ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9438 VRIJDAG 10 APRIL 1936 76® Jaargang Binnenland Buifeniand De Italiaansch-Abessinische oorlog. Rheumaf iek laafU toch wrijven AKKER"sKloost*erbalsem DERDE BLAD Mevrouw1 Tegen de a.s. Feest- dagen kunnen we U onder- staande Vleei»Vajren van allerfijnste kwaMteit bi- zonder aanbevelen: Per ons Gebraden Roastbeef 16 ct Gebraden Gehakt9 12 Kalfsvleessin gelei 12 Lunchtong 22 Droge gerodkte Ham 20 Gekookte Ham 16 en 20 Gekookte Blaasham 20 Runderrookvlees 16 en 20 F. J. KAAN Dijkstraat 45 TER NEUZEN, 10 APRIL 1936. ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. ZAAMSLAG. AXEL. i. i ii— 11 i r 11 ni*[i i 1anaji.TUWO I1M1—1iinwim "iWM wows'.w. "*t*rwoteni annunsbwaw anvrt BBHKEK VAN PENSIOENFONDSEN. Het Tweede Kamerlid Drop heeft aan de Ministers van Sociale Zaken en van Justitie de volgende vragen gesteld: J. Willen de Ministers mededeelen, wan- oter de commissie, bedoeld in het antwoord orp de vragem in verband met het van regee- ringswege ingest.elde onderzoek naar het be- heer van ten behoeve van personeel van on- dememingen gestichte pensioenfondsen (Aan- tamgse! Handelingen Tweede Kamer 1935 1936, Vel 54) is ingesteld en uit welke per- wonen deze commissie bestaat? H» Zijn de Ministers bereid de uitkomsten van het onderzoek naar de vraag, welke maat- negelen genomen kunnen worden om gebeur- teanpsen als zich bij de Koninkltjke Holland- ache Lloyd hebben voorgedaan in de toekomst te voorkomen, te publiceeren, althans ter kennis van de Staten Generaal te brengen? HANDELSMISSIE NAAR ZUID-AMERIKA. iNaar de Telegraaf verneemt, staat -het ttoans vrijwel vast, dat de handelsmiSsie. welke op initiatietf van minister Gelissen eer- tang naar Zurd-Amerika zal vertrekkeo, onder leiddng zal staan van jhr. mr. dr. H. A. van Kamebeek, commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Gelijk indertijti gemeld, was aanvankelijk Jhr. mr. J. Loudon, gezant te Parijs, aange- ziocht als leider op te treden, doch in verband met zijn leeftijd heeft deze ten slotte ge- meend van de uiteraard vermoeiende reis te moeten afizien. EIEREN' TEN BEHOEVE V AN DE WERRLOOZEN. iHet ligt in het voomemen van de regee- ring, in de komende herfst- en wintermaan- den een aantal koelhuiseieren tegen goedkoo- pen prijs verkrijgbaar te stellen voor de ge- meentebesturen ten behoeve van de werk- kxtzen. In najaar en winter zijn versche eieren als i-egel sdhaarsdh en veelal ook te duur om door werkloazen gekocht te worden. Teneinde den werkloozen de gelegenheid tt geven dan toch eieren te toetrekken, wordt overwogen koelhuiseieren goedkoop voor hen beschikbaar te stellen. Dte eieren zullen in het voorjaar warden ge kocht van de handelaren, die ze dan in koel- huizen kunnen plaatsen om ze op afroep m najaar en winter te kunnen leveren. Bij het koopen zal de geidende marktprijs als basis dienen. V66r de aflen/ering zullen de eieren van een stesa-pel worden voorzien, mode om het moge- lijik te maken, dat de gemeenten de distrifDU- tie indien daartegen cverigens geen bezwe- ren bestaan.:met inschakeling van den mid- denstan'd, kunnen doen plaats hebben. !De uitvoering van de regeling zal in han- den worden gelegd van ir. J. G. Tukker, directeur van de Ndd. Central e voor eieren en pluimvee te Beekbergen. STAATSCOMMISSIE OOK DE GRONDWETSHERZIENING. Naar verluidt hebben de wenkzaamheden van de staatscammissie voor de grondwets- henziening een vlot verloop en is te verwach- ten, dat de staatscommissie nog voor Juni haar rapport aan de Koningin zal kunnen aanJbieden. OECONOMISCHE E(N ENOUSTRIEELE VOORBERETDING VAN DE LAN DS VERDEDIGIN G. Naar gemeld wordt zal de interdapartemen- tale commissie voor de oeoonomische en in- dustrieele v-oorbereiding van de landsverdedi- ging, waanvan de instelling dezer dagen te verwacihten is, onder voorzitterschap staan van hoofdofficier dezer administratie 1-e klasse P. H. Sluyter van de afd. marinestaf van het departement van defensie. Voorts zal het departement van financien in deze commissie vertegenwoordigd worden door den heer J. C. Roelofsen, hoofdinspec- teu'r bij de generate thesaurie, het departe ment van binnenlandsche zaken door mr. A. J. Rosman, commies bij de afdeeling binnen- landsch bestuur, het departement van handcl, njjiverheid en scheepvaart door dr. W. L. Groeneveld Meijer, administrateur, regee- ringscommissaris voor de Industrie, het depar tement van landbouw en visscherij door ir. S. L. Louwes, regeeringscommissaris voor den akkerfbouw en veehouderij, terwijl nog een drietal vertegenwoordigers van het departe ment van defensie in de commissie zitting zullen nemen. hechten aan het op deze wijze te bereiken accoord. Indien Itaiie zich met deze procedure kan vereenigen, zullen besprekingen de volgende week te Geneve kunnen beginnen. Maar zelfs als Itaiie een gunstig antwoord zendt, blijft de quaestie van de staking der vijandelrjkheden. Zullen de Italiaansche auto- riteiten bereid zijn onmiddellqk de operaties te staken, of zullen z(j dit eerst willen doen nadat zij tot overeenstemming zijn gekomen met Abessinie? Het probleem van den vrede heeft dus nog tal van moeilijkheden. BOMMEN OP OORLOGSSCHEPEN. In Engeland heeft men het voorstel gedaan in grooten stijl het vraagstuk op te lossen of bomrnen uit vliegtuigen nu werkelijk een groot gevaar voor oorlogsschepen opleveren. Daartoe wil men 100 onbemande bombarde- mentsvliegtuigen, draadloos geleid, op ©en kruiser loslaten en deze daarover als in de werkelqkheid laten heenvliegen. De kruiser zal vuur op hen afgeven. Daama zullen de rollen worden omgedraaid en zullen draadloos bestuurde onbemande kruisers door bemande, bommen en torpedo's werpende vliegtuigen worden aangevallen. Deze proeven wil men zoowel bij dag als nacht, bij goed en storm- achtig weer houden. DE TOESTAND AAN DE FRONTEN. In afwachting van de Geneefsche besprekin gen zetten de Italianen schrijft de N. R. Crt. ten Zuiden van het Asjiangimeer hun opmarsch in onverminderd tempo voort. Vol- gens de laatste berichten uit Italiaansche bron bevindt zich reeds een afdeeling EJritree- sche troepen tusschen Kobbo en Waldia op een afstand van ongeveer 100 kilometer van Des- sie. De Abessiniers blijken nog steeds verder Zuidelijk te trekken, van een nieuwen tegen- stand is nog geen sprake. Het zou inmiddels niet oninteressant zyn om te weten, of de af- deelingen van ras Seyoem en ras Kassa, die, gelijk het Abessijnsche communique over den slag bij het Asjiangimeer heeft duidelijk ge- maakt, reeds in het begin van die gevechten in Zuidelijke richting zijn weggetrokken, met de hoofdgroep van het leger zyn meegegaan, of dat zij Oostelqk van den weg zijn afgebogen, om de Italiaansche verbindingslinies te besto- ken en daarmede den negus en den kroon- prins eenige gelegenheid te geven, om hun troepen te reorganiseeren. Het. zou geheel in de lijh van de Abessijnsche strategie liggen, als dit het geval was. Men zal het kunnen con- stateeren aan de snelheid waarmede de Italia nen hun opmarsch op Dessie zullen voort- zetten. Uit een ander Italiaansch bericht blijkt, dat de Italianen inderdaad ook naar Magdala op- marcheeren. Deze colonne maakt gebruik van een karavaanweg en moet zich reeds in de buurt van Moeggia bevinden. Als ras Syoem en ras Kassa dus gelegenheid hebben gehad om den Italiaanschen vliegtuigen te ontsnap- pen, zijn zij ongetwijfeld in Oostelijke richting getrokken. Van dezen kant zouden zij even- tueel iets te vreezen kunnen hebben van de colonne, die Sardo in Aoessa heeft bezet, doch groot zal deze vrees vermoedelijk niet behoe ven te zijn. Uit Italiaansche bron verluidt ten slotte, dat de troepen, die van Gondar in de richting van Debra Tabor zijn getrokken, die plaats al dioht genaderd zijn. De snelheid waarmede deze op marsch dan geschiedt zou er op wijzen, dat het een gemotoriseerde colonne is. Mogelijk hebben de Italianen het gros van de troepen, die hebben deelgenomen aan den opmarsch op Gondar, die geljjk men weet uit drie richtingen is geschied, in de buurt van deze plaats ach- tergehouden. Dit is ook wel waarschijnlijk, want ras Immeroe en dedzjasmatsj Ayele moeten zich hier nog altijd in de buurt be vinden. Verder maakle een Abessqnscn bericht mel ding van gevechten, die in de buurt van Gabre- darre zouden plaats vinden. Gabredarre ligt tusschen Gorrahei en Warandab aan de Fa- fan, ongeveer 120 kilometer Zuidelijk van Da- gaboer. Indien djt bericht juist is, dan zijn de Italianen hier blijkbaar een aanzienlijk eind teruggetrokken, na hun poging om Sasah Baneh te bezetten en zo-uden deze gevechten alleen op een Abessijnschen aanval kunnen wijzen. Het zal echter noodzakelijk zijn hier- omtrent nadere berichten af te wachten, al- vorens een conclusie te wagen. OOLORADOKEVER IN BELGIe. Met het oog op de verspreiding van den Coloradokever over Belgie, heeft de Engelsche minister van Landbouw besl-oten, dat met in- ging van 1 Mei a.s. de invoer van levende planten, versche groenten, aardappelen en ciderappelen uit Belgie slechts zal zijn toege- staan indien voorzien van een Coloradokever- certificaat. AAN SLAG OP EEN BURGEMEESTER. Er i3 Woensdagavond een aanslag gepleegd op het leven van den burgemeester van Balti more, Howaitl Jackson. Juist toen de burge meester zich ter ruste wilde begeven, ontpiofte vlak bij zijn huis een bom, welke groote schade aanrichtte aan de ramen. Jackson bleef ongedeerd. Tegenover de politie heeft hij verklaard, naar zijn weten geen vijanden te hebben. ABESSINIe BEREID TOT DIRECTE BESPREKINGEN MET ITALIC. Reuter meldt uit Geneve: De vertegenwoordiger van Abessinie te Geneve heeft zich, na krachtigen aandrang van Eden, bereid verklaard tot het voeren van directe vredesonderhandelingen met Itaiie. Dit onder voorwaarde dat een waamemer van den Volkenbond, zonder twijfel De Mada- riaga, de besprekingen zal bijwonen. De Volkenbond zou zijn goedkeuring moeten De juibilaris dan-kte ook namens zijn vrouw vo-or de hem betoonde -telangstelling en de j gescaonken blijken van (waa-f'deering. Daama weraen vs. .•ensec.ingen aangeboden i en genuttigd, en bleef men nog eenigen tijd gczellig bijeon, warden Ifiejatliedjes gezongen i en de cude tijd herdacht, tot de tijd tot schei- den drong, om weer het w*; rk te hervatten. Het ontbrak den jubilaris in den loop van den dag ook in zijn woning niet aan belang- stelling. Vergezeld van een groote menigte werd hem des avonds door het muiziekgezel- schap ,,De vereenigde werklieden", waarvan hij ook reeds meer dan een kwarteeuw deel maakt, een serenade gebracht, waaribij de voorzitter, de heer N. J. Harte, memoreerende dat het op deizen dag de tweede maal was dat hij den heer J. van Link moest toespreken, hulde bracht aan den qver en de toewijding die de juibilaris ooik ten opzichte van het muziekigezelschap betoont. Nadat eenigen tijd voor de woning was ge- musiceerd, onderwql het bestuur daar binnen vertoefde, vertrok de muziek spelende terug naar haar lokaal, waar de leden van wage den jubilaris werden onthaald. SYMPHONIE-ORKEST „ONDER ONS". Naar wg vememen, ligt het in de bedoeling van bovengenoemde vereeniging om te traoh- ten, zoo nu en dan, eens een Nederlandsch artist van naam, alhier te doen optreden. Als eerste van die pogingen, is zij er met veel moeite in geslaagd, voor een avond te enga- geeren, den bq de radioluisteraars welfbeken- den zanger Albert de Booij, waarmede is over- eengekomen, dat hij dien avond zijn bekend- ste s-chlagers zingt. Uit de advertentie in dit nummer waar- naar tevens wordt verwezen blijkt, dat deze soirde wordt gehouden op de bovenzaal van het cafe ,.La Belle Vue" op Woensdag 15 April a.s. des avonds 8 uur en besloten wordt met een bal. Gezien de vele moeite en het risico dat deze kkine vereeniging c,p zich heeft genamen, hopen wij, dat het publiek door een voldoemde bezoek, deze eerste poging van „Onder Ons" zal steunen. WSj wijzen er verder nog bp, dat het aan- tal ibeschikbare plaatsen niet groot is. Reeds w;rd een vrij groot aantal kaarten verkocht. Zij die dezen avond wenschen te bezoeken, zullen dus goed doen, zich tqdig van plaats- kaarten te voorzien. (Ingez. Med.) WEER EEN ZILVEKEN JUBILARIS. Gisterenvoormiddag werd de rustelooze be- drijvigheid ter druikkerij van dit tolad door een rustpoos onderbroken, en waren de gezellen met hunne vr-ouwen door den heer en mevrouw Van de Sande in de huiskamer genoodigd, om weer cen gezel te huldigen, die zijn zilveren jubild in dienst der N.V. Firma P. J. van de Sande herdacht. Het was ditmaal de heer J. van Luik wien dat voorrecht te beurt viel. Toen hij te half 12 met zijn vrouw in den kring van patroon en gezellen kwam, werd hum een welkomst- lied toegezongen, waarna de heer I. van de Sande hem ook natnens zijn familie geluk- wenschte en hulde bracht aan zjjn werkzaam- heid, in de verloop.n 25 jaar. Als tolij'k van waard-eerinig bood hij hem een etui met vul- pen en -potlo-od aan. Venvolgens sprak de heer N. J. Harte, die den juibilaris en zijn vrouw met het beleven van dezen dag geluklvenschte, wijzende op het groote voori-echt dat het personeel der Firma Van de Sande genie't, dat daar dank zij de uitgebreide clientele in het geheele land voortdurend jubild's kunnen wor den herdacht van vele jar-en onafgeibroken arbeid, hetgeen ook o-p goede resultatcn van het bedrijf wijst. Hij hul-digde den jubilaris als een trouw kameraad, als een man van weinig wcorden, doch van goede daden, m bood hem namens de gezellen als herinnering aan dezen dag een clubfauteuil aan. EEN Y EILIGHEIDSLEUNING LANGS HET KANAAL. Naar we vememen is dezer dagen door den heer C. Wind van Merkesteyn, directeur van de Z.V.T.M., een verzoeik gedaan aan den Ingenieur van 's Rijksiwaterstaat alhier, om te bevorderen het aanfererugen van een veilig- heidsleiming langs het kanaal, in verband met het gevaar waaraan - het autoimobielverkeer bloot staat bij het berijden van den weg Ter NeuzenSas van Gent. In dat s-chrijven werd er op gewezen, dat bij bespreking met automobilisten bleek, dat de geiplaatste proefhek-vakje.= ge.n bevredi- ging geven, ui't vrees voor de gevolgen, wan- neer een auto dit heikwerk zou raken. Zij zal daanbij stooten tegen de palen, met de em- stiige gevolgen, die zich gemakkelijk laten pverizien. i Beter en zeer wenschelrjk werd hat toen ge- oordeeld, dat langs den kant van den berm, (d.i. dicht langs de verharding, zoodat de licht- en meerpalen er buiten vallen) eene veiligheidsleuning (sobering) werd aange- bracht, geconstrueerd uit een-gebruikte spoor- rail, op hare platte kant, h-orizontaal beves- tigd op pl.m. 60 c31. boven den grond, aan op 2% M. afstand geplaatste steunpootin van rail, die beneden in den grond verankerd zijn door een stukje rail, als kruis er aan ge- klonken. Bij uitvoering van deize oplossing, scihuift de auto eventueel langs de rail, als by een gording of btrgbout, en ontstaat zeer waar schijnlijk. nimmer een plotseling optredende stoot van zoodanige kracht nog, dat de auto daama nog over de leaning heen in het kanaal terecht zal komen. Het gestelde doel zou dus daarmede bereikt zijn. Eene begrooting voor uitvoering van dat plan sloot op 10.616 aan materialen en 7584 aan Loonen eniz., of totaal J 18.200, een geldelqk offer, dat niet te groot mag geacht tvord.n ter voorkoming van ongevall-en met doodelijken afl-oop door verdrinking in het kanaal, zooals er daar reeds zoovelen den meest verschrikkelijken dood gevonden heb ben. RIJKSPOSTSFAARBANK. In den loop der m&and Maart werd aan het kantoor der posterijen alhier op spaarbank- -bcekj-es ingelegd /(40.900.30 en terugbetaald f 52.512,84, d.rhalve minder ingelegd dan teiugtoetaald 11.612,54. I Het aantal nieuw uitigegeven boakjes be- droeg 27. Kol-onel K. E. Oudendijk, directeur van het Luchtvaartbedrijf te Soesterberg, hield Dins- dag zijn aangekondigde lezin-g met lichtbeel- den ovei het Wilhelmus. Op buitengewoon boeiende en bezielende wijze wist de spreker aan zijn in gespannen aandacfit luisterend gehoor de beteekenis van ons Volkslied uiteen te zetten. Dit lied voert ons ten voeten uit het beeld voor oogen van den held die goed en bloed, ja alles veil had om ons volk te bevrijden van de Spaansche dwingelandij. Het eerste vers spreekt van Wilhelmus van Nassouwe, die is „van Duijtschen bloed"; „Duijtsch" hier te verstaan in den zin van Nederlandsch. Beide begrippen beteekenden eertijds hetzelfde. Willem stelde zich dus voor als de landzaat, terwijl Philips hier de vreemdeling was. Na de fiere opsomming zijner titels, waaraan Philips de waarde had trachten te ontzeggen, verklaart de Prins den Koning alt yd te hebben geeerd. Dit klinkt ons wel eens vreemd, doch inderdaad heeft Willem op vastberaden en moedige wijze, tegen de woede des volks in en met gevaar voor zijn eigen leven, geijverd voor de orde en de trouiw aan den koning, zoolang dit eenigszins mogelijk was. De trouw aan den heer, de groote deugd van dien tqd, was voor hem geen zinledig begrip. Het Wilhelmus herinnert aan verschillende gebeiurtenissen uit het begin van den tach- tigjarigen oorlog. Het teeke-nt ons de sfeer der ontzaglqke moeiljkheden van dien tijd, het geeft een beel-d van de onbeperkte toewij ding van den Prins aan de zaak onzer volks- vrqheid en van zijn onwrikbare overgave aan de leiding Gods, opdat Die hem zou hanteeren „als een goed instrument". Indrukwekkend is deze nederigheid van den man die als ge- vierd edelman was opgegroeid aan het weel- derige keizerlijke hof te Brussel. Gevaar en armoede voor zqn persoon telde hij minder dan de voldoening aan wat zijn plicht en geweten hem voorschreven, n.l. de bestrijding der tyrannie ,,die mij mijn hert doorwont". Dit lied is geen ijdel spel van woorden. Het geeft een treffende karakteristiek van den Prins, zooals de tijdgenoot hem zag op dat dramatisdh oogenblik in Willem's leiven, toen zg'n eerste groote bevrijdtngspoging, na den beroemden tocht over de Maas bezuiden Maastricht en na Lodewijk's aanvankelijke overwinning bij Heiligerlee, niettemin vol- komen was mislukt. Wie ook de dichter van het Wilhelmus geweest is, toen reeds formu- leerde hij in onvergetelijke woorden den on- verbrekelijken band tusschen den Prins en de zaak van het Nederlandsche volk; beide waren toen reeds volkomen 6en geworden en de woprdeq van berusting en overgave zijn te treifen-der als men ze in zich opneemt in ver band met dat uiterst rampspoedige oogenblik in Willem's leven, toen reeds zooveel was ge- offerd aan goed en toen zijn jongste broer Hendrik juist was gevallen, zonder dat de volkszaak daarmee ook maar iets gewonnen scheen te hebben. Spreker vestigde er de aandacht op dat deze eerste groote veldtocht 200.000 gulden kostte, waarvan de stad Antwerpen niet min der dan de helft bijdroeg; een merkwaardig voorbeeld van het levendig aandeel dat de Vlaamsche gewesten in den strijd genomen hebben. Na den zwaren tegenspoed komen betere en zelfs gelukkige jaren. De Prins schijnt te zullen zegevieren. De Pacificatie van Gent wordt gesloten en Willem doet onder uitbun- dige vreugde zijn intocht te Gent, Antwerpen en Brussel. Heel „Neerlandt saet" was ver- eenigd. De afbrokkeling volgde echter spoe- dig. Bij de Unie van Utrecht scheidden zich ds Waalsche gewesten af en met een be- zwaard hart sloot Willem zich aan bij de be- perkte Unie van Utrecht. Ofschoon zijn eigenlijke opzet tot bevrijding van alle Neder- landen ten deele in duigen viel, volhardde hij tot bet einde om nog te bereiken wat mogelijk bleek. Beroemde schrijvers en geleerden van bin nen- en buitenland hebben Willem's groote beteekenis geschetst, niet alleen als Neder landsche vrijheidsheld, maar als strijder voor idealen van ver reikende wereldbeteekenis, vo-or de vrijheid van geweten in kerk en staat, welke hooge idealen hij tevens vast en grondig in ons volkswezen deed wortel schieten. Prof. Huizinga noemde hem den grooten staatkun- digen vernieuwer der 16de eeuw. De eeuwen door bleef het Wilhelmus leven in het hart vatn ons volk. Het zweeg ook in tijden van verdrukking nooit geheel. Tijdens de Fransche overheersching bleef het staan op het klokkenspel van Amemuiden. Omstreeks 1870 kwam de behoefte op tot modemiseering van het Wilhelmus. Stemmen in deze richting zijn echter geleidelijk aan verstomd. Men grijpt weer terug naar het oude lied. Men heeft wel geklaagd dat het verklaring noodig heeft en in dezen tijd niet zonder meer te begrijpen is. Die verklaring behoeft echter slechts te betreffen de kennis van het meest aangrijpende tijdvak uit de Nederlandsche worsteling om zich zelf te zijn. Voor geen Nederlander mag dit een bezwaar zijn. Het is voor ons volk van onschatbare waarde, dat het een volkslied bezit dat zoo met alle vezelen van zijn ontstaan is samen- geweven. Vele volksliederen, ook b.v. het Wien N-eerlandsch bloed" kan men vertalen; zij zouden ook voor een ander volk dienst kunnen doen; het Wilhelmus is onvertaalbaar en is alleen van ons. Naar aanleiding der pogingen tot modemi seering schreef prof. Brom onder meer, doe- lende op het Wilhelmus ,,Wie aan een rots wil boetseferen vervormt alleen iets aan zijn handen". Zij deze rots ons een steun in donkerem tijd. EElN ZEEUWSCHE VEREENIGING VAN A.R. GEMEENTEBESTUURIASRS. Woensdag is in een te Goes gehouden ver- gadering een Zeeu-wsdhe vereeniging van a.r. gameentefoestuurders opgericht. In zijn op-iiingsrede wees de voorzitter, Mr. Goedfoloed, wethouder -van Goes, op het be staan van de vereeniging Green van Prinste- rer, die in Zeeland echter geen afdeeling heeft. In deizen tijid is het, aldus spreker, n-oodig dat we in principieel opizicht den lijn trekken. Hiervoor is noodig dat men in georganiseerd Last U niet kwellen door rheumatische pijnen, die U oud maken voor Uw tijd. met den geneeskrach- tigen Kloosierbalsem die ze snel verdrijft. dringt tot diep in de weefsels door! i Ingez- Med. I verband overleg met el-kaar pl-eegt. Het is de bedoeling dat men twee maal per jaar zal vergaderen. Alle aanwezigen traden als lid toe. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren Mr. Goedlbloed, voorzitter, Veenendaal te Ier- seke, P. G. Laemoes te Vlissingen, Geuze te Wissekerke, Van der Hoeven te Tholen, Fanoy te Axel, Catsman t-e Aardenburg en Van Eethen te Nientwerkerk. Tenslotte heeft Mr. G. A. Diepenhorst te Zeist een rede gehouden over: Anti-revolu- tionaire gemeente-politiek in crisistijd. AVE1RIJ AAN DE SCHROEF. Het Belgische stoomschip Romanie, geladen met stukgoed en op weg van Antwerpen naar Sluiskil, kwam bij het binnenkomen in de haiven in aanraking met een ducdalf. Het schip liep dauarbij zoodanige averij aan de schroef op, dat het nog hedenmiddag teruggaat naar Antwerpen om te dokken. JAARVE1RSLAG DER ZEEUWSCHE LANDBOUW-ONDERLINGE. Op Donderdag 9 April jj. werd in „de Prins van Oranje" te Goes onder leiding van den heer H. A. Hanken te Wilhelminadorp de Jaarlijksche Algemeene Ledenvergadering ge houden van de Zeeuwsche Landlbouw-Onder- linge, afdeeling van de Vereeniging ,,De Centrale Landhouw-Onderlinge". Uit het jaarverslag, loopende over het boek- jaar 1 November 1934 tot en met 31 October 1935 blijkt, dat de Zeeuwsche Landbouw-On- derlinge b(j het einde van het boekjaar 2987 leden had, met een jaarloon van 5.350.290. Het leden-aantal van de Centrale Landhouw- Onderlinge beliep bij het sluiten van het boek jaar 32003 met een jaarloon van bjjna 50 nlillioen gulden. In het verslagjaarwerden bij de Zeeuwsche Landhouw-Onderlinge aangegeven 1086 onge- vallen, vein welke 4 gevallen een doodelijken afloop hadden; 2 dezer gevallen gaven aan leiding tot het toekennen van 2 blijvende ren- ten aan nagelaten bfetrekkingen, van welke renten de contante waarde is te stellen op nagenoeg f 8000. Het totaal aantal ongevallen voor rekenin-g van „De Centrale Landhouw-Onderlinge" be- droeg 8376. Het verslag geeft voorts mededeelingen over de vrijwillige verzekering voor patroons en kinderen van leden en over de ziekte- regeling voor inwonend personeel. DE BRUGVERBIND1NG MET N OORD-BEVE'LAND. Ten behoeve van de bruigveiibinding tus schen Noord- en Zuid-Beveland is men Woens dag begonnen met het inslaan van palen. Hst betreft hier e:n proef, zoodat de bedoelde palen eigenlijk niets te maken hefciben met het directe werk. De palen worden vlak onder den Zuid- Bevelandschen wal irngeheid. (Midd. Crt.) OPLICHTER AANGEHOUDEN. De martchaussee te IJzendiike, heeft aan- gehouden zeker-en M. P. L., oud 50 jaar, direc teur eener N.V., wonende te Rotterdam, die er van verdaeht wordt zich te Ter Neuzen en andere plaatsen in Zeeland, te hefciben schuldig gemaakt aan diverse oplidhtingen. VRIJZ. DEM. BOND. De afdieling Middelburg van den Vrijz. Dem. Bond behandelde Donderdagarvond de agenda voor de algemeene vergadering en heeft zich met de grootst mogelijke meerder- heid vereenigd met het meerderheidsvoorstel van het bestuur inza-ke de defensieparagraaf van de beginse!verklaring. Zij, die zich hier niet direct voor verklaarden, waren twijfe'.aars.J Uitgesproken tegenstanders waren in de ver gadering niet aanwezig. Intusschen kregen de afgevaardigden vrij mandaat. Vestiging tweede arts. Eerstdaags zal zioh alhier een tweede dokter, de heer Froimlein, metterwoon vesti- gen. Een huis is reeds voor dat doel ver- huurd. Nachtvorsten. In voorgaande nachten zijn aihier verschil lende te velde staande aardappelen bevroren HEX CENTRUM. De bezoekers van Het Centrum hebben werkelijk niet te klagen over de samenstelling der pro gramma's want een keur van film- werken volgt elkaar regelmatig op. Het spreelkt vaneelf, dat voor de Paasch- dagen een extra pro,gramma is vastgelegd. Het eerste hoofdnumr.iei zal de spanning er wel in houden en na de pauze volgt dan een amusant hoofdnummer, die de bezoekers in vroolijke stemming huisiwaarts zal voeren. De beheerschev tier VVereld. De beheerscher, dat is de man, die met de machine zijn rnacht over het geheele aardtijk kan uitoefciien. Maar heiaas. die maeht niet ten welzijr. der menscliheid, maar tot haai verderf benut. Met zijn machinemensch ver- driugt hij den arbeider, ontneemt hem alies, wat hij bezit En als de arme dan in verzet komt, dan staat een andere machine gereed

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 9