezingen een warme strijd worden. Ons par- lementair stelsel wil men trachten weg te nemen. Laten wij pal staJh voor onze reeh- ten en vrijheden. Nadat dit verslag, evenals dat van den pen- ningmeester, was goedgekeurd, en was gepau- zeerd, sprak in de openbare middagvergade ring de heer J. J. C. van Dijk, lid der Tweede Kamer over: ..Nationale en internationale gevaren". zijn de typi- sche sympto- i van een opkomen- de verkoudheid: Zwaar hoofd en moe gevoel in de benen. Neemt dan hel product van vertrouwen^ Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 cts. en oranjezakjes van 2 tabl. a to cts. (Ingez. Med. perken tot een centrum, maar zoo eenigszins mogelijk de geheele rondrit van ongeveer 90 K.M. maken. Men vergete daarbij dan in de omgeving van Kapelle niet den Korendijk te nemen en te Wemeldinge te genieten van den schitterenden aanblik om den heuvel van bur gemeester Wabeke. Een tocht voor Zuid-Beveland als de roep- stem Zuid-Beveland staat in bloei" heeft ge- klonken, is iets dat men nimmer vergeet en gaame herhaalt. De volijverige Vereeniging tot hevordering van het Vreemdelingenverkeer staat steeds gereed tot het geven van inlich tingen en het is ook van haar, dat het con- signe tot oprukken naar de boomgaarden thans elk oogenblik kan uitgaan. Zondag 19 April kan zonder veel kans op desillusie nu reeds als een „bloea Zondag" worden aange- kondigd. AKKERBOUWOENTRALE K11K(K)I'T ONGEDENATUREERDE ERWTEN. Fraude in de hand gewerkt. Naar het D. v. Z. vemeemt, heeft de Neder landsche Akkerbouwcentrale groote partijen erwten, welke zij van den handel en de telers had ingenomen, ongedenatureerd weer verkocht o.a. naar Zeeland. Dit heeft tengevolge, dat de handelaren deze partijen voor de tweede keer kunnen aanbieden aan de Akkerbouwcentrale ter denaturatie. In vele gevallen kunnen de handelaren op deze wijze te goeder trouw han- delen, daar het voor hen meestal onmogelijk is na te gaan of deze erwten afkomstig zijn van telers of uit R'dam, waar de voorrade van de Akkerbouwcentrale opgeslagen liggen. Dergeljjke gevallen zijn ook reeds voorge- komen. Men toonde aan het blad monsters erwten in Zeeland, door commissionairs aan- geboden aan handelaren in peulvruchten, ter wijl naam en adres der zoogenaamde verbou- wers vermeld werden. Omdat een der partijen eenigszins afweek, stelde de handelaar zich met den genoemden verbcuwer in verbinding en deze bleek er niets van af te weten. Bij nader onderzoek bleek de partij erwten afkom stig te zijn van de Akkerbouwcentrale en per schip naar Zeeuwsch-Vlaanderen te zijn ver- voerd. Komaan. Hollandsche Dames-clienten, bestel met JUw eerste hezoek te Gent in het Huis JULIENNE SOHEEFHOUT, Brabant- dam 6, Dampoortstr. 25. Daar kunt ge Uwe Maat- corsets tegelijkertijd aan- passen. De nieuwste schoonste Parrjzer modellen 30 h 40 goedkooper! (Ingez. Med.) ZUID-BEVELAND IN BLOEI. Een der groote aantrekkelijkheden van ons mooie Nederland komt zekor wel in het voor- jaar naar voren als niet alleen de bloemhollen- velden een belangrijk deei van Holland een groote kleurenprucht geven, maar daarnaast de bloeieDde boomgaarden een genot voor de oogcn zijn. Plachtte men tot voor kort dit genot spe- oiaal te zoeken in het Betuwe, nu het vervoer per auto, autobus enz. zoo is toegenomen, weten velen langzamerhand, dat ook 't groot ste eiland v^n Zeeland, nl. Zuid-Beveland een bezoek in den bloeityd meer dan waard is en nu elken dag de kersenboomen In bloei kun nen staan en als het koude weer dit nog wat tegen houat, wellicht gelijkertijd de appel- boomgaarden, is het zeker tijd, daaraan nog in breederen kring bekendheid te geven. Er zijn in Zuid-Beveiand twee centrums van kersenboomgaarden en wel in de omgeving van Wemeldinge, Kapelle en 's Gravenpolder en in die van Baarland en Oudelande in de z.g. zak van Zuid-Beveland. Wil men volop ge nieten, dan moet men per rjjwiel niet alleen de hoofdwegen, maar ook de binnenwegen be zoeken en moet men met auto's niet zich be- NED. BOND VAN J ONGELJNGSV EREEN. OP GEREF. GRONDSEAG. Morgenvergadering. Op Paaschmaandag hield de afdeeling Zee- land te Miiddelburg haar jaarvergadering. 's Morgens kwam men saimen in de societeit ,,De Vergenoeging". De vergadering stond onder leiding van den afdeelingsvoonzitter, den heer J. P. Kogeler, die op de gebruikelrjke wijize de samenkomst opende en daama zijn openingsrede uitsprak. Spr. besprak daarin de regel uit het bonds- lied: ,,Op, broeders, op, gezongen van jeugd en moed en kracht". Hij wees er op, dat er een jeugd is, die er een droefpessimistische eeredienst op na houdt. Maar zoo moet de jeugd niet zijn. 'Het is de lente van het nieuw-opbruischende leven. De jeugd moet juibelen van „het leiven ons gesohonken, nog vol, nog rijk en schoon". Sprekende over de moed concludeerde spr., dat er veel namaak-moed gevonden wordt in onize tijd. De echte moed, die durft lijden voor waarheid en plicht, is zeldzaam. Zuike moed heeft als onmikbare voorwaarde: het geloof. Spr. wees op mannen als Willem van Oranje, de mannen van afscheiding en Dole- antie. Vervolgens betoogde de spr. dat er geen verafgoding van lichaamskracht mag zijn, maar dat er tusschen lichEiam en ziel har- monie moet zijn. En dan kan men als kind des Verlbonds, als jong Calvinist zingen van jeugd en moed en kracht. Na behandeling van een ingekomen schrij-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1