ALGEMEEH N1EUW5- EN AOVERTENTIEBUO VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN d Winterploeg van Infanterie en Wielrijders niet met groot verlof Het Mystene van Giesfoid Hall, Ki No. 9426 VRIJDAG 13 MAART 1936 76e Jaargang Binnenland Feuilleton EERSTE BLAD EEN BEETJE H Z GEEFT VEEL SCHOON GOED De grootste wasch krijgt U door de speciale werking, die het sop van H. Z. zelfwerkend waschmiddel bezit, in een oogwenk helder. Het vuil vliegt er uit. Probeer het eens. Laat Vrijdag en Zaterdag Uw M.S.S.-dagen zijn! de M.S.S.-gewoonte te volgen! awa wzn.'imtmm nrnwrn^mtmrnr**—iWEWH* - ttr'TTTITWlll TER NEUZENSCHE COURANT VliONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1.25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige lan den f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitt etaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20 KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij Vooruitbetaling. Grootere letters en cliohd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgavo. DIT BLAD VERSCHIJfNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Een zuiver milltair-technische voor- zorgsmaatregel. Minister Coign heeft Woensdagavond voor beide zenders de volgende rede gehouden Uit de uitvoerige berichten en beschouwin- gen, de laatste dagen in onze dagbladen ver- schenen, heeft ook het Nederlandsche volk kunnen vernemen, dat de politieke spanningen in Enropa weer grooter geWorden zijn. Het ligt niet in mijn voornemen tot u te spreken over het geschil zeif, dat daartoe aanleiding gegeven heeft. Nederiand is daar- bij niet rechtstreeks betrokken, omdat wij geen partij zijn bij het verdrag van Locarno. Met de intemationale rechtsvragen, die met het ontstane geschil verbonden zijn, hebben wjj dus geen directe bemoeienis. Dientengevolge gaat dus ook de afwikkeling van de strijd- vraag, zooals ik de zaak thans zie, buiten ons on. Daarentegen moet door ons wel rekening worden gehouden met de mogelijke gevolgen, die het voorgevallene zou kunnen hebben voor hot behoud van den vrede in Europa. En dan prijs ik mij gelukkig er reeds dade- Ujk op te kunnen wijzen, dat blijkbaar aller- wege de neiging aanwezig is om het gevaar voor oorlog te keeren, om langs den weg van onderlinge besprekingen den vrede in Europa te handhaven. Frankrijk heeft zich gewend tot den raad van aer Volkenbond, Engelands minister van buitenlandsche zaken heeft een bezadigde houding aangenomen en tot override daden is het nergens gekomen. Er is dus, zooals de zaken nu staan, reden om te vertnouwen, dat men er in zal slagen, langs vredelievenden weg lot oplossing van het gerezen geschil te ge- raken. Bit neemt intusschen niet weg, dat het geraden moet worden gsacht, de ont- wikkeling van den gang van zaken met nauw- keurige oplettendheid te blijven volgen. Men kan niet zeggen, dat alle gevaren reeds verdwenen zijn, omdat in de eerste phase van het conflict koeie beradenheid den toon aan- gaf. De mogelijkheid van toenemende span ning mag niet geheel uitgesloten worden ge- acht en met die mogelijkheid moet dus reke ning worden gehouden. Dit geldt met name voor een land met zoo blootgestelde ligging als Nederiand; een land, welks legerstelsel bovenaien zoo is ingericht, dat niet het ge- heele jaar door beschikt kan worden over een voidoend aantal geoefende militairen om de noodige voorzorgsmaatregelen te treffen tot verzekering eener mobilisatie wanneer die noodig mocht blijken. In zulk een periode bevinden wij ons thans, nu a.a. Zaterdag voor de dienstplichtigen van de z.g. winterploeg het tijdstip zou zijn aan- giebroken om met groot verlof huiswaarts te keeren. Ging dit door, dan zou een zoodanige vermindering van de sterkte aan geoefende militairen intreden, dat daardoor gemist zou worden wat juist in dagen van internationale spanning niet kan worden ontbeerd. Het is in verband hiermede, dat de regee- ring besloten heeft de dienstplichtigen van de regimenten infanterie en van het regiment wielrijders, die thans voor eerste oefening onder de wapenen zjjn en eenetdaags huis waarts zouden keeren, tot nader order in werkelijken dienst te houden. Ik spreek het vertrouwen uit, dat men in dezen maatregel niet meer zal zien en er vooral niet meer in zoeken zal dan er werke- lijk in gelegen is. De regeering vertrouwt, dat het geschil op vredelievende wijze zal worden opgelost, maar zrj acht het niettemin noodzakelijk, aan de nu eenmaal in ons legerstelsel bestaande lacune tegemoet te komen op een wijze, die de gertngste bezwaren voor de betrokkenen meebrengt en intemationaal het minste stof Naar het Engelsch van SIR WILLIAM MAGNAY (Nadrujr verboden.) 2Vervolg. „Dat zou ik heel graag willen", antwoordde Richard, eveneens glimlachend. ,,Maar daar- om behoef ik nog met bij jou te logeeren." ,,Heusch, dat is toch beter, al was het alleen maar omdat het gemakkelijker is. Er is zoo- veel te vertellen en te bespreken. Het zou in elk opzicht geschikter zijn als je je tenten bij mij opsloeg." De courant viel uit Wilson's handen, het geritsel deed opkijken. De kapitein lag, in zijn stoel uitgestrekt, te slapen. „Die is overgekomen voor de jachtpartij", mompelde Archer. Richard knikte. ,,Nu, als je er bepaald op staat", zeide hij, het gesprek hervattend, ,,zal het mij natuurlijk aangenaam zijn je gastvrij- heid te aanvaarden. Het is erg vriendelijk van je die aan te bieden. Maar je zult mijn gevoe- lens begrijpen, mijn afkeer om mij in te drin- gen... .Natuurlijk, beste kerel, maar je bewijst mij werkelijk een gunst. Afgescheiden van het za- kelijk gedeelte, zullen wij blij zijn een gast te krijgen. Het is vrij stil op de Grange." ,,En hoe staat het met Sir Percy Brays- haw?" Archers gezicht nam een levendige uitdruk- king aan. ,,Ik wilde eigenlijk in de eerste plaats over hem spreken. Wij hebben natuur- opjaagt. Indien toch de winterploeg aan het einde der week met groot verlof ging en de omstandigheden zouden er onverhoopt eens toe leiden, dat oproeping van groot-verlofgan- gers noodig werd, dan zou dit 6n in het eigen land en naar buiten een veel emstiger indruk maken dan de maatregel. die thans genomen zal worden. Ik hoop en ik vertrouw zelfs, dat de aanhouding van de dienstplichtigen, die anders binnen enkele dagen naar hunne haard- steden zouden terugkeeren, van zeer korten duur zal zijn. Binnenkort zal de toestand zich wel duidelijker gaan afteekensn. En verloopt de strijdvraag zooals de Regeering denkt dat zij vermoedelijk verloopen zajl, dan zal de bijzondere maatregel, die nu genomen wordt, weer spoedig tot het verleden behooren. Daarom maan ik nog eens aan om zich niet te laten verontrusten. Het is beter dat men later getuigen moet dat de regeering wel heel erg voorziehtig is geweest dan dat haar, met hoe geringe kans ook, later verweten zou kun nen worden, dat zij gedut had op een tjjd dat waakzaamheid plicht was. Ik verzoek den luisteraars dan ook wanneer zij straks hunne legersteden opzoeken, even rustig te gaan slapen als zjj dat ook andere nachten doen. Er is voorshands geen enkele redcn om ongerust te zijn. DAGORDER VAN DEN COMMANDANT VAN HET VELDLEGER. De commandant van het Veldleger heeft de volgende dagorder uitgevaardigd, welke Don- derdagochtend op het morgenappdl doior de regiroentscommandanten is voorgelezen. „Zijne Excellence de minister van Staat, minister-president, minister van defensie a.i., dr. H. Oolijn, heeft Woensdagavond in een voor de radio uitgesproken rede medegedeeld, dat de politieke spanningen in den laatsten tijd in Europa weer grooter geworden zijn. Hoewel er alle reden is te vertrouwen, dat men er in zal slagen, langs vredelievenden weg tot opiossing van het gerezen geschil te geraken, mag de mogelijkheid van toenemende spanning niet geheel uitgesloten worden ge- acht en'moet met die mogelijkheid dus even eens rekening worden gehouden. Onder deze omstandigheden acht Harer Majesteits Regeering het niet verantwoord, dat een sterke vermmdering van geoefende troepen onder de wapenen zou intreden, welke toestand zou ontstaan, indien de dienstplichti gen van de tweede ploeg (winterploeg) van de lichting 1935 van de infanterie en wielrijders, wier eerste oefening op 14 Maart zal zijn ge- eindigd, op dien datum met groot verlof zou den vertrekken. In verband hiermede heeft de Regeering be sloten, de bedoelde dienstplichtigen, die thans voor de eerste oefening onder de wapenen zijn, en eerstdaags huiswaarts zouden keeren, tot nader order in werkelijken dienst te houden. De Regeering vertrouwt, dat het aanhouden van de dienstplichtigen, die anders binnen enkele dagen naar hunne haardsteden zouden terugkeeren, van korten duur zal zijn. Ik verwacht van alle dienstplichtigen, die door den genoemden maatregel worden ge- troffen, dat zij met blijmoedigheid den plicht zullen vervullen, dien het landsbelang van hen vordert, en dat zij er een eer in zullen stellen, bij te dragen tot de veiligheid van het Vaderland. Van alle militairen, behoorende tot het Veld leger, verwacht ik bovenal thans dat zij in- dachtig zullen zijn, dat de weermacht zich door stipte plichtsbetrachting en goede krijgs- tucht zal hebben te onderscheiden. Ik weet, dat het Vaderland daarop rekenen mag. Leve de Koningin! iijk de kwestie van zijn al of niet op de Hall blijven te overwegen." ..Wenscht hij te blijven?" Ik vermoed van wel, hoewel ik niet geloof dat hij het kwalijk zou nemen als hij moest opstappen. Maar als je een huurder zou wen- schen tot de tijd aanbreekt dat je er zeif wilt gaan wonen, zal je zeker nooit iemand vinden die daar beter voor in aanmerking komt." ,,Nu, dat is mooi." ,,Ja", ging Archer voort. ,,Sir Percy is in menig opzicht een merkwaardig mensch. Het zou mij verwonderen, als je niet dadelijk met hem ingenomen was. Hij is zeer begaafd, we- tenschap en werktuigkunde zijn bepaald stok- paardjes van hem; daarbij is hij hoogst popu- lair en zijn gezelschap ten voile waard. Hij heeft leven in de brouwerij gebracht en heeft voortdurend loge's uit de groote wereld. Ik geloof dat er tegen het eind van de week een heel gezelschap vooraanstaande gasten ver wacht wordt." ,,Zoo?" Kapitein Wilson scheen nu vast in slaap te zijn. „Sir Marcus en Lady Grimsworth^daar heb je wel van gehoord millionair en lid van het Parlement en andere kopstukken komen. Ja, Sir Percy is een waardig bewoner van de Hall en ik geloof dat, wanneer je een kijkje komt nemen, je tot de conclusie zult komen dat het jammer zou zijn hem te ver- jagen." „Is hij weduwnaar?" „Ja; Lady Glademuir, een ver familielid ge loof ik, neemt de honneurs voor hem waar. Verder heeft hy een dochter." Richard gaf door een blik te kennen, dat hij hem begreep. „Ik denk niet, dat het voor- loopig noodig is hem de huur op te zeggen", merkte hij onverschillig op. ,,Neen; nu, je zult zeif zien dat alles best EERSTE KAMER. Vergadering van Wbensdag. Vooitgezet wordt le behandeling der be- grooting van handel, nijverheid en scheep- vaart. De heer Droogi/.ver Fortuyn (lib.) be- pleit de haven- en scheepvaartbelangen van Rotterdam. Minister Gelissen zegt, dat toen het Ver- bond voor Nationaal Herstel een politieke par tij is geworden, hij uit is getreden. Hij is geen principieel tegenstander van devaluatie, maar vindt ze nu niet noodig'sn niemand weet waar zij toe leidt. Rotterdam volge het voorbeeld van Dordt en verlage zijn haven-tarieven. De regeering zal het daardoor veroorzaakte gat van 1.2 millioen bekijken in het algemeen be- grootingskader. Inzake ordening moet het algemeen belang richtsnoer zijn; zij moet voortkomen uit het bedrijfsleven zeif. Aan de verstarrende wer- king van de contingenteering is in de latere jaren tegemoet gekomen, doordat extra-con- tingenten zijn toegekend. De contingenteering heeft ons niet zooals men zegt 100 a 150 mil lioen gekost, maar naar schatting vrifblij- vend! niet meer dan een millioen. Het aandeel van de Nederlandsche industrie in de Nederlandsche markt is door de contingen teering gestegen. Spreker komt op tegen het verwijt van gebrek aan voortvarendheid in zake de industrialisatie. Spreker zet de werking van den economi- schen voorlichtingsdienst wat het buitenland betreft, uiteen. Spreker weet niet wat beters voor de evenredige scheepSbevrachting in de plaats te stellen. De zaak is in onderzoek. Sinds 1932 is er over het geheele land eenige stijging in de scheeprvaart, doch de verschui- vingen beangstigen spreker. Spr. overweegt, wat te doen o.m. wat betreft de Rijnvaartpre- mies. Over het geheel maakt Nederiand t.o.v. de scheepvaart geen slecht figuur. Er zijn verschillende niet ongunstige economische tee- kenen voor 1936. Voor zoover verantwoord, kan de industrie op verderen steun der regee ring rekenen. De werkloosheid ging met de geringe opleving echter nog niet parallel, doch men vergete niet, dat andere landen, met name Amerika, relatief meer werkloozen heb ben. De geringe vooruitgang weerspiegelt zich ook in de effectehftoersen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Lan d bo i i we ri s i s !o n d s. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van het landbouwcrisisfonds. Minister Deckers zegt, dat de kwestie van den richtprijs voor de tarvve er steeds een blijft van appreciatie. Plannen om voo peul- vruchten den richtprijs te verlagen bestaan er niet. De lage roggeprijzen vonden oorzaak in de marktverhoudin'gen. Het verwerken van aardappelmeel in brocd zal onder de aandacht worden gebracht van den minister van sociale zaken. Het denkbeeld cm tegen zeer lagen prijs vee uit te voeren naar Rusland heeft spr. afgewezen. Bij fle afdee'ling melk en zuivei bespreekt de heer Louwes (lib.) onze zuivelpositie. Er moet zooveel mogelijk naar exportmogelijkheden worden gezocht om de behoeften van verschil lende landen op bepaalde oogentolikken te pei- len. De regeling voor de consumptiemelk maakt de melk te duur voor den consument. De heer Hiemstra (s.d.) bepleit een nieuwe afslachting ter vermindering van den vee- stapel. OPRUIENDE LECTUUR? Dinsdag zijn ter drukkerij van de fa. J. Kamminga te Dokkum in beslag genomen het zetsel en de afdrukken van een preek, j.l. ge houden door ds. J. W. B. Cohen, aldaar, over het onderwerp Luchtbescherming. INTEUPELLATIE-VERZOEK IN DE TWEEDE KAMER. Bij den aanvang van de vergadering der Tweede Kamer heeft Donderdagmiddag de heer De Visser (cp.) verzocht, eenige vragen te mogen richten aan den voorzitter van den ministerraad over de in verband met de ver- hoogde politieke spanningen en de verscherpte staatkundige tegenstellingen door de regee ring getroffen en eventueel nog te treffen maatregelen. Over dit interpellatieveazaek zal in de volgende vergadering worden beslist. OLIESPUITER AANGEBOORD IN OOST-BORNEO. Op de terreinen van de Oost-Bomeo Maat- schappij, ten Nioorden van den Mahakam, waar de Bataafsche Petroleum Mij, reeds eenigen tijd opsporing doet, is naar gemeld wordt een spuiter aangeboord van belangrijke capaciteit. Zooals men weet, is echter over de duurzaamheid van zulke spuiters niets te voorspelien, zoodat het even goed mogelijk is dat deze bron een groote productie blijft leveren, als dat zij snel in capaciteit vermin- dert of zelfs geheel ophoudt. STEUN AAN DE GROOTE BOEREN. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer nopens de begrooting van landbouw voor 1936. Minister Deckers zegt daarin o.a. het vol gende Ten aanzien van het vraagstuk bedrijfs- steun of individueelen steun komt mij voors hands 't systeem van bedrijfssteun als het meest juiste voor. Ik wil niet nalaten, in dit verband de uitkomsten bekend te maken van een onderzoek, dat door edn der onder hem staande diensten is gedaan omtrent de betee- kenis van den steun aan de z.g. groote boeren, waaronder werden verstaan zij, die meer dan 50 ha cultuurgrond in eigendom exploiteeren. Voor dit onderzoek is van een zevental be- drijven elk bedrijf vormde het typische grootbedrijf van een bspaalde streek be rekend, hoe groot de totale steun is, welken de exploitanten daarvan ingevolge de land- buuwcrisismaatregelen genieten en daamaast het bedrag, hetwelk zij in den vorm van di- recten steun als denaturalisatievergoedingen, uitkeeringcn enz. cntvangen. Vastgesteld werd, dat men den totalen steun per ha van de groote bsdrijven gemiddeld op f 106 per ha cultuurgrond kon stellen en den directen steun op f 86 per ha, hetgeen, aan genomen dat de bedrijven boven 50 ha een ge- middelden omvang van 73 ha helbben, leidt tot leidt tot een totalen steun per bedrijf van HZ 17-A (Ingez. Med.) in orde is", antwoordde Archer op luchtiger toon. ,,Maar tenizij je van veel vertier om je heen houdt, zal u wel vinden, dat het voor een jongeman een te groot huis is om te bewonen." Hij stond op en stak zijn hand uit. ,,Nu, het zal mij een genoegen zijn je op de Grange wel- kom te heeten," zei hij hartelijk. „en je kunt er op rekenen dat ik al het mogelijke zal doen om je wegwijs te maken. Het is een schitte- rend bezit en iedereen is blij dat het eindelijk een eigenaar in levende lrjve heeft. Ik zal je "zeif om 1.30 komen halen, of iemand sturen, zoodat je tijdig op de Grange bent voor de lunch." Richard was ook opgestaan en zij liepen langzaam naar de deur. Archer Cardon wierp in het voorbijgaan een blik op Wilson; maar daar de oogen van den kapitein gesloten wa- ren, zei hij hem niet goedendag. Toen echter de deur aehter de beide man- nen dicht was, gingen zijne oogen open en haalde kapitein Wilson, die nu klaar wakker overeind zat, zijn zakboekje voor den dag en begon er in te schrijven. Hoofdstuk II. Een schandvlek op de Hall. Den volgenden morgen om half elf was Archer Cardon in de bibliotheek van Gresford Hall om den bewoner een vroeg bezoek te brengen. Sir Percy Brayshaw, die tegen den grooten gebeel'dhouwden schoorsteenmantel geleund stond, en al pratend met zijn gast een sigaar rookte, was een man, die den vluchtigsten be- schouwer den indruk gaf van allesbehalve alle- daagsch te zijn. Z'.jn werkelijke leeftijd was halverwege tusschen de vijftig en zestig, maar hij zag er veel jonger uit. Zijn blond, naar achteren geborsteld haar, vertoonde geen spoor van dunner worden of vergrijzen; zijn blauw-achtig-grijze oogen waren helder en levendig door jeugdige tinteling. Zijn figuur was krachtig, en zijn gelaat hij was glad geschoren, behalve een kleine snor had een gezonde kleur en vertoonde geen rimpels. Hij was zonder twijfel meer dan knap. Men voel- de instinctmatig dat het een gezicht was, waarachter een helder verstand school; hij was ongetwijfeld een gestudeerd man en een gen tleman; zijn gezicht en handen, zijn manieren wezen op goede geboorte. Alles bijeengenomen een prettig en innemend mensch. ,,Dus u gelooft, dat uw jonge neef niet on- redelijk zal zijif?" ,,'Onredelijk zeker niet," antwoordde Gar- don. ,,Maar het jonge mensch heeft karakter en zou zich niet tegen beter weten in tot iets laten verlokken. In deze kwestie echter is de redelijkheid aan onze kant. Hij zal voorloopig hier wel niet willen wonen, althans niet tot hij trouwt." ,,Wat, alles wel beschouwd, niet tang zal duren." Cardon haalde de schouders op. „Het is grootendeels een kwestie van temperament. Ik vermoed dat hij geen haast zal hebben. Natuurlijk kan je daarvan nooit zeker zijn. Maar ik hoop meer van den jongeman te weten voor de week om is. Hij komt voor een dag of wat op de Grange." Een eigenaardige uitdrukking gleed over Brayshaw's gezicht, een cynische blik van begrijpen. „Zoo, ik had al verwacht dat je hem inviteeren zou", antwoordde hij op een toon, alsof er iets achter zijn woorden stak. ,,Ik kon al niet minder doen", hernam Car don snel. Natuurlijk moet ik hem bij het ba- zichtigen van het landgoed rondleiden." Brayshaw knikte. .Natuurlijk. Maar pas op dat hij niet te veel ziet." Caidon gaf een kort lachje. „Dat kunt ge gerush aan mij overlaten,. waarde vriend 's Morgens zijt Qe laat! Ge kleedt U haas- tig aan, jaagt Uw ontbrjt door de keel en denkt slechts aan ten ding: Uw trein, tram of bus te halen, die U op tgd naar Uw werk zal brengen Dit jachten, dat elken Maandagmorgen weer op- nieuw begint, mat U af. put Uw zenuwen uit. maar mist zijn ongunstigen invloed ook niet op Uw inscwanden, die langzaam en moeilijk gaan werken. waardoor van dag tot dag vergiftigende afvalstoffen zich in Uw ingewanden vastzetten. terwijl ook andere organen hun afscheidingstaak trager vervullen. —Tin lirm rtrrir^ r;p jn week komt, hoe loomer, hoe vermoeider en hoe^Tasteieoier Ge U voelt worden. Het zijn die stoffen, die Uw bloed dikker maken, onzuiverder en die op Uw geheele gestel van invloed zijn, Ge wordt nog vermoeider en en prikkelbaarder, terwijl Uw eetlust verdwijnt. Is het wonder, onder zulke omstandigheden, dat dan na afloop van Uw weektaak Uw welverdiende Zondag een verloren dag wordt, omdat Ge U te moe, te mat en te landerig voelt om Uw plannen te volvoeren. Tenzij.... Ge ook de M.S.S.-gewoonte volgt Wat dat is Neem Vrtjdag en Zaterdag voor het naar bed gaan 4en of twde M.S.S.-cachets. welke bestanddeelen bevatten, die Uw geheele gestel opfrisschen, Uw ingewanden zuiveren van de vergiftigende afvalstoffen, op Uw lever, op Uw bloed een gunstigen invloed hebben. Door zoo'n reinigend M.S.S.-ertje zal tusschen Zaterdag en Zondag Uw gestel als door n wonder verbeterd z(jn. Ge voelt U, als Ge Zondagsmorgens ontwaakt, een ander mensch. Vroolijk en opgewekt en vol blije levenslust kunt Ge al Uw Zondags-plannen ten uitvoer brengen. Zulk een heerlijken. door niets verstoorden dag van rust en ontspanning, al naar Uw eigen op- vattingen, kunt Ge U verzekeren door elke week M.S.S.-cachets (ook wel genaamd Laxeei - Akkertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms gefn voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks slechts 60 cent. Overal verkrijgbaar (Ingez. Med.) rond f 7700 en tot een directen steun van rand 6300. Indien men nu zou besluiten, dat de groote boeren niet meer voor steun in aanmerking komen, kan zulks uiteraard alleen betVekking hebben op den directen steun. Een groote boer zou dan, om zijn bedrijf te kunnen voort- zetten, jaarlijks 6300 van zijn kapitaal moe- ten interen. Hierbij is uitgegaan van de ver- ondersteilling, dat de tegehwoordige prrjzen der producten met inbegrip van den steun, de productiekosten dekken; voor zoover dit niet het geval is, wordt het jaarlijksche verlies grooter. Op grand van berekeningen ten aanzien van den vermogenstoestand van de landbouwers op 1 Mei 1932 en 1 Mei 1933 is nu kunnen wor den vastgesteld, dat de groote boeren in ten hoogste tien jaren hun geheele vermogen zou den verliezen, wanneer zij geen directen steun meer zouden ontvangen en toch genoopt zou den zrjn, hun bedrijf voort te zetten. Ten gevolge van uitsluiting der groote be drijven van den steun zouden, naar de Minis ter meent, de eigenaren dezer bedrijven hun bedrijven geheel of gedeeltelijk gaan verpach- ten aan minder goed gesitueerde landbouwers of hun gronden braak laten liggen, hetgeen van ru'ineuzen invloed op de werkgelegenheid voor iandarbeiders en op de instandhouding van de productieve beteekenis van den bodem zou zijn. Daarop keek hij naar de klok en stond op. „Ik ga het jongemensch omstreeks twaalf uur afhalen", zei hij kalm. „Het is, alles wel be schouwd, beter dat hij rondkrjkt met mij. dan dat hij op eigen gelegenheid rondscharrelt." Sir Percy knikte. ,,Je bent dan in de gele genheid hem alles in gedekte tinten te schet- sen, inplaats van in de levendige kleuren, die zich aan zijn vrije waameming zouden kunnen voordoen", merkte hij ironisch op. „In ons eigen belang zal ik het zoo kleurloos mogelijk maken", antwoordde Cardon op den- zelfden toon. „Hoe is 't vanavond? Komen zij „Met den trein van 5.47. In vollen luister. vermoed ik. Sibyl kreeg vanmorgen een brief", voegde hij er met een veelbeteekenen- den glimlach aan toe. De deur ging zachtjes open en Sibyl Brays haw kwam binnen, een knap meisje met het levendige en opgewekte temperament van haar vader. ,,Zoo, vader - goeden morgen, meneer Car don, ik wist niet dat u hier was". Zij kwam naderbij en gaf den bezoeker een hand, waar- na zij zich tot Sir Percy keerde. Vader, ver- wachtte u majoor Flordon?" Een eigenaardige blik scheen voor een cogen- bUV R-avshaw'® oogen te verharden. en als instinctmatig keken ze vluchtig naar Cardon. ..Aiajoor Fiordon? Neen, lieverd, waarom..." „Hij is hier." „Hier?" ,,In de huiskamer, hij zit met Lady Glade muir te p'raten." ,,Wat wil lyj?" Sibyl trok lachend de schouders op. „Ik weet het niet. Maar hij kwam in een huur- riituig van het station, hij kwam misschien langs en wilde hij even een praatje komen (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1