NOORDSTRAAT Telefoon 25 TER NEUZEN 1936 Gemengde Berichten Onze STAALBOEKEN bevatten een Keurcollectie van Behangselpapieren met bijpassende Kanden TEGEN ONGEKEND LAGE PRIJZEN Steeds voorradig PLAKMEEL, voor het oogenblikkelijk met koudwater gereedmaken van een prima behangshjfsei, in pakjes vana! 25 t-n 40 cent AXEL. SAS VAN GENT. ME EST GESORTEERD MAGAZIJN VAN SEIZOEN ONDERBEHANGSEL - ASPHALTPAPIER - STR00CART0N ROLLEN PLAFONDPAPIER - L00DGLASPAPIER (Vitrauphanie) DEURZINK - VILTPAPIER BEHANGLINNENS AFWASCHBARE TEGELTJES DUBBEL VERTINDE SPIJKERTJES Staalboeken worden gaarne ter inzage gezonden <n> Meer dan f 7.500.000,b«- talen Norlands fietsers elk Jaar aan rijwiel belasti ng. Daarvoor krijgen zij o.m. hun veilige rijwielpaden - speciaal voor hen aangelegd. Maar.„ waarom gebruiken zij ze dan niet? leder op zijn eigen wegl VOOR DEN FIETSER IS T FIETSPAD DE VEILIGE WEGI De vooruitzichten voor het jaar 1936 laten zich lets hoopvoller aanzien. De grootere be- drijvigheid ter beurze in de maanden Januari en Februari bad een gunstigen invloed op de resultaten onzer effecten-afdeeling. Vergadering luohtbesehemiingsdienst. Deze Vergadering, gehouden voor genoodig- den, alien deel uitmakende van de organisa- tie der luchtbeschermingsdienst, op de boven- zaal van het Hotel ,,Het Gulden Vlies", was door een 40-tal personeri bezocht en stond onder leiding van den Burgemeester. Nadat de vergadering was geopend door den voorzitter met een woord van welkom aan de aanwezigen, kreeg de heer D. van den Berg gelegenheid een uiteenzetting te geven van bet doel der Luchtbeschermingsdienst en van de organisatie in onze gemeente. Deze begon met enkele verkeerde opvattin- gen hieromtrent recht te zetten en te ver- klaren dat luchtbescherming is zelfbescher- ming en plicht van iederen burger. De lucht beschermingsdienst is er hoofdzakelijk voor het geven van de juiste voorlichting en voor het inrichten van een doeltreffende hulpdienst. Deze organisatie werd voorbereid door een commissie bestaande uit de heeren C. A. Wiechmann, A. F. le Feber, H. J. Hoebe, A. v. Sabben, B. J. Knieriem en D. van den Berg. Laatstgenoemde werd tevens aan gewezen als commandant. Nadat spreker iederen tak van dienst in het kort had besproken en aangewezen welke taak een ieder te vervullen zou hebben, deelde hij nog mede dat vermoedelijk in het einde van April een oefening zau plaats hebben, waar- aan deze verschillende groepen zouden moeten mede werken. Hieraa kregen de aanwezigen gelegenheid vragen te stellen, waarvan door verschillende personen gebruik werd gemaakt en welke door spr. werden beantwoord. Met een woord van dank aan alle aanwezi gen en inzonderheid aan de commissie met haar hoofd, deed de voorzitter nog een beroep op alle genoodigden, aanwezig en niet aan- wezig, om hunne medewerking te verleenen, en sloot de vergadering. In de op a.s. Donderdag 26 Maart, des na- middags te 7 uur te houden openbare verga dering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten aan de orde: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Aanbieding verslag armwezen over 1935. 3. Uitloting aandeelen in de geldleeningen der gemeente over 1931, 1930 en 1928. 4. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van C. E. Ranschaert op 1 April a.s. 5. Vaststelling kohier no. 1 der belasting op de honden over 1936. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling uit de gemeentekas van een bedrag van ten hoogste 2 per werklooze voor extra- hulp over 1936 door het crisis-comite B. 7. Benoeming van een onderwijzer aan de o. 1. school A. 8. Benoeming van een onderwijzer aan den cursus in de Fransche taal aan die school en vaststelling zijner jaarwedde. 9. Vaststelling van zijn pensioengrondslag. 10. Verzoekschrift van T. J.' Renique om gemeentegrond in erfpacht aan de West- sluis. 11.. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1935. 12. Alsboven voor 1936. MOEDIGE REDDING. Terwijl de heer N., manufacturier te Gro- ningen bij een zijner klanten te Smilde bin- nen was, speelde zijn vierjarig zoontje in de tramrails, toen uit de richting Assen een goederentrein naderde. Het ventje besefte eohter niet het gevaar waarin het verkeerde en bleef op de plaats waar het was. De machinist die reeds vaart had vermin- derd kon de tram niet meer tot stilstand brengen en zeker zou het kind verpletterd zijn als niet de machinist op het laatste mo ment van de machine was gesprongen en het jongetje op gevaar af van zelf overreden te worden voor de machine, die nog een flin- ken gang had, vandaan had gehaald. Hij werd echter nog door de locomotief geraakt, tenge- volge waarvan redder en kind bijna in de Drentsche Hoofdvaart waren terecht ge- komen. De moedige redder was geheel overstuur, in tegenstelling van het kind, dat zich van het geval niets aantrok. DOODELIJK ONGELUK. Een bewoner van den Soesterweg te Amers- foort gaf aan de politie kennis, dat op het trottoir bij zijn woning een man bij een mo- torrijwiel lag. De man was bewusteloos. Bij onderzoek bleek het te zijn de 25-jarige J. v. 't Klooster uit Soest. Niemand heeft het on- geluk zien gebeuren, maar men venmoedt, dat de motorrijder niet geheel nuchter was en het trottoir is opgereden. Daama is hij tegen een boom opgereden. Hij werd met een zware hersenschudding overgebracht naar het St. Elisabeth's ziekenhuis, alwaar hij later is overleden. JONGETJE VERDRONKEN. Toen Maandagmorgen de echtgenoote van den slager G. v. d. Pijl te Aarlanderveen (gem. Alfen a.d. Rijn), na eenige klanteq in den winkel te helbben bediend in de huiska- mer terugkeerde, venmiste zij het tweejarig zoontje. Het bleek dat het jongetje .in de ach- ter de woning gelegen wetering was geraakt. De moeder sprong onmiddellijk te water, waama beiden door toegeschoten buren op het droge werden gebracht. Hoewel twee doktoren geruimen tijd pogingen helbben aan- geiwend, slaagden zij er niet in hij het jon getje de levensgeesten weer op te wekken. ZWARE BRAND TE DREUMEE. Vrrjdagmiddag heeft in het dorp Dreumel een zware brand gewoed, waarbij een groote boerderij met bijbehoorende schuur, een cafe met aangrenzend kolenpakliuis, alsmede een slagerswinkel met aangebouwd woonhuis en tenslotte een ijzerwarenwinkel eveneens met aangebouwd woonhuis in vlammen zijn opge- gaan. Na den brand hebben zidh in het dorp ern- stige wanordelijkheden voorgedaan. Een groepje jongelingen, dat aanvankelijk I bij het blusschingswerk behulpzaam was ge- j weest, had kans gezien om uit het afgebrande cafe nog*een kist met sterken drank te be- j machtigen, waaraan zij zich danig te buiten zijn gegaan. De beschonken lieden geraakten j in een vechtpartij gewikkeld, waarbij de politie i zich genoodzaakt zag krachtig in te grrjpen. Toen de gemeente-veldwachter de menschen eenigszins tot bedaren trachtte te brengen, wilden eenigen hunner hem te lijf gaan. Een zwaarbeschonken man kwam met een geojjend mes op den veldwachter af, terwijl anderen hem met een jeneverkruik op het hoofd trachtten te slaan. Nu achtte de politie in- grijpen geboden. Met de revolver in de vuist zag de veldwachter kans zijn aanvallers terug te drijven. Dit werkte echter als olie op het vuur, want nu begon een groote menigte zich met het geval te bemoeien en namen velen een dreigende houding tegenover de politie aan. De burgermeester zond ijlings een auto naar de omliggende gemeenten, waarmede eenige rijksveldwachters naar Dreumel werden ont- boden. Ook een passeerend marechaussee werd te hulp geroepen. Nu gaf de burgemeester opdracht tot ar- restatie van den belhamel over te gaan. Onder hevig verzet werd de man naar het arrestan- tenlokaal overgebracht. Een menigte van eenige hondarden personen begaf zich nu naar het raadhuis, waar men van den burgemees ter eischte, dat hij den arrestant onmiddellijk zou vrij laten. Hevig werd er gescholden en toen men aan- i stalten maakte om de politie te overrompelen gaf het gemeente-hoofd bevel een charge uit te voeren. Rake klappen werden met den gummistok uitgedeeld. Ook een wethouder, die zich tusschen de opgewonden groep men schen bevond, werd het slachtoffer. De hoed werd zijne edelachtbare van het hoofd gesla- gen, waarover hij zich later bij de politie kwam beklagen. De burgemeester deelde nog mede, dat de bevolking van Dreumel, overigens van buiten- gewoon gemoedelijken aard is en hij sprak er zijn misnoegen over uit, dat een zoo tragisch voorval als deze ernstige dorpsbrand tot der- gelijke tooneelen hadden geleid. Tot laat in den avond werd het gemeente- huis door de rijksveldwacht bewaakt en eerst te ongeveer elf uur, toen de meeste dorpelin- gen weer naar hun woningen terugkeerden, kon men de rust ais weergekeerd beschouwen. De brandschade is zger aanzienlijk. Alle bewoners waren tegen brandschade verzekerd. De oorzaak moet vermoedelijk aan onvoor- zichtigheid worden toegeschreven van eenige kinderen, die met vuur in een schuur hadden gespeeld. OF DEN BERM DOODGEREDEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag, om- streeks twaalf uur, heeft een auto op den rijksweg AmhemNijmegen in den Kouden- hoek onder Dent, twee mannen aangereden, waarbij de 6ene op slag dood en de tweede ernstig gewond. Op den berm van den weg waren op dat tijdstip gezeten de 21-jarige mijnwerker J. M. en zijn 32-jarige vriend J. K., beiden uit Tree- beek, die per fiets op weg waren naar Hoo- geveen. Zij waren een oogenblik afgestapt, om een boterham te nuttigen. Plotseling naderde in razende vaart uit de richting Nij megen een auto, welke een slingerende bewe- ging maakte en vervolgens den berm van den weg op vloog, met het noodlottig gevolg, dat de beide mannen werden gegrepen. J. M werd op slag gedood terwijl zijn met- ^ch"ditTs den inbrekers* mret ^eluktT weV is gezel J. K. m een sloot terecht kwam. deze een eindje verschoven. aU'°' ,d'f hft 0nge!^k had veroorzaakt, Q de brandkasten werden vingerafdrukken is omnaddelujk doorgerdden, ponder dat de .evondeil) doch deze kunnen evengoed van inzittenden zich om het lot der slachtoffers ®et kantoorpersoneel als van de daders zijn. ebben bekommerd. Uit een lade werd het wisselgeld ten bedrage Het gebeurde werd echter spoedig door van /3 ontvreemd. Bovendien is een aanaien- omwonenden opgemerkt, die dadelijk de politie jyk aantal zegels van de volgende coupures te Elst waarschuwden, welke spoedig aan- estolen: 8000 van i0 ct. tot 50 per wezig was. Ook het parket uit Arnhem, stuk| 2800 eouponbelastingzegels van 10 ct. ondei leiding van mr. J. E. Th. C. baron toj. j 25 per stuk. 3160 beursbelastingzegels voor den Officier van Justitie te Arnhem geleid en na verhoor op vrije voeten gesteld. Het schijnt, dat M. den wagen heeft bestuurd, doch de verklaringen van beide verdachten waren tegenstrijdig op dit punt. IN BR A AH BIJ DE REGISTRATIE TE UTRECHT. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in het gebouw der Registratie en Domeinen aan de Muntstraat 7 te Utrecht. Het geheele gebouw is door de inbrekers doorzocht en alle schrijfbureaux en laden wer den opengebroken. De buit, die de dieven in handen is gevallen, bestond uit een groot aantal zegels van verschillenden aard, welke een aanzienlijk bedrag vertegenwoordigen. Ook enkele guldens en wat los geld maakten zij buit. Een poging om een in een der lokalen staan- de brandkast te forceeren, is mislukt. De dieven hebben het gebouw door een raam weer verlaten. Waarschijnlijk hebben zij zich Zaterdag laten insluiten. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld! Van de daders was echter nog geen enkel spoor ge- vonden. Nader meldt men aan de N. R. Crt. De inbraak werd Zondagochtend 6 uur ont- dekt door een passeerenden agent van politie, die zag dat een raam open stond. Vermoedelijk hebben de dieven zich Zater- dagmiddag in het gebouw laten opsluiten, het- geen zonder bezwaar kon geschieden, aange- zien op alle verdiepingen, kantoren zijn ge- vestigd en er onophoudelijk menschen in- en uitloopen. Na kantoortijd is het gebouw zon der bewaking. Voor het openen der verschillende kamers hebben de dieven zich van een beitel bediend, van welke verrichtdng de sporen zijn achter- gebleven. In de kamers zelf zijn alle kasten en laden opengebroken. Er zijn ook pogingen aangewend om de brandkast te forceeren, Speijart van Woerden, begaf zich zoo snel mogelijk naar de plaats van het ongeluk. Het lijk is in beslag genomen en overge bracht naar de Algemeene Begraafplaats. De zwaar gewonde K., die o.a. een hersenschud ding had, is naar het ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Zondagmiddag te twaalf uur is de gemeente- politie van Elst erin geslaagd den wagen, waarmede de aanrijding is geschied, op te sporen in een garage te Arnhem, terwijl de twee inzittenden, de heeren U. en M., af- komstig uit Apeldoom, konden worden aan- gehouden. Dit was geen eenvoudig werk, aangezien men niet over gegevens omtrent het voertuig beschikte. Slechts was op de plek van het ongeluk wat groene lak gevonden. Nu wilde het toeval, dat verschillende personen op de veerpont LentNijmegen tegen het midder- nachtelijk uur een groenen 4-pers. open auto, sportmodel, hadden zien staan. den wagen, welke men hier meer in de buurt had ont- moet en waarvan men wist, dat hij te Arnhem thuis behoorde. Deze aanwijzmg bleek tot het gewenschte resuitaat te leiden. De politie trof den auto met een beschadigde rechter koplamp in een garage te Arnhem aan en heeft deze in beslag genomen. Het viel toen ook niet moeilijk de inzittenden van den wagen te vinden. Zij zijn naar Elst overge bracht en daar voor den burgemeester geleid. Uit het verhoor is nog5 niet komen vast te staan, wde van beiden aan het stuur zat, aan gezien hun verklaringen op dit punt met elkaar in strijd zijn. Zij zeiden voorts niet te hebben bemerkt, dat eenige personen waren aangereden, wel, dat de auto over een hoopje was heengegaan. De politie heeft den indruk, dat drankmis- bruik mede als oorzaak van het ongeluk moet worden aangemerkt. Het onderzoek wordt voortgezet. Beide mannen zijn opgesloten in het bureau van politie te Elst. Nader wordt gemeld, dat de 21-jarige mijn werker, die is omgekomen, zekere J. Mora is, afkomstig uit Treebeek. Het andere slacht- van 10 ct. tot 100 p. st. en 55 formaatzegels van 1. tndien de dieven de coupon- en beurbelas- tingzegels zullen trachten te verzilveren, zal dit slechts kunnen geschieden met medewer king van bankpersoneel. Gewone plakzegels bevinden zich slechts in bescheiden mate bij de gestolen hoeveelheid. De formaatzegels gewoonlijk in gebruik brj notarissen, kunnen slechts in geld worden omgezet. De inkoopwaarde van de ontvreemde zegels is zeer gering, de handelswaarde wordt ge- schat op ongeveer f 16.000. Voorts hebben de dieven de brievenbus ge opend een deel der brieven lag verscheurd op den grond doch of daarbij postwissels aanwezig zijn geweest, kon niet worden vast- gesteld. De politie onderzoekt dit verder. Blijkbaar hebben de inbrekers vermoedelijk zijn het er meer dan eens geweest getracht aan den achterkant van het gebouw de kantoren te verlaten, doch zij zijn daarbij gestuit op een hoogen muur. Zij hebben daarop het gebouw, door een raam op te schuiven, aan de voor- zijde verlaten. DE KNOEIERIJEN BIJ DE NED. AARDAPPELCENTRAUE TE BERGEN. In aansluiting op het bericht, dat controleurs van de Landbouw-crisiswet dezer dagen te Bergen (L.) een knoeierij op groote schaal op het spoor zijn gekomen, waarbij een op- zichter van de Nederlandsche Aardappelcen- trale, zekere G. B. te Bergen en een groot aantal landbouwers daar ter plaatse zijn be- trokken, meldt men aan de N. R. Crt. nader: Dadelijk na het ontdekken der fraudes heb ben de controleurs zich in verbinding gesteld met den brigade-commandant der Kon. Mar. te Woll (L.), waama door beiden een zeer minutieus onderzoek werd ingesteld. Hierbij kwam men tot verrassende resultaten. De fraude's, die reeds over een langen tijd loopen, werden als volgt gepleegd: De opzichter G. B. heeft de landbouwers bezocht en aan hen gevraagd of zij nog aard- instelling bericht, dat hij op een bepaalden datum bij de betreffende landbouwers toezicht moest houden bij het denatureeren. Intus- schen had B. de aardappelen echter reeds zelf gekocht. Na ontvangst van het bericht, dat hij toe zicht moest houden bij de denaturatie, begaf B. zich met het denaturatie-apparaat naar de betreffende landbouwers, terwijl hij dan tevens de ingevulde verklaringen, dat de aardappelen waren gedenatureerd, bij zich had. Stonden de boeren nu niet perse op denaturatie, dan werden de aardappelen een voudig niet gedenatureerd. Het was zelfs zoo erg, dat in vele gevallen de aardappelen, die B. dus had gekocht, reeds opgezakt klaar stonden om vervoerd te worden. Toch liet B. de denaturatie-verklaringen door de boeren teekenen, teekende ze zelf en stuurde ze op naar Roermond, waarna de boeren een paar weken later de steun, zijnde ongeveer 0,80 per 100 K.G. kregen uitgekeerd. De aard appelen, waarop dus reeds steun was uitge keerd, waren echter nog evengoed voor men- schelijke consumptie geschikt. Deze aard appelen werden vervolgens vervoerd naar de ontginning (tevens grensbedrijfvan Th. J. te Bergen, vanwaar ze naar Duitschland wer den verkocht. Deze Th. J.(is zelf verbouwer, districtsbestuurder van de Nederlandsche Aardappelcentrale en voorzitter van de L. L.. T. B., afd. Bergen. Toen het onderzoek dit alles aan het licht had gebracht, is de brigade-commandant overgegaan tot arrestatie van B. en deze laatste heeft bij een hem afgenomen verhoor een volledige bekentenis afgelegd. Onmiddel lijk werd toen ook het Landbouwhuis te Roer mond van een en ander op de hoogte ge bracht, die op haar beurt B. op staanden voet als opzichter schorste. Het onderzoek in deze zaak duurt intus- schen nog voort en meerdere arrestaties in verband met deze kwestie worden nog ver- wacht. Aangezien de fraudes. zooals boven reeds vermeld, over geruimen tijd loopen, is het Landbouwcrisisfonds door de handelingen van B. voor een niet onaanzienlijk bedrag be- nadeeld, terwijl B. zelf zich hierdoor op on- rechtmatige wijze bevoordeelde. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. Zondagmiddag hebben in den omtrek van Tilburg een drietal kleine boschbranden ge woed. De eene verwoestte een kleine opper- vlakte hooge dennen dicht in de nabijheid van het Tilburgsche wandelpark, gelegen langs de spoorlijn TilburgGilze Rijen en kon door burgers worden gebluscht. De brandweer die toen uitrukte kreeg middelerwijl bericht, dat ook een eind achter de Kievit in de richting Dongen op twee plaatsen midden in de bos- schen vuur was ontdekt. Zij spoedde er zich heen en kon ook daar spoedig het gevaar be- zweren. De oorzaken konden niet worden nage- speurd. De vernieling had in totaal niet veel te beteekenen. Maandagocbtend werd in de Doorwerthsche- bosschen behoorende bij het park Doorwerth een boschbrand ontdekt. Hoewel de bosch- brandweer uit Oosterbeek, bijgestaan door vele particulieren den brand krachtig be- streed, kon niet voorkomen worden, dat onge veer 25 H.A. hardhout heide verbrandden. Eenige villa's liepen een. oogenblik gevaar, bij eenige brandde reeds het hout in de tuinen. Dank zij de zeer gunstige windrichting wist de boschbrandweer echter erger te voorkomen. Om half twaalf kon de brandweer inrukken offer is de 32-jarige J. Klundert, eveneens appelen wenschen te laten denatureeren. In mijnwerker van beroep, en ook afkomstig uit het bevestigende geval vulde B. de denatura- Treebeek Ziin toestand was Zondagavond tie-aanvragen in en zond ze op naar het kan- naar omstandigheden goed. toor der Ned. Aardappelcentrale te Roermond. De beide aangehoudenen zijn Zondagmiddag Enkele dagen later ontving B. dan van deze Zondagmiddag tegen twee uur is door tot dusver onbekende oorzaak brand uitgebroken in een perceele heide- en hakhout, gelegen in de nabijheid van het Retraitehuis Monresa te Venlo. Aangewakkerd door den straffen wind, breidde het vuur zich zeert snel uit, zoodat weldra een zeer groote oppervlakte heide gelegen in de nabijheid van het vliegveld, in brand stond. De brandweer rukte onmiddellijk uit en tastte het vuur krachtig aan, geholpen door militairen, burgers en politie. De hitte bemoeilijkte het blusschingswerk zeer. Her- haaldelijk werden de blusschers teruggedre- ven, omdat de vlammen hen in het gezicht sloegen. Na enkele uren harden arbeid slaag- de men er tenslotte in verdere uitbreiding van het vuur te voorkomen. Daarmede was het gevaar, dat de dennebosschen in de nabij heid bedreigde, afgewend. Enkele hectaren heide en hakhout, in eigen- dom toebehoorende aan de familie Thywissen te Neus (Duitschl.) zijn verbrand. De schade wordt door verzekering gedekt. Firma P. J. VAN DE SANDE BEHANGSELPAPIEREN EN RANDEN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6