ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het Mysterie van Gresford Hall. No. 9433 MAANDAG 30 MAART 1936 76e Jaargang Binnenland Feuilleton Weet Gij waarom Uw spijsvertering niet goed werkt? Buitenland TWEEDE BLAD De abonne's van het Geillustreerd Zondagsblad H.H. Kantoorhouders Onze abonne's in het Buitenland i VERLAGING VAN ENKELE POST- TARIEVEN. Volg de M.S.S.-gewoonte urn iin nun ii •inn-"'n1 B——B—OMI—Pi—II III1 UWJ—WWWI VWmBKM* dtie het blad per post ontvangen, worden verzocht, hun abonnementsgeld vo6r 1 April a.s., in te zenden daar er anders over beschikt wordt met verhooging van 15 cent. DE UITGEEFSTER. worden verzocht het abonnementsgeld over feet le kwartaal 1936 van de Ter Neuzensche Csurant voor 1 April a.s. in te zenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abanne's op, dat wij bij terug-ontvangst van ee»e onbetaalde kwitantie, onmiddellijk de t«ezending van het blad zullen staken. DE UITGEEFSTER. worden dringend verzocht, het verschuldigde abonnementsgeld voor 1 April a.s. in te zen den. Bij niet-ontvangst vddr dien datum wordt het abonnement gestaakt. Abonnementen voor het buitenland worden sleehts aangenomen bij vooruitbetaling. DE UITGEEFSTER. EERSTE KAMER. Begrooting werkloosheids- subsidiefonds. Aan de Memorie van Antwoord aan de Berste Kamer over de begrooting van het werkloosheidssubsidiefonds voor 1936 wordt het volgende ontleend: De leden, die de opmerking maakten, dat de verlaging van het subsidiepercentage van 90 pet. met 5 pet. de gemeenten, die reeds de hoogste uitgaven, althans in percenten uit- gedrukt, voor werkloozenzorg moeten doen, het zwaarst zal treffen, wijzen er zelf reeds op, dat de bevoegdheid blijft voorbehouden, orn onder bepaalde omstandigheden aan ge- meentebesturen een etrxa-subsidie toe te ken- nen, waardoor het subsidiepercentage kan stij- gen tot 99. Aan deze bevoegdheid wordt in het algemeen toepassing gegeven in gevallen, dat de eigen miadelen van de gemeente daaronaer begrepen het sub3idie volgens ae schaal ontoereikend zijn om een aan de tijdsomstandigheden aangepast budget in den gtwanen dienst sluitend te maken. De regeering kan de meening niet deelen, dat er een groot gevaar in gelegen is, dat de besparingen op de kosten van werkloosheids- zorg voor een deel aan de gemeenten ten goede komen. Integendeel acht zij het alleszins bil- tijk, dat een deel van de besparingen, welke wrden verkregen door maatregelen, die vaak zeer moe.lijk zijn te nemen, het budget van de gemeente zelf helpt versterken. De juistheid van de opmerking, dat deze maatregelen bui- ten verlaging van steunnormen en van de loonen bij ae werkverschaffing alleen zouden kunnen bestaan in het staken van de werk verschaffing, moet worden ontkend. Zoo kunnen de verschillen tusschen de kosten van werkverschaffing en steunverleening worden beperkt. Als voorbeeld van een votor de over- heidsfinancien minder bezwarenden vorm van werkverschaffing kan worden gewezen op het uitvoeien in werkverschaffing van particuliere cntginmngen. Ook de regeering staat op het standpunt dat werkverschaffing beter is dan steunver leening, maar het exorbitante bedrag, hetwelk de werkloosheidszorg van de overheidskassen eischt, moet binnen zekere perken worden gehouden. In de gemeenten, die in het Peel- gebied geiegen zijn, vindt voldoende werkver schaffing plaats. Er bestaat geen aanleiding voor de finan ciering der werkverschaffing een ander sy- steem te kiezen. De vrees van sommige leden, dat vele ge meenten in de verleiding zullen kamen, door te straffe toepassing van de nieuwe regeling zich te bevoordeelen ten koste van de werk- loozen, acht de regeering voorshands niet ge- grond. Reeds is betoogd, dat verschillende maatregelen kunnen worden getroffen, die gebeel buiten het terrein van de steunnormen birjven, welke tot besparing van de werkloos- heidsuitgaven kunnen bijdragen. EEN DUITSCH LEGERVLIEGTUIG BOVEN VENLO. Foto gemaakt van de Frederik Hendrik-kazerne Men meldt uit Venlo aan de N. R. Crt.: Vrijdagmiddag omstreeks half vijf heeft een Duitsch legervliegtuig op zeer geringe hoogte enkele malen gecirkeld boven de Fre derik Hendrik-kazerne alhier, waarin de troepen van het 2de en 17de regiment infanterie gelegerd zijn. Hierbij zette de vlie- ger boven het kazerneterrein den motor af, terwijl de waarnemer een beweging piaakte, waarbij hij met zijn bovenlichaam betrekke- lijk ver buitenboord van het toestel kwam. Vermoed wordt, dat de waarnemer foto's van de ligging van de kazerne heeft gemaakt. Onmiddellijk hierna zette het eenmotorige toestel, dat gemerkt was het de letters D.-E.F.V.A. koers in de richting van de Duit- sche grens, en het was toen weldra uit het gezicht verdwenen. Naar wij vemamen, was het toestel niet uit de richting van de grens gekomen, doch uit ongeveer noordelijke richting waaruit men af- leidt, dat 't ook verder het land in is geweest, De garnizoenscommandant heeft van het gebeurde telefonisch aan de legerleiding me- dedeeling gedaan. UITVOERING DER STEUNREGELIN GEN DOOR DE GEMEENTEBESTUREN. De minister van sociale zaken schrijft aan de gemeentebesturen het volgende: Het komt nog al eens voor, dat te veel steun uitgekeerd wordt, doordat over het hoofd gezien is, dat de steuntrekkende arbei- ders of leden van hun gezin nagelaten hebben over dagen, waarop zij recht op uitkeering uit een werkloozenkas hadden, die uitkeerin- gen op te nemen. Ik meen er daarom op te moeten wijzen, dat, voordat op een steunaan- vraag beslist wordt, steeds nagegaan moet worden, of de betrokkenen wellicht aanspraak op uitkeering uit een werkloozenkas kunnen maken. Kan de steunaanvrager of een lid van zijn gezin nog den of enkele dagen uit zijn werk- loozenkas trekken en zijn er termen voor steunverleening aanwezig, dan dient in elk gevai bij de vaststeUlng van het steunbedrag rekening gehouden te worden met het recht op uitkeering, ongeacht, of de betrokkenen hun uitkeering uit de werkloozenkas in ont- I vangst nemen. Had de steuntrekker zelf een of enkele dagen van de steunweek recht op uitkeering uit een werkloozenkas, dan moet dus het voile bedrag der uitkeeringen, waarop hij aan- spraak kon maken, op zijn steun gekort wor den. Had een inwonend lid van het geijzin, waarvan de steuntrekker kostwinner is, nog zulk een recht op uitkeering, dan kan de kor- ting op den steun overeenkomstig de circu- laire van 23 October 1934, 0,50 minder be- dragen dan het bedrag der uitkeeringen, waarop in de steunweqk recht bestond. Heeft degenen, die steun aanvraagt, of een lid van zijn gezin door contributie-schuld het recht op uitkeering uit een werkloozenkas doch niet I het lidmaatschap verloren, dan dient wan- neer er termen tot steunverleening aanwezig 1 zijn, het steunbedrag vastgesteld te worden alsof toch uitkeeiring uit de werkloozenkas genoten werd. Soms laten rechthebbende leden van de werkloozenkassen met opzet na, uitkeeringen over enkele dagen op te nemen. De minister vestigt daarom de aandacht van de gemeente besturen op enkeje bijzondere gevallen, die zich hierbij kunnen voordoen. De minister schrijft voorts, dat een nauwe samenwerking tusschen den dienst der steun verleening en den dienst der werkloosheids- verzekering in elke gemeente, zoo deze twee takken van dienst niet in den hand zijn, on- ontbeerlijk is; de gemeenten dienen op het verstrekken van kasuitkeeringen goed toe te De kosten voor het verzenden van kleine bedragen per postwissel worden met ingang van 1 April belangrijk verlaagd. Voor post- wissels tot een bedrag van f 5 wordt het recht dan vastgesteld op 5 cent; voor bedragen boven f 5 tot en met 12,50 op 7^ cent. Voor bedragen boven f 12,50 ondergaat het tarief geen wijziging. Deze verlaging geldt in het binnenlandsch verkeer en in het verkeer met Suriname en Curasao. Het recht voor de per borderel ingevorderde quitanties wordt op overeenkomstige wijze verlaagd. Voorts wordt definitief de gelegenheid opengesteld om binnenlandsche expresse post- pakketten te verzenden, waarvan het port ten laste van den geaaresseerde komt. Tenslotte is een regeling getroffen voor de overmaking van kleine geldbedragen (ten hoogste f 1,welke door middel van post- zegels, op de adreszijde van de briefkaarten te plakken kunnen worden overgemaakt. Be- langhebbenden, die van deze regeling gebruik wenschen te maken, kunnen zich tot het Hoofdbestuur der P. T. T. wenden, zooveel mogelijk met opgaaf van het tijdvak waarin de kaarten verzonden worden, benevens het doel en het vermoedelijke aantal. Voor elke ter inwisseling aangeboden briefkaart is een vergoe.ding van 1 cent verschuldigd. HET NIEUWE BACONCONTRACT. De Nederlandsche bond van varkenshande- laren heeft aan den minister van landbouw en visscherij een telegram gezonden, waarin wordt gezegd, dat de berichten over het nieu we baconcontract nieuwe verontrusting bren- gen. De bond is van meening, dat met de vrijlating van de beschutte exportslagerijen op de binnenlandsche markt deze instellingen absoluut in een sterk bevoorrechte positie worden geplaatst en de onbeschermde gros- siers en slagersbedrijven door dezen onjuisten vorm van concurrentie zeer onredelijk worden benadeeld. De bond verzoekt den minister dringend te bevorderen, dat eindelijk de be- voorrechting op het terrein der varkensafzet plaats maakt voor meei gelijke concurrentie- voorwaarden. HET HEELE JAAR DRUIVEN. Het Westland is er, meldt de N. R. Crt., dit jaar in geslaagd het geheele jaar door drui- ven te leveren, n.l. van het eene seizoen in,het andere. De eerste druiven van den nieuwen oogst zijn nl. ter groenten- en fruitveiling Honselers- dijk aangevoerd, terwijl de druiven van den vorigen oogst nog volop ter veiling ver- schijnen. Onder leiding van ir. Riemens, directeur van den Proeftuin Z. H. Glasdistrict zijn reeds eenige jaren de pogingen om de druiven- perioden aan elkaar te verbinden gaande, welke dan nu dus met succes zijn bekroond. Dat thans nog in vrij groote hoevelheden druiven van den vorigen oogst worden aange voerd is een gevolg van de export-belemmerin- gen, die verhinderden dat in het laatst van het seizoen de druiven afzetgebied konden vinden. In de hoop, dat na enkele maanden «de prijs zou verbeteren, hebben toen verschillende kweekers en handelaren de druiven in koel- huizen en op bewaarzolders ondergebracht. Een verbetering in den prijs is echter niet gekomen. De eerste druiven van het nieuwe seizoen brachten 50 cent per pond op, hetgeen echter nog niet als maatstaf kan gelden voor de prijs- bepaling, omdat het nieuwe product nog niet van de beste kwaliteit was. Binnen enkele weken hoopt de betrokken kweeker, de heer J. Jansen te Honselersdijk, echter de betere kwaliteit ter veiling te bren- gen. DE LEPRA -BESTRIJDING. De lepra-bestrrjding in Oost-Java heeft zich voornamelijk te Grissee gecentraliseerd. Daar werd en wordt nog met betrekkelijk eenvou- Naar het Engelsch van SIR WILLIAM MAGNAY (Nadruk verboden.) 9) Vervolg. Ze reden eenigen tijd zwijgend verder. „En hoe vonid je de Hall gisteravond?" vroeg ze daarop. „Een pracihtig oud huis. Ik kon haast niet geloaven, dat 't van mij was." „Dfe Brayshaws profiteeren er zooveel mo- geljjk van," merkte ze op een effen toon op. ..Mogelijk. Zijn zij werkelijk wat je zooeven bedoelde?" ,,Aanbidders van het gouden kalf? Dat staat niet aan mij om te zeggen. Je zult dat gauw genoeg zelf kunnen beoordeelen. Sibyl is mijn vriendin en we kunnen heel goed met elkaar opschieten, alleen zou ik soms wen schen, dat er hoe zal ik 't uitdrukken iets minder iberekenends in haar levensop- vattingfen was." ,,Daarin (wordt zij misschien onwillekeurig geleid door haar vader." ,,Of hij door haar", hemam zij. „Wel, neef Richard, als je van plan bent de partij van Sibyl te kieizen, zal ik niets meer van haar zeggen. Je zult zelf wel gewaar worden of je haar goed of verkeerd beoordiaetd hebt. Dit land hier is allemaal je eigendom en de achoorsteen, die je daar net tusschen de boomen door zien kunt, behoort tot de boer- derij, die Falconers faeet." Ze nadterden nu het dorp Long Gresford. Vanaf den weg kon men hier en daar de Hall zien door openingen in den hoogen heg, waartusschen hier en daar iepen stonden. Toen hij zioh omkeerde, zag Richard door een van deze oponingen op een afstand van ongeveer toonderd vijftiig meter tusschen de boomen in het park, een gestalte die hem be- kend voorkwam. 1 Volgende oogebblik was deze door dim heg weer aan zijn oog onttrok- ken. „Was dat niet je vader?" vroeg hij. Meteen zag hij haar verbleeken; toen ze antwoordde keerde het bloed weer naar haar gelaat tierug, dat ofschoon niet vuurrood, toch hooger gekleurd bleef dan gewoonlijk. Vader Dat kan niet. Hij is immers in Starbury." „Hij leek in de verte precies op hem," merkte hij op. ,,Ik zag Iwel een man tusschen de boomien," antwoordde ze. ,,Maar vader kon het toch niet zijn. Starbury ligt juist in de andere richting, naar dien kant." Richard zei niets meer en ofschoon feitelijk overtuigd van zijn vergissing, kon hij niet na- lhten zich af tb vragen, waarom het meisje zoo bloosde. Toen ze de Grange bereikten, was Archer Cardon nog niet terug. „We zullen maar niet op vader wachten," verklaarde Marion, toen de lunch werd aamgekondigd. ,,Hij is meestal laat, als hij van Starbury komt." Tijdens de lunch techter kwam Archer bin nen. ,,Neem me niet kwalijk, dat ik te laat ben," begon hij, terwijl hij ging zitten. ,,Ik heb een langen morgen gemaakt en Cummings heeft me schandelijk lang opgehouden." „U 'bent niet naar de Hall geweest, wel vader?" vroeg Marion terloops. Hij keek plotseling op. ,,Naar de Hall? Ik ben den geheelen morgen in Starbury geweust. Hoezoo?" .Richard meende u in het park te zien, toen dige middelen schitterend onderzoekingswerk verricht, aldus schrijft de Ind. Crt. Daarbij is o.m. komen vast te staan, dat de lepra onder de kinderen van groot belang ge- acht moet worden. In de eerste plaats, omdat lepreuze kinderen een groot gevaar voor hun omgeving, in het bizonder voor andeer kinde ren zijn en verder, omdat men bij behoorlijke behandeling van le(pra-patienten, die in het eerste stadium der gevreesde ziekte verkeeren, goede resultaten kan boeken; verminkingen kan men in dat stadium vaak nog voorkomen. Op initiatief van Dr. Soetomo heeft zich te Soerabaja een vereeniging gevormd, welker doel is, te Grissee een speciaal tehuis voor lepreuze kinderen te open en. Het tehuis zal sober worden opgezet. Dit is ook noodig, ten- einat- de tegenstelling met de eigen omgeving niet te schril te doen zijn. Lepreuze kinderen zullen er in opgenomen en ge'isoleerd kunnen worden. Een terrein heeft men reeds op het oog. Een deel van het fonds is reeds bij elkaar gebracht, zoodat men hoopt binnen afzienbaren tijd met de verwezen- lijking van het plan een aanvang te kunnen maken. De bedoelde kinderen zullen in het Tehuis niet alleen verpleegd en behandeld worden, maar zullen bovendien bezig gehouden worden. Zij zullen er lezen en schrijven kunnen leeren en verder met landbouw, koken, enz. bezig- heid kunnen vinden. DE SALARISSEN VAN DE RIIKSAMBTENA REN. In de vergadering van de Centrale com- missie voor georganiseerd overleg in ambte- narenzaken van Woensdag 25 Maart deelde de voorzitter mede, dat de regeering onder meer op grand van de desbetreffende aanbe- velingen van de Centrale commissie besloten heeft A. het denkbeeld van herziening der jeugdsalarissen voorloopig prijs te geven; B. af te zien van het voomemen de V2 millioen, welke de 5 pet. salarisverlaging meer opbrengt, dan de na aanvaakelijk bij het wetsontwerp tot bezuiniging op de openbare uitgaven noodig geoordeelde tien millioen der salarisverlaging, te bestemmen voor een her ziening der salarisregelingen. C. eveneens af te zien van het voomemen om thans de salarisschalen met een jaarlijk- sche verhoogingen om te zetten in schalen met uitsluitend tweejarige verhoogingen. De regeering acht het namelijk gewenscht, dat voor het oogenblik eenige rust zal heer- schen rondom de salarieering van het rijks- personeel, doch is voomemens in den loop van 1937 te overwegen, of alsdan een al^emeene herziening van het bezoldigingsbesluit 1934 ter hand zal dienen te worden genomen. De regeering acht geen voldoende aanleiding aanwezig om den ingang der 5 pet. salaris verlaging, welke voor de ambtenaren op maand- en weekloon in de gemeenten der vierde klas eerst op 1 Juli 1936, in stede van zooals voor de 'overige ambtenaren op 1 Janu- ari 1936 is gesteld, naar een nog lateren datum te verschuiven. Overheidspensioenen. De commissie stelde in deze vergadering haar advies vast ter zake van een ontwerp van wet tot hertaerekenlng van de overheids pensioenen. Wat de principieele zijde van deze aangelegenheden betreft, was de grootst mo- gelijke meerderheid van oordeel, dat reeds verleende pensioenen niet mochten worden aangetast. Wat de ontworpen regeling betreft, kan de commissie zich daarmede in het algemeen wel vereenigen, behoudens dat men eenparig de in de regeling gestelde limiet van 800 beneden welke de pensioenen niet zouden worden be- rekend, te laag oordeelde, mede met het oog op de vele invaliditeitspensioenen. Voorgesteld Werd deize grens te verhoogen, doch dan daarbij met neveninkomsten reke ning be houden. Ten aanzien van het beroep achtte de com missie het gewenscht dat daarvoor ten op- zichte van eventueele kwesties betreffend deze herlberekening dezelfde regeling zal gelden als voor de vaststelling en berekening van het pensioengeld. Voorts behandelde de commissie nog enkele aangelegenheden van minder algemeenen aard. Isve door de Thomfordweg reden," legde ze uit. Haar vadfcr's dunne lippen plooiden zich tot een glimlach. ;Richard had gelijk," zei hij kalm, na een oogen'blik wachten, „ofschoon 't eigenaardig is dat ik jullie niet gezien heb. Ik reed door het park om te kijken naar een boom, waar van ik me herinnerde, dat Sharman beweerde dat hij gevaar opleverde. En wat erger is, hij moet eruit en dat wel hoe eer hoe beter." Marion's oogen waren op haar vader ge- vestigd, maar ze sprak geen Woord, ondterwijl vroeg Richard zich verwonderd af, of zij hem werkelijk niet gezien had en zoo ja, waarom zij opeens zoo bleek gdworden was. Hoofdstuk VH. Kapitein Wriford van Cunninghalm. Detective-inspecteur Myrtle maakte dien avond zijn entree op Gresford Hall onder den schuilnaam van Mr. Martin, vertegenwoordi- ger van Sir Percy's advocaten. Hij was een donkere man met oogen, die alles in zich schenen op te nemen. Hij stelde zich zonder veel ophef op zijn gemak en had den volgenden morgen, 's Zondags een langdurig onderhoud met Sir Percy. „Het is mij" begon zijn gastheer, „natuurlijk zeer aangenaam u hier te zien, meneer Myr- the, en ik zal al het mogelijke doen om u bij bet tot klaarheid brengen van deze geheim- zinnige berooving behulpzaam te zijn. Aan den anderen kant moet ik echter, geheel af- geseheiden van mijn goeden naam, er op wij zen dat majoor Flordon's opvatting mij on- gerijmd voorkomt. Dat de diefstal, het ver- wisselen van de 'echte steenen voor valsche, geschied kan zijn, terwijl de majoor en zijn vrouw hier waren, lijkt mij uitgesloten. Niet- temin hindert mij de smet, op mijn huis ge- De natuur wil wel, maar zij kan niet altijd haar plicht doen omdat wij nu eenmaal zelve niet volgens de natuur leven. Zij kan niet op tegen de beslommeringen, ver- moeienissen en nerveuze spanningen welke de menschen in den tegenwoordigen tijd geregeld dagelijks hebben door te maken. Daarom gaan de ingewanden al trager en tragei werken, vergiften gaan zich in Uw ingewanden ophoopen en Ge voelt U moe, loom en lusteloos, Gij krijgt last van hoofdpijn, migraine en conges- tie en toch beseft Ge maar niet waar het hapert. Maak den Vrijdag en den Zaterdag tot Uw M.S.S.-dag en neem als regel op die dagen voor het naar bed gaan een M.S.S.-cachet. Dan zullen Uw ingewanden volledig worden be- vrijd van de schadelijke en vergiftige stoffen, die in Uw spijsverterings-organen achterbleven en steeds zullen achterblijven, tenzij Ge geregeld de M.S.S.-gewoonte volgt. Een inwendige zuivering! M.S.S.-cachets prikkelen de ingewanden niet zooals sterk werkende purgeer-middelen en daarom heffen ze verstoppingen blijvend op. M.S.S.-cachets (ook wel genaamd Laxeer Akkertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apoihekers en drogisien en wel in blauwe ronde kokerijes of in de nieuwe blauwe vierkanie kokerijes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms geen voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U le willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks 60 cenl. (Ingez. Med.) worpen, zoo geweldig, dat ik in geen enkel opzicht uwe zienswijze iwensch te beinvloeden, en u voile vrijheid geef een zoo grondig moge lijk onderzoek in te stellen. Ik verzoek u dit goed te begrijpen." Myrtle knikte. „Juist, Sir Percy. Begrijp ik u goed" hij haalde intusschen zijn no- titieboekje te voorschijn ,,dan is er geen enkel lid van uw huishoudin'g, of een buiten- staander, tegen wien u argwaan koestert", vroeg hij vriendelijk. 'Beslist niemand", luidde het prompte ant woord. „Maar ik ben geen deskundige. Wel licht zal u spoedig iets apvallen wat mij ont- gaan is. Ik kan alleen mijne besliste meening herhalen, dat Majoor Flordon naar mijn idee een gdweldige vergissing heeft begaan door tot de conclusie te komen, dat de steenen hier venwisseld zijn. Ik veronderstel dat hij daarvan zoo zeker is, dat de autoriteiten ner- gens anders gaan zoeken?" ,,Ik geloof van niet, Sir Percy. Wij hebben geene andere aanwijizingen ontivangen." Majoor Flordon," merkte Sir Percy op, met een smaleniden trek om den mond, heeft een verbazingwekkend vertrouwen in zijn juweliers." iMyrthy haalde de schouders op. ,,Hij had geen reden voor achterdocht in die richting. De tiara was in handen van een man, die meer dan dertig jaar in dienst van de firrna is en als absoluut betrouwbaar Wordt be- schouwd." „Natuuriijk". Sir Percy lachte veelbeteeke- nend. ,,En de naam der firma staat op het spei. Ik begrijp dat opperbest. En ik veron derstel, dat ik beter de smet op mijn huis kan verdragen dan zij op het hunne." IHet prozaische gemoed van Myrtle verried een flauwe, zij het ook beleefde, belangstel- ling in de moreele zijde van de zaak. ,.Ik heb gisteravond en vanmorgen eens vluchtig rondgekeken", zei hij wat beschroomd, daar- EEN WONINGIDEAAL. Sir Kingsley Wood, de minister van volks- gezondheid heeft Dinsdag de tentoonstelling van het ideale huis in Olympia geopend. Hij merkte daarbij op, dat de Engelschen niet sleehts een natie zijn van minnaars van het eigen huis, maar snel een natie van huis- eigenaren aan het worden zijn. Sinds den oorlog is er meer dan een milliard pond voor dat doel uitgegeven. Er zijn thans waarschijn- vijf maal zooveel bewoners van eigen huizen als in 1919 bij het einde van den oorlog het geval was. De eigen huis-bewoner behoort tot de beste burgers. Deze categorie draagt veel bij voor de vastheid en veiligheid, die Enge- land kenmerken. De liefde voor het eigen huis is echter niet beperkt tot de lieden die een eigen huis kunnen bewonen. Ook in week- woningen treft men deze zelfde liefde aan. Gelukkig gaan de huizenbouwers en de huis- exploitanten inzien, dat ook de huurhuizen voor de bewoners een waar tehuis moeten kunnen vormen. In dat opzicht wordt de laat- ste jaren veel gedaan om de huizen beter be- woonbaar te maken, zoowel door indeeling als inrichting. Voorts wordt door allerlei nieuwe vindingen de taak van de huisvrouw verlicht, wat zeker haar liefde voor het huis niet zal verminderen. Het ideale huis is thans dichter te benaderen, dan het ooit is geweest. CONTINGENTEERING VAN VETTEN IN DUITSCHLAND. De Deutsche Jurgens-Werke A. G., die een groot deel van de deelnemingen van het Jur- gens-van den Berg-Concern in olieslagerijen en margarinefabrieken beheerscht, wijst an het jaarverslag over 1935 op de gevolgen van de contingenteering van margarine, planten- vet en andere eetbare vetten. De voorziening met gron'dstoffen was w:liswaar voldoende, maar de grondstoffenvoorraden zijn vermin- derd. In het afgeloopen jaar is de beteekenis van walvischtraan als grondstof toegenomen, zoodat de beteekenis van oliehoudende zaden vexminderde. In 1936 rekent men echter op een vermindering van de verwerking van wal vischtraan, zoodat de invoer van oliehoudende zaden vermoedelijk zal toenemen. bij tot het zakelijke van de kwestie komende, „en ik zie nog geen uitgangspunt. De be- dienden komen mij allemaal zeer fatsoenlijk voor." ,,Als zoodanig beschouw ik hen ook", ver- zekerde Sir Percy. ,JI>e eenige mogelijkheid, die ik op het oogenblik zou kunnen opperen is, dat mis schien een van uiwe menschen vroeger bij een jiiwelier in dienst is geweest." ,,Dat kan ik u tot mijn spijt niet zeggen", antwoordde Sir Percy vol belangstelling. .Volgens deskundig rapport van de heeren Stanley Garland, hernam de detective, ,,zijn de valsche steenen vakkun'dig in het oude garnituur geplaatst, ofschoon de afwerking niet in de puntjes was. Natuurlijk zou dit aan haast toegeschreven kumnen worden. Maar dje wijze van zetten gaf biijk van eenige tectini- sche vaardigheid." „Dat beperkt wel wat van het terrein van onderzoek, niet iwaar?" Juist, Sir Percy. Nog iets. De deskundigen constateerden, dat hij de echte juweliers-ge- reedschappen en werktuigen moet hebben ge- had voor bet fijne werk aan de punten, die de steenen moeten vasthouden." ,,Zoo, dat is tenminste eenig houvast", riep Sir Percy uit. „Wat denkt u ervan als wij in huis eens een grondig onderzoek naar derge- lijke werktuigen instelden?" Daarmede zou de zaak vrijwel afgeloopen zijn." .Zoover zijn we nog niet", antWoordde Myrtle, „om dat te doen zou iik mijn identi- teit moeten verraden en ik wil mij nog niet geven; niet voor ik inwonenden nog wat heb gadegeslagen. Indien zooveel mogelijk perso- nen buiten verdemking gesteld kunnen wor den, kan dit veel moeite en onaangenaam- heden voorkomen." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5