tl RFMFFW NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN AKKERTJE3 No. 9425 WOENSOAG 11 M ART 1936 76e Jaargang Binnenland Buitenland. EERSTE BLAD De koorts daalt onmiddellijk, De besmetting wordt gestuit, De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten met II II (AKKER-CACHETS) Recept van Apotheker Dumont III Mill Willi I i rraun a* 1 TER NEUZENSCHE COURANT AEONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1.25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitt staling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20 KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliehd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgavc. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De begrooting van het departement van kolonien voor 1936 wordt z.h.s. aangenomen. Voorts wordt z.h.s. bekracMiging verleend aan de ordonnantie van den G.-G. van Neder- landsch-Indie inzake het uitvoerrecht op rubber. [Bij de begrooting van handel, nijverheid en scbeepvaart voor 1936 wijst de heer de la Bella (s.d.) op de beteekenis van de vakver- eenigingen, welke door de nat.-soc. als hun ergste hindernissen worden beschouwd in hun pogen om de arbeiders gelijk te schakelen. Voorts bepleitte spr. ordening van het be- drijfsleven. Landbouwcrisisfonds. [Het debat over de begrooting van het Lan'd- bouwcrisisfonds voor 1936 is voortgezet met de rede van minister Deckers. iHij begon eerst met een opmerking aan het ad res van den heer Westerman, die geklaagd had over de groote hoeveelheden crisis-voor- sclhriften, waaruit niemand meer den weg wist. De minister gaf naar aanleiding daar- van een overzicht van de voornaamste land- bouwsteuniwetten, welke er alle op gericht zijn, de bedrijven in stand te houden, door steun aan de producten te verleenen. Voor dien steun behoeven de producenten zich niet te schamen, evenmin als de industrieelen zich sdhamen voor den steun, welke izij in de con- tingenteeringen vinden. Bij zijn ambtsaanvaarding vond de minister een sterk gecentraliseerd apparaat, bestaande uit 9 Regeeringscommissarissen en hij moest daarmede werken. Komend tot het heden, antwooidde de minis ter aan den heer Efbels, dat reeds vroeger al is verzocht, de begrooting van het Landbouw crisisfonds tegelijk met de Rijksbegrooting in te dienen. Dat is niet mogelijk. Men kan slechts hoogst oppervlakkige ramingscijfers geven van den te verwachten oogst. Niette- min zal de minister trachten het tijdstip van de indiening van de Landbouwcrisisfondsbe- grooting dat van de Rijksb rgrooting zoo dicht mogelijk te doen naderen. Men moet de Regeering in deze maierie, die aan g ote wisselvalligheden onderhevig is, niet te zeer binden. De klachten over bureau cratic zouden anders nog vermeerderen. Vervolgens zette de minister uiteen dat de opzet van de begrooting anders is dan in 1935, toen de opbrengsten van een oogst op dezelfde begrooting voorkwamen. Op practische gron- den, omdat de omstandigheden zich, bij wijze van spreken, van dag tot dag wijzigen, is van dit systeem afgeweken. De opzet is wat con- servatiever geworden; de kapitaaldienst ver- bergt geen bijzondere risico's in zich. Van ca mouflage van tekorten kan niet worden ge- sproken. 'Het woord .camouflage" zou de mi nister in geen enkele opzicht accepteeren. Met nadruk kwam hij tegen het gehruik daarvan op. Hij heeft daarom alleen reeds besloten voor 1937 de begrooting in te richten op de wijze van 1935, om daarmede tevens oneer- Jijke bestrijding van deze begrooting buiten de Kamer den kop in te drukken. De minister kwam vervolgens tot het sys teem van den landbouwcrisisdienst. Deze dienst Volgt het product van de bron of de grens tot den consument en daarvoor is een sterk gecentraliseerd apparaat noodig. Er wordt gestreefd naar vereenvoudiging. Voor den aardappelsteun is reeds een groote ver eenvoudiging bereikt; het nieuwe stelsel werkt goed, maar toch zijn er nog klachten en dit zal wel zoo blijven. De richtprjjs voor de tarwe, welke is ver- laagd, berust op diverse schattingen, welke tenslotte een gemiddelde hebben opgeleverd. Zoo gaat het met alle richtprijzen. De minister had het vertrouwen dat wij er met 9 voor de tarwe wel zouden komen. Voor de kleine zelfstandige boeren, die een belangrijke groep vertegenwoordigen van menschen, die over niet meer dan 5 H.A. be- schikken, wordt een aparte dienst in het leven geroepen. De land arbeiders behooren niet tot deze groep. Deze boeren waren er zoo slecht aan toe, dat de minister gemeend heeft hun op een bijzondere manier, door een uitkeering, tegemoet te komen. De richtprijzen zijn afgestemd op de middel- groote bedrijven. De in het leven be roepen aparte dienst voor de zelfstandige kleine boe ren zal ressorteeren onder de directie van den Landboutv. Dan komt vanzelf him eventueele tewerkstelling in eigen bedrijf ter sprake, in overleg natuurlijk met den minister van So- eiale Zaken. Zij, die gedeeltelij'k in loondienst werken, vallen er niet onder. Over de loonen van de landarbeiders zal de minister zijn beschermende hand uitstrekken. 'Het tewerkstellen van landarbeiders in be- paalde streken is niet eenvoudig. De minister verklaarde zich bereid in een bepaalde provin- cie een proef te nemen. Hij gaf echter voor- loopig de voorkeur aan loontoeslagen. Hij zal verbindendVerklaring van loonover- eenkomsten in plaats van verplichte arbitrage emstig overwegen. De akker'bouw dient te worden uitgebreid; men moet daarbij eohter met voorzichtigheid te werk gaan. Het verstrekken van groenten - die anders veraietigd zouden worden aan behoeftigen heeft de aandacht van den minister. De be- zwaren komen echter niet van de zijde van den landbouw, doch van die der distributie. De minister stelt geen vertrouwen in een ,,vast stelsel". Niemand kan in de toekomst blikken. Noch de heer v. d. Sluis, noch de heer Westerman. De minister weet niet, welke maatregelen andere land en nog zullen nemen. Wie een plan maakt, ziet dit opeens door maatregelen van andere landen als een kaar- tenhuis ineenstorten. Op den huidigen voet kunnen wij met ons stelsel van landbouw- steun niet zoo maar doorgaan. We moeten vereenvoudigen en daarom is de commissie- van Loon ingesteld. De centralisatie is te sterk. (Er is een commissie van advies ingesteld voor de rechtspositie van het crisispersoneel. De mogelijkheden van emigratie moeten .reeds nu worden voorbereid. De heer van Dis zou eigenlijk niets voor den landbouw willen doen; alles maar op zijn be- loop willen laten. Op dien weg kan de minis ter hem niet volgen, in het belang van den landbouw. De minister zeide tensotte, dat de tijden zeer zwaar zijn. We hopen, dat God ons na de moeilijke jaren ook voorspoedige jaren zal schen'ken. Slec'hts mogen we hopen, dat ons geloovig landsvolk het vertrouwen op Gods voorzienigheld niet zal verliezen. Hiema volgden replieken. OONTINGENTEERIING VEEVOEDER KOOKTOESTELLEN. Naar gemeld wordt, is een Kon. besluit ver- schenen waarbij de invoer van veevoeder- kooktoestellen wordt gecontingenteerd. Deze contingenteering zal 9 maanden van kracht zijn (tot 1 December 1936). Het percentage van den toegestanen invoer is bepaald op 25 van den gemiddelden invoer in het overeen- komstige tijdvak in 1934 en 1935. TIEL KRIJGT EEN RAAIlWHTUIS CADEAU. De gemeente Tiel is een niet alledaagsch ge- schenk te beurt gevallen in den vorm van een prachtig gebouw, dat zoo straks als nieuw gemeentehuis zal kunnen dienen. De raad van bestuur der N.V. Nederland- sche Maatschappij van Bran'dverzekering, wel ke sinds 1833 te Tiel is gevestigd en thans wegens administratieve reorganisatie naar Utrecht zal vertrekken, heeft n.l., volgens de ,,Geld.", besloten als blijk van erkentelijkheid jegens de stad, waar deze bekende maatschap pij meer dan 100 jaren was gevestigd, haar groot kantoorgebouw Am'btmanstraat 13, aan de gemeente Tiel ten geschenke aan te bieden. DE BEWEGING VOOR NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Met de organisatie van vijf groote tentoon stellingen in verschillende middelpimten van ons land, Amsterdam, Nijmegen, Rotterdam, Groningen en 's-Gravenhage, doet de Ver- eeniging ,,Nederlandsch Fabrikaat" dit jaar een daad van onberekenbaar nationaal belang. Tientallen van ja"ren heeft deze Vereeniging reeds propaganda gemaakt voor het product van eigen bodem, Overal, waar het noodig was, stond ze op de bres in het belang van de eigen industrie en dus van den Nederland- schen werkman, en van elken Nederlander zonder onderscheid. Dikwijls had ze te kam- pen met misverstand, meestal met laksheid en onnadenkendheid. En intusschen werd met het steviger groeien van de crisis en de werk- loosheid ook de noodzakelijkheid dringender, om het geweten van ons volk wakker te schudden. Er doet zich een eigenaardig ver- schijnsel voor, n.l. dat de meest direct be- langhebbenden bij de bevordering der eigen industrie en van den eigen landbouw, n.l. de werkloozen zelf nog zoo onverschillig staan tegenover dezen strijd. Elenigen tijd geleden werd in het maandblad ,,Nederlandsch Fabri kaat" uitgerekend, dat behalve de 200 schoen- fabrieken, die Nederland rijk is, er nog 60 van een gemiddeld even groote capaciteit zou den kunnen gaan werken, indien iedere Neder lander Nederlandsche schoenen droeg. Zoo is het op tal van andere gebieden. Niet alleen de groote orders zijn in dit opzicht van be lang. Trouwens de publieke opinie bemoeit zich daarmede wel voldoende. Als ze eens dreigen naar het buitenland te gaan, dan komen de ingezonden stukken in de bladen, en de vragen in de Tweede Kamer vanzelf wel los. Maar als het om schijnbaar kleine din- gen gaat, als het uitgaven voor dagelijksche levensbehoeften betreft, trekt men zich er nog vaak zoo buitengewoon weinig van aan, waar bet geld blijft, dat men uitgeeft, binnen of buiten de grenzen. Men heeft wel eens gehoord van de ,,macht van het kleine", maar bedenkt niet, dat als door de ongeveer twee millioen gezinnen in ons land per week 6en gulden werd uitgegeven aan dingen uit het buitenland, die in ons land even goed en goed- koop worden gemaakt, dat twee millioen per week ofhonderd millioen gulden per jaar uitmaakt. Wij zullen ons niet begeven in uit- gewerkte berekeningen, hoeveel werk voor werklooze arbeiders, hoeveel bedrijvigheid, hoeveel meer omzet voor den middenstand, deze honderd millioen gulden zouden beteeke- nen. De leuze, waaronder de actie van Nederlandsch Fabrikaat wordt gevoerd, ,,Koopt Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar", zegt zeer kemachtig in enkele woor- den, waar het om gaat. De ideeele gedachte van het saamhoorigheidsgevoel moet in tijden van grooten nood, als waarin ons volk thans verkeert, de drijfveer zijn van onze daden. Om nu eenerzijds de gewetens wakker te schud den, en anderzijds hen, die nog onbekend zijn met het vele en veelsoortige, dat de eigen industrie en landbouw voortbrengen, daarmee in kennis te brengen, organiseert de Vereeni ging „Nederlandsch Fabrikaat" deze 5 ten- toonstellingen. Uit den nood van dezen tijd zijn ze geboren, en de industrie, die anders veelal schoorvoetend overgaat tot het maken van de kosten, die verbonden zijn aan het deelnemen van een tentoonstelling, heeft on- middellijk met geestdrift gereageerd op den oproep van Nederlandsch Fabrikaat". Daar- uit bleek, dat ook de fabrikanten zelve ge- voelden, dat tot deze daad in grooten stijl moest worden overgegaan. Het belang ook van den middenstand bij deze actie is zeker niet gering. De middenstand toch is het kind van de rekening, o<5k van de werkloosheid onder de arbeiders. En bij elke poging, de j werkgelegenheid onder hen te vergrooten (is de middenstand ten zeerste gebaat. Wie dit beseft, steunt dan o k met alle hem ten dien- ste staande middeleu de beweging onder ons volk, die door deze tentoonstellingen moet worden opgewekt en versterkt. Daartoe zijn tal van gelegenheden. De winkelier make onder zijn klanten propaganda voor het Ne derlandsch fabrikaat, want hij heeft groote mvloed op wat de klanten koopen. Hij wekke zijn leveranciers-fabrikanten op, deel te nemen aan de tentoonstellingen; hij kan bij de Vereeniging .Nederlandsch Fabrikaat", Badhuisweg 145, Den Haag, een biljet aan- vragen, dat hem straks voor de tentoonstelling gaarne zal worden toegezonden, om het voor zijn raam op te hangen; en hij bezoeke zelf een der tentoonstellingen (de toegangsprijs bedraagt slechts 25 cents) om er de kennis op te doen, die hij noodig heeft, om propa ganda te maken. Slechts indien iedereen meewerkt, kan 1936 een zeer bijzonder jaar worden: n.l. het jaar, waarin men begon Nederlandsche waar te koopen, om zoodoende elkaar door den moei- Iijken tijd heen te helpen. DUITSCHLAND EN WIJ. In de zeven punten welke de chef der Duit- sche regeering als basis voor een vredesplan voor Europa heeft voorgesteld, komt schr. het ,,Handelsblad" - als vierde punt de mede- deeling voor, dat Duitschland bereid is om, ingeval Nederland dat wenscht en de andere partijen van de non-agressie pacten met ga- ranties in West-Europa het noodig achten, ook Nederland in dit verdragssysteem te be- trekken. Dit „systeem" bestaat uit een non- agressie-pact voor 25 jaar tusschen Duitsch land, Frankrijk en Belgie, met garantie van Engeland en Italie. Of Hitler ook bedoelt Nederland eventueel te betrekken bij het luchtpact voor West-Europa dat hij ter aan- vulling voorstelt in punt 5 van zijn plan, is uit den tekst niet met zekerheid op te maken. Een diepgaande bespreking van dit aanboa aan Nederland kan in zooverre prematuur heeten, als het pact met de andere west- Europeesche mogendheden nog niet tot stand is gekomen, zoodat het nog te vroeg is om over Nederland's eventueele aansluiting te dis- cussieeren. Maar over het beginsel van zulk een aansluiting kan, dunkt ons, nu reeds wor den gezegd, dat zij voor Nederland weinig aan- trekkelijks zou bieden. Non-agressie-pacten zonder meer zouden voor ons weinig zin heb ben. Wij hebben door ons lidmaatschap van den volkenbond en dpor onze onderteekening van het Kellogg pact, iedere agressie onzer- zijds reeds principieel uitgeschakeld. Een non-agressie-pact met Duitschland zou dus onzerzijds slechts een nieuwe herhaling van een reeds dubbel bestaande belofte zijn. Terwijl practisch bet gevaar van Neder landsche agressie tegen Duitschland, Berlijn wel geen al te groote zorgen zal berokkenen. Een belofte van Duitschland om ons niet aan te vallen zullen wij natuurlijk steeds gaarne in ontvangst nemen, maar wanneer Duitsch land wederom lid van den volkenbond zal zijn geworden, iegt het die belofte ten opzichte van alien door aanvaarding van art. 10 van het bondspact automatisch af, en ware er voor bijzondere herhaling aan ons adres weinig aanleiding. Multrilaterale non-agressie-pacten gekoppeld aan de verplichting tot wederzijdschen mili- tairen bijstand tegen een aanvaller (en dat bedoelt Hitler), zouden ons echter op geheel ander terrein brengen. Het bestaande Locamo- verdrag dat zoo juist door Duitschland is op- gezegd, geeft daarvan het beste bewijs. De risico's ervan worden in eerste instantie vrij- wel geheel door de betrokken groote mogend heden beheerscht. Het eenige kleine land van deze regionale groep: Belgie, wordt in 'die risico's eenvoudig meegesleept zonder er veel zelfstandig tegen te kunnen doen. Vandaar de neiging tot wat wij genoemd hebben een „vlucht in de zeifstanddgheid" die zich den iaatsten tijd ook in Belgie sterker dan te- voren heeft ontwikkeld. Wij kunnen ons daar- aan tijdig spiegelen. Onze beloften van non-agressie en onze ver- plichtingen om deel te nemen aan sancties tegen een staat die het bondspact overtreedt. (m.a.w. die de territoriale en politieke integri- teit van een ander land onuitgelokt schendt) zijn neergelegd in en begrensd door ons lid maatschap van den Volkenbond. Niemand heeft reden om onze bedoelingen op dit punt te wantrouwen, en indien wij zelf redenen mochten hebben om zulke beloften en aan- vaarde verplichUrigen van anderen te onzen opzichte in cS vorm van bondsplichten te wantrouwen en onvoldoende te acbten, dan is er niet veel reden waarom wij ze in den vorm van speeiale non-agressiebeloften met bij- standsplichten we! zouden vertrouwen. Wan neer andere landen door zulke verdubbeling en ,,militarisatie" van beloften hun veiligheids- gevoel kunnen vergrooten, en wanneer daar- door de intemationale ontspanning kan wor den bevorderd, dan zullen wij de totstand- koming daarvan toejuichen. Maar voor ons zelf bestaat daaraan, met alle waardeering voor het aanbod van de Duitsche regeering, geen behoefte. Integendeel zouden wij door zulk een weg te betreden, afwijken van een traditioneele zelfstandigheidspolitiek die voor onszelven en voor de wereld om ons heen tot dusver slechts gunstig is gebleken. En ook zonder speeiale verdragen is er goede reden om aarn te nemen, dat wie de „lage landen" zou schenden meer tegenover zich zou vinden dan ons alleen. Overal bij Apolhekers en Drogisten 12 sluks in koker 52 cent, 3 stuks in zakdoosje 20 cent. Nederlandsch Fabrikaat (Ingez. Med.) HET ZELF MAKEN VAN MARGARINE. De Rijkszuivelinspectie waarschuwt. „Huishouding van Nu" gedesavoueerd. Wij hebben er melding van gemaakt, zegt het ,,'Hbl.", dat in het maandblad „Huishou- ding van Nu", onder redactie van de door den Minister van Sociale Zaken ingestelde Com missie inzake huisho'udelijke voorlichting" (welke zetelt op het departement) propaganda is gemaakt voor het zelf maken van marga rine door de huisvrouwen, zelfs werden recep- ten daarvoor verstrekt. Wij hebben er toen op gewezen, dat het zelf bereiden van margarine, dus ook het aanzet- ten daartoe, veiboden is aan een ieder, dus 66k aan de huisvrouwen en zelfs aan een ^■egeeringsdepartement of een door dit laatste ingestelde commissie. Het zeer wonderlijke geval deed zich dus voor, dat vanwege het eene departement werd gepropageerd hetgeen door een ander depar tement is verboden, en strafbaar gesteld, iets wat vrijwel het omgekeerde mag heeten van een homogeen beleid. Van verschillende zijden werd twijfel uitge- sproken over onze bewering, dat huisvrouwen zich sehuldig maken aan een verboden en strafbaar feit, indien zij binnenskamers uit plantenvet, kamemelk, slaolie en kleursel margarine „fabrieken". 'De proef op de som onzer bewering is thans een mededeeling van de Rijkszuivelinspectie in de volgende aflevering van het genoemde, offi- cieuze maandblad. Deze mededeeling luidt als volgt „De Rijkszuivelinspectie maakt de redactie van ,,Huishouding van Nu" naar aanleiding van het artikel ,,De boter op ons brood" er op- merkzaam op, dat het bereiden van margarine slechts is toegestaan aan erkende margarine- fabrikanten en dan nog slechts onder zekere voorwaarden. ,,'Het zelf bereiden van margarine vormt daarom een wetsovertreding, die den bedrijver ervan met den strafrechter in aanraking zou kunnen brengen. De Rijkszuivelinspectie raadt dus aan, ter voorkoming van moeUijkhedcn om zich te onthouden van het zelf bereiden van margarine." Men ziet dus, dat onze bewering der straf- baarheid, benevens de daaraan door ons vast- geknoopte conclusies en beschouwingen, op juistheid berusten. Buiten beschouwing blijft de juistheid van het verbod zelf, in dezen tijd van sterk ver- minderde financieele draagkracht en dus ge- stegen behoefte aan een goedkoop sp'ijsvet voor de boterham. Want de goedkoopte s de prikkel, welke het vindingrijke publiek er toe drijft, om zijn margarine zelf te maken. Vergeleken bij den tegenwoordlgen prijs der sterk helaste margarine bedraagt de bespa- ring ongeveer 50 pet. (hoewel het vochtge- halte grooter is dan van ,,echte" margarine). DE VOLKENBONDSRAAD IS TEGEN VRIJDAG BIJEENGEROEPEN. f Op het secretariaat van den Volkenbond is Zondagavond het telegram ontvangen van de Fransche regeering, waarin met het oog op de Duitsche maatregelen in het gedemilitariseer- de gebied de directe bijeenroeping wordt voor gesteld van den Volkenbondsraad. Dit telegram van de Fransche regeering is, naar het secretariaat van den Volkenbond mededeelt, direct ter kennis gebracht van de overige leden van den Volkenbondsraad, zoo- mede van de Belgische en de Duitsche re geering. Ook Belgie heeft op gelijlte gronden, n.l. krachtens art. 42 en 43 van het verdrag van Versailles en art. 1 van het pact van Locarno bijeenroeping verzocht. De president van den raad, Bruce Austra liaheeft den raad bijeengeroepen' tegen Vrij- dag 13 Maart des ochtends om 11 uur. HITLER EN DE ANDERE STAATSLIEDEN Eden heeft, schrijft de N. R. Crt., gespro- ken. De Fransche pers is, uiteraard, niet tevreden. Wij kunnen niet inzien, hoe Eden een rede had kunnen houden, die de Fransche pers bevredigd zou hebben. Dan had hij moe ten zeggen, gelijk Sarraut, dat hij niet bereid was, de Duitsche voorstellen in overweging te nemen. En verder had hij moeten ver- klaren, dat Engeland gereed stond ieder oogenblik met zijn gewapende macht te hulp te komen om de Duitsche troepen uit het Rijn- land terug te drijven, als Frankrijk dat be- geerde. Maar zoo kon Eden niet spreken. Gelukkig voor Frankrijk. Want dan had de Fransche regeering de Engelschen tot kalmte moeten vermanen. Er moet iemand zijn, die de realiteit van het bestaan van een onbere kenbaar en gevaarlijk Duitschland niet uit het oog verliest. Die rol was moeilijk geworden voor Frankrijk, na de rede van Sarraut, en paste ook niet bij de gemoedsgesteldheid, waarin het Fransche volk nu stellig verkeert, en waarin men het te Parijs ook gaarne zal willen houden, om Duitschland, dat zich militair nog niet heelemaal zeker voelt van zijn zaak, eerbied te kunnen inboezemen. Voor de Engelsche regeering is deze taak weg- gelegd. Zij past ook precies hij de openbare meening in Engeland. Men wil daar altijd zien, dat de regeering het uiterste doet voor het handhaven van den vrede. Desnoods met geweld. Maar dit geweld dan werkelijk als ultima ratio. De Engelschman moge denken over het optreden ep de betrouwbaarheid van Hitler zooals hij wil, altijd zal hij vinden dat men met den man moet praten. Men moet zeker genoeg zijn zichzelf, om niet te vreezen te worden. gedupeerd. Het zelfvertrouwen heeft sedert den oorlog steeds in ieder Opzicht ontbroken in de Fransche politiek tegenover Duitschland. Niet echter brj de Engelschen. Dienovereenkomstig heeft Eden ook gespro- ken. De Fransche bladen zijn wel niet tevre den, maar zij begrijpen toch blijkbaar heel goed, dat hij niet anders spreken kon dan hij heeft gedaan. Zij zijn dan ook in werkelijk- heid heelemaal niet boos. En de verstandigste Fransche joiurnalisten beseffen blijkbaar ten voile, dat het zoo juist was, evengoed als zij het juist achten, dit piet ronduit te zeggen. Ieder moet zijn rol spelen in dit spel. Eden is duidelijk genoeg geweest. Hij heeft verklaard, wat ook verklaard moest worden, dat Duitschland het vertrouwen in ieder ver drag, dat men ermede sluiten zal, diep heeft geschokt. Inderdaad, waarom moet de wereld zich verheugen over de mogelijkheid, met Hitler een nieuw verdrag van Locarno te sluiten, dat hij in een opwelling, en volgens rechtsbeginselen die hij zelf, hij zelf alleen bepaalt, zal kunnen opzeggen? Hitler heeft het oude Locarno, zonder waarschuwing voor- af, laten vertrappen onder de laarzen van de opmarcheerende troepen en als een gunst biedt hij de wereld een nieuw Locarno aan. Ook aan ons, voor wien het, ten eenenmale onaan- nemelrjk is. Eden heeft, waarschijnlijk meer ter gerust- steiling van Frankrijk dan ter afschrikking van Duitschland, dat dergelijke plannen zeker nu niet koestert, verklaard, dat Engeland voortgaat bereid te zijn zijn plicht van steun- verleening te vervullen als Frankrijk of Belgie door Duitschland zou worden aangevallen, zoolang niet een nieuw verdrag van waar- borg gesloten is. Hiermede geeft Engeland te kennen, dat, ondanks Hitler's nietigve'-- klaring van het verdrag van Locarno, en het uitt.reden van Duitschland uft de gemeensehap van Locarno, voor Engeland dit verdrag, wat de overgebleven deelnemers betreft, nog vol- komen geldig is. Baldwin heeft dat langs een omweg nog eens bekrachtigd. De Volkische Beobachter volgt de suggestieve methode van Hitler's rede, welke daarin bestaat, zeer be- twistbare dingen voor een oncritisch publiek als vaststaande voor te stellen. Het blaa, ervan uitgaande, dat de nietigheid van het verdrag van Locarno reeds algemeen erkend is, geeft aan Baldwin's woorden een uitleg- ging alsof zij als een dreigement tegen Frank rijk bedoeld waren. Kan men het de, aldus monopolistisch voorgelichte Duitschers kwa- lijk nemen, dat zij in de war raken? Wat er is gebeurd wordt nu feitelijk en psychologisch reeds aanmerkslijk duidelijiker. Volgens het relaas van den Berlijnschen cor respondent van de Times, zou, tengevolge van een felle opwelling van Hitler, tot de bezet- ting van het Rijnland besloten zijn in een be spreking, waarin wel heethoofden als Goeb- bels en Goering en wel volgzame zielen als Ribbentrop en von Blomberg aanwezig waren, maar waar von Neurath, de zeer actieve Sehacht en von Fritsch, de ruggegraat van de rijksweer, buitengelaten waren. Is flit waarschijnlijk Er is een duidelijke aanwijzing voor. Toen Hitler in tegenwoordigheid van Von Neurath den Franschen gezant ontving, verklaarde ds minister den diplomaat, dat slechts troepen van geringe sterkte, bij wrjze van symbolische handeling, het Rijnland zou-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1