Sproeten komen vroeg in Buitenland. Landbouwberichten pe hedjzc&wdsche. "Jandjiasta Gemengde Berichten het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol Bijalle Drogisten. TER NEUZEN, 20 MAART 1936. HANSWEERT. miliioen in 1935 voor steun aan de scheep- vaart, 12 miliioen voor Indie, diit waren alle factoren, welke den minister van financien vocr groote moeilijkheden steiden. Van 1932 op 1936 is onze begrooting echter verbeterd met 124 miliioen wat wel duidt op een beiangrijke beeuiniging. Wanne.r men dit alles ziet, dan begrijpt men dat die stijgiing der lasten die zeker een herstel tegenhoudt onvermijdelijk is ge weest. Het dualisme cp bet stuk der landbouw en contingenteeringspolitiek. Dan de klacht over het dualisme in de landbouwpolitiek, die de prijzen van tal van prcducten voor dagelijkseh gebruik hoog houdt en de Industrie belem- mert. Het is volkomen juist, maar bij niet-steunen van den landbouw zou hht landbouwbedrijf met den ondergang izijn bedreigd. Ten opzichte van de industrie voert de re- geering eenzelfde politiek door middel van de contingenteering. Toen een jaar of vier geleden de contingen teering werd ingervoerd, heerscbte hier te lande een soort prijsbe'dcrf door vele buitenland- sche producten, die tegen zeer lage prijzen op onize markt werden geworpen. Zoo zijn we tot de contingenteering gekom'en, waardoor inder- (Ingez. Med.) daad de prijzen van sommige artikelen betrek- kelijk hoog bleven en dus ook de aanpassing belemmerden. Later zijn deze contingentee- ringsmaatregelen ook gebruikt als handels- politiek wapen ten gevolge van de neiging van verschillende landen om invoer en uitvoer tegenover een anaer land gelijk te maken. Door de clearingverdragen, vooral met een zoo beiangrijke afnemer als Duitschland was, is de zaak nog gecompliceerder geworden. De vaste lasten. Dan is er de moeilijke kwestie der vaste las ten: een uiiterst guvaarlijke materie, omdat het ingrijpen is in privaatrechtelijke verhoudingen. INeeimt men de maatregelen niet juist, dan doet men misschien meer schade dan goed, en grijpt men op de credietmarkt in, waar zoo- veei imponderabilia werken, dan maakt men het crediet juist duur. Wanneer men ziet, dat de rechtszekerheid bij de regeering niet veilig is, treikt men zioh terug van de credietmarkt. Men heeft vaak beweerd, dat de regeering het kapitaal heeft gespaard en de loonen wel aantast. Niets is minder juist. Men zie slec'hts naar de renteverlaging en wat met aandee- len- en dbligatiekapitaal geschiedt. De regee ring heeft zich op dit terrein zooveel mogelijk aflzijdig gehouden en de zaken haar normalen loop laten nemen. Wat de bestrijding der werkloosheid betreft moet men werk zien te verschaffen, dat iets blijvends tot stand brengt. Tegenover deze werkverschaffing staat echter het streven tot rationalisatie; ook hier weer het dualisme van dezen tijd: door de rationalisatie, die de be drijven op rendabele basis brengt, ontstaat meer werkloosheid. Dit is ook vroeger ge- schied; 100 jaar geleden, toen de machine werd ingevoerd, heeft men hetzelfde ervaren; toen zagen de arbeiders de machine als hun vijand. Wij weten nu, dat hierin de sleutel tot grooter welvaart l'igt en dat wij aan die mechanisa- tie zeer veel te danken hebben en zoo kan in de toekomst ook blijken, dat deize retionalisa- tie ons tot een beteren toestand brengt. Maar op het oogenblik zitten we in den moeilijken overgangstijd. Wat moet men nu doen? Verbod van ratio nalisatie beteekent stopzetting van de venbe- tering in de industrie. Toch kan er aanleiding zijn (ib.v. in de sigaren-industrie) uit sociale en andere reden om de rationalisatie te rem- men, al belemmert men hier de industrie. O.a. in haar concurrence tegenover het buitenland. Wederom dualisme! „Ordening". Thas nog een woord over de ordening". Reeds voor den oorlog zag men trust- en kar- telovereenkomsten en een streven naar organi- satie. Wanneer men nu ziet, dat de onderne- mens elkander op de binnenlandsche markt docdconcurreeren, op de buitenlandsche markt een lageren prijs maken dan zij zoudeh kun- nen bedingen, moet men dan niet ingrijpen? Men moet stellig hiermede zeer voorzichtig zijn; Oldening werkt verstarrend en houdt verbeteringen tegen. We hebben in de geschie- denis hiervoor al leergeld betaald door goed- bedoelde reglementeering, die tenslotte een keurslijf werden. Ik zie uit het bedrijfsleven een toenemenden drang naar crganisatie, maar ill ben steeds bevreesd om een ordening door den staat op- gelegd; hoofdzaak is hier de ordening die uit de maatschappij zelf opkomt. De oveiheid kan behulpzaam zijn, stimuleeren in de goede rich- ting, maar leiding geven kan zij niet. (Ap- plaus. iHoe de toekomst er uit zal zien, weten we niet. Maar wij kunnen ens werk niet doen, wanneer wij niet vertrouwen op betere tijden. Anders missen wij de opgewektheid noodig voor onzen artoeid, en dit vertrouwen kunnen wij putten uit het verleden. De huidige periode is niet het eerste benarde tijdvak onizer ge- schiedenis; ik herinner aan de Napoleontische periode van 1810 tot 1812, toen in Amsterdam slechts 40, in Rotterdam slechts 10 schepen binneiwielentoen slechts 10 arbeiders in 1812 in alle rjizergieterrjen werkten; toen in 1810 slechts 38 haringbuizers uitliepen; toen in Am sterdam een vierde van de bevolking bedeeld werd, groote huizen werden afgebroken, bui- tenpl'aatsen verlaten werden. Toch is een tijd van grooten bloei gevolgd op deze periode. Maar Bilderdij'k zong toen in zijn ..Afscheid" in 1810, hetwelk ik met een variant over- neem: ,,Ja zij zullen Zich vervullen Deze tijden van geluk, Deeiz' ellenden Gaan vollenden En verpletterd wood't hun juk. Holland leeft weer, Holland streeft weer Met zijn wapperende vlag Door de boorden Van het Ncorden Naar den ongeboren dag." iOp deze rede volgde een zeer langdurig en warm applaus. De heer A. Heldring bedankte minister Oud in een geestige speech. ,,Wij hebben". zoo zei de heer Heldering, „hier eigenlijk nog nooit een echten minister gehad; wel iemand, die het nog moesit worden en voor wien wij groote verwachtingen hadden, of mannen die het reeds geweest waren en die wij in het licht der geschiedenis konden bezien. We hadden eerst een gezamenlijke lunch willen houden, maar we zouden dan van onzen voorzi'tter niets dan versche cadetjes hebben gekregen. Vroeger zei men: nu ja, die heeren in Den Haag zijn toch niet vcor 10 uur op hun bureaux en hebben het versche cadetje voor 10 uur dus niet noodig; tihans zeggen we: de ambtenaren zijn reeds 7 uur op hun bureau en ze hebben er dus toch niets aan of't brood al om 7 uur 's morgens mag worden rondge- bracht. Vandaar, dat onze voorzitter bij dit kabinet zijn versche cadetj; wel niet zal krij- gen. Wij waardeeren de open woorden van den minister over de toestand onzer financien; 4 jaar geleden vertelde den wethouder van fi nancien van Amsterdam ons van de zelfde plaabs, dat de financien van Amsterdam zoo goed in orde waren. Spr. waardeert de ronde woorden van den minister weer. 'Het waren gouden woorden, die wat er ook met den gulden gelbeure niet zullen devalueeren of depreoieeren. (Bravo.) De positie van don mi nister van financien is moeilijk; hij zou trou- wens een slechte minis'ter van financien zijn als hij populair was en we kunnen het nu een- maal niet eens zijn over alle ingediende wet- ten en belastingen; wat men vaak hierover hoort beweren, zou iemand de haren ten berge doen rijzen; ik weet niet of dit raizen ook be- last zal zijn; dat zal afhangen van de spelling welke de regeering invoert (gelach). We moe- ten dankbaar zijn voor het woord van vertrou wen, dat de minister tot ons gesproken heeft. De daden van een regeering kunnen wij slechts in de toekomst beoordeelen, maar ik hoop aldus besloot de heer Heldring zijn toespraak, dat u nog getuige moge zijn van het herstel in de toekomst. OP LAST VAN DEN LEIDER. Naar aanleiding van de in beslagneming in sommige plaatsen van een door de N. S. B. verspreid geschrift, bevattende een in verband met de muiterij op de Zeven Provincien in de Notenkraker van 18 Februari 1933 verscne- nen alb;elding van dr. H. Oolijn met eveneens in dat felad verschenen teksten, heeft de rechts- kundige raadsman der N. S. B. aan den mi nister van Justitie den volgenden brief ge- zonden In opdracht van den algemeen leider der Nationaal Socialistische Beweging, ir. A. A. Mussert, Hobbemastraat 12, Utrecht, heeft ondergeteekende de eer Uwe Excellentie te be- richten, dat zoowel de samenstelling als het drukken en het verspreiden van de hier en daar in beslag genomen mededeeling der N. S. B. aan het Nederlandsche volk, is geschied op diens last. Met dit geschrift wordt bedoeld een herinne- ring aan het ware karakter van de afdeeling Nederland der Tweede Internationale, meer bekend als S. D. A. P., welke duidelijker dan ooit tot uiting kwam ter gelegenheid van de muiterij op de Zeven Provincien. Het is de vorige week in honderdduizenden exemplaren in Nederland verspreid en onder het motief van bele_diging van den minister-president hier en daar in 'beslag genomen. DE ACHTERGROND VAN JAPANSCHEN OPSTAND. Het onderzoek, dat door de. politie en gen darmerie wordt ingesteld naar de burgers, die betrokken, zijn geweest bij de laatste revolte, begint geleidelijk eenig licht te werpen op den ideologischen achterg.ond van het gebeurde. Zoo acht men het thans waarschijnlijk, dat de opvattingen van Ikki Kita en Mitsoegoe Nisjida, die in verband hebben gestaan met de opstandige beweging en die tot dusverre achter de schermen mede actief betrokken zijn geweest bij incidenten van dezen aard, een krachtigen invloed hebben uitgeoefend op de bewegingen ten gunste van een hervor- ming van Japan door een aantal radicalisten, welke bewegingen haar hoogtepunt bereikten met de recente rebellen. Men meent nu te weten, dat zij trachtten een reconstructie tot stand te brengen van het politieke en econo- mische systeem van Japan volgens ideologi- sche richtlijnen, die gebaseerd waren op het commimistische principe en die zich een directe actie ten doel steiden. Het lag in het voo mem en der samenzweerders het roer der staatszaken in handen te nemen door middel van een staatsgreep. Met dit doel deden zij een beroep op het leger, waarbij zij de mili- tairen dachten te kunnen gebruiken voor hun eigen doeleinden door hen inbreuk te laten plegen op de prerogatieven van het opper- bevel. ONV OLDOENDE TARWE-OOGST. Landbouwdeskundigen zijn van meening, dat Frankrijk gedurende 1936 aanzienlijke hoeveelheden tarwe zal moeen invoeren, daar het waarschijnlijk is, dat de tarwe-oogst ge- ring zal zijn. Tot invoermaatregelen zal in het bijzonder moeten worden overgegaan, indien het depar- ternent van oorlog zijn plannen tot het in stand houden van een oorlogsvoorraad van 500.000 ton handhaaft en ten uitvoer legt. LUIPAARDMENSCHEN WEER OP HEX OORLOGSPAD. Opnieuw heeft de geheime secte der Luip- aardmenschen in de negerrepubliek Liberia schrik en ontzetting teweeggebracht onder de bevolking van het district Grand Cape. Deze secte, die men sinds een strafexpeditie van eenigen tijd geleden vernietigd geloofde, is plotseling weer met haar moordpartijen begonnen. Hiertoe huilen de leden zich in luipaardvellen, besluipen hun slachtoffers van achteren en slaan het neer met stalen klauwen, die aan hun handen zijn bevestigd. Zij dooden steeds negers, daar het geloof be- staat dat blanken immuum tegen hun prak- tijken zouden zijn. De bevolking van het district Grand Cape trekt weg uit die streek of weigert 's avonds de huizen te verlaten. LUXOR THEATER. „De kleine kolonel". Men ziet Shirley Temple, de kleine kolonel, in haar nieuwe film en men zoekt haar woor den. Naar woorden, die benaderen de ontroe- ring, gewekt door dit zonnige Zondagskind. En men denkt aan zooveel beelden, waarin door alle tijden heen de menschen getracht hebben uitdrukking te geven aan het wondere geluk dat er is in den blijden lach van een kind, in het stralen van kinderoogen. Men zoekt gelijkenis in den pas ontloken bloem- knop, men zoekt gelijkenis in den zonnestraal, die plotseling vreugde brengt en glans en gloed. En de zonnestraal is er, zoodra de kleine Shirley met onvergelijkelijke, echt kinderlijke bekoorlijkheid, en toch zoo grappig parmant tot eere-kolonel van een regiment wordt be- noemd, dat zij veroverd heeft, zooals zij de geheele wereld stormenderhand verovert. Het wonder is er al onmiddellijkhet wonder van het samengaan van zooveel door en door fris- sche, cngeawongen kinder.ijkhe.d met een overwogen, doorleeid en in zyu iijusts vezels natuurlijk spel. Z66 is het de gansche film. Het heerliike exore—ie\e gezic.itje lacht den lach van het blijde, van het ondeugende kind, het weerspiegelt triomf, verontwaardiging, angst, het accentueert in woord en gebaar elk detail van gebeurtenis, elke nuance van emotie, en boven dit alles uit blijft het: kind. Vroolijk, speelsch, begrijpend, liefhebbend, dapper kind. Dp kleine kolonel" ook weer onder regie van David Buler, een pracht film tusschen haakjes, heeft alle elementen in zich om Shir ley Temple's talent ten voile tot ontplooiing te brengen en de regisseur heeft ze tot het uiterste aangewend. De hoogtepunten zijn natuurlijk zijn samen- spel met Shirley en in dit samenspel weet men niet wat meer te bewonderen tafereeltjes, waarin grootvader en kleinkind als kemp- hanen tegenover elkaar staan, of die waarin een zalige glimlach van geluk zijn trekken ver- heldert en Shirley geeft al wat aan kinderlijke liefde en aanhankelijkheid te geven is. Men heeft voor deze film nog een groot artist gevonden, den negerdanser Bill Robin son, die hier in de rol van Walter, den be- diende van den ouden man, in de film debu- teert. En hij is een geweldig danser. Zijn trappendans is fenomenaal en ook hier weer is het Shirley, die naast hem bekoort en ontroert door haar gratie en de vlugheid van haar voetjes. Shirley Temple, Lionel Barrymore, Bill Robinson zijn de groote acteurs in deze film, die hun spel kunnen spelen in een scenario, dat zoo verzorgd is, in een op:envc.gende reeks scenes zoo voortreffelijk van bouw en vondsten, dat men de film niet moet zien om Shirley alleen, maar door heel de entourage geboeid wordt. Wij denken aan scenes als de kleine kolonel met de negerkinderen May en Henry en de oer-komische doop van den kleinen jongen. Wij denken aan de wondermooi klinkende neger-spirituals, bij een doopplechtigheid, aan Shirley's onvolprezen gratie als zij grootmoe- ders liedje zingt in haar crinoline costuumpje, aan het slot bij het groote feest ter eere der verzoening, een beeld in kleuren. Zoo is „De kleine kolonel" film, die ge- draaid wordt in Luxor een evenement op fihn- gebied van den eersten rang. Verrukkelijk spel van een zonnig Zondags kind in een film die het talent van haar en Lionel Barrymore waardig is. De spionne van Stamboul. Een der gevaarlijkste vrouwelijke spionnen, die Duitschland in deQf wereldoorlog bezat, „Fraulein Doktor", is de door Myma Loy ge- speelde hoofdfiguur van dezen film. En men ziet haar in een conflict tusschen het eigen hart en den duren plicht: bij de ontmaskering van een verrader der Duit'sche zaak, tijdens welke affaire haar minnaar als slachtoffer valt. ,,Fraulein Doktor" wordt naar Stamboul ge- zonden can als contra-spionne de eerlijkheid van den opperbevelhebber der troepen aan de Dardanellen, den generaal Ali Bey, te toetsen. Berlijn twijfelt aan die eerlijkheid: men vreest dat Ali Bey met de geallieerden heult eh het staat vast dat een verraad door iemand van zijn hooge positie fatale gevolgen zou hebben. Dus moet hij worden nagegaan en geprovo- ceerd en in geval van schuld aan de kaak ge- steld. Fraulein Doktor gaat op reis, doch vindt onverwacht gezelscliap in den persoon van een jongen Amerikaan, Beall, met wien zij kort geleden in aanraking is gekomen. Beall is bij die gelegenheid verliefd op haar geworden, en ook zij, de anders zoo zakelijke en harde vrouw, heeft een vreemde warmte en genegen- heid in zich gevoeld. Op reis tracht zij hem af te schudden doch hij laat zich niet wegjagen. En Fraulein Dok tor" heeft op 't eind een zwak oogenblik; zij stuurt haar secretaris terug naar het Ber- lijnsche hoofdkwartier en neemt Beall mee door, naar Turkije. Zij stort zich daarmee in groote moeilijk heden. Want niet alleen dat Beall haar mdtier te weten komt en haar door zijn liefde voort- durend in den weg staat: ook wekt zij arg- waan te Berlijn. Verliefde spionnen zijn ge- vaarlijke menschen, en de chef van den dienst, Von Sturm, acht 't raadzaam zelf thans 6dk naar Stamboul te reizen om zich van Beall en zoo noodig ook van Fraulein Doktor te ont- doen. Intusschen gelukt het die laatste toch in de rol van spionne voor de geallieerden - tot Ali Bey door te dringen en met alle mo- gelijke listen Beall onschadelijk te houden. Doch de jongeman blijft &1 te obstinaat en Fraulein Doktor moet ook terwille van de redding van haar eigen figuur hem door Von Sturm laten arresteeren, quasi als En- gelsch spion. Zij wil daarmee bereiken dat de geliefde man voor haar behouden blijft, en tegelijk wil zij den achterdochtigen Ali Bey door deze arrestatie overtuigen: zij laat een juist gevangen Franschen spion in Bead's plaats fusilleeren onder de oogen van den Turkschen generaal. Wat Ali Bey betreft slaagt het plan. Deze is overtuigd en deelt haar de gewenschte ge- heimen mee: hij kan dus wdrden gearresteerd. Doch von Sturm brengt haar de vreeselijke tijding geen woord te hebben gehouden: de man die zoo juist gefusilleerd werd was, zoo zegt hij, niet de Franschman, doch Beall. In waarheid echter is Beall wel degelijk in leven; von Sturm hoopte slechts zijn vaardige spionne te kunnen behouden voor haar werk. Zoodat alles nog tot een goed einde komt wan neer Fraulein Doktor geneest van de geestes- ziekte waar zij ten gevolge van het drama aan heeft geleden, en den geliefde vindt, die haar komt balen voor een leven van geluk. Veel spanning, naar men ziet, en veel goed spel van Myma Loy en George Brent als Beall: een avonturenfilm met sterke oogen- blikken, die dan hier en daar aan onwaar- schijnlijkheid mag lijden doch die door de emotievolle gedeelten veel vergoedt. Men schrijft aan de Midd. Crt.Door de Posterijen wordt een publieke telefooncel ge- plaatst op het sluisplateau. Men vraagt zich hier af om welke redenen zulks geschiedt, aangezien de eel geplaatst wordt op nog geen 10 M. afstand van drie expeditiekantoren, die zich geheel bezig houden met de belangen van de schippers en waar deze dan ook ten alien tijde kunnen telefoneeren. Naar aanleiding van dit bericht van onzen correspondent hebben wij te bevoegder plaatse inlichtingen ingewonnen. Men deelde ons daar mede, dat de schippers, die de sluizen passeeren, dikwijls en op alle tijden behoefte aan telefonische gemeenschap hebben; de be- doelde expediteurskantoren sluiten echter om half acht des winters en om half negen des zomers. Na dezen tjjd moeten schippers, die willen telefoneeren, dan naar de marechaus- seekazeme in het dorp; thans zal dat niet meer noodig zijn, omdat de telefooncel na sluitingstijd Is aoorverbonden op Goes. Boven- dien komt er een aanwijzing voor b.andmel- ding, politie en eerste hiulp bij ongelukken in de eel te hangen, zoodat men ook daarvoor steeds terecht kan. KORT VERSLAG van de vergad,ering van het Dag. Bestuur der Z. L. M., gehouden op Maandag 16 Maart 1936 te Middelburg. De vergadering werd geleid door den heer Mr. P. Dieleman, algetmeen Voorzitter der Z. L. M. 0.m. kwamen de volgende onderwerpen in bespreking: Tarwelevering. Een der bij het Landbouw-Comite aange- sloten organisaties heeft er de aandacht op I gevestigd, dat de eischen, welke aan de tarwe worden gesteld:, bij de aflevering, door de be- treffende instanties steeds hooger worden op- gevoerd, als gevolg waarvan de mogelijkheid om den toch reeds verlaagden richtprijs te bereiken, voor den nieuwen oogst waarschijn lijk zeer veel moeilijkheden voor de telers met zich zal brengen. Verzocht werd bij de Regeering stappen te willen doen opdat het mogelijk blijve dat de telers de richtprijs zul len ontvangen voor geleverde middenkwaliteit marktschoone tarwe. Het Dagelijkseh Bestuur heeft zich met dit standpunt vereenigd. In aansluiting hiermede werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de tarwekeuring bij en -aflevering in Zeeland aan de gewestelijke tarweorganisatie, waarover bij de telers klach- ten bestaan. Besloten werd de bevoegde instanties te verzoeken voor het jaar 1936 de standaard- monsters voor Zeeland zoodanig te doen samenstellen, dat het niet kan voorkomen, zooals thans verschillende malen is geschied, dat partijen van zeer goede kwaliteit door een geringe afwijking in korrelvorm, kleur of an- derszins genige klassen lager worden ge- taxeerd, doordat ze niet volkomen met het standaardmonster overeenkomen. Gedifferentieerde steunverleening. Uitvoerig Tyerd van gedachten gewisseld over het systeem van gedifferentieerde steun verleening met het oog' op de positie der kleine bedrijven. Dit systeem is gebaseerd op een extra toe- slag op den prijs van eerstgeleverde hoeveel heden van sommige producten. Alhoewel het Dagelijkseh Bestuur van mee ning is dat dit systeem principieel geheel af- wijkt van de tot voor kort gevolgde landbouw- crisispolitiek, en bij invoering ervan gebroken wordt met de grondslag eener prijsregeling der land- en tuinbouwproducten, werd beslo ten, in verband met de groote nood in de kleine bedrijven dit voorstel te ondersteunen, mits de noodige maatregelen worden aange wend om te komen tot een versterking van de inkomsten van het Landbouwcrisisfonds. Mocht hiertoe onverhoopt niet kunnen wor den overgegaan, dan geeft het Dagelijkseh Bestuur de voorkeur aan een tewerkstelling in eigen bedrijf, waarvan de kosten zouden moe ten worden gedragen door het Departement van Sociale Zaken. Een versterking van de inkomsten van het Landbouwcrisisfonds kan worden verkregen door verhoogde heffingen, o.a. aan de grens. Bij invoering van een gedifferentieerde steunverleening zal er echter voor dienen te worden gewaakt dat de belangen der land- arbeiders niet in het gedrang komen tegen over die der kleine boeren. P)ombe,eringsreglement. Besloten werd adhaesie te betuigen aan een ontwerp algemeen plombeeringsreglement dat door den Nederlandschen Algemeenen Keu- ringsdienst aan den Minister van Landbouw en Visscherij is gezonden. ZaaizaadvocrzienJng in Nederland. Besloten werd de ontwerp-richtlijnen, welke door den Nederlandschen Algemeenen Keu- ringsdienst voor de teelt van origineele zaden van zelfbestuivende granen, peulvruchten e.a. zaden zijn opgesteld, goed te keuren. Persberichten. Het Dagelijkseh Bestuur nam kennis van de mededeeling dat aan de dagbladpers een ver- goeding wordt toegekend voor het plaatsen van de landbouw- en andere crisisberichten. Indertijd is een dergelijk verzoek van de landbouwpers afgewezen. In verband hiermede werd besloten het Landbouw-Comite te verzoeken pogingen in het werk te stellen opdat deze vergoeding eveneens aan de landbouwpers wordt gegeven. Steun aan de tuinbouw. Een 3-tal voorstellen van de tuinbouweom- missie der Z. L. M. resp. betrekking hebbend op de teeltregeling van aardbeien, het beschik- baarstellenvan extra-teeltvergunning voor Zeeland en het geven van een hoogere uit- keering op kruisbessen zijn met den heer Regeeringscommissaris voor den Tuinbouw besproken. Ten aanzien van de beide eerste voorstel len kon nog geen overeenstemming worden verkregen en zullen gewijzigde voorstellen worden ingediend; met betrekking tot het 3e voorstel heeft de Regeeringscommissaris toe- gezegd deze aangelegenheid aanhangig te zullen maken bij de commissie voor de richt- prijzen. Koppen van suikerbieten. Eertijds is een perspublicatie verschenen, waarin werd medegedeeld dat de Akkerbouw- centrale aanvullende voorschriften zou geven betreffende de wijze waarop de suikerbieten zouden moeten worden gekopt. Het Dagelijkseh Bestuur ontving thans de mededeeling dat op een vergadering van de Nederlandsche Akkerbouwcentrale werd be sloten, om voor 1936 niet in te grijpen in de plaatselijk gebruikelijke wijze van het koppen der bieten. Met voldoening werd hiervan ken nis genomen, daar men in de bietenverbouwen- de streken nimmer heeft begrepen, waarom een andere wijze van koppen der bieten moest worden ingevoerd. Reisbelasting. Ingekomen is een verzoek van den Kring Hulst der Z. L. M. om actie te ontwikkelen tegen de invoering van een reisbelasting. Daar inzonderheid Zeeuwsch-Vlaanderen, doch ook overig Zeeland door dit voorstel van wet ten zeerste zou worden gedupeerd, wordt besloten een adres te dezer zake aan den Minister van Financien te verzenden. Publicatie verklaring inzake vitamine- gehalte margarine. Het Dagelijkseh Bestuur nam met instem- ming kennis van het protest dat de 3 centrale landbouworganisaties hebben gericht tot den Minister van Sociale Zaken in verband met de publicatie der bekende verklaring van den Directeur van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid waarin een vergelijkiag ge- maakt werd tusschen ,,Blue Band" en de beste Hollandsche winterboter, met de bedoeling reclame te maken voor ,,Blue Band". Teeltplan 1936. Het Dagelijkseh Bestuur heeft met belarng- stelling kennis genomen van een schrijven dat de 3 centrale organisaties hebben gericht tot den Minister van Landbouw en Visscherij, waarin wordt verzocht te willen mededeelen of met de in de perspublicatie het teeltplan 1936 vermelde prijs der producten bedoeld wordt een prijs die bij verkoop voor de gemid- delde kwaliteit, dan wel voor een superieure kwaliteit geldt. 1 POOS 20 CT.-TUBE AO en 60 CT. ~1 (Ingez. Med.) U itvoer cons imiptie-a a rdappelen Naar aanleiding van een desbetreffend ver zoek van den Kring Oostburg der Z. L. M. zal de Akkerbouw-Oentrale worden verzocht de uitvoer van consumptie-aardappelen naar Belgie toe te staan vanaf maat 40 mm en op- waarts en zulks met ingang van 1 April a.s. daar hiertegen dan geen bezwaar ztou bestaan van de zijde der pootgoedtelers. Opgemerkt werd hienbij dat bij niet-inwilli- ging van dit verzoek groote eischen zullen worden gesteld aan het Landbouwcrisisfonds, daar dan een hoogere denaturatietoeslag zou moeten worden uitgekeerd, daar de meeste partijen in maat 40 mm opwaartsch zijn ge- sorteerd. Afzet vroege Eigenheimers. Van de Kring Oostelijk Zuid-Beveland is het verzoek ingekomen bij hernieuwing po gingen aan te wenden om voor 1936 onthef- fing te verkrijgen van de bepaling dat ver- vroegde Eigenheimers* niet voor 1 Augustus mogen worden gerooid. Een groot aantal telers, inzonderheid uit St. Annaland en Krui- ninigen, waaronder verschillende kleine ver- bouwers, hebben van dit voorschrift in 1935 ernstig nadeel ondervonden. Beslofen werd het Landbouw-Comite te verzoeken bij den Regeeringscommissaris voor den Tuinbouw er op aan te dringen dat voor 1936 een zoodanige regeling wordt getroffen, dat de voorgekiemde Eigenheimers belangrijk vroeger dan in 1934 en 1935 kunnen worden afgezet. Herso,hatting huurwaarde. De Kring Oostelijk Zuid-Beveland zond een schrijven waarbij de wenschelijkheid werd be- toogd dat aangedrongen dient te worden op een algemeene herschatting van de belastbare huurwaarde van de boerenwoningen, die bui- ten de bebouwde kom zijn gelegen, daar deze belangrijk dient te worden teruggebracht. Besloten werd in overleg met het Boek- houdbureau der Z. L. M. een desbetreffend verzoek tot de betrokken instanties te richten. Korting op stounbedragen. In verschillende gemeenten bestaat de be paling dat de steunuitkeering aan werklooze landarbeiders wordt verminderd, indien zij grond in gebruik hebben. In sommige gevallen wordt een wekelijk- sche korting op de uitkeering boegepast van 1,per gemet grond, die zij in gebruik hebben. Voor de landarbeiders die een z.g. ,,plaatsje" bewonen brengt dit emstige bezwaren mede, zelfs zoodanig dat de uitvoering der Land- arbeiderswet erdoor in gevaar wordt ge- bracht. Het Dagelijkseh Bestuur besloot tot den Minister van Sociale Zaken het verzoek te richten deze korting niet van toepassing te verklaren voor grondgebruikers die niet meer dan 1 gemet bebouwen. DE DRENKELING LAG TE BED EN SLIEP. De vroege Zondagmiorgen zond de eerste zonnestralen over de Zuid-Willemsvaart en met die zonnestralen een vroegen wandelaar die langs de vaart een rijwiel vond met een naamkaartje in de reparatietasch, waarop de naam van Osch uit Berlicum, meldt de ,,Bosscbe Crt." De politie werd van het raadsel in kennis gesteld en toog naar Berlicum, om te zien. of van Osch, opziehter van beroep, geboren te Rosmalen, wel thuis was. Dat bleek niet het geval te zijn en dus was de politie ver- plicht te gaan dreggen. Aldus geschiedde. Urenlang dregde men en het vermoeden, dat men v. Osch nimmer terug zou zien, begon grond te winnen. Tot er een man kwam, die kostganger is bij v. Osch en die vertelde, dat de opziehter zoo juist was thuisgekomen en onmiddellijk te bed gegaan was, omdat hij zoo „moe" was. Vermoedelijk heeft de op ziehter te veel opzicht gehouden over de offe- randen aan Bacchus. De kostganger kreeg de fiets mee en de politie nam de dreggen mee. Het lijk was niet dood; het sliep. ARBEIDER OMGEKOMEN ONDER VALLEND IJZEREN SPA NT. Op het terrein van de Bataafsche Petro leum Mij. aan de Vondelingenstraat te Pemis is een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een anbeider is gedood en een andere arbeider zwaar is gewond. Op het terrein waren arbei ders van de N.V. Swartt'ouw's Constructiewer- ken te Schiedam bezig een twintig meter lange ijzeren spant wegend 1000 kilo met behulp van hijschiblokken op te hijischen. Door onopgehelderde oonzaak is de spant omlaag gestort. De voorman M. P. A. uit Schiedam en de arbeider H. v. T. uit Rotter dam, werden door het stuk ijzer getroffen. A. was op silag docd. Van T. brak een knie- schijf en kreeg een hoofdwonde. Hij is in het Diaconessenziekenhuis te Rotterdam opge- nomen. HEN SCHIJN-HUWELIJK. iBen Duitsch meisje, wonende te Amster dam, kreeg eenigen tijd geleden kermis aan een jongen man. Zij kwamen al spoedig over- een te zullen trouiwen en trokken daarvoor naar Duitschland, waar in Beieren het huwe- lijk kerkelijk werd vo'ltrokken. Beiden leeffden van het spaargeld van het Duiteche meisje. Dezer dagen is zjj te Am-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2