|De Italiaansch-Abessinische oorlog. A. J. VAN DE REE TER NEUZEN, 11 MAART 1936. DIENSTBODE VAN 7 METER HOOGTE GEVALLEN. Nieuwstr. 36. Tel. 290. TER KEUZEN INKOOP van oud<*oud enZilver AXEL. tien binnentrekken. Von Neurath zou zich niet zco hebben gecompromitteerd, als hij wist wat er gaande was. Dat hij inderdaad niet goed ingelicht was, wordt aannemel^k d:or het bedoelde bericht. Als men hem terzijde iiet, dan kon het inderdaad siechts zijn, om- dat men vond dat hij er niets mee te maken mocht hebben. Een ander interessant licht op de gebeurte- nissen werpt vender de rede van Eden. Von Hoesch is een te goed diplomaat en een man met te veel eergevoel, dan dat hij Vrijdag ge- zwegen zou hebben als hij geweten had wat er Zaterdag zou gebeuren. Dan zou hij stellig uitstel hebben gezocht van de nuttelooze ontmoeting met Eden. De diplomaten wp^en dus heel blijkbaar niet ingelicht. Nog leerzamer is, wat Eden onthulde Qy.eX het gesprek van 25 Maart 1935 van Hitler met Simon en hem zelf. 'Hitler heeft toen zijn trouw aan Locarno in onduhbelzinnige be- woordingen uitgedrukt. Over dit onderhoud valt daardoor nog weer te meer licht. Hitler heeft toen zijn hart gelucht over zijn plannen in Oost-Europa. Dat kon men reeds lang met stelligheid vermoeden. Hij heeft gemeend, zijn Engelsche bezoekers te kunnen verzoerteti, met zijn plaimen, door zijn vreedzaamheid in Westelijke richting boven alien twijfel te ver- heffen. Daartoe heeft dan zijn verklaring van trouw aan Locarno behoord. Hij heeft zich, dit bleek onmiddellijk, toen volslagen vergist in zijn bezoekers. Deze waren, ondan-ks zijn ver- zekeringen van vredelievendheid in Westelijke richting, hevig ontsteld over het gehoorde, en dat heeft zich heel duidelijk afgeteekend in hun verder beleid. Wij hebben daar herhaal- delijk op gewezen. Hitler is volkomen teleurgesteld. Hij heeft moeten beleven, dat de frisch-frohliche ver- overingsoorlog tegen Rusland en andere Oos- telijke staten hem werd afgesneden in het bijzonder door het Fransch-Russisch verdrag. Vandaar zijn woede over dat verdrag, en van- daar ook, waarom hij zijn belofte van trouw aan Locarno niet langer gestand deed. Hij had die afgelegd, juist om te verhinderen, wat er nu tusschen Moskou en Parijs, met instem- ming van Londen, is gebeurd. Londen was niet gediend van een partieelen vrede, en vond waarschijnlijk ook Hitler te gevaarlijk his hoofd van een ontzaglijk Midden- en Oost- Europeesch rijk. Dit alles heeft Hitler op den weg gedreven, waarop hij zich begaf, daarbrj, bij wijze van struisvogelpolitiek, Schacht, von Neurath en von Fritsch terzijde latende. Het resultaat moest teleurstellend zijn. Men had Hitler nu al, met succes, zooveel lokaas zien uitleggen, dat de staatslieden, mincjer lichtgeloovig dan het publiek, zijn voorstellen heel critisch bekeken. Hitler, wien, behalve het bedwingen van de financieele en oecono- mische wetten, alles in Duitschland gelukt is, heeft het vermogen des onderscheids dezer heeren ondersch^t. Zijn politiek van dit oogenblik, die Duitschland uit de, zenuwachtig gevreesde, isolatie moest bevrijden, zal meer dan iets an-ders tot het isoleeren van Duitsch land bijdragen. Polen heeft reeds kleur be- kend. Het is zeker geschrokken van het aan- bod van verdragen van non-agressie aan Duitschland's Oostelijke buren, waarvan de anti-Russische strekking al te gevaarlijk dui delijk was! Het aanbod van Hitler, om tot den Volken- bond terug te keeren, zal weinigen verbazen. Of juist dit oogenblik daarvoor het gunstigst is voor Geneve, dat nu voor zijn actie meer dan ooit rust en eendracht in zijn gelederen noodig heeft, staat te bezien. Maar men mocht van Hitler niet veriangen, dat hij daar voor het, voor Geneve meest gelegen oogen blik zou uitzoeken! Stefani mel-dt uit Rome, dat men daar ver- wbnderd is over de berichten van buitenland- sche bladen, als zouden de militaire operaties in Abessynie gestaakt w-orden. Deze berich ten zijn in lijnrechte tegensipraak met het laatste bericht van maarschalk Badoglio, dat de intendance gereorganiseerd wordt voor de komende operaties. Rome heeft geen enkel plan dm de militaire actie in Abessynie te staken en deze actie zal dan ook worden voortgezet, zonder dat men zich zal laten influenceeren door Geneve of door den internationalen toestand. Reuter meldde uit Addis Abeba: t 's Middags meldde men in Abe^sijnsche ki in- gen, dat aan het Noordelijk front nog steeds hevige gevechten woeden. Officieus wordt uit Addis Abeba medege- deeld, dat drie Italiaansche vliegtuigen boven Kworam, dat zij hadden gebombardeerd, bran- dend zijn neergestort. De bombardementen in de omgeving van Kworam duren onverminderd voort. Ook in het Sidamogebied zijn bommen neergeworpep, doch van de 12 geworpen bommen kwamen er siechts twee tot ontploffing. Maandagmorgen werd te Addis Abeba be richt ontvangen, dat de Italiaansche vlieg tuigen Irga Alem, de hoofdstad van Sidamo, hadden gebombardeerd. De stad werd gealar- meerd, daar men vreesde, dat de vliegtuigen er ook toe zouden overgaan de hoofdstad te bombardeeren. Er ontstond een geweldige paniek. Later achtte men het echter onwaar- schijnlijk, dat over Addis Abeba zou worden gevlogen. OMHOOfi GEVAREN. Bij het binnenvaren van de middelhaven al- hier is de Nederlandsche tanklichter ,,01st", gesleept door een motorschip van dezelfde reederij, op de Westelrjken havenberm omhoog gevaren en blijven zitten. Met een drietal sleepbaoten is getracht het schip vlot te bren- gen doch dit gelukte niet. Daar het water vallende was, en het schip daardoor het risico liep te breken of lek te worden, werden ver- dere pogingen uitgesteld totdat het opkomend water was. Door den sterken bouw van het schip is het evenwel niet gebroken en zelfs niet lek geworden. Bij het volgende getij is het schip door twee sleepbooten vlot gebracht en in de haven gesleept, waama het zijn reis naar Bei- gie heeft voortgezet. DEFECTE SLEEPBOOT. Tengevolge van een defect aan de schroef geraakte de motorsleepboot Archimedes" on- klaar, waardoor gevaar bestond dat de bin- nenschepen „Mosan" en „King Coal", omhoog zouden varen. Een in de haven liggende sleep- boot heeft assistentie verleend en de beide binnenschepen veilig de haven binnengebracht. Nadat aan de bovengenoemde sleep-boot de noodige reparaties waren verricht, heeft zij de reis met de schepen naar Belgie voortgezet. GOED AFGELOOPEN. Maandagmiddag had op den Koedijk alhier een aanrijding plaats tusschen een luxe-auto van den P. T. T.Jdienst en een vrach-tauto van den vrachtrij-der De Ridder. Naar wij vememen hield de vrachtauto de linkerzijde van den weg en toen daarop de be- stuurder van de luxe-auto vermoedde dat de stuurinrichting van de vrachtauto defect was, week hij eveneens links uit. Op hetzelfde oogenblik werd door den bestuurder van de vrachtauto naar rechts uitgeweken, waardoor een aanrijding onvermijdelijk was en de auto van den P. T. T.-dienst van den dijk werd af- geduwd. Gelukkig bleef zij met een der veeren a-chter een boompje haken, tengevolge waar van een tuimeling werd voorkomen en het wegsongeval met een siechts geringe bescha- diging afliep. WATERSCHAPSBENOEMINGEN. Bij Kon. Besluit is met ingang van 14 Maart benoemd tot dijkgraaf van den Stad Philippi- nepolder, de heer A. F. van Hijfte te Philip pine en is met ingang van 1 Maart j.l. aan den heer A. de Waal te Hontenisse op zijn ver- zoek eervol ontslag verleend als dijkgraaf van den Kruispolder. 20.000 MIJLEN OVER ZEE. Gisteravond had, in het „Luxor-Theater" de aangekondigde premiere plaats van de ver- tooning van de Nederlandsche film ,,20.000 mijlen over zee", voor een goed bezette zaal. Na een interessant voorprogramma werd gepauzeerd. Daarna sprak de Ed.Achtb. heer J. Huizinga, burgemeester, voorzitter van het eere-comit6 een inleidend woord, waarbij hij deed uitkomen de beteekenis van den tocht van de K XVIII, Die tocht van de bemanning met dezen onderzeeer, die aan de Indische vloot moest worden toegevoegd, was er geen voor het verwerven van roem en eer, doch zij getuigde van moed en volharding, die den geest der Nederlandsche zeemacht steeds heeft gekenmerkt, een daad welke de aandacht der geheele wereld trok en met bewondering ver- vulde. De commandant met de bemanning van de K XVIH heeft daardoor de natie aan zich verplicht. Daarna werd aangevangen met het vertoo- nen der film. Wij kunnen ons, na de uitvoerige recensie die in ons vorig nummer verscheen omtrent reeds elders gegeven vertooningen, ontslagen achten van een beschrijving, doch kunnen ten voile bevestigen, dat zij boeit van begin tot einde, het is allerminst een aaneen- schakeling van eentonige tafreelen. Reeds door de inleiding, de overgroote belangstelling bij het vertrek uit Den Helder, het afscheid der bemanning en het vertrek uit de haven brengt in de zaal de goede stemming, en deze wordt door de beelden van de havens en ste- den welke werden bezocht, die van het leven aan boord, waarbij de vroolijke noot allerminst ontbreekt, die der vaart, en door de tonen der begeleidende muziek, waarbij herhaaldelijk vaderlandsche melodien het por treffen, voort- durend onderhouden en die stemming krijgt nog een climax, wanneer na de aankomst te Soerabaja de tocht van de K XVHI is be- eindigd en onder het weerklinken van het volkslied de beeltenis van H. M. de Koningin op het witte doek verschijnt. Het is inder daad een vertooning, die het vaderlandsche hart vol trots warmer doet kloppen. Wij kunnen een bezoek voor de volgende ver tooningen ten zeerste aanbevelen en vestigen vooral de aandacht op de vertooning voor de schoolkinderen, die op morgen, Donderdag- namiddag, na afloop van den schooltijd zal worden gehouden. Ten huize van den heer J. van Waesberghe te Hulst kwam de dienstbode van een hoog- te van zeven meter naar beneden te vallen. Bij het schoonmaken steunde zij met de hand op een ruit van een lichtkoker, welke ruit brak. Zij viel van een zolder door dit glas en na vier meter naar beneden gestort te zijn, kwam zij op een trap terecht, waarvan zij naar beneden rolde in de gang. Bewusteloos wer zij opgenomen. Spoedig was de dokter aanwezig, die een lichte hersenschudding, enkele ontvellingen en lichte kneuzingen con- stateerde. Haar toestand laat zich niet em- stig aanzien. ONZE VEERDIENSTEN. Het bestuur van de Vereeniging van Chris- telijke Werkgevers en Groothandelaren in Nederland, gevestigd te Den Haag, heeft zich andermaal gewend tot de Minister van Waterstaat, ten einde voor de op de Zeeuw- sche en Zuid-Hollandsche eilanden gevestigde ondememers kosteloos, of althans goedkooper vervoer met de veerdiensten te bepleiten. Naar aanleiding van het bericht, dat de regeering bereid zou zijn een verlaging van de veergelden voor auto's over de Wester- Schelde te bevoideren, voor zoover deze auto's gehouden worden door inwoners van Zeeuwsch- Vlaanderen, protesteert de Vereeniging em- stig tegen deze eenzijdige bevoorrechting van Zeeuwsch-Vlaanderen, waardoor het een on- gemotiveerden voorsprong zou verkrijgen op het overige deel van Zeeland, en zij dringt er op de reeds vroeger ontwikkelde gronden nogmaals bij den minister op aan vrijstelling subsidiair vermindering van veergelden te be- vorderen voor alle bewoners der Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche eilanden. Adres aan de Tweede Kamer door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. Naar aanleiding van het behandelde op de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden te Middelburg, heeft het bureau der Kamer een adres aan de Tweede Kamer gericht naar aan leiding van de opmerking van den Minister in de Memorie van Antwoord omtrent het wets- ontwerp voor versnelden bruggenbouw, n.l. dat de regeering bereid is in verband met de ver- hooging van de benzinebelasting eene verla ging van de veergelden voor auto's over de Wester-Schelde te bevorderen, voor zoover deze auto's gehouden worden door inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen. Waar hierdoor allerminst aan het veriangen der Kamer tot vrij verkeer over de veren wordt tegemoet gekomen, acht zij zeker alles- zins termen aanwezig nogmaals met kracht op dezen wensch de aandacht der Tweede Kamer te vestigen. Mochten tegen vrij verkeer over de vC:ren onoverkomenlijke bezwaren blijven bestaan, dan zou, naar het oordeel der Kamer, de verlaging der veergelden toch zeker niet alleen voor autohouders woonachtig in Zeeuwsch-Vlaanderen moeten gelden, doch zoude deze faciliteit zeker minstens aan alle in Zeeland woonachtige autohouders moeten worden verleend. De verhooging der benzine belasting is toch bedoeld als vergoeding voor het verbruik der bruggen over de groote rivie- ren eh nu behoeft het toch zeker geen betoog, dat de inwoners van Zeeland heel wat min der van deze bruggen gebruik maken dan de irrwon-ers van het grootsta deel van overig Nederland. De Zeeuwsche autohouders in het algemeen maken echter zeker veel meer ge bruik van de veren over de Wester-Schfilfle Ook voor het veer bij Zijpe zoude deze faci liteit naar het oordeel der Kamer moeten wor den verleend, in de eerste plaats voor de in woners van Schouwen en Duiveland, doch eveneens voor andere autohouders in Zeeland. Dit veer is toch, evenals de veren over de Wester-Schelde als een schakel te beschouwen tusschen de op het Rijkswegenplan voorko- mende verbindingen. De Kamer verzoekt dan ook aan een en ander de aandacht te sc-henken, en te trachten door een amen'dement aan de wenschen gevolg te geven. Ds. J. P. TAZELAAR. f ZooaLs wij reeds in ons vorig nummer mede- deelden is Maandag na een langdurige onge- steldheid te Heemstede overleden Ds. J. P. Tazelaar, emeritus predikant van de Geref. Kerk te Weesp, die in vroeger jaren op het gebied van de Evangelisatie in de Geref. Ker- ken een zeer vooraanstaande plaats heeft ingenomen. Hij is de vader van Ds. J. A. Tazelaar, predikant bij de Geref. Kerk van Rotterdam. Ds. Jacobus Pieter Tazelaar werd 26 Nov. 1862 te Ter Neuzen geboren. Hij studeerde aan de Theologische School te Karnpen en werd in 1886 candidaat. Op 26 December be- bestigde wijlen prof. M. Noordzij uit Kampen hem tg Weesp in zijn ayabt, dat Ds. Tazelaar aanvaardde, sprekende over Ps. 43 3a. Ds. Tazelaar is zijn eerste gemeente altijd trouw gebleven en bedankte voor elk beroep naar elders. Veertig jaar diende hij de Kerk van Weesp, om Zondag 27 Mei 1927 wegens be- komen emeritaat afscheid van haar te pree- ken en zich metterwoon te Heemstede te vestigen. Ds. Tazelaar was vanwege de Generale Sy- node der Geref. Kerken deputaat voor de Jodenzending en diende de afdeeling Noord- Holland van den Geref. Jongelingsbond als bestuurslid. Bij allerlei gelegenheden van feestelijken aard in ons volksleven schreef Ds. Tazelaar zijn boekjes voor onze jeugd. Voorts versche- nen van zijn hand talrijke andere geschriften. Toen de Zondagsschoolvereeniging „Jachin" haar gouden jubileum vierde, werden de ver- diensten van den overledene erkend in zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. BRANDSTIOHTING TE HEIKANT WAARSCHIJNLIJK. Het D. v. Z. schrijft: Het is vrijwel onomstootelijk komen vast te staan. dat de brand in de boerderij van C. en R. van Acker te Heikant het gevolg moet zijn van brandstichting. Omstreeks twaalf uur moet de brand ont- staan zijn. Op dit tijdstip heeft het geruimen tijd gestortregend. Late cafdbezoekers uit Bel gie vroegen reeds hier om half twaalf hier en daar om te mogen schuilen. Om half een a. kwart voor een hield het stortregenen op in de meeste gemeenten in de nabijheid van Hei kant en verschenen er weer fietsen met late Zondags'klanten op de wegen aan de grens. Vermoed wordt dat de brandstlchters of brandstichter van de stortregens gebruik heb ben of heeft gemaakt am onopgemerkt in de schuren van de kapitale boerderij van C. en R. van Acker binnen te dringen. Hoe men met zekerheld weet, dat hier spra- ke is van brandstichting is gemakkelijk uiteen te zetten. Men wist den brand n.l. te beperken tot edn schuur, n.l. tot de schuur waarin 17 stuks rundvee, twee jonge paarden, de op- brengst van vijf en veertig gemet vlas, een maaimachine, een zaaima-chine, een maal- inrichting, een dorschmachine en vlasbewer- kingsgereedschappen een prool der vlammen werden. De bran'dweer slaagde er in twee op ongeveer een tiental meters van de afgebran- de landbouwsohuur gelegen vrijwel geheel uit hout opgetrokken schuren voor het vuur te sparen. Wei smolt het pek op de planken van deze goed onderhouden schuren, maar de brand- weer hield de beid-e gebouwen zoo vochtig, dat Dimmer vlammen oversloegen en deze twee schuren aan den buitenkant nergens door het vuur werden aangetast. Toch werd later in deze twee gespaard ge bleven schuren een begin van brand ont-dekt, dat uit zichzelf gedoofd moest zijn. In een voederbak tegen een houten wand vond men vedbrande resten van in dezen voederbak lig gende riekstelen, terwijl het vuur door den bodem van den voederbak heenbrandde. Na- bij de plaats waar een gat in den voederbak gebrand werd, stond een plank, die rechtop tegen den muur was gezet en daar vlakbij was in den bak en -op den grond latwerk geplaats-t, waarin het vuur ook gemakkelijk vlam kon vatten. Op den gro-nd lag wat verbrande af- val, terwijl het vuur ook gesmeuld had in het latwerk, dat op den grond stond. Het was duidelijk, dat hier brand'baar ma- teriaal opeen was gezet om 't vuur snel om zich heen te doen grijpen. En dat hier 'n begin van brand ontstond, dat later uitdoofde, kon niet gebeurd zijn door het overslaan van vlam men uit de afgebrande schuur. Dit vuur moest aangestoken -zijn, temeer daar ook niet gespro- ken kan worden van kortsluitin-g, inslaan van bliksem, of iets dergelrjks. Vanzelfsprekend werd het overigens geacht, dat ook in de an dere schuur, die afbrandda, brandstichting de oorzaak van den brand- moest zijn. Daar zrjn trouwens ook andere gegevens bekend ge worden, die er op wij-zen, dat brandstichting de oorzaak werd van den grooten boerderij- brand. De geruchten omtrent de(n) dader(s). Wat de volksmond over dejze brandstichting vertelt doet algemeen vermoeden, dat wraak- zucht tegenover een werkgever die voor-tdu- rend buitenlanders in dienst nam en die naar algemeen bekend is, zeer lage loonen uitbe- taalde, de drijfveer is van deze verschrikke- lijke misdaad. Door -de politie wordt ijve^ gezocht naar de daders. Reeds werd op Mamrdagavond aan en kele personen een verhoor afgenomen. 'He-t is duidelijk, dat ook de politiie zoekt in de rich ting van wat thans in de streek vrij algemeen vermoed wordt. Wij brachten op Maandagmiddag een bezoek een de boerderij I-edereen kon deze plaats be- zichtigen. Ter plaatse troffen wrj aan C. van Acker, een welgestelde landbouwer en grond- eigenaar. Hij somde ons op, wat er zooal ver- brand was. Terwijl een groep Hei'kantsche vrouwen daarop de plaats van de brandstich ting in en onder den voederbak kwam bezich- tigen en een onderwijzer in tegenwoordigheid van den eigenaar tegenover ons opmerkte, dat er niet te twijfelen viel aan de oorzaak van den brand, traden een majoor van de Rijks- veldwacht in gezelschap van een rjjksveld- wachter de schuur binnen. Bij de velen, die in de omgeving van den boer werkzaam waren of op een of andere ma- nier met hem in' contact stonden was alge meen nervositeit waar te nemen. ,,'t Is of ze hier allemaal achter maskers loopen", hoor- den we later een buitenstaander zeggen. Het is te hopen, dat de Justitie niet zal rus- ten voordat het in de streek tot bekentenissen zal komen. Vooral in de gemeente St. Jan- steen zijn branden in de laatste jaren veelvul- dig voorgekomen. Het soort anarchis-me, dat brandstichting heet, dient zoo voorbeeldig mogelijk uitgeroeid te worden. Van de zij-de der politie werden er in dit sta dium vanzelfsprekend geen inlichtingen ver- strekt. Wei werd ons nog van officieele zijde bevestigd, dat bij de landbouwers C. en R. van Acker nogal -eens Belgen in dienst waren, die tegen lagere loonen plegen te werken dan de Nederlandsche landarbe-i-ders en vlasbewerkers in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ingez. Med. ONTEVREDENHEID OP DE VISCHMIJN. Zaterdag heerschte op de vischmijn te Bres- kens een ontevreden en rumoerige stemming. Een en anuer vond zijn oorzaak in een admi- nistratieven maatregel, die niet toestond, dat gamalen naar Frankrijk de grens passeerden. De visschers, die van het gunstige weer geprofiteerd hadden om wat langer -op zee te blijven, waren alien met vrij goede vangsten binnengeloopen. De totale aanvoer bedroeg pl.m. 5000 K.G. De commissionnairs die graag de gamalen voor hun Fransche afnemers had den gekocht, waren daartoe door gen-oemden maatregel niet in staat. Evenals de visschers waren zij daar zeer door gedupeerd. Vanwege het gemeentebestuur en de vis- scherrj,vereeniging zijn dadelijk stappen ge- daan om aan dezen toestand een einde te maken. Het Groene Kruis. Ook dit jaar was de opkomst naar de jaar- lijksche ledenvergaderi-ng weinig beter dan vorige jaren, zoodat de heer A. E. C. Kruijsse siechts aan een 35-tal leden waaronder het voltallige bestuur het welkom kon toeroe- pen. Vooral met het oog op den voor deze vergadering geengageerden spreker speet het den praeses geducht, dat het auditorium niet talrijker was en voor het overige zou hij niet vooruitloopen op het jaarverslag van den ,,scriba" der vereeniging, de heer P. le Feber Sn, die dit na de voorlezing der notulen ten gehoore bracht'. Dit jaarlijksche overzicht was beknopter en soberder dan ooit, waarvoor de samensteller de clementie der vergadering in- riep. Zijn ernstige ziekte was oorzaak van de mindere uitvoerigheid, maar het kalm verloop en den bij uitstek vredelievenden aard van het vereenigingsleven in „het Groene Kruis" zijn mede oorzaak, dat volstaan kan worden en ook door de belangstellenden genoegen wordt genomen met de gewo-ne opsomming van de werkzaamheden van wijkzuster en magazijn- houdster. Woorden van buitengewonen lof en bijzondere erkentelijkheid werden toegezwaaid aan zuster Kruijthoff voor de volledige over- gave aan de haar tot roeping gestelde taak. Moeilijk zal men een betere wijkzuster vin- den dan deze eminente verpleegster. Behalve 3354 gewone bezoeken legde zij in den afge- loopen semester 914 bezoeken af aan T.B.C.- patienten, waarbij dan nog kwamen een 87-tal visite's van anderen aard, in totaal 4355 be zoeken (vorig jaar 5020). Uitgeleend werden niet minder dan 509 ar- tikelen en er is hoe langer, hoe minder aan leiding voor klachten omtrent de verzorging. Siechts een tweetal bestuursvergaderingen hoefden te worden gehouden, waarop uitvoe- rig gehandeld werd over de contributieverla- ging, waarop door talloos velen en ten on- rechte wordt aangedr-ongen. Indien men nagaat dat het ledental belangrijk hooger is dan 1000 en weet dat de gezamenlijke contri- butie opbrengst siechts /1500 is dan voelt ieder dat men gemiddeld geen hooge contri bute betaalt. De voorzitter maakte zich tot de tolk der vergadering door 's heeren le Feber's nauw- gezette arbeid met woorden van warmen dank te beloonen en hem tevens te feliciteeren met zijn herstel, waarmede de vereeniging tevens gefeliciteerd mag heeten, gezien zijn jaren- lange onlsaatzuchtige arbeid in haar belang. De heer L. P. Bakker gaf een uitvoerigfei opsomming van de cijfers die den stand van kas en boeken demonstreerden. Met inbegrip van een batig saldo van het vorige boekjaar ad ruim 900 bedroegen de baten in 1935 totaal f 4132,72. De uitgaven beliepen een somma van 3217,62, zoodat er een goed slot was van 915,10. Voor het T.B.C.-fonds beliepen de inkom- sten f 804,24, welke werden overtroffen doo? de uitgaven met een bedrag van 38,10 en alzoo bedroegen 842,34. In totaal is de vereeniging in 1935 pl.m. f 60 achteruit -geboerd. Ook de kascommissie was tot een eensluidende conclusie gekomen en rapporteerde bij monde van den heer Lev. Die- leman tot goedkeuring van rekening en be- scheiden. Op voorstel van den voorzitter werd de ijverige penningmeester voor zijn omvangrijke arbeid gedechargeerd. Een nieuwe kascommissie voor 1936 werd gevormd uit de heeren Elm. Caessens, J. Fanoy en C. Ollebek. Daarmede was de eigenlijke agenda afge- werkt en verkreeg de voorzitter gelegenheid aan de vergadering voor te stellen de heer Ir. F. A. Holleman uit Middelburg, die een causerie zou houden over „de beteekenis van de melk en andere zuivelproducten voor de volksvoeding". Deze spreker -begon met te kennen te geven hier betrekkelijk te zijn verrast omdat hij tot nu toe gewoon was voor een uit dames bets staand auditorium te spreken, doch had al spoedig vat op zijn gehoor in verband met een. kernachtige uitspraak van ex-president Hoo ver van de Ver. Staten omtrent de onmoge- lijkheid voor een mensch om zonder zuivel- en zuivelproducten te leven. Hierop volgde een scheikundige verhandeling over de samenstel- ling van ons lichaam in al zijn cellen en weef- sels en bestaanseenheden waaronder behalve! -eiwitten, vetten, koo-lhydraten en zouten niet minder dan 60 aan water. -De groei en het ontwikkelingsproces van het menschelijk wezen en de gestadig noodige toevoeging van vitaminen aan het lichaam, bewezen van hoe- veel -belang vooral de d-osis zuivel, zoo rij-k aan het vitamien A voor hetzelve en haar gezonde ontwikkeling is. Ook andere vitaminen zijn eveneens onmisbaar ofschoon niet in dezelfde mate en aan de hand van tal van weten- s-chappelijke proeven bewees spr. tot welke uityvassen ondoelmatig en onvoldoende con- sumptie leiden kan. Levertraan is behalve aan vit. A ook rjjk aan vit. D en het hoeft geen betoog, dat speciaal voor de jeugdige gene- ratie de buitengewone kwaliteiten van dit vocfat werden -aangeprezen. Beiangwekkend was deze geheele causerie. Ook het klimaat en de daaruit voortvloeiende vereischte aan- passing aan ander voedsel wezen op excesaen. Een geheele op Greenland gevestigde kolonie Noren was uitgestorven door het verharden aan het gebruik van het origineele volks- voedsel van het vaderland. De melk is het voedsel dat tenslotte „up to date" is gebleken en de meeste eigenschappen in zich vereenigt voor de voedingswaarde en de gezondheid die men kan eischen. De ervaring heeft geleerd, dat men er lang op kan leven en die rassen onder fde volkeren die het meest melk consu- meerep de z.g. herdersvolken als Arabieren en Mongalen zijn ook het taaist. Ook aan de hand Van de historie was spr. in zijn betoog sterk. In de middeleeuwen bedroeg de gemid- delde leeftijd siechts 20 jaar, maar het is vooral tengevolge van de verhoogde zuivel- prpduotie en de verbeterde hygiene dat men hierin bijna 200 procent vooruitgang boekt, b.v. injAmerika. In Nederland kan het zuivel- ge'bruik, speciaal het gebruik voor de oon- sumptje van melk nog beduidend worden op- gevoerd. Als een Hollander 1 glas melk nut- tigt, gebruikt een Scandinavier er 3. Het slot van zijn rede was eeii gloedvolle peroratie waarin de lof van de zuivel en de zuivelpro- ductie werd bezongen en naast melk, boter, room en kaas (magere zoowel als volvette) werd het pleiiiooi nog nader ondersteund door de op doek en gevoelige plaat vastgelegde wetenschappelijke diagnose's en feiten. Het was een leerzame avond en voorzeker was de heer Kruysse aller tolk in zijn dank aan den spreker. De andere 1000 afwezige leden hadden sch-oon ongelijk! „Drie en een half-eeuwscfae feestvreugde". Met den jare 1586 werd een woelig tjjdperk van krijg en onrust voor „onze oude veste" afgesloten. In den loop der middeleeuwen i eeds driemaal te vuur en te zwaard verwoest zijnde, was na de wisselwerking dezer rjjk aan HriJSs&ewoel zijnde tijden eindelijk weer een tijdperk van meer welvaart aangebroken en was de 26ste Januari van het jaar 1532 de groote d-ag aangebroken waarop Keizer Karel V ten zeerste met het lot zijner ,,welbeminde AXelaren" bewogen, zooals wij in een oude kroniek lezen vanaf de Axelsche stadhuispui de resolutie deed afkondigen waarbij de rech- ten der stad opnieuw werden bevestigd en met een aantal keuren uitgebreid. Nu was dan, zbo dacht men algemeen het oogenblik aangebroken waarop de stad er voor goed boven bp zou komen en de beroerten van de Middeleeuwen zouden worden goedgemaakt. Door de keizerlijke gunst heerschte er te Axel voor Karel V meer dan gewone genegen- heid en het was daarom voor de Kerkhervor- ming niet gemakkelijk hier vasten voet te ver krijgen. Uiterst wantrouwend stond men er tegenover en liever wilde men Karel V. trouw blijven, die zooveel voor de stad gedaan had, waarom dan ook de vroedschap het kordate en eenparige besluit nam er goed op toe te zien dat geen „Lutherye" binnen Axels muren kwam. Ellendig verging het dan ook eenige Zeeuw sche kooplieden, die in het voorjaar van 1574 binnen Axel kwamen om er zaken te doen. Al spoedig heette het zander bewezen te zijn dat dezen geschriften van Luther binnen Axel hadden gesmokkeld die in het geheim druk gelezen werden. Ter onzaliger ure nam nu de vroedschap het besluit deze kooplieden op te hangen om als een afsohrikwekkend voorbeeld voor anderen te dienen. Door deze gruweldaad geraakte geheel Zeeland in toorn en opstand en in den naoht van 26 Juli 1574 (St. Annadag) land-den een aantal Zeeuwsche schepen met krijgsvolk in Ter Neuzen. De krijgers sloegen direct de weg in naar Axel, doch de te voren onderrichte Spaansche bezetting der stad deed een uitval. De Zeeuwen wisten echter de Spanjolen in een hinderlaag te lokken en duchtig te slaan, zoo dat de weg naar Axel thans open lag. Uit wraak werd de stad nu door de Zeeuwen ge heel geplunderd en beroofd en alzoo ging Axel voor de vierde maal in vlammen op. Door de Pacificatie van Gent en de Reli- gionvrede van 32 Juli 1578 herstelde zich de rust en door een oproer van Spaansche sol- daten was Axel in handen van den Prins van Oranje gekomen in wiens handen het bleef totdat deze geheele streek na het snoode ver„- raad van Van Steenland in 1583 opnieuw in handen van de iSpanjaarden viel. De Hoofd- baljuw van Axeler-Ambacht veinsde trouw aan den Prins van Oranje, maar verzoende zich id het geheim met den Spaanschen koning en bijgestaan door eenige andere ver- raders leverde hij de belangrijkste vestingen Hulst, Sas van Gent en Axel aan den vjjand over, hjetgeen den Oranjegezinden dwars bleef zitten flaar Axel een hecht punt in Vlaande- Tenland was, waarop vele krijgsverrichtingen steunden. Prin^ Maurits betrok dan ook begrijpelijker- wijs Axel in zijn veldtochtplannen. Toen Ter Neuzen in de macht der Staten was en hier overal de dijken waren doorgraven om den vijand te keeren werd door Prins Maurits en Ridder Sidney een aanslag op Axel (beraamd. Onder aanvoering van kolonel Piron werd in den nacht van 17 Juli 1586 vanuit Ter Neuzen de stad onverwachts aangevallen en de vier vendelen Duitschers die de bezetting vonmden werden verdreven, op de vlucht gejaagd en verstrooid. Het was over dit heugeljjke feit dat de grootst mogelijke vreugde in't Oranje- kamp heerschte en Prins Maurits zag het ge- wicht van zijn overwinning in, liet de stad grondig versterken, zoodat de Spanjaarden het niet meer waagden Axel opnieuw aan te vallen en bevestigde blijvend het bezit in onze handen. Zelfs gedurende de Successie-oorlog in 1672 bleef Axel gespaard; want de door water en schorren omgeven vesting was nau- welijks te naderen en het was daardoor dat Axel o-nneembaar werd geacht in die dagen. Zoo leert de geschiedenis dat het jaar 1586 een jaar is dat voor alle tijden heen in Axels geschiedboeken met gulden letteren zal ver- meld blijven en het is geen wonder, dat in weerwil van de zich daartoe minder leenende tijdsomstandigheden de plannen voor een eenigszins grootsch herdenkingsfeest het zwij- gen nieft kunnen worden opgelegd. Het bezoek aan de vergadering in ,,Het Centrum", waartoe de burgemeester gister avond ide burgerij had opgeroepen, was dan ook bemoedigend en de groote vergaderzaal was geiieel gevuld met feestgezinde Axelaars die na de inleiding van den Burgemeester de vraag of Axel dit jaar feest zou vieren een- parig en unaniem met ja beantwoordden. Siechts een korte discussie bleek nood- zakelijk en daarop werd des burgemeesters voorstel om een uit 7 personen bestaand feestcomite uit de vergadering te kiezen met algemeene stemmen aangen-omen. De stemming nam, gezien de kleine honderd aanwezigen geruimen tijd in beslag en het klokje wees dan ook bijna 10 toen uitgemaakt werd dat de commissie voor de feestelijkheden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2