Fluimvee-Rubriek MOEDER WAS INVALIDE. Aitmen onbruikbaar door nheumatieik. Nu alle pijnen verdwenen. Haar armen waren door rheumatischs pijnen rvlet meer te bewegen. Men raadde haar .ran rust te houden, maar met de zorg voor haar b'uishouding en twee kleine kinderen was dit OTHnogeltjk. Zij schreef ons: „Ik leed aan hevige pijnen in mijn armen, die ik niet meer kon oplichten. Men raadde mij aan rust te houden, maar dat was met het oog op mijn huishouden en mijn twee kleine kin deren onmogelijk. Toen las ik in een uwer Kruschen Salts-advertenties een brief van een dankbare gebruiker en ik besloot ook zelf eens een proef met Kruschen Salts te nemen. Mijn pijnen namen geleidelijk af en zijn nu geheel verdwenen. Ook voel ik mij veel beter. - wel 10 jaar jonger. Inplaats van een inva- lide ben ik weer een gelukkige moeder en vrouw." Mevr. R. L. H. Rheumatische pijnen hebben bijna steeds de- zelfde reden: afvalstoffen die zich in het lichaam hebben opgehoopt en uw bloed ver- grftigen. De oorzaak is onvoldoend werkende afvoerorganen. De zes zouten, waaruit Kru schen Salts is samengesteld, sporen ingewan- den. nieren en lever aan tot krachtiger wer- king, waardoor de afvalstoffen geleidelijk en volkomen worden verwijderd. Frisch bleed zal weer door uw aderen stroomen, de pijnen verdwijnen en gevoelt u oneindig veel energie- ker en gezonder. Kruschen Salts is uitsluitend verkrygbaar by alle apothekers en erkende drogrsten a /0.90 en 1,60 per flacon, omzetbelasting in- begrepen. Stralende gezondheid voor 1 cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel *ls op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Adv. sterdam teruggekeerd. Er kwam aan hot licht, dat de man al getrouwd was en dat de huwelijksvoltrekking in Dudtsc'hland er een van s-chijn was geweest. iHet was den man alleen te doen geweest goeden sier te maken van het geld van het Duitscbe meisje. De man is thans in hechten'is op het bureau Leidscheplein te Amsterdam wegens oplic'h- ting- t Aan deize zaak zit nog de vraag vast hoe heeft deze jonge man den Duitscb.n geeste- lijke kunnen bewegen het huwelijk kerkelijk in te zegenen. Daarvoor heeft hij papieren noodig gehad, waaruit moest blijken, dat het huwelijk reeds voor den burgerlij'ken stand moest zijn voltrokken, ofschoon daar nooit sprake van is geweest. Men heeft het ver- moeden, dat hij een trouwboekje heeft ver- valscht en den Duitschen geestelijke heeft overtuigd, dat het huwelijk reeds burgerlijk was voltrokken. iHet Dudtsche meisje verkeerde na de ker- kelijke huwelijksvoltrekking in de meaning, dat zy wettig gttrouwd was. ROEKELOOZE HA1VDELWIJZE. Maandagm id dag omstreeks drie uur stond een manufacturenhanidelaar, wonende te Groesbeek met zijn paard en wagen te wach- ten voor den geslotxn overweg aan de spoor- lijn NijmegenKleef in den Boschweg te Groesbeek. Toen een goederentrein gepas- seerd was, en de afsluitboomen geslotsn ble- ven, liohtte hij edn der boomen op, ten einde den' overweg te passeeren. Toen hij midden op den overweg st'ond, bemerkte hij, dat er nog een personentrein naderde. Hij wilde daarop den wagen wenden, teneinde terug te keeren, <(och hierbij raakten de paarden los van den wagen. Het gelukte hem op het laatste oogen- blik met de paarden de rails te passeeren en direct daarna suisde de trein rakelings langs hem been. Daar de wagen ook buiten de rails stond, liep alles nog goed af. Tegen den roe- keloozen manufacturier heeft de marechaussee proces-verbaal opgemaakt. DE OVERVAL MET BEHOOVING TE WESTZAAN. Van de vijf aangehoudenen in verband met den overval met berooving ten huize van Ds. van Dokkum, welke Zondagmorgen, zooals gemeld, heeft plaats gehad, zijn Dinsdag drie verdadhten de gebroeders S. van Wesbzaan en de chauffeur van den auto, waarmede de mannen zouden zijn gekomen uit de voor- toopige heohtenis ontslagen, omdat geen vol- doende aanwijzingen bestonden om hen lon ger vast te houden. iDe beide andere verdachten, die in de wo- ning van den predikant zijn geweest, zijn naar Haarlem geforacht en ter beschikking van de justitie gesteld. VALSCHE MUNTER GEPAKT. De Catalaan Raymond Mallet Moragas is gearresteerd op het oogenhiik, dat hij naar Brazilie wilde vertrekken. In een koffer met dulbbelen bodem werd een groot aantal valsohe Braziliaansche bankbiljetten ontdekt van 10, £00 en 500 milreis. „VEERTIG PERSONEN ACHT PAARDEN". De Amerikanen, die in den wereldoorlog gestreden hebben, hebben nooit vergeten hoe zy naar het front werden vervoerd in goede- renwagons, waarop stond: „Veertig personen acht paarden". Commandant Wolff uit Detroit, voorzitter van den bond van oud-strijders, bekend als de vereeniging ,,veertig man acht paarden heeft nu van de Fransche regeering een goe- derenwagen gekregen, zooals tijdens den wereldoorlog voor hen gebruikt werd. Deze wagon zal naar Amerika worden verscheept. EEN INBRAAK BIJ DE ADMIRALJTEIT. Naar Reuter meldt is een inbraak gepleegd m het gebouw van de admiraliteit te Londen. De inbrekers, die via het bureau van den eersten zeelord zijn binnengekomen, zijn door- gedrongen tot het gedeelte van het gebouw, waar zich de marine-bureaux bevinden en tot de fotozaal. Men gelooft te doen te hebben met een poging, geheime documenten te stelen. Er is echter geen enkel document verdwenen en het eenige voorwerp, dat medegenomen schijnt te zijn, is een lens van een fototoestel ter waarde van 20 pond. VALSCHE MUNTERIJ TE LEUVEN. Te Leuven en Mechelen is een ophefmaken- die zaak van valsche munterij aan het licht gekomen. Sedert ongeveer twee jaar waren te Mechelen en omstreken talrijke valsche bankbiljetten van 50 frank in omloop ge- bracht zonder dat men er in slag-en mocht de schuldigen te ontdekken. Geheel toevallig arresteerde de Mechelsche politie een inwoner uit Leuven, in dienst van den dokter van het parket in deze stad, kort nadat hij met een valsch biljet eenige aankoopen in een winkel had gedaan. De man bekende dat hij de bil- jetten had ontvangen van dr. B. uit Leuven, een algemeen geacht arts, in wiens woning de rechter van instructie een kleine drukkerij en een aantal cliches voor het namaken der biljetten gebruikt, ontdekte. Toen de com- missaris van politie dr. B. arresteerde, g-eep deze een metaien kandelaar en sloeg hem aan s^-aken op het hoofd van den politie-ambte- naar. Nog twee andere personen zijn in ver band met deze zaak in hechtenis genomen. imt aantal valsche biljetten door dr. B. en zijn handlangers in omloop gebracht moet vrij g.oot zijn. De Nationale Bank van Belgie alleen heeft er verscheidene honderden ont vangen. MODERN UITGERU STE SMOKKELAARS. Smokkelaars zijn er in geslaagd, door mid- del van een ongewone true, een vrachtauto, geladen met Relgische tabak, over de Fran sche grens te smokkelen. Zij hadden een ver- voerbare houten brug van zes meter lang meegebracht, die zij des nachts in de nabij- heid van een sluis bij Koomen (Comines) over de Lys hebben gelegd. Zonder veel gerucht te maken, brachten zij de auto over deze brug, om daarna op Franschen bodem te ver dwijnen. Elk spoor der smokkelaars ont- breekt. BELGIe HET DICHTST BEVOLKTE LAND VAN EUROPA. Uit gagevens van het „Jaarboek", opge maakt door den „dienst voor statistiek", blijkt dat Belgie nog immer het dichtst bevolkte land is van Europa. In 1933 was de bevolkingsdichtheid 270 9 per vierk. kilometer tegen 242.3 in Neder- land, 193 in Groot-Brittannie, 117.2 in Luxem burg en 76 in Frankrijk. Deze bevolkings dichtheid is echter zeer uiteenloopend van provincie tot provincie. Aan de spits komt Brabant, met 526 inwoners per vierkanten kilometer; achteraan Luxemburg met 50 in woners. Het dichtst bevolkt zijn de Vlaam- sche provincies: Antwerpen 424 inwoners per vierkanten kilometer; Oost-Vilaanderen 394, West-Vlaanderen 288; Limburg 160; Hene- gouwen en Luik hebben ook een zeer dichte bevolking (340 en 247 inwoners per vierkan ten kilometer), maar daartegenover staat dat Namen en Luxemburg slechts 98 en 50 inwoners per vierkanten kilometer telden. Het aantal geboorten is het hoogst in de Vlaamsche provincien, waar nu ook het aan tal sterfgevallen het laagst is. Een andere belangrijke vaststelling is, dat de plattelandsbewoners, zooals trouwens in de meeste Europeesche landen, meer en meer naar de stad verhuizen. De bevolking trekt zich geleidelijk samen in gemeenten van 5000 inwoners en meer; 32 woont in plaatsen van 5000 tot 25.000 inwoners. Belgie heeft vijf gemeenten met meer dan 100.000 inwoners; Antwerpen (279.478); Brus- sel (197.157); Gent (168.319); Luik (164.908) en Schaarbeek (122.872); in de vier groote centra: Brussel (891.422); Antwerpen (490.122); Luik (254.231) en Gent (217.197) woont 22 van Belgie's bevolking. TEGEN OPKOOPERS VAN DE PASSAGE- BILJETTEN VOOR DE QEEN MARY. Er verschijnen de laatste dagen in de Engel- sche bladen advertenties, waarin tegen een zoet winstje passagebiljetten voor de eerste reis van de Queen Mary worden aangeboden. Het nieuwe schip zal op die eerste reis 2600 passagiers vervoeren, maar er waren meer dan 3600 gegadigden, zoodat de maatschappij 1000 man moest teleurstellen. Zij wil echter het opkoopersbedrijf niet steunen en heeft daarom besloten, geen overdracht van biljet- te erkennen. Wanneer menschen hun ten passage geboekt hebben en verhinderd zrjn de reis mee te maken, kunnen zij hun biljetten teruggeven tegen den prijs, dien zij ervoor betaald hebben en zal de maatschappij deze verstrekken aan hen, die geen biljet hadden kunnen krijgen, in de volgorde, waarin zij ge boekt staan. EEN IJSDAM VAN 10 METER HOOGTE. Bij de mon'ding van de Wilija hebben ont- zaglijke ijsmassa's een stuwdam gevormd van 10 meter hoogte, bestaande uit in en op elkaar geschoven schotsen. Het hooge water heeft een cppenvlakte van 10 K.M2. overstroomd. Alle pogingen de ijsmassa's met springstoffen of op andere wijize te vemielen zijn tot dus- verre mislukt. Men vreest derhalve voor een verder stijgen van het water. Het Litausohe kabinet heeft in een buiten- gewone zitting besloten onmiddellijk een hulp- actie voor de door het hooge water getroffen bevolking op touw te zetten. Tot dusverre zijn 1000 woonhuizen en ruim 700 bijgebouwen onder water gezet. Men meidt later: De berichten over de overstroomingen in Kofno wijzen op een steeds grooter catastrofe. Tot duaver zijn 60 straten met meer dan 800 woonhuizen overstroomd, duizenden menschen zijn dakloos geworden. Zij moeten door de veldkeukens van het gamizoen te Kofno van levensmiddelen worden voorizien. De water- stand is de hoogste sedert 1877. DRAMA IN DE GEVANGENIS. De Italiaan Michel Rosa, die ter dood is veroordeeld wegens moord, vroeg Dinsdagmor- gen den bewaker hem te drinken te geven. Toen de bewaker hem een kruik water bracht, nam Rosa de kruik, en hoewel hij aan handen en voeten geketend was, sloeg hij den bewaker hiermede op het hoofd. Rosa verliet de eel en sprong van de galerij van de tweede ver- dieping omlaag, waardoor hij om het leven kwam. fEEN ZUSTERSCHIP VAN DE „QUEEN MARY"? In Fransche scheepvaartkringen verluidt, dat de Cunard-White Star den aanbouw over- weogt van een groote nieuwe boot, die tot be- stemming zou (hebben, de Queen Mary in de Noord-Atlantische vaart af te lessen. Het schijnt echter dat, alvorens hiertoe zal wor den overgegaan, nog tal van vraagstukken zullen moeten worden opgelost, waaronder dat van het financieren van den nieuwen aan bouw niet een van de geringste is. Als schip van den eersten rang, geschikt om reiizigers voor de Noord-Amerikaansche vaart te trekken, heeft de Cunard slechts de „Queen Mary". De ..Britannia" en de ,,Beren- garia" zijn booten van v66r den oorlog, de eene in Engeland en de andere in Duitschland gefoouwd, en binnen afzienbaren tijd zullen ze moeten worden vervangen. De vloot van de Cunard is voltallig met de .Britannic" en de „Georgic", beide moderne schepen van het type ,,Champlain" (Transat.) die in den zomer in de Noord-Atlantische vaart igebruikit wor den. Naast de „Nonmandie" beschikt de Trans- atlantique over nieuwere schepen dan de Cunard. De oudste, de „Paris", liep welis- waar reeds in 19,15 van stapel, doch het in- wendige en de machines dateeren van na den oorlog; dit schip wordt namelijk met mazout gestookt, hetgeen met schepen van vddr den oorlog niet het geval is. Buiten de „Paris" heeft de Transatlantique nog de „Ile de France", de „Champlain" en de „Lafayette". De evolutie van het reizigersvervoer over den Atlantiischen Oceaan gaat in de richting van een vermindering van het aantal booten, die geleidelijk door schepen van grooter ton- nage vervangen worden. De sclnepvaart- maatscbappijen zijn door verschillende facto- j ren gedwengen geweest, deze richting in te slaan, waaronder de vereisdhte grootera snel- heid en het toenemen van de eischen door de international e clientele op t gebied van com fort en luxe gestild. De Cunard en de Trans atlantique voerden den Noord-Amerikaan- schen dienst vroeger met vier schepen, daarna met drie, en thans zal men er geleidelijk toe overgaan, slechts twee booten in de vaart te houden. Het zusterschip van de „Queen Mary" zou dan ook, zooals boven gezegd, met deze •bedoeling worden gebouwd. ZIJN GEWEZEN VROUW ONTVOERD. De „Loc." vermeldt, dat een Europeaan, die te Magelarjg waonachbig is, zijn gewezen echt- genoote heeft omtvoerd, die te Jogja woont. Met assistentie van 'n anderen Europeaan overviel hij haar, waarna zij van haar rijwie! werd gesieurd en in een auto geduwd, die in de richting van Solo wegreed. De geleider van de dame deed aangifte bij dc politie, die een vervolging inzette en den dader arresteerde. VVELK LAND SOHRIJFT DE MEESTE BRIEVEN? Te Parijs heeft em gepensioneerd postbe- ambte zich beijverd een statistiek op te stellen inzake den schrijflust der verschillende vol- ken. Volgens zijn ervaring, die van tientallen jarm her dateert, zijn de Amerikanen het schrijflustigste volk ter wereld. Daartegen zijn het de Spanjaarden die den minsten lust tot schrijven aan den dag ieggen. Wanne.r de berekeningen van den Franschen postamb- tenaar juist zijn, schrijft iedere Amerikaan per jaar gemiddeld zeven-en-zestig brieven. Vlak hierna kcmt Groot-Brittannie met e.n pro- du-ctie van zes-en-zeatig brieven per hoofd per jaar. Daarna komen de Duitschers en de Dcnen, met resp. vijf en vijftig en een en vem- tig brieven per hoold per jaar. Op eenigen afstand volgen dan Oostenrijk en Nederland; het eerste land met drie en dertig terwijl wij aldus nog steeds de Framsohe statisticus, ge middeld een-en-dertig brieven per jaar schrij ven. Frankrijk s'taat vreemd genoeg, op de laatste plaats, met drie-en-twintig brieven. EIEN ZEER GEVOELIGE BAROMETER. De gewone barometer is niet bijzonder ge- voelig doordat het kwik een hoog soortelijk gewicht heeft. Neemt men water, dan is de gevoeligheid ruim 13 maal zoo; groot, doch de waterdaimpspanning en de invloed van de temp-ratuur daarop maken het instrument on- betrouwtoaar, terwijl een huislengte van- 10 meter oo'k wel eenig hezwaar heeft. In plaats van water kan_ men vette olie ge- bruiiken, waarmede rut Wezwaar der damp- spanning verdwijnt, doc-h de huislengte wordt grooter. Een instrument, dat met zeer weinig kos- ten kan werden gemaakt en een groote ge voeligheid bezit, is naar in „Natuur en Mens'Ch" wordt gemeld, het volgende: Mien neme een oude kruik of mandflesch en bevestige daarop luchtdicht een lange gla- zen buis. Met het oog op de breekbaarheid is e.n buisje van koper of compositiemetaal beter. Deze wordt luchtdicht aanges-laten aan een U-fouis, waarin olie, die men met wasrood kan kleuren. Daar de invloed der temperatuur ook hier groot is, (den graad temiperatuurverschil per L. inhoud van de flesch geeft ten uitzetting van 3% c.M3.) moet men de kruik zooveel mogelijk op con-stante temperatuur houden. Dit bereikt men het eenvoudigst door ze in den grond te begraven. Heeft de kruik een inhoud van bijv. 5 liter, dan geeft 1 c.M. verandering van den baro meter een volumeverandering van ongeveer 15 c.M". Heeft de U-touis nu een doorsnede van i/2 c.M2., dan is deze inrichting circa 30 maal zoo gevoelig als een kwikbarometer. Uit den aard der zaak verkrijgt men hier mede geen „Praezisions"-mstrument, doch wel een middel om zeer gerimge luchtdrukverande- ringen aan te geven. Men zal bemerken, dat er in dezen barometer veel meer „leven" zit dan in den gewonen. man. Alleen, hij kon haar niet bevrijden van den vloek van het groote zwijgen. Het huwelijk van den vuurtorenwachter is nu gescheiden. De eenzaamheid is sterker ge- bleken dan zijn liefde. John Horwath blijft verder alleen in zijn kluizenaarstoren. AANVAL OP EEN ARGENTIJNSCH DORP. Vierhcnderd links-radicalen hettoen een aan- val gedaan op het dorp Oibera, in de nabijhejd van de stad Posadas. Na een heftig vuurge- vecht, waarhij de politie door de b-rwoners ge- steund werd, werden de aanvallers afgeslagen; 100 hunner werden gearresteerd. Bij het ge- vecht viel ee'n dood, terwijl 6 personen ge- Wond werden. De laanval staat in verband met het verhod van een demonstratie die door landarbeiders georganiseerd was. Zij wilden protesteeren tegen de wet tot beper'king der yerbamate-aan- plantir.'g'en en tegen de wet, die den minimum- prijs voor tabak cp 6 pesos stelt. In het geibouw van den landiarbeidersbond zijn roode vla'ggen in beslag genomen. EEN WERVELSTORM IN ARGENTINE;. In een 300 K.M. ten Zuidwesten van Buenos Aires gelegen gebied heft een zware wervel- st'orm groote iverwoestingen aangericht, het ergst getroffen is het plaataje Ohillar in de nahijheid van de stad AjzuI. Geimeld wordt, dat 9 menschen om het leven zijn gekomen, ter wijl 50 personen werden gewond. Ook de schade is zeer groot, vele huizen werden vol komen verwoest. DE WALVISOH SEACHTOFFER DER TECHNIEK. DE KLUIZENAAR OP DEN VUURTOREN. De oorlog zag John Horwarth als offioier in het Oostenrijksche leger. In een gevecht aan het Oostfront werd hij zwaar gewond en raakte in Russische gevangenschap. Hij kwam gelijk honderdduizenden lotgenooten, terecht in een der groote gevangenkampen in Siberie. Kort voor de revolutie ontsnapte bij aan zijn bewakers en wist met ontzaglijk veel moeite het schiereiland Kamschatka te bereiken, waar hij aansluiting vond bij een Amerikaan- sche expedi'tie, welke in de omgeving van Petropawkofsk naar ertsen zocht. De Amerikanen waren smarte jongens. De gewaagde vlucht van den jongen liutenant imponeerde hen en ze namen hem als fac totum op hun reizen mee. Nadat hun werk op Aiziatischen bodem geeindigd was, stelden ze Horwath voor mee naar Amerika te gaan. Reeds destijds vertoonde zich bij den officier, die toc'h ontelbare gevaren en moeilijkheden had overwonnen, een zeldzame menschen- schuwheid. De ellende van de krqgsgevangen- schap had zijn zenuwen totaal verwoest en hijt kende nog maar een verlangen: eenzaam heid en algeheele verwijdering van de men- sc!h6Q. Een toeval wilde, dat destijds het baantje van toreniwachter op een rotsig, onhewoond eiland der Aleoeten open kwam. En men was blij, dat er een liefhebber voor dit alles behalve begeerd baantje zich opdeed. Hor wath werd de verzorger van den grooten vuurtoren, welke zich verheft op het verloren door de stormen gebeukte eiland. Alle drie maanden verscheen het schip, dat hem post en proviand bracht; den overigen tijd hoorde hij niets dan het dreunen van de branding, het huilen van den storm en het gekrijsch van de vogels. Het licht moest de schepelingen waarschuwen tegen de door gevaarlijke klip- pen onveilige wateren. Er is slechts een en- kele smalle passage, welke de.zeelui „de poort naar de hel" noemen. Nu en dan sloeg een schip op de verraderlijke riffen en nu en dan voer Horwath in een boot uit om te zien of hij misschien nog iemand kon redden. Veertien jaar hield Horwath het alleen in deze drukkende, zwijgende eenzaamheid uit. Toen kreeg hij plotseling verlangen naar een mensch. In eenige bladen verscheen een ad- vertentie, waarin mr. Horwath een passende vrouw zocht. Ze moest jong en huiselijk zijn en geen vrees voor de eenzaamheid hebben. Haar toekomst zou verzekerd zijn, daar hij over een inkomen van 6000 dollar beschikte en bijna dit geheele bedrag kon sparen. Inderdaad deed zich een trouwlustig meisje op, dat bereid was Horwath's heremietenbe- staan te deelen en haar verder leven op het menschlooze eiland door te brengen. In het begin beviel haar dit ongewone leven, toen werden de brieven, welke haar ouders in Amerika kregen, steeds droeviger en ellendi- ger. Eenige weken geleden keerde ze naar huis terug. Het eeuwige alleen zijn had haar moreel gefbroken. De enkele gedachte aan het eiland en den vuurtoren bracht haar in diepe melancholie. En toch hield ze van haar Reeds geruimen tijd gaan er stemmen op en hun aantal neemt voortdurend toe die er met bezorgdheid op wijzen, dat het aantal walvisschen in alle wereldzeeen snel afneemt en dat reeds t'hans het tijdstip te berekenen is, waarop deze groote zeehewoners uitgestor- ven zullen zijn. De mOderne methoden van walvischvangst, die de eens zoo gevaarlijke jacht tot een eenvoudig rekensommetje maken en daardoor tevens de opbrengst van de jacht vermeerderen, doen den walvischstand van jaar tot jaar meer afnemen dan hij door de voortplanting der dieren aangroeit. Tenge- volge van de vermindering van het aantal walvisschen daalt natuurlijk ook het geboorte- cijfer en wel in nog sterkere mate dan het totaaleijfer der volwassen dieren. In de vak- wereld is men dan oo'k algemeen van oordeel dat alleen energieke samenwerking en vrij- willige beperking van de vangst deze diersoort voor een definitieven ondergang zal kunnen behoeden. EEN GERAFFINEERDE POGING TOT MOORD. De rechtbank te Dresden heeft een 33-jarig man wegens poging tot moord op zijn 'vrouw tot de maximumstraf van 15 jaar tuchthuis veroordeeld. Het vonnis is zoo zwaar uitge- valien wegens de huitengewone geraffineerd- heid, waarmee de misdaad was voorbereid en uitgevoerd. De heklaagde, die wegens talrijke minnerijen voortdurend met zijn vrouw over- hoop lag, had haar leven tegen sport-ongeluk- ken verzekerd... hoewel de vrouw heelemaal niet aan sport deed. Op 3 Augustus van het vorige jaar overreedde hij haar op een uit- stapje met hem te gaan baden in een afge- legen vijver. Daar de vrouw niet kon zwem- men zag zij er erg tegen op, doch de man had een zwemgordel meegebracht en praatte haar voor, dat zij geen gevaar kon loopen. Eenmaal te water trok hij haar dadelij'k naar een diepe plek en stak met een naald een gat in den, zwemgordel, zoodat de lucht er uit ontweek en de vrouw in de diepte zonk. Hij gaf haar nog een trap na en riep: ,,Nu ben je er hij". Juist kwam echter een motorrijder aantuffen en die wist de reeds bewustelooze vrouw te redden. De man traehtte nog komedie te spelen en deed of hij radeloos was, maar toen de vrouw bijkwam beschuldigde zij dadelrjk haar man, haar naar 't leven te hebben gestaan. OHARLIE CHAPLIN. De bekende filmkomiek Ohaplin gaat trou- wen met juffrouw Paulette Goddard, die de vrouwelijke hoofdrol speelt in de jongste film van Charlie, Modern Times. Juffrouw God dard heeft als jongen" om nu eens de ter- minologie van mevrouw Bouwmeester te vol gen in de film Shandalen in New-York een kleine rol gespeeld. Voor Charlie Chaplin haar de hoofdrol gaf in zijn nieuwe film, was zij nooit op den voorgrond getreden. Het zal Chaplin's derde huwelijk zijn. Eerst trouwde hij met Mildred Harris, dat was in 1918 en Mildred was toen 18 jaar. Een sueces was het huwelijk niet. Later werd hij in den echt verbonden met Lita Grey, toen nog 16 jaar. Een succes was het huwelijk niet. Nu wordt een derde poging van Ohaplin aangekondigd om het huiselijk geluk te vinden. Chaplin, die thans 46 jaar is, is dit jaar wat den leeftijd van de braid aangaat, niet in de dalende lijn gebleven. Paulette Goddard is niet 14, maar 25. De beide filmsterren bevinden zich op het oogenblik te Sjanhai. Naar men weet is dezer dagen ook Douglas Fairbanks getrouwd en wel met Lady Ashley met wie hij een reis om de wereld had ge maakt. Het huwelijk werd voltrokken te Parrjs. Afrikaansche en de Schotsche kust waarge- nomcn en voor enkele maanden zijn kudden van ,,speudorca erassidens" bij Kaap de Goede Hoop en op de Schotsche kust omgekomen. Wat de dieren eitoe drijft op het strand een zekeren dood te zoeken, is nog onopgebelderd. Aanvankelijk vermoedde men dat zij achter een school visch hadden aangezeten, maar het onderz'oek wees uit dat bij alle gestrande die ren de maag leeg was. Ocggetuigen hij Kaap de Goede Hoop hebben waargenomen dat de j dieren eerst vlak bij het strand omkeerden en naar diep water teru'gzwommen om daarna als bezeten van angst weer de kust op te zoeken. Hier zou de verklaring deze kunnen zijn dat de zware storm die kort tevoren had i gewoe'd, zooveel zand in het zeewater had op- geziweept, dat dit de siijmvliezen van oogen, mond en spuitgaten der dieren sterk prikkelde I en hun ondragelijke prjnen vercorzaakte. Deze 1 verklaring gaat echter niet op voor het geval van de Schotsche kust; toen toch was er geen. storm geweest. EEN MEW SOORT KOGEL? Een 28-jarig monteur te Dorrigo in Nieuw- Zuid-Wales heeft, naar Reuter meldt, een kogel uitgevonden, die zslfs in staalplaten en andere metaien verder doordringt dan eenig andere kogel. Indien zijn uitvinding werkelijk van waarde is, zal deze een voorname plaats innemen in de Australische oorlogsvosrmg. Bij genomen proeven verklaarde de uitvinder, bleek dat de kogel tweemaal zoo groote snelheid had als welke andere kogel, en indien zrjn kogel staal treft onder een hoek van 45 graden, ketst deze niet af, doch dringt in het metaal. Er is vijf jaar aan deze uitvinding gewerkt. De jonge uitvinder heeft in zijn lichaam mecrderc deelen van slaghoedjes als gevolg van ontijdige ontploffingen tijdens zijn proef- nemingen. EEN MODE-KONING GESTORVEN. Te Parijs is Maandag de mode-koning Jean Patou gestorven. Patou beroemde er zich op de vrouw aan goede sport-kleeren te hebben geholpen en in het algemeen de vrouwenklee- ding te hebben aangepast aan de grootere vrijheid, die er na den oorlog op welhaast elk gebied is ingetreden. Patou is ook de uitvin der geweest van de „parfum-bar", waar men zich een parfum-cocktail naar den smaak van het eigen reuk-orgaan kon laten mengen Tevens had hij in zijn zaak een afdeeling in- gericht, waar mannen onder het drinken van een kop thee of een borrel op hun vrouw kon- den wachten wanneer deze bij Patou aan het passer, was. De mannequins van het huis Patou waren heel mooie, meestal Engelsche of Amerikaansche meisjes. Dat Patou ook zelf gaarne goed gekleed ging, is gebleken toen hij eens een reis naar Amerika ondernam en een persoonlijke garde robe van honderd pakken bij zich had! Wat niet wegneemt dat Patou den wereldoorlog dapper heeft meegemaakt. AL STEKENDE GETELD? Een meester-kleermaker heeft berekend, dat er 46.500 steken noodig zijn om een pak te maken: ongeveer 30.000 voor de jas, ruim 10.000 voor de pantalon en nog niet heelemaal 6400 voor het vest. STRANDING VAN WALVISSCHEN. Die Umschau, het Duitsche weekblad voor wetenschap en techniek, herinnert aan de tal rijke gevallen, waarin kudden" walvisschen van de kleinere soorten (meest tand-walvis- schen) op het strand worden gespoeld, of lie- ver er als blind op aanstormen en te gronde gaan. Er zijn onderzoekers die aan zelfmoord denken. Enkele jaren geleden werd het zon derlinge verschijnsel herhaalde malen aan de Vragen, deze rubriek betreffende. kunnen door onze abonnb's ivordeB gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam Postzegel voor antwoord insluiten en b!ad vermelden. TE WEINIG BEKENDE EN HOOGST NUTTIGE REG-EERINGS-STEUN AAN DE PLUIMVEIEHOUDERIJ. Nog even een brief als model hoe het niet moet en dan gaan we over tot wat anders. Een lezer schrijft: ,,Met dezen heb ik eens een vraag aan U aangaande mijn kippen, waar ziekte onder is geweest. Sams met een snel verloop. Laatst badden we het in twee dagen dan zat de kip net of zij het benauwd had te jagen en den volgenden dag was hij dood. We hebben het ook gehad: dan zaten ze een paar dagen met een blauwe kam en opeens dood. De kippen zijn witte en bastaards en het voer is tarwe, mais en ochtendvoer samengesteld uit (volgt opsomming vleeschmeel, kalk, mengzout en lev-ertraan). Nu vraag ik weer: waarom nu in den be- ginne niet direct een doode kip opgestuurd naar de Rijksseruminrichting te Rotterdam, dan hadden we direct geweten wat het was. De versehijnselen lrjken op diphtherie, dus als er direct maatregelen genomen waren, had veel sterfte voorkpmen kunnen worden. Het kan ook longontsteking zijn en nog een hoop andere ziekten, maar izonder onderzoek is daar niets van te zeggen en geen raad te geven. Wat het voer betreft: waarom vleeschmeel? Over het algemeen kan men hetzelfde berei ken met goedkooper diermeel of vlschmeel. Dan is de vraag: wat voor kalk zit in het voer, wat is mengzout en welk soort lever- traan. Geen grooter knoeierij in den laatstsn tijd (en trouwens al heel lang) dan met lever- traan en mengzout is ook al een naam die op de grootste rommel past. Zoo'n opgave van voedersamenstelling lijkt dus nergens op, zoo- lang de procen'ten er niet bij staan en b.v. niet opgegeven wordt wat mengzout is. Ziedaar nu een mooi aanloopje voor het on- derwerp dat ik vandaag bespreken wil en dat ik wil noemen: „hoogst nuttige regeerimgs- steun aan de kippenhouderij", die veel te wei nig bekepd en gewaardeerd is. Ik bedoel hiermede de werkzaamheden van drie Regeeringsinstellingen en wel: Het Rijkslandfoouwproefstation voor vee- voederonderzoek te Wageningen; De Rijksseruminrichting te Rotterdam; De Ve-eartsenijkundigen dienst in Den Haag. Van alle drie instellingen verschijnen jaar- verslagen en de laatste zijn over 1934 en leeren ons veel nuttige zaken. Al deze rapporten tesamen zijn voor den prijs van 2,50 ver- krijgbaar aan de Algemeene Landsdrukkerij te Den Haag. Het is een dik boekdeel van 504 bladzijden. Men kan de jaarverslagen ook apart verkrijgen voor den prijs van f 1 ieder. Laten we beginnen met het Rijkslandbouw- proefstation voor Veevoederon-derzoek te Wageningen. Het hoofddoel van dit mstituut is knoeierij in den veevoederhandel tegen te gaan en dit geschiedt door het onderzoek van allerlei monsters voeder. Wat er zooal bleek bij dat onderzoek zullen we lezen in het jaar- verslag. Over vleeschmeel wordt gezegd dat dit alleen mag bestaan uit de gedroogde res- ten van spieren, docb in den handel doopt men diermeel -heel vaak met den naam vleeschmeel. Diermeel is echter geheel wat anders want diermeel wordt gemaakt van allerlei afval van geslachte en gestorven dieren, dus niet alleen van de spieren. Aan den eenen kant is daar door diermeel een veelzTdiger voer dan vleesch meel daar het veel meer stoffen uit het lichaam bevat, aan den anderen kant echter kan er in diermeel resten zitten van kadavers die al in ontbinding waren en dan kan het ge vaar bestaan dat het vet in dit diermeel veel vrije vetzuren bevat en dat het meel minder frisch ruikt. Over besmettingsgevaar behoeft men niet te vreezen, alle smetstoffen worden bij het be- reidingsproces gedood. Diermeel is voor leg- hennen best te gebruiken, voor kuikenvoer en fbktoomvoer raad ik het af. Het is natuurlijk veel goedkooper dan vleeschmeel, dat een by product is van de vleeschextractfabrieken (Liebig, Bovril en andere). Maar men mag in geen geval diermeel als vleeschmeel verkoopen. Toch blijkt uit het jaarverslag dat dit herhaalde malen gebeurt. Maar met diermeel is het ook nog lang niet altijd zuivere koffie want als zoodanig wordt weer vaak vleeschbeendermeel verkocht, ter wijl vleesch'beendermeel eigenlijk een bedriege- lijke naam is voor beendermeel met wat vleeschresten. Het mineralengebalte in zulk meel is dus hoog en het eiwitgehalte laag, ter wijl in diermeel het eiwitgehalte veel hooger is. Sommige monsters diermeel bevatten zeifs gemalen hoom, anderen rrjstemeel. Wat in diermeel al zooeven besproken is als een gevaar zrjn de vrije vetzuren in het vet. Daar moet men terdege op letten by den aankoop, want deae vrije vetzuren dooden de vitaminen in het gemengde voer en berooven dus het voer van de meest waardevolle en vaak duur- ste elementen. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 3