SVOP^OL cMooie. units taruim Hoofdpijn, Kiespijn ^^""2 GEMEENTERAAD VAN IEK. NfcUZ-EN. D00S 20CT. TUBE 40 EN 60 CT. Vergadering van Donderdag 19 Maart 1936, des namiddags half 2 uur. Voorzitter: de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordlg de leden: L. J. Geelhoedt, D. Scheele, C. A. Verlinde, N. J. C. Lambrecht- sen van Ritthem, D. van Aken, D. de Kraker, J. Duurinek, E. L. van Hecke, H. J. Colsen, L. J. van Driel, J. N. 't Gilde, M. de Vos, J. den Hamer, A. de Bruijn en P. van Cadsand. (2. Slot.) 6. Aanleggen waterleiding en aanschufien leermiddelen Chr. School voor L. O. te Sluiskil. Burgemeester en wethouders stellen den raad voor, het volgende -besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen; gezien een op 9 Maart 1936 ingekomen adres van het Bestuur van de Vereeniging voor Christelijk onderwijs te Sluiskil, houdende ver- zoek om ingevolge artikel 72 der Lager Onder wijs wet la20 gelden beschikbaar te willen stellen voor aansluiting van zijn school op de aan te leggen waterleiding en het aanschaffen van ontbrekende leermiddelen voor zijn school; overwegendedat voor deze doeleinden gel den uit de gemeentekas kunnen worden ge- vraagd; dat is voldaan aan het bepaalde bij artikel 77, le lid, der Lager Onderwijswet 1920; gelet op artikel 72 e.a. der Lager Onder- wjjswet 1920; gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders; besluit: zijn medewerking te verleenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 7. YV(jzigiiig genieenschappelijke regeling inzake toeiating van leerlingen op de openb„ie U. L. O.-school te Ter Neuzen. Burgemeester en wethouders schrijven den raad: In de vergadering van 19 December 1.1. is door U vastgesteld een gemeenschappelijke regeling met verschillende gemeenten in O. Z.-Vl. inzake toeiating van leerlingen tot de openbare U* L. O.-school alhier. Wij hebben thans van de verschillende gemeentebesturen bericht ontvangen, dat door den raad hunner gemeente, deze regeling is vastgesteld; de gemeente Axel heeft echter het 2e lid van artikel 4 zoodanig gewijzigd, dat de duur der overeenkomst niet vijf jaar, doch slechts een jaar is. Daar het hier slechts een formeele wijziging betreft van ondergeschikte beteekenis, achten wij geen termen aanwezig hiertegen te oppo- neeren. Wij stellen u daarom voor het navolgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen; besluit: het raadsbesluit van 19 December 1935, tot vaststelling van een gemeenschappelijke rege ling met andere gemeenten in O. Z.-Vl. inzake toeiating van leerlingen tot de openbare U. L. O.-school alhier, wordt voor wat betreft de gemeenschappelijke regeling met de ge meente Axel aldus gewijzigd: Artikel 4 lid 2, wordt alduS gelezen: „Zij wordt- aangegaan voor den tijd van een jaar en wordt geacht telkens voor een gelijk tijdvak te zijn verlengd, tenzij dezelve ten- minste zes maanden voor het einde van het loopend tijdvak schriftelijk is opgezegd. De heer VAN AKEN vraagt, of aan burge meester en wethouders ook bekend is, op welke gronden de gemeente Axel deze wijzi ging in de overeenkomst heeft verzocht. De VOORZITTER antwoordt, dat dit meer is een formeele kwestie. Misschien hebben die heeren niet al te veel vert-rouwen. De heer OOLSEN vindt het niet mooi. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt met algemeene stemmen aange- namen. 8. Ontheffing schoolgeld, dienst 1935. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken om ontheffing van schoolgeld dienst 1935, stellen burgemeester en wethouders voor: ontheffing te verleenen aan P. Loof /1,92; G. Verzijl 1,34; L. A. Bracke 1,34. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 9. Ontheffing rioolbelasting, dienst 1935. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek om ontheffing van rioolbelasting dienst 1935, stellen burgemeester en wethouders voor aan A. A. van Leeuwen te Ter Neuzen ontheffing te verleenen voor het perceel Dijkstraat 7 tot een bedrag van J 3,50, en voor het perceel Grenulaari 49, tot een bedrag van f 3, Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 10. Benoeming lid commissie van toezicht op het 1. o. in de kom. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat van het benoemd lid der commissie van toezicht op het 1. o. in de kom, W. Galle, be richt is ingekomen, dat deze benoeming door hem niet wordt aanvaard. Door de commissie van toezicht op het 1. o. in de kom worden voor benoeming aan-bevolen: 1. P. Maas; 2. Aug. IJsebaert. De VOORZITTER verzoekt de heeren Van Cadsand en De Bruijne, met hem het stem- bureau te vormen. Uitgebracht werden 15 stemmen, waarvan op P. Maas 10 en op Aug. Usebaert 5 stem- men, zoodat P. Maas gekozen is. 11. Omvraag. a. De heer COLSEN wil allereerst de aan- dacht vragen voor het volgende. 5 jaar ge- leden is er een paal verdwenen, die stond op de grens van de gemeente Axel en Ter Neu zen te Sluiskil. Spreker heeft onlangs dien paal teruggevonden in de gemeente Axel in een plantsoentje. Deze paal beschonwt spre ker als een stuk historie. Waar deze even- wel op de grens der gemeente heeft gestaan, is het niet te .bewijzen, wie de eigenaar er van is. Om de waarde van dien paal gaat het thans niet doch spreker is er als Sluiskillenaar voor, dat deze teruggeplaatst zal worden waar hij gevonden is. Het komt spreker voor, dat het niet juist is, dat deze paal in Axel staat, hij vindt dat deze op zijn plaats terug be- hoorde te komen. De leden, die er prijs op mochten stellen, dit te constateeren, kan hij aanraden, daar eens een kijkje te gaan nemen. De paal staat midden in een parkje bij de algemeene begraafplaats. De heer VERLINDE: Dus dit is een stuk van historische waarde! De heer COLSEN merkt op, dat hierover wel gelachen kan worden, doch dat spreker op het standpunt staat, dat, waar deze paal niet van de gemeente Axel is, deze ten spoe- digste terug behoorde geplaatst te worden op de plaats waar hij vandaan gehaald is. Hij verzoekt burgemeester en wethouders dan ook, aan de gemeente Axel een verzoek te richten, bedoelde paal op zijn oorspronkelijke plaats te doen terugzetten. J De heer GEELHOEDT deelt mede, dat bur gemeester en wethouders een brief kunnen schrijven. Maar wat moet er gebeuren, in- dien de gemeente Axel daarop niet reageert? De heer OOLSEN: Dan is er toch nog een weg! De beer GEELHOEDT: Een procedure? De heer COLSEN wijst er op, dat, indien een burger van Axel te Ter Neuzen een paal zou stelen, deze toch ook een proces-verbaal zou krijgen. Deze paal is geen eigendom van de gemeente Axel, do-ch vermoedelijk van de gemeente Ter Neuzen en Axel samen. Aan de eene kant staat: „Ter Neuzen Ambacht", aan de andere zijde „Axel Ambacht". Het schijnt dus een grenspaal te zijn, die dan toch vermoedelijk aan beide gemeenten behoort. Aan de andere zijde van Axel is ook nog zoo'n paal te vinden, daar bij de villa „Hage- steijn", die de grens zal aanwijzen tusschen Axelambacht en Husterambacht, blijkens de opschriften op die paal. Indien een burger van Ter Neuzen een simpele paal zou weg- nemen, kreeg hij toch ook proces-verbaal? pijn-en te verdrijven is een Mijnhardt's Boeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. llngez. Med. De heer GEELHOEDT moet den heer Col sen waarschuwen. Hij zegt, dat Axel recht zou hebben op de helft van dien paal. Wat moet er dan mee gebeuren, moet men deze gaan doorzagen? De heer COLSEN wenscht, dat een verzoek zal worden gericht aan de gemeente Axel, den paal terug te plaatsen op de plaats, waar deze vandaan gehaald is. Men moet met een paal, die mede eigendom is van de gemeente Ter Neuzen te Axel niet prijken. Dit is een stuk historie. Deze paal heeft menschenleef- tijden geleden de grens aangegeven. Hij vindt het geen werk, dat deze thans van zijn plaats is gerukt, en terecht is gekomen op een plaats waar hij niet hoort. De paal dateert mis schien nog wel van den tijd toen er nog geen gemeenten waren, en onder Ter Neuzen ook Hoek -werd gerekend. Toen sprak men niet van gemeenten, doch van Ambachten. De heer GEELHOEDT zegt toe, de gedach- te van den heer Colsen in burgemeester en wethouders te zullen bespreken. De VOORZITTER: Burgemeester en wet houders zullen zich omtrent dezen paal be- palen, en zullen dan later bepalen, waar zij den paal zullen bepalen. De heer COLSEN staat op het standpunt, dat het hier gaat zoowel om een eigendom van de gemeente Ter Neuzen als van de ge meente Axel, en dat hieromtrent beslist dient te worden. Men moet niet willen trachten, deze kwestie met een simpel briefje af te handelen. De heer GEELHOEDT deelt mede, indien de heer Colsen aan die paal zooveel waarde blijkt te hechten, de gemeente Axel te zullen verzoeken de paal terug te plaatsen. Bij het bouwen van de fabriek der Compagnie Neer- landaise de 1'Azote is deze paal waarschijnlijk uitgegraven, en bij het opruimen in de ge meente Axel verdwaald. b. De heer DE BRUIN vraagt burgemees ter en wethouders of deze genegen zijn. den eigenaar van de Moffenschans te verzoeken, het stukje grond dat aldaar aan hem is afge- staan, weer aan de gemeente terug te geven, want het vormt nu een belemmering voor het verkeer. Het verkeer is daar zeer druk, en het is dringend noodig, dat de weg zooveel mogelijk verbeterd wordt. De VOORZITTER deelt mede, dat indertijd een overeenkomst is gemaakt, waarbij een ruiling van gronden werd aangegaan, en de De heer SCHEELE antwoordt, dat er een tij-d is geweest, dat in het najaar hier de jaarmarkt werd gehouden. Dit is in den oor- log veranderd, en toen is gekomen de drukke Woensdag met de markt, welke voor de ge meente een goed en nuttig verloop heeft. Toen heeft enkele jaren geleden de Slagers- bond een plaats gevraagd op de markt voor het houden van de Paaschveetentoonstellmg. Door het vorige college van burgemeester en wethouders is de gevraagde vergunning daar- voor verltend. Intusschen bleek in den loop der jaren, dat de Paaschveetentoonstellmg uitbreidde, en zooveel ruimte noodig had, dat met de plaats aan de zuidzijde van de muziektent niet vol- staan kon worden. Dit drei-gt een onverkwik- kelijke geschiedenis te worden. De heer Col sen mag er evenwel van overtuigd zijn, dat hem een plaatsje beschikbaar gesteld zal worden. De heer COLSEN: Ik vraag dit niet voor mijzelf! De heer SCHEELE doelde in dit geval op den Slagersbond. De heer COLSEN: En de lan'dbouwersorga- nisaties De heer SCHEELE vervolgt, dat gebleken is, dat de Vischmarkt voor dat doel onge- schikt is. Daar dit evenwel voor de Paasch veetentoonstellmg geen geschikt terrein bleek te zijn, is het parkeerterrein aangewezen. Dit is een terrein van ruim voldoende grootte, behoorlijk bestraat, en als het ware omgeven door straten, zoodat er veel ruimte is voor het publiek. Dat terrein is ook beschikbaar ge steld voor de paardenkeuringen en het daar- voor een zeer geschikte gelegenheid bleek te zijn. Spreker heeft gevraagd, hoe hun die gelegenheid beviel, en ontving ten antwoord, dat deze eerste klas daarvc-or geschikt was, De Paaschveetentoonstellmg krijgt dus een mooi terrein op het plein voor de autostalling. De heer Colsen was er zoo van overtuigd, dat de Slagersbond en de landlbouwersorganisaties het marktplein zouden krijgen, dat hij uit het oog heeft verloren, dat ook de marktmenschen hun rechten hebben. Deze hebben recht op gebruik van de markt gedurende 51 dagen, op den Woensdag in de kermisweek kunnen zij geen rechten doen gelden. Gisteren heeft spreker de situatie eens grondig in oogen- schouw genomen. Er waren veel kooplieden. Aan den kant, die de heer Colsen bedoelt, stonden 6 tentenhouders, benevens een flink aantal standwerkers. Er was geen ruimte beschikbaar. De heer Colsen zegt van wel, doch hij heeft daarmede niets te maken. De vorige week Woensdag is de heer Closen bij spreker gekomen, en heeft omtrent deze kwes tie gesproken. Hij is toen gekomen met het argument, dat de biljetten al gedrukt waren. Spreker voelde wat, en heeft bij den drukker geinformeerd. Toen is hem gebleken, dat de door den heer Colsen bedoelde biljetten eerst op Vrijdag d.a.v. besteld waren. Het spijt spreker, dat de loop der zaak zoo is geweest, doch indien de heer Colsen Woensdag j.l. wist, dat het marktplein niet beschikbbaar was, dan gaat het toch niet aan om den Vrijdag daarop bekend met de beslissing nog maar biljetten te laten drukken en te gebaren alsof er niets gebeurd was. De heer Colsen had het voornemen, burgemeester en wet houders voor een gedane zaak te zetten, waarop het moeilijk zou zijn, afwijzend te beschikken. Hij heeft hiermede zijn eigen zaak achteruit geholpen. Spreker is van oor- deel, zijn ingenomen standpunt te moeten handhaven in het belang van het algemeen verkeer, en in het belang van de goede zaak. Spreker meent, aan den op hem uitgeoefenden drang niet te mogen toegeven, en vertrouwt, dat na de tentoonstelling een dankbetuiging zal inkomen omtrent de plaats die voor de Paaschveetentoonstellmg is aangewezen Indien de heer Colsen voor zou stellen, den dunC&dClil, Cll UC p i grens der eigendommen zoo is gelegd, als nu raad een uitspraak tejaten doen, hoopt spre het geval is, De heer DE BRUIJN deelt mede, daar deze morgen het verkeer te hebben staan bekijken. Dit stukje grond ligt daar zeer in den weg. Hij raadt den leden aan, daar eens een kijkje te nemen. c. De heer OOLSEN deelt mede, dat er een adres binnengekomen zou moeten zijn, om op korten termijn een beslissing te geven om trent het volgende. Voorheen werd in het najaar alhier de jaarmarkt gehouden op het marktplein. De jaarmarkt werd afgeschaft, doch thans wordt wordt door de landbouw- bonden en den Zeeuwsch-Vlaamschen Slagers bond gehouden een Paaschveemarkt. Enkele jaren terug kreeg men hiervoor de besehik king ever een gedeelte van de markt. Vorig jaar werd dit geweigerd, en werd beschikbaar gesteld de vischmarkt. Deze regeling bleek in geenen deele te voldoen. Men kon er het publiek niet plaatsen, en bovendien moest de inrichting zoodanig zijn, dat de tentoon- gestelde beesten er niet op z'n voordeeligst uitkwamen. Spreker heeft zijn voelhorens eens uitge- stoken om te weten te komen, of er kans zou bestaan, dat weer over de oude plaats beschikt kon worden. Het spijt hem, dat dit niet waar zal zijn. Hem is medegedeeld, dat dan te wachten waren adressen van de marktkoop- lieden. Hij heeft hieromtrent advies inge- wonnen bij den marktmeester, en gevraagd, of die enkele kramen. die aan deze zijde van het marktplein staan, voor dien dag niet zou den kunnen verdwijnen. De heer Van Doorn heeft hem medegedeeld, dat er marktkooplui waren, die een jaarlijksch abonnement op die plaats hadden. Dat zal dan wel zijn geweest, een abonnement op een plaats op de markt, doch waarschijnlijk niet op een bepaalde plaats. De Zeeuwsch-Vlaamsche Slagersbond en de landbouwbond ondervinden veel steun van verschillende menschen, en zouden het op prijs stellen, indien zij hun tentoonstelling zouden kunnen uitbreiden. Spreker wil daar om vriendelijk vragen de Paaschveemarkt alsnog op de markt te doen houden. Er moe ten dan 3 kramen weg, en enkele standwer kers moet ook een andere plaats worden aangewezen. Indien de ondernemers van de Paaschveetentoonstellmg de besehikking krij gen over het parkeerterrein, waar moeten dan op dien dag de bezitters van auto's heen? Spreker zal het op prijs stellen, dat de raad zich uitspreekt, dat de Paaschveetentoon stelling op de markt zal worden gehouden. Deze tentoonstelling kan men niet meer afge- lasten, er zijn kosten voor gemaakt, biljetten zijn gedrukt doch het zou wel eens kunnen gebeuren, dat de kans voor altijd verkeken zou zijn, dat men hier nog een Paaschveeten toonstelling zou krijgen, indien men niet de besehikking kreeg over een gedeelte van het, marktplein. Het is een abuis, dat hiervoor veel kramen zouden moeten ruimen. Er moe ten er niet meer dan drie weg, benevens enkele standwerkers, voor wie dan ook gemakkelijk een ander plaatsje kan gevonden worden. Het is bovendien niet juist, dat de menschen, die een abonnement hebben, op die plaats een abonnement zouden hebben. Deze hebben een abonnement op een plaats op de markt Hij doet het voorstel, dat de raad zal bepalen dat de Paaschveetentoonstellmg zal gehouden worden op de markt, aan de zuidzijde van de muziektent. een beetje opschuift naar de zijde vai de Bur gemeester Geillstraat, is naar zijn meening het bezwaar ondervangen. De heer' Scheele krijgt dan, in plaats van den kaasman, mis schien de man met de scheermesjes voor zijn deur. Dit is mogelijk een oplossing, en voor- komt een min of meer groote blundei*. Spre ker hoopt, dat zijn voorstel door de rneerder- heid van het college van burgemeester en wet houders zal worden overgenomen, en/ dat een compromis zal worden gesloten, waardcor de marktkooplieden allemaal even opschuiven. De heer COLSEN zal natuurlijk den heer Scheele antwoorden. Hij is er van overtuigd, dat, indien ook dit jaar de paaschveemarkt op de vischmijn gehouden zou moeten worden, dat deze dan een volgend jaar niet meer door zou gaan. Spreker heeft den heer Geelhoedt eenige weken geleden gevraagd, eens met hem te gaan kijken dit was in de functie van particulier persoon, niet als wethouder en toen bleek, dat een kraam of 3 weg zou moe ten. De heer Geelhoedt heeft bij die gelegen heid gezegd: wat mij betreft, kan dat wel. Natuurlijk kon spreker niet weten of de op- dracht tot het drukken van biljetten reeds was uitgevoerd. Daartoe was in ieder geval in de vergadering besloten, doch spreker kan niet nagaan of die opdiachten direct worden uitgevoerd of niet. Het besluit om ze te laten drukken was in elk geval genomen. Spreker leefde in de illusie, gezien het feit, dat de ge legenheid bij de vischmarkt vorig jaar op niets trok, dat weer, evenals voorheen een ge deelte van de markt beschikbaar gesteld zou worden. Er is hem door den heer Geelhoedt geen toezegging gedaan, doch spreker voelde wel, dat het naar diens gedacht wel zou kun nen. Hij heeft er ook over gesproken met den heer Van Doorn, dooh dacht: tenslotte heeft die ook niets in te brengen dan leege briefjes. Op de door den heer Van Driel aangegeven oplossing worden de moeilijkheden op dege- lijke wijize ondervangen. De VOORZITTER merkt op, dat bij een vorig agendapunt is gezegd, dat, indien de voorzitter eerst gesproken had, men vlugger tot een besluit zou zijn gekomen. Dat is in- derdaad heel verstandig. Men moet goed be- grijpen, dat het heel juist is, dat de heer Van Driel zegt, dat de raad staat aan het hoofd der gemeente, doch dit wil nog niet zeggen, dat de raad nu alle mogelijke dingen ten finale zou moeten beslissen. De uitvoering van de besluiten van den raad berust bij burgemees ter en wethouders, men noemt dat: de huis- houdelijke zaken. Ook hier is dit het geval. Ook kan de raad niet tot in finesses de gestes van de ambtenaren van de gemeente beoor- deelen. De marktmeester is belast met de uit voering der regeling betreffende de markt, en de markt ochoort tot de onderafdeeling van den heer Scheele. Indien de heer Geel hoedt heeft gezegd, dat de paaschveetentoon stellmg op de markt zou kunnen gehouden worden dan heeft hij zulks gezegd als particu lier persoon, doch niet als wethouder. De raad kan op het oogenblik alleen den wensch te kennen geven, dat de paaschveetentoonstellmg op de markt zal gehouden worden. De heer Scheele kan dan de omstandigheden nog eens bezien, en naar gelang daarvan den markt meester instrueeren. Verder kan er niets ge daan worden. Indien daarmede geen genoegen genomen wordt, kunnen burgemeester en wet houders niet anders dan art. 6 der Veewet toe- passen, en een verordening maken op het houden van veemarkten. De heer Colsen zal er vjel mede bekend zijn hoe dan de voorwaarden zullen luiden. De heer OOLSEN: Ik heb de bewijzen in mijn zak, dat er tegen de paaschveetentoon stelling geen bezwaar is! De VOORZITTER vervolgt, dat het hem bekend is, dat de veearts daartegen geen be De heer DEN HAMER oppert het idee, dat wellicht de Burgemeester Geillstraat zou kun nen worden afgesloten, en aldaar de paasch veetentoonstellmg gehouden zou kunnen wor den. De VOORZITTER laat dit aan den heer Scheele over. De heer 't GILDE meent, dat de heer Ool- sen wellidht kans zou hebben, de besehikking over het door hem gevraagde gedeelte van de markt te krijgen, indien hij van de markt kooplieden met jaarabonnement een schrifte- lijke verklaring overlegde, dat deze geen be zwaar hebben tegen een plaatsing van de paaschveetentoonstellmg op de markt. De heer SCHEELE geeft te kennen, dat, waar hij de leiding van het marktwezen heeft, hij niet anders inziet, dan dat aan de paasch- veetentoonstelling de beste plaats is gegeven die er voor beschikbaar is. De heer COLSEN handhaaft zijn voorstel, de paaschveemarkt op de oude plaats te hou den. met (Ingez. Med.) De heer 't GILDE: Op de vischmarkt? De heer COLSENNeen, op de oude plaats, waar deze vroeger werden gehoudep, op de markt. De heer VAN DRIEL steunt dit voorstel. De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM meent, dat het voor den gemeenteraad niet aangaat, het beleid van burgemeester en wet houders in deze te willen gaan corrigeeren. Tevens merkt hij den heer Scheele op, dat eenige vergaderingen terug er over geklaagd is, dat zoo weinig gebruik werd gemaakt van het parkeerterrein. Thans gaat het naar zijn meening ook kwalijk aan, op een drukke dag de automobilisten de gelegenheid, die er voor hun is gemaakt, af te nemen. De heer SCHEELE antwoordt, dat de moei- lijkheid voor wat betreft dien eenen dag ge makkelijk ondervangen kan worden. Besloten is, de auto's in de kleine straatjes in de am- geving onder te brengen. Hiermede kan men naar zijn meening gemakkelijker voort. De heer VERLINDE merkt op, dat er een voorstel is gedaan. Spreker zou geen voorstel willen doen, doch aan burgemeester en wet houders verzoeken, het daarheen te leiden, dat de paaschveetentoonstellmg op de markt kon gehouden worden. De heer SCHEELE merkt op, dat burge meester en wethouders beslissen omtrent de plaatsen die aangewezen zullen worden. En kele leden hebben wijselijk gezegd, zich daar mede niet te zullen inlaten, doch er wel voor te gevoelen. De heer OOLSENDoch burgemeester en wethouders trekken zich- daar niets van aan. De VOORZITTER wijst er op, dat in bur gemeester ep wethouders ieder zijn afdeeling heeft. Hieraan moet men de hand houden. De heer GEELHOEDT merkt op, dat ter voorkoming van verwarring deze regeling is getroffen. Men kan ten aanzien hiervan op verschillend standpunt staan, doch dit is nog geen bewjjs, dat burgemeester en wethouders verplicht zouden zijn, aan een eventueele raadsmeerderheid gehoor te geven. De raad kan de wenschelijkheid hieromtrent uitspreken. De heer COLSEN stelt dan voor, dat de raad de wenschelijkheid uitspreekt dat de Paaschveetentoonstellmg als voorheen op de Markt zal worden gehouden. De VOORZITTER verzoekt den heer Ool- ker, dat de raad zoo verstandig zal wezen, zich hiervan te onthouden. Indien de meerderheid van de raad aan de zijde van den heer Colsen zou blijken te staan, zou het toch kunnen voorkomen, dat zijn wensch niet in vervulling ging. Spreker moet emstig waarschuwen tegen het begaan van contractbreuk ten op- zichte van de marktkooplieden. Indien deze de gemeente zouden aanspreken, zou het wel eens mogelijk zijn, dat de raad in zijn schulpje zou kruipen. Spreker staat op het standpunt, met de door hem gevolgde handelwijze de goede zaak te hebben gediend, en ook voor de jaarmarkt getoond te hebben, het goede te willen zoeken. De heer VERLINDE zal in (ftze kwestie geen standpunt innemen, doch wenscht er alleen op te wijzen, dat het gevaarlijk is, oude tradities klakkeloos te verbreken, welke in het belang waren van een zekere categorie der bevolking. En indien het dan mis loopt, dan moet de raad zich daarover weer maar eens uitspreken. De menschen meenen dan, indien zij met dergelijke dingen bij den raad komen, dat deze verplicht zou zijn hierover zijn mee ning te zeggen. Spreker was direct van mee ning, dat het niet juist is, oude tradities zon- der meer overboord te gooien. Hij hoopt dan ook, dat overeenkomstig de traditie zal gehan- deld worden, en er in 't vervolg overleg met de betrokkenen zal worden gepleegd. Spreker stemt toe, dat het een groote moeilijkheid voor de vereeniging met zich bracht, toen zij genoodzaakt waren, in een klein straatje hun paaschveetentoonstellmg te houden. Het is niet zijn bedoeling oveT deze zaak te gaan debatteeren, hij heeft alleen op vorenstaande willen wijzen. De heer VAN DRIEL heeft omtrent een oplossing voor de moeilijkheden zitten prakki- zeeren, en meent, er een gevonden te hebben. Indien voor dien dag de Burgemeester Geill straat voor het doorgaand verkeer zou kun nen worden afgesloten, was het mogelijk, den heer Colsen ook zijn zin te geven, en de paaschveetentoonstellmg te huisvesten aan de zuidzijde van de markt. De kramerij zou dan kunnen komen aan den staart van de mar en in de Burgemeester Geillstraat, terwijl net verkeer zou kunnen worden omgeleid door de Walstraat en via de Blokken naar de Axelsche brug en vice versa. Voor die eene dag zal dit toch geen bezwaar zijn. Indien een straat moet worden opgebroken, omdat een riool is ingezakt, is het verkeer toch ook van 9 tot 5 uur afgesloten. Met de door hem gegeven op lossing, zijn er naar zijn meening geen onhei- len geschied. Dit wat betreft de financieele zijde. De heer Scheele geeft verder te kennen, oat hij het recht zou hebben, een besluit van den raad dat de paaschveetentoonstellmg op de markt zal gehouden worden, niet na te Konien. Het doet hem genoegen, dat de wethoudsr dit zoo scherp zegt. Daartegenover moet hij er op wiizen, dat volgens de gemeentewet de raao nog steeds aan het hoofd van de gemeente staat, en dat burgemeester en wethouders zijn uitvoerend college is. Spreker hoopt, dat de wethouder zijn starre standpunt zal verlaten, en geeft hem dit ook in ernstige overwegmg. Hii is er van overtuigd, -dat zijn oplossing in de practijk zal blijken te voldoen. Het komt er dan op neer, dat alles een eindje opschuift. Het is dan nog in het geheel met erg, dat er enkelen zouden moeten ruimen. Indien alles IO, Ltac UO LC V X'-li#AV vciim/C/fti, "Oil uvvi w zwaar heeft. De raad zal het met hem mee J serli de formuleering aldus te doen izijn: ,/de moeten zeggen, dat door burgemeester en wet- i raad verzoekt burgemeester en wethouders, houders aan de veemarkt nooit eenige belem mering in den weg is gelegd. laatsten tiid ziin er moeilijkheden voor wat betrett de plaats, doch de heeren moeten met uit het oog verliezen, dat, indien de gemeente zou be schikken over het gevraagde gedeelte van de markt, de mogelijkheid met uitgesloten zou ziin dat de marktkooplieden op grond van art' 1374 van het Burgerlijk Wetboek stappen tegen de gemeente zouden ondememen. Daar ziet spreker tegenop, en adviseert -dan oolRhe daarop niet aan te laten komen. Een zachte drang en een vriendelijk woord aan het adres van den heer Scheele kunnen soms wonderen verrichten. Men moet niet vergeten, dat hij op 't oogenblik de eenige is, (he hierin lets ^De^heer COLSEN merkt op, dat de voor zitter hier iets in het geding brengt, dat er niet bij te pas komt. Volgens de wet moet de veearts verklaren, geen bezwaar tegen het houden van een dergelijke gelegenheid te hebben Ieder jaar verkrijgt de bond dan ook de vergunning van inspecteur Steehouwer en wordt de plaats gekeurd, waar de tentoo stelling zal worden gehouden. Men moet hier de wet en de verordening met bij gaan halem Wat betreft de marktmenschen, er kan geen bezwaar tegen zijn, dat deze ednmaal op een iaar eens een ander plaatsje krijgen. Zooals nezegd moeten drie kramen er voor verplaatst worden, terwijl dan ook enkele standwerkers een andere plaats moet worden aangewezen. De paaschveetentoonstellmg behoortruiarde meening van spreker op de markt. Onlangs spreker te Axel geweest, toen waren er twee Sf Zn teni«.»g van le marB overigens kwamen er geen kramen voor, die waren alle naar een andere plaats gedingeerd Hii heeft de betrokkenen hier gevraagd, deL er bezwaar tegen hadden, voor dien eenen daa een ander plaatsje te krijgen, doch dat was met uitzondering van den, met het geva^ Dat was een man uit Goes, die met bedden en meubels enz. op de markt staat. De overige hadden geen bezwaar er tegen. Men zal wel begritpen dat het financieel voor de bonden Sf een groot risico is. Er is een begrooting opgemaakt, die loopt tot een bedrag van en indien het dan eenigszins tegenvalt wordt het voor de ondernemers een reuzenstrop. De bonden worden door marktbewoners en ver schillende anderen gesteund, want men kan wel begrijpen, dat de bonden die kosten met alleen kurmen dragen. Gelukkig kan spreker verklaren, zoo van de burgenj als van de marktbewoners veel steun te ontvangen. Hj doet dT ook namens den Zeeuwsch-Vlaam- schen Slagersbond het vriendelijk verzoek de SS.t vol, net Komi., van M toonstelling beschikbaar te steUen heer Van Doorn dan de zaak voor wat betrett Te plaats van de marktkooplieden reguleert, Sit be,, in or-a E, mo,t» O.n slechts twee kramen voorbij de kiosk ge- plaatst worden, en kunnen de standwerkers m verschillende hoekjes worden ondergebracht. Het is voor de marktkooplieden ook van be- lang, dat er een drukke markt is. Onlangs heeft spreker te Breda de Paaschveetentoon stelling 'oijgewoon-d. Deze werd ook op de markt gehouden. Spreker verzoekt vriendelijk de markt beschikbaar te stellen, als hij n g een kind was, zou hij dit desno-ods nog m een kniebuiging willen doen De VOORZITTER constateert, dat de par tijen elkaar naderen. nader te overwegen De beer OOLSEN: Neen, neen!! De raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat De heer DEN HAMER: Kan het niet zoo, dat gelezen wordt: ,,de raad verzoekt burge meester en wethouders, zoo mogelijk De heer COLSEN iwenscht vast te houden aan de door hem gegeven formuleering. De VOORZITTERDus het blijft een wensch. Burgeimeester en wethouders zullen met dien wensch rekening houden. d. De VOORZITTER deelt mede, dat nog aan de orde komt een voorstel van burge meester en wethouders, n.l. een verzoek, om de huur van het terrein voor de woonwagens met j 20 te verhoogen, in verband met het feit, dat de eigenaar der gronden een hoogere huur eischt. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. e. De heer LAMBRECHTSEN VAN RIT THEM vraagt of met het oog op de inter- nationale toestanden, en de in verband daar mede noodige paraatheid niet onderzocht kan worden de mogelijkheid tot het plaatsen van alarmsignalen. Dezer dagen is een bespreking gehouden in verlband met den luchtbescbermingsdienst, waarbij gebleken is, dat men hier niet paraat is. Bij de behandeling der begrooting voor 1936 is de wenschelijkheid naar voren ge- bracht van het aaMbrengen van brandschel- len. Spreker zou het op prijs stellen, indien een schema werd opgemaakt, en de kosten hiervan werden onderzocht. f. De heer VAN HECKE komt terug op de kwestie die hij de vorige vergadering heeft aangesneden betreffende de levering van materialen aan de gemeente. Ondanks het feit, dat toen de voorzitter niet wist, dat een horlogemaker ook bouwmaterialen kon ver- koopen, en ondanks het feit, dat deze daai - van op de hoogte iwerd gebracht, is er bij dien bouwmateriaUnhandelaar nog geen enkel verzoek tot levering* of prijsaanvrage inge komen. 'Het schijnt wel, dat indien een lid van den raad iets zegt, daaraan geen aan- dacht wordt geschonken. g. De heer VAN HECKE spreekt de wen schelijkheid uit, dat door de gemeente in het nieuiwe bouwplan geen straten meer zullen worden overgenomen alvorens de geheele straat algflwerkt en g-oedgekeurd is. Spreker heeft hierbij het oog op de Karperwei. De heer SCHEELE: Daar zijn nog geen straten overgenomen. De heer VAN HECKE meent, dat de Hor- tensiastraat toch overgenomen is. De VOORZITTER deelt mede, dat de on- derhandelingen hebben gehokt. De heer VAN HECKE wijst er op, dat als de straten er zoo bijliggen en van zulk mate- riaal zijn als daar getoruikt wordt, dat het dan aanbeveling verd'ient en dringend noodig is, dat het materiaal eerst door den gemeente- architect wordt gekeurd. Men moet dan noodzakelijkerwijze beter materiaal gebrui- ken. De straten dienen gemaakt te worden van beter materiaal dan er nu ligt. Thans is er gebruikt 3e soort steen, hetgeen m de toekomst een hoop kosten zal meebrengen. Hij hoopt, dat daarmede rekening gehouden zal worden. Afscheid burgemeester. De heer GEELHOEDT: Mijnheer de Voor zitter! Deze dag is en voor U, 6n voor den

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2