ALGEMEEN NIE'JWS- EN ADVERTENTiEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het Mystarie van Gresfoid Hall. Gij voelt U slechts een half mensch No. 9430 MAANDAG 23 MAART 1936 76e Jaargang Binnenland Feuilleton TWEEDE BLAD Volg de M.S.S.-gewoonte Volg de M.S.S.-gewoonte, "Maak Schoon Schip" CO U RANT ft-<JW5^r7Urt54flCT»a*KW*«Jl EERSTE KAMEK. Vergadering van Vrijdag. Aan de orde is de begrooting van het depar- tement van Landbouw en Visscherij voor 1936. De heer de Marchant et d'Ansembourg (N.S.B.) klaagt over de houding tegenover de N. S. B. aangenomen door organisaties, inge- schakeld in bet crisissysteem. Spreker ge- waagt van te ver gaande splitsing van de be- drijven. Hij oefent nogmaals kritiek op de bekende margarine-advertenties. De beer Ruiter (R.-K.) zegt, dat door de exportmoeilijkheden de productie moet worden beperkt en in andere richting moet worden gcleid. Spreker schetst de moeilijkheden en bezwaren daarvan. Hij vraagt of het melk- vraagstuk niet anders moet worden gezien dan 3 maanden geleden. Spreker juicht de reorganisatie van den voorlichtingsdienst toe. Hij kpmt er tegen op, dat N.S.B.'ers in boe- renorganisaties onrust stoken en de leiders belasteren. Spreker oefent kritiek op het land- bouwprogram van de N.S.B. Minister Deckers verdedigt de Limburgsche iandbouwbank tegenover de aanvallen van den beer de Marchant et d'Ansembourg. Spr. schetst de bezwaren voor Nederland van het Duitsche Erbhof-stelsel. Door de wisselende buitenlandsche omstandigheden is egn vast omlijnd productie-stelsel niet mogelijk. Voor de kleine bedrijven wordt een dienst gevormd om van bedrijf tot bedrijf voorlichting te geven en steun te verleenen naar gelang van de oppervlakte van het bedrijf en het aan- tal stuks vee. De begrooting wordt na re- en dupliek zon- der hoofdelijke stemming aangenomen. Tegen de N.S.B. Aan de orde zijn de begrooting van Defen- sie voor 1936 c.a. en de wetsontwerpen inzake het defensiefonds. De heer Blomjous (R.-K.) vraagt in het licht der historie van den oorlog en van de gebeurtenissen der laatste weken, wat we zou- den moeten beginnen met een door sommigen voorgestane politioneele grenswacht. Spreker herinnert aan den in 1914 snel en duidelijk gedemonstreerden wil om onze onafhankelijk- heid te handhaven. Daarvoor heeft men ont- zag gehad. De radio-rede van Minister Colijn heeft ons volk gesterkt in de overtuiging; dat de regeering waakzaam is. Ook nu wenscht Nederland zijn onafhankelijkheid *en koloniale positie te behouden. ©pr. juicht het vormen van een defensie fonds toe en is verheugt, dat het over het al- gemeen zoo gudstig is ontvangen. Spr. wil zooveel mogelijk de weermiddelen hier te lands doenvervaardigen en vestigt de aandacht op het gewicht van de personeelskwestie. Hij hrengt hulde aan de bekwaamheid en werk- kracht onzer legerleiding. Gestemd wordt over de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1936. Zij wordt aange nomen met 33 tegen 5 stemmen. Tegen de N.S.B.de heeren Ter Haar, Van der Hoeven en de Gijselaar (C.-H.). Voortgezet wordt de behandeling van de defensiebegrooting. De heer De Savornin Lohman (C.-H.) prijst de eerlijkheid, waarmede de regeering bekent, dat het met onze weermacht niet in orde is. Spr. ontkent, dat de geest in het leger en op de vloot niet in orde zou zijn, nu defaitistische elementen zijn verwijderd. Spr. huldigt offi- cieren en bemanning der K 18, doch merkt op dat men zich nu niet tot het toejuichen moet bepalen. Vele gebeurtenissen der laatste jaren in het buitenland zijn te voorzien geweest. INKRIMPING VAN BINNEN LANDSCHE K. L. M.-LUNEN. Naar de N. R. Crt. verneemt., heeft de K. L. M. besloten om bij den aanvang van het a.s. zomerseizoen de binnenlandsche lucht- iijnen Amsterdam—RotterdamEindhoven en AmsterdamTwente niet verder te exploi- teeren. Deze maatregel is noodzakelijk geworden Naar het Engelsch van SIR WILLIAM MAGNAY (Nadruk verboden.) 6) Vervolg. In de Hall, waar een collectie opgeizette vcgels en visschen het geheeil een spartief aan- men gaven, kwaim Marion hen tegemoet. „Ha, daar .is ze," riep Ardher, terwijl vader- lijke trots zijn gewoonlijk stugge manieren venzachtte. ,,Lieve Marion, dit is je neef Richard." Het meisje kwam kalm en met een zekere waardigheid, welke toaar eigen scheen te zijn, naderbij en stak haar hand uit. Toen Richard deze aannam, keek hij haar recht in de oogen, die zijn blik rustig beantwoord'denZij waren donkerblaurw, in overeenstemmiing met haar donkere gelaatskleur en ziwart haar en haar figuur, dat zich ander een japon van gedekte kleuiren afteekenlde, was goed; alles bijeen- genoanen een knap meisje. Toen Richard's blik op haar gezicht vi-el, werd zijn aandacht getrokken door het fon- toeien van een mooie, losse diamant, het eenig sieraad dat zij droeg. De steen was zoo zui- ver, dat hij er geheel door gboeid werd: de tegenstelling tot de eenvoudige japon had iets uitdagemds, blijkbaar was het een juweel van groote waarde; het scheen de draagster ervan macht en waardigheid te verrleenen, te ver- heffen boven haar landelijke omgeving. Hit flifcslte door zijn brein, toen zij, over koetjes en kalfjes pratend, een gezellig huis- kamer binnentraden, laag van verdieping, een echte kamer zooals men op het pQatte land in verband met enkele noodzakelijke bezuini- gingen. In verband hiermee zal ook eenig personeel moeten worden ontslagen. In de eerste plaats op de vliegvelden te Eindhoven en Twente en verder, naar verluidt zal ook nog wel aan eenig meerder personeel den j dienst worden opgezegd. De K. L. M. zoekt voorts naar verschillende mogelijkheden tot verdere bezuiniging. Deze bezuinigingen zijn vooral noodzakelijk gewor den door een sterk achteruitloopen van het passagiersvervoer op verschillende luchtlijnen van de K. L. M. Vooral in de tweede helft van 1935. Een uitzondering mogen genoemd wor den de lijnen op Indie en op Scandinavie. Een merkwaardigheid is ook nog, dat het voor al het Nederlandsche publiek is, dat minder van de vliegmachines is gaan gebruik maken. In totaal werd op een gegeven oogenblik een achteruitgang genoemd van 40 tot 45 pet. van de Nederlanders, terwijl op de lijn Amsterdam Londen op een gegeven oogenblik bovendien een achteruitgang van ongeveer 30 tot 25 pet. van de Engelsche reizigers zou zijn geconsta- teerd. Dit laatste is niet te wijten aan 't felt, dat twee Engelsche Mijen onlangs diensten begonnen van Londen over Amsterdam naar Scandinavie, want deze Engelsche vlieg machines vliegen nog wel haast leeg. Hoe dan d,e achteruitgang te verklaren Er wordt veelal gezegd, dat het een terug- slag is op de ongevallen, die in de eerste helft van 1935 bij de K. L. M.-diensten zijn voor- gckomen en die een deel van het Nederland sche publiek blijkbaar minder „air-minded" hebben gemaakt. De reactie erop schijnt slechts langzaam te zijn begonnen, maar nogal lang te hebben doorgewerkt en een bekende K. L. M.-vlieger zeide tot ons: De Nederlan ders zijn ons het meest ontrouw geworden; het komt ons piloten voor, dat dit een ver- traagde reactie is op den tegenslag van ver- leden jaar. Er zijn daarentegen ook personen in de luchtvaart die meer geneigd zijn te ge- looven, dat ook de crisis in het zakenleven een groote rol speelt in de vermindering van het passagiersvervoer. Er zijn gelukkig ook symptomen, die er op wijzen, dat een langzaam herstel niet uitge- sloten is. Op bepaalde lijnen is dat herstel zich blijk- j baar reeds aan het voltrekken. Bovendien wijzen de statistieken er het publiek op, dat vliegen met de K. L. M. zoo veilig is, als men j zich maar denken kan. De belangstelling voor de luchtvaart op zichzelf schijnt bovendien j niet geleden te hebben, gezien de buitenge- wone toeneming van het bezoek aan de lucht- havens, dat zich in verhouding tot andere jaren tot aan het einde van 1935 heeft gehandhaafd. Van andere zijde verneemt de N. R. Crt.: De K. L. M. is in onderhandeling getreden met de betrokken gemeenten van de vliegvel den Twente en Welschap bij Eindhoven over een dubbeldaagschen dienst gedurende de drie zomermaanden. Onderhandeld wordt over de vraag, of het niet op den weg van deze ge meenten ligt in de exploitatiekosten van deze beide lijnen te gemoet te komen. Met Groningen is reeds overeenstemming bereikt en ook staat reeds vast, dat de lijn op Zeeland verlengd zal worden naar Knocke- Zoute in Belgie. De beslissing inzake Twente en Eindhoven zal niet lang meer op zich laten wachten. INNING ONBETWISTE VORDERINGEN. Bezwaren tegen het wetsontvverp Nadeelen overtreffen de voor- deelen. Versclhenen is het verslag van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer aver het wetsonbwerp tot het treffen van maatregelen tot vergemak- kelijking van inning van onbetwiste geldvor- deringen. De commissie vraagt zich aller- eerst af, of aan een dergelijke regeling be- hoefte bestaat. Tot op zekere hoogte heeft zij deze vraag bevestigend beantwoord. Zij vestigt er even- wel terstond reeds, de aandacht op, dat het ontwerp niet zoozeer de inning »elf als wel ziet, met groote kasten met zeldzaam porse- lein en antiek zilver, geurend van versche bloemen; het ouderwetsche meulbilair, vormde wel een contract met de modeme vleugel— piano, die ziwart en glimmend, onimddellijk op- viel. Archer was tegellij'kertijd binnengekomen en ging daarna weder weg zonder een woond van verontschulidigingDe omgeving, het stempeil van ouderwetsch comfort en aantrek- kelijkheid, gaf Richard een nieuwe gewaar- wordirug; het huiis was niet voornaam en toch maak'te het den indruk van welvarende rust en behagelijkheid. Niets zag er versleten uit, zelfs niet tengevolge van lang gebruik. Maar de opvallenlde persoonlijkheid van de jongedame, die hem gezelschap hield, gaf Richard maar weinig gelegenheid om het huis en de mrichtinig ervan op te nemen. Wat haar karakter ook zijn mocht, zij was in ieder ge- vaJl niet iemand, die men licht over het hoofd zou zien. Bepaald rnooi was ze niet; dat moest hij bij nadere beschouwing toegeven; de mondhneken waren eenigsizins neergetrokken, hetgeen het gelaat iets terugstootends gaf. Verder waren de wenkbrauwen te scherp ge- teekend, terwijl de oogen een versluierd vrij- postige uitdrukking bezaten, iets rusteloos, iets ontefvredens, wa't een prikkelbaren aard verried. Overigens was het een knap gezicht, naar het oordeel der meeste mannen zelfs op- vallenld knap, en haar manieren droegen een stempel van waardigheid. „Bent u al op de Hall geweest?" vroeg zij. Haar stem kionk diep en rustig. Zelfbeheer- sching scheen haar geheele optreden te ken- merken. ,,Nog niet. Maar ik heb het in de verte zien liggen." Marian glimlaohte even. „Een mooi bezit", merkte zij terloops op. ..Heel mooi; en vaor mij des te aantrekke- lijker, omdat het zoo geheel iets anders is dan ik gewend ben." ,,Tn Nieuiw Zeeland? Heeft u daar uw ge heele leven doorgebracht?" het verkrijgen van een executorialen titel be- treft. Voor de praktijk is het ongetwijfeid in de e:rste plaats van belang dat de kesten van de kantongerechtprocedure verlaagd worden. Naast het kostenbezwaar acht de com missie echter aan den tegenwoordigen toe- stand geenerlei emstig beizwaar verbonden al- thans voor zoover het onbetwiste geldvorde- ringen betreft. De commissie is niet blind voor de gevaren, welke uit een toeneming van het aantal exe- cuties als gevolg van de vergemakkelijking van het verkrijgen van een executorialen titel zullen kunnen voortvloeien. Zij meent, dat een veibetering in het voorgestelde zou kun nen worden bereikt door vermindering der kosten en door eenvoudige toewijzing van het onbetwiste gedeelte eener vordering. Beide verbeteringen zijn echter evenzeer bereikbaar zonder het bestaande systeem van procedee- ren in burgerlijke zaken te verlaten. De commissie is niet cvertuigd dat het aan- beveling verdient de re< Juest-procedure, die tot dusver tot speciale gebieden beperkt was, thans vrijwel over de geheele lijn te gaan invoerem. In ieder geval zou dan ook, wordt het ont werp tot wet verheven, een belangrijke be- perking van haar werkingsfeer wenschelijk zijn, namelijk door een beperking tot vorde- ringen ter zake van de nakoming eener over- eenkomst en dan nog slechts voorzoover het kantongerecht-procedure betreft. De commissie meent de aandacht te moe ten vestigen op de financieele gevolgen voor den staat. Aan zegel en registratierechten zal de schatkist ten minste ,f 100.000 per jaar derven en voorts zal ook de opbrengst der griffierechten door het vervallen van de grossen afnemen. Hiertegenover zullen de uitgaven door uitbreddinig van griffiepersoneel' zeker stijgen. De commissie komt tot de conclusie, dat de nadeelen van dit voorgestelde steisel de voor- deelen overtreffen en dat de voordeclen ervan op eenvoudiger wijize met behoud van het bestaande systeem kunnen worden verkregen. Zij geeft dan ook in overweging, een bepa- ling op te nemen, welke het den rechter moge lijk maakt het onbetwiste gedeelte eener vor dering onder zekere waarborgen dadelijk toe te wijzen en voorts de tarieven van de ge- rechtskosten in kantongerechtsprocedures, al- thans voor een gedeelte der tot zijn compe tence behoorende vorderingen, b.v. beneden f 100, izoover te verlagen als met het oog op den financieelen toestand van het rijk en van de deurwaarders verantwoord is. Mocht een dergelijke regeling tot stand komen, dan zou de commissie de regeling van het gemachtigden-salaris in kantongerechts- zaken tevens beter v/illei rege-len. VRIJWILLJG VERBLIJF IN WGRKELIJKEN DIENST. De Minister van Defensie heeft een rege ling vasitgesteld amtrent vrijwil'lig verb'lijf in werkelijken dienst, welke regeling een dezer dagen in de legerorders zal Verschijnen. Deze regeling maakt de corpscommandanten be- voegd om dienstplichtigen, grootverlofgan- gers, gelegenheid te geven vrijwillig in wer kelijken dienst te komen voor zoover zij an- deren, die lieVer naar huis willen, kunnen vervangen. Deze maatregel geldt zoowel voor onderofficieren en korporaals, als voor soldaten. De vrijwillig opkomenden moeten evenlang in werkelijken dienst blijven als de anderen, die zij vervangen, zouden moeten blijven. Hoelang dit zal zijn, is uit den aard der zaak niet bekend. Daar de verlenging van den werkelijken dienst voorloopig is beperkt tot de infanterie en de wielrijders, geldt de be- doelde gelegenheid voorhands ook alleen voor de daartoe behoorende dienstplichtigen. Zij, die vrijwillig onder de wapenen zouden willen komen, behooren zich schniftelijk te wenden tot hun corpscommandant. GEEN UITHEER1NG UIT WErAlOOZEN- KASSEN. Destijds is een regeling getroffen inzake uitkeerinig uit de werkloozenkas aan arbei- ders, die grond in eigendom of huur hebben. Inmiddels is in de regeling, welke te dezen aanzien voor de werkloozenkassen der land- ,,TOt een maand geleden." Zooals ik het mijne grootendeels in Gree- ford heb doorgebracht. Een wrevelige trek verschean ap haar gelaat. ,,Uw leven was ten- mins'te vrijer en minder eentonig dan het hier zou zijn geweest." ,,Maar", voerde zij aan. ,,men moet ergens wonen, en dit lijkt mij een verrukkelijk deel van het land." ,,Het is saai, doodelijk saai. Kumt u zich dat niet voors'tellen Al kon Richard dat ook, dan onthield hij zich ervan het te zeggen. ,,Vergeleken bij de plaatsen, waar ik in het buitenland geweest ben, lijkt me dit een ddchtbevolkte streek, dat verzeker ik U. Ik gel oof dat het leven hier mij best zal aan- staan." „0 ja", hemam zij, weer vervallend in haar vorigen toon van vervelinig; ,,het zal u hier zeker bevallen. U kunt heerlijk visschen en jagen; daarbij komt, dat iemand als u vrij is om weg te gaan, als u het hier te saai zou vinden." Daarop veranderde zij plotseling van ondeirwerp met een al'ledaagsche vraaig. ,,Is u van plan lang te blijven?" ,,Dat weet ik nog niet. Uw vader vertelde mij dat er op het goed veel te doen is, hij is van plan met mij rond te gaan en mij aan te wij zen, wat er zooal te verrichten is. Natuurlijk kan ik er niet aan denken mijn tenten in de eerste zes maanden op de Hall op te slaan zelfs al was ik dat van plan." Marion gaf knikkend te kennen, dat zij dit begreep. ,,Ik weet dat vader hoopt dat u zoo- lanig hier zult komen totdat u zich voorgoed vestigt. Het zou erg prettig zijn als dat ge- beuide." „Ik zou het heerlijk vinden," antwoordde hij. ,,Maar ik zou niet graag misbruik maken van de gastVrijheid van uw vader." ,,Daa.r behoeft u met bang voor te zijn. Ik weet dat vader heel verlangehd is u in uwe nieuwe omgeving op uw gemak te brengen en u het gevoel krijgt alsof u uw geheele leven in Gresford had gewoond." arbeiders geldt, een wijiziging gekomen, ter wijl de minister van sociale zaken het thans nocdig acht voor de leden van andere werk loozenkassen dan die der landarbeiders een overeenkomstige regeling in te voeren. Door genoemden minister is thans het vol- gende bepaald: Leden van werkloozenkassen, voorzoover niet aangesloten bij een werkloozenkas van land-, turn- of veenarbeiders, die een grootere oppervlakte grond voor eigen rekening in ge bruik hefhben dan een door mij (minister van sociale zaken) voor elke gemeente is vast- gesteld, mogen bij werkloosheid geen uitkee- ring uit de werkloozenkas ontvangen. De hierbedoelde oppervlakte is per gemeente nader aangegeven. DE JAMBOREE. De jamboree-cammissie meldt: Nu de gun- stige beslissing in de gemeenteraadszitting van Bloemenldaal is gevallen, is Vrijdag de acte van oprichting van de stichting Wereld- jamboree 1937 voor een notaris verleden en is inmiddels daarop de Kon. goedkeuring ge- vraagd. De uitgifte van een specialen jam- boreepostzegel, waartoe de regeering toestem- ming heeft verleend, acht de commissie voor Nederland van groote internationale betee- kenis. TEGEN DE REISBELASTING. De Kamer van Koophandel te Maastricht verklaart er zich tegen. Donderdagavond heeft de Kamer van Koop handel te Maastricht een speciale vergadering gehouden, waar men het wetsontwerp inzake de reisbelastmg besproken heeft. Gebleken is dat de grootst mcigelijke meerderheid van de leden er overwegende bezwaren tegen had. Een van de leden van de grootindustrie legde er den nadruk op, dat de belasting de zakenred- zen insluit en dus een nieuwen last legt op het bedrijfsleven; dat het ontwerp geen reke ning boudt met cultureele en wetenschappe- lrjke beiangen, en bovendien een speciale be lasting legt op de grensbevolking, die er waar- lijk niet z66 florisant voorstaat. Ook werd de belasting te hooig geacht. In een huisgezm, dat meer dan 3500 m- komen heeft van ieder lid boven 17 jaar 10 per jaar te Veriangen, werd algemeen te veel gevonden. Ook voor een arbeidersgezin werd een nieuwe belasting van 0,50 per persoon in deze tijdsomstandigheden een drukkende belasting geacht. Ook werklcozen en minver- mogenden hebben familierelaties aan gene zijde van de grens of behoefte aan de vrije natuur ginds, terwijl vele zakenlieden in Bel gie connecties hebben. Men maakte zich daar bij hoegenaamd geen illusies dat de eigen mid- denstand er van zal profiteeren. De Kamer van Koophandel besloot de uit- gesproken bezwaren ter kennis van de Staten Generaal te brengen. Request K. v. K. v. Oostelijk N.-Brabant. In een uitvoerig request aan de Tweede Kamer heeft de Kamer van Koophandel voor Oostelijk Noord-Brabant tegen de voorgeno- men reisbelastmg een aantal bez\yaren ont- wikkeld, die zich voomamelijk hier in het Zuiden zul'len doen gelden. Van ouds toch staan de zuidelijke provincies m een inten- sief zakelijk verkeer met Belgie. Een reis belastmg zou zwaar op het industrie- en han- delsleven drukken, te meer daar verschil lende zaken in deze omgeving filialen in Bel gie bezitten. Adres A.N.W.B. Ook de 'Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. heeft in een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer zijn bezwaren tegen de voorgestelde reiSbelastinig uiteengezet. Aangaande het ar gument, dat reiizen in sommige landen zeer goedkoop is, zegt de Bond, dat men den Nederlanders in deze donkere tijden dit licht- punt wel mag gunnen. Adressant wijst op die nadeelen voor het toerisme, op de moei lijkheden van het grensverkeer en op onbillijk- heid tegenover hier wonende vreemdelingen, die belasting moeten betalen om hun eigen land te bezoeken. De Bond verzoekt tenslotte verwerping van het adres. Deze woorden, op zichzelf reeds getuigend van sympathie, gingen vergezeld van een veel- zeggenden blik van belangstelling, waarvoor Richard niet ontoegankelijk was. ,,Ik ben er van overtuigd, dat als ik hier niet meer vandaan zou willen, dit te danken zal zijn aan u en uw vader", antwoordde hij erkentelijk. Archer kwam binnen en deelde mede, dat de lunch gereed was. Juiist toen zij plaats namen, werd Sir Percy Brayshaw aangediend. Richard meende te be- merken, dat een schaduw van wrevel over Archers gezicht trok, en een half onderdrukte uitroep ontsnapt aan zijn lippen, terwijl hij ops tend om zijn bezoeker te ontvangen, dien hij even daarna mee naar binnen bracht. ,,Dank je, Cardon, ik kan niet blijven; wij hebben voor een massa dingen te zorgen voor onze gasten komen", riep hij, toen hij nader bij kwam om een hand te geven aan Marion en Richard, dien Archer zonder omwegen aan hem voorstelde. „Ik kwam even aanloopen, toen ik hoorde, dat meneer Cardon bij je logeert om te zeg gen, dat, nu je vanavond bij ons dineert, wij natuurlijk ook op zijne komsit rekenen." [Hij wendde zich om en zei tot Richard: ,,U moet komen am vanavond met uw huis ken nis te maken", zei hij, beminnelijk glimlachend. ,,Het zal ons een groot genoegen doen u op de Hall te ontvangen." Richard aarzelde. „U is heel vriendelijk, Sir Percy", antwoordde hij, maar ik denk niet dat ik vanavond zal komen. U 'hebt niet op mij gerekend en Sir Percy stak zijn hand op bij wijze van protest. ,,Beste meneer Cardon, am die reden behoeft u niet te weigeren. Ons gezelschap is vblstrekt niet voltalliig; integendee!l, wij heb ben er gVaag nog een gast bij. Ik heb", zei hij, zich tot Arch-r wendend, ,,een vriend van Flordon gevraagd, van wien i'k hoorde dat hij in den „Drakenkop" logeert. Om hem een dame te bezorgen, moet ik een van die meis- jes van de Pastorie inviteeren en fatsoens- en meestal juist op Zondag. Als gevolg daarvan staat Ge 's Zondagsmorgens laat op, zonder lust de voor dien ontspannings- dag gemaakte plannen te volvoeien. Ge hangt lusteloos van de eene stoel in de andere. Gij voelt U slap en landerig. Ge vindt dat Ge er veel ouder uitziet dan Ge zijt. En Gij beseft niet, dat Gij dit alles te wijten hebt aan Uw eigen zorgeloosheid. want Gij hebt niet begrepen, dat in Uw spdsver- terings-organen, door Uw drukke weektaak on- verbruikte resten achterblijven, die Uw bloed verontreinigen, Uw maag bederven, Uw eetlust verminderen en U dat algeheele drukkende, slappe gevoel van moeheid en lusteloosheid bezorgen. door op geregelde tijden, elken Vrijdag en elken Zaterdag v66r het naar bed gaan de M.S.S.-Cachets te nemen, die ge6n prikke- lende en dus schadelijke uitwerking op Uw ingewanden hebben, maar die geleidelijk en onmerkbaar de vergiftigende afval-stof- fen verwijderen, die Uw gestel bezwaren. Ge zult dan geheel en al opfrisschen en Ge zult van een half mensch een heel mensch worden en van Uw Zondag weer genieten. M.S.S.-cachets (ook wel genaamd Laxeei- Akkertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokerijes. De samenstelhng is echier van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms geen voorraad mocht hebber., viaag hem dan ze even voor U i te willen bes'ellen. Ze kosten per 12 stuks 60 cent. (Ing. Med.) DE NEDERLANDSCHE VLAG OP NED. OORLOGSSCHEPEN. Het Tweede Kamerlid Schaepman heeft aan den minister van kolonien, voorzitter van den raad van ministers de volgende vragen ge stel d: Is het juist, dat aan boord van Hr. Ms. kruiser Sumatra en ook aan b&ord van andere schepen der Koninklijke Marine bij de over- dracht van het commando over de vloot te Soerabaja in plants van de Nederlandsche vlag een vlag Oranje-Blanje-Bleu geheschen was? Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, wil de minister dan maatregelen treffen, dat aan boord van Nederlandsche oorlogsschepen geen andere dan de Nederland sche vlag geheschen wordt? UITVOER ZEEKREEFTEN ENZ. NAAR FRANKRIJK. De ministerieele beschikking tot regeling van den uitvoer van zeekreeften, langousten en ongepelde garnalen naar Frankrijk is met ingang van 14 dezer ingetrokken ten aanzien van ongepelde garnalen. HET ORGEL VOOR DE A.V.R.O. Een antwoord van den Klokken- en Orgelraad. Het moderamen van den Nederlandschen Klokken- en Orgelraad verzoekt ons het vol gende stukje op te nemen in antwoord op de repliek van den A.V.R.O. ,,De formuleering van de feiten in het ant woord van den A.V.R.O. lijkt ons op essen- tieele punten niet juist. Er wordt gesproken van een aanvankelijke opdracht aan „den Nederlandschen orgellbouw", en van een firma, die dezen hier zou vertegenwoordigen. In wer- kelijklheid bestaat er echter geen organisatie van den Nederlandschen orgellbouw. doch wel bestaan er ongeveer 35 zelfstandige orgelbou- wers, die elkaar geduchte Concurrentie aan- halve vragen wij liever beide meisjes dan eene." Aroher knikte, maar hij scheen van dit laatste niet veel notitie te nemen. „Bedoelt u kapitein Wilson?" „Juist, kent u hem?" „Ik kwam hem toevallig tegen, toen hij er op uit was met de jachthonden." „U hebt mij niet verteld dat hij in den ,,Drakenkop" was." ,,Ik wist niet, dat hij een vriend van ma- joor Flordon was", luidde het tamelijk ibitse beseheid van Archer. Juist, maar .een man van stand en bescha- ving daar moeten wij zooveel mogelijk he- slag op leggen in een eenzaam oord ails dit is. Nu, tQt ziens. Ik verwacht u vanavond zonder mankeeren, meneer Cardon." En met een glimlach van verstandhouding, ging hij haastig weg. „Ik hoop, dat je je niet in een of ander op- zicht in je vrijheid belemmerd zult voelen, Richard", zei Archer eenigsizins scherp, toen zij gingen zitten. ,,Je moet precies doen wat je wilt, zoolang je bij ons bent. Het is heele- maal niet noodig dat je vanavond gaat als je er geen lust in hebt." „Och, ik vind het wel aardig", antwoordde Richard, ,,als tenminste Sir Percy mij niet vraagt omdat hij denkt, dat hij het moeilijk kan latein. (Hij was heel vriendelijk en ik ge- loof niet, dat ik met goed fatsoen weigeren kon." „Net zooals je wilt, beste kerel", hemam Archer en men veranderde toen van onder- werp. Maar Richard vroeg zich telkens af, waar- om zijn neef er blijklbaar zoo tegen was ge weest dat hij dien avond op de Hall ging di- neeren. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5