Gemengde Berichten SCHEEPVAARTBEWEGING. Ik zal niet alles opscafcmen van hetgeen door u id verricht, want na mij zullen nog velen komen, die op hunne wyzc ,vel e:n en ander zulien aanstippen; ik zal mij daarom bepalen tot het meest de Hand liggende. Dat u een open o-og had voo: de muziek- kunst en hare behoeften, blijkt. wel uit de stichting der muziektent op de Ltarkt, die reeds in het jaar na uw optreden als burge- meester, met uwe medewerking door de bur- gerjj en den gemeenteraad tot stand kwam. Bovenal had het onderwijs uwe aandacht, waan-an getuigt de oprichting der gemeente- iijke 5-jarige H. B. S., die later ock dank zij uwe onvermoeiue pogingen door de Regeering op voor de gemeente voordeelige voorwaar- den is overgenomen en dus een Rijks H. B. S. werd. Van die aandacht getuigt ook den bouw der kopschool, waarin thans de lagere stihool A en de school voor Uitgebreid Lager Onderwijs zyn ondergebracht. Voorts de op richting der Ambachtsschool, waarvoor u de derde poging begon, en die dan cok volgens de traditie: derde keer de goede keer, slaagde, doch waarbij het juiste moment, doch meer w&arschynlyk het daarbij gevoerde beleid ook wel een woord zal hebben meegesproken. Het spreekt van zelf, dat in verband met uwerl vroegeren werkkring, de sociale nooden van de minder gesitueerde bevclking uw voile aandacht hadden en dat dat door u getracht is in die richting verschillende organisaties te stlchten. Een der best geslaagde kan zeker genoemd worden die tot bevordering van de Volkshuisvesting, die het peil der volkswonih- gen omhoog bracht, waarvan zoowel in de kom der gemeente als te Sluiskil vele gezin- nen de heilzame uitwerking hebben onder- vanden. En dat werk is niet alleen voor Ter Neuzen van beteekenis geweest, doch den moreelen invloed daarvan werkte ook door naar andere gemeenten in Zeeuwsch-Vlaan- deren die het hier begonnen werk navolgden. De bevolking van Ter Neuzen is dan ook steeds toegenomen en heeft het aanzien der stads sinds 1912 veel veranderd. Van groote beteekenis voor de uitbreiding is geweest de ontmanteltng der vesting, doch ook waren van groote beteekenis de ruime nieuwe straten, en de byna alle vemieuwde oude straten, die met de daarlangs aangebrachte trottoirs aan de straten een veel netteren indruk geven, dan vroeger met de stoepen van uiteenloopen- de hoogten het geval was. Ook mag ik wyzen op het gemaal, op de rioleering dat in de laatste jaren tot stand is gekomen, waardoor een eind gekomen is aan de periodieke over- stroomingen bij eenigszins van beteekenis ztjnde regenbuien, welke de schrik waren voor de bewoners van het lage stadsgedeelte. Dank zij uwe bemoei'ingen werd hier ge- vestigd een districts-arbeidsbeurs, een insti- tuut dat bij de tegenwoordige samenstelling en de verhoudingen in de maatschappij niet meer gemist kan worden, en zijt gij een der meest volhardende werkers geweest voor de tot stand koming eener waterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarvan na vele ont- moedigende omstandigheden, het resultaat is, dat ten slotte in den loop van dit jaar in 5 gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen, de in- gezetenen het leidingwater uit het kraantje in hun woning kunnen tappen. Gij hebt, al is uw programma nog wel niet afgewerkt, veel tot stand gebracht. In sore- mige gevallen waren de omstandigheden u giunstig, doch ook tegenspoed bleef u niet beepaard. De oorlog en vooral de gevolgen daarvan, brachten een rem voor den voortgaanden bloei onzer zeehaven. Weliswaar was tijdens den oorlog voortgang gemaakt met het maken der nieuwe dokken en zijn, ook dank zij uwe medewerking bij de aan de regeering gezonden vertogen, die dokken met spoorlijnen enz. geoutilleerd, doch de maatregel door een bui- lenlandsche regeering genomen ontbielden ons veel vervoer dat we vroeger hadden. De om standigheden brachten u als hoofd van het gemeentebestuur, en ons, als Kanfer van Koophandel en Fabrieken, die ik hder ook als voorzitter vertegenwoordig, nader bij elkaar. Vele conferenties zijn door ons in het belang der haven gehouden, vele reizen zijn daarvoor door u met onzen secretaris en anderen naar Den Hang gemaakt, doch al is men daar van ons goed recht overtuigd, de internationale geschdllen zijn nog steeds zwaar op ons blijven drukken, zonder dat we voor het oogenblik een lichtpunt kunnen zien. Ondertusschen hebben onze en uwe pogin gen tot gevolg gehad dat een aanvang is ge maakt met de uitbreiding der havens voor de aeevaart, die tot voor korte jaren gedurig te klein bleken om te voldoen aan de binnen- komende aanvragen. Het gevolg daarvan is, dat, bij eendge opleving in de zeevaart, Ter Neuzen van dit werk de vruchten zal kunnen plukken. Namens de Kamer zeg ik daarom hartelijk dank voor de aangename samenwerking, die naar ik hoop in de toekomst nog goede vruch ten zal afwerpen. Nu nog een woord als Commissaris-voor- aitter van den Raad van Advies der Z.V.T.M.: Onder de groote belangen, die door U, als Burgemeester, zijn voorgestaan, liggen er ook vele op verkeersgebied. Ik noem an dit ver band o.a. de in deze gemeente gevestigde N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaat- achappy. Dat haar hoofdkantoor, nu 10 jaar geleden in Ter Neuzen kwam, danken wij mede aan u. Gij hebt daarin gezien een be lang voor uwe gemeente. Voorts waart gij jarenlang een zeer gewaardeerd lid van den voormaligen Raad van Advies dezer Maat schappij, die tot taak had, de Directie te ad- viseeren, waar het de algemeene belangen gold van de Maatschappij en haar verkeers gebied. Om uw rij-ke ervaring en uw goed mzicht in de belangen van Zeeuwsch-Vlaan deren in het algemeen, en van Ter Neuzen in •t bijzonder, was u op de vergaderingen van dien raad gaarae gezien. De Z.V.T.M. blijft zeer erkentelijk, voor de in den loop der iaren ondervonden medewerking en steun, waarvoor ik U, namens Commissarissen en Directie hierbij mijn bijzonderen dank betuig iEn nu ten slotte, geachte Burgemeester word ik weer de Voorzitter van het Corrnte van ingezetenen, om-dat mij nog de taak rest, u namens die ingezetenen, als blijk van waar- deering aan te bieden ter inrichting van uwe woning in Amersfoort de groep meubelen die ainds enkele dagen in de Stalage van den heer C A Kaan is tentoongesteld, terwijl ik u tevens nog overhandig een omslag met papie- ren inhoud, die, naar wij vertrouwen zal kun nen dienen voor de verdere inrichting der woning waar ge met uw gezm uwe rust zult gaan genieten, die, naar wij bopen voor u een lange en rustige levensavond zal zijn en waar- bti dan voorzeker het blijk van waardeenng der geheele burgerij u tot uw laatste °°gen- blikken zal berinneren aan Ter Neuzen en de u zeer erkentelijke en welgezmde goners D,e heer Harte deed vervolgens mededeeling van eenige berichten van verbindenng van leden van het huldigings-comite en van het schoolbestuur te Driewegen, dat wegens droeve omstandigheid van deelnemmg aan de huldiging moest afzien, doch sdhnftelyk to burgemeester wenschte te danken voor het geen hij in (het belang van het onderwijs in het algemeen heeft gedaan, meer in het bijzonder 'voor de welwiilende medewerking st ed-s ten opzitihte harer school betoond. Voorts een telegram van Mr. P. Di el em an te Middelburg, die tot zijn leedwezen veriiin- derd was aanwezig te zijn, doch den heer Huizinga hartelijk dankt voor alle toe-wijding en zorgen aan de gemeenscihap in Ze.uwsch- Vlaand-eren bestee(d, hem toewen-schende dat God hem vender zegenen zal in ten vredigen levensavond. Ook is ingekomen een telegram van de Ver- eeniging van Nederlanders te Gent, die gaarna wenschen te ondersdhrijven de hulde, die aan Burgemeester 'Hudiziniga bij zijn afscheid werd gebracht. Dit was getcekend door de be- stuursleden W-eiusma en Goudstikker. De heer Harte nam daarna de gelegenheid te baa't voor een persoonlijk woord, dat, naar hij vermeent, niemand in de gemeente hem kan nazeggen, n.l. dat zijn samenwerking met den schei'deoiden burgemeester, voor cpenbare belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen, reeds dagteekent van vodr de aan'vaanding van zijn amlbt in daze gemeente. De kennismaking was ontstaan in de gem-eente Ax.l. Spreker vermeent wel een stootje te hebben gegeven, dat de heer Huiizinga den door h.m geken- schetstep schroom om naar Ter Neuzen te solliciteeren heeft -overwonnen, en zijn vrien- d-en alhier er voor t; hebben gewonnen d-iens sollicitatie te steunen. Het was voor hem een der aangenaamste* bood-schappen, toen hij in den avend van 30 Maart 1912 met de bul- j letins der T.tr Neuizensch-e Courant naar Axel toog, om den heer Huiizinga d-iens benoeming tot burgemeester van Ter Neuzen mede te deelen. De v-erwachting, dat Ter N.tizcn in den heer Huizinga een gewenschten burge meester zou krijgen is naar zijn -meening door die gesdhiedenis bewezen, en bevestdgd door de hulde die van alle zijden den burgemeester in de laatste dagen ten deel viel. De omstan- j digheden hebben er toe geleid, dat hij voor de open-bare belangen veel met den burgemeester heeft kunnen samenwerkm. Veel heeft hij van hem geleerd, in de eerste plaats hoe men de centrale regeering in Den Haag kan be- reikitn als er voor sta-d en omgeving iets te vragen is. En dat komt veelvuldig voor. Vele reizen heeft hij als secretaris der Kamer van Koophandel met den burgemeester naar Den Haag gemaakt, en in vele gevallen werd sue- ces verkregen. Op een punt, de speciale j spoorwegtarieven, moest men nog steeds met ledige handen terugkeeren, doch dit is niet de kwestie dat men in Den Haag niet over tuigd is van het goed recht van Ter Neuzen, doch wel van een internationaal geschil. De herhaalde besprekingen daarover hebben ech- ter wel dit resultant, dat op 'Het Plein in Den Haag rotsvast is gegrift de stelling, dat bij oplossing van bedoeld internationaal geschil in de terste plaats recht zal moeten worden gedaan aan Ter Neuzen en teruggegeven moe ten worden wat daaraan ontnomen is. Spreker acht zach, vooral omdat de voor- uitizichten in het najaar voor hem somber -waren, in welke omstandigheden de burge meester naar hij overtuigd is, met hein heeft meegel-eefd, dulbbel gelukkig deze huldigings- avond te kuna.n meemaken, dankt ook voor d-e steeds ondervonden medewerking in vele zaken en de ondervonden vrien-dschap, over tuigd zijnde dat die jaren van sanunwerking ook voor den burgemeester onvergetelijk zul len zijn. Hij is overtuigd, dat, ook wanneer in de toekomst nog op een of andere wijze een beroep op den heer Huizinga zou worden gedaan, om de belangen van Ter Neuzen te helpen bevorderen, dat beroep niet te vergeefs zou zijn en wenscht hem ten slotte een lang- i durigen levensavond toe, in den kring van zijn familie: I De heer Mr. A. J. M. Oonincx, k&ntonrecn- ter, bracht hulde aan de webkzaamheid van den burgemeester als waamemend kanton- rechter en dan-kte hem voor de waarneming vein het amibt, vooral tijdens de vacature. Hij wenschte hem geluk met zijn regeering. Alles wat hij in deze dag.m beleefd schenkt hem de overtuiging dat de heer Huizinga als bur gemeester niet alleen de a-chtdng der gemeen- tenaren geniet, doch dat hij ook de harten heeft veroverd en dat is van groote waarde. Hij meende bij deze gelegenheid ook een woord j van waardeering te moeten spreken voor den gemeentesecretaris, die voor het bestuur der I gemeente den burgemeester zoo uitstekend ter zijde staat. De heer L. J. Geelhoedt bracht hulde aan den heer Huizinga namens het hestuur, -direc- teur en leeraren der Ambachtsschool voor Ter Neuzen en omstreken, een inrichting die dank zij het initiatief van hem is gesticht en door hem sinds de oprichting als voorzitter geleid. Hij bood hem een door de leerlingen der school vervaardlgd schrijfbureau en een bureaustoel aan. De heer B. H. IJsetoaert, waarnemend voor zitter der Woningbouwvereeniging „Werk- manstoelang", bracht den heer Huizinga hulde als stichter der vereeniging. De bevordering van den bouw van volkswoningen is een der van den leider, den heer M. P. Harte, het vol- gende lied van den heer Joh. de Vries: Ten deel nog door naar -vest omgeven (Half sluimerend in kalme rust, fcjleJnts licht toeroerd door hooger streven, Leeft Neuzen nauw haar kracht bewust. (Maar zie, een werker is gekomen, 'uten burgeivader van stavast; lEerst Axel tot zijn taak genomen, Dan Nenizen Burgers, opgepast! Ref rem Reeds breidt de Faam Zijn goeden naam! Men hoort het dra, 't Is Huizinga. Wiens energie, wiens stoere kracht, Het goede te bereiken tracht, 'Die op het Sociaal terrein Voor onze stad de spil zal zijn. 'Dra hebben zij elkaar gevonden, Zoo burgervaar als burgerij, Al ging t beleid niet ongeschonden 't Oonservatieve deel voorbij. (Maar dit verhoogt nog Uwe gaven En tegeniw-erking ook ten spijt, Verrees op 't Marktplein bij de haven Muzaektent, reeds zoo lan-g vertoeid. Refrein: Gij waart de tolk Van Neuzen's Volk, Voor him belang Geen strijd te bang. Gij zaagt vooruit met held'r-en blik jZoo gij slechts won waart g' in Uw schik. En wat ge deed dat deed ge goed Maar steeds met eenvoud van gemoed. Zoo zien we na elkaar verrijzen ■Een H.BjS., een wonmgbouw, Een kopschool als zooveel bewijzen Van doorzicht en van burgertrouw. Gij hebt van juist gevoel doen blijken Als 't gold ontspanning, jool en pret, Mocht men al op Uw vingers kijken: „Een elk het zijne", was Uw wet. Refrein: Uw livens taak Wais Eerezaak, Uw vriend'lijk woord Werd graag gehoord. De Middenstander, Zakenman, De Schipper en de Am'bachtsman, Zij alien zonder onderscheid Veiheerlijken Uw wijs beleid. Gij waart de Kapitean der stroomen, Gij voert vaak door de branding heen, 'De zwaarste Klip werd steeds genomen, Maar gij bleeft staan, zoo hecht als steen. Maar ook de hechtste steen moet vallen; Wij zien U noode van ons gaan. Aanvaard den dank, den dank van alien: Uw werk was niet vergeefs gedaan. Refrein Uw taak was schoon, Rust zij Uw loon. Wat toekomst biedt ligt in 't verschiet. Voor wat gij wrocht, wat gij vollbracht Een blijde levensavond wacht. iBlijf vci-e jaren nog gespaard, Dat God U loon, gij zijt het waard. Het laatste refrein werd in kwartet gezon- gen. Bij de uitivoering bleek dat deze ver eeniging zoowel voor solo als samenzang ook over goede vocale krac'hten beschikt. Deze hulde werd met luid applaus begroet. Aangezien de radiodistributieuitzending te middeinaoht moest eindigen werd thans den burgemeester het woord gegeven, tot het uiten van een voorloopig w-oord van dank. Daarop werd de huldiging v-oortgezet door mevr. Van den Berg-van Overbeeke, welke sprak namens de Ohr. Vrouwentoond, een ver eeniging door den heer Huizinga opgericht, en mevr. Vissier-Van Oppen, namens de vereeni ging „Hulp aan Herstellenden", waarbij zij in het bijzonder dank bracht aan de gastvrijheid die hare vereeniging steeds op de burgemees- terskamer heeft genoten. De heer J. van der PeijJ sprak namens het muziekgezelschap „De vereenigde werklieden" woorden van dank voor de belangstelling en steun die zijn vereeniging van het hoofd der gemeente steeds mocht ondervinden, welke belangstelling tot uiting kwam in de stichting der muziektent, welke reeds enkele maanden na de aanvaarding van zijn amlbt werd voor- Ibdreid. De heer J. Jurrij sprak namens het „Schel- dekoor" en dankte voor de medewerking welke deze vereeniging heeft ondervonden. Hi crop voigde de heer H. J. Colsen, om te spreken namens den Zeeuwsch-Vlaamschen slagersbond. De heer Colsen was vergezeld sjitgeiauviiu. uc ---o eerste zaken geweest, die m Ter Ncuze» zijn i van 2 j3ng^dames, die onder het zeggen van aandacht had en is, nadat in de eerste jaren wri vprsie den burgemeester bloemen aanbo- de bezwaren tegen dit nieuwe dehktoeeld was overwonnen een der meest succesvolle onder- n-emingen van den burgemei-ster geworden. Vele arbeidersgezinnen hebben daardoor het genot kunnen smaken te beschikken over flinke woningen. Ook is van dat werk moree len invloed u-itgegaan tot buiten de gemeente en dat voorbeeld op verschillende plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen gevolgd. Hij decide mede, dat het hestuur zijner vereeniging hoo-pt nader op andere wijze van zijn waardeering voor dit werk te doen bljjken. De heer H. Kramer sprak namens de „Mari- time Vereeniging" woorden van dank voor de wijze waarop de burgemeester sinds vele jaren een lans heeft gebroken voor bevordering van de belangen der haven. De heer C. W„ Overbeeke sprak namens de afdeeling Ter Neuzen van het Nederlandsche Roode Kruis woorden van dank, er op wijzen- de dat de heer Huizinga steeds is geweest de stuwkracht dezer vereeniging en memoreerde het werk door die afdeeling verricht, vooral tijdens de oorlogsjaren. Hij hood als aanden- ken aan een album met kiekjes van werk- zaamheden van het Roode Kruis te Ter Neuzen. De heer Mr. R. M. Dusseldorp, burgemees ter van Goes, kwam niet als collega den bur gemeester hul'digen, doch als kringcommissa- ris voor Zeeland van het Roode Kruis met een opdracht van het Hoofdbestuur, om den heer i i ..in n wloonin rr/Vtr VITTI van J een versje den burgemeester bloemen aanbo- den. Deze lieve hulde werd daverend toege- juicht. De heer A. de Vrieze bracht over den dank der vereeniging van koffiehuishouders, waai- Ibij hij aanstipte dat de burgemeester tegen- over dit vak ook steeds een zeer loyale hou- ding heeft aangenomen en dit gelijkwaardig aan andere bedrijven hehandelde. De heeT A. van den Bfuele sprak namens de Winkeliersvereeniging Ter Neuzen Klimop zeer sympathieke woorden aan het adres van den scheidenden burgemeester, waardeerende hetgeen deze in het belang van den midden- stand deed, en daarna ook namens het Nose Comite, waartoij hij in het bijzonder henn- nerde aan de reis met de ouden van dagen. 'Vervolgens werd nog gesproken door de heeren: W. van Petegem, directeur der Vei- lingsvereeniging te Ter Neuzen, namens die ins telling, L. J. de Vries namens de Vereeni ging voor Ziekenverzorging, Tto. A. van Pien- broek namens de Vereeniging Het Groene Kruis, waaibtj hij aianstipte dat de wijkver- pleging eerst is ingericht door den heer Hui zinga vanwege het Roode Kruis, met zuster Dieleman, die hij later aan Het Groene Kruis heeft afgestaan; L. F. Dubois namens het Wit-Gele Kruis en de R.K. Werkl.-vakver- eeni^iii^j C. J. de Sm-idt namens >D0 Ver eenig-de handswerk 1 iedenA. Ruben namens den Chr. Besturenibond en de d'aarbij aange- opdracht van het Hoofdbestuur, om den heer sloten .vakvereenigmgen; H. Vermast namens Huizinga als blijk van waardeenng voor zijn i van Spoor- en tramwegperso- cwx) verdiensten jegens deze organisatie uit naam van de presddente, Prinses Juliana, te over- handigen de zeldizaam uitgereikte o-ndersc-hei- ding: het eerekruis der Vereeniging. Onder famares der muziek en applaus der aanwezi- gen hechtte spreker het eerekruis op de borst van den heer Huizinga. De heer J. van 't Hof-f, uit Dordrecht, hul- digde den heer Huizinga namens het Onder- wijsfonds voor de Scheepvaart, in het bijzon der voor den steun, die het van hem heeft -ont- de RiK. Bond van spoor- en tramwegperso- neel „St. Raphael"; De Klerk namens de Nederl. Padvinders en ten slotte door den heer E. van Hecke, die blijkens zijn rede met den scheidenden burgemeester een onder- onsje heeft; waarna nog voigde de heer P. Oorschot, directeur van het radiodistributie- bedrijf alhier, die ook den burgemeester dank betuigde voor zijn hulp n steun, ondervonden bij de inrichting van het bedrijf alhier. Het was inmiddels ruim een uur na mid i steun, die het van hern heeft ont- dfcniacllt toen de burge.meester gelegenheid vangen bij het mrichten van de schippers krg om Qp toespraken enz. te antwoor- school te Ter Neuzen. .V;,.„u u moAim dat ondanks De heer Th. A. van Pienibroek sprak woor den van hulde namens de Oudercommissie van school A. iHierop voigde een hulde van het symphonie- j orkest „Onder Ons", daarbij werd door mej. j Jo de Smidt op zeer verdienstelijke wijze ge- i zongen, begeleid door het orkest op muziek jviecg, umi up uc - den. Hiertbg valt op te merken, dat, ondanks het late uur, ook de laatste spreker nog de voile aandacht der vergadering had. De heer 'Huizinga sprak ongeveer als volgt: HoogEdel Gestr. Heer Van Rompu en in U alle leden van het comite voor mijn huldiging, zeg ik mede namens mijn vrouw en kinderen hartelijk dank voor de schitterende en tege- lijk mooie huldiging hedenavond. Dames en heeren, onzen welgemeenden dank voor al het goede, dat wij -ontvangen. Het is veel, eigenlijk te veel, wat wij ontvangen; de geheele burgerij dank voor de mooie geschen- ken, zoowel voor de meubelen als voor de en'veloppe met inhoud. Heb ik gewerkt voor het welzijn der ge meente en de bevolking, dan heb ik niets anders gedaan dan mijn plicht en wat ieder redelijk m-oge eischen. Inzonder mijn dank aan H. K. H. Prinses Juliana voor de m-ooie en kostbare onder- scheiding, die ik door uwe tusschenkomst, Mr. van Dusseldorp, als Kringcommissaris van het Roode Kruis, mocht ontvangen. iDames .en heeren, alvorens een woord in het algemeen te spreken. 'zij het mij vergund tot enkele aanwezigen een persoonlijk woord te spreken. Allereerst tot U, mynheer Van Rompu. zeg ik dank voor de medewerking die ik van U had en de vriendelijke welwillendheid om voor mij en de gemeente, te pleiten de belan gen bij Ged. Staten; een woord van voile waardeering namens de geheele burgerij, voor wat U als Gedeputeerde voor Ter Neuzen doet. 'Een woord van dank aan U, mijnheer Geel hoedt, als loco-burgemeester; U heeft steeds bij mijn afwezigheid mijn taak gaame over genomen en daarbij gehandeld in mijn geest, terwijl wij in geen enkel geval eenig conflict hebben gehaid. In dank U voor uwe vriendelijke hulp, zon der te kort te doen aan de medewerking die ik van de andere wethouders heb mogen on dervinden. Thans een woord van welgemeenden dank aan U, mijnheer Harte, voor al de steun en medewerking, die ik bij mijn arbeid van U mocht ontvangen, U heeft het reeds gezegd, dat wij elkander kennen van uit Axel. Ik mag het hier zeggen, er is een band tusschen ons gelegd van meer dan gewone beteekenis. Ik heb van den heer Harte bijzonderen steun ontvangen bij mijn arbeid, want ik had van hem altijd een goede pers. Dit was vooral het geval door zijn verslagen van de gemeente- raadszittingen. Als de burgemeester daar eens wat buiten de schreef ging en dat kwam toch wel eens voor dan wist hij dat toch wel in goede banen te brengen en ik heb groote waardeering voor de wijze waarop de heer Harte zijn verslag der raadszittingen af- werkte. Wij hebben veel samengewerkt. Tijdens de mobilisatie vond ik U en uw gezin bereid te helpen en wij hadden op die wijze mooie ont- spanningsavonden voor de militairen. Wat zou er voorts van veel -van mijn arbeid terecht gekomen zijn, indien ik daarbij uwe trouwe hulp had moeten mi-ssen. Wat -met de woningbouw is bereikt, is voor een groot deel mede uw werk. Daarom mede namens mijn vrouw en kinde ren, een woord van hartelijke dank, moge U de noodige gezondheid verder worden ge- schonken, terwijl ik steeds aan uw vriende lijke hulp zal denken. Eveneens een woord van dank aan U, mijn heer Wind van Merkesteyn, voor uwe toege- negenhaid en welwillende raad. Als wij samen waren hoorde ik van U v.eel voor het belang van onze havens; uwe vele ervaringen en rijke kennis van het verkeer, bracht my van veel op de hoogte, wat voor mij van belang was ibij mijn arbeid. Ik heb veel van U geleerd, wat my mij mijn arbeid heeft geholpen. Reeds eerder noemde ik uw naam, Mr. van Dusseldorp, burgemeester van Goes; het zij mij vergund U persoonlijk te danken wat U voor een ondersc'heiding van het Ned. Roode Kruis voor mij deed. Thans een woord van dank, mede namens mijn vrouw en kinderen, aan alien, die dezen dag voor ons tot een onvergetelijken dag heb ben gemaakt. Toen aan mij de regeering werd toever- trouwd over de derde gemeente van Zeeland en de grootste van Z.-Vlaanderen, heb ik diep gevoeld de groote verantwoordelij'kheid die ik daardoor verkreeg. Vanaf het eerste oogen blik heb ik getracht hen die tot deze bevor dering hadden medegewerkt, niet te bescha- men. Men heeft mij in veel geroemd dezen avond, welnu ik meende goed te doen te gedenken aan de Paulinische woorden: „Uw bescheiden- heid zij alle menschen bekend" en „Zooveel mogelijk in U is, houdt vrede met alle men schen". Ik heb er naar gestreefd, dat niemand zich voor mij of mijn gezin zou behoeven te scha- men, en dat ik naar buiten en vooral in Ne- derland over de Schelde de eer van Ter Neu zen had hoog te houden. De gemeente en bevolking is mij lief ge worden; ik hielp gaame de belangen van de gemeenschap en van de personen bevorderen. En als ik straks in Amersfoort men, dan wil ik gaame de gemeente en de personen met mijn kennis en invloed blijven dienen, al is het ook midden in den nacht; ik denk hierbij vooral ain de belangen van onze havens. En ik wil hier nog aan toevoegen, het is natuurlijk figuurlijk gesproken, maar toch inderdaad letterlijk bedoeld: mijn woning te Amersfoort staat steeds voor alle 11.000 Ter Neuzenaars open. Dank aan alle vereenigingen en corporaties die dezen avond zoo mooi hebben gemaakt en zoo waardig hebben helpen vieren. Er zij welvaart en eensgezindheid hij alien, die iets goeds weten te geven voor het alge meen welizijn. Nogmaals onzen hartelyken dank. De heer Harte sprak hierop nog een woord van dank tot alien die het werk van het hul- digingscomite op eenigerlei wyze hebben ge- steund. 'Het eindresultaat is geworden een schitterende avond, die, naar hij vertrouwd, op alien die deze hebben bijgewoond levens- lang in de herinnering zal blijven voortleven. Hij stelde thans voor de avond te besluiten met het spelen en zingen van het Volkslied, waarop tot slot plechtig het ..Wilhelmus" werd aangeheven. PER FIETS DEN WEG OVERGESTOKEN, ZONDER EEN TEEKEN TE GEVEN. De heer J. H. Kamps, oud-burgemeester van Broeksittard, reed op de fiets op den ryksweg te Sittard en stak plotseling, zonder een teeken te geven, den weg over, met het noodlottig gevolg, dat hy werd aangereden door een auto, bestuurd door den heer T. van de Pol uit Amsterdam, welke groote snelheid had. De -heer Kamps werd op den weg ge- smakt; hij bleek later een schedelfractuur en een beenbreuk te hebben; in het ziekenhuis is hij 's nachts overleden. De heer Kamps was 72 jaar oud. Van 1912 tot 1933 was hij burge meester van de gemeente Broeksittard. SMOKKELAAR AANGEHOUDEN. Te Kerkrade is door rij'ksambtenaren, in samenwerking met gemeente-politie en ma- rechaussSe, aangehouden zekere S., uit Nieu- wenhagen, bestuurder van een auto, die 54 K.G. margarine vervoerde. De rest van de smokkelwaar was reeds afgeladen. In den auto bevond zich een met scherpe patronen geladen revolver, die in beslag werd geno men. S. werd reeds lang van smokkelarij verdacht DRIE VRIENDINNETJES OP THEEBEZOEK. Zondagmiddag noodigde L. J. de R., wo- nende in Katendrecht te Rotterdam, dri-e meisjes uit om bij hem thee te komen drin- ken. De meisjes namen de uitnoodiging aan en namen bij haar hezoek de R. het ,,vrou- wenwerk" van theezetten uit de handen. Toen tie R. na de prettige visite weer alleen was, kwam zijn zuster thuis, die in de keuken een vrij kostbaren ring had laten liggen. Deze ring bleek verdwenen. De politie werd hier- van op de hoogte gesteld, 4die de drie meisjes opspeurde. Op een van haar, de 17jarige A. M. de B. werd de ring gevonden. Het meisje werd in arrest genomen. CHAUFFEUR DOOR AMMONIAKDAMPEN ONWEL GEWORDEN. Op den Muiderstraatweg even voorbij de MerwCdebrug te Muiden i-s een kleine bestel- auto gabotst tegen een wagen van een was- scherij. De inzittenden kwamen er met lichte kwetsuren af. De o-orzaak is vermoedelijk h.t fei't, dat de chauffeur van de bestelauto door ammoniakdampen onwel is geworden. Toen men de portieren na het ongeluk open- de, bleek de atmosfeer in den wagen tenge- volge van deze dampen zeer benauwd te zijn. De lading ammoniak, die de bestelauto ver voerde, schijnt het ongeluk te hebben veroor- zaakt. De beide wagens werden vrij zwaar bes'C'hadigd. OP EEN SMOKKELAUTO GESCHOTEN. Maandagochtend vroeg werd het dorp Chaam opgeschrikt door een aantal revolver- schoten, die midden in het dorp, snel achter elkaar werden gelost. Drie kommiezen, die op weg waren naar het veld, zagen n.l., toen zij midden in het dorp, vlak bij het raadhuis gekomen waren, uit de richting Uliooten met groote snelheid een auto naderen. E6n der kommiezen reed per rijwiel iets vooruit, om met de roode douane-vlag een stopsein te geven, terwjjl de andere twee zich terug- trokken, om, wanneer de automobilist aan het stopsein geen gevolg gaf, handelend te kunnen optreden. Op het stopsein van den eersten kommies dimde de automobilist even de lichten, om direct daarna zyn lampen weer te ontsteken en in voile vaart door te rijden. De beide andere kommiezen trokken hun •revolvers en schoten deze op korten afstand op den auto leeg. Een der voorbanden werd daarby stuk geschoten, terwijl een paar an dere kogels door de motorkap heen in de radiateur terecht kwamen, waardoor deze lek geraakte. Niettemin reed de auto, na even hevig geslingerd te hebben, door. De kom miezen zetten per rijwiel de achtervolging in, waarbij zy het spoor van de auto k-onden volgen, doordat het water uit de radiateur liep. Even buiten Chaam bleek het spoor af te buigen naar den weg naar Grazen, zoodat de automobiiist blijkbaar wilde trachten, op Bel- gisch grondgebied te komen. Ten slotte is hem dit toch niet gelukt, want een klein eindje dezen weg op vonden de kommiezen den auto in een weiland staan. De auto, die waarschijnljjk ergens gehuurd was en voor en achter twee verschillende nummers had, bleek geladen te zijn met 600 K.G. suiker. De smokkelaar had inmiddels een goed heenltomen gezochten kon niet worden aangehouden. Er zijn aanwjjzingen dat deze smokkelaar de uit het bewakings- gebied uitgewezen C. was, die eenige weken geleden met een auto met margarine te Rot terdam werd aangehouden, doch die inmiddels weer op vrije voeten was gesteld. Van welken omvang de smokkelarij nog steeds is, blijkt wel uit het feit, dat de kom miezen te Chaam in Maart 2000 K.G. smok kelwaar en 27 fietsen hebben verk-ocht. BOERDERIJEN AFGEBRAND. Zondagmiddag tegen vier uur is brand ult- gebroken in de woning van den landbouwer G. Peterse in de Molenstraat te Varik bij Tiel. Het huis, dat met riet gedekt was, stond wel- dra in vollen vlam. Niets kon worden gered; een zestal biggen zijn in de vuurzee omge- komen. Het vuur sloeg over naar het belen- dende perceel, dat bewoond werd door den landbouwer F. van het Hoofd. Ook deze woning ging in vlammen op. Beide panden waren verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Dank zij het kraehtig optre den van de brandweer, die met de motorspuit was uitgerukt, kon het gevaar, dat de overige huizen liepen, worden afgewend. Te Loosbroek is Zondagmiddag de boerdery afgebrand van den landbouwer P. Langen- huyzen. Een gering gedeelte van den inboedel en eenig vee kon worden gered, doch een pony, een kalf en een aantal kippen kwa men in de vlammen om. Ook de landbouw- inventaris ging verloren. De brandweer kon door den fellen wind, die de vlammen aan- wakkerde, weinig uitrichten. De oorzaak van den brand is onbekend. De boerderij was verzekerd. Maandaginorgen is de boerderij, bewoond dooT den landbouwer Giessen te Deldenbroek gem. Ambt Delden geheel afgebrand. Verzeke- ring dekt de schade. -De oorzaak is onbekend. Maandagnacht is door tot dusver onbekende oorzaak brand uitgebroken in een boerdery gelegen aan den Zandweg te Heerlen. De brand breidde zich snel uit, zoodat in weinig tijid ook het naast de boerdery gelegen perceel vlam vatte. De boerdery, welke bewoond werd door de gebroeders H. en het daarnaast staande huis, bewoond door zekere R., brand- den uit. De brandweer .uit Heerlen, stond vrywel machteloos. Dertien runderen, 4 kal- veren, 2 paarden en ongeveer 100 kippen zyn in de vlammen omgekomen. De schade wordt door verzekering gedekt. Van Sluiskil: 24 Maart. Nederl. s.s. ZON- NEWIJK, 2670, kunstmest, Wilmington; Russ. s.s. BUDENY, 1370, cokes, Odense. Van Sas van Gent: 24 Maart. Belg. s.s. ADOLPHE URBAN, 309, fosfaat, Kingslynn. Van Riemen: 23 Maart. Russ. s.s. ANDRE MARTI, 1351, ledig, Londen. Voor Gent: 23 Maart. Eng. s.s. DONA ISABEL, 290, kolen, Blyth; Nederl. m.s. MAG- NITHA, 99, ledig, Gravelines; Eng. s.s. PEREGRINE, 470, ledig, Uonden. 24 Maart. Nederl. m.s. FORTUNA, 86, gerst, Kalundborg. Van Gent: 23 Maart. Noorsch s.s. HER- FINN, 483, ledig, Immingham; Eng. s.s. LAP WING, 625, fosfaat, Londen; Eng. s.s. NGA- ROMA, 245. ijzer, New-Castle. 24 Maart. Nederl. m.s. DENI, 145, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. DON, 429, stukg., Ant- werpen; Eng. s.s. DONA ISABEL, 290, ledig, Blyth.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 3