S N 'J D N... Gemengde Berichten m.tfvi SCHEEPVAARTBEWEGING. Dat wil zeggen: inhalen, terwijl uit tegengestelde richting ver- keer nadert en de weg te smal is voor drie auto's naast elkaar. *n Manoeuvre, die bijna zeker naar hospitaal of huis-van-be- waring voert! gekenmerkt door de plaats van hun geboorte en de leeftijd en gemoedsgesteldheid van bun scheppers. Voor zoover echter de vervulling ervan binnen de macbt van Hitler gekomen is, zijn zij uitgevoerd. En zelfs meer dan dat. Zeeen van menschelijk leed zijn er het gevolg van geweest en zijn dat nog. Maar men mocht nog boop koesteren ten opzichte van de buitenlandsche politiek. Wei was ook daarin de methode van vriendelijke taal en voorbereiding van verrassingen toe- gepast. Men kon ecbter Duitschland moeilijk moreel gebonden achten door betgeen het aldus van zi-ch afschudde. Verdragen. met het pistool op de borst afgedwongen, kunnen nu eenmaal geen aanspraak maken op de heilig- heid, die verdragen hoort te kenmerken. Nu overdrijve men deze verontscbuldiging ook weer niet. De grenzen van bijna alle staten in Europa zijn te eenigertijd bepaald door overwinning of nederlaag, en vastgesteld onder omstandigheden, die een der partijen dwong, zich in het onvermijdelijke te schikken. Zouden alleen door alle betrokkenen vrijwillig onder- teekende verdragen werkelijk bindende kracht bezitten, dan zou de wereld uit dien hoofde nog veel ellende te wachten kunnen staan. Maar wij waren ibereid toe te geven, dat het geval van Duitschland nog heel bijzonder was. Weinigen zullen in de eeuwigheid van de be- palingen van Versailles hebben geloofd. Hoe wantrouwig de wereld ook geworden mocht zijn door allerlei voorbeelden in de binnenland- sche politiek van Duitschland, waarlijk schok- kende dingen waren in de buitenlandsche poli tiek nog niet gebeurd. Nu is echter op dezelfde wijze net verdrag van Locarno te niet gedaan. En hier staan wij nu voor een splintemieuw feit. Dit geval be- wijst voor het eerst, dat Hitler in zijn buiten- landsch beleid geen andere moraal of beginsel erop nahoudt, dan die, welke zijn nationaal- socialisme in het binnenland heeft toegepast. Hitler heeft gezezgd wij hebben er reeds aan herinnerd dat hij na de regeling van de Saarkwestie in het Westen geen eischen meer aan Frankrijk te stellen zou hebben, en dat hij na die regeling, uit eigen beweging en van ganscher harte het verdrag van Lo carno zou aanvaarden. De Saarkwestie is tot voile tevredenheid van de Duitschers opgelost, en punt 4 van de dertien punten van 21 Mei 1935, die Hitler in een rede in den Rijksdag geformuleerd heeft en waarop hij zich ook nu beroepen heeft, luidt dan ook: „De Duitsche regeering zal al haar verplichtingen krach- tens het verdrag van Locarno vervullen, zoo- lang ook de anderen van hun kant ibereid zijn hun verplichtingen na te komen". Wei volgde daarop punt 5: ,,De Duitsche regeering ziet in de gedemilitariseerde zone een gevaar voor den Europeeschen vrede, maar zij is desniette- min bereid aan een stelsel van crllectieve samenwerking deel te nemen, t welk den vrede kan waarborgen". Maar daarmede werd siechts betoogd, dat Duitschland, met het verdrag van Locarno een euvel aanvaard- de, waarin het zich zou schikken. Nu kan men wijzen op de beperking, die Hitler heeft gemaakt dat hij het verdrag van Locarno siechts zou eerbiedigen, zoolang de anderen het eerbiedigen. Hij verklaart het ge schonden door de Fransch-Russische overeen- komst. Wij kunnen dat niet gelooven, ten- minste als het verdrag precies zoo is als het ons wordt voorgesteld. Maar wat wij of an deren gelooven, doet er niets toe in dit ver band. Zelfs wat Hitler ervan meent, mag niet beslissend zijn. Hij heeft te Londen instem- ming gezocht voor zijn standpunt, maar die niet gevonden. Men zegt zelfs, dat zijn juris- ten de steliing niet verdedigbaar vinden. Dit alles is echter niet beslissend. Lid 2 van ar- tikel 3 van het verdrag van Locarno luidt im- mers: ,,Alle kwesties naar aanleiding waar- van de partijen elkaar onderling een recht zou den betwisten, zullen aan rechtspraak onder- worpen worden" (seront soumises a des juges) ,,naar wier uitspraak de partijen zich verbinden zich te richten." Lid 3 van het- zelfde artikel bepaalt dan nog dat iedere andere kwestie aan een commissie van ver- zoening onderworpen moet worden. Hitler had dus niet het recht, eigenmachtig te bepalen of het verdrag al dan niet geschon- den was. Zijn houding herinnert aan dien van Greiser, de president van Dantzig, die door zijn eigen rechtbank uitgemaakt vond, wat hij zich tegenover een intemationaal verdrag kon veroorloven, en verlangde, dat de raad van den Volkenbond zich door die uitspraak ont- wapend zou achten. Binnen den Duitschen staat is nu uitdruk- kelijk bepaald, dat ieder reehtsbeginsel moet wijken voor de belangen van dien staat. De wijze, waarop Hitler heeft gemeend, het door hem uitdrukkelijk aanvaarde verdrag van Locarno te kunnen verwerpen, wil zeggen, dat de Duitsche staat ook de intemationale recht spraak eigenmachtig uitoefent, met als cri- terium zijn eigen belangen. Daarop komt het gebeurde in historisch en juridisch verband beschouwd neer. En dan is er nog de bepaling van den opzeggingstermijn van het verdrag. Art. 8 zegt: ,,Het verdrag blijft van kracht tot de Raad op een aanvraag van een der Hooge Partijen die aan de andere onderteeken- de mogendheden drie maanden tevoren moet zijn medegedeeld, met een meerderheid van tenminste tweederden der stemmen oonsta- teert dat de Volkenbond de Hooge Partijen voldoende waarborgen biedt. Het verdrag loopt dan na een jaar af. Men ziet, het is onbubbelzinnig rechtsver- krachting, die heeft plaats gevonden, door een volkomen eigenmachtige en onrechtmatig een- zijdige toepasselijkverklaring van vroeger ge- stelde voorwaarden, en met verwaarloozing van den opzeggingstermijn. De zaak wordt nog dubbel onverkwikkelijk, als juist is wat de Fransche premier heeft onthuld over den ver- trouwelijken stap van den Franschen gezant bij Hitler onmiddellijk na het bekende inter view. Overweging verdient verder nog, dat het Fransch-Russische verdrag door den Se- naat nog niet geratificeerd was. De Senaat kende uit het interview Hitler's bezwaren en bedoelingen, en kon, als hij dat noodig vond, daarmede rekening houden. De plotselinge daad was dus zelfs practisch voorbarig. In tegenstelling met onzen Parij- schen correspondent gelooven wij dan ook niet, dat Hitler met zijn optreden aarzeling bij den Senaat zal hebben gewekt. De behoefte aan bescherming aan alle kanten zal nog te feller worden gevoeld. Het gebeurde was blijkbaar zod voorbereid, dat het niet meer te stuiten was. Hebben de Duitsche kooplieden iets geweten van hetgeen op til was, die aan hun Italiaansche handels- betrekkingen al maanden geleden gedrukte briefjes toezonden met de mededeeling: ,,In Maart komen wij u te hulp" Nu Duitschland het afschudden van verdra gen uit het gebied van het psychologisch be- grijpelijke en politiek nog verdedigbare heeft overgebracht naar een gebied, waar het door de omstandigheden niets anders dan eenvou- dige vertrapping der bestaande rechtsbegin- selen wordt, ziet de toekomst er zeer somber uit. Er bestaat geen enkele zekerheid meer voor welk verdrag ook met Duitschland. Als de ,,moreele rechtvaardiging", die eenzijdig vastgesteld wordt, maar gevonden is, kunnen geen tevoren bepaalde rechtsmethoden of op- zeggingstermijnen meer baten. Wij zouden misschien gerust kunnen zijn, als Duitschland nu geen enkele grief uit den oorlog had over- gehouden. Maar dat is niet zoo. Polen zal, als Berlijn dat noodig vindt, allicht een reden tot onmiddellijke opzegging van het verdrag van non-agressie hebben gegeven. Nieinand zal daarover recht van mede-oordeelen hebben.' Duitschland kan, zooals nu, reeds hebben ge- handeld, voor de Polen zich kunnen beklagen. Hitler heeft in zijn reden nu verklaard, dat hij het „als onverstandig" „daar het onmoge- lijk is" erkent, een staat als Polen den toe- gang tot de zee eenvoudig te bestrijden. Maar het oogenblik kan komen, waarin hij zal vin den, dat de door hem „smartelijk" genoemden uitgang over gewezen Duitsch rijksgebied evengoed over Litausch of Russisch gebied kan worden verlegd. Het oogenblik daarvoor moet maar eerst ,,gunstig" zijn. Hitler heeft nooit iets dat heel moeilijk of gevaarlijk was in e6ns uitgevoerd. Opper-Silezie kan op die manier aan de beurt komen. Eupen en Mal- medy enz. Deze dingen moeten maar eerst uitvoerbaar en dus verstandig zijn geworden. Zelfs de koloniale kwestie kan zoo worden opgelost. Hitler heeft een voorbeeld: ,,De „sprong" van den Panther naar Agadir in 1911'". Zoodra er weer een sterke Duitsche vloot is kan Duitschland, om een einde te maken aan een onwaardige en ondragelijk ge- achten toestand, een eskader zenden naar een kustgebied, of naar een kostbaar eiland of groep eilanden, waarvan de bezetting precies nog zonder oorlog mogelijk zal zijn. Engelsche eilanden, Japansche eilanden en waarschijnlijk ook Fransch bezit zullen dan niet in aan- merking komen. De methode van ,,de opzegging van Locar no", precies overeenkomende met de methode, waarop in de binnenlandsche politiek in Duitschland geageerd is, stoot intemationale rechtsbegrippen om, waarvan het einde vroeg of laat oorlog moet veroorzaken. Daarom spreken wij van een hellend vlak. FKANKRIJK ZAL NIET VOOR INTIMIDATIE WIJKEN. De Fransche minister-president Sarraut, heeft Zondagavond een radioredevoering ge- houden tot het Fransche voik, naar aanleiding Rijksdag bekend gemaakte beslissing der van de door Hitler in de zitting van den Rijksregeering dat zij het Verdrag van Locar no opzegt en het Rijngebied symbolisch met troepen van de Rijksweer bezet. Minister-president Sarraut zeide zijn Bood- schap tot de intemationale openbare meening te richten omdat hij er behoefte aan heeft een gematigd woord te laten hooren, welks objec- tiviteit in tegenstelling is met de hartstochte- lijke uit.lati.ngen, die Zaterdag op de tribune in den Rijksdag werden gedaan. Sarraut noemde de besluiten van Duitsch land, waarbij het zijn eigen, vrijelijk aange- gane verplichtingen opzegt een voorwendsel. Toen men na den oorlog Frankrijk wilde vrij- waren voor een nieuwen inval openden zich verscheidene wegen. Men besloot toen den linkeroever van den Rijn en een zone van 50 K.M langs den rechter-Rijnoever te demilita- riseeren. Duitschland zou er geen troepen legeren en er geen versterkingen aanleggen. Men kwam voorts overeen dat geallieerde troepen gedurende een periode van 15 jaren tot 1935 het Rijngebied zouden bezetten. De bezette zone werd geleidelijk kleiner, zulks ter verbetering van de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland. Tenslotte nam de Rijksregeering zelf het initiatief tot voorstellen, welke in 1925 leidden tot het pact van Locarno. Door dit verdrag, dat na lang- durige besprekingen tusschen vertegenwoor- digers der Fransche, Duitsche, Britsche, Bel- gische en Italiaansche regeeringen tot stand kwam, werd een stelsel uitgewerkt voor de regeling langs verzoenenden en arbitralen weg van geschillen, welke mochten rijzen tus schen Frankrijk en Duitschland, Duitschland en Belgie. De deelnemers aan het verdrag verklaarden zich bereid hulp te verleenen aan den staat tegenover welke de verplichtingen waren geschonden, met name in het geval van een schending der gedemilitariseerde zone. Voor Europa brak dus een nieuw tijdperk aan, evenals voor de Fransch-Duitsche betrekkin gen. Geleidelijk werd het bezette Rijnland ontruimd. Tot 1935 had de bezetting moeten duren, doch reeds in 1930 kwam een einde aan de bezetting. De ondervinding maakt voorzichtig en de bevolking van Frankrijk is maar al te vaak het slachtoffer van teleurstellingen geweest. Bovendien waren de laatste jaren de daden van Duitschland in tegenspraak met zijn woorden. Duitschland verklaarde zich bezield met de meest vredelievende voomemens. Niet- temin verliet het met groot lawaai de Ont- wapeningsconferentie en brak het met den Volkenbond. Het volgende jaar herstelde Duitschland den militairen dienstplicht en het schiep zich tegen ontzettenden prijs en met buitengewone opofferingen binnen zeer korten tijd jjn groot leger. De openbare meening had niettemin nog vertrouwen. Had Duitsch land niet zijn wil uitgesproken zich te hou den aan de verdragen tusschen de staten en de gedemilitariseerde zone te eerbiedigen Deze eerbiediging van de gedemilitariseerde zone wil zeggen, dat den dag, waarop een onverhoedsche aanval tegenover Frankrijk zou worden ontketend, deze aanval aan de grens zelve zou kunnen worden afgeslagen. De integriteit van het nationale grondgebied werd verzekerd. Een dag of tien geleden, op 28 Februari, publiceerde een Parijsch blad een interview met het Duitsche staatshoofd, dat een pathe- tisch beroep deed op de verzoening der beide landen. Den volgenden dag reeds op 29 Februari, werd den Franschen ambassadeur te Berlijn, Francois-Poncet, de instructie ge- zonden met spoed een audientie aan te vragen met den rijkskanselier en dezen te verzoeken te willen preciseeren, op welke bases hij de mogelijkheid van een toenadering zag, welke Frankrijk evenzeer wenschte als Duitschland. Francois-Poncet kweet zich direct van zijn opdracht. Op 2 Maart werd hij door rijkskan selier Hitler in aanwezigheid van baron Von Neurath ontvangen. Hem werd geantwoord dat men de aangelegenheid zou bestudeeren, ten einde de Fransche regeering binnen zeer korten tijd een gepreciseerd voorstel te kunnen doen. Om onderhandelingen te vergemakke- lijken, verzocht de rijksregeering het stil- zwijgen te bewaren over het bezoek van den Franschen ambassadeur. Aan dezen wensch werd voldaan. Zaterdag werd het nieuws pas voor den eersten keer gepuibliceerd. Wij hebben dus nauwkeurige voorstellen afge- wacht, welke de mogelijkheden van een toe nadering tusschen de beide landen zouden be- vatten. Onder deze omstandigheden nu werd de Fransche ambassadeur Zaterdagochtend door den rijksminister van buitenlandsche zaken ontvangen. Von Neurath overhandigde Francois-Poncet een memorandum, waarin de rijksregeering het Verdrag van Locarno een zijdig opzegt en mededeelt direct gevolg te geven aan haar besluit. Om deze houding te verklaren, doet de rijksregeering een beroep op het sluiten van het Fransch-iSowjet Rus sisch verdrag, waarvan zij een geheel on- juisten uitleg geeft, welke door Frankrijk reeds herhaaldelijk is betwist, en dat zij on- vereenigbaar noemt met het Verdrag van Locarno. Dit bewijst, dat men siechts te doen heeft met een valsch voorwendsel van de rijksregeering. Kort na de sluitmg van het Fransch-Sowjet Russisch verdrag, dat op 2 Mei 1935 door Laval werd geteekend, n.l. op 21 Mei 1935, verklaarde Hitler in een redevoering dat de Rijksregeering in de eerbiediging van de gede militariseerde zone een bijdrage zag tot den vrede in Europa. Alle andere staten-onder- teekenaars van het verdrag van Locarno heb ben unaniem verklaard, dat de verplichtingen, voortvloeiende uit het Fransch-Sowjet Rus- sich pact, op geen enkele wijze de verplich tingen van het Rijnlandpact schenden. De Duitsche regeering had een beroep kun nen doer) op het Permanente Hof van Inter nationale Justitie in Den Haag. Reeds veertien dagen geleden hebben wij ons bereid verklaard ons te onderwerpen aan de scheidsrechterlijke uitspraak van deze instantie. De Rijksregee ring had zich tot een Verzoeningscommissie kunnen wenden. Zij deed dat niet. Ook daar schiet zij in haar verplichtingen te kort. Niemand zal er van overtuigd zijn, dat de omstandigheden een buitengewonen haast noodzakelijk hebben gemaakt. Niemand, zelfs Duitschland niet. Weliswaar stelt de Rijks regeering in het' Maandag aan den ambassa deur van Frankrijk overhandigde memoran dum voor, daar zij haar verplichtingen heeft geschonden, nieuwe aan te gaan. ..Duitschland vergist zich: Frankrijk is eensgezind". Ik zal haar voorstellen evenwel niet bestu deeren, en wel om twee redenen: 1°. Omdat het tweeledige voorbeeld van de eenzijdige opzegging van plechtig aange- gane verplichtingen ons geen vertrouwen zou kunnen geven in haar nieuwe voorstel, en 2°. in weerwil van een zeer stellig recht heeft de Rijksregeering belangrijke strijd- krachten de gedemilitariseerde zone laten binnentrekken, en dit alles zonder te voren haar bedoelingen te hebben kenbaar gemaakt, zich los te maken van haar plechtige verbin- tenissen. Wij zijn voor een voldongen Teit geplaatst, en zulks op de meest plompe wijze. Er zou in Europa geen vrede meer zijn, indien deze methode algemeen zou worden toegepast, en er zouden geen intemationale betrekkingen meer kunne bestaan. Wij willen zooiets niet en wij dienen de belangen van de Europeesche gemeenscliap. De regeering is zeer vast be- sloten niet voor bedreiging te wijken. Het bloote feit, dat de Duitsche soldaat zich in weerwil van plechtige verplichtingen op den Rijnoever vestigt, sluit tezelfder tijd onder handelingen uit. Na de situatie rijpelijk te hebben overwogen, verklaar ik uit naam van de Fransche regee ring, dat wij van plan 'zijn te trachten de essentieele waarborgen voor de veiligheid van Frankrijk en Belgie te handhaven, welke werden mede-onderteekend in het Verdrag van Locarno door de regeeringen van Enge- land en Itaiie. Wij zijn niet geneigd Straats- burg te laten onder het bereik van het vuur uit Duitsche kanonnen. Het verdrag van Locarno voorziet in een zijner clausules in het geval van schending der aangegane verplichtingen. Er moet een beroep op den Volkenbondsraad worden ge daan. Het is voorts onvermijdelijk dat ge- dachtenwisselingen plaats vinden tusschen de staten-onderteekenaars van het Verdrag. On- verwijld moet tot deze gedachtenwisseling worden overgegaan. Onze zaak is rechtvaardig en sterk, aldus riep Sarraut uit, en het Fransche volk geeft zich daar rekenschap van. Alle beuzelachtige twisten op zij zettend is het eensgezind, het zal dit blijven, om de actie der regeering te steunen. De Duitsche regeering meende het uur voor haar daad van geweld goed te hebben uitge- kozen. Niet in het uur, dat de afgevaardigden moeten stemmen over het Fransch-Sowjet Russisch pact, dat nog aan de beslissing van den Senaat ovenblijft, maar in het uur van de verkiezingsperiode, welke in Frankrijk reeds is begonnen. De Duitsche regeering verwacht oneenig- heid, binnenlandsche spanningen, welke de strijd der politieke partijen en de stembusstrijd in den boezem der natie zouden kunnen teweeg brengen. Zij vergeet evenwel, dat in ieder ernstig uur in onze geschiedenis partij- twisten werden op zij gezet, en dat alle par tijen zich vereenigen voor de verdediging van de nationale onafhankelijkheid en veiligheid. VOETBALONGELUK. Tijdens den Zondag gehouden voetbalwed- strijd Dosko IGoes I kwamen, na de rust, twee spelers met elkaar in bosting. De Dosko- speler Aertsen had het ongeluk een been i.e breken. Nadat dr. v. Zelm uit Bergen op Zoom medische hulp had verleend is de voetballer per auto naar het algemeen burger-gasthuis overgebracht. EEN MOEILIJKE ARRESTATIE. Een moeilijke arrestatie heeft Maandag een deel der gemeente Alphen aan den Rijn in op- schudding gebracht. Twee rijksveldwachters, wien was opgedragen den 26-jarigen C. v. M. in verband met een gepleegde mishandeling voor den rechter-commissaris te leiden, ver- voegden zich aan diens woning in de Nieuw- straat, doch al spoedig bleek, dat v. M. niet van plan was rustig mee te gaan. Hij ver- zet'te zich krachtig, zoodat er een formeeie vechtpartij ontstond, waarbij een van de veld- wachters met zijn arrestant over den vioer in diens woning rolde. De man wist zich los te rukken en snelde naar buiten, gevolgd door den anderen veldwachter. Hij sprong over een schutting, waardoor hij in de Langstraat terecht kwam en daar vluchtte hij verschei dene woningen binnen, welke hij aan de ach- terzijde weer verliet. Spoedig was de geheele buurt in opschud- ding. Inderdaad gelukte het den rijksveld wachters den man in de woning van zekeren S. te pakken te krijgen. Daar ontstond ech ter een nieuwe worsteling, waardopr de oe- woonster van het perceel zoo van streek raakte, dat zij bewiusteloos ineenzakte. Ten slotte slaagden de veldwachters er in den man te overmeesteren en onder heftig ver- zet werd hij voor den hulpofficier van justitie geleid, die hem na verhoor weer op vrije voe- ten heeft gesteld. MISHANDELING. Maandagmorgen om 10 uur is de 42-jarige Chinees Ch. F. zijn zwager, een Hollander, in diens woning in de Paul Krugerstraat te Rot terdam, aangevallen met twee Chineesche hakmessen in de handen. De Chinees ver- keerde in zeer overspannen toestand. De zwager verweerde zich, waarbij hij aan de handen gewond werd. De vrouw van den aangevallene, die zich tegen den Chinees keer- de, kreeg een wonde aan een der knieen. Man en vrouw zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, om daar te worden be- handeld. Zij zijn later huiswaarts gekeerd. De Chinees is door de politie gearresteerd. GASVERSTIKKING. Maandagavond is in het perceel Prof. Rit- zema Boslaan 43, in het tiuindorp te Maartens- dijk, de alleenwonende 76-jarige man H. van de Berg door gasversti'kking om het leven ge komen. De oude man, die alleen thuis was, was hulpbehoevend. DIEFSTAL VAN RIJWIELBELASTING- MERKEN. In verband met een diefstal van rijwielplaat- jes heeft de Amsterdamsche recherche huis- zoeking gedaan bjj een 32-jarigen smid te Am sterdam, waar 3 voetballen en 7 zelfbinders werden gevonden afkomstig van inbraak in het kleedlokaal van de voet'balvereeniging Haarlem" aan den Middenweg te Haarlem. De Haarlemsche politie heeft daama den smid aangehouden en verhoord. Hij bekende den diefstal te hebben gepleegd. Ook was hij in den nacht van 5 op 6 Februari met een 24-jarigen timmerman uit Amsterdam gaan inbreken in een groot aantal schuurtjes achter woningen in Haarlem-Noord. Bij die gelegen- heid waren rijwielplaatjes, fietsen en vele an dere dingen gestolen. Verder had het tweetal ook te Haarlem ge- opereerd en daar 104 rijwielplaatjes en twee fietsen gestolen. Te Zeist werden 30 fietsplaat- jes buitgemaakt, in Amersfoort 50. Alles werd door den timmerman te Amsterdam verkocht. Thans is ook de timmerman, die blijft ontken- nen, aangehouden. Hij is naar Haarlem over gebracht. INBRAAK IN EEN BANANENPAKHUIS. Te 's Gravenhage is ingebroken in het ba- nanenpakhuis van de firma Anhuijs en Vau der Laan, waarbij een geldkistje, inhoudende ruim 2000, werd buitgemaakt. De inbraak werd gepleegd door middel van inklimming. De achteruitgang van een leeg- staand pakhuie, grenzende aan het bananer - pakhuis, werd geforceerd, waardoor de toe- gang tot het pakhuis vrij kwam. Het slot werd opengebroken en het zich achter een gasmotor bevindende geldkistjc werd ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Uit de toedracht van de zaak blijkt, dat de daders met de situatie op de hoogte waren. KORDATE VROUW REDT SCHIPPERS- KNECHT. De schippersknecht D. v. Zanten is, toen hij het motorschip Maria Agnes" wilde meeren aan een ducdalf aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam overboord geslagen en ernstig ge wond. De jongeman is door de tegenwoordigheid van geest van de schippersvrouw gered, meldt de Tel. Hij was echter zoo gewond, dat hij naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. De Maria Agnes" voer onder de Kamper- brug door en wilde ter hoogte van den twee- den ducdalf meeren. 'Hiertoe liet schipper van Dongen de boot draaien voor het station van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. Van Zanten stond met een staaldraad op de voorplecht. Bij den ducdalf wierp hij den draad uit, die onmiddellijk strak aantrok. Het onge luk wilde, dat de jongenaan met zijn beenen tusschen de railing en het anker stond. De ankerketting schuurde langs het remmings- werk, waardoor er beweging in het zware stuk ijzer kwam. Van Zanten zat zoodanig bekneld, dat hij noch voor-, noch achteruit kon. Het anker sloeg 'n kwartslag om, waardoor de jongen, die een hevigen gil slaakte, over boord werd geworpen. Met den staaldraad nog in de hand zonk hij in de diepte. Vrouw van Dongen, die zeer ge- schrokken was van den gil, snelde de kajuit in, die voor in het schip is gelegen. De flinke vrouw greep een staaldraad, waarin een lus zat; zij liet dezen over het hoofd van den knecht zakken. De lus gleed over zijn schouders en .pakte om het middel van het slachtoffer, dat nu spoedig met behulp van den schipper aan boord kon worden geheschen. De 20jarige Dolf bleek zeer ernstig te zijn gewond. Zijn beide dijbeenen waren gebroken. De G. G. D. heeft hem naar het binnengast- huis vervoerd. Schipper van Dongen is afkomstig uit Lith. MISBRUIK MAKEN VAN D1ENST- REVOLVERS. De jacht op fietsers zonder rijwielplaatje of met een belastingplaatje op een verkeerde plaats, heeft te Amsterdam reeds meermalen aanleiding gegeven tot stuitende tafereelen. Maar het toppunt is, althans voorloopig, be- reikt, schrijft het Hbl. Op het Frederiksplein hadden ambtenaren van de belasting en agen- ten post gevat om de fietsers te controleeren in lange rij passeerden de koperen geridderden, 't plaatje als medalje aan de linkerjaslapel be- vestigd. Op een gegeven moment ontdekten de ambtenaren een wielrijder zonder plaatje. Aan de sommatie om af te stappen gaf de wielrij der geen gehoor, waarna tot groote ontstelte- nis van omstanders en passanten, een politie- agent een revolver trok en ter waarschuwing een schot in de Jucht loste! Men vroeg zich af, of de jacht op wielrijders nu ook al tot schietpartijen midden in de stad moet leiden. Wiant de consequentie van zulk een waarschuwingsschot is immers, dat bij gebrek aan het gewenschte gevolg, een twee- de schot niet in de lucht, maar op den delin quent geridht zou worden. Gelukkig was dit in dit geval niet noodig. de bewuste wielrijder stopte en stapte af, waarna hij naar het politiebureau op de Stadhouders- kade werd overgebracht, waar proces-vertaal tegen hem is opgemaakt. Het publiek hoopt intusschen dat dergelijke schoten niet tot een systeem gaan worden en dat de agenten van hun chefs zullen vememen dat de dienstrevolvers voor gebruik in geheel andere gevallen bestemd zijn! VERDUISTERDE EFFECTEN TERUG GEGEVEN. Tot de gedupeerden bij de verduisteringen van den bankier Schaap te Wormerveer be- hoorde ook de Stroomverkoop-Mij. ,,Zaanland". Van deze maatschappij was een bedrag van ,f 325.000 verdwenen. 'Het bleek, dat de bankier S. voor een der- gelijk bedrag aan effecten bij eenige Amster damsche banken had beleend en wel een be- langrijk deel bij de N.V. Amsterdamsche Bank. De Burgemeester van Wormerveer heeft on middellijk beslag laten leggen op deze ef fecten. Naar het ,,Volk" verneemt heeft de recht bank besloten, dat deze fondsen aan Maat schappij Zaanland moeten worden terug^e- geven. Men verwachtte, dat zich daarbij nog moei- lijkheden zouden voordoen. De N.V. Amster damsche Bank heeft echter overeenkomstig het besluit van de rechtbank het betrokken deel van de fondsen afgedragen. FRANSCHE IN GEN IEURS DOOR ONTEVREDEN ARBEIDERS ONTVOERD. Een groep gewapende arbeiders in Spanje heeft drie Fransche ingenieurs ontvoerd lit de mjjnen van Penerroya. Zij werden echter spoedig weer vrijgelateh. Sedert eenige dagen heerscht een emstige onrust onder de mijnwerkers van Puerto Llano. Uit het onderzoek, ingesteld op verzoek van de Fransche ambassade, is gebleken, dat de oorzaak van de ontvoering is te zoeken in het weder te werk stellen van arbeiders, die in verband met de October-revolutie waren ont- slagen. De minister heeft den gouvemeur van Ciu- dad Real opgedragen, zich te overtuigen, dat de ingenieurs niet zijn mishandeld. Naar Puerto Llano is politie gezonden om de orde te handhaven. EPIDEMIE MET ERNSTIGE GEVOLGEN. Uit Harian (Kentucky) meldt Reuter: Van de 90 personen, die hier door hersen- vliesontsteking waren aangetast, zijn er 32 overleden. De autoriteiten doen alles om uit- breiding van de hier heerschende epedemie te voorkomen en in verband hiermede zijn de kerken, theaters en andere gelegenheden van vermaak gesloten. Openbare bijeenkomsten zijn vertooden. De epidemie woedt bijzonder hevig te Oum- berland, waar 17 van de 22 personen, die door de ziqkte waren aangetast, zijn overleden. Vrij- wel het geheele leven in dit plaatsje is ver- lamd. De scholen en kerken zijn gesloten. DE LINDBERGH-AFFAIRE. De correspondent van de „New-York Times" te Trenton schrijft, dat thans voor het eerst siftds zijn naam is genoemd in de Lindbergh- affaire, Isadore Fisch, die in Duitschland is overleden, bij het tooneoi van de ontvoering is geplaatst. Een spoorwegbeambte, Alfres Ham mond, heeft een getuigenis over hem afge- legd, waarvan een onderteekend afschrift in handen van den gouverneur van New-Jersey is. Hammond verklaarde, dat hij eenige dagen voor de ontvoering een auto met drie mannen heeft gezien, welke uit de richting van het huis van Lindbergh kwam en welke de spoor- lijn overstak op 8 kilometer van het huis. Hammond bediende de spoorboomen van den overweg en zag Fisch achter in den auto zit- ten. Hammond verklaarde verder, dat de staats- politie geen notitie nam van zijn verklaring voor t Hauptmann-proces. Hauptmann kan hij niet herkennen. Voor Sluisldl: 7 Maart. Belg. s.s. LOIRE, 574, stukg., Antwerpen. Van Sluiskil: 7 Maart. Belg. s.s. LOIRE, 574, kunstmest, Sevilla. Voor Selz.aete: 8 Maart. Duitsch s.s. KAS- SAR WIEK, 332, creosoot, Dundee. Van Riemen: 7 Maart. Zweedsoh s.s. DAGNY, 750, fosfaat, Ystadt. Van GentTer Neuzen: 7 Maart. Eng. s.s. PTARMIGAN, 180, stukg., London. Voor Gent: 6 Maart. Eng. s.s. LESTRIS, 957, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. PTARMI GAN, 180, stukg., London; Belg. s.s. CHAR LES, 334, pekkolen, Goole; Eng. s.s. DONA FLORA, 292, pekkolen, New-Castle; Eng. s.s. TRINGA, 972, stukg., Antwerpen. 7 Maart. Zweedsch s.s. BIRMA, 361, pek kolen, Aberdeen; Ned. s.s. VADERLAND. 164, ledig, Southampton; Noorsch s..s. SKAKV, 472, pekkolen, Grangemouth; Deensch s.s. SKODSBORGG, 850, pyriet, Huelva; Finsch s.s. NOTRACO, 559, hout, Haingo; Zweedsch s.s. ALSTERN, 599, ledig, Rouaan; Ned. s.s. BUIZERD, 168 pekk., Southamptlon; Ned. s.s. CORONA, 119, pekkolen, Portsmouth; Eng. s.s. LEDRIX, 354, ledig, Goole. 8 Maart. Duitsch s.s. NORDSEE, 199, creosoot, London; Ned. s.s. NOVATIE, 111, pekkolen, Portsmouth; Eng. s.s. BLACK- TOFT, 654, kolen, New-Castle; Deensch s.s. ORNEBORG, 1055, hout, Gdynia; Ned. s.s. TWIN, 94, pekkolen, London; Eng. s.s. RYE, 427, stukg., Goole; Russ. s.s. SPARTAK, 1128, fosfaat, Moermansk. Van Gent: 6 Maart. Ned. s.s. CONSTANT, 99, ledig, Deventer; Duitsch s.s. MAIN, 539, ijzer, Stettin; Eng. s.s. LESTRIS, 937, stukg., Glasgow; Eng. s.s. ORICHTOUN, 506, stukg., Leith; Poolsch s.s. KATOWICE, 1107, fosfaat. Gdynia; Noorsch s.s. RIMAC, 460, ijzer, Bo- ness. 7 Maart. Eng. s.s. TRINGA, 972, stukg., Liverpool; Noorsch s.s. ELLAVORE, 740, stukg., Koningsberg; Belg. s.s. CHARLES, 334, stukg., Goole; Duitsch s.s. NORDSTERN. 451, ledig, Goole. 8 Maart Deensch s.s. SKODSBORG, 850, ledig, New-Castle; Eng. s.s. OHARLWOOD, 600, ijzer, Charpness; Eng. s.s. DONA FLO RA, 292, ijzer, Middlesborough; Noorsch s.s. SKARV, 472, ijzer, London; Ned. s.s. VADER LAND, 164, cement, Portsmouth; Russ. s.s. BOUKH ARIN, 1296, ledig, Antwerpen Duitsch s.s. NORDSEE, 199, ledig, London.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 10