ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN \mm No. 9438 VRIJDAG 10 APRIL 1936 76e Jaargang Binnenland Suitenland. TWEEDE BLAD Vr Lichtstraal bij Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma [V^hooade werking IVerlaagdepnjzen. cent mmeatBKatamwgaxm r':a*lSltX2eCttK ft2ftK!MMK9»JMI NEUZENSCHE CO U RANT WINKELSLUITINGSWET. Burgemeester en Wethouders v:n TEE. NEUZEN maken bekend, dat voor 1938 de volgende efen en twintig dagen zijn aange- wezen, waarop het bepaalde in de artikeHen 2, 4, 5, 7 of 8 der Winkelsluitingswet 1930 (gewijzigd bij de wet van 27 Juli 1934 S no. 480) niet zal gelden: 13 April; 21 Mei; 28 en 29 Mei; 1 en 2 Juni; 15 en 17 Augustus; 21 tot en met 26 September; 24, 28 en 31 December; «n 4 dagen gedurende te ho-uden Winkel- week. Ter Neuzen, 9 April 1936. Burgemeester en Wethouders voomoemd, L. J. GEELHOEDT, wnd. Burgemeester. B. I. ZONNEVTJLLE, Secretaris. LUOHTBESOHERMINGSDIENST. De Heer COMMISSARIS DER KONINGIN in ZEELAND te MIDDELBURG heeft be- paald, dat op Zaterdag 16 Mei e.k. een lucht- beschermingsoefening zal worden gehouden over geheel Zee] and in samenwerking met West-No-ord-Brabant. Deze oefening zal bestaan uit een dag en een nachtoefening. Voor de dagoefening mag ik volstaan met te verwijzen naar de oefening van den lucht- beschermingsdienst dezer gemeente, gehouden. op 17 April 1934 in tegenwoordigheid van zeer veel autoriteiten, die vol lof waren over de oiganisatie van dien beschermingsdienst en de resultaten, welke reeds waren bereikt, Toch gaf deze oefening geen duidelijk beeld •van de werkelijkheid, daar het publiek in grooten getale blijk gaf van zijn belangstel- ling in plaats van, brj het sein ,,Luchtalarm", onmiddellijk naar huis te gaan of thuis te blijven, zooals i§ aangegeven in: ,,AANWIJ- ZINQEN VOOR DE BEVOLKING VAN TER NEUZEN" bij luehtaanvallen, welke huis aan huir te Ter Neuzen zijn bezorgd, hetwelk bin- men enkele dagen ook te Sluiskil en te Drie- wegen zal geschieden. De onverhoopte werkelijkheid. zal te zien geven, dat bij ..Luchtaiarm" ieder zich ten spoedigste van de straat verwijdert, na even- tueel tevoren auto's (met gedcofd licht), motorrijwielen, rijwielen, andere rij- of toer- tuigen rechts van den weg te hebben geploatst en eventueele trekdieren aan een paal of an- derszins te hebben vast gebcnden. Zoo hoop ik, dat het ook op den oefenings- dag, 16 Mei a.s., zijn zal en het publiek daar- door blijk zal geven begrip voor de werkelijk heid te bezitten. Dan eerst kunnen de bulp- diensten vlot en goed hulp verleenen. Dien dag zal te Ter Neuzen en te Sluiskil een vliegmachine overkomen, hetwelk door bet afschieten van vuurpijlen zal aangeven, waar de bommen vallen. Dit zal dus tevoren niet bekend zijn. Dit is een reden temeer, om er op aan te ctring.en, dat het publiek de straat verlaten zal, ppdat de hulpdiensten met gehinderd. zullen worden. Nog slechts korten tijd en de z.g.n. Luchtbeschermingswet zai mij de bevoegdheid geven in deze dwingend op te treden. 's Nachts d.w.z. in den laten avond van dien dag moet de gemeente absoluut verduis- terd zijn. De straatverlichting zal dan lot het bioog noodige worden teruggebracht; de dan nog brandende lantaams zullen worden afge- schermd, opdat het licht niet naar boven uit- strale; in fabrieken, stations- (emplacemen- ten) enz. zal de verlichting tot een minimum worden gereduceerd; ieder ingezetene derhalve ook iedere winkelier ten aanzien van zijn licbt- reclames en etalage3, zoomede iedere cafe- bouder wordt dringend verzocht rolluiken, gordijnen e.d. goed te sluiten in werkelijkheid zal dit ook des daags bij een luchtaanval drdn- giend noodig zijn), opdat nergens licht naar buiten zal uitstralen. Vooral moet voorkomen worden, dat licht uitstraalt uit dakvensters, omdat de minste Iichtuitstraling aanleiding kan zrjn tot het laten vallen van een bom, hetwelk voor den betrokkene e.a. onnoemelijk leed kan beteekenen. De vliegenier zal dien nacht (of in den laten avond) komen beoordeelen of de verduistering volkomen is en derhalve of hij de onderdeelen der gemeente kan vinden, ja of neen. In het eerste geval zal hij weer vuurpijlen afschieten, welke bommen zullen voorstellen en zullen de hulpdiensten naar aanleiding daarvan uitruk- ken en hulp verleenen. Er behoeft nauwelijks op gewezen te wor den, dat hierbij de hulp van automobilisten, motor- en wielrijders onontbeerlijk is. Van hen verwacht ik, dat zij him lichten zullen willen afdekken door middel van een zg.n. hoes van donkergekleurd dock, waar- in een spleet tot doorlating van het licht op den weg of, wanneer het dToogweer is, door een dito hoes van donker papier. Heel p;e- schikt voor dit doel is zwart gegomd papier met een spleet, geplakt op de lantaamglazen. Ieder hunner zal begrijpen, dat, als hij dit niet doet, zijn zich bewegende lichten over de wegen de richting aan den vliegenier aan geven, om, deze volgende, gemakkelijker de konimen dezer gemeente te vinden. Bovendien zal een fel uitstralend licht, als hier bedoeld, een bom op of bij het voertuig tot gevolg kunnen hebben. Een en ander zal door de politie worden geoontroleerd. Duidelijk zal thans wel zijn, dat het na- komen der voorgeschreven maatregelen he- teekent bescherming van zichzelf en vermin- dering van gevaar voor anderen. Kort v66r 16 Mei e.k. hoop ik op deze aan- gelegenheid nog terug te komen. De Burgemeester, Li. J. GEELiHOEDT, L.B. Het Hoofd Lbd., M. C. HACK. BRANDSTOFFENBIJSLAG. Naar gemeld wordt, heeft de Minister van Sociale Zaken het van enkele zijden ontvangen verzoek om de regeling inzake den brandstof- fenbijslag, voor ondersteunde werkloozen, welke tot 1 April van kracht was, te verlen- gen ,moeten afwijzen. De Minister heeft bij zijn beslissing over- wogen, dat de middelen om de verlenging van deze regeling te bekostigen, hem ontbreken. GEEN UITVOERING VAN HET STELSEL VAN „LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ"? Een sub-commissie uit de commissie-Van Loon, die, naar men weet, van Minister Deckers opdracht heeft te onderzoeken of wjjziging van het stelsel der landbouwsteun- verleening, mogelijk en wenschelijk is, heeft zich beziggehouden met een bestudesring van het door den Boerenbond „Landbouw en Maat- schappij" aanbevolen stelsel, hetwelk geba- seerd is op hooge invoerrechten, en compen- saties aan de landbouwers. Wij vernemen, dat deze subsommissie tot de conclusie is gekomen, dat het geen aanbeve- ling verdient, het stelsel van ,,Landhouw en Maatschappo" over te nemen. Te verwachten is, dat de commissie-Van Loon deze conclusie zal overnemen en den minister in haar rapport zal adviseeren het stelsel van „Landbouw en Maatschappij" niet uit te voeren. INDUSTRIE-FINANCIERING. Memorie van Antwoord. Aan de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp: oprichting van een „N.V. Maatschappij voor Industrie-financiering" wordt pet volgende ontleend Het stemt den ministers van handel, nijver heid en scheepvaart en van financien tot groote voldoening, dat de indiening van dit ontwerp van wet vrij algemeene instemming vohd. Naast economische technologische exploi- tatie en naast 'n goeden nijverheid- en han- delsvoorlichtingsdienst (waarvan de reorgani- satie bijna gereed is) is vooral voor de klein- en midden-industrie, die geen beroep op de geldmarkt kan doen, een financieringslichaam noodig. De ministers staan niet op het standpunt dat deskundigen alleen op het departement van handel, nijverheid en scheepvaart te vin den zijn.. Zij zien er dan ook geen bezwaar in om den Raad van Bestuur met enkele par- ticulieren uit te breiden. De daarvoor nood- zakelijke wijzigingen zijn in de statuten aan- gebracht. Zij hebben voorts geen bezwaar het aan- deel, waa.rvoor de Staat der Nederlanden in het maatschappelijk kapitaal der vennoot- schap deelneemt, te brengen van tenminste 90 procent op tenminste 75 procent van het maatschappelijk kapitaal. DE OVERVAL OF ONZE AMBULANCE. Vreeselijke uren in de Abessijnsche woestijn. Het ,,Algemean 'Handelsiblad" ontrving van zijn correspondent in A'bessynie het verslag van een onderhoud, dat deze te Deridawa ge- had heeft met Dr. Van Schelven, toen deze op weg naar zijn vaderland, zijn reis van Ad dis Abelba naar Djiboeti in genaemd plaatsje onderbrak, om daar te ovemachten. Dr. Van Schelven deelde in dat onderhoud nog tal van onbekende hijzonderheden mede omtrent hit tragische avontuur, dat hij met do-kter Veeneklaas gehad heeft, toen hij een der drie afdeelingen van het Nederlandsche Roode Kruis naar K(voram voerde. Aan h:t blad ontleenen wij het volgende: Dr. Van Schelven was tezamen met den Nederlandschen dokter G. M. H. Veeneklaas en een karavaan van honderd muildieren op weg naar Kworam, direct aan hit gevechts- front, om daar gewonden af te halen en voor- loo,pig te verplegen. Begeleid waren ze door dertig ..zebania's" (politie-soldaten) en voor de verzorging der muilezels war n er nog der tig drijvers. Een Engelsch-sprekende Tigriaan, echte Albessynier, diende als tolk. Voor de veildgheid had deze karavaan zich aangeslo- ten bij een kleine, naar hit front oprukkende afdeeling Abessjmische troepen. In verb and met het gevaar voor vliegmachines werd zooveel mogelijk 's nachts gemarcheerd. In den nacht van 4 op 5 Maart, tegen het aar.- bnken van den morgen, op dertig a veertig kilometer van Kworam, werd plotseling door eenige „zabania's" alarm gegeven. De karavaan marcheerde in oorlogsvorm. Er was een kleine voorhoede, die de kara vaan voorafging. Een achterhoeda diende als dekking voor den staart der colonne, terwijl de hoofdmacht der kleine dekking zich in het midden van de karavaan bevond. Men mar cheerde op dat oogenblik door een vlakte met hier en daar kleine boschjes van struiken. Donkere gestalten doken op. Plotseling doken donkere gestalten op, mannen behoorende tot den vrijwil wilden bergstam der Galla Raja. Deze mannen waren gedeeltelijk bewapend met lansen, gedeelteltjk met modeme geweren, en weldra werd op de colonne een levendig geweervuur geopend. Dr. Van Schelven beschikte over een jacht- geweer met ttwie loopen en daarbij behoo rende kogel-munitie. Van voren, van ac'hte- ren, van links en rechts vielen schoten. Dr. Van Schelven en Dr. Veeneklaas waren op dat oogenblik eenige honderden meters van elkander verwijderd. De ,,zabania's" verloren het hoofd en schoten als dwazen in de lucht. Dr. Van Schelven, ondersteund door den tolk Heilejam, beantwoordde het vuur, dat over- stelpend werd. Reeds na enkele oogenblikken stortte de tolk stervend neder en 9poedig daarna he me rkte Dr. Van Schelven een schok in de borst en toen hij met de hand naar de ge- troffen plek greep, voelde hij bleed, dat wild stroomde. Even later viel hij neder. Aan de rechterzijde van de borstholte was hij getroffen door een geweerkogel, die aan de linkenzijde het lichaam weder had verla ten, na het hartzakje licht geraakt te heb ben, zooals een X-foto later aantoonde. Het kanaal, door den kogel gevormd, had echter een pneumothorax veroorzaakt, die grooie benaulwdheid gaf. Op dat oogeniblik kwa -.en eenige aaraval- lcrs toecnsllen, die hem zijn geweer en patronengordel afnamen, zonder dat de ge- wonde nog de energie bad, zich daartegen te verzetten. Dadelijk daarna werd hij bewus- teloos. I Hij ontwaakte, doordat een Galla Raja i ham met een lans zacht in den buik prikte. j Deze nieuwe aanvaller, die bij Dr. Van Schel- 1 ven een ketting met een horloge had geizien, verlangde dat horloge. Dr. Van Schelven, vermoeid, zwak, gaf het, maar toen de Galla Raja ook nog de beenkappen van Dr. Van Schelven verlangde, weigerde deze en greep met zijn hand naar zijn broekzak, alsof hij daar een revolver ha Dit maakte mdruk en de Galla Raja nam, steeds dreigend met zijn lans, de vlucht, maar ook Dr. Van Schel ven, op dat oogenblik zonder wapens, reti- reerde, maar natuurlijk in een andere rich- ting. Wederoni bewusteloos. Spoedig daarna viel Dr. Van Schelven in een boschje bewusteloos neder. Toen hij weder bjjkwam, zoeht hij beschutting in een grooter boschje, waar hij zich beter kon ver- bergen. Nog steeds bloedde hrj en met moeite slechts kon hij ademen. Aan verbandmiddelen ontbrak het hem en daarom verbond hij de twee wondopeningen in de borst met zijn broekriem. Juist omdat de wonden zoo heftig bloedden, zoo meende Dr. Van Schelven, waren de wonden niet ge- infecteerd. Tlwee dagen en twee nachten bleef Dr. Van Schelven zonder eten of drinken in het boschje verborgen. Nu en dan was hij weder bewus teloos, doch zoodra hij hij kenrfis was, luis- terde hij gespannen of geen auto naderde. Een enkele maal hoorde hij een motor. Dat gaf een oogenblik hoop, maar het was gem auto, doch het waren Italiaansche vlieg machines, die de resten der karavaan, rcn- dcm hem verspreid, bombardeerden. Den derden nacht begreep Dr. Van Schel ven, dat hij niet meer op hulp kon ho open en besloot hrj ergens hulp te zoeken. Hij be gaf zich, half loopend, half kruipend, nu en dan bewusteloos, dan weer bijkomend, op weg. Na enkele uren hoorde hij hanen- gekraai. Daar moest dus ergens een dorp zijn. Uitgeput was hij door de dagen en nachten zonder eten, zonder drinken, met overdag de schroeiende zon en 's nachts de felle koude, maar het hanengekrabi gaf hem Weder hoop. Een dorp. Na vier, vijf of zes kilometers kwam hij in een dorp, dat weder een dorp van Galla Raja was. Deze menschen begonnen te schieten, doch de Nederlander w««kte. Toen hield het schieten op. Spreken kon hij natuurlijk met de menschen niet, doch hij ontblootte zijn borst en toen deze Galla Raja zagen, dat uit het flanel van den dokter klodders gestold bloed vielen, toonden ze zich minder vijandig. Zonder daartoe uitgenocdigd te zijn ging Dr. Van Schelven een der ,,toekoels" (ronde leemen huisjes met strooien dak) binnen en daar legde hij zich neder. De mannen ston- den om hem en beraadslaagden, doch men gaf hem noch te eten noch te drinker. Nadat hij een paar uur had gerust kwam een oudere man binnen, die hem medenam naar een an dere tcekoel en hem daar te drinken en een weinig te eten gaf. 's Morgens zette de oude man Dr. Van Schelven op een muilezel en begeleidde hem van het eene dorp naar het andere. In het derde dorp was een chef, die een kkine kara vaan vormde en voor het verdere transport zorgde. Uiterst vermoeiend was ook weder daze tocht per muilezel. Tegen negen uur 's avonds in stroomenden regen, kwam deze karavaan te KJworam aan. Edn gedachte had tot dit oogenblik onzen land'genoot bezield: „Geef je dfen moed ver loren dan ben je verloren." Te Kworam kwam de karavaan het eerst bij de vrachtautomobiel van een Engelsche ambulance en Engelschen waarschuwden een afdeeling van het Nederlandsche Roade Kruis, die zich in de nabijheid bevond. Er waren daar drie Nederlandersde doctoren Van der Does, Lampe en Veeneklaas. Deze laatste, die zich bij de karavaan van Dr. Van Schel ven had bevonden, had alle.n den tocht naar Kworam voortgezet, doch was onderweg weder overvallen, en daarbij waren hem vrij- wel alle kleederen afgencmen geword::n, zoo- dat hij zoo goed als ongekleed te Kworam was aange'komen. Eindelijk een bed. Met een draagbaar werd Dr. Van Schelven overgebracht naar de plaats, waar de andere Nederlanders hun verblijf hadden. Daar kreeg de gewonde eindelijk een bed. De negus negesti, die intusscben van alles had gehoord, betuigde zijn lecdwezen en zond dekens en oude bourgogne. Daar Italiaansche vliegmachines st:ed<- de omstreken bombardeerden, werd de gelworue overgebracht naar een hoi in de nabijheid. 'Het was er vochfiig en koud, maar men was er tenminste veilig voor bommen. Van de karavaan, waarm.ede Dr. Van Schelven op weg was gegaan, hadden zeven- tien man het leven verloren, namelijlc tien zabania's, zes muileizeldrijvers en de tolk en brave, dappere kerel", zooals Dr. Van Schel ven ver'klaarde. Een week omgeveer bleef Dr. Van Schelven in de grot. De negus negesti beloofde een vliegmachine te zullen zenden, om Dr. Van Schelven af te halen en over te brengen naar Addis Abeba. Er kwam en er twee, die beiae door de Italianen werden vernield door vlieg machines, hoetwel 6dn toch zeker duidelijk de teekens van het Roode Kruis droeg. De zwaar gewonde Dr. Van Schelven be- gaf zich daarna in de richting van de plaats, waar zich de grot van den negus moest be- vinden. Daar kwam hij na ook nog onder weg met bommen te zijn geworpen, per muil ezel aan. De negus persoonlijk bood onzen landgenoot gastVrnheid aan, vroeg hem mar zjjn gezondheid en beloofde alles te zullen doen om hem in veiligheid te brengen. Twee dagen bleef Dr. Van Schelven in de grot van den negus en daarna kwam een acht-cylinder van den vorst zelf, om onzen landgenoot af te halen. Voor zijn vertrek werd Dr. Van Schelven door den keizer benoemd tot officier in de orde van de heilige drie-eeinheid. Met de auto van den negus ging Dr. Van Schelven op weg, maar niet ver van Dessie bleef de auto in een rivier steken. De auto kon niet verder, maar met een camion vol gJ.vonden kwam Dr. Van Schelven den volgenden avond laat toch te Dessie aan. Van daar werd hij per vliegmachine over gebracht naar Addis Abeba, waar de Zweed- i scbe dokter Hannar hem omderzocht en eon- stateerde, dat ook het hart van Dr. Van Schelven even was geraakt, echter zeer op- pervlakkig. De wond aan den schouder was niet veel meer dan een ontvelling. In elk ge val heeft Dr. Van Schelven enkele maanden rust noodig en daarom is hij thans op den terugweg naar het vaderland. EEN PLEIDOOI VOOR EEN VOLKSSTEMMING. ,,Volk en Vaderland" (N.S.B.) beveelt onze regeering aan, nu ook hier ems een volks- stemming over haar beleid te doen houden, zooals de Duitsche regeering gedaan heeft. En dan schrijft het blad: Maar ge durft niet. Ge heibt zelf niet den moed te doen wat de Duitsche regeering, die volgens u enkel op terreur en dwang berus.t, nog wel durft: het oordeel van het volk over haar beleid vragen. Gij democraten van alle partijen die dm mond vol habt over vrijheid, gjj mist den moed het volk over u en ulw be- wind in vrijheid uitspraak te laten doen. Het „Hdbl." (lib.) teekent hierbij aan: Het denkbeeld om hier het voorbeeld van -de Duitsche regeering te volgen, is interes- sant. Wel krijgen wij in 1937 vanzelf de ge- wone vrije Kamerverkiezingen, zooals ze in Duitschland niet meer bestaan, maar wfj wil len nu aannemen, dat „Volk en Vaderland" zoo lang niet meer wil wachten. Wij zou- den dus, wanneer het nog 1 April ware, wil len voorstellen om het Duitsche voorbeeld zeer nauwkeurig te volgen. En wat zou dat beteekenen De regeering-Oolijn zou beginnen met aileii die tot haar in de oppositie staan, den mond te snoeren. Behalve de vijf politieke partijen die in het kabinet min of meer vertegenwoor- digd zijn, zouden alle andere partijen, de N.S.B. incluis, worden verboden en ontbonden. Het kabinet zou zelf alle candidaten stellen en geen enkelen appositie-candidaat toelaten. Het zou alle propaganda-middelen voor eigen reclame monopoliseerenpers, radio, vergade- ringen, enz. Het zou als inizet der verkiezin- gen een daad verriehten, waarmede alle kie- zers het persd eens zijn: bijv. halveering der inkomstenbelasting. Het zou elke actie waar- bij een onafhankelijike meening van anders- denkenden om aandacht zou vragen, onver- biddellijk onderdru'kken. Het zou alle stem- biljetten waarop geen Ja en ook geen Neen stond, als stemmen ten gunste van de regee ring rekenen. Bhi na afloop van de stemming zou het zich aan het volk vertoonen als de zuiverste expressie van den volkswil, en als de drager van een ombegrensd vertrouwens- mandaat. De N.S.B. echter zou bij deze Duitsche imitatie vermoedelijk, als oppositie, niet zeer wel varen. Misschien is het toch maar voor- deeliger te wachten op de demo-liberale vrij heid bij de stemibus van 1937. HET ONTWERP-ZSEKENFONDSWET. De Minister van Sociale Zaken heeft uit- voering gegeven aan zijn voornemm tot in- stelling van een commissie, waaraan de op dracht is gegeven op basis van een voor-ont- werp van een vierde nota van wijziging van het bij de Tweede Kamer aanhangige oude ontwerp-ziekenfondswet besprekingen te hou den en van ladvies te dienen. Voorzitter van deze commissie is Mr. Lie- taert Peerbolte, oud-directeur-generaai van de Volksgazondheid, terwijl de geneesikundige hocfd-inspecteur van de volksgezondheid, Dr. R. N.. M. Eykel, deze zoo noodig als onder- voorzitter ter zijde zal staan en mej. Mr. I Bloemaerts met het secretariaat is belast. DE DREIGENDE SLUITING VAN DE GLASFABRIEK LEERDAM. In verband met den toestand aan de glas- I fabriek te Leerdam heeft het bestuur van de plaatselijke veremiging ,,De Middenstand" Woensdagavond. in vergadering met de be- sturen van de vakpatroonorganisaties, verte- genwoordigende den geheelen handeldrijven- d.n en industrieelen middenstand van Leer- dam, telegrammen gerich't aan de Koningin en aan minister Gelissen, waarin wordt uit- een'geizet, dat het sluiten van het bedrrjf of het verplaatsen van het geheel of van een belangrijk deel der werkgelegenheid naar el ders, niet alleen de direct betrokken werk- i nemers betreft, maar ook den geheelen mid denstand naar den ondergang voert. De besturen verzoeken te bevorderen, dat bet bedrijf een zelfstandig bestaan kan voort- zetten, waardoor een ineenstorting van de plaatselijke samenleving lwordt voorkomen. DE VESTIGINGSWET. Naar bet oordeel van de Maasbode kan de betec'kenis van het on twerp-Vestigingswet- kleinihedrijf voor het middenstandsbedrijf niet licht worden overschat. De ordening der vestigingsmogelijkheid is inderdaad een dringende en fundamenteele behoefte van het kleinbedrijf, een behoefte voortspruitend uit den aard van het kleinbe drijf zelf. Uit het feit, dat er voor het stiehten van een ondememing in eenigerlei tak van detail- handel of ambacht, betrekkelijk gesproken, zoo weinig kapitaal noodig is en voor velen zoo weinig vakbekwaamheid noodig schijnt. Langs den weg van dit wetsontwerp dient te worden bevorderd, dat fwij krijgen een de- tailhandels- ambachts- en kleinindustrieel- bedrijf, dat kwalitatief beter beantwoordt aan zijn sioeiaal-economische taak. Dit is een belang voor de maatschappij en voor den mid denstand. i Langs den voorgestelden weg dient een eind te worden gemaakt aan de kapitaalsver- nietiging, die gelegen is in het telkens weer in grooten getale oprichten en te niet gaan van zaken zonder levensvatbaarheid; een be lang en voor de gespaarde slachtoffers fen voor hun leveranciers. De ordening der vestigingsmogelijkheid zal ongetwijfeld van groote reeele en saneerende beteekenis blijlken voor de concurrentieverhou- din'gen in het kleinbedrijf. Zij zal krachtig bevorderlijk zijn aan het herstel en de opvoering van het maatschap- Ieder, wiens kinderen aan Kinkhoest lijden, moet gebruik maken van Akker's Abdijsiroop, op bijzondere wijze bereid met die bestanddeelen. die rechtstreeks op een Kinkhoest- aanval inwerken. Abdijsiroop werkt grondig, want ze bevrijdt de adem- halingsorganen van slijm en andere ziekte-verwekkende stoffen. Akker's Abdijsiroop verruimt de ademhaling, neemt benauwdheden weg, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Geer dus in vol vertrouwen aan Uw kleine en groote kinderen bij AKKEH (Ing. Med.) pelijk-prestige van het middenstandsbedrijf, waaruit in Nederland tenminste 20 pet. der bevolking werk en levensonderhoud heeft te putten. Daamaast heeft het voorgestelde zijn be teekenis voor het probleem der overbezetting. ting. Het stelsel van vesti'gingseischen zal al- thans voor de toekomst de vestiging van nieuwe beunhaasbedrijven uitsluiten. Deze afsnijding der uitbreiding van het kleinbedrijf naar den ongezonden kant betee- kent zonder tlwijfel op den duur een verlich ting voor den volwaardi'gen middenstand en een verlichting van de eischen, diie het dis- tributie- en ambachtsbedrijf als geheel aan de volkshuishouding stelt. Met een drietal lapi'daire voizinnen opent minister Gelissen zijn Memorie van Toelich- ting. Wij zouden deze voizinnen opnieuw ter me- ditatie willen aanhieden. Zij houden o.i. meer consequenties in dan in het voorgedragen wetsontwerp zijn neer- gelegd. Enkele spatieeringen kunnen die ver dere consequenties verduidelijken. V a n onde'rscheiden aard zrjn de zorgen, waaronder de handeldrijvende en de industrieele middenstand gebukt gaan. Voor zoover het aan den wetgever staat, daarin verandering te brengen, moeten on- dersc'heiden worden bijzondere, op zich zelf staande vraagstukken, die meer aan de op- pervlakte liggen en anderzijds het geheel der algemeen dieper liggende proiblemen, welke rechtstreeks lwortelen in de sociaal-economi- sche positie van den middinstand in onze samenleving. Onder den invloed van de tijdsomstandigheden is dit co m- plex van vraagstukken in oij- zondere mate actueel gewor- d e n." De voorgestelde Vestigingswet is voor net middenstandsbedrijf van verstrekkende, men mag zeggen van historisc'he beteekenis. Zij beteekent het begin, dat hier te lande wordt gemaakt met een stilselmatrge n>id- denstandspolitiek. Zij verdient dan ook allerminst het stigma van „onbeduidendheid", dat de redactie van de ,,Anheiderspers" zich reeds aanstmids jiaastte er cp te leggen. Als haar belangstelling voor de midden- stands'vraagstukken iets dieper gefundeerd was en als zij iets minder door Plan-psv- chose was bevangen, zou de genoemde re dactie dit zelf ook kunnen begrijpen. Maar men doet aan de rechtmatige en ge- motiveerde waardeering voor dit wetsontwerp niet te kort, als men wijst op de lacunes, die in of naast dit ontwerp open blijven. DIRECTEUR-GENERAAL VOLKS GEZONDHEID. Bij Kon. besluit van 4 April is met ingang van den datum, waarop hij zijn betrekking zal aanvaarden, benoemd tot directeur-gene- raal, chef der afdeeling volksgezondheid van het departement van sociale zaken, dr. C. v. d. Berg, thans referendaris ter gemeente- secretarie van 's Gravenhage. PLAN VOOR EEN RORSTBEELD VAN DR. J. PH. DE VISSER. Er hebben zich een eerecomitfe, een alge meen comitfe en een uitvoerend comitfe ge vormd met het doel, een bescheiden bedrag bijeen te brengen voor de plaatsing van een borstbeeld van wijlen dr. J. Th. de Visser op een'daanvoor nader te bepalen plaats. Het eere-oomitfe bestaat uit: mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruine, mr. D. Fock, jhr. mr. D. J. de Geer en J. J. C. van Dijk. HET FRANSCHE VEEDESPLAN. De Fransche delegatie bij den Volkenbond heeft Woensdagmiddag openbaar gemaakt: Ten eerste beschouwingen van de Fransche regeering over bet Duitsche memorandum van 31 Maart, ten tweede het Fransche vredes- plan. Bij deze openbaarmaking heeft de Fransche delegatie nog medegedeeld, dat Fiandin en Pauf Boncouv aan de delegaties van Engeland, Belgie en Italie het Fransche standpunt zullen kenbaar maken over de beslissing, die met het oog op het accoord van Londen van 19

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5