Dat gaat niet samen A. J. VAN DE REE P r e d i k b> u r t e n Gemengde Berichten ZAAMSLAG. SAS VAN GENT. KLOOSTERZANDE. MIDDELBURG. Nieuwstr. 36. Tel. 290. TER NEUZEN INKOOP van oudGoud enZilver RECHTSZAKEN. rfcr medewerking voor het stichten dezer in het bijzonder aan het gemeentebes'^^-i. noodigde daarop den burgemeester u'it, de fabriek te willen in bedrijf stellen. De heer Huizinga gaf hiema uiting aan de voldoening van het gemeentebesbuur, dat de heeren Schockaert voor het stichten hunner fabriek Ter Neuzen hebben gekozen. Er zijn daar goede industrieterreinen, terwijl er ook ruimschoots arbeidskrachten aanwezig zijn. Zij hebben, binnen de perken die de wet hen daarbij voorschrijft, alle mogelijke medewer king gaame verleend, omdat zij van oordeel zijn daarmede de algemeene belangen te die- nen, in de eerste plaats die van Ter Neuzen, omdat hier een werkgelegenheid is geschapen, en in de tweede plaats het landsbelang, omdat uit de vele relaties die de firma in ons land reeds heeft, de behoefte aan haar product blijkt. De firma maakt op de verschillende in dustrial die zich in de laatste jaren in door de aanwezigen met algemeen applaus bekrachtigd. Een geanimeerd bal was het slot van dezen arvornd. Het was enkele jaren geleden, dat door het muziekgezelschap een winterconcert J Zeeuwsch-Vlaanderen een goede uitzondenng gegeven is. Moge dit geweest zijn het begin eener nieuwe serie; dat er van de zijde van leden en donateurs. groote belangstelling voor bestaat, is overtuigend aangetoond. EEN W A ARSGH U W IN G door er zich van af het begin op toe te leg- gen, hier met Nederlandsch personeel te wer- ken, waartoe zij aanstonds meisjes heeft aangenomen, om te Sottegem het vak te komen leeren, die nu hier in de fabriek reeds kunnen werkzaam worden gesteld. Hij sprak de beste wenschen uit voor de fabriek en sprak de hoop uit, dat het bij uitstek mooie weer waaronder de opening plaats heeft, een voor- In de Middellburgsche Courant van 4 Maart j.l. werd een waarschuwing geplaatst van den Commissaris van Politie te Middelburg, teeken'za'l zijn voor het succes. speciaal ten behoeve der bewoners van het platteland, tegen een driefal personen, die met brillen langs de deuren venten, voorge- vende voor een bekende firma uit Middel- De heer Van Rompu sprak ook zijn voldoe ning uit over de oprichting dezer fabriek, waarbij men rekening heeft gehouden met de erunstige ligging van Ter Neuzen, ten op- burg of Vlissingen te komen. Zij zeggen dan, j *ichte5van ater en spoor. Hij verklaarde, dat in ge'bruik zijnde brillen niet deugen, zij geven zelfs druppeltjes voor de oogen en bevelen een anderen bril aan, die zij voor een fliniken prijs trachten te verkoopen. Later blijkt den koopers, dat zij bedrogen zijn, maar dan is het te laat. IDe bui gemeester van Hoek vermeent, dat de in bovenstaande Waarschuwing bedoelde personen thans in Zeeuwsch-Vlaanderen hun slag trachten te .slaan en heeft in zijn ge meente een waarschuwing tegen hen laten aanplakken. Volgens een mededeeling zouden de bewuste personen zich onder Philippine aan oplichting hebben schuldig gemaakt. Hij verzocht ons mededeeling van bovenstaande, ter waarschuwing der bevolking. CREMATIE A. DE VUEDER VAN NOORDEN. Onder zeer veel belangstelling is Vrijdag- middag in het crematorium op Westerveld te Velsen de verassching geschied van het stoffe- lijk overschot van den heer A. de Vulder van Noorden, oud-regeeringscommissaris van de Stoomvaart Hij. Zeeland, regeeringscommis- saris van de provinciale stoombootdiensten op de Wester-Schelde, overleden te 's-Graven- hage. Aanwezig waren de heeren Mr. P. Dielsman, lid van Ged. Staten van Zeeland en algemeen voorzitter van de Zeeuwsche Landlbouw Maatschappij, C. H. Conrad, referendaris aan het departement van Waterstaat, namens de amlbtenaren van dit ministerie, mr. G. J. Sprenger, oud-gemeente-secretaris van Mid- de'lburg, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, burgemeester van Westkapelle, J. W. A. C. van Loenen, gemeente-secretaris van Bever- wijk, G. A. Walter, lid van de fa. P. A. van Es Co. te Rotterdam, H. M. van Weel, no- taris te Bloemendaal, C. Wind van Merkesteyn alg. directeur der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramiweg Maatschappij, kapitein der grena diers A. B. Neujean e.a. In den stoet kfwamen mee de heer J. A. van Rompu, lid van Ged. Staten van Zeeland te Ter Neuzen, vertegen- woofdiger van de prov. stoombootdiensten op de Westerschelde en jhr. S. O. de Casembroot te Middelburg. Gesproken heeft de heer J. A. van Rompu, die zeide dat met den heer De Vulder van Noorden een Zeeuw was heengegaan, die al- tijd Zeeuw was geweest en tot aan zijn dood was gebleiven. Nog maar eenige dagen ge leden had hij in Den 'Haag een vergadering van de Stoomrvaart Mij. Zeeland bijgeWoond en we hadden niet kunnen denken, dat dit de laatste vergadering voor hem zou zijn. Bij de uitbreiding van de provinciale stoom bootdiensten was hij de stuwkracht en door hem is deze dienst geworden, wat hij thans is. Hij heeft een prachtigen ouderdom bereikt. We nemen afseheid van hem in het vertrou- wen op een eenwig -weerzien. Nadat de kist onder orgelspel was gedaald, heeft de schoonzoon, de heer Job. M. Kake- beeke, dank gezegd voor de belangstelling. SCHOOKAERTS NEDERLANDSOHE BREIFABRIEK N.V. Het is al een geruimen tijd geleden, dat wrj melding ma.akten van het voornemen der heeTen Schockaert te Sottegem om alhier een breigoederenfabriek te stichten en dat daar- voor een terrein was aangekocht in de buurt van 't Zwaantje, en tevens, dat een aantal jongens en meisjes uit Ter Neuzen was aange nomen om te Sottegem het vak te leeren, om daarna in de fabriek alhier te werk te worden gesteld. Er is ondertusschen veel werk verncht. Hoewel ondertusschen het hoofd dezer groot- sche textielondememing, de oude heer Scho ckaert kwam te overlijden, pas nadat de koop van het terrein zijn beslag had gekregen, be- sloot de familie de vestiging eener fabriek in Nederland door te zetten, om verband met de vele relaties die zij in Nederland heeft, doch door ae contingenteeringsmaatregelen niet meer bedienen kon. Het aargekochte terrein beslaat een opper vlakte van 16.000 M2 en is mooi gelegen aan den Provincialen weg van Ter Neuzen naar Axel. Op het-achterste gedeelte is gebouwd de fabriek, die een oppervlakte beslaat van 1800 M2., terwijl op het voorterrein is gebouwd een mooie groote woning, voor directeur en kantoorpersoneel. De aandeelen der naamlooze vennootschap zijn genomen door de Society Generale des Textiles, waarvan directeuren zijn de heeren Paul Schockaert, Gustave Leon Schockaert, Jules de l'Abre, Auguste Vos, benevens de dames Elza van den Noortgaete en Diane van den Noortgaete. Wii waren j.l. Zaterdagvoormiddag uitge- noodigd tot het bijwonen van den officieeien aanvang der exploitatie der fabriek. De genoo- dihden waaronder wij aantroffen de burge meester en de wethouders van Ter Neuzen, de heere.i Huizinga, Geelhoedt en Scheele, de voorzitter en de secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken, de heeren Van Rompu en Harte, de kantonrechter Mr Ooninx, de consul van. Belgie, de heer Van Cantfort, de gemeente-bouwmeester, de heer Van der Griendt en de directeur der arbeids- beurs de heer Brinkman, benevens de heer J A van der Poel, als vertegenwoordiger der aannemersfirma J. van der Poel Zonen, die den bouw der fabriek en woning voltooide, en C. Kramer, die de electrische geleidingen enz. leverde en monteerde. De heer G. L. Schockaert, directeur, welkomde de genoodigden in het kort en sprak zrjn hartelijken dank uit voor de ondervonden steeds niet begrepen te hebben, waarom men voor de andere fabrieken die reeds verrezen, steeds het binnenland heeft opgezocht. Naar zijn meening kan de wat hoogere grondprijs op de totale kosten van zoo'n fabriekscomplex geen doorslag geven. Uit hetgeen hij hier reeds zag, concludeert hij, dat het geen een- dagsvlieg is, d.w.z. geen inrichting die bij het ophouden der contingenteering weer zal ver- dwijnen, doch dat men hier een flinke, blij- vende nijverheidsonderneming heeft willen stichten. Hij wenscht haar groot succes. Daarna sprak nog de heer Van Canfort zich bij de vorige sprekers aansluitende, zijn beste wenschen uit voor de ondememing. Nu betrad het gezelschap onder leiding van den directeur het ruime fabriekslokaal waar reeds een aantal weef- en breimachines zijn opgesteld. Op uitnoodiging van den directeur haalde de burgemeester de handles van de electrische stroom over waardoor de motoren gingen werken en de machines in bedrijf wer- den gesteld. Daarna begon een omwandeling in de fabriek, waarbij met belangstelling het werken van het 35 personen sterke personeel werd gadegeslagen en de producten die er werden gemaakt, o.m. sokken en pullovers, ter deeg bekeken. De directeur deelde mede, dat het in het voornemen ligt het bedrijf voortdurend uit te breiden en dat hij vermoe- delijk aan het eind van het jaar met een 100 personen zal kunnen werken. Nadat ten kantore nog eene verversching was aangeboden en gebruikt, nam men af seheid van den gastheer, in de overtuiging de in werkingstelling van een grootsch bedrijf te hebben meegemaakt. DE SPOORWEGMAATSCHAPPIJ MECHELENTER NEUZEN. In de zitting der Belgische Kamer heeft de oud-Minister Heyman over deize spoorweg- maatsdhappij o.m. het volgende gezegd: Eindelijk blijft er mij nog een .woord te zeg gen betreffende de verbindihg tusschen Me- chelen en Ter Neuzen, per spoor zelf. U weet in welke moeilijke omstandigheden die maat- Sichappij zich bevindt. Ik heb dien toestand onderzocht en ook deze der arbeiders, bedien- den enz., die door die maatschappij worden te werk gesteld. Wat is nu die toestand? In den loop van het jaar 1935, zijn twee nieuwe factors den toestand van de spoorwegexploitatie Meche- lenTer Neuzen komen verergeren; ten eer ste, de venmindering der tarieven en ten tlweede, de devaluatie. Voor wat de vermindering der tarieven aangaat, de regeering heeft deze aan al de spoorwegmaatschappijen opgelegd, omdat de eoonomische toestand zulks vereischte. Dat begrijpen wij. De Nationale Spoorwegmaat- schappij heeft van deze verpliehting door de regeering opgelegd, geibruik gemaakt om aan de kleine maatschappijen van spoorwegver- gunningen een vermindering van 25 tot 30 pet. op te leggen op al de tarieven van kor- ten afstand. Welnu, mijne 'heeren, die maat- regel heeft het beoogde dioel niet bereikt, voor wat de maatschappij MechelenTer Neuizen betreft. Inderdaad, in 1934 bedroeg het trafiek op de lijn MechelenTer Neuzen 1.281.074 ton, en in 1935 1.295.834 ton, of een vermeerdering van 1.2 pet. Maar de ontvangsten voor het vervoer der goederen daalden integendeel van 11.694.708 fr. 27 c. op 10 millioen 164 duizend 707 fr. i 58 c., of een vermindering van 1.530.000 fr. 69 c. Hierbij moet nog een ver mindering gevoegd worden van ongeveer 150 duizend frank, voortspruitende uit eene ver mindering op de vaste rechten (frais fixes) der tarieven, die eveneens door de N.M.B.S. aan MechelenTer Neuzen Werd opgelegd. Boo komen wij op eene vermindering, voor 1935, van 1 millioen 680 duizend fr., hetzij meer dan 16 pet. Wij mogen dus besluiten dat deze eerste maatregel voor de Maatschappij Mechelen Ter Neuzen een verlies beteekent in 1935 van 1.680.000 franks. Door den specialen toestand der concessie, die op Nederlandsch gebied exploiteert, zijn de algemeene onkosten (voornamelijk de sa- larissensedert April 1935 vermeerderd met ongeveer 800.000 fr. Berekening: in 1935 werd er 184.529,16 1 gulden a 20 frank is 3.690.583 fr. 20 c.; 1 gulden a 14 fr. 40 c. is 2.657.219 fr. 90 c.; ver- schil 1.033.363 fr. 30 c. of voor negen maanden 785.000 fr. Wij komen dus tot het besluit dat de twee maatregelen getroffen door de Belgische re geering voor de Maatschappij Mechelen- -Ter Neuzen een verlies beteekent van 1.680.000 frank plus 785.000 frank, is totaal 2.465.000 frank. De maatschappij kan hierbij nog hare rechten doen gelden op het terugbekomen der speciale maritieme tarieven voor de haven van Ter Neuzen. Dit voorrecht werd haar inderdaad toegekend vanaf 1870 tot en met 1918, heteij gedurende 48 jaar, en wij achten dat de maatschappij het slachtoffer niet zou mogen zijn van geschillen die tusschen twee regeeringen bestaan. Uit wat hierboven is uiteengezet, blijkt dat de exploitatie der spooilweglijn Mechelen— Ter Neuzen onmogelijk is geworden. In hare hoedanigheid van maatschappij die een dienst van publiek nut verzekert, ziet zij zich verplicht aan de Belgische regeering hulp en steun te vragen, die haar zal toelaten de uitfoating van den spoorweg voort te zetten. Reeds heeft de maatschappij in onder- handeling geweest met het ministerie van verkeerswezen, die haar zelf in betrekking *t gesteld met de N.M.B.S., voor gebeur- ujae ovemame, doch zonder uitslag tot hier- toe. De maatschappij meent ten andere recht te hcltben cp steun, ten gevolge van cen schrijven van 18 December 1931, kabinet van den heer minister van verkeerswezen, en waarin, onder meer, de volgende passage voor- komt: Indien tegen alle verwachting in, gelijk u zelf zult beseffen, de nationale maatschappij met behulp van de subsidies door den Staat verleend, hare tarieven aanmerkelijk zou ver- lagen, zoo geloof ik U de verzekering te kun nen geven, dat de toestand die voor uwe maatschappij daaruit zal voortvloeien, door de Regeering in welwillende oveiWeging zal worden genomen. NEDERLANDSCH JONGELINGS VERBOND De Zeeuwsche Provinciale Bondsdag van het N. J. V. zal dit jaar gehouden worden op den 2en Paaschdag te Middelburg. De morgenvergadering draagt een huis- houdelijk karakter. In de middagvergadering hoopt o.a. te spre- ken de Alg. Seoretaris de heer C. Tabak. Muziek en zang zullen de noodige afwisse- ling brengen. De avondvergadering zal ditmaal een bijzon der karakter dragen. De Prov. Voorzitter, Ds. J. J. Homburg uit Goes, zal na vele jaren van toegewijden arbeid, als zoodanig afseheid nemen. Door een groep leden der afdeelingen Axel, Sluiskil en Ter Neuzen (±60 dames en heeren) zal worden opgevoerd het spreekkoor: „De Poort". Alles bijeengenomen belooft het een zeer goeden Bondsdag te worden. Naar wij vememen zal het spreekkoor ook te Ter Neuzen worsen opgevoerd. Daarvoor raadplege men t.z.t. de adver- tenties. Vanuit Oost. Zeeuwsch-Vlaanderen maakt men de reis met 3 autobussen via Breskens. FOTOTOESTELLEN ALS REISBAGAGE. Naar aan leiding van verschillende berichten over aanhoudingen van toeristen, die uit het buitenland in ons land terugkeeren, en in het bezit zijn van fototoestellen, waarvan zij niet direct kunnen bewijeen, dat deze uit Neder land afkomstig zijn, wordt de aandacht ge- vestigd op het verscherpt toezicht aan de grenzen. Fototoestellen Worden alleen dan door de douane vrij binnengelaten, indien de bezitters bewijzen kunnen, dat deze uit Nederland af komstig zijn. Dit bewijs kan door hen wor den geleverd door vdor het vertrek naar het buitenland de inspectie der invoerrechten en accijnzen te verzoeken een vrijstelling van in- voer te verstrekken of een loodje aan het toe- stel te bevestigen. Ook kam dit aan de grens geschieden onder overlegging van de nota van den handelaar, bij wien het toestel werd gekocht. Voor camera's, welke in het buitenland zijn gekocht en in Nederland worden ingevoerd, moet een totaal invoerrecht van 25 pet. van den aanschaffingsprijs fworden betaald. Fiets ontvreemd. Zondagajvond stonden bij Ds. v. D. twee hetsen onbeheerd, van bezoekers aldaar. Bij hun vertrek bleefc edn daarvan ontvreemd te zijn. Na aangifte bij de politie bleek nadien, dat de fiets welke verdwenen was, gevonden werd even buiten de kom der gemeente; het zadel Was echter van de fiets afgenomen. Benoeming. Tot hoofd aan de bijz. school aan de Rie- mensstraat alhier is benoemd de heer F. M. R. de Boer te Rotterdam, zulks als opvolger van den heer J. Kosten, die 1 Juli met vervrcegd pensioen het onderwijs gaat verlaten. Met den heer Kosten gaat een leerkracht heen, die een plaats onder de besten heeft in- genomen. Geslaagd. De heer verbonden v. d. Putte, commies-verificateur aan het douane-kantoor alhier, legde verleden week met goed gevolg het examen of voor verificateur bij 's Rrjks belas- tingen. Belastingobjecten. In de jongste paadsvergadering maakte de hondenbelasting een onderwerp van discussie uit. Tegenstanders van dit belastingobject zijn in den raad niet aanwezig, wel voorstanders van een verlaagd tarief en bovendien zetelen in dat lichaam mannen, die bij het heffen van dezen cijns het progressieve stelsel zouden willen betracht zien. Voor de eene zoowel als voor de andere zienswijze zijn meer of minder gegronde redenen aan te voeren. Voor afschaffing van dezen belastinggrondslag evenwel was niemand te vinden. En ver- klaarbaar mag zulks geacht worden, aange- zien voor elken begrootingspost, die verdwij- nen zou, toch weer een andere in de plaats zou moeten gevonden worden waarop het gemiste bedrag moet verhaald worden. Om te kunnen verklaren, hoe dit belasting object op de verschillende begrootingen van nagenoeg alle gemeenten in ons vaderland en zelfs tot nog niet zoo heel lang geleden op het Rijksbelastingbiljet voorkomt, zou terug gegrepen moeten worden in den gang der historie. De aanleiding zal wel moeten gezocht worden in een teveel aan luxe dieren, want waakhonden aan den ketting worden in den regel slechts matig, in sommige gemeen ten zelfs in het geheel niet belast. Toch is er een tijd geweest, dat het bezit van een waakhond, die in vrijheid kon los- loopen, absoluut niet als een weeldebezit moest beschouwd worden. Een klein voorbeeld als bewijs. Toen voor ongeveer honderdtwmtig jaar te Aken de beruchte rooverhoofdman Schin- derhannes, die het heele Rijnland en het Maasgebied onveilig maakte, het schavot be- klom om door den strop de straf voor zijn euveldaden te boeten vroeg hij alvorens het hoofd door het hennippen venster te moeten steken, verlof om enkele woorden tot het van alle zijden toegestroomde volk dat zijn terecht- stelling was komen bijwonen, te mogen spre- ken. Deze laatste gunst werd hem toegestaan. Menschen", zoo sprak hij, terwijl hij met trotschen blik de duizendkoppige memgte monsterde, „hier staat Schinderhannes, maar weet gij ook, hoe ik hier kom te staan Ik zal het u zeggen! Verraden door een hond. Daarom geef ik u, v66r en aleer ik van u en het leven afseheid neem, dezen goeden raad. Wie geen geld he§ft, om een grooten hond te houden, die neme een kleinen, want voor een klein hondje heb ik dikwijls de vlucht moeten nemen". Toen stak hij den beul zijn woesten kop toe, waarop deze hem den strop om den hals sloeg, en de helper het bankje onder de voeten wegrukte. Gelukkig leven wij niet meer in den tijd der Schinderhannessen en der Bakelants, zoodat de vrees voor nachtelijke bezoeken, dank zij de waakzaamheid der politie, ons niet meer aanspoort, om door middel van een waakzaam viervoeter onze veiligheid te moeten ver- zekeren. Wij zijn echter dierenvrienden en als zoo danig gevoelen wij de behoefte om in gegeven omstandigheden ons, terwille van de vriend- schap, het gezelschap van een tirouwen met- gezel te verzekeren.. V De fiscus, die een open oog heeft, en uit alles munt slaat, wat den burger tot gennt kan strekken, heeft daaruit partij getrokken en vordert den cijns van het object, waarop dat genot gebaseerd is. Tusschen genot en nut trekt hij geen strenge grenzen. zoodat hij allicht geneigd is het laatste over het hoofd te zien en het eerste als hoofdzaak te be- schouwen. Billijk of onbillijk, "dit zij in het midden gelaten. Maar een kattenbelasting, waarop ons een onzer vroede mannen zou willen ge lukkig maken, enkel en alleen om deze mui- zen- en rattenvangers zooveel mogelijk op te ruimen, omdat de heeren duivenmelkers deze niet graag in hun omgeving hebben, acht ik een groote onbillijkheid. En attendant nemen zij het opruimings- baantje zelf ter hand en dat nog wel op min der edele wijze. Vier van de schftonste en beste exemplaren heb ik zelf achtereenvolgens den langzamen marteldood zien sterven en vraag mij af, of degenen, die zich niet ontzien om tot deze onmenschelijke verdelgingswijze hun toevlucht te nemen op den naam van ge- voelsmensch kunnen aanspraak maken. Wan- neer wij nog in den tfld van het vuistrecht leefden, toen de leer van het „oog am oog en tand om tand" in zwang was, zou voor elke gemassacreerde kat wellicht een half dozijn onschuldige duiven als slachtoffers aan de booze wraakzucht opgeofferd worden. Dieren vrienden zijn echter geen wreedaards en zullen zich door dergelijke onedele gevoelens ook niet laten meesleepen. Summa summarum: geen kattenbelasting dus, maar ook geen minderwaardige methodes meer om onze reinigers van ongedierte rondom huis en hof den langzamen marteldood te doen ondergaan door het gebraden sponsje of het langzaam werkend vergif. Ik heb ge zegd en dank u voor uw welwillende aandacht. De kommies bij 's Rijks belastingerr, de heer Jac. P. Bommeljd alhier, is bevorderd tot dienstgeleider te Axel, met ingang van 7 April 1936. Federatie Zeeland van den Vrijz. Democratischen Bond. Zondagmiddag vergaderde de Federatie Zeeland van den Vrijz. Dem. Bond onder voor zitterschap van den heer C. Ouwehand in Hotel de Nieuwe Doelen, alhier. Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken, kwam aan de orde de agenda voor de op 18 en 19 April te Utrecht te houden ver gadering van den Bond. Speciaal kwam het punt aan he orde, om- vattende het rapport van de Commissie over de vraag welke beteekenis aan de staatkun- dige en volkenrechterlijke ontwikkeling der laatste jaren moet worden toegekend voor de positie van ons land en of en, zoo ja. welke gevolgtrekkingen daaruit zijn te trekken. De voorzitter verdedigde mede als lid van het hoofdbestuur de conclusies van de meer- derheid der Commissie, waardoor het in 1924 ingenomen standpunt van nationale ontwape- ning feitelijk wordt verlaten. Een der leden hield een uitvoerig betoog tegen die conclusies en zulks vooral op mo- reele en ethische gronden. Verschillende aanwezigen, o.w. ook de voor zitter, zeide groote waardeering te hebben voor dit standpunt, dat voortspruit uit ge- voelsoverwegingen, doch het verstand spreekt vooral in de huidige wereldtoestanden ook een woordje mede en daarom was men in over- groote meerderheid voor de conclusies der commissie. WOENSDAG 1 APRIL. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUBiEN. 3 u. n.m., Ds. Baaij van Tholen. Huwelijksiinzegening. Ingez. Med. HOOGER BEROEP. Door A. W. d. B., oud 45 j., zonder beroep te Ouchy le Grand (Belgie), F. C. baron D., oud 48 j., advocaat te Antwerpen (B.), Ch. L. de la R., oud 56 j., burgemeester te Thien- nes (B.) en Jhr. A. Th. S. J. de S„ oud 56 j., ingenieur te Soignies, is hooger broep aange- teekend tegen het vonnis van den Kanton rechter te Ter Neuzen, waarbij zij wegens overtreding -van de Vuurwapenlwet zijn veroor- deeld tot 10 boete of 5 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de geweren. DRAMA TE AMSTERDAM. Een diep tragische broedertwist heeft Don- derdagmorgen bijna het leven gekost aan den 23jarigen Sytse Brouwer, wonende te Amster dam. De jongen is door zijn broer voor een stempellokaal neergestoken met een beitel. De dader, Arie, is na zijn verschrikke'lijke daad door de politie gegrepen en opgesloten. De jongens kregen reeds in alle vroegte ruzie en de aanleiding hiertoe waseen kopje thee. Arie was vroeg opgestaan om het ontoijt te verzorgen. De weduwe Brouwer, die zeer gunstig in de buurt bekend staat, kwam eeni- gen tijd later met haar jongsten zoon Sytse in de huiskamer. Toen Sytse zag, dat zijn broer een kopje thee wilde nemen uit den reeds bijna leegen theepot, vroeg hij eenigs- zins geprikkeld of er voor hem ook nog wat overlbleef. Arie, die zenuwachtig van aard is, vloog over deze opmerking op. De 29jarige jonge- man maakte zich zoo driftig, dat hij het dek- sel van de kachel greep, om daar zijn broer mee op het hoofd te slaan. Huilende en smee- kende klwam vrouw Brouwer tusschenbeide, Het was niet de eerste maal, dat de jongens ruzie kregen en zij wist hoe gevaarlijk Arie dan kon zijn. Omstreetks 11 uur gingen de broers naar het stempellokaal aan de Floraweg. Sytse ging eerst, eenige oogenblikken later volgde Arie. Vdor hij het huis verliet vertelde deze aan zijn moeder, dat hij zich wel zou wreken. De aanslag moet dan ook met voorbedachten rade zijn gep'leegd. Arie, die vroeger timmer- man was, liep naar het schuurtje achter het huis waarin zijn gereedsohappen lagen. Met een groote steekbeitel in zijn zak, ging nu ook hij naar het stempelibureau. Een klwartier later werd de aanslag ge- pleegd. Sytse stond in de rij, wachtend op zijn beurt om de stempelkaart te overhandigen. Zonder dat hij het wist, stond plotseling zijn broer achter hem. De omstanders zagen nog, dat hij den beitel uit zijn zak trok. Voor iemand had kunnen ingrijpen, stiet hij het voorwerp in den rug van zijn broer. De jon gen stortte neer en Arie vluchtte in de rich- ting van zijn ouderlijke woning. Een agent en eenige voorbijgangers haalden den dader nog juist in voor hij het huis kon binnenvluchten. De agent sommeerde hem, zich vrijwillig over te geven. Kalm, zonder eenig spoor van emo- tie, haalde Arie op dit bevel de bebloeden beitel uit zijn zak en gaf het voorwerp aan den agent. Daarna volgde hij den politieman zonder verzet. Beambten van het stempel lokaal hadden inmiddels reeds den Genees- kundigen Dienst gewaarschulwd. Het hevig bloedende slachtoffer werd in deerniswekken- den toestand naar het Binnengasthuis ver- voerd. DE NOODLOTTIGE BRAND TE ECHTELD. Dr. Hulst uit Leiden heeft op last van den officier van justitie te Arnhem sectie verricht op het lijk van de vrouw, die dezer dagen bij het binnenibrandje ten huize van den petro- leumventer J. v. T. te EchteM om het leven kwam. Aanwijzingen, die zouden kunnen wij- zen op schuld van den man, werden op het lijk niet gevonden. Daar de verdachte bij elk nieuw verhoor dat hem werd afgenomen hardnekkig bleef ontkennen, heeft men hem bij gebrek aan wettig bewijs op last der justitie uit de voor- loopige hechtenis ontslagen. DUIITSCH SMOKKELAAR POOGT EEN MEISJE TE W1URGEN. Vrijdagavond omstreeks elf uur is, meldt het Hbl., op den provincialen weg van Otter- sum in Noord-LimJburg naar de Duitsche grens een brutale aanranding gepleegd. Een 19jarige dochter van een landbouwer, wonen de te Aaldonk, gemeente Ottersum, begaf zich per rijlwiel van Gennep naar huis. Op den rijksweg NijmegenMaastricht werd zij aan gesproken door een Duitscher, die eveneens per rijwiel was. en haar bjj haar naam noem- de. De man verklaarde naar Gogh te moeten en wist tot op zekere hoogte het vertrouwen van het meisje te winnen, daar hij de namen van familie noemde, met wie het meisje om- gang had. Ook toen hij haar vergezelde op den provincialen weg koesterde zij geen arg- waan, daar dit de route was, die de man moest volgen om in Gogh te komen. In de nabijheid van de grens moest het meisje echter links af een landweg in en deze ongeveer twintig minuten volgen om thuis te komen. De Duit scher gaf zijn voornemen te kennen haar te begeleiden, maar iets in de houding van den man wekte achterdocht bij het meisje, dat het geleide van de hand wees. Toen zij direct daarop snel fwegreed, bemerkte zij tot haar schrik, dat de man haar volgde, eenige be- dreigingen uitte en haar plotseling met haar rijwiel onderstefooven reed. Het meisje trachtte daarop te voet te vluchten, doch de Duitscher wist haar te grijpen en uitte bedreigingen tegen haar leven, indien zij niet met hem wilde medegaan. Er ontstond toen een hevige worsteling, gedurende welke de Duitscher trachtte het meisje te wurgen. Het gelukte haar zich los te rukken waarna de Duitscher haar adhtervolgde. Meer dood dan levend klwam het meisje thuis. Haar vader ging da- delijk op zoek naar den dader, maar daar zijn dochter zoo ontdaan was, dat zij niet direct een signalement kon opgeven, is de man den aanrander, die zich in de omgeving in een woning ophield vooibijgeloopen en heeft zelfs nog enkele woorden met hem gewisseld. Later bleek het inderdaad de gezochte te zijn, maar toen was hij reeds over de grens verdwenen. Het signalement is echter bekend. Het is iemand uit de buurt van Kleef, die deel uitmaakt van een smokkelbende en derhalve dikwijls in het grensgeibied verkeert. De Ne- landsche rijksveldwacht heeft zich met de Duitsche politie in .verbinding gesteld ten einde den man op te sporen. Tot heden is hij echter onzichtbaar gebleven. DE KWAKZALVER FICK UIT HET LAND GEZET. De Duitsche kwakzalver Fick is door de marechaussee, nadat tegen hem proces-ver- baal was opgemaakt wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst, als onge- wenschte vreemdeling over de grens geleid. Overijsel is daarmede van een voor de ge- meenschap zeer gevaarlijk mensch verlost, te meer, waar gebleken is, dat Fick van de geneeskunst niet het minste afwist. Hij be- trok zijn „geneesmiddelen" middels de firma D. in de Klimopstraat te Zwolle, van een fabriek te Keulen. BOERDERIJ AFGEBRAND. Zaterdagmorgen omstreeks half vijf werden de bewoners van de groote landbouwerswo- ning van J. v. d. Eyden, gelegen in het ge- hucht Berg (N.-Br.), gewekt doordat een deel van het dak naar beneden kwam. Het bleek dat de boerderij in vlammen stond. De bewoners moesten zich in allerijl, met achterlating van have en goed in veiligheid brengen. Niets kon gered worden. Een paard, zus runderen en zes varkens, de ge- heele landbouwinventaris en alle huisraad verbrandden. Omtrent de oorzaak van den brand staats niets vast. De schade wordt door verzekering gedekt. OUDE INBRAAK TE EINDHOVEN OPGEHELDERD. Het is de Eindhovensche politie gelukt, thans licht te brengen in een inbraak, die circa Kerstmis 1929 ten huize van Th. Pasch in de Nieuwstraat aldaar werd gepleegd en waarbij een bedrag van f 3600 werd buitge- maakt. Thans zijn verdacht van deze inbraak aangehouden de 34-jarige W. V. en de 29- jarige K. v. d. W., beiden wonende te Eind hoven. Zij hebben bekend de inbraak te heb ben gepleegd en zrjn in arrest gesteld. Zij zullen ter beschikking van de justitie naar 's-Hertogenbosch worden gebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2