\L - Z A. J. VAN DE REE i Gemengde Berichten TER NEUZEN, 16 MAART 1936. HOEK. Niauv/str. 36. Tel. 290. TER NEUZEN ilNKOOP van oudGoud enZilver ZAAMSLAG. AXEL. MIDDELBURG. UECHTSZAKEM. FAILLISSEMENTEN. Bijzondere* aandacht verdient een hoofdarti- kel in de Yorkshire Post, een van de belang- rijkste bladen uit de piovincie. "Dit hoofdar- fikel was heel duddelijk uit Dcwningstreet ge- inepireLrd, dit te duidelijker, omdat lionaerdag reeds in Downingstreet op deze komende bs- schouwingen de aan'dacht gevestigd werd. Het bevat een krachtig pleidooi voor een stand- vastige poiitiek tegenov.r Duitsehland. De positie van Belgie wor'dt een belangrijk argu ment daarvoor. Kaast vermakelijk is, dat de houdin'g van Frankrijk in h-t Abessijnsche conflict aangehaald wordt als een reden te meer voor Engeland, om trouw aan de zijde van Frankrijk te staan. .Men leest dat mis- schien met zekere verbazing, maar de rede- neiring is niet sleeht gevonden. In dat con flict hebben wij, zoo luidt deze, ter wille van de collectieve veiligheid Frankrijk losgemaakt van zijn nieuwen vriend Italie. Frankrijk heeft daardoor de beveiliging ge'heel of gedeeltelijk verloren, die het verkregen had door de mili- taire ontJblooting van de Italiaansche grens. Omdat men dit van Frankrijk verlangd heeft, kan men het niet aan zijn lot overlaten, als nu zijn grens naar Duitsche zijde meer dan tevoren bedreigd wordt, ,enz. Dit alles bij elkaar teekent de stemming, die vooral in ring eland groote beteekenis heeft. Vrijdag is ook de commissie van buitenland- sche aangelegenheaen uit het Lagerhuis weer brjeen gew. est. Er schijnen daar krachtige woo idem gesproken te zijn, wat onmiddellijk geloofiwaardig blijkt als men hoort, dat Aus ten Chamberlain, de Engelsehe vader van het verdrag van Locarno, en Churchill er het woord hefbben gevoerd. Sir Samuel Hoare heeft de opvattingen van de commissie aan de regeering overgebracht, naar het heet even- eens an zeer krachtige bewoordingen. Bij dat alles komt, dat het publiek gerust- gestcld wordt ten opzichte van de bedoelingen van Frankrijk, die in geen geval van oorlog- zuchtigen aard zouden zijn en dat men van Hitler niet meer dan een symfoolieken terug- tocht verlangt. Wei zou dit symlbool van zeer substantieelen aard moeten zijn. Men mag aann.men, dat het te Berlijn op het oogenblik geducht spookt. Een terug- tocht zou bedenkelijk moeten zijn in deze ver- kiezingsdagen, omdat hij de erkenning zou vormen van een emstigen misgreep en ook in het radicale kamp der nationaal-socialisten heel wat stille of minder stille ontevredenheid zou veroorzaken. Maar Hitler moet in staat zijn een vorrn te bedenken, die door de macht welke hij nu eenmaal over de pers uitoefent, heel gemakkelijk als een zegepraal of als een buitengewoon nobele daad ten gunste van den vrede zou worden voorgesteld. Houdt Hitler vol, en gaan de mogendhiden van Locarno, versterkt door hun Gostelijke bondgenooten, Duitsehland in zijn buitenge woon kwetgbare oeconomische positie, nu nog oeconomisch bestoken, dan kan het gevolg zijn, dat de autarkisten, de radicale nationaal- socialistisehc raadgevers van Hitler, de over- macht zullen krijgen op Schacht en de zijnen, die op het oogenblik een zeer benauwden tijd beleven. Voor de binnenlandsche constructie van Duitsehland kunnen deze dlingen van groote beteekenis blijken, echter ook tot ver- snelling van het proces der radicalisatie leiden. Het treft heel ongelukkig voor Hitler, dat nu juist weer een lid van het persbureau van het Duitsche gezantschap te Weenen wegens nationaal-socialistische samenspanning gevan- gen is genomen. 'Het is alsof de Oostenrijk- sche autoriteiten er de aandacht op hebben willen vestigen, dat een verdrag van non- aggressie Oostenrijk weinig baten kan als het land van binnen uit door het nationaal-socia- lisme onder Duitsche leiding en met Duitsche middelen wordt bestookt. Op het oogenblik is nog alles zoo moeilijk mogelijk. De mogendheden te Londen mogen dan nader tot elkaar gekomen zijn, bij elkaar zijn zij nog lang niet. Daarvoor is het geval van Italie te moeilijk en daarvoor ook moeten de Engelschen een te grooten afstand afleggen voor zij bij het Fransche en Belgisehe stand- punt zijn aangeland. Frankrijk zelf heet stijf op zijn stuk te staan. Het heeft ook geen reden daarvan af te wijken als het waarneemt, dat het voortdurend terrein wint in Engeland en als het de Engelschen in gestadige bewe- ging naar zich toe ziet. DEVALUATIE OP KOMSX? Te Berlijn doen hardnekkige geruchten de ronde, dat men voor een devaluatie van de mark staat. De zaak zou reeds beslist zijn, en de devaluatie zou een derde van het devies bedragen. Tot nu toe hebben de Duitsche machthebbers de geruchten inzake devaluatie tegengesproken. Een groot verkiezingssucces zou de Duitsche regeering in staat stellen tot het nemen van een zoo belangrijke beslissing als die inzake devaluatie. De Neue Ziircher wijst op het feit, dat Hit ler in zijn Zaterdag 1.1. gehouden rede, toen hij de nieuwe verkiezingen aankondigde, heeft verklaard, dat het Duitsche volk hem, door hem te steunen, dg noodige kracht moest schenken om het oeconomisch welzijn van Duitsehland te kunnen verzekeren. Het blad ziet in deze woorden van Hitler een zinspe- ling op devaluatie. DE STAND VAN ZAKEN. De diplomatieke medewerkers van de meeste Londensche bladen meenen, naar Reuter meldt, een lichte verbetering in den toestand te zien. Zij zeggen, dat de Franschen bereid zijn met een symibolische ontruiming van het Rijnland genoegen te nemen op voorwaarde, dat de Engelschen blijvend de Fransche en Belgisehe grenzen waarborgen. Intusschen vemeemt de Daily Telegraph, dat de Engelschen bezig zijn algemeeme vredesvoorstellen te ontwerpen, die rekening houden met de constructieve voor- stellen van Hitler. Als echter de Duitschers onverzettelijk blijven, staat het vast, dat de meerderheid van het kabinet en het parlement van oordeel zijn, dat Engeland Frankrijk en den Volkenbond moet steunen in het bescher- men van de heiligheid van verdragen. De News Chronicle verneemt, dat Van Zee- land heeft voorgesteld Duitsehland uit te moo- digen zijn klachten' tegen het Fransch-Rus- sische verdrag te onderwerpen aan een be- middelingscommissie, gelijk voorzien is in het verdrag van Locarno. DE INHOUD VAN DE ONTWERP- RESOLUTIE-VAN ZEELAND. In zijn berichten over den toestand deelt de Times mee, dat de conclusies van de ontwerp- resolutie-van Zeeland als volgt luiden: 1°. Eenparig wordt erkend, dat Duitseh land zijn vrijwillig op zich genomen verdrags- verplichtingen heeft geschonden; 2°. Er bestaat overeenstemming onder de delegaties dat de toestand niet mag worden verscherpt; 3°. De kwestie van een Engelsehe bijdrage tot de veiligheid van Frankrijk en Belgie moet worden opgelost. De Locarno-mogendheden hebben zich Vrij dag den geheelen dag bezig gehouden met de in deze drie punten samengevatte conclusies. ONLTJSTEN TE MADRID. Iterken in brand gestoken. Het is te Madrid tot zeer e'mstige onge- regeldheden gekomen. De politieagent, die dezer dagen werd ge- dood bidden aanslag op den hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid, Jiminez de Asua, is be- graven. De minister van binnenlandsche en verschillende andere autoriteiten gingen aan den stoet vooraf. Duizenden menschen volgden den rouwstoet. Er deden zich ook hier eenige incidenten voor. Eenige jongelui, die den fascistischen groet brachten, werden geslagen. Een van hen, die een revolver uit zijn zak had getrok- ken, werd zwaar gewond; hij had drie mes- steken gekregen. De politie had de grootste moeite om te voorkomen, dat hij door de menigte g%Iyncht werd. In de wijk Qutro Caminos werd een stoet ge- formeerd om te betoogen tegen het fascisme, welke vervolgens naar het centrum van Ma drid trok. Bij de Galle San Bernardo passeer- de een bestelwagen van het blad „Nacion". De wagen werd aangehouden en door de betoo- gers in brand gestoken. Hiema trokken de demonstranten naar de Calle Marquez de Mo- nasterio, waar de kantoren van genoemd dag- blad zijn gevestigd. Nadat de betoogers een paar schoten in de lucht hadden gelost, werd het personeel gedwongen het gebouw te ver- laten. Het huis werd in brand gestoken en kreeg groote schade. Het schijnt, dat er geen ongelukken zijn voorgekomen. De San Luis-kerk, die door de betoogers in brand was gestoken, brandde des avonds om 11 uur nog. Toen de menigte een wapenhandel wilde plunderen, greep de politie in. Van weerszijden knalden de schoten, doch de politie bleef meester van het terrein en joeg de aanvallers op de vlucht. Even later wis- ten de vluchtelingen weer contact met elkaar te krijgen en nu moest de kerk van San Igna- cio het ontgelden. Het duurde niet lang of de vlammen sloegen er uit. Bij de blusschings- werkzaamheden werd een brandweerman ge- dood. Ook hier trad de politie direct op; een politieagent werd hierbij gedood, terwijl drie personen gewond naar een ziekenhuis zijn overgebracht. De redactiegebouwen van de „A. B. C." en ,,E1 Debate" werden thans door de politie be- waakt. Om twee uur des nachts was het te Madrid volkomen rustig. De versterkte politiemacht kon een normaal verkeer verzekeren, zonder dat opgetreden behoefde te worden. Jn linksche politieke kringen is men zeer ontsticht over deze incidenten, die zich heb ben voorgedaan, en die men in het algemeen toeschrrjft aan anarchistisch-syndicalistische provocateurs. GEMEENTERAAD. In de op Donderdag 19 Maart 1936 des na- middags te half twee uur te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Vaststelling notulen der vergaderingen van 14 Nov. en 19 Dec. 1935 en 30 Jan. 1936. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burg, en Weth. tot reor- ganisatie van het openbaar lager onder- wijs en in verband daarmede: a. het verleenen van eervol antslag aan het hoofd van school A, den heer C. F. Kohler met ingang van den datum door Burg, erf Weth. te bepalen b. idem aan den onderwijzer van bij- stand aan school A den heer A. de Kraker met ingang van 1 Mei a.s.; c. idem aan de onderwijzeres van bij- stand aan de openbare uloschool mej. J. T. de Kraker met ingang van 1 Mei a.s. wegens opheffing harer betrekking. 4. Idem tot het verleenen van ontheffing ingevolge artikel 42, letter o, van het Motor- en Rijwielreglement aan A. F. de Bruijn te Hulst 5. Idem tot wijziging van hoofdstuk VI van de verordening regelende de jaar- wedden van het personeel in dienst der gemeente Ter Neuzen d.d. 19 Mei 1921, zooals deze nader is gewijzigd. 6. Idem om ten behoeve van de bijzondere school voor Christelijk onderwijs te Sluiskil ingevolge artikel 72 der L.O. wet 1920 medewerking te verleenen. 7. Idem tot wijziging van de gemeen- schappelijke regeling, voor wat betreft de gemeente Axel, tot toelating van leerlingen uit de buitengemeenten op de school voor openbaar uitgebreid lager onderwijs alhier. 8. Idem tot ontheffing schoolgeld, dienst 1935. 9. Idem tot ontheffing rioolbelasting, dienst 1935. 10. Benoeming lid van de commissie van toezicht op het L. O. in de kom. Door het niet-aannemen der benoe ming door den heer W. Qalle worden ter voorziening in de vacature P. F. de Bakker aanbevolen: 1. de heer P. Maas; 2. de heer Aug. J. Usebaert. MUTATIES BIJ HET ONDERWIJS. In de a.s. Donderdag te houden raadszitting wordt blijkens de stukken, in verband met de wet van 22 Febr. 1936 tot verlaging der uit- gaven van het onderwijs, door Burg, en Weth. voorgesteld aan den heer C. F. Kohler, die wegens het bereiken van den 60-jarigen leef- tijd den dienst met vervroegd pensioen moet verlaten, op diens verzoek eervol ontslag te verleenen als hoofd van school A en voor de ontstaande vacature een oproeping te doen. Wegens daling van het leerlingenaantal wordt voorgesteld school A te behouden als 5-klassige en C als 3-klassige school. De heer A. de Kraker, onderwijzer aan school A heeft tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag verzocht, het- welk Burg, en Weth. voorstellen te verleenen, en voorloopig in diens plaats een trjdelijke leerkracht te benoemen. Aangezien het leerlingenaantal der TJ.L.O. scholen per onderwijzer wordt opgevoerd, komt aan de openbare U.L.O. school een onderwijs- kracht overcompleet. In overeenstemming met de belanghebbende wordt als gevolg daar van voorgesteld eervol ontslag te verleenen aan mej. J. T. de Kraker, onderwijzeres bij dat onderwijs, met ingang van 1 Mei a.s. wegens opheffing van haar betrekking, terwijl nog wordt meegedeeld, dat per 1 September ook de onderwijzer aan die school, de heer J. van der Peijl, den dienst zal hebben verlaten. Ook de heer Andriessen, hoofd der R. K. school te Ter Hole heeft ingevolge voornoem- de wet vervroegd pensioen aangevraagd, ter wijl ook de heer Van den Ende, onderwijzer aan de R. K. jongensschool te Lamswaarde den dienst per 1 Juni e.k. zal verlaten. EEN UITGESTELDE HULD1GING. 'H Onder overgroote belangstelling van de zijde van het publiek bracht het muziekgezel- schap trDe vereemigde werklieden" j.l. Zater dag haren voorzitter, den heer N. J. Harte, een serenade. Toen na het spelen van het Volkslied de heer Harte met zijn familie voor den ingang der woning waren verschenen, begon de heer J. van der Peijl te verklaren, dat hetgeen in het vat ligt niet verzuurd, en dat de vereeni- ging thans voldoen wilde aan de belofte die sinds 30 Augustus van het vorig jaar bestond, om den voorzitter, aan wie op dien datum de reeds vroeger verwachte onderscheiding was te beurt gevallen door zijn benoeming tot rid- der in de Orde van Oranje-Nassau. Hij meen- de dat er in dit geval zoowel bij de ingezetenen van Ter Neuzen alsook bij veien daar buiten, die den heer Harte in zijn streven en werken kennen, geen twijfel kan bestaan, dat die eer- volle onderscheiding ten voile is verdiend. Zij beteekent de waardeering van een zeer werk- zaam leven ten bate van algemeene belangen. Toeh was de voldoening die zijn vrienden had den, bij het vernemen der tijding, niet onver- mengd. Spreker herinnerde zich de geschie- denis van een onzer zeehelden, die na het zee- gevecht bij Syracuse werd gehuldigd, door het overhandigen van een degen. Maardie degen werd op zijn lijkbaar gelegd. Het was bij deze gelegenheid nog niet zoo erg, doch tegelijk met het beritht van de hem te beurt gevallen onderscheiding kwam ook het be- richt, dat de heer Harte zich in verband met een zeer ernstige ongesteldheid in het zieken huis had moeten laten opnemen en waren in de eerste tijden de berichten omtrent het ver- loop der ziekte allerminst gunstig. Het is hem daarom des te meer 'n genoegen, den voorzitter thans niet alleen te kunnen gelukwenschen met de hem toegekende onderscheiding, doch tevens ook, nu hij hem weer frisch en met nieuwen levenslust bezield te midden van zijn familie kan begroeten, met dat gelukkig her- stel. Hij drukt de hoop uit, dat het hem ge- geven m&ge zijn zich weer als vroeger aan zijn levenstaak, ook aan die bij het muziek- gezelschap „De vereenigde werklieden" te kunnen wijden, en verzocht thans te willen beluisteren de door den directeur der harmonie den heer A. Schirris, gecomponeerden ,,Hul- digingsmarsch' Bij deze uitvoering werden de The'baansche trompetten voor het eerst gebruikt, versierd met de prachtige vaandels, met het wapen van Ter Neuzen in gouddraad kunstig gebor- duurd op den handwerkcursus der Eerw, Zuster alhier, die den voorzitter bjj zijn zil- veren jubileum zijn geschonken door de operettegroep, die destijds aan de wintercon- certen meewerkte. Tijdens uitvoering van dezen „Huldigings- marsch" bieek de directeur bijzonder goede oogenblikken te hebben gehad. Het bleek een forsch, melodieus muziekstuk, dat ten voile de strekking waarvoor het is geschreven weer- geeft. De uitvoering voldeed zeer goed en ontlokte veel applaus aan de hoorders. De voorzitter blijkbaar getroffen door de hem gebrachte grootsche hulde en de ver schillende gewaarwordingen die thans naar voren traden, verklaarde, dat, al is het hun die zich begeven op openbaar terrein en hun krachten veil hebben voor algemeene belan gen, niet te doen is om een directe belooning, aangezien zij die voomamelijk zien in het welslagen van hun werk, het toch aangenaam is, waardeering te ondervinden voor dat werk. Hij dankt de vereeniging voor het bewijs van medeleven, dat zij hem thans brengen, door hunne belangstelling te betoonen bij de hem te beurt gevallen hooge onderscheiding. Het was voor hem een zware beproeving, dat voor hem en zijn familie op denzelfden dag dat hem de tijding daarvan gewerd een sombere, ern stige tijd intrad, die op verschillende tijd- stippen groote zorg baarde. Dank zij de me- dische wetenschap en een blijkbaar groot weerstandsvermogen mocht hij zoo gelukkig zijn, het leven opnieuw te kunnen beginnen, eh zich aan zijn arbeid te wijden. Hij acht zich daarom in hooge mate gelukkig, onder deze omstandigheden de hulde van het muziek- gezelschap te mogen ontvangen en zegt daar voor ook namens zijn familie dank. Hij brengt ook hulde en dank aan den heer Schirris voor den gecomponeerden „Huldigingsmarsch" en de wijze waarop hij deze liet uitvoeren. Hij hoopt nog geruimen tijd zijn krachten te kunnen wijden aan de vereeniging die hem in den loop van vele jaren lief is geworden en dat de leden ijverig zullen blijven voortgaan, om het vaandel omhoog te houden, opdat de vereeniging zal blijven een sieraad voor onze stad. Tenslotte bood hij der vereeniging voor verlichting bij de avondwandelingen twee fraaie en door haar sterken lichtbundel zeer doelmatige lantaams aan, welke ter- stond bij het corps in gebruik konden worden genomen. Nadat het bestuur eenigen tijd ten huize van den voorzitter had vertoefd, onderwijl het muziekkorps eenige muzieknummers ten beste gaf, zette de stoet zich, voorafgegaan en ge- volgd door een talrijke menigte in beweging, en trok, musiceerende door eenige straten der stad, hetwelk op den drukken avond een bijzondere attractie schonk. DISTRICTS-ARBEIDSBEE RS VOOR ZEECWSGHALAANDEREN. Gedurende de* maanS1 Februari stonden bij de organen der arbeidsbemiddeling in Zeeuwsch-Vlaanderen als werkzoekenden in- geschreven Aardenburg 25, Axel 286, Biervliet 185, Boschkapelle 111, Breskens 44, Cadsand 55, Clinge 128, Eede 5, Graauw en Langedam 152. Groede 38, Hengstdijk 31, Hoek 221, Honte- nisse 270, Hoofdplaat 158, Hulst 155, Koe- wacht 63, Nieuwvliet 12, Oostburg 116, Osse- nisse 26, Overslag 8, Philippine 71, Retranche- ment 42, Sas van Gent 90, Schoondijke 36, St. Jansteen 153, St. Kruis 25, Sluis 90, Stop- peldijk 94, Waterlandkerkje 12, Westdorpe 136, IJzendijke 75, Zaamslag 234, Zuiddoipe 46, Zuidzande 26, Ter Neuzen 755, totaal 3980. R. K. KERKBESTUUR. Door Z. H. Excellence P. Hopmans, bis- schop van Breda zijn herbenoemd tot leden van het R. K. kerkbestuur de heeren P. Galle en F. de Meijer. R. K. ARMBESTUCR. Z. H. Excellentie P. Hopmans, bisschop van Breda heeft bevestigd de benoeming van den heer Aug. IJsebaert als lid van het Parochiaal Armhestuur. R. K. U.L.O.-SCHOOL. Na gehouden examen zijn tot de le klasse toegelaten 13 j. en 7 m Van de le klasse zijn bevorderd tot de 2e klasse 11 j. en 9 m., niet bevorderd 4 j. Van de 2e klasse zjjn be vorderd tot de 3e klasse 6 j. TENTOONSTEELING. Zaterdagnamiddag en gisteren na de Hoog- mis en verder na het Lof werd in de lokalen der Zusterschool een tentoonstelling gehouden van frobelartikelen, vervaardigd door de kin- deren der bewaarschool, van nuttige en fraaie handwerken, vervaardigd door de leerlingen der naaisehool en der meisjesschool. De Eerwaarde Zusters hadden van d'r „stands" iets smaakvois weten te maken, zoodat de talrijke bezoekers zeer voldaan waren. VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTING. De minister van financien maakt bekend dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of ver- mogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe 'oelasUngen te Hansweert 27 72 onder letter A; te Hulst /3,80. OPSLAG VAN TARWE. De Karner van Koophandel en Fabrieken voor Westeltjk Noord-Brabant heeft besloten adhaesie te betuigen aan het verzoek van de vereenigingen van handelaren in granen zaden en peulvruchten in Zeeland, aan den minister van Landbouw, Handel en Visscherij om de cooperatieve aankoopvereenigingen niet te erkennen als opslaghoudsters voor tarwe en de tarwehandelaren bij de uitvoering der landbouwcrisiswet in te schakelen en niet tot vermindering van den varkensstapel in Zee- land over te gaan dan na overleg met de vee- voederhandelaren. NEDERLANDSCHE VISSCHERIJ- CENTRALE. De minister van landbouw en visscherij heeft aan M. Keyzer te Stellendam, ,op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het bestuur der stichting Nederlandsche Visscherijcen- trale, gevestigd te 's-Gravenhage. DE NOORD-BEVELANDSCHE BRUG. Sinds enkele dagen is men in de Zandkreek bij het Wolphaartsdijkscheveer bezig met het verrichten van boringen, in verband met de piaatsbepaiing voor de te bouwen brug aldaar. Naar verluidt zullen ook eenige proefpalen worden geslagen. VISSCHERIJ-CENTRALE. De minister van landbouw en visscherij heeft benoemd in de commissie voor Alge meene Zaken der stichting Nederlandsche Visscherij A!entrale de heer H. C. J. Gunning, burgemeester van Ierseke. I)E NIEUWE VEERHAVENS AAN DE WESTER-SCHELDE. Vorige week hebben wederom boringen plaats gehad nabij het Oude. Hoofd ten Noord-Westen van Walsoorden, in verband met de actie tegen het Perkpolderplan, waar- b\j aangedrongen werd om de vearhavens aan te leggen ten Westen van Hansweert en ten Noord-Westen van het Oude Hoofd. Naar gemeld werd is reeds definitief beslo ten de veerhaven op den Zuid-Bevelandschen wal nabij Kruiningen aan te leggen. De actie voor een veerhaven ten Noord-Westen van hot Oude Hoofd heeft echter geleid tot het op- maken van nieuwe plannen waarvoor genoem- de boringen moesten verrieht worden. Vrijdag vond een bespreking plaats van het comite, dat de actie tegen het Perkpolderplan voerde, met het college van Ged. Staten. Daar- na zal zoo spoedig mogelijk de definitieve beslissing genomen worden. DL VLASINDUSTRIE IN 7EEUWSCH-VLAANDEREN. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de N. R. Crt. Reeds langen tijd gaat het niet naar wensch met de loorien in de Zeeuwsch-Vlaamsche vlas- industrie. Vorige jaar dreigde reeds een sta king, maar deze is toen nog voorkomen. Thans, nu er weer wat opleving is te bespeu- ren, is de oude loonkwestie weer ter sprake gekomen. Een loon van 20 cent per uur acht men te weinig. Getracht zal dan ook wor den om te komen tot een collectieve arbeids- overeenkomst in deze industrie. Er is te veel verschil in het loonpeil in deze streek. Som- mige werkgevers willen wel meer betalen, doch stellen daarbij de voorwaarden, dat ook de anderen zulks doen. Van werknemerszijde zal getracht worden om onderhandelingen aan te knoopen, die tot een beter loonpeil kunnen leiden. Kan het hiertoe niet komen, dan is een conflict in de Zeeuwsch-Vlaamsche vlas- industrie niet uitgesloten. AUTOBUSDIENST GOESHOEDEKENSKERKE. „De Zeeuw" meldt, dat de beschikkingen van Ged. Staten van Zeeland, dd. 7 December 1934, gewijzigd bij beschikking van 9 Aug. 1935, welke betrekking hadden op verlenging van de concessie verleend aan M. de Bart, tot het onderhouden van een autobusdienst tusschen GoesiHoedekenskerke, naar aanlei- ding van het hooger beroep, ingesteld door de directie der Nederl. Spoorwegen te Utrecht, door de Kroon zijn vernietigd en alzoo op de concessie-aanvragen afwijzend is beschikt. Als gevolg daarvan zal de dienst tusschen Hoedekenskerke en Goes alleen door het locaalspoor kunnen worden uitgeoefend. ZEEUWSOHE VEREENIGING VOOR LUCHTVAART. In een Zaterdag gehouden vergadering van het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart werd besloten de organisatie van de derde Scheldevlucht op te dragen aan de afdeeling iSchouwen en Duiveland, terwijl de technische leiding is opgedragen aan een commissie van 3 personen, onder voorzitter- schap van den heer Dr. S. S. Smeding te Middelburg. Ten aanzien van de kwestie der vliegvelden in Zeeuwsch-Vlaanderen geeft bet Hoofdbestuur als zijn meening uitgespro- ken, dat indien voorloopig met den aanleg van 65n vliegveld volstaan zou aienen te worden dat 65ne vliegveld z66 gunstig mogelijk gelegen zou moeten zijn en er voor gewaakt moet worden dat men niet vervalt in de b.v. te Eelde gemaakte fout, om door de kool en de geit te sparen het vliegveld van alle centra ver- wijderd ergens in de woestijn te leggen. Hedenmorgen reed de heer H., handelaar in bouwmaterialen te Axel met matig.e vaart op de motor over het Mauritsfort, toen hij eensklaps door onbekende oorzaak kwam te vallen. Ofschoon het ongeval zich eerst leelijk liet aanzien kon dr. Leenhouts slechts eenige ont- vellingen aan het hoofd constateeren. Na verbonden te zijn is de heer H. per auto naar huis gebracht. Nader vernemen wij, dat de heer H. gevallen Ingez. Med. is doordat de bout die de stuurinrichting draagt eensklaps losschoot, zoodat de motor in elkaar zakte. Gemeente rattd. In de op Zaterdag 21 Maart a.s., des namwi- dags 1 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de vol gende punten in behandeling. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en zoonoodig daar- over besluiten. 4. Huldiging gemeente-secretaris in ver band met zijn 25-jarig ambtsjubileum 5. Sluitdng. Een jubileum. .Naai men ons meldt, hoopt een onzer ge- achte ingezetenen, met name de heer D. Hejj- boer, njksveldwachter-brigadier-majoor, op Vrijdag 20 Maart a.s. het heugelijk feit te her- denken, waarop hij 25 jaren geleden bij het corps Rijksveldwacht in dienst trad. Omtrent de loopbaan van den jubilaris, die den 30en Augustus 1876 te Sint Annaland werd geboren, vernemen wij het volgende: Na aanvankelijk een 8-tal jaren in dienst der gemeente-poiitie te zijn geweest, t.w. van 8 Mei 1903 tot 1 iSept. 1907 als agent van politie te Sliedrecht en vanaf laatstgenoemden datum tot 20 Maart 1911 als gemeente-veld- wachter te Beverwijk, werd de heer Heijboer met ingang van dezen datum benoemd tot Rijksveldwachter te Amsterdam. Deze stand- plaats werd op 11 Mei 1912 verwisseld voor Assendelft (N.-H.), alwaar hij den rumoerig- sten tijd van zijn politieloopbaan meemaakte. Dat hij zich in die dagen actief toonde en 't bewijs leverde van zijn doortastendheid, moge blijken uit het feit, dat hij in verband met een zeer gevaarlijke arrestatie te Zaandam, waar- bij gevaar voor eigen leven op het spel stond, uit erkenning voor zijn verdiensten, van den toenmaiigen Minister van Justitie, wijlen Mr Heemskerk, een eervolle vermelding mocht ontvangen. De bevorderingen of zoo men wil het uoorioopen der verschillende rangen ble- ven inmiddels ook niet uit en zoo werd de jubilaris den 2en Juli 1917 bevorderd tot brigadier-titulair, waama den 16en Juli 1923 zijn bevordering volgde tot brigadier, met in gang van welken datum hem de standplaats Krooswijk (Z.-H.) werd toegewezen. Het jaar daarop reeds weld hij per 1 Mei overgeplaatst r.aar 's-Gravendeel, hetgeen verband hield met de samenvoeging van een 2-tal brigades. Met ingang van 1 Januari 1925 volgde zijn bevor dering tot rijksveldwachter-brigadier-majoor en het was op dezen datum, dat hij zich ter uitvoering van zijn functie te Zaamslag ves- tigde, in welke betrekking hij thans nog werk- zaam is en zich ook alhier als een actief en waardig poiltieman heeft doen kennen. Het Centrum bleek bij het vertoonen van de nationale film ,,20.000 mijlen over en onder de zee" haar naam waardig te zijn want zij stond zoodanig in het centrum der belangstelling, dat zoowel bij de premiere op Vrijdag als bij de volgende vertooningen geen plaatsje onbezet bleef en velen het bijwonen van de wereldreis van de K XVIH tot een volgende vertooning moes ten uitstellen. Hedenavond volgt de laatste vertooning en het laat zich aanzien dat het bioscoopgebouw weder geheel gevuld zal zijn met belangsteilenden naar de verrichtingen van de Nederlandsche duikboot, die den naam van onze marine zoo voortreffelijk heeft weten hoog te houden. De politie alhier heeft in het kringbuis der N.S.B. een aantal pamfletten in beslag geno men die beleedigend zouden zijn voor den Minister-President. HOOGER BEROEP. Door E. L. G., 23 j., landbouwer te Sint Anna ter Muiden, is hooger beroep aangetee- kend tegen een yonnis van den Kantonrechter te Oostfburg, waarbij hij wegens overtreding van het Crisis-Akkeibouwbesluit is veroor- deeid tot f 100 of 25 dagen rechtenis. De ambtenaar van bet O. M. was eveneens in hooger beroep gekomen. Failliet verklaard: Jos. Asselman, koopman te Hontenisse. Recbter-commissaris Mr. J. H. F. Bloemers, Curator Mr. H. B. L. de Rechter, advocaat en procureur te Hulst. Het faillissement van H. J. van Beekum, vroeger scbeepsbouwer te Hansweert, Cura tor Mr. J. J. Heijse, advocaat en procureur te Middelburg, is geeindigd door de verbindend geworden 2e of slotuifideelingslijst, zonder eenige uitkeering. Op de eerste uitdeelingslijst werd indertgd. 3.3856 pet. uitgekeerd aan de concurrente schuldeischers. ERNSTIG ONGELUK. Op korten/kfstand van bet station Bergen op Zoom is Zaterdagochtend kwart voor tien een zeer emstig ongeluk gebeurd. Op dit oogenblik gaf de stationschef het sein tot ver- trek van trein 652, bestemd voor Vlissingeii. Ter zelfder tijd sloot de postbeambte op den trein, van Meert genaamd, bet portier van een postwageR. Vermoedelijk beeft echter het portier aan de andere zijde opengestaan en op het moment dat van Meert deze deur wilde sluiten is bet portier in botsing gekomen met een seinpaal met bet noodlottig gevolg dat van Meert met bet hoofd tusschen deur en sttjl bekneld raakte. Daardoor werd het hoofd gedeeltelijk rer- brijzeld en van Meert moet toen in bewuste- loozen toestand uit den trein zjjn gevallen.. Ongelukkigerwijze kwam hij daarbij nog terecht op een wisselblok. Onmiddellijk kwamen van verscheidene zijden menschen toesnellen en werd van Meert in stervenden toestand naar bet statiansge- bouw overgebracht. Dr. v. d. Kamp die spoedig ter plaatse was. kon slechts den dood constateeren. Later is het ljjk per politiebrancard naar het bureau van politie overgebracht. I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2