Buitenland TER NEUZEN, 23 MAART 1936. Verkeersconferentie in Zeeland. Parkeerende auto's op rijwielpaden... pratende voetgangers en fietsers op den rijweg... op die manier moeten er im- mers ongelukken gebeu- ren. Wat zoudt u hier- van denkenIEDER OP ZIJN El GEN WEG! NOW doen. De gedeeltelijke aaneensluiting in twee confessioneele (Pretest, en R.K.) bonden .heeft slechts ten doel bepaalde interne -miestanden in het bedrijf te voorkomen, en is van geen belang voor de aanncmerswerkzaamheden der aangeslotenen. Onder die 35 Nederland sche orge'llbauwers waren er zeker 10 be- kwaam, bereid en fiinancieel in staat om bet A.V.R.O.-orgel te bouwen, ook na hat faillis- sement, van de aanvankelijk gekozen firma, waarvoor de A.V.R.O. reeds van zeer des- kundige izijde was gewaarschuwdtemeer omdat nog maar een vierde deel van bet or- gel gereed was. De Nederlandsche Klokken- en Orgelraad vond bet onjuist om uit het falen van een orgelbouwer tot de ombekwaam- heid van alle Nederlandsche orge'ibouwers te besluiten en de order aan het buitenland te geven. Hij achtte izicb als nationaal college verplicbt te wijizen iop het onverdiend passee- ren van de Nederlandsche orgelbouwers. Dit kon de Raad des te gereoder doen, omdat hij niet belamghebbende was bij de levering en eventueele Nederlandsche orgelbouwers wel. Over de gerechtvaardigheld van de beschul- aigingen van den A.V.R.O. moge thans de lezer oordeelfn". PROPAGANDA VOOR NEDERi..VNDSOIS FADRIKAAT. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft er de gemeentebesturen aan herinnerd dat zioh op initiatief van het bestuur van de ver- eeniging Nederlandsch Fabrikaat een natio- nale propaganda-commissie voor het Neder landsch Fabrikaat heeft gevormd. Een van de middelen, welke deze eommissie gaame zou zien toegepast, bestaat in het plaatsen van borden ter grootte van de be- kende K.N.A.C.-borden, Langs de groote natio- nale verkeerswegen op welke borden dan af- gebeeld zullen word en de woorden: „Koopt Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar". Medewerking van de gemeentebesturen kan daahbij noodig zijn in den vorrn van het geven van toestemming voor het plaatsen van bor den zoomede in den Vorm van het verleenen van faoilitedten in de gevallen, waar een recht wordt geheven voor het hebben van voorwerpen cp den openbaren gemeente- grond. De minister schrijft, het op prijs te zullen stellen, indien de gemeentebesturen, met het oog cp het algemeen belang aan doze propa ganda verbonden, termen zouden kunnen vin- den am in voorkomende gevallen hun mede- werking zooveel mogelijk te verleenen. HET STREVEN DER LOC ARNISTEN Vrijdagmiddag zou schrijft de N. R. Crt Eden in het Engelsche Lagerhuis mede- deeling doen van den inhoud der plannen, waarover de mogendheden het eens, waren ge- worden. Reids waren ze goedgekeurd door het Engelsche kahinet en reeds had de Fran- sche ministerraad met algemeene steanmen er een gunstig oordeel over uitgesproken. Moei- lijk is echter in te zien hoe men de Duitschers ertoe brengen zal de voornaamste kenmerken ervan be aanvaarden. Een oorlog is afgewend, zeggen de Engel sche berichten. Eerst hoorde men, dat het gevaar voor oorlog niet bestond. Maar Enge- !and gaat belangrijke verplichtingen aan bij de nieuwe overeenkcmst, en het Engelsche volk moet wet-em waanvoor het zijn lot zoozeer ver- hindt met het lot van het vasteland. Duitsch- lanid zou slechts tot een compromis bereid zijn, als het grcote gevaren vermijdt. Daarom is het nuttig het gevaar van de afgeloopen week niet al te klein voor te stellen. Het meet worden erkend, dat groote denk- beelden de beraadslagende mogendheden van Locarno hehtoen bezig gehouden. Maar wat helpt het, als men een deel der bezwaren op ruimt, terwijl de diepste oorzaak, de oecono- mische ontwrichting, blijft voortbestaan Met de groote conferentie, waarop de pijnen van het oogenblik van West Europa behandeld zul len worden, zal mtn dus een reeks van andere conferenties verbinden. Het lijk't ons niet mogelijk, dat dit tegelijk geschiedt. Het zou dan een soort kermis van conferenties worden, met vele verschillend ten-ten naast elkaar, waaruit elkaar storende en zeer uiteenlocpende geluiden zouden klin- ken. Een vredesconferentie voor West-Europa een vredes-conferentie voor heel Europa, een ontwapenimigsconferentie waaraan ook de niet- leden van den Volkenbond zullen deelnemen, een oeconomische conferentie die natuurlijk ook van algemeen karakter zal moeten zijn, en dan nog de monetaire conferentie tot stabi- lisatie van het nationale betaalmiddeldeze onderwerpen staan alle op het programma en zij zijn te groot en te talrijk voor een enkele gelegenheid. Men mag geen ontmoedigende opmerkingen maken, al is de conferentie van 1933, onder welker puinh-oopen zoovele verwachtingen voor langem tijd diep bedolven werden, een waansdhuwing. Dit geldt voor alle andere on derwerpen eveneens. Men moet het vraagstuk van den wereld- vrede nu grondig in behandeling nem an, ook de kwestie van de kol-oniale aangelegenheid zal besproken moeten worden. Wij zgn overtuigd dat bij partieele oplossing van de voornaamste kwesties, den vrede be- treffend, het heele programma onveranderd blijft voortbestaan. Men moet Zich in de wereld nu eenmaal al te vaak met lapmiddelen tavreden stellen. Het heele menschelijke be- staan is een compromis, en de heele samen- 1-eving is dat eveneens. Maar het is daarom niettemin good dat men aan een grootscheep- sche oplossing heeft durven denken. 1 Op de basis van Locarno alleen komt men niet verder. Reeds laat Warsdhau een verma- ning hooren; het geeft Frankrijk te verstaan dat het nogmaals een kans krijgt. Polen wil niet berusten in egooentrische westelijke ver- dragen. Het heeft Locarno, waaibij zijn vei- ligheid niet gewaarborgd, maar slechts nega- tief gerespsoteerd werd, doordat Frankrijk het recht behield het te hulp te komen, niet ver- geten, en nog minder het verdrag der vier mogendheden, Italie, Frankrijk, Duitschland en Engeland, waarover het zich erg igekrenkt be eft gevoeld. Het wil opgenomen worden in een veiligheidsstelsel dat in zijn gedachten- gang tegen het Duitsche gevaar gerieht is Lukt dat niet, zoo laat het reeds doorscheme- ren, dan zal het zich opnieuw en hechter dan ooit bij Duitschland aansluiten. Het kan voor niets goed zijn, bij een be- schouwing deizer ddngen over de positie van Duitschland been te praten. Er is een Duitsch gevaar en dat is vooral van psychologischen aard. Het zal verdwijnen als de vrede in Europa steivig gegrondvest wordt. Duitsch land is nu eenmaal in revolutie, een revolutie die veroorzaakt is doordat men het te diep naar beneden gedrukt heeft. Het veert weer op met zijn oude kracht, die in toom gehouden moet worden, wil zij niet een noodlottige kracht worden, ook voor Duitschland zelf. Wij gelooven gaarne dat de Duitsche regee- ring vrede en geen oorlog wil. Oorlog kan slechts noodlbttig zijn, voor alle betrokkenen en misschien het meest voor Duitschland zelf. Maar een belangrijk deel van het jonge volk gelooft dit alles niet. De Leider weet wat hij doet in hun oogen. Stuk voor stuk herstelt hij het oude Duitschland, heel slim telkens precies zooveel doende als hij zonder al te groot gevaar kan wagen. Alles komt op zijn beurt, en het einde moet zijn: de wereldmacht van Duitschland. 'Het is niet genoeg, dat Hitler dat niet be- doe'lt, het is ook noodig dat er geen verwach tingen van dien aard onder zijn aanhang leven. Een volk dat dergelij'ke verwachtingen koes- tert, is altijd gevaarlijk, maar vooral als het met zooveel temperament en zoo agitatorisch geregeerd wordt. Daarom zou het goed zijn, als hier de kracht van de juiste methode aan den dag kwam. Wij zouden het tot nog toe in het Rijnland bereikte echter niet graag over het bcofd zien hoezeer ook de methode, waar op dit tot stand is gebracht, verwerpelijk lijkt. De verslterking van den vrede zal nooit tegen iemand gerieht zijn, die geen dergelijke ver wachtingen koestert. Als de heele wereld een verbond sloot tegen een aanval van Neder- landschen kant om op die manier Nederland te isoleeren, zouden wij dat enkel als een on- geluk beschouwen omdat daaruit blijken zou dat de wereld tot verdwazing vervallen was. Zelfs een bondigenootschap van Europa tegen een aanval van Engeland zou dezen indruk wekken. Wie zich onder isolatie ongelukkig voelt, is met zijn gevoelens nog niet heelemaal in orde, of hij moet een ontembare behoefte aan gezelligheid hebben. Maar Duitschland heeft dit laatste niet, anders was het niet weg- gegaan uit den kring van Geneve. Wij neutrale tcescJhouwers, die met Lacamo niets uitstaande hadden, zien met gespannen belangstelling toe, wat er wordt van de eischen die de vier mogendheden van Locarno als een soort moreele sanctie aan Duitschland zullen stellen. (De eisch van een procedure voor het Hof in Den Haag voelen wij als een noodzakelijk- heid. Mien kan het recht niet laten wijken voor politieke, psychologische of militaire overwe- gingen en dan tegelijk lid zijn van den Volken bond. Het is een oude mentaliteit en het zijn oude redeneeringen die altijd gevaar zullen blijven opleveren. „Recht ist was dem Staate nu'tzt" is een onduldbare stelling bij een lid van de gemeenschap der volkeren. Men kan een mogendheid met dubbele gevoelens alleen in het oog houden, en niet den vrede toever- trouwen. Duitschland moet dat inzien. De andere hoofdeisch, die van een tijdelijke mili taire bezetting van de grens, is hard. Het heeft zeker ook niet in de bedoeling gelegen zacht te zijn. Het moest een straf wezen voor hetgeen Duitschland gedaan heeft. Waar- om, dat hebben wij hier baven uitgedrukt. Maar de al of niet vervulling van die voor- waarde, die een kwestie van macht is, tegen- over de kwestie van macht die Duitschland thans weer stelt, is een zaak die den betrokken leden aangaat, mits zij die niet te gevaarlijk maken. Aanvaardt Duitschland die voor- waarde dan zullen wij op de paedagogische beteekenis ervan hopen, maar in geen geval mag zij van langen duur zijn. mijn politiek goedkeurt. Het Duitsche volk moet een balans over deze drie afgeloopen jaren opmaken en mij zeggen of wij enzen plicht hebben gedaan. Hebben wij onze een- heid tot nut van het geheele Duitsche volk gebruikt? Hebben wij getracht het Duitsche volk dezelfde kracht te geven als andere vol- ken?, hebben wij getracht den vrede te be- waren en te waarborgen?, hebben wij u met een nieuw geloof en een nieuw vertrouwen be- zield?, getuigt dan daarvan door uw stem op 29 Maart. Ik heb den moed gehad de historisch zwaar- ste taak op mijn sohouders te laden, die ooit een Duitsch staatsman opgelegd werd, en ik hoop dat ook de andere staatslieden eindelijk zullen inzien dat ons volk niet langer behan deld kan worden als in de afgeloopen 15 jaar. Het verdrag van Versailles bestaat niet meer, omdat het Duitsche volk ontwaakt is en voor zijn rechten opkomt. Er is een man opgekomem, die een geheel volk achter zich heeft, en die nu den anderen volken de hand reikt tot verzoening en verstandiging. Wie de verantwoordelijkheid kan dragen deze hand af te wijzen die moet de verant- woording dan maar aanvaarden! Drie jaar lang was ik reeds uw heraut voor den vrede in Europa! Treedt thans als een man achter mij en sterkt mij in den strijd. Voor uw recht en uwe vrijheid (daverende toejuichingen) De gouwleider in Oost-Pruisen dankte Hit ler voor zijn vlammende woorden en zeide dat de bevolking in zijn gewest den moed had om met Hitler mee te gaan. ,,Onze leider, voor Vaderland Sieg Heil!" De bijeenkomst die precies 5 kwartier had geduurd werd met de Deutschland en Horst- Wessel-liederen gesloten. WAALSCHE EN VLAAMSGHE KAMERLEDEN HANTHGEMEEN. Qedurende de zitting der parlementaire eommissie van on<jerwijs heeft zich een heftig incident voorgedaan. De Luiksche socialist Truffaut vroeg een subsidie voor een schouw- burg te Luik. Begrijpende dat de bestaande subsidien niet konden worden verhoogd, stelde hij voor die van de Antwerpsche en Brussel- sche theaters te verlagen, teneinde het ver- scihil aan Luik te geven. Het rechtsche kamerlid Glerckx (Hasselt) zeide daarop: Uw schouwfbur)g is een theater van den tweeden rang. En gij zijt een depute van den tweeden rang, riep Truffaut. Een ander Luiksch kamerldd, Van Belle, sprung op Cleirckx toe en glng hem te lijf. Deze antwoordlde met een klinkend argument", midden in het gezicbt. De zaalwachters kwamen toegesneld am de vechters te scheiden. Van Belle koas daarop het hazenpad. Olerckx bleef in de zaal en de zitting werd voortgezet. wenden tot het gemeentebestuur van Oostburg. De kwestie was er en op 7 Mei 1934 begon de verpleegde dit aan den lijve te merken. De directeur van het gesticht liet hem namelijk op dien datum brengen naar zijn curatrice te Stavenisse. Nadat B. en W'. van Stavenisse aan het gemeentebestuur van Oostburg had den gevraagd om de kosten van verzorging te hetalen werd de patient op 3 Juli 1934 door de curatrice weer naar het gesticht te Oost burg gebracht om op 4 Juli d.a.v. wederom door of vanwege den burgemeester van Oost burg naar Stavenisse te worden terugge- bracht. Op dienzelfden dag (4 Juli) liet de burgemeester van Stavenisse den patient weer naar Oostburg terugbrengen, waar hij voorloopig weer in het ziekenhuis werd op genomen. Men vond het toen blijkbaar welletjes en de patient werd sindsdien met rust gelaten. Maar de strijd is op papier nog wat voortgezet. Thans heeft de Kroon beslist, dat de kosten van verpleging in het St. Antoniusgesticht van 4 Juli 1934 af komen ten laste van de ge- meente Oostburg, waarmee aan deze zaak een einde is gemaakt. GEEN BELASTING OP HET GEBOUWD. De breede Watering bewesten Yerseke be- sloot vorig jaar tot heffing op het gebouwd, welk besluit door Ged. Staten niet goedge keurd werd. De Breede Watering bewesten Yerseke ging van dit besluit in beroep bij de Kroon. Donderdag kwam bericht uit Den Haag, dat de Kroon het beroep van de Breede Watering verworpen heeft. Er komt dus geen belasting op het gebouwd. HITLER SPREEKT TE KONINGSBERGEN. Woensdagavond heeft Hitler zijn vierde verkiezingsrede gehouden in het Schlageter Huis te Koningsbergen, welke rede door den zender Heilsberg werd uitgezonden. Hitler begon met de uiteenzetting waarom Duitsch land niet onder een dictatuur leeft, maar wel degelijk onder de democratic, die echter van anderen aard is dan de z.g. Westersche Democratieen. Sprekers taak was echter met de oude methoden nooit op te lossen geweest. HieTop volgde een uitvoerige terugblik op de periode van verval, de 7% millioen werk- loozen, en de strijd daartegen die weer op zeer bijzondere wijze moest gevoerd worden, we- gens de gelijktijdige instorting van het poli tieke leven, wat bet best bleek uit het feit, dat het Duitsche volk, 17 vlaggen naliep en 47 parlementaire partijen telde. Alleen door aan die versplintering een einde te maken, had spr. zijn taak kunnen aanvaar den en voltooien en de werkelijke verantwoor delijkheid voor het Duitsche volk op zijn schouders kunnen nemen. In welke drie jaar was meer gedaan en gehandeld dan in de drie jaren, sinds de machtsaanvaarding van de nat. soc. partij? Eer en vrijheid waren niet langer leege woorden en daarom kan spr. thans zeggen, dat hij de dingen, die nadeelig waren voor zijn volk ook niet langer behoefde te dulden en niet zou dulden! Daardoor had het Duitsche volk weer een basis gevonden voor zijn buitenlandschen poli tiek. Wij hebben den strijd voor Duitschlands rechtsgelijkheid toen kunnen voeren en zijn besloten hem tot het einde door te zetten. Andere volken moeten thans met het Veree- nigde Duitschland rekening houden. Een Volkenbond kon niet bestaan uit rechts- ongelijke elementen. Toch heeft men dat ge daan of tenminste beproefd, tot spr. voor Duitschlands rechten was opgekomen, en de wereld had getoond wat Versailles en Geneve in werkelijkheid beteekenden. Zoolang gij, mijn Duitsche volk, echter niet zelf besloten zijt, voor uw levensrecht op te komen, zoolang zullen de anderen het u niet geven. En dat besef heb ik drie jaar lang het Duitsche volk trachten bij te brengen. Ik had in den Volkenbond kunnen blijven en onze dis- criminatie kunnen aanvaarden en misschien kunnen pogen er een beetje verhetering in te brengen. Dat was de gemakkelijke weg ge weest. Ik zie in het verbond tusschen Frankrijk en Rusland echter een gevaar voor Europa. Maar ik weet niet precies wanneer dit gevaar acuut zal worden, ik had er mij bij kunnen neerleggen en afwachten. Misschien had het mijn tijd wel geduurd! Maar ik heb niet toe- gelaten dat een macht plotseling het verdrag van Locarno verscheurt en zich met afzonder- lijke verdragen inlaat die het evenwicht van Europa verstoren. Wat de Duitsche regeering gedaan heeft is voor ons en voor mij vanzelfsprekend geweest. Ik moet nog een zwaren strijd voeren dien ik niet aan een latere generatie kan overlaten, en ik moet het Duitsche volk nu verzoeken mij door een ondubbelzinnig antwoord, te be- wijzen, dat het mij als zijn Leider verkiest en UITZENDING HER HLLDIGING VAN BURGEMEESTER HUIZINGA. Het bericht in ons vorig nummer betref- fende de uitzending door bet radiodistributie- bedrijf alhier van de huldiging van burgemees ter Huizinga eischt in z66verre verbetering, dat de huldiging te Ter Neuzen op heden- avond aanvangt te 8 uur, doch die op Dins- dagavond te Sluiskil reeds te 7 uur. „DE PRINS VAN SIND". J.l. Zaterdag werd door de Koorklasse der muziekscbool onder directie van mevr. A. W. 't GildeVan Staveren alhier, in het ,,Concert- gebouw'' een opvoering gegeven van „De Prins van Sind", kinder-operette in vijf be- drijven. De zaal was gezeilig bezet met een zeer welwillend gestemd publiek. We zullen niet veel zeggen over de voorbereiding van een /iritvoering als deze, alleen: dat die veel moeite en zorgen baart, doch, eenmaal tot de uitvoering gekomen is het voor het voetlicht brengen van kinderen een dankhaar werk, dat bij alien die het zien groote belangstelling wekt, omdat het lieve beeiden zijn, die men te zien krijgt. De gekozen operette bevat alle elementen die noodig zrjn om keurige tafreelen voor de oogen te tooveren, door de kleurige costumes van vorsten, een Prins, een Prinses, hofdames, en hovelingen naar Oosterschen trant, en voorts een keurcorps lieve dwergen, die, zoo- dra ze zich maar vertoonden, het hart der opgekomenen gestolen hadden. fie muziek der operette is zeer melodieus en daardoor boeiend. Bij de opvoering bleek, dat goed gestudeerd is en alle hieraan medewerkende kinderen hun best deden om het beste beentje voor te zetten. Vol aandacht leefden de hoorders mee met de lotgevallen van dien lieven Prins, en de aanvankelijk booze Prinses en hun bei- der vader, met de lieve dwergen en hun Koning, die voor alle moeilijkheden een oplos sing wist en toen na het laatste bedrijf door de uitvoerders een rondgang door de zaal werd gemaakt kwam aan de toejuichingen geen eind. Aan den Prins was tijdens de uitvoe ring door een der dwergen een bloemenhulde aangeboden, hetgean met algemeen applaus werd begroet, hetgeen evenzeer het geval was, toen aan de directrice, mevr. 't GildeVan Staveren, en aan mevr. Brederode, welke laat ste op de piano begeleide, een bloemenhulde werd gebracht. Voor den aanvang der uitvoering moest de directrice tot haar spijt mededeelen, dat de heer J. Duurinck verhinderd was de aange- kondigde bas-soli te zingen. De pauze's wer den thans op verdienstelijke wijze aangevuld door de jongeh. J. Huineman en A. Dees; zij oogstten veel bijval. Het was aan de bezoe- kers te bemerken, dat een en ander hun veel genoegen verschafte. DE ARMENWET. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Dat bet met de uitvoering van de Armen- wet nog niet altijd even vlot verloopt, moge blijken uij het onderstaande geval, waaraan tenslotte de Kroon een einde heeft gemaakt door aanwijzing van de gemeente, welke de kosten moet dragen. Eind November 1930 werd in het St. Anto niusgesticht te Oostburg verpleegd een onder curateele staande persoon, waarvan de kosten werden gedragen door den verpleegde en de te Stavenisse wonende curatrice. Sinds 1 Januari 1934 was echter de curatrice niet meer in staat de verpleegkosten voor haar curan- dus te betalen. De direeteur van genoemd gesticht vroeg aan het gemeentebestuur van Stavenisse verdere betaling van de verpleeg kosten, waarop dat bestuur op advies van Ged. Staten van Zeeland aanraadde zich te Vrijdagmiddag had in een der zalen van het gebouw van het Provinciaal bestuur in Zeeland, de jaarlijksche bijeenkomst plaats, belegd door Ged. Staten, waarin gelegenheid bestaat om vraagstukken betreffende het ver- keer in den uitgebreidsten zin van het woord te bespreken. Ook nu waren vele belanghebhenden en be- langstellenden opgekomen en werden verwel- komd door den Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, die dleze vergadering presideerde. Spreker zeide, dat Ged. Staten zich wel eens hebben afgevraagd of zij ook dit jaar weder een bijeenkomst moesten beleggen, doch de groote opkomst bewijst, dat men er belang in blijft stellen. Spreker gaf een uitvoerige uiteenzetting welke wegsverbeteringen in 1935 zijn be- eindigd, welke onder handen waren en welke in 1936 zullen worden aarigevangen, zoowel wat betreft den rijks- als den provincialen waterstaat. Daaruit bleek, dat in 1935 voor 500.000 aan wegsverbetering is aanbesteed, waar dan nog bij komt de kosten van aankoop van gron den enz. 0.a. wees spr. er op, dat de voor naamste toegang tot de provincie, nl. de weg door den Katerspolder, thans zoo belangrijk verbeterd is. Verder memoreerde spr., dat ook aan de plannen voor overbrugging van de Zandkreek wordt voortgewerkt. Er is dus veel werk gedaan en voltooid en ook in 1936 zal men dat voortzetten, terwijl ook vele pol der- en waterschapsbesturen niet stil zitten. De bootdiensten. Het eerst stelde de VOORZITTER aan de orde de besprekingen over de bootdiensten en zeide benieuwd te zijn wat men daarover nog te zeggen zal hebben, want Ged. Staten mee- nen volkomen op de hoogte te zijn. Wat be treft de tarieven, vergete men niet, dat het rijk op de diensten op de Wester-Schelde reeds f 160.000 bijpast en dat 10 cent verlaging per persoon, reeds een nieuw tekort van 40.000 zou opleveren, als het aantal passagiers het- zelfde bleef. De heer VAN GOOR, vertegenwoordiger van de K.N.A.C., zeide te hopen, dat Ged. Sta ten met deze bijeenkomsten zullen doorgaan. Over de tarieven wil spr. niet veel zeggen. Maar gaame had men gezien, dat men alge meen de autotarieven had verminderd. Ge heel vrije overtocht zal wel een utopie blijken te zijn Spreker vraagt of men tienritten boek- jes voor auto's niet kan doen geldig zijn voor verschillende auto's van eenzelfden eigenaar. De heer A. TEN HOPE vertegenwoordiger van den B.B.N., meent te moeten blijven plei- ten voor geheele vrijstelling van de veergelden op deze bootdiensten. De heer LORIE bracht dank voor alles wat in 1935 in Zeeland voor de verbetering van het verkeer is gedaan, waarvoor vooral den hoofdingenieur een woord van dank toekomt. Spr. bracht een bezwaar naar voren over te weinig aansluiting van de Ooster-Schelde- diensten op den dienst der R.T.M., over de hooge passageprijzen voor automobielbestuur- ders en het verbod om in een auto te blijven bij op- en'afrijden van de booten. Nog maakte hij bezwaar tegen het uur van vertrek van de eerste boot Ter NeuzenHoe- dekenskerke, nl. te 6.40, dit moet z.i. vroeger zijn om de aansluiting te verzekeren te Goes, ook voor wielrijders De heer DE JONGE, directeur van den Wester-Schelde-dienst, zeide, dat juist op ver- zoek uit Zeeuwsch-Vlaanderen, het uur van de eerste boot verlaat is. Het is spr. niet bekend, dat ooit iemand den trein te Goes ge- mist heeft. De VOORZITTER zeide, dat behalve op de ferrybooten, het blijven zitten in de auto's uit veiligheidsoogpunt verboden is. Op een vraag van den vertegenwoordiger van Handelsbelangen te Goes, zegde de voor- zitter overweging toe van de mogelijkheid om retours op de booten langer dan een dag gel- dig te doen zijn en om ook gaande met een der diensten, met een anderen dienst te mogen terug komen. De heer DE BRUIJN, directeur van den Ooster-Schelde-dienst, gaf nog eenige toelich- ting over het aansluiten van de tram te Zie- rikzee. De heer HARTE, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen, wenschte zich voor tijdwinst te beperken, door te verwijzen naar de schrifte- ljjke mededeeling omtrent de hij de Kamer bestaande wenschen. Alleen meende hij nog ter sprake te moeten brengen verlaging van de tarieven voor de veerdiensten op de Wester-iSchelde. Hij is aan het Gedeputeerd College dankbaar, dat dit aanstonds bij de Regeering steun heeft ver- leend aan het streven der Kamer om verla ging der tarieven te verkrijgen. Dit versterkte de Kamer ook in haar overtuiging, deswege in de goede richting te gaan. Spreker heeft vroeger wel eens het gevoel gehad, toen herhaaldelijk werd aangedrongen op verbetering van den dienst en verlaging van tarieven, dat men in Zeeuwsch-Vlaan deren wel wat veeleischend, misschien wat vervelend werd. Na hetgeen zich omtrent den versnelden bruggenbouw heeft afgespeeld, nu gebleken is dat het automobielverkeer be zwaar heeft een in vergelijking met de tarie ven over de Wester-Schelde zeer gering offer te brengen ten behoeve der altijd te passeeren bruggen, die de veren over de rivieren die hen thans ook geld kosten en tijdverlies berokke- nen, blijkt echter, dat men in Zeeuwsch-Vlaan deren nog te bescheiden is geweest, want hier zijn de kosten altijd zeer hoog gebleven. De Minister van Waterstaat is thans bereid te bevorderen een gedeeltelijke verlaging. Het zal nu bij te voeren onderhandelingen de kwes tie worden van meer of minder. Spreker acht het daarom gewenscht onder de aandacht van Gedep. Staten te brengen, dat het beroep van den Minister op de 80 in het tekort. voor 1936 geraamd op 160.000 in dit verband fei- telijk niet aangaat. Die bijdrage is een offer, dat de Centrale Regeering na de oorlogsjaren, toen Zeeuwsch-Vlaanderen bedreigd werd met annexatie, gemeend heeJt uit uationaal-politiek oogpunt aan de bevolking van Zeeuwscb- Vlaanderen te moeten brengen, om deze dich- ter bij Nederland te trekken, en omdat de provincie niet bij machte was vol doende veer diensten te financiered Die bijdrage staat dus af zonder lijk. Het gaat thans om een bijdrage uit het sedert die tijden ingericht wegenfonds, waarin groote baten vloeien voor de wegen. De veerdiensten zijn een voortzetting van de wegen en het is dus niets meer dan billijik, dat een deel der opbrengsten van dat fonds wordt bestemd voor een beduidende verlaging van de tarieven op de veerdie/nsten, n>u de wegen over de groote rivieren in het centrum des lands geheel kosteloos zullen kunnen ge bruikt worden. In de Tweede Kamer is door een der spre kers aangevoerd, dat de bruggen tolvrij be- hoorden te zijn, omdat anders de lasten der tollen in het bijzonder zouden drukken op de in de nabijheid wonenden. Maar dat geldt dan toch zeker ook voor de Zeeuwen, die, als hij goed is geinformeerd, aan tarieven voor de bootdiensten een bedrag van 600.000 op- brengen, hetgeen toch in verband met hun aantal wel een beduidend percentage zal be- teekenen. De VOORZITTER merkt op, dat toch ook de tarieven van de Ooster-Schelde zou den behooren te worden verlaagd, dooh dat dit een zeer groot offer van de provincie zou vergen, omdat het Rijk daarin niet bijdraagt. De heer HARTE stemt het eerste toe. Zijn Kamer heeft de veren der Wester-Schelde ge noemd, omdat zij daarbij in de eerste plaats belang heeft en omdat het Rijk voor 3 der veren een bijdrage verleent. Hij is evenwel overtuigd, dat verlaging ook voor den dienst der Ooster-Schelde zou moeten gelden, doch ailes buiten bezwaar der provinciale finan- cien, aangezien de kosten dier verlaging uit het wegenfonds zouden moeten worden ge- dekt. Hij heeft getracht deswege argumenten aan de hand te doen, die bij de onderhande lingen met de Regeering van invloed z|uden kunnen zijn. Voorts beveelt hij aan, samenwerking tus schen bootdienst, zoo mogelrjk ook met de tramwegmaatsehappijen, voor het uitgeven van tweedaagsche vacantiekaarten hetgeen in het voomemen der spoorwegen schijnt te lig- gen op bepaalde dagen gedurende den aan- staanden zomer. Indien rechtstreeksche kaar- ten van uit Z.-Vlaanderen konden worden uit- gegeven, zoju dit vermoedelijk het reizen naar Holland bevorderen. Van de goedkoope trei- nen met eendaagsche retourkaarten die tot hiertoe enkele malen reden kon men van nit Zeeuwsch-Vlaanderen geen gebruik maketi, wegens gebrek van aansluiting daarop, zoowel des morgens als des avonds. De VOORZITTER zeide overweging toe. De heer COLLOT d'ESCURY besprak de moeilijkheid van het feit, dat de laatste boot van Hansweert naar Walsoorden reeds te 8 uur vertrekt; dit maakt, dat vele automobi- listen via Antwerpen rijden, doch dit zal met de invoering van de reisbelasting op groote moeilijkheden stuiten. Een latere boot, bjjv. te 10 uur, zou ook voor West-Zeeluwsch-Vlaan- deren van groote beteekenis zijn. Spr. yer- wacht om 10 uur meer vervoer dan nu om 8 uur. De heer DE JONGE zeide, dat als men nog een boot wil hebben om 10 uur, dit zou mede brengen een geheel nieuwe eqhiipage, want den volgenden morgen moet ook al weer vroeg worden gevaren. Op een herhaalde vraag van den heer VAN GOOR over twee auto's van een eigenaar, zei de de heer De Jonge, dat te dien opzichte reel fraude is geschied en ook in de toekomst is te voorzien. De VOORZITTER onderschreef den wensch van den heer Van Goor, dat de nieuwe boot- havens bij Hansweert en Walsoorden er zoo spoedig mogelijk komen. De heer HARTE kwam met klem op, tegen vervroeging van de eerste boot uit Ter Neu zen naar Hoedekenskerke. Door zrjn Kamer is juist gevraagd dien dienst later te stellen, wegens het onaangename feit, dat men vroe ger, op een vroeg uur moetende vertrekkeo, zoo'n langen tijd te Goes moest wachten. Eh men zal toch, waar het hier aansluitende openbare vervoermiddelen betreft, geen reke ning kunnen houden met hen die den af- stand Hoedekenskerke-Goes op andere wijze willen afleggen, want dan zou men ook wel rekening moeten houden met eventueele ver zoeken van wandelaars. Het is juist een voordeel, dat men des mor gens niet lang moet wachten of wel de aan- sluitenden trein terstond krijgt. Het is reel onaangenamer, dat men, hetgeen's avonds het geval is, een uur op aansluiting moet wachten. De heer DE JONGE merkte op, dat daarin verandering komt. Veerdiensten. Inzake de veerdiensten waren maar enkele opmerkingen. Op een vraag naar de plannen voor een brug over het Zrjpe, kon de hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat mededeelen, dat het eerste rapport ter zake binnenkort zal verschijnen. Spoor- en tram wegen. De heer DE BROEKERT iuit Zierikzee wees op het groote belang van het blijven bestaan van de R.T.M.-lijnen op Schouwen, vooral ook voor het goederenvervoer. De heer M. LAERNOES, voorzitter van de afdeeling grootbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg, uitte zijn vreugde, dat de spoorwegen eindelijk ztjn overgegaan tot het opheffen van kleine halten en stations, waarvoor hij reeds jaren gepleit heeft. Ged. Staten moeten z.i. aandringen sneller op dezen weg voort te gaan. Landwegen. Naar aanleiding van vragen van den heer LORIE, van den A.N.WH., heeft de heer VAN LEEUWSN, de hoofdingenieur, verschil lende inlichtingen gegeven over de wegen. Zoo kon hij zeggen, dat er voor den weg

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6