NIEUWS Binnenland Buitenland De Italiaansch-Abessinische oorlog. CONTIN GENTEERING VAN BROOD EN VEEKOEKEN. GEEN SPRAKE VAN DEVALUATIE. t'r. per post jl,oo per o maanuen -oy vwi *- Voor Belgie en Amerika 2 overige landen 2.35 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitt ctaling. UitgoefsterFirma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. Grootere letters en cliche's worden naar piaatsraimte oereRena. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DE REISBELASTING. Kerki'lijk bezwaar in de grensstreek. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Reeds zijn vele en velerlei bezwaren tegen de reisbelasting naar voren gebracbt. Tocb is er nog ddn bezwaar, dat speciaal de grens- bewoners betreft, niet naar voren gebracbt. Dit bezwaar betreft de vraag, of Nederlan- ders, die in Belgische grensplaatsen de kerk bezoeken, voor dezen kerkgang reisbelasting moeten betalen. Verscbeidene Nederlandscbe gebucbten in de grensstreek behooren kerkelijk onder op Belgisch grondgebied gelegen parocbies. Voor Galder en Strybeek, waar eenige honderden gezinnen wonen, is men voor kerkbezoek aan- gewezen op de kerk der Paters Capucynen te Meerseldreef, welke men in 5 of 10 minuten kan bereiken. Zou men te Ginneken of Ulven- bout ter kerk moeten gaan, dan zou dit een wandeling van l1^ uur beteekenen. Het is dan ook geen wonder, dat de bewo- ners van deze grensdorpen met belangstelling alle bericbten omtrent de reisbelasting volgen en dat men, mocbt de belasting er komen, hoopt dat een modus zal worden gevonden, dat kerkbezoek belastingvrij blijft. Ook de CapucyneT-paters uit Meersel- Dreef wier Lourdes-grot van gebeel Brabant een bekend bedevaartsoord is, vreezen van de reisbelasting een verminderd bezoek. Het aan- tal Nederlanders dat dit op een bonderdtal meters van de grens gelegen bedevaartsoord jaarlijks bezoekt, beloopt de 50.000. Juist met het oog op het groote bezoek der Nederlanders, hebben de Belgische autoriteiten eenige jaren geleden de grenscontrdle verlegd tot voorbij den ingang van bet park met de Eourdes-grot, zoodat Nederlandscbe bezoekers niet in het bezit van grenspapieren behoefden te zijn. Moeten thans ook de bedevaartgangers reisbelasting betalen, dan zal dit ongetwijfeld velen en vooral de minder-draagkrachtigen, die er dikwerf om reiskosten uit te sparen, uren fietsen voor over hebben van bet maken van een bedevaartstocht terugbouden. Het is dan ook uit dezen boofde, dat vele RiK. kerkelrjke autoriteiten van de grens streek, ernstig bezwaar tegen de voorgestelde reisbelasting hebben. Een vraag aan Ged. Staten over de reisbelasting. Door den heer J. W. Vienings, lid van de Prov. Staten van Zeeland werd het volgende schrijven verzonden aan Ged. Staten Ingevolge het aan Provinciale Statenleden dezer provincie verleende vragenrecht, wendt ondergeteekende zich beleefdelrjk tot uw col lege met deze vraag: Is de meaning van de ondergeteekende juist, dat bet op den weg ligt van het Gedeputeerde college, om bij de Staten-Generaal aan te dringen de door de Regeering ontworpen reis belasting niet voor Zeeuwsch-Vlaanderen, al- thang niet voor de grensgemeenten van dat gebied te doen gelden, wijl de familiebetrek- Idngen en zakenrelaties der bewoners met het *angrenzende Belgie berhaaldelijk reizen naar dat land onontbeerlijk maken en zoodoende de voornoemde reisbelasting een groote en moeilijk te motiveeren belemmering der be- wegingsvrijbeid voor genoemde bewoners zoy beteekenen, gezien de financieele offers, die de noodzakelijkheid om zich van tijd tot tijd naar Belgie te begeven, hun door deze belas fcing zou worden opgelegd? Zoo ja, mag ondergeteekende dan wellicht vememen of bereids door uw college stappen in bedoelde richting zijn gedann? Een ander geluid. Door de Oontact-Commissie uit de R.K. Middenstandsvereenigingen „De Hanze" in Beeuwsch-Vlaanderen is het volgende adres verzonden aan Zijn Excellentie de Minister van Financien, eveneens aan de Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Ondergetekenden, vormend het dagelijks bestuur der Contact-Oommissie uit de R.K. Mid dens tan dsverenigingen „De Hanze" in Zeeuws-Vlaanderen, omvattend een tiental afdeling"an, wensen beleefd onder Uwe welwil- lende aandacht te brengen, dat ze ten voile instemmen met het Wetsvoorstel tot invoering ener Reisbelasting. Zij richten zich speciaal tot U om van hun sympathie te getuigen, omdat bij de motie- ven tegen de Reisbelasting alleen het oog ge richt wordt op een gemis aan verkeer met de grensbewoners en ontspanning in de grens plaatsen. De Reisbelasting wordt door ondergeteken den geacht te zijn: le. een middel tot betere controlering aan de grens van hen die het -buitenland bezoeken quasi misschien tot vermaak en ontspanning doch waarvan 75 wordt dienstbaar ge maakt aan inkopen tegen gedevalueerde prij zijn; 2e. een middel tot het tegengaan van het dagelijks grensverkeer, dat in de na-oorlogs- tijd enorm is toegenomen en thans een vorm heeft aangenomen, waardoor het gehele zaken- leven in grensplaatsen wordt lamgelegd, de winkelzaken in vele gevallen niets of zaer wei- nig meer verkopen, de bedrijven en vak- patroons worden beconcurreerd door de bui- tenlandse doordat aan zeer goedkoope lonen en tarieven wordt gearbeid, de cafe's en restaurants geheel zijn gehandicapt, doordat verkeer en verteer zich geheel over de grens verplaatst heeft; 3e. een middel om te komen tot betere be- strijding van de smokkelhandel, doordat ieder, die zich in de grenszone ophoudt kan worden gecontroleerd en het meer opvallend zijn moet, wanneer bepaalde personen zich meer dan ge- woon over de grens begeven; 4e. een middel om hen die wensen te pno- fiteren van de goedkope prijzen bij hun in kopen, of van een goedkope gelegenheid tot ontspanning of vermaak, bij te doen dragen tot versteviging van de Schatkist, waardoor uiteindelijk de lasten van de Middenstand in het grensgebied misschien kunrnen wiorden ver minderd. Ondergetekenden wensen U nog eerbiedig in overweging te geven de leeftijdsgrens voor vrijstelling van reisbelasting te verlagen tot 13 jaar, om de zedelijk-morele gevolgen, waar- aan de kinderen in onze grensstreken bloot- staan, door het te vroeg en -ontijdig bezoeken van cinema's en dansgelegenheden, zoals die m de meeste grensplaatsen in Belgie veelvul- dig voorkomen en door hun lage entreeprijzen een aantrekkelijke en gemakkelijke ontspan- ningsgelegenheid vormen. Zij vestigen Uwe aandacht erop, dat het grensverkeer bovendien erg eenzijdig is. Was in de voor-oorlogstijd het grensverkeer alge- meen, zowel naar Nederland door buitenlan- ders als naar het buitenland door Nederlan ders, thans kan wel worden geconstateerd, dat van een verkeer naar Nederland door buitenlanders vrijwel niet meer kan gespro- ken worden. Van de duizenden guldens, welke wekelijks in de grensplaatsen verteerd worden, komt aan onze bedrijven in de grensstreek zo goed als niets ten goede. Eindelijk vragen we beleefd Uwe aandacht voor de moeilijke omstandigheden, waarin de Middenstandszaken en -bedrijven in onze grensplaatsen verkeren en geven U eerbiedig in overweging het in het Ontwerp-Reisbelas- ting daarheen te willen leiden, dat zij die voor hun beroep of bedrijf genioodzaakt zijn het buitenland te bezoeken, een vorm van onthef- fing van belasting in te lassen. Hopend, dat door U de bijzondere aandacht z^l geschonken worden, aan de regelen ver- vat in bovenstaand verzoek, welke in het be- lang is van een groot en nijver deel van de Zeeuws-Vlaamse bevolking, verblijven we met de verschuldigde gevoelens van hoogachting. M. VAN GOETHEM, V-oorzitter. G. P. SARNEEL, Secretaris. NIEUWIGHEID OP RIJWIELGEBIED. Een Amsterdammer is er, meldt het „Han- delsblad", in geslaagd, een constructie te ver- vaardigen, die, voorzoover wij na kennis- neming en demonstratie konden beoordeelen, wel vjin belang kan zijn voor de rijwielfabri- cage. Deze constructie-verbetering stelt den wielrijder in staat, hoogere snelheden te be reiken (de uitvinder schatte het verschil zelfs op 12 a 15 K.M. per uur) en, op lage ver- snelling rijdend, gemakkelijker tegen hellingen op en tegen den wind in te trappen. Het proodde kan op alle merken en soorten van fabrikaten worden toegepast. op de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid Drop in verband met het van Regeeringswege ingestelde onderzoek naar het beheer van ten behoeve van personeel van ondernemingen gestichte pensioenfondsen, o.m het volgende geantwoord: Het bedoelde onderzoek is nog niet geein- digd. Echter mag ve'wacht worden, dat de commissie, aan welke is opgedragen ter zake van voorlichting te dienen, binnenkort met haar arbeid gereed zal komen. Of er aanleiding is om te bevorderen. dat wettelijke voorzieningen getroffen worden om ook "vooi de toek-omst zooveel mogelijk zeker- heid te hebben, dat de rechten van leden en oud- leden van ondememingspensioenfondsen gewaarborgd blijven, zal door de Ministers overwogen worden, nadat de bedoelde com missie haar taak zal hebben beeindigd GEEN CONCENTRATIE IN DE VLIEGTUIGINDUSTRIE. De Regeering heeft besl-oten voorshands geen uitvoering te geven aan de aanvankelrjk door haar gevormde plannen tot steun van de Nederlandsche vliegtuigindjusthie, welke steun daarin zou bestaan, dat het Rijk met een of meer van de daarvoor in aanmerking komende vliegtuigfabrieken zou overgaan tot oprichting eener vennootschap en verder, dat het Rijk de inrichting van een nieuwe fabriek zou bevorderen. De Regeering beraadt zich thans over de vraag, of, en zoo ja, op welke andere wijze steun aan de Nederlandsche vliegtuigindustrie zal kunnen worden verleend. DE UITZENDINGEN OVER SCHEVENINGEN-HAVEN ZIJN HEBEN GESTAAKT. De groote Radio-persdienst van het Alge- meen Nederlandsche persbureau A.N.P., welke via den zakelijken omroep -Scheveningen-haven geleverd werd aan de Nederlandsche dagblad- pers buiten Amsterdam, is hedennamiddag 4 uur in verband met de ingebruikneming van het groote telexnet van het A.N.P., door de directie met een korte toespraak gesloten. IN STEELING VAN EEN RIJKSVERKEERS- COMMISSIE. In de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Wet Open- bare Vervoermiddelen, zegt de Minister, dat het hem verheugt, dat de voorgestelde wijzi ging als een verbetering wordt beschouwd. Volgaarne geeft hij de verzekering, dat hij een spoedige algemeene regeling van het open- bare vervoerwezen zal bevorderen, zoodra de voorstellen der Centrale Commissie hem zul- len hebben bereikt. Van de thans aan de orde zijnde wijziging van de wet Openbare Vervoermiddelen meent de Minister nog gebruik te mogen maken voor 't aanbrengen in deze wet van een for- meele wijziging. Een dezer dagen zal n.l. in overeenstemming met de bovengenoemde Cen trale Commissie bij den Raad van State een ontwerp Koninklrjk besluit aanhangig worden gemaakt, waarbij een Rijksverkeersinspectie zal worden ingesteld ter vervanging van het huidige Rijkstoezicht op de Spoorwegen. Voorgesteld wordt deze naamswijziging ook aan te brengen in de artikelen 2 en 13 van de wet openbare vervoermiddelen, waarin ge- spr'oken wordt van „het toezicht op de spoor wegen". Thans zijn afgekondigd de wetten van 28 December, tot regeling van invoer van alle brood en alle deeg en tot regeling van den invoer van veekoeken. BEHEER VAN PENSIOENFONDSEN, GESTICHT DOOR ONDERNEMINGEN. De Minister van Sociale Zaken heeft mede namens den Minister van Justitie ten vervolge De laatste weken hebben geruchten de ron- de gedaan inzake een wijziging der valuta- politiek. De Deutsche Volkswirt publiceert een blijkbaar van hoogerhand geinspireerd artikel, waarin met nadruk wordt ver- klaard, dat alle geruchten en combinaties over de valuta en betreffende den leider der valutapolitiek (dr. Schacht) iederen zakelij ken grondslag ontberen. In werkelijkheid kan noch aan een wijziging van de principes van het „nieuwe plan", noch aan devaluatie worden gedacht. Een verhooging van de prijzen van geimpor- teerde waren zou het geheele binnenlandsche prijsstelsel in de war brengen en een alge meene loonsverhooging onvermijdelijk maken. MISNOEGEN OVER DR. ECKENER. Minister Gobbels heeft de pers bevel ge- geven den naam Eckener niet te vermelden en ook geen portret te publiceeren. Dr. Eckener, hoewel een loyaal Duitscher, heeft zich steeds verzet tegen pogingen hem te betrekken in den politieken strijd en aan een lunch, kortgeleden te Friedrichshafen aan de vertegenwoordigers van de per3 aan- geboden, hief hij zijn glas op, zeggend: „Heil Duitschland". Het schijnt, dat dr. Eckener mee-malen schermutselingen heeft gehad met extremis- tische nationaal-socialisten. Vernomen wordt, dat Eckener in ongenade i3 gevallen, omdat hij heeft geweigerd de nieuwe Zeppelin „Hindenburg" ter beschik- king te stellen v£in de verkiezingscampagne. Bovendien zou hij verkiezingsplakkaten van de Zeppelinhangar hebben doen verwijderen. Verder zou Eckener minachtend over de ver- kiezingen hebben gesproken. Men gelooft, dat Eckener, die thans aan boord van de ,,Hindenburg" is, zijn post niet zal hememen. Hij zou met de „Graf Zeppe lin" uit Amerika terugkeeren. HALPTMANN TERECHTGESTELD. Het bericht dat Bruno Hauptmann terecht is gesteld, schrijft de N. R. Crt. zal ongetwijfeld bij velen een wrang gevoel van onbevrediging hebben gewekt. Niet uit sym pathie met den terechtgestelde, noch uit vrees, dat hier een grove rechterlijke dwaling zou zijn begaan, doch vanwege het gesol met het leven van dezen misdadiger. Op 1 Maart 1932 werd het zoontje van Lind bergh, toen 20 maanden oud, ontvoerd. Hoe wel de familie een losgeld had betaald, werd het kind niet teruggebracht. Twee en een halve maand later ontdekte een neger het lrjkje in den omtrek van Lindbergh's huis. Uit het onderzoek bleek, dat de dood moest zijn ingetreden tengevolge van schedelbreuk, veroorzaakt door een slag of val. Naar alle waarschijnlijkheid had het kindje al dadelijk bij de ontvoering den dood gevonden. Het duurde geruimen tijd, voor er licht in deze zaak kwam, doch op 12 October 1934 ging men over tot aanhouding en vervolging van den Duitscher Bruno Richard Hauptmann, in wiens huis een gedeelte van het losgeld was gevon den. Bij de bshandeling van de zaak bleek wel, dat Hauptmann daarin was betrokken. Er bleef echter twijfel bestaan, of hij de eenige dader was en, zoo niet, of hij dan als de hoofd- dader beschouwd mocht worden. Dit belette de jury niet het schuldig uit te spreken. Op 14 Februari van het vorige jaar werd Haupt mann ter dood veroordeeld. Hij ging in hoo- ger beroep, opnieuw werd een uitvperig onder zoek ingesteld, dat weinig nieuws aan het licht bracht, en op 23 October werd het von- nis bevestigd. Intusschen werd op allerlei motieven het vonnis telkens weer uitgesteld. Steeds kwam men met nieuwe aanwijzingen, bekentenissen of pseudo-bekentenissen. Men vrage niet, welk een kwelling deze voortdurende onzekerheid, die bijna 14 maan den geduurd heeft, geweest is voor den te rechtgestelde en zijn jonge vrouw. Het! ont- voeren van kinderen om van de ouders een losgeld te verkrijgen is een uiterst wreed be drijf. Dat zij, die zich hieraan schuldig maken uiterst zwaar gestraft worden, zal ieders sym pathie hebben. Medelijden met den gestrafte is misplaatst, ook wanneer hij als in het ge- val-Hauptmann getrouwd en vader is. Het feit, dat hij zelf een jong kindje het zijne mocht noemen, had hem te eerder van de mis- daad of medeplichtigheid daaraan moeten af- houden. Men weet, dat wij geen voorstanders zijn van de doodstraf en ons gelukkig prijzen dat deze in ons land niet meer bestaat. De leer van het oog om oog en tand om tand is niet de onze en wij kunnen er ons niet mee vereenigen, dat iemand van het leven wordt beroofd, wat zijn misdaad zij geweest, ook al zou hij zelf een misdaad tegen het leven be gaan hebben. Maar wanneer eenmaal de dood straf bestaat, achten wij het niet meer dan een menschelijke plicht, dat men naar zoo humaan mogelijk toepast, zoowel in de wijze van terdoodbrenging, als in een snelle uitvoe ring van het vonnis. Dat een heklaagde in onzekerheid blijft gedurende den tijd, dat hij of de vervolging in hiooger beroep is gegaan, spreekt vanzelf. In dien tijd is er wel de kna- gende onzekerheid, maar daar staat tegenover de hoop op een minder onherroepelijk vonnis in tweede instantie. Is echter het doodvonnis in kracht van gewijsde gegaan, dan moet de executie zoo vlug mogelijk volgen. Dat is hier niet geschied. Integendeel. Men heeft op allerlei wijzen de uitvoering van het vonnis vertraagd weten te krijgen. Of dit te recht of ten onrechte is geschied, laten wij in het midden. Maar zelfs wanneer het ten on rechte geschied zou zijn, meenen wij, dat deze handelwijze een dusdanige wreede spanning heeft gewekt, niet alleen bij den misdadiger zelf, maar ook bij zijn onschuldige familiebe- trekkingen, dat het een eisch van humaniteit zou zijn geweest deze onzekerheid niet op te heffen door het toebrengen van den onherroe- peiijkffn slag, doch door het verleenen van gratie met verzachting van het vonnis. Te meer klemde in dit geval deze eisch, omdat men van de zaak sinds lang nog iets anders had gemaakt dan een zuiver rechtsgeding. Allerlei politieke invloeden waren een rol gan spelen. Het zijn deze invloeden geweest, die de zaak in haar laatste stadium bijzonder weerzinwekkend hebben gemaakt. Voegt men daarbij het feit, dat de onzekerheid, of Haupt mann de hoofddader is geweest, op dezen dag nog even groot is als op dien van het uit- spreken van het vonnis, m.a.w. dat de juri- dische redenen, die tot het uitstel hebben doen besluiten, thans nog evenzeer van kracht zijn, dan komt men tot de conclusie, dat hier in den naam van de gerechtigheid, zooal geen onrecht, dan toch een handeling van groote wreedheid is geschiedt. Zaterdagnacht 1 uur 40 Greenwichtijd is Hauptmann terecht gesteld. Vrijdag is nog tweemaal gepoogd hem te redden, doch beide pogingem zijn mislukt. In een onderhoud tusschen procureur Wilentz en gouverneur Hoffman trachtte deze laatste nog uit3tel van executie te verkrijgen en de verdediging van Hauptmann poogde een nieuw onderzoek te doen instellen naar Wendel in het district Huntingdon. Hoffman slaagde er niet in een nieuw uitstel van executie te verkrijgen en de autoriteiten van Mercer weigerden Wendel uit te leveren, aangezien de beschuldiging die tegen hem was ingebracht, nog niet was opgeheven en de procureur Hauck weigerde de kwestie aan zijn jury voor te leggen, al- vorens de jury van Mucreel gereed was. Op het oogenblik dat Hautpmann naar de zaal van de terechtstelling werd gevoerd, telefoneerde de directeur van de gevangenis, Kimberling, nog of er nog kans was op uit stel, waarop ontkennend werd geantwoord. Hauptmann trad kalm en met bleek gelaat de zaal binnen. Twee cipiers braehten hem bij den stoel. Hij nam rustig plaats en keek een oogenblik naar de 51 getuigen die aanwezig waren. De eerste schok werd te 1 uur 41 min. 30 sec. gegeven. Daama volgden nog 2 andere schokken met tusschenpoozen van 1 min. Het lichaam werd vervolgens naar de atopsie- kamer gebracht waar het door 6 doctoren werd onderzocht, waarna dr. Weisler officieel mededeelde, dat Hauptmann was overleden. Tijdens de executie werden enkele getuigen onwel en moesten naar buiten worden ge bracht. Na de terechtstelling verklaarde Kimberling dat Hauptmann tot het laatste oogenblik overtuigd was, dat hij niet zou worden terechtgesteld. De veroordeelde vroeg niet te mogen biechten. Hij verloor den moed niet en ontbeet met goeden eetlust. Het grootste deel van den dag bracht hij door met spreken met de Luthersche domind's Matthias en Werner. Ook las hij in den Bijbel. Toen de echtgenoote van Hauptmann vernam, dat haar man was terechtgesteld, riep zij in het Duitsch uit: „Mijn God, waarom hebt Ge dit toegelaten!" Zij vluchtte vervolgens in de bad- kgmer van haar hotel en sloot de deur. Men vreesde dat zij zelfmoord zou plegen. Eerst de domino's die de terechtstelling bijwoonden. slaagden er in haar de deur te doen openen. Zij is thans naar haar zoontje te New-York vertrokken. DE BELGISCHE FISCUS EN DE DEVALUATIE. Blijkens berichten uit Brussel is daar een nieuw koninklijk besluit in voorbereiding, het- welk de winsten, die door de devaluatie van den franc zijn behaald, aan belasting onder- hevig zal maken. Het schijnt, dat men een waardevermeerdering tot 20 pet. vrij van be lasting zal laten en dat slechts betaald zal moeten worden, wanneer de waarde der voor- raden met meer dan 20 pet. gestegen is. Wan neer echter de bezittingen van een maat- schappij na de depreciatie een prijs kunnen bedingen, die ongeveer 40 pet. hooger is dan v66r de devaluatie, dan is deze prijsstijgin nog maar juist voldoende om de schade van de waardevermindering van het geld te com- penseeren. De Belgische belastingplannen komen, wanneer men dit in het oog houdt., dus wel degelijk neer op een verzwaren van den belastingdruk. Het zullen ten deele schijn-winsten zijn, waarvan belasting moet worden betaald, en wanneer de inhoud van de wet inderdaad overeenkomt met hetgeen thans wordt bericht, dan zullen de gevallen niet zeldzaam zijn, dat belasting betaald moet worden, terwijl er in werkelijkheid verliezen zijn geleden. Dat hierdoor een intering van kapitaal plaats vindt, zal wel geen betoo behoeven, want de staat pleegt de ontvangen belastinggelden niet te gebruiken voor de kap it aalvorming HET GEBRUIK VAN GIFTIGE GASSEN DOOR DE ITALIANEN. Reuter seinde uit Addis Abeba: Dokter MacFie, verbonden aan de Britsche Roode Kruis-afdeeling, heeft een schriftelijke verklaring afgelegd, dat hij persoonlijk eenige honderden gevallen van emstige gasvergifti- ging had behandeld tusschen 1 en 18 Maart aan het Noordelijk front. Kapitein Taylor, assistent militair attache heeft bij Boelale aan het Zuidelijk front ver- scheidene bommen verzameld, welke hij heeft opgezonden naar Aden. Bij het onderzoek naar deze bommen bleek, dat zij een gevaarlijk soort mosterdgas bevatten. Leden van het Zweedsche- en het Neder landsche Roode Kruis hebben verklaringen onderteekend, dat zij honderden gevallen van ernstige gasvergiftiging hebben behandeld. In verband hiermede acht men het in diplo- matieke kringen te Addis Abeba en te Londen onmogelijk, om de bewering als zou het bewijs, dat de Italianen vergiftige gassen geDruiken in den oorlog, niet geleverd zijn, vol te houden. VLAMINGEN KRIJGEN MEERDERHEH). Ondanks het scherpe verzet van de Walen. die bevreesd zijn voor een Vlaamsche over- heersching van hun land, heeft de Kamer met 115 tegen 54 stemmen, bij een stem onthou- ding, het wetsontwerp van den minister van binnenlandsche zaken betreffende de aanpas- sing van het aantal parlementsleden bij de sterkte der bevolkingsgroepen, op grondslag van de volkstelling van 1930, aangenomen. Tevens werd een amendement aangenomen waarin bepaald wordt, dat het aantal Kamer- leden wordt vastgesteld op 202. Dit beteekent dat in het vervolg Vlaanderen in de Kamer vertegenwoordigd zal zijn door 96 afgevaardigden. Wallonie door 76 en Brussel door 30, onder wie 6 Vlamingen. De Vlamingen zullen dus in de toekomst in de Kamer de meerderheid hebben. De Waalsche chauvinist van Belle verklaar de Donderdag in de Kamer dat, indien dit wetsontwerp mocht worden aangenomen, WalloniS zich hierbrj niet zou neerleggen, maar op een splitsing van Belgie zou aan- dringen. ENGELAND DRINKT MEER BIER DAN MELK. De United Kingdom Alliance, het Engelsche matigheidsgenootschap, heeft rapport uitge- bracht over het verbruik van alcoholica in het jaar 1935. Volgens de beschikbare ge- gevens is in dat jaar een bedrag van 237.732.000 pond uitgegeven aan wijn, bier en sterken drank, hetgeen 8.703.000 pond meer is dan in het voorgaande jaar. De staat ont- ving bijna 98 millioen pond sterling aan door de gebruikers betaalde belasting en ruim 4 millioen pond aan van den handel geheven rechten. Aan bier werd bijna 150 millioen uitgegeven, aan sterken drank 62 millioen, aan wijn bijna 22 millioen pond sterling. Er is juist iets meer bier dan melk gecon- sumeerd. De winst der brouwerijen, did in 1932/33 16 millioen pond bedroeg, is voor het jaar 1934/35 gestegen tot 23 millioen. HUWELIJKSGEBOD VOOR PRIESTERS. Een groep Roomsch-Katholieken uit Cludad Carmen m den Mexicaansehen staat Cam- peche heeft een verzoekschrift doen toekomen, aan president Cardenas, waarin zii hem vragen, zijn invloed te willen aanwenden, om van de autoriteiten te verkrijgen, dat de wet, volgens welke geestelijken hun ambt slechts mogen uitoefenen, indien zij gehuwd zijn, wordt herroepen. DE TOESTAND AAiN DE FRONTEN. In ongeveer drie weken tijd is schrijft de N. R. Crt. het geheele aspect van den oorlog in Atbessinie wel grondig veranderd. De Abessijnsche tegenstand is tot ongeveer half Fdtoruari zoo indrukwekkend geweest. dat voorspellingen mogelijk leken, dat zij dezen tegenstand tot het begin van de kleine regens zou'den kunnen volhouden. Deze kleine regens zijn thans begonhen en juist op dit oogenblik is het Abessijnsche leger in het Noorden op alle fronten verslagen. Deze regens konden ook de nederlaag van het leger van den negus, ten Noorden van het Asjiangi- meer, niet verhinderen, evenmin als zij nu een verderen opmarsch van de Italianen verhin deren. Berichten van Vrijdagavond maakten melding van een vender oprukken van de Italianen, die thans reeds Ocstelijk van het Asjiangimeer zijn aangekemen en die de Abes sijnsche stellingen bij Kiworam, die zoo'n tijd bezet zijn geiweest door het leger van den negus, reed's bezet hebber., of anders toch spot dig zullen bezetten. Hiermede zal de verrassend snelle opmarsch van de Italianen aan het Noordelijk front wel bestist zijn. Deze cpmarsch begon in het Noordwesten. Twee kleine re atfdeelingen trokken de S e tit over en Wolkait in. Een van deze afdeelin- gen onder Starace, secretaris van de fascis- tische partij, was gemotoriseerd. In etn snel tempo trok zij van Om Ager langs de grens van den Britschen Soedan tot Nogara en ver volgens doer een niet al te moeilijk terrein, zeer snel naar Gondar. Zoo snel, dat etn 40 kilometer voor deze stad het zware gemo- toriseerde materiaal werd achtergelaten. Een tweede afdeeling vertrok van Sittona, Wol kait in, bezette onderweg Birkcetan en Kafta en trok vervolgens door in de richting van Gondar. Naar het schijnt is een van deze afdeelingen direct hierna nog weer verder ge- trokken, want reeds Donderdag verluidde, dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1