W IT'S DOUWE EGBERTS THEE A. J. VAN DE REE De italiaansch-Abessinische ooriog. DRINK THEE ALTIJD VAN D.E. Sport ACHTERSPATBORDEN Nieuwstr. 36. Tel. 290. TER NEUZEN I1NKOOP van oudGoud enZilver TER NEUZEN, 8 APRIL 1936. VOORBEREIDEND KERKELIJK EXAMEN. AXEL. MAAR 35 tot 20 cr. ZAAMSLAG. SAS VAN GENT. RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. VOETBAL. 'n Goede reflec tor (hoogstens 60 cm boven den grond) alleen is niet voldoende: bovendien moet uw achterspat- bord wit van kleur zijn, ookoverdag dat zegl de well heiden mag niet optreden alsof hij de ware nationaal-socialist is. De ,,Evangelische Beobaehter" schrijft naar aanlelding- van deze mededeeling, dat de be- teekenis van Reventlow's stap is, dat de ge- matigde eiementen in de nieuw-heidensche wereld zich van de radicale losmaken. Eener- zijds stuwt bet radicalisme met de verheerlij- king van het oud-Germaansche geloof de hei- denscbe beweging op, betgeen scherpere be- strijding van bet Christendom met vaak veei vulgare propaganda meebrengt, zoo de Luden- dorff-beweging. Dit radicalisme acbten voor- malige tbeologen als prof. dr. Wilbelm Hauer, Gustav Frenssen, prof. dr. H. Mandel, de schrijver Kurt Eggers e.a. nog veel te ,.<Chris- telijk". Anderzijds wordt velen meer ouder- wetscb-Duitsch voelenden kringen bet nieuw- heidendom te rauw en keeren zij op gematig- der wegen terug. De booge positie en groote invloed van graaf Reventlow maken zijn stap tot een crisis voor de beweging. HEX GEBRUIK VAN GIFGASSEN. Naar Havas uit Don den meldt, voorzien ver- scheiaene bladen, dat Engeland in de commis- sie van dertieu, ten aanzien van bet gebruik van gas door de Italianen, een krachtige hou- ding zal aannemen. „Daar de conventie van Geneve voor de mienschheid de eenige waar- borg is tegen dezen wreedsten vorm van den heelen modernen ooriog", zegt de Daily Tele graph, „zou het van den kant der regeeringen, die lid zijn van den Volkenbond, een verraad zjjn jegens haar volken, te gedoogen, dat deze scbennis van Italie niet zou worden gegispt". De Manchester Guardian uit zicb in den- zelfden geest en voegt daaraan toe, dat men het in Engeland nojdzakelijk acbt, maatrege- len te nemen, om een gasoorlog te voorkomen; de maatregeien hiertoe zouden zelfs niet moe- ten terugdeinzen voor een intemationale con- trole, d.w.z. voor een toezicbt op de fabrieken, die de gassen produceeren. HET FRANSCHE VREDESPLAN. Naar te verwachten viel, neemt, schrijft de N. R. Crt., Frankrijk geen genoegen met Duitschlarid's verwerping van de voorstellen van de Docamo-staten. Op het oogenblik, dat wij dit s.cbrijven, is nog niet bekend, welken vorm de Fransche tegenvoorstellen, of bet Franscbe protest, hoe men het noemen wil, zullen aannemen. Met kracbt zal de Fran scbe regeering de argumenten ter rechtvaar- diging van de bezetting van het gedemilitari- seerde gebied bestrijden. Havas meldde Zon- dagochtend,"*. dat daarbij opnieuw de kwestie van de verantwoordelijkheid voor den grooten ooriog zal worden ter sprake gebracht, even- als de kwestie, in hoeverre Wilson's veertien punten als grondslagen van de vredesverdragen mogen worden beschouwd. Als zulks werke- lijk gescbiedt, kan bet nog een heelen tijd duren, voordat we zoover zijn, dat er een regeling kan worden getroffen voor de z.g. tusschenperiode, die vooraf moet gaan aan de bssprekingen, die den vrede in Europa voor geruimen tijd zouden moeten waarborgen. Het is ten voile begrjjpelijk, dat Frankrijk zich bij de voortdurende schending van ver dragen niet langer neer wenscbt te leggen en dat het deze kwestie voor goed uit de wereld wil hebben geholpen, voordat het overgaat tot het sluiten van nieuwe verdragen. Dat het daartoe komen moet, daarover is men het te Parijs met Londen eens en men ziet ook wel in, dat er tensiotte geen regeling mogelijk zal zijn, wanneer men niet met Duitschland aan de conferentietafel plaats neemt. Men heeft echter geen zin om zich door Duitschland de wet te laten voorschrijven. Als de geruchten waarheid bevatten, zal men, om zoowel het een als het an der te toonen, naast de eischen van het .oogenblik, die nieuwe garanties zouden behelzen nopens het niet-versterken van het Rijnland, meteen komen met eigen plannen ter verzekering van de veiligheid in Europa. Is dan eenmaal de kwestie van Duitschland's jongsten stap opgelost, en gaat men praten over de verdere organisatie van Europa, dan zullen er dus twee plannen tegenover elkaar staan, het Duitsche en het Fransche. Voor de practische oplossing van het thans hangende geschil is natuurlijk het eerste van het meeste belang, doch in wezen is het tweede deel belangrijker. Zelfs als men van Hitler eenigerlei stap in de richting van Canossa zou weten te verkrijgen, zou zulks aan het feit, dat Duitschland zijn volledige zelfstandigheid hemomen heeft, en feitelijk het verdrag van Versailles heeft verscheurd, niets hebben ver- anderd. Men zal moeten praten met een Duitschland, dat gelijke rechten heeft en dat zulks inderdaad wil laten gelden. Hoe eerder men zoover knmt, dat nieuwe overeenkomsten met dit land op voet van gelijkheid zullen worden gesloten, hoe beter het voor Europa zal zijn. Niet alleen ter voorkoming van cor- logsgevaar, maar ook ter wille van het oeco- nomisch herstel, dat zonder vaste politieke grondslagen onmogelijk is. Natuurlijk heeft men het volste recht daar bij waarborgen te eischen, dat de verdragen, die tot stand komen, inderdaad gehouden zullen worden. Men zal echter dien waarborg moeten zoeken in de verdragen zelf, Dat men toont met de zonden, in dit opzicht tot dusver begaan, geen genoegen te nemen, is good. Men zal de beterschap echter moeten zoeken in het komende en niet in hetgeen voorbij is. Van Franschen kant schijnt men er ook wel zoo over te denken, al laat men niet alles wat er gebeurd is, over zijn kant gaan. Als de voor- loopige inlichtingen juist zijn, zullen de Fran sche voorstellen bestaan uit een nieuw stelsel van collectieve veiligheid in Europa, gebaseerd op het beginsel van wederzijdschen steun tegen een aanvaller en bekrachtigd door een ver- sterking van art. 16 van het Handvest van den Volkenbond, het artikel, dat voorziet in sancties jegens een land, dat zijn toevlucht neemt tot den ooriog. Met andere woorden, men zal teruggrrjpen tot het protocol van Geneve van 1924, dat nimmer is geratifieerd en daarbij toepassen de lessen, die men in het Italiaansch-Abessijnsche geschil heeft opge- daan ten aanzien van de toepassing van arti kel 16. Het is wel een ironie van het noodlot, dat het juist Frankrijk moet zijn, dat bij het Abessijnsche conflict de toepassing d-er sanc ties zooveel mogelijk heeft tegengehouden, dat thans komt met een voorstel ter verster- klng. Men blijft in Frankrijk vasthouden aan de opvatting, dat de Europeesche vre-ie een o-- deelbaar geheel is en dat geen waarborgen, hoe sterk ook, voor een bepaald deel van het z.g. Europeesche front hun doel kunnen be- reiken, d.w.z. waarachtige waarborgen kunnen zijn, zoolang op andere deelen van dit front elk oogenblik onheilen kunnen losbarsten. Met deze opvatting houdt ten nauwste de meening verband, dat non-agressie-verdragen waardeloos zijn, zoo zij niet worden gesteund door verdragen van wederzijdschen bijstand. De Franschen, die sinds het einde van den ooriog steeds gestreefd hebben naar een vorm van beveiliging, die hun en him bondgenooten in geval van een aanval automatisch militairen steun van derden zou verzekeren, blijven zich- zelf getrouw, maar het is als een winst te beschouwen, dat zrj van deze gelegenheid nu toch gebruik willen maken om den Europee- schen toestand te onderwerpen aan een revisie bjj algemeen overleg. Inderdaad is het niet alleen het Rijnland- vraagstuk, dat aan de orde moet komen. Niet alleen het verdrag van Versailles bevatte be- palingen, die op den duur ondragelijk waren voor het land, waaraan zij waren opgelegd, dat was ook met de drie andere vredesver dragen het geval, het vijfde, dat met Turkije, kunnen we buiten beschouwing laten, omdat het nooit in den bedoelden vorm van kracht is geweest. Oostenrijk heeft zijn souvereine rechten op militair gebied hemomen, al wil het er misschien nog niet tot het uiterste par- tij van trekken. Men zal Hongarjje op den duur ook niet de rechten van een souvereinen staat op inrichting van zijn landsverdediging naar eigen goedvinden kunnen onthouden en voor Bulgarije geldt hetzelfde. Hoe eerder men komt tot een regeling, die deze vemede- rende bepalingen opheft, en die tevens waar borgen bevat, dat de noodlottige gevolgen, die velen van deze opheffing nog altijd vreezen, achterwege zullen blijven, des te grooter dienst zal men Europa bereiden. BELGISCHE BURGEMEESTER STEUNTREKKER. De 52-jarige A. Craindorqe, burgemeester van Vilnamont bij Hoey, was als arbeider reeds lang werkloos. Hij trok uit het werk- loozenfonds, doch liet zich een groot bedrag teveel uitbetalen, wat hij thans moest terug- geven. Om aan dit geld te komen stelde hij zelf nota's op van vroeger betaalde herstel- werken aan gemeente-eigendommen, liet deze door een Schepene teekenen en inde toen zelf het geld bij den gemeente-ontvanger. De justitie achterhaalde deze feiten eri heeft thans den magistraat gearresteerd. BADSTAD KNOCKE. In de gehouden zitting van den gemeente- raad der badstad Knocke werd besloten de verblijfsbelasting gedurende het badseizoen met 50 procent te verhoogen. NA DE TERECHTSTELLING VAN HAUPTMANN. Ruim 24 uur na de terechtstelling van Bruno Hauptmann werd bekend, dat men in parlementaire kringen voomemens is, een onderzoek in te stellen naar de geheele Lind bergh-affaire en voornamelijk naar de houding van den gouvemeur van New-Jersey, Harold G. Hoffman. Dit in verband met diens her- haalde pogingen het leven van Bruno Haupt mann te rekken. Men gelooft, dat door dit onderzoek aan eenige politieke carrieTes een einde kan komen. Reeds gaan van verschil- lende kanten stemmen op, gouvemeur Hoff man in staat van beschuldiging te stellen. In een rede te Newark verklaarde het vroe- gere Congreslid Franklin W. Fort, dat hij er bezwaar tegen maakte, dat gouvemeur Harold G. Hoffman zou worden afgevaardigd, aange zien men er niet zeker van kon zijn dat in de toekomst ,,fatsohn en orde in het openbaar bestuur niet verdrongen zouden worden door reclame en politiek". Het stoffelijk overschot van Hauptmann is in een eenvoudige eiken kist geplaatst en naar het crematorium gebracht,. Een nieuwsgie- rige menigte verzamelde zich buiten het cre matorium. Gouvemeur Hoffman verklaarde, dat de kwestie-Hauptmann nog niet is opgelost, hij betreurt zijn pogingen voor Hauptmann niet. Ingez. Med. DE TOESTAND AAN DE FRONTEN. De Italianen zetten hun opmarsch Zuidelijk van het Asjiangimeer nog steeds voort zonder tegenstand te ontmoeten. Vermoedelijk zal een gedeelte van de troepen verder probeeren te trekken tot Dessie en zal een ander gedeelte Magdala, Noordwestelijk van die plaats moe ten bszetten. De troepen die Gondar, Noordelijk van het Tsanameer bezet hebben, hebben voor een ge deelte hun opmarsch hervat in Zuid-Oostelijke richting met Debra Tabor als doel. Is deze plaats bezet, dan kan er een verbinding tot stand gebracht worden tusschen deze troepen en de afdeeling die Magdala hebben genomen. Inmiddels zal de bezetting van Debra Tabor nog wel wat voeten in aarde hebben. Dit is een van de oudste Abessijnsche forten, dat strategisch gunstig gelegen is en dat groote mogelijkheden tot een verdediging schijnt te bezitten. In hoeverre het fort over een bezet ting beschikt, die deze verdediging met eenig succes zal kunnen voeren, is een andere vraag, doch reeds in het begin van den ooriog is er eenige malen sprake geweest van de bezetting van Debra Tabor. Te Addis Abeba is Maandag opnieuw een mobilisatiedecreet voorgelezen, waarbij alle mannen, die in staat zijn een wapen te dragen, zijn opgeroepen. In hoeverre dit de Abessijn sche effectieven inderdaad zal uitbreiden is niet bekend. De Abessijnsche legatie te Lon den heeft hieromtrent de meest gunstige voor- spellingen gedaan, doch dat deze nieuwe mobi- lisatie een laatste wanhopige poging is, is wel zeker. Op deze wijze zullen er opnieuw tal van mannen aan het landbouwbedrijf onttrokken worden, waardoor het vraagstuk van de voed- selvoorziening van de troepen, weer in het licht treedt. Tot dusverre schijnen de Abes- siniers hier weinig moeilijkheden mee gehad te hebben. Zij hadden groote voorraden aan- gelegd, waar niemand den omvang van kende. Deze voorraden zullen inmiddels ongetwijfeld aangesproken zijn en wel was het feit, dat de graanprijzen in hibessinie niet noemenswaard gestegen zijn, tijdens den ooriog een teeken, dat men hieromtrent niet in ongerustheid ver- keerde, doch een verdere onttrekking van krachten aan het landbouwbedrijf kan onge twijfeld ernstige gevolgen hebben voor de Abessiniers. Temeer, omdat uit berichten uit den laatsten tijd gebleken is, dat verschillende legers reeds gedund waren doordat men een greet aantal soldaten weer naar huis gestuurd had, blijkbaa omdat zij bij den landbouw bete're diensten konden verrichten. De kroonprins is verder van Dessid naar het Noorden getrokken om met zijn regimen- ten het leger van zijn vader te verfrisschen. Generaal Graziani heeft in het Zuiden al wel bij zonder weinig medewerking van het noodlct. Uit Ogaden worden thans weer hevige regens gemeld. AMB.VCHTSNCHOOU TE TER NEUZEN. Dinsdag avond 7 April werd de eindles ge- geven aan de cursus voor waterfitters. Deze cursus die 5 maanden heeft geiduurd en waar- in el'ke week twee avonden theoretisch of p-raktisch -onderwij-s werd gegeven in water- fitten, is begonnen met 38 lierlingen, waar- van aan het einde der cursus nog 28 deize volgden. Aan de volgende leerlingen kon een getuigschrift worden uitgereikt, dat ze met vmcht het onderwijs hadden gevolgd. K. Harte, M. J. de Maree, L. Allaart, G. J. Verlinde, 'H. M. van Grembergen, P. van Tatenhove, J. P. de Zeeuw, G. Tolhoek, C. de Kraker, C. v. d. Hooft, A. C. van Pamelen, P. van Wijck, J. P. F. van Balen, J. P. Schrier. K. Tauber, alien te Ter Neuzen; P. Zegers, D. Agterhuis, J. den Engelsman, A. van Rijn, P. Deij, P. H. Verijzer, L. Ver- oouteren, P. G. Heijnsdijk, G. P. Heijnsdijk, alien te Axel; J. van Hermon te H-oek; J. C. Haimelink te Zaamslag; A. du Buij te Biervliet en Th. A. M. Vonlk te Sas van Gent. NIEUW KERKORGEL. Voor de in aanlbouiw zijnde kerk der Gere- fonmeerde gemeente te Axel is aan de orgel- bouwers A. S. J. Dekker te Goes opged-ragen den boiuw van een pneumatisch kerkorgel met 2-klavieren en vrij pedaal. Het kastw-erk wordt in eikenhout uitge- voerd, in stijl der kerk. De klavieren worden met zuiver ivoor belegd, terwijl de winjdvoor- ziening electrisch zal geschieden. Het instru ment zal 700 sprekende pijpen krijgen, en per September a.s. opgeleverd worden. Dit is het tweede Dekker-kerkorgel in de gemeente Axel. BRANDSTICHTER TE BOSCHKAPELLE ONTDEKT. Het is de marechaussSe der brigade Honte- nisse gelukkig reeds spoedig mogen geiukken den dader van de brandstichtingen te Bosch- kapelle te ontdekken en tot bekentenis te brengen. Het is een zekere F. van L. Na den brand op de hofstede van den landbouwer Fl. Borni, op j.l. Zondagavond, werden op het land sporen gevonden, waarvan men vermoedde, dat zij wel eens van den dader der brandstieh- ting zouden kunnen zijn. In die richting werd het onderzoek voortgezet en die wezen naar Van L., een 24-jarigen jongeman, op wie in verband met de vroegere branden te Bosch- kapelle reeds het vermoeden van brandstich- ting rustte, doch dien men niets had kunnen bewijzen. Hij werd thans door de marechaussee cn- dervraagd en bekende dezen laatsten brand te hebben gesticht, alsook dien waarbij de graan- mijten op de hofstede van Burgemeester Truij- man en die van den landbouwer Borm ver- brandden en ook de hofstede van Burgemeester Truijman. In October 1934 stak hij bij burgemeester Truijman een stapel graan in brand en een week later op de hofstede van den heer Borm en in November van het vorig jaar ging de landbouwschuur van Burgemeester Truijman in vlammen op. De landbouwer Borm koester- de daarna vrees, dat nu zijn schuur een beurt zou krijgen, en, ondanks de daarna ingestelde bewaking. Is dit jl. Zondagavond ook gevolgd. Do heer Borm was laag verzekerd, aangezien de verzekeringmaatschappijen bezwaar hadden het risico te dekken, in verband met de bran den die in de gemeente reeds waren voorge- komen. Het schijnt dat Van L. een zonderling is, die ook andere dingen bedreef. Hij zou in verschil lende cafe's wel eens verteld hebben, dat hij de dader was van verschillende brandstichtin gen, doch uit vree3 voor Van L. onthield men er zich van, daarvan aan de politie mede deeling te doen. Vermoedelijk is hij tot deze brandstichtingen gedreven uit een gevoel van wraak. Een ar beider van Burgemeester Truijman zou hem eens gezegd hebben, dat hij zou geroepen wor den, zoodra er werk was, doch dat is nooit gevolgd, terwijl eens een hoopje gras dat Van L. gesneden had op het land van den landbou wer Borm, volgens zeggen van zijn mede- arbeiders in zijn afwezigheid door den land- bouwer zou bevuild zijn. Van L. was daar over zeer vertoornd en zon sindsdien op wraak. Het spreekt van zjelf, dat het voor de be- volking van Boschkapelle een geruststelling is, dat men den dader heeft ontdekt, aangezien ten slotte iedereen beducht werd, dat zijn schuur of woning wel eens aan de beurt kon komen. BISSCHOPPELIJKE NIJVERHEIDS- SCttOOL. Het einddiploma van de Bisschoppelijke Nijverheidsscbool Voorhcut is uitgereikt aan de heeren J. Mes te Middelburg en F. Ivens te Hontenisse. Voor het voorbereidend kerkelijk examen is geslaagd de heer A. Faber te Oostburg. B. C. A. VAN RENTERGEM. Te 's Gravenhage is op 65jarigen leeftijd overleden de heer B. C. A. van Rentergem, die na eerst in marinedienst te zijn geweest, van 15 Februari 1904 tot 1 October 1924 di- recteur van den Urovin ci alon Stoomboot- dienst was. Uit de V. V. V. Van V.V.V.-zijde wordt ons naar aanleiding van de j.l. Maandagavond gehouden bestuurs- vergadering medegedeeld le. dat besloten werd aan de harmonie „Ooncordia" mede te deelen dat V.V.V. in het belang der goede zaak afstand doet van het vcornemen gezamenlijk te collecteeren. Door deize sportieive geste wil men deze vereeniging in staat stellen ter gelegenh.ld van haar 50-jarig bestaan een luuterrijk muziekfeest te organiseeren; 2e. ter afwisseling zal voorts in het pro- gramma voor den 2en Plnksterdag van de harddraverijen worden ingelast een grasibaan- race voor motorrij'ders; 3e. zal V.V.V. ter gelegenheid van de fees- ten tor gelegenheid van de herdenking van de 350-jarige bevrijding van het Spaansche juk in de laatste week van Augustus een groot- s-che wink-eiwiek organiseeren, waartioe be- reids reeds een vergadering van nerinigdoen- den is aangekondigd. HET CENTRUM. Een Walsdroom. Een ongetwijfeld welkome afwisseling wordt het uitgaande publiek van Axel en omstreken op den 3den Paaschdag (14 dezer) geboden. Evenals het vorig jaar (met het ..Hollandses Wijfje") zal de Moerbceksche gemengde zang- veraeniging ,,Kunst en Vermaak alhier een operette voor het voetlicht brengen, ditmaal PER ONS Ook D.E.Koffie is het fijnste van de plantages de ter goede naam en faam bekende Strauss- compositie ,,Een Walsdroom". En waar wij uit eigen aanschouwing sprekende, slechts de hoogste lof hebben voor het keurige dilettan- tenspel verdient het o.i. wel aanbeveling daar- omtrent het een en ander onder de aandacht van onze lezerskring te brengen. Het Axelsche publiek is in dit opzicht niet verwend en het geen deze Beigische vereeniging hier komt presteeren is slechts te overtreffen door be- roepsspel, waarmede wij meenen, niets ten kwade te zeggen van andere opvoeringen die wij hier herhaaldelijk meemaakten. Deze Weener-operette speelt nu eenmaal in een andere sfeer. Het terrein van de han- deling is het miniatuur vorstendom Flausen- thura, waar de bloem van den adel zoo zeld- zaam karig gezaaid is, dat men voor de erf- prinses Helena, de dochter van keurvorst Joachim XIII moet volstaan met een eenvou- dig, hoewel charmant officier, met een luite- nantsrang als echtgenoot? Deze kan zich slechts noode en minder dan half schikken naar de regels der hof-etiquette. De bruilofts- plechtigheid van den tot troonopvolger ge- bombardeerden troon-pretendent slaagt dan ook niet naar wensch en zoo wordt de eerste buwelijksnacht dan ook benut voor een roman- tisch uitstapje met een voormalig wapen- broeder. Betooverende Weener muziek en „Wiener Madels" voeren in het tweede bedrijf de sensatie al hooger op en de verwikkelingen leiden tot een waar kluwen als Franzi de be- koorlijke leidster van het „Wiener"-dames- orkest in het middelpunt van de liefde en be- langstelling komt te staan van vrijwel al de dragers van het hooge gezag in Flausenthum. Wanneer echter prinses Helena ook kennis heeft gemaakt met de sympathieke dirigente, doorgrondt deze de situatie volkomen en be- sluit deze laatste zich op te offeren voor het geluk der vorstenkinderen. Het stugge en eigenzinnige karakter der Prinses weet zij dermate te bemvloeden en veranderen dat Nico en Helena elkaar dan toch ten slotte vin- den en op de tonen van een overheerlijke „Walsdroom" elkander omarmen, waarmede de basis gelegd wordt voor hun onverstoorbaar geluk. Het is niet teveel gezegd dat met deze schit- terend gemonteerde operette iets gebracht wordt, dat tot dusver in Axel nog niet is ver- toond. De kostumeering en balletten, als- mede de speciale decors (die eveneens te Axel gebezigd zullen worden) dragen zeer tot het welslagen der opvoering bij. Maar boven dien beschikken de Moerbekenaren over een „orkest" dat nu eens met „recht" op dezen naam aanspraak kan maken. Voor dilettanten is hier dus in alle opzichten een topprestatie bereikt. Wij meenen dan ook gevoegelijk te kunnen volstaan met den lezers te verwijzen naar de komende nadere publicatie's In dit blad. Geslaagd. Voor het eindexamen aan de Chr. Landbouw- wintenschool te Hoofddorp (Haarlemmer- meer) slaagde dezer dagen o.m. onze dorps- genoot, de heer J. van de Ree Jacz. Aanhouding. Beschuldigd van zekere feiten werd Maan dagavond door de politie -op last van de justitie een hier bekende persoonlijkheid in hechtenis genomen. Het gerechtelijk onderzoek door den Offi cier van Justitie te Middellburg en den Rech- ter-Commisisaris heeft den hielen Dinsdag in beslag genomen en is h-eden voortgezet. De uitslag van dit onderzoek zal beslissenid zijn voor den venderen loop van zaken. Hondenlteuring. Dinsdagmorgen had alhier de jaarlij'ksche keuring der trekhonden plaats. Er waren slechts een vijftaJ hond-en ter keuring aangebeden. Van deze vijf waren er vier van de beide stadsxeinigers en een exemplaar van iemand uit de Zandstraat. Het onderzoek der dieren geschiedde door den geimeenteljjiken keurmeest:.r, den heer De Bas De vijf exemplaren voldeden alien aan de voorschriften der Trekhondenwet en wer den dan ook goedgekeurd. De trekhonid verdwijnt zoo langzamerhand uit het maatschapipelijk leven, een groot ver- schil met vroeger, toen het gebruik van den trekhond een algemeen verschijnsel was. Niet, dat cm die verdwijning getreurd moet wor den. Wlant er werden onder de bezitters van deze ibedrijfskracbten vaak hardvochtige meesters aanigetroffen, die zich niet ontzagen om hun trouwe dieren de meest barbaarsche behandeling te doen ondergaan. Vandaar dan ook, dat de dierenbeschenmers alles in het werk gesteld hehlben om da beipalingen der wet zoo streng mogelijk te dioen maken, en dientengevolge het gebruik tot een minimum te beperken. Jaren geleden was de hondenkar voor den kleinen koopman het meest gebruikte ver- voermiddel. Zij was fiets en vrachtauto tege- lijk. Met de snelheid van den trein zag men ze langs de wegen Snellen, terwijl de geleider met stem en ziweep tot den grootst mogelrj- ken spoed trachtte aan te zetten. Anders- weegs zag men de hondenspannen met in- spanning van alle krachten met him meestal te zware vracht langs de wegen zeulen en wanneer het den meester niet hard genoeg naar zijn zin opschoot, er ongenadig op toe ranselen. Daaraan is gelukkig dn door toedoen van de wet, en door het waakzame oog der poli tie, een einde gekomen. Vooral in den zomer, bij groote hitte, had den de arme dieren het zwaar te verantwoor- den. Met lang uithangende tong, aamechtig hijgend, zag men, hoe zij met bun zware vrachten groote afstanden moesten afleggen om in sommige ^vallen uibgeput neer te val- len en soims niet meer oip te staan. Was er nog leven in en de hond een exemplaar van betrekkelijk groote waande, dan wierp de voerman het half doode dier op de kar en moesten de overblijvende dieren bij den ziwa- ren last, dien zij reeds te vervoeren hadden, hun ongelukkigen kameraad nog bovendien meevoeren. De scenes, die zich soms langs den iweg afsjreelden, waren bepaald walgelijk. Dderenvrienden, die zich met der gelijke weer- zinwekkende tooneelen durfden bemoeien, lie- pen gevaar om met den knuppel van den hondenmenner in aanraking te kocmen. Ge lukkig behooren dergelijke toestanden thans tot het verleden. De trekhond is, zooais men het zou kunnen noemen, geemancipeend, dank zjj de vereeniging tot bescherming van dieren. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 7 April 1936. De volgende zaken werden behandeld: P. J. J. cud 34 j., arbeider, wonende te Sint- Kruis. werd ten laste gelegd, dat hij omstreeks den nacht van 8 op 9 Maart 1J. te Sint-Kruis Richard Pieter Rijckborst heeft mishandeld door hem opzettelijk te slaan. Eisch 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uit- spraak 10 boete of 5 dagen hechtenis. J. J. C., oud 40 j., arbeider, wonende te Sint-Kruis, werd eveneens verdacht dat hij in den nacht van 8 op 9 Maart 1J. te Sint- Kruis R. P. Rijckborst heeft mishandeld. Eisch f 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uit- spraak 15 boete of 5 dagen hechtenis. ARBEIDER UIT HEERLBN EN ZHN VROUW VEROORDEELD. De arbeider P. V. te Heerlen werd Maan dag door de Rechtbank te Maastricht, ter zake vein zware mishandeling van zijn bijna tweejarig kleinkind, veroordeeld tat een Jaar gevangenisstraf. Het O. M. had ter zake van poging tot doodslag twee jaar gevangenisstraf geeisobt. De echtgenoote van V., M. B., werd voor dezelfde feiten veroordeeld tot neigen maan den gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De eisch was tien maanden onvoorwaardelij k Het faillissement van Guiljaam Dees, land bouwer, wonende te Koewacbt, Curator Mr. R. J. J. Lam'oooy, advocaat te Hulst, is ge- eindigd door de verbindend geworden eenige uitdeelingslijst met eene uitkeering aan de concurrente sehuldeischers van 6,6786 Idem het faillissement van Christiaan D. Riemens, landbouwer, wonende te Bosch kapelle, Curator Mr. R. J. J- Lambooy, advo caat te Hulst, zonder eenige uitkeering aan de concurrente sehuldeischers. PROGRAMMA VOOR MAANDAG. Kon. Ned. Voetbalbond Afd. IV. le klasse. EindhovenPSV. JulianaLONGA. 2e klasse A. DOSKOMiddelburg. De BaronieHero. RBCTSC. VilissingenGoes. 3e klasse A BreskensHoofdplaat. 3e klasse B. Goesclhe BoysMiddelburg 2. RCSVlissingen 2. Zeeuwsche BoysZeelandia 2. Nederl. Voetbalbeker (5e ronde). Zwolsche BoysTemeuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2