ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENT'LRLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN PUITSCHLAND zegt het verdrag van Locarno op. ASPIRIN No. 9424 MAANDAG 9 MAART 1936 76e Jaargang Binneniand EERSTE BLAD Burgemeester en Wethouders der gemeente Zaamslag awq—wwMJtfWii i—m jsvasmmmt ^vtrrtaeanvv&mttexzKcumimKTtttfyy' xj>waaKirmit4Mt NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1.25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar '/our Beigie en Amerika f 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitietaling. I'itgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 33150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer 0,20 KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgavc. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. JACHTWET. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bet navolgende ter aJgemeene kermis: De Minister van Landbouw en Visscberij, gelet op artikel 30 der Jachtwet 1923, gehoord de colleges van Gedepiuteerde Sta- ten in de onderscheidene provincien, heeft goedgevonden: te bepalen, dat in bet geheele Rijk a. het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scboleksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en wuter- boentjes is toegestaan vanaf 1 Maart 1936 tot en met 28 April 1936; b. bet ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden ver voeren van eieren van het onder a, ge- noemd waterwild is toegestaan vanaf 1 Maart 1936 tot en met 30 April 1936; c. bet zoeken, rapen, ten verkoop in voor raad hebben, te koop aanbieden, verkoo pen, afleveren, of vervoeren van eieren van zwanen, ganzen, eenden (alle socr- ten), duikers, watersnippen en goudpie- vieren niet is toegestaan. Ter Neuzen, 9 Maart 1936. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA. zulien op Maandag 16 Maart a.s., voormiddags 10/i uur, in het Gcmeentehuis, in het open- baar, voor den tijd van zeven jaar, trachten te vc-pachten het grasgewas: Perceel I van het der gemeente behoorend emd zeedijk van den Kleinen Huissens- polder met het eind dijk, genaamd De Nol. Perceel II: van het zgn. straatje. Perceel III: van den Reuzenhoekschen weg. Alle perceelen zijn gelegen in de gemeente Zaamslag. De voorwaarden ligen ter lezing ter gemeente-secretarie. Zaamslag, 9 Maart 1936. Burgemeester en Wethouders voomoemd, S. VAN HOEVE, Burgemeester. J. STOLiK Lzn., Secretaris. TWLLlDE KAMER. Crlsislandbouwhypotheekwet. Verschenen is de memorie van antwoord in- zake het wetsontwerp, hou'dende bijzondere rnaatregelen ten aanzien van loopende land- bouwhypotheek- en pachtovereenkomsten. Het volgende is daaraan ontieemd: Inderdaad moet de voorgestelde regeling worden bezien in de breede omlijsting van den economischen toestand. In de gevallen, waarin de wet wordt toege- past, kan zij den schuldenaar een verlichting geven die zeer belangrijk is te noamen. De rechter toch kan het aan rente en aflossing van geldleening jaarlijks te betalen bedrag terugbrengen tot 5 pet. 's jaars, niet van het geleende bedrag doch van de gebruikswaardc. De. druk derhalve, weike uitgaat van net be drag der hoofdsom, wordt zoodanig verlicht, dat zonder definitieve aantasting van de hoofdsom, toch dat gedeelte der hoofdsom, hetwelk uitgaat boven de gebruiksrwaarde van het ondeipand, tijdelijk geen rente draagt. De regeering is het eens met die leden, die betoogden, dat het niet juist zou zijn bij dit wetsontwerp een uitvoerig debat over d-eva- iuatie te voeren. Waar bovendien sedert het verschynen van het Voorloopig Verslag het devaluatievraagstuk herhaaldelijk aan de orde is geweest, acht de regeering in aansluiting aan het door haar bij de memorie van ant woord op Hoofdstuk I der Rijksbegrooting 1936 ingenomen standpoint en op de gronden, daar genoemd, verdere discussie over deva- luatie ongewenscht en gaat zij bijgevolg daar- op niet verder in. In den gedachtengang van het ontwerp kan voor verlichting van hypothecate lasten niet in aanmerking komen de schuldenaar, die con- tractueel niet meer aan rente en aflossing 's jaars behoeft te betalen dan 5 pet. van de voile gebruikswaarde. Wederom uit overwe- ging, dat een kimdige boer ook in de tegen- woordige tijdsomstanidigheden minimaal aan hypothecate verplichtingen moet kunnen be talen, een bedrag, hetwelk hij ware hij pachtboer aan pacht zou hebben op te bren- gen, onder aftrek van meergenoemde lasten, zijn geen rnaatregelen getroffen om hun, die niet hooger zijn belast dan tot bedoeld bedrag, verlichting van lasten te geven. De voorstellen van de Cooperatdeve Centrale Raiffeisen Bank te Utrecht, waarin ook sprake is van financieele medewerking van den Staat komen voor verwezenlijking niet in aanmer king. De regeering zal zich, wanneer het onder- havige ontwerp is geworden, de vraag heb ben te stellen, of de pachtkamers in haar tegenwoordige samenstelling voldoende zijn toegerust om ook hypot-heken te beslissen. Zij zal van die geiegenheid dan tevens kunnen gebruik maken om, waar door opheffing van Kantongerechten het rechtgebied van deover- gebleven kantongerechten zoodanig is gewij- zigd, dat het landelijk gebied is uitgebreid, na te gaan, of de bezetting van genoemde kamers voortaan kamers voor crisislandbouwzaken ge- heeten, voldoende is om de aangehrachte pachtzaken en de zaken, aan te brengen inge- volge de Landbouwcrisishypotheekwet, te be- handelen. De memorie gaat vergeze-ld van een gewij- zigd ontwerp van wet. NEDERLAND EN DE DUITSCHE VOORSTELLEN. Officieel medegedeeld in Den Haag. Naar de N. R. Crt. vemeemt, heeft de Duit- sche regeering via den Duitschen gezant in Den Haag, de Nederlandsche regeering reeds officieel in kennis gesteld met Duitschland's voomemen, om Nederland eventueel te betrek- ken bij een verdrag van non-agressie tussehen het Duitsche rijk, Frankryk en Beigie, onder garantie van Engeland en Italie. De Nederlandsche regeering zal, alvorens haar houding te bepalen, deze aangelegenheid in al haar draagwijdte nauwkeurig overwegen en bestudeeren. DE REISBELASTING. De stemming in Limburg. Men schrijft uit Maastricht aan de N. R. Ct. Terwijl men in het Noorden, blijkens de mededeelingen in de pers, redeneert over het principe, heeft iedere Lim'burger, die tevens grensbewoner is of zich alvast als zoodanig beschouwt, al voor zichzelf uitgerekend, wat die grap hem weer gaat kosten. En naarmate het tegen of meevalt is hij er meer of minder tegen. Daarbij worden op- en aanmerkingen gem aakt, waarbij er enkele zijn, die verdienen te worden wereldkundig gemaakt. Zoo werd al opgemerkt: dat man en vrouw in Nederland op een pas mogen reizen en het .vel wat veel gevraagd is om ook voor de v/ederhelft en de meerderjarige kinderen het volie pond te eischen. Boven f 3500 inkomen betaalt men f 10 per persoon, terwijl de aan- slag toch geidt voor het gezamenlijke inkomen van alle gezinsleden, en in de meeste gevallen alleen het hoofd van het gezin een inkomen geniet. Zou de regeering niet willen overwegen een neffing naar den aanslag voor het hoofd van het gezin en voor de overige leden boven 18 jaar ieder 0,50 extra? Dan zijn er rnenschen, die redeneeren, dat als men hen dwingt een tientje te betalen voor een buiteniandsche permis de voyage, ze wel zuilen zorgen dat bedrag er dubbel en dwars uit te haleii door in het buitenland aan te schaffen wat ze naodiig hebben, dan wel door er zoo vaak mogelijk gebruik van te maken en hun geld zooveel mogelijk aan gene zijde van de grens uit te geven. Als de fiscus er beter van worden zal, de zaken in het eigen land allieht hiet, zoolang Beigie zooveel goed- kooper is. Daarh\j zal de uitvoering een duur con- trole-apparaat vereischen. De wegen en bin- nenwegen zijn langs de grens vaak z6o ge legen, dat het ondoeniijk zal zijn een uit het buitenland terugkomen aan te toonen, wan neer men net feit niet direct aan den grens- paal vaststelt. Onze grenshewaking is nu al overbelast door aen strijd tegen den beroeps- smokkelhaDtiei terwijl bij de uitvoering van de reisbeia sting vooral ook op Zondag van de rijksambteruicD en wie verder met het toezicht belast zuiien worden een langdurige eri zeer vern:oeiende dienst gevorderd zal moeten worden. Uitbreiding van grensper- soneel en van oe openstellingsuren der grens- kantoren zal veel geld kosten, terwijl men in dezen niet op de medewerking der grens- bewoners behoeft te rekenen. Want deze nieuwe belastmg bij de zeer vele, die men reeds heeft op te brengen, zal, daaraap be hoeft men geen moment te twijfelen, in de Liinburgsche grensstreken in hooge mate im- populair zijn. VERSCHERPTE GRENSBEWAKING. Sinds Vrijclagmiddag is op verscheidene plaatsen aan de Nederlandsch-Beigische grens een verscherpte grenshewaking ingevoerd. Verscheidene grensposten zijn in dit verband sinds Donderdagavond dag en nacht door rijkspolitie 'oezet. Te Baarle-Nassau, waar het grenskantoor normaal van 's morgens 8 tot 's avonds 6 uur geopend was, wordt het scherper toezicht uit- geoefend door vier ryksveldwachters, terwijl te Wernhoutshurg, waar het grenskantoor reeds dag en nacht door kommiezen bezet was, en te Putte, waar het kantoor slechts overdag geopend was, de scherpe bewaking is opgedragen aan manschappen der Kon. marechaussee. Het schrjnt de hedoeling te zijn deze scher- pere grenshewaking bij wijze van proef met tusschenpoozen gedurende een week of lan- ger onafgebroken te doen plaats hebben. Het doel van de nieuwe rnaatregelen is niet alleen het waken tegen grensfrauden, maar vooral ook, door een lintensieve passencontrole de invasie van ongewenschte vreemdelingen in ons land tegen te gaan. Voorloopig wordt voor de doorloopende be waking gebruik gemaakt van gedetacheerd perscneel, dat dus in wezen aan zijn eigenlijke taak wordt onttrokken. Mocht de intensievere grenshewaking echter permanent worden, dan zal tot uitbreiding van het aantal marechaussee en rijksveldwach ters dienen te worden overgegaan. Voorshands is men in de kringen der grens- autoriteiten echter reeds tevreden met het feit, dat de regeering de noodzakelijkheid van een scherpere bewaking heeft ingezien en thans naar een weg zoekt om deze op de meest efficiente wijze te doen geschieden. EEN VERKLARING VAN HITLER IN DEN RI.JKSDAG. DUITSCHE TROEPEN RUKKEN HET RIJNIAND BINNEN. Duitschland, bied,t Frankrijk, Beigie Uithauen een non-agressiepact aan, waarby zoo mogelijk Nederland be- trokken wordt. Hitler heeft in den Rijksdag veiklaard, dat de Duitsche regeering het verdrag tussehen Frankrijk en Raisland beschouwt als een schending van het Locarno-pact, dat met het sluiten van het Fransch-Russische verdrag vervallen moet worden geacht. Dienten- gevelge acht de Duitsche regeering harerzijds het Locarno-pact vervallen en de demilitari- seening van het Rijnland opgeheven. In aansluiting aan dit standpunt heeft Duitschland een non-agressie-pact voor den duur van 25 jaar aan Frankrijk en Beigie aangeboden, zoonoodig gewaarborgd door Engeland en Italie, in welk pact Duitschland aanbiedt Nederland te betrekken. Ook aan Lithauen biedt Duitschland een non-agressie pact aan. In het non-agressie-pact met Frankrijk en Beigie zouden de oontracteerende ianden alien gelijkelijk een gedemilitariseerde zone moeten aanvaarden. De Duitsche regeering heeft den Duitschen troepen opdracht gegeven, hun vredes-gamizoen in het Rijnland te betrekken. De Duitsche regefening heeft tenslotte den Rijksdag ontbonden met 28 Maart 1936 en nieuwe verkiezingen voor den Rijksdag uit- geschreven op Zondag 29 Maart om "de poli tick van de regeering goed te keuren en ver- trouwen in den leider uit te spreken. Dc Duitsche regeering is toereid, weer tot den Volkenbond toe te treden. Rijkskanselier Hitler heeft Zaterdagochtend in den Rijksdag een verklaring afgeiegd na- mens de Duitsche regeering, waarin hy o.m. zeide: Toen in de grauwe Novemberdagen van het jaar 1918 het doek was gevallen over het bl-oedige treurspel van den grooten joorlog, ademden millioenen menschen in de geheele wereld ruimer. De hoop kwam op, dat een einde was gekomen aan het tydvak van fouten, dat daardoor vol onheil was. De Duitschers, die de meeste offers hebben ge- bracht, geloofden ook het meest aan de komst von een beteren tijd. Maar de vrede, die als sluitsteen zou worden gelegd boven de groeve van den -oorlog, is geworden tot een aanlei- ding voor nieuwen stryd. De wereldgeschie- denis zal vaststellen, dat sedert het e,nde van den grooten oorlog de wereld is geteis- terd door omwentelingen op geestelijk, poli- tiek en economisch gebied, zooals die anders zich in 1000 jaar ontwikkelen. Men moet hedenken, dat sedertdien de spanning tussehen de volken grooter is ge worden dan zij ooit is geweest. De bolsjewis- tische revolutie brengt een der grootste rijken der wereld in onoverbrugbare tegen- stelling, zoowel wat betreft wereidbeschou- wing als godsaienst tegenover de omringende landen. Wereldbeschouwingen stortten in- een, een God werd onttroond, godsdiensten en kerken vemietigd. Keizerrryken en koninkrijken verdwijnen langzamerhand zelfs uit de herinnering, ter wijl -omgekeerd parlementaire democratien werden opgegeven om staatsideeen in haar plaats te stellen. De verbaasde wereld ziet, dat de oorlogsgod zwaarder gepantserd dan ooit over de aarde schrijdt. De legers van honderdduizenden zijn ge- groeid tot millioenen legers. Aan deze ont- wikkeling hebben wij geen schuld, want het lag niet in ons vermogen, in die tijden vail verciwazing der wereld denkbeelden te geven. Wij behoorden 15 jaar lang tot de genegeer- den. Deze ontwikkeling is ontstaan uit het rampzalige verdrag van Versailles. Sedert dien bestaat het onderscheid tussehen recht- loozen en overwinnaars. Er is een oogenblik geweest, waarop de staatslieden het in hur. vermogen hadden door een enkel beroep op het gezond verstand een broederlpke toenade- ring te bewerken, die de wereld misschien voor even verlichting had gesrhonken. Het tegen- deel is geschied. Het ergste is echter, dat de geest van haat uit de verdragen overging in de mentaliteit met bevrediging kennis nam van de zorgen van het Duitsche volk kan men desnoods nog v-oorbijzien, doch ernstiger is het wanneer staatslieden in den nood of den ver- meenden nood van een kerk blijde elementer. zien voor de beoordeeling van den algemeenen toestand. In het jaar 1918 is een staatkun- digen enverstand begonnen, die ook de span ning tengevolge heeft gehad, weike thans be staat. Er zijn tegenwoordig politici, die zich slechts veilig schijnen te voelen, wanneer de interne verhoudingen der aangrenzende vo.- keren tot hun levensmo,gelijkheden zoo on- gunstig mogelijk zijn. Ik zou wenschen, dat het Duitsche voik niet in deze faut vervalt. De nationaal-socia- listische buiteniandsche politiek acht het by- voorbeeld pijniyk, dat de toegang van een volk van 33 millioen menschen tot de zee over Duitschen grond voert. Maar zij erkent. dat het onmogelijk is een zoo grooten staat den uitgang naar zee te ontzeggen. Hoeveel zorgen zouden Europa bespaard blijven, indien men de natuurlijke levensvoorwaarden der volken had gerespecteerd. De Europeesche volken zijn nu eenmaal 6en familie. Vaak wat twistziek maar toch aan elkaar verwant. De staatsman, die nu tracht langs den weg van concessies de spanningen in zijn volk te verrninderen zal ervaren, dat eon explosie dan niet kan uitblijven. Als de rest van de wereld van de „Duit- sche kwestie" spreekt, gaat het om het Duit sche regime, om de als dreigend gevoelde ,,bev/apening", om de beweerde oorlogszucht van het Duitsche volk. Het .Duitsche vraagstuk" is dit: Wij leven in een ang-begrensd land, dat te klein is. Wij willen ons niet als helden laten doodschieten. Wij hebben heelemaal niet minder eergevoel dan andere volken. Wij hebben evenveel fat&oenlijke en onfat- soeniijke menschen hier als elders. De men schen, die zich bij ons gedurende en na den oorlog onfatsoenlijk hebben gedragen, leven nu als emigranten in andere landen: de fat- soenlijken zijn gehleven! Een Duitscher heeft b.v. 18 maal minder grond dan een Rus. Hierdoor vooral wordt de economische toestand zoo henard. Spr. gelooft, dat er buitenlanders blij zouden zijn als de nood in Duitschland nog grooter werd. Het Duitsche vraagstuk behoeft andere volken heelemaal niet te interesseeren. De vraag naar brood bij onze 60 millioen, geidt niet het regime, maar den algeheelen wereld- toestand na 1918. De Duitsche kwestie bestaat in werkelijk- heid daaruit, dat nog in het jaar 1935 dit volk volkomen onderdrukt werd door een meerderheid, die onverdragelijk was, die niet weet hoe moeilijk de strijd om het be- staan in Duitschland is. Zonder de tucht en het organisatiever- mogen van den Duitscher zou het niet moge lijk zijn geweest, dat 67 millioen menschen een bestaan zouden hebben gevonden. Het Duitsche volk hoeft by den strijd -om het be staan geen speciale hulp te hebben maar het wil geen slechtere kansen hebben dan an- deren. Dit is de eerste Duitsche kwestie. De tweede Duitsche kwestie is deze, dat dit volk de economische moeiiykheden slechts rechtsgelijkheid en van politieke veiligheid bezit. Duitsche troepen in het Rijnland. In het vervolg van zijn rede zeide Hitler tot de afgevaardigden van den Duitschen Rijksdag: In dit uur waarop in de Westelijke provincies van het Rijk de Duitsche troepen zoo juist haar vredesgarnizoenen hebben be- trokken leggen wij hier tezamen twee heilige beloften af: Ten eerste, dat wij bij het lier- stel van de eer van ons volk voor geen geweld zuilen terugwijken en liever eervol zulien ten onder gaan dan te capituleeren; ten tweede, dat wij thans met alle energie kunr.en streven -naar toenadering tussehen de voiken van Europa en in het bijzonder naar samen- werking met onze Westelijke buren. Rechtsgelijkheid be-reikt. Ik geloof thans na 3 jaar den strijd om de Duitsche rechtsgelijkheid als beeindigd te kunnen beschouwen. Ik geloof, dat daarmede de eerste voorwaarde voor het ons terug- trekken uit de Europeesche collectieve sa- menwerking is weggevallen., Wanneer wij thans dus weer bereid zijn aan deze samen- werking deel te nemen, geschiedt dit met den oprechten wensch, dat deze gebeurt met een terugblik op de laatste jaren, die er toe zulien bijdragen, dat voor de andere Euro peesche mogendheden het begin van samen- werking grooter wordt. Wij hebben in Europa geen territoriale eischen te stellen. Wij weten, dat alle spanningen weike voorkomen uit ongerechtvaardigde territoriale bepa- lingen in Europa, niet door oorlogen kunnen worden opgeheven. Wij hopen echter, dat menschelijk inzicht ertoe zal bijdragen het smartellijke van dezen toestand te verzachten. Sedert de drie jaren, dat ik het bewind voer in de positie van Duitschland op alle gebied van nationale, politieke en economische leven beter geworden. Ik heb steeds geiijk recht als een plicht be- sChouwd voor de heele wereld. Wij willen in de Europeesche beschaving meewerken als vrij volk. Wij kunnen dit bereiken o.a. door een brug te slaan tussehen ons en het Fransehe volk. Ik heb het rassenprobleem in Duitschland opgelost, waarom kan dit ook niet gabeuren met 't Europeesche rassenprobleem? (Ap- plaus.) Ik zal blijven vechten voor gelijke rechten en voor een Europeesche samenwerking. Ik wil wel samenwerken met Rusland, maar niet met het bolsjewisme, dat de vernietiging aer samenleving beaogt. Ik sidder bij de gedachte, wat met Eur-.pa zou geheuren, indien het bolsjewisme de over hand zou verkrggen. Ik ben voor vele Europeesche staatslieden misschien slechts een fantast, maar dat de Sovjets mij hun grootsten vijand vinden, acht ik de grootste eer. Ik zal verhinderen, dat ook Duitschland dezen weg des verderfs opgaat. Ik zal zelf alles doen, wat ik van de volks- genooten eisch en daarom geen betrekkingen met Sovjet-Rusland aanknoopen. Ontbinding van den Rijksdag en nieuwe verkiezingen. Ik kan deze historische peri-ode van het herstel van de eer en de vrijheid van mijn volk niet afsluiten zonder het Duitsche volk te verzoeken mij en daarmede mijn medc- werlters zijn goedkeuring te verleenen voc al hetgeen ik in deze jaren door schijnbaar harde rnaatregelen heb moeten doen en voor de offers, die ik heb moeten vragen. steunt en zucht de ichtlijder, wanneer de pijnen ondragelijk worden. Dan is er maar een middel direct te nemen en wel: het product van vertrouwen Uihluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van ZO tabl. 70 cts. en oranjezakjes van 2 tabl, a 10 cts. i Ingez. Med.) Ik heb dus besloten met den dag van heden den Rijksdag te ontbinden opdat het Duitsche volk zijn oordeel kan uitspreken over myn leiding en die van mijn medewerkers. In deze drie jaar heeft Duitschland zijn eer en geloof teruggevonden, den grootsten nood gelenigd en cultureelen opgang opgebouwd. Dit geloof ik te kunnen verklaren voor mijn geweten en mijn God. Ik verzoek het Duit sche volk mij in mijn geloof te steunen eh mij de kracht te geven voor zijn eer en vrij heid op de bres te blijven staan en mij te steunen in mijn strijd voor den wereldvrede. De rede van den rijkskanselier werd her- haalde malen door applaus en gejuich onder- broken. Een volsstenuning op 29 Maart. De Duitsche regeering heeft besloten een volksstemming te organiseeren op 29 Maart over het geheel van de politiek van de regeering. Duitsche troepen in het Rijnland. Zaterdagochtend zijn Duitsche troepen het Rijnland binnengerukt. Opwinding te Keulen. Er heerschte Zaterdagmorgen groote opwin ding te Keulen. Men wist nog niet, of het binnenrukken van troepen zou bestaan in een defile van de groene politietroepen van Goring, weike in de rijksweer zuilen worden ingelijfd, dan wel of eenheden van de r.jks- weer zouden binnenrukken. 3Iilitaire vliegtuigen boven het Rijnland. Ook andere steden in het Rijnland weiden aanzienlijk versterkt. Verder werd vemomen dat militaire vliegtuigen over het Rijniand zijn gevlogen. Ook werd vernomen, dat den ambassadeurs werd medegedeeld, dat eenige bataljons bij wijze van dem-onstratie het Rijnland zoucen binnenrukken, evenwel op zeer discrete wijze. Het is geen uitgebreide bezetting van het Rijngebied. Fransehe ministers bespreken den toestand. Speciale ministerraad te Parijs bijeengeroepen. Zoodra Flandin het telefonische rapport van den Franschen gezant te Berlijn omtrent de verklaringen van Hitler had ontvangen, begaf hij zich naar den minister-preside nt Sarraut, om met hem den toestand te be spreken. Ook de minister van oorlog, gene- raal Maurin, minister van binnenlandscte zaken, Paul Boncour, en die van P.T.T., Mandeu, alsmede den chef van de generaieri staf, generaal Gamelin, namen aan de be- sprekingen deel. De Fransehe regeering zou Zaterdagmiddag in een bijzondere zitting brjeenkomen. De Duitsche gezant te Parijs bezocht Zaterdagochtend om 11 uur den Quai d'Orsay en overhandigde aan den secretaris-generaal Leger de Duitsche nota, weike door den Duitschen minister van buiteniandsche zakm, von Neurath, aan den Franschen gezant te Berlijn, Frangois Poncet, was overhandigd. De gezanten te Berlijn op de hoogte gesteld. Uit Berlijn wordt gemeld: Zaterdagnacht begaven de ambassadeurs van Frankrijk, En geland en Italie en de gezant van Beigie zich naar het ministerie van Buiteniandsche Zaken. Minister von Neurath stel-de hen in kennis met de nota, waarin de positie van Duitschland ten opzichte van het verdrag van Locarno en ten aanzien van de gedemili tariseerde Rijnzone uiteengezet werd. Deze Duitsche nota werd op hetzelfde tyd- stip aan de regeeringen te Rome, Parijs, Lou den en Brussel overhandigd. In de nota zegt Duitschland het Locamo- verdrag op. Duitschland biedt de mogend heden, die dit verdrag onderteekenden, nieuwe onderhandelingen aan, teneinde te komen tot een nieuw verdrag. De Duitsche regee ring biedt tevens aan weer lid te worden van den Volkenbond met zekere garanties. Voorstellen tot verzekcring van den Europeeschen vrede. Een non-agressiepact. Ir. zijn redevoering zeide Hitler o.m.: De Duitschers verklaren zich bereid op de basis der volgende voorstellen te onderhan- delen over het lot stand brengen van ecu systeem van verzekering van den Europee schen vrede: 1. De Duitsche regeering verklaart zich bereid onmiddellijk met Frankrijk en Beigie in onderhandeling te treden over de vomiing

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5