ALGEMEEN KIEUWS- EN ADVERTENTIE8LAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN brisker? U een pretfigen Zondag m No. 9429 VRIJDAG 20 MAART 1936 76e Jaargang Binnenland Buitenland. TWEEDE BLAD herberekening pensioenen. Volg de M.S.S.-gewoonte TER NEUZENSCHE COURANT DE FILM VAN DE K XVIII DRAAIT VOOR DE KONINGIN EN DE PRINSES. H. M. de Koningin heeft Woensdag, in gezel- schap van Prinses Juliana en van de Groot- Hertogin van Oldenburg, -_en bezoek gebracbt aan bet Capitoltheater te 's Hage, waar de vorstelijke bzeoekers een voorstelling in be- sloten kring bijwoonden van de K XVIII-film. De heer B. D. Ochse, directeur van de filmafdeelmg der N.V. Polygoon te Haarlem, die de montage van de film van de reis der K XVHI, welke door luitenant ter zee Wijte- ma is opgenomen verricbtte, is door H. M. de Koningin benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. EERSTE KAMER Vergadering van Woensdag. De behanaeling van de Waterstaatabegroo- ting wordt voortgezet. De beer de la Bella (s.-d.) vraagt een einde te maken aan bet groote aantal overuren in de mijnindustrie. Verder vraagt bij hoe het staat met de ratificatie van de conventie der beperktng van den arbeidstijd in de mijnen. Spr. critiseert den te kleinen opzet van bet werkfonds, waardoor de outillage anvol- doende is. Ook meent bij, dat te veel in werk- verschaffing wordt uitgevoerd, dat daaronder niet behoort Dit is o.m. het geval bij onder- houdswerken. De heer de Savomin Lohman (cbr. hist.) pleitte eveneens voor betere waterstaatkun- dige toestanden m West-Brabant. Minister Van Lidt de Jeude wees erop, dat groote werken van waterstaatkundigen aard uibvoerige bestudeering vereischen. Het einde der studie betreffende West-Brabant nadert snel en dan zal spr. zijn belangstelling d!oen bl jpken. Deze laatste geldt ook andere groote werken. De lijn tusschen werkverschaffing en werk- verruiming is niet altijd even goed te trekken. STERKE GOUDAANWAS BIJ DE NED. BANK. Ben aanzienlrjke toeneming van den goud- voorraad, welke met 16,4 millioen steeg, wordt getoond door den jongsten weekstaat van de Nederlandscbe Bank per 16 dezer. Door deze vermeerdering, welke voornatnelijk uit Frankrijk afkomstig is, stijgt de totale goud- en zilvervoorraad tot f 716.3 millioen en de dekking door edelmetaal van de direct opeischbare verpliehtingen tot 80.2 tegen de vorige week 79.7 Aan de creditzijde valt op de aanzienlijke 5JiiliPna 20 millioen der rekening- courantsaldi van anderen. DE SPELLING. In de Eerste Kamer heeft Minister Slote- maker de Bruine medegedeeld, dat bij nog eens zal overwegen of het mogelijk is een wettelijke regeling inzake de spelling voor te stellen. LANDGOEDEREN VERKOCHT VAN VVIJLEN PRINS HENDRIK. De rijksstadhouder van Mecklenburg, Lii- beck F. Hildebrandt, is als voorzitter van de Friedrich-Heinrich Landstichtung, tevens han- delende als vertegenwoordiger van sir Henry Deterding, eigenaar geworden voor 1.050.000 RjM. van twee landgoederen van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, n.l. Dobbin en Zietlitz nabij Krakow am See in Mecklen burg, welke landgoederen Dinsdag onder groote belangstelling op een vrijwillige open- bare verkooping, aan den meestbiedende wer- den verkoclit. HET A.V.R.O.-ORGEL. Naar aanleiding van de publicatie van den Nederlandschen Klokken- en Orgelraad over het A.V.R.O.-orgel, schrijft de A.VJR.O. het volgende: „In Uw blad is een publicatie verschenen van den Klokken- en Orgelraad. In deze publicatie wordt gepoogd de publieke meening tot bondgenoot, te krijgen, teneinide de op- dracbt van een orgel in eigen land te houden. De A.VjR.O. drukt baar verontwaardiging over deze publicatie uit, omdat de K. en O - raad, wetende, dat de order voor het orgel aan de Nederlandsche industrie is gegeven, het desondanks voorstelt, als zou deze order nog moeten worden verstrekt. De Nederlandsche orgelbouwers hadden de order. De vertegen woordiger der Nederlandsche orge.1 Industrie, die van de A.V.R.O. deze mooie order en haar vertrouwen ontving, heeft dat vertrouwen beschaama. Deze firma "heeft haar plichten op allerhande wijzen verzaakt en zij zag zich uiteindeiyk door een faillissement van de nood- zaak tot oplevering der bestelling ontslagen. Zeer tot scliade van de A.V.R.O. De A.V.R.O. bleef met half afgewerkte ongels zitten; zij is er met veel moeite in geslaagd een groote Engelsche firma te vinden, die den faillieten boedel van den Nederlandschen orgelbouwer voor wat de A.VjR.O. toetreft zal be- proeven te redden. De K. en O.-raad wist en weet dit alles. De publicatie heeft dus het oogmerk de A.V.R.O. in een verkeerd licht te plaatsen, haar schade te berokkenen en is dus boosaardig". De commissie voor georganiseerd overleg voor het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs heeft beraadslaagd over het ont- werp van wet tot herberekening van pensioe nen van burgerlijke en militaire ambtenaren. Hierbjj bleek, dat de in de commissie ver- tegenwoordigende organisaties van oordeel waren dat de pensioenen zoolang mogelijk on- aantastbaar dienen te blijven en dat het tijd- stip voor een regularisatie van d'e pensioenen nog niet is aangebroken. Mocht niettemin het ontwerp tot wet worden verheven, dan dienen de lage invaliditeitspensioenen gesau- veerd te worden. DE OPHEFFING VAN HET NATIONALE CRISISCOMIT6. Het bestuur van de Nederlandsche vereeni- ging voor armenzorg en weldadigheid heeft thans aan den Minister van Binnenlandsche Zaken advies uitgebracht over de maatrege- len, welke in verband met de aanstaande opheffing van het Nationale Crisiscomitd .zullen moeten worden gmomen. Naar v.-'' vernemen, is de strekking van dit advies in groote lijn en als volgt: De arbeid van het Nationale Crisiscomite wordt, voorzoover den zgn. A-steun betreft onderscheiden in drie deelen, n.l. steun in natura, credietsteun en eenmalige ondersteu- ning in geld. Wat betreft den steun in natura wordt ge- oordeeld, dat deze meer en meer het karakter is gaan aannemen van gewone armenzorg, en daarom wordt geadviseerd, dezen vorm van steunverleening voortaan weer geheel aan de normale organen van kerkelijke, particuliere en burgerlijke armenzorg over te laten. Ten aanzien van den credietsteun wijst het bestuur der vereeniging op de oprichting van de borgstellingsfondsen voor den midden- stand. In deze fondsen ziet het bestuur de aangewezen instellingen om dit gedeelte van het werk over te nemen. Om een aaneenslui- tend net van borgstellingsfondsen over het geheele land te verkrijgen, wordt aangeraden de fondsen niet plaatselijk op te richten, maar op den grondslag van de distrdcten der Ea rners van Koophanidel te organiseeren. Tenslotte wordt behand'eld de eenmalige ondersteuning in geld. Het betreft hier de verstrekking van giften ineens, teneinde in ibijzondere gevallen hulp te bieden, welke er op gericht is, de zelfstandigheid van den be- hoeftige te doen behouden of te herstellen. Op dit gedeelte van het terrein kan aldus het advies na de opheffing van het Natio nale Crisiscomitd een speciale voorziening vooralsnog niet worden gemist. Het wordt daarom gewenscht geacht, dat in alle plaat sen, in welke de behoefte daaraan wordt ge- voeld, zullen worden opgericht „commissies van samenwerking voor bijzondere nooden", Deze commissies zullen tot tadk hebben een band te leggen tusschen de ondersteunen- de lichamen ter plaatse teneinde gevallen, als hier bedoeld, door onderlinge samenwerking zoo mogelijk tot een oplossing te brengen. Of de commissies over een eigen kas zullen be- schikken, en zoo ja, hoe de daartoe noodige middelen worden verkregen, zal plaatselijk moeten worden uitgemaakt. Daar het in vele gemeenten niet altijd moge lijk zal zijn, het voile bedrag, noodig voor de leniging van deze bijzondere nooden, bijeen te brengen, wordt het voorts noodzakelijk ge acht, een nationaal fonds voor bijzondere nooden op te richten, waaruit de commissies van samenwerking zoo noodig eenigen aan- vullenden steun zullen kunnen verkrijgen. Dit centrale lichaam zal, naar het zich laat aan zien, met betrekkelijk beperkte middelen kun nen arbeiden, welke het uit giften en geregel- de bijdragen zal moeten trachten bijeen te krijgen. Te verwachten valt, dat, indien de begin- selen van dit advies worden uitgewerkt, de werkzaamheden van de huidige A-comitd's geleidelijk door verschillende organen zullen worden overgenomen. De minister van bin nenlandsche zaken zal thans spoedig aan de gemeentebesturen de noodige aanwijzingen geven omtrent hetgeen na 1 Mei a.s., den opheffingsdatum van het Nationale Crisis- comitd, zal moeten geschieden. JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK. ,,De toekomst van een volk", zoo schrijft Di. H. Colijn, Minister-President, in het laat ste nummer van „Raad en Daad", „wordt, van den menschelijken kant gezien, bepaald door de waarde van hen, die thans de jeugd uitimaken. Een jeugd, die het vertrouwen in zichzelf verliest, die zelfs een schemering van hoop zou moeten missen, levert straks een volk, dat niet meer in staat zal zijn zijn plaats te midden der natien te handhaven. Daarom alleen reeds verdienen de pogingen om de werklooze jeugd de helpende hand te bieden, om haar voor wanhoop te behoeden, ons aller belangstelling en ieders steun". Op 23 Maart a.s. organiseert de Centrale voor Werkloozenzorg, dank zij de welwillende medewerking van den N.C.R.V., een radio- avond. Een groot gedeelte van het programma word't gevuld met actueele flitsen uit het kampleven. Daardoor krijgt U een beqld, hoe het toegaat in de jeugdkampen; U hoort onze jongens in het kamp weer uit voile borst zingen; U maakt een bonte avond mee; U luistert een gesprek af tusschen enkele jon gens; U hoort den kampeommandant zijn jongens toespreken wanneer de kampperiode afgeloopen is en zij weer moeten terugkeersn naar de maatschappij Er is nog meer. De Ministers Dr. H. Colijn en Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine wer- den bereid gevonden een korte boespraak te houden ten bate van het werk voor „Jong Holland". Verder hoort U nog den Voorzitter der .Centrale", den heer W. J. Hemmes, ter- wijl de Secretaris, de heer J. Schipper, nog enkele mededeelingen zal doen in verband met de groote financieele actie in de week van 30 Maart tot en met 4 April. Ben ieder, die sympathiseert met den arbeid der Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom, stemme zijn radio Maandagavond a.s. om 8 -uur n.m. af op golflengte 301 M. TWINTIG JAAR VERBINDINGSWEG ZUID-BEVELAND—BRABANT. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Vrijdag 20 Maart is het twintig jaar ge- leden, dat de verbindingsweg tusschen Zuid- Beveland en Noord-Brabant voor het verkeer werd opengesteld. Toen in 1868 de spoorweg Roosendaal- Vlissingen in gebruik werd genomen, werd er in het Kreekrak, een onderdeel van den vaar- weg Antwerpen^Rotterdam, een dam gelegd. Omdat er in dien tijd nog geen doorgaand verkeer was, is niet tegelijk naast den spoor- dam een verkeersweg gelegd. Van Zuid-Beve- land uit kon men toen alleen per spoor in Brabant komen en omgekeerd. Later was het mogelijk, bij laag water, van een paadje, over de schorren afgebakend, gebruik te maken om te voet of per fiets door het Kreekrak te komen. Van Zuid-Bevelandsche zijde was er tegen een verkeersweg bezwaaT, omdat men een invasie van Brabantsche waonwagens vrees- de. Zoo lang het doorgaande verkeer van gcen beteekenis wa3, kan men den aanleg tegenhouden. Het zal omstreeks 1908 of 1909 zijn ge- weest, dat een automobielclub uit Holland, een excursie naar Zeeland organiseerde. Om van den Brabantschen wal naar den Zuid- Bevelandschen wal te komen, moest men met laag water over de schorren rijden en vermoe- delijk zal ook nog wel gebruik van planken noodig zijn geweest. Het zou nog tot 1916 duren, eer een ver bindingsweg naast den spoordam werd ge- maakt. De troepenverplaatsingen in de eer ste oorlogsjaren hebben waarschijnlijk den aanleg wel bespoedigd. Deze verbindingsweg is intusschen voor het tegenwoordige verkeer weer te smal gewor den. Hij is de eenige weg om uit Noord-Bra bant in Zuid-Beveland, Walcheren en Z - Vlaanderen te komen. Er is dan ook steeds een druk verkeer. Enkele maanden geleden is de toegangsweg naar den dam van Brabant uit verbeterd door de ingebruikneming van een nieuw wegvak met viaduct onder het spoor, waardoor de gevaarlijke, smalle oprit bij het station Woensdrecht is vervallen. Binnen niet al te langen tijd zal ook de eigenljjke dam worden verbreed, zoodat er dan, met de aneffere gedeeiten waar men nu aan bezig is, een eerste klas verkeersweg zal zijn van Bergen op Zoom naar Vlissingen. Dat het doorgaande verkeer Zuid-Beveland geen schade heeft gedaan, bewrjzen wel de zich uitbreidende dorpen, aan dien weg ge- legen. DIPLOMATIEKE BOCHTEN. Er wordt schrijft de N. R. Crt. - te Londen verschrikkelijk veel overhoop gehaald. Men krijgt den indrk, dat de voomaamste be- trokkenen zelf niet precies weten wat zij moe ten verlangen. Het geval is te moeilrjk. Engeland weet ten minste heel precies wat het niet wil; oorlog of sancties. Wde wij dat eigenlijk wel? Engeland spant zich tot het uiterste in deze dingen overibodig te maken. Het ligt vooral aan de Franschen, want dezen doen desnoods erg dreigend wanneer zij op andere wijze niets kunnen bereiken. Zij kun nen dat wagen, omdat zij weten, dat de En- gelschen tun toch zullen tegenhouden. Maar in diplomatie'k gezelschap wordt men terecht altijd zenuwachtig als ruev het woord mohi- lisatie hoort uitspreken. De stoutmoedigheid van Flandin had dan ook tegevolge, dat men cpeens toch meer geneigd bleek met zijn ver langen rekening te houden. Engeland zou niet graag voor de keuze komen te staan het ver- drag van Locarno te verloochenen of in een oorlog te worden meegesleept. Flandin heeft er echter niet enkel voordeel van, want het gevolg is ook een krachtige reactie in de En gelsche openbare meening. Men ziet dat uit de kranten. Die worden opeens veel minder onvriendelijk voor de Duitschers. Er valt te Londen beslist een ge'irriteerde stemming tegen Frankrijk waar te nemen. De Duitschers lezen de Engelsche bladen ook; daarom is de methode van Flandin nauwelijks voordeelig. Beter is die van Van Zeeland. Hij betokkelt andere snaren van het Britsche gemoed. Nie- mamd zou dan ook Belgde in den steek willen laten. Daar spreken trouwens oude Engelsche instincten van zelfbehoud bij mee. Eden heeft het bij dit alles verre van ge- makkelijfk. Hij moet de Franschen kalm hou den en bij de zijnen goedpratem wat de eischen van de Franschen bederven. Hij mag niet ver- geten, dat Engeland niet vrij staat in deze aan- gelegenheid. Verder moet hij ook de Duitschers tot een redelijke hou'ding bewegen. Woensdag heeft hij blijkbaar groot succes gehad. De Duitschers hebben de uitnoodiging naar Lon den te komen aangenomen. Dat is voor een belangrijk deel aan het persoonlijke aandrin- gen van Bden per telefoon en van aangezicht tot aangezicht te danken. De Franschen heb ben het succes, dat de Duitschers schijnbaar onvoorwaardelijk de uitnoodiging hebben aan genomen. In werkelijkheid zal het wel iets anders zijn. Immers dan ware er niet zcoveel heen en weer gepraat noodig geweest. Dan zou, nadat zij al hadden aangenomen, de groep van Locarno, na alle vermoeiendssen van een fellen dag niet ook nog een nachtelijke bij- eenkomst heblben gehouden. Die ware dan over'bodig geweest. De Bngelschen hebben, dit mag men wel concludeeren, den Duitschers beloofd, dat zij voor hen hun uiterste best zullen doen en daarop heeft Berlijn ten slotte toegegeven. Het is uitermate waarschijnlijk, dat de zaak van het Fransch-Russische verdrag naar Den Haag komt. Doen de Duitschers het niet, dan zal de Raad het doen. Nu dringen niet enkel de Franschen er meer op aan. Mocht het von- nis ongunstig voor 'Hitler udtvallen, dan zou zijn positie bij de verdere onderhandelingen riatuurlijk niet prettig zijn. Dan zou men met te meer klem van hem waarborgen kunnen verlangen, dat hij zich niet nogmaals zoo eigenmachtig vergist. In Duitschland zou het ongunstige vonnis hem geen kwaad doen. Daar heet hij onfeilbaar. maar niet het Haag- sche Hof. Doch dat helpt hem niet bij de on derhandelingen. Men acht in het algemeen zijn kansen niet groot. Het verdient in dat ver band de aandacht dat dr. Gaus, de oud-raads- man van de Duitsche regeering en een van de meest bervoegde kenners van het verdrag van Lccamo, niet tot lid van de Duitsche delegatie benoemd is. Het kan een tijdroovende gesohiedenis wor den. Het betoog van de Duitschers voor den Raad moet onvermijdelijk tengavolge hebben, dat de anderen over het Haagsche Hof zullen spreken. Nu is ook de Chileen er mee begon- nen. De Franschen hebben er alle belang bij. Hun ctvereenkcmst met de Russen is nu een- maal uiterst voonzlchtig opgesteld en zij zijn geen slechte juristen. Blijven de Duitschers wedgeren dan zal hun dat toch niet meer helpen. Na dit alles lijkt het ons, dat de kwestie nog geruimen tijd kan duren. Dat is zelfs de bedoeling. De Bngelschen wenschen nu ter wille van een Franschen een gerekte proce dure. Dat hebben zij hun beloofd. De Duit schers hebben „alsbald" al met elastieken let ters geschreven: te Londen wil men nu het voile rekvermogen envan demonstreeren. Dit doet men niet zoo maar voor plezier. De beaoc^ing ervan is den Franschen zooveel mo gelijk ter wille te zijn en den Duitschers zoo veel mogelijk een lesje te geven zonder hen uitedndelijk teleur te stellen. Engeland wil een tusschen tijd scheppen, waarin het toonen zal, dat Locarno voortbestaat, ook zonder de deel- neming van Duitschland en waarin het dus feitelijk tegen Duitschland is gericht. Maar uit wellbegrepen eigen'belang wil Engeland dezen toestand niet edn'deloos laten duren. Het zal er dus op neerkomen, dat Engeland na het gebeunde de veiligheid van Frankrijk en Belgie tegen een Duitschen aanval waar- borgt. Duitschland heeft dan wat het wenscht maar niet voor een bepaalden tijd. Nadat deze toestand gedemonstreerd is, gaat men tot on derhandelingen met Duitschland over op den grondslag van de aanbiedingen van Hitler. Die zullen echter geducht worden geamendeerd. Of men het dan eens wordt? Wat de best ingelichte Engelsche bladen er over meldm lijkt ons nog vrij fantastisch. Men spreekt van een neutrale zone aan de Duit sche grens. Daarvan heeft Hitler oak gespro- ken, maar heel anders. Hitler verlangt die even breed aan beide kanten van de grens. Volgens de Engelsche denkbeelden zou de Fransche fortengordel moetm blijven bestaan. Die komt echter op veel plaatsen zoo dicht aan de Duitsche grens, dat er voor een Fran sche neutrale zone niet veel plaats overblijft. Verder zou er in die zone een Internationale politiemacht moeten komen. In bijzondere ge vallen is dat altijd denkbaar e-ls tijdelijke maatregel. Maar als blijvende maatregel juist op die grens lijkt het voorstel ons niet te ver- wazenlijken. Men zou ten slotte alle landen, die wantrouwen tegen elkaar koesteren, kunnen scheiden door met Internationale strijdkrachten bezette zones. Het denk'beeld van een inter- nationale politiemacht zou op die manier het zekerst schipbreuk lijden. Melding moet nog wonden gemaakt van het denkbeeld dat de Franschen hun fortengordel niet meer zouden versterken, terwijl dan ook de Duitschers geen forten in het Rijnland zou den bouwen. Frankrijk had op die manier Duitschland even goed een jaar geleden kun nen aanlbieden zijn vloot niet verder te ver sterken, mits Duitschland dan ook geen sche- pen bouwde. In beide gevallen ware Duitsch land in gelijke mate in het nadeel. Men ziet, in welke diplomatieke bochten men zich te Lcnden wringt om door deze phase hem te komen. In het middelpunt van dit alles schijnen deze politieke verschijnselen te staan wij zeggen schijnen, want niets is zeker: 1. Het verdrag van Locarno, waarbij Enge land de veiligheid van Frankrijk, Belgie en Duitschland voor elkander waarborgt, blijft voorloopig voortbestaan. Alleen echter als be- veiliging voor Frankrijk en Belgie tot een nieuiwe regeling met Duitschland getroffen is. 2. Frankrijk verlangt, dat deze toestand eenigen tijd langer dan strikt noodzakelijk is, gerekt wordt, waartoe Engeland ook wel be reid is, mits hit niet te lang duurt en het vooral geen eeuwige waarborg blijft. 3. Op den duur want zoo moet ,,alsbald" nu al worden vertaald zou met Duitschland wofden onderhandeld op voorwaarden waar- voor nog geen reeele basis gevonden is. 4. Als prijs voor dit alles zou Engeland nu verlangen, dat het niet meer eenzijdige be- schermer zal zijn, maar dat het zelf ook de waarborgen tegen een aanval zou ontvangen, die het zelf verstrekt. Van een luchtpact is nog niet gesproken. ELEUTHERIOS VENIZELOS. f Met Eleutherios Venizelos, den Griekschen staatsman, die zoo juist op 71jarigen lesftijd is Parijs is overladen, verdiwijnt, schrijft de N. R. Crt., een merkiwaardige figuur, die sinds 1910 zijn stempel heeft gedrukt op het poli tieke leiven in Griekenland. Zelden is een staatsman zoo verafgood en zoo verfoeid als deze Kretenzer. Er zijn tijden geweest, dat de wereld in hem den redder zag van het Griek- sche volk, maar ook tijden, dat hij als het noodlot van zijn volk werd beschcuwd. In eigen land heeft hij tijden gekend van oppermaeh- tigheid en tijden van diep verval, waarin hij als balling buiitenslands moest zwerven om in zijn eigen land de doodstraf te ontgaan. Of hij zijn land ten zegen is geweest of ten vloek Naast veel goeds, dat hij het bracht, heeft hij het onnoemelijk veel leeds berokkend. Wat ten slotte zal overwegen, zal de hstorie moe ten uitmaken. Hoewel bij zijn dood weer bui- tenslanlds vertoevende, en naar eigen zeggen voorgoed uit de politie'k teruggetrokken, was zijn naam ncg een strijdleus gebleven, zijn fi guur nog een werkelijkheid, die door velen geducht wordt. Dat maakt voor het oogenblik een zuivere afweging van zijn verdiensten en zijn ond'eugden voor zijn land nog onmogelijk. Slechts dit kan gezegd worden, dat met zijn heengaan, doordat zijn figuur nog altijd een schaduw w.ierp over de Grieksche politiek, de kansen op een beslecht'ing van den nog steeds woedenden binnenlandschen strijd zijn geste- gen. Niet zijn partij of zijn beginselen, hijzelf werd door een deel van het Grieksche volk ge- vreesd en gewantrouwd. Een groote figuur, een karakter, was hij dan ook stellig en als zoo- danig zal hij stellig in de geschiedenis blijven voortleven, wat ook het oordeel moge zijn, dat ten slotte over hem geveld zal worden. Veniizelos was 23 Augustus 1864 op Kreta geboren uit een geslacht, dat in 1770 uit Grie kenland was geemigreerd. Op 23jarigen leef- tijd behaalde hij te Athene het doctoraat in de rechten, waarna hij zich op Kreta vestigde als advocaat. Al spoedig begaf hij zich in de poli tiek en de opstand in 1889 dwong hem het eiland te verlaten. Na zijn terugkeer werd hij lid van de Kretenzer Kamer. Hij was een van de leiders van den opstand in 1897 en werd, na de instelling van het bewind van prins George van Griekenland, premier. Hij kreeg het ech ter spoedig met den prins aan den stok, maar kwam weer aan het bewind' toen Zaimis den prins als gouvemeur had vervangen. Hij toon- de zich in die dagen een bezadigd staatsman, die met de beschermende mogendheden op goeden voet wist te blijven en bereid'de zoo de vereeniging met Griekenland voor, die t:n sl'otte aan het eind van den eersten Balkan- oorlog een feit zou worden. In 1909 riep de militaire liga in Grieken land, ontevreden met den politieken toestand. Venizelos naar Griekenland, waar hij den Ko- die kostbare dag, waarop Ge nu eens niet de slaaf zijt van Uw plicht, de dag waarop U kunt doen wat U zelf verkiest en pret tig vindt. De Zondag, die een aangename afwisseling moet zijn in de sleur van Uw dagelijksch bestaan. De rustdag voor U zelf! De Zondag, waarop Ge U echter meestal vermoeid on lamlendig gevoelt, welke Ge dikwijls prikkel- naar en humeurig doorbrengt. Gij verbeeldt U, dat Ge U overwerkt hebt, wijt Uw ongemakken iian Uw drukke werkkring en als Ge's Maandags- morgens weer zoo'n beetje uitgerust zijt, gaat Ge weer onvoldaan en ontevreden aan Uw weektaak. Ge geeft U echter geen rekenschap dat al die onaangenaamheden slechts voor een deel en dan nog indirect het gevolg zijn van Uw drukken arbeid. Gij kunt U ook bij een drukke weektaak wel degelijk goed gevoelen en een prettigen Zondag hebben. Ge moet echter bedenken, dat Ge Uw spijsvertering nauwkeurig moet verzorgen. Uw ingewanden hebben in het tegenwoordige iachtende leven g46n tijd en niet voldoende ge- iegenheid zich te ontdoen van de schadelijke ipijsverterings-resten welke zich hier gaan neste- ien en de oorzaak zijn van Uw groezelige gelaats- tint en Uw doorloopend gevoel van ,,wat ben ik vandaag weer miserabel". Daar zit de oorzaak! Zorg daar dus voor en door de uitvinding van Apotheker Dumont is U dat nu al heel gemakkelijk gemaakt. Neem Vrijdag en Zaterdag zoo'n M.S.S.-cachet, volg die gewoonte wekelijks en Ge zult verbaasd en verrukt zijn hoe goed en hoe prettig en hoe gezond Gij U in het vervolg op Zondag en de geheele week zult gaan voelen- M. S. S. - c a ch e t s (ook wel geneamd Laxeer- Akkertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisien en wel in biauwe ronde kokertjes of in de nieuwe biauwe vierkanle kokertjes De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. A!s Uw gewone leverancier soms geen voorraad mocht hebben, vtaag hem dan ze even voor U te willen besteilen. Ze kosten per 12 stuks 60 cent. (Dig. Meu.) ning voorstelde daor een nationale vergadering de grondwet te laten herzien. Zoo geschie'dde. Veniizelos, die naar de wet Grieksch onderdaan was, kreeg ten zetel in de Kamer en reeds in September 1910 werd hij voor de eerste maal premier. Nu volgden de grondwetsher- ziening, krachtige reorganisatie van leger en vloot en het werk voor den eersten Balkan- bond, die leidde tot den oorlog van de Balkan- staten met Turkije. In de beide Balkanoorlogen leidde Venizelos' diplomatic tot een onverwachte uitbreiding van Griekenland. Intusschen werd koning George in 1913 te Saloniki vermoord; met wien Venizelos altijd goed had kunnen samen- werken. Dat was niet het geval met koning Konstantijn en de niet te over'bruggen kloof tusschen die beide mannen heeft Griekenland veel ellende gebracht. In den grooten oorl'og stonlden zij al dadelij'k tegenover elkaar. Konstantijn met zijn sympa- thieen aan den kant van Wilhebn H, zijn zwa- ger, Venizelos, aan dien van de entente. Toen won Venizelos het; de Koning ging in Juni 1917 in ballingsehap en Griekenland sloot zich bij de geailieerden aan. Bij de vredesconferen- tie wist Venizelos voor Griekenland geweldige voonde:ien te behalen. Zij bleken te groot. Griekenland kreeg vergunning te Smyrna te landen en zich op Klein-Azie te storten. Dit kostte nieu/wen strijd, een oorlog, die impo- pulair was en die Veniizelos, op het teppunt van zijn roem en met een wereldvermaardheid als staatsman, e;n nederlaag kostte bij de ver- kiazingen, die, na den dood van koning Alexander, spoedig daarop gevclgd tot den terugkeer van Konstantijn leidde. Wel bracht de nederlaag in Klein-Azie den koning »weer ten val, maar Venizelos herwon nimmer meer zijn oude populariteit. Het volk bleef verdeeld in koningsgezinden enVeni- zelisten en al wist Venizelos de repu'lluikein- sche gedachte te doen zegevieren en al be- stuufde hij nog menigmaal als premier met schier dictatorale macht zijn land, de ziel van zijn volk, gelijk hij gewe.st was, werd hij niet meer. Ook begon zgn leeftijd hem te drukken en dwong zijn gezondheid hem zelfs geruimen tijd al'le staatszorgen op zij te zetten. Hij keer- de echter na een langdurige afwezigheid in 1928 in Griekenland terug en van toen af ont- spon zich de strijd om de macht tusschen Ve- nizelisten .en anti-Venizelisten, die eerstge- noemdin door hun onberaden opstand in Maart 1935 verspeelden. Koning George II keerde tengevolge daarvan op den troon terug. Merkwaardigerwijs echter leidde zijn terug keer tot een herlevimg van den invl'oed der zgn. Venizelisten. Venizelos bleef echter in het buitenland, waarheen hij na den mislukten Maartopstamd was gevlucht en heift thans dan ooik te Parijs den laatsten adem uitgetola- zen. Zooals men weet, had de ziekte van Veni zelos, die eenige dagen geleden nog niet em- stig scheen, plotseling een gevaarlijkan. keer genomen. Even scheen het, of het sterke ge- stel van den grijsaard de ziekte nag zou over- winnen, maar Dinsdagavond bleek het einde nabij. Mlisschien heeft de staatsman zelf tot zijn einde bijgedragen, door de griep, die hem getroffen had, niet ernstig op te nemen. Hij bleef elken dag nog vele uren aan het werk, tot'dat htm dit in den loop van de vorige week onmogelijk werd. Zijn krachten verminderden snel en sinds Vrijdag herkende hij nog maar zelden de familieleden, die aan zijn ziekbeK stonden. Van toen af begon de familie zich op het ergste voor te bereiden. De vorige week schreef Venizelos nog een brief aan den afgevaardigde Roeffos, den lei- der van de liiberale partij. Hij besloot dien brief met de woorden: „Uit het diepst van myn hart roep ik uit: „Leve Koning George II."" DE L. Z. 129 Uit FriedrichElhafen wordt gemeld, dat het luchtschip L. Z. 129 Woensdaignaeht boven Friedrichshafen cn het Bodenmeer zijn proef- vlucht heeft voortgezet. Woensdagochtend om 8 uur waren de landingsmanschappen op het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5