Buitenland Gemengde Berichten V RACHTAUTO TE M ATER GEREDEN. RECHTSZAKEN. VERDRONKEN. DE AVONTUREN VAN EEN DOODVERKLAARDE. of van verlenging van liuur gedurende den tijd, dat de huurverlaging van kracht is. De huurkamer kan de toegestaande verla- ging laten terugwerken; de terugwerking is echter aan wetfelijke grenzen gebonden. is bijv. ten aanzien van een huur, die in drie- maandelijksche termijnen moet worden vol- daan op 1 Januari, 1 April enz., een verzoek om verlaging ingediend op 15 Februari, dan kan de kamer de huurverlaging laten terug werken tot 1 Januari. Is de huur bij achter- afbetaling verschuldigd, dan zal dus voor het eerst op 1 April de verlaagde huur worden betaald. I>e toegestane termijn van huurverlaging kan worden verlengd. Totdat de beslissing op het verzoek om verlenging valt, behoudt de beslissing haar kracht, d.w.z. de huur loopt door tegen den verlaagden huurprijs. Is eenmaal een beslissing tot huurverlaging gegeven of een minnelij'ke regeling tot stand gekomen, dan kan de verhuurder intrekking binnen den gestelden termijn vragen op grond van nalatigheid in de nakoming van de be slissing of regeling (niet-betaling van ver laagde huur) of om andere redenen. Zou de huurder het gehuurde verwaarloozen, dan kan de verhuurder eveneens intrekking vragen en kan hij na inwilliging van zijn verzoek tot op- zegging overgaan. Mocht de verhuurder aan- toonen, dat door aanbouw van goedkoope wo- ningen de keus in het goedkoope type sedert de beslissing is toegenomen, dan ook zal hij na intrekking van de beschikking wegens ge wijzigde omstandigheden zijn vrijheid, de huur te beeindigen, kunnen herkrijgen. Ook de huurder is bevoegd, intrekking van een beslissing of minnelijke regeling te vragen. De werking der huurbepalingen is niet "ge bonden aan oontracten, gesloten v66r 'n zeke- ren datum. Ook voor gebouwen, welke na de wet worden gehuurd, kan huurverlaging wor den gevraagd. De regeering erkemt de juistheid van de ge- opperde bezwaren tegen het denkbeeld van een algemeene verlaging van den erfpachts- canon met 20 pet. Maar daar zij met de leden, die de bezwaren uitten, van meening is, dat de canon een belangrijken post op sommige ex- ptoitatierekeningen uitmaakt en verlaging daarvan dan ook in bepaalde gevallen a Is compensatie van een daling van den huurprijs van den opstal dringend noodig kan zijn, heeft zij gemeend een individueel stelsel van canon- verlaging te moeten introduceeren, doeh slechts in de gevallen dat de erfpachter zijner- zijds zich een verlaging van huur, hetzij vrij- wiliig, hetzij krachtens rechterlijke beslissing heeft moeten laten welgevallen. Volgens het gewijzigde we'tsvoorstel zal een verlaging van canon slechts worden toege- staan, indien de erfpachter aannemelijk maakt, dat hij uitsluitend of nagenoeg uitsluitend ten gevolge van de huidige tijdsomstandigheden niet in staat is de contractueele erfpacht te voldoenhij zal daarin niet slagen, indien hij eerst kort geleden grond en opstal heeft over- genomen voor lagen prijs, tenzij hij het ge- kochte gebouw verhuurt en sedert de over- neming zijnerzijds op de huur een bedrag heeft moeten laten vallen. Uit een en ander volgt voorts en zulks geldt in het algemeen voor alle aan vragen om verlaging dat het enkele feit van huurverlaging niet perse tot een gun- stige beschikking op een verzoek om erf- pachtsverlaging behoeft te leiden. De regeering heeft voorts een regeling ge- troffen, waardoor voorkomen wordt, dat in eenig geval de erfpachtscanon met meer dan 20 pet. van den overeengekomen canon wordt verlaagd. De erfpachtsgronden, waarop woningwet- woningen zijn gebouwd, komen niet voor erf- pachtsverlaging in aanmerking. De regeering kan zich vereenigen met de op- vatting der leden, dat de verplichting tot af- lossing van obligaties gelijken tred moet hou- den met de verplichte periodieke aflossingen van de zijde van hypothecaire debiteuren. Een wijziging in dezen zin is in art. 5 aangebracht. Teneinde duidelijk te doen uitkomen, dat de verplichte aflossingen op obligatieleeningen zich niet mede uitstrekt over hetgeen aan volgens contract verschuldigde extra-aflossing op hypothecaire leeningen is betaald, is de term .verplichte periodieke aflossing" ge- bezigd. Voorts is ter bescherming van de rechten van de obligatiehouders bepaald, dat het ge- bruik maken van de bevoegdheid om op obli gatieleeningen minder af te lossen dan is over eengekomen, afhankelijk is gesteld van een fiat van den president op een hem voor te leg- gen gewijzigd aflossingsplan. En ten slotte zijn eenige voorschriften omtrent vrijstelling van zegelrecht opgenomen. Noch ter zake van af- stempeling, noch ter zake van uitgifte van nieuwe obligaties, ter vervanging van oude, zal zegelrecht verschuldigd zijn. Na oerweging van het betoog der leden, dat het met het oog op de goede functionneering van het hypotheekbankbedrijf en het hypo thecaire crediet gewenscht is, dat de onder de werking van deze wet verlaagde hypot'heek- en pandbriefrente voor goed ge'handhaafd blijft, heeft de regeering in het slotartikel bepaald, dat slechts de bepalingen, welke niiet betref- fen hypotheek- of pandbriefrente, een tijdelijk karakter zullen dragen. ordenende bevoegdheid aan de bedrijfsraden, dan kan de minister daarop slechts antwoor- den, dat dit vraagstuk, naar zijn meening, op dit oogenblik, mede omjlat nog maar in enkele bedrijven een" bedrijfsraad is opgericht en met de werking van dit instituut nog slechts zeer weinig ervaring is opgedaan nog niet rijp kan worden geacht voor oplossing. Indien de mogelijkheid wordt geopend tot verbindendverklaring van sociale bepalingen, dan zal bovendien de behoefte aan verorde- nende bevoegdheid voor de bedrijfsraden voorshands minder worden gevoeld. In dien tusschentijd kan de organisatie van de be drijfsraden tot verdere ontwikkeling komen. EEN PLEIDOOI VOOR ERKENNING VAN HET R.ONINGSHUIS EN DE NATION ALE VLAG. De heer G. van Veen schrijft in een hoofd- artikel van De Soc.-Democraat, veertien- daagsch orgaan der S.D.A.P.: (n.s.) Het is alweer geruimen tijd ge leden, dat ik eens met een onzer vooraan- staande partijgenooten de situatie mocht be-' spreken, waarin onze partij verkeerde, situa tie, die ik nog altijd niet bevredigend vond. Ook al was ik dankbaar voor een kentering welke was ingetreden, ik meende, dat er n.og een aantal vraagstukken is, wejke de volks- mentaliteit raken, vraagstukken, waarvan een kind tegenwoordig weet, dat ze in het cen- tium van de politieke belangstelling staAn, waarmee de partij sneller moet opschieten dan ze doet, wil ze zich voor pijnlijke verrassin°*en vrijwaren. Onze partij heeft voor mijn gevoel slechts de keus met openlijke en duidelijke erkenning van het koningshuis, van de nationale vlag en het vouched voor het volkseigene en daar- mee voor de volksrechten pal te staan (wie het doel wil moet in een tijd als deze ook de symbolen willen) en op dit punt haar saam- hoorigheid met de burgerlijke democratie te belijden, niet het laatst ter wille van de arbeidersklasse. Het alternatief, zoo betoogt schr. verder, is het nationaal-socialisme een stok in handen te geven tegen de burgerlijke democratie. Hij vervolgt dan: Ik kan mij in voile oprechtheid heel goed voorstellen, dat het kiezen voor het nationaal-eigene met de daaraan vast zittende consequenties voor partijgenooten, die nog vastzitten in een extreme opvatting van den klassenstrijd, een moeilijke zaak is. Ze heb- ben zoolang de wereld in twee kleuren gezien gescheiden door de klove van de klassenstrijd, dat ze zich wel geschokt moeten voelen, als nieuwe kleurschakeeringen in het wereldbeeld ontstaan waarop ze door de eenzijdigheid van hun theorie niet hebben gerekend. Maar zij willen tenslotte toch ook boven de Bourbons uitkomen, wien verweten werd, dat ze noch konden vergeten, noch konden leeren". Hrj besluit: „Laat onze partij resoluut kiezen voor een realistische politiek. De toestand.in Europa verdraagt geen lafheid en weifelachtigheid. Doen wij het, dan verliezen we ongetwijfeld pakjes van onzen zwaren wagen. Die zal de C. D. U. wel oprapen en ons nabrengen op den weg naar het socialisme. Wij zullen dit ver- lies rumischoots goed maken door 'n winst in aanhang van menschen, die vind^n, dat wij nog altijd naar ddn kant der nationale beveili- ging en met heel onze weifelende nationale mentaliteit in gebreke zijn. Duizenden bur- gerliik-demoeratische stemmen liggen voor ons klaar, als wij slechts een duidelijke en realistische politiek gaan voeren. En voor de arbeiders is het van het grootste belang, dat deze keuze wordt gedaan omdat wij dan einde- iijk mee de verantwoordelijktieid voor 's lands zaken kunnen dragen, ook als in Den Haag over het lot der werkloozen wordt beslist. Men doe wat de omstandigheden eischen men late niets uit sentimentaliteit .of vrees voor verliezen, die zouden kunnen volgen. Realisme en mocd zijn de eenige gidsen in tijden als deze. Echtheid vo6r alies. Laat' onze tactiek duidelijk spreken voor de massa en aangepast zijn aan de werkelijke verhou- lingen. vaartuigen betreft van tenminste dertig personen buiten de bemanning. Op militaire motorrijtuigen en vaartuigen is dit lid niet van toepassing". DE BUITENLANDSCHE DIENSTBODEN. i <^erlan® zal' zooajs men weet, de wet van lb Mei 1934 op den'arbeid door buitenlanders hier te lande ook van toepassing worden ver- klaard op de buitenlandsehe diensfboden, voor wie dan ook, op denzelfden voet als thans i eeds voor andere buitenlandsehe werknemers een arbeidsvergunning aan te vragen bij en te verleenen door den directeur van den dienst dei Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe- miadeling, vereischt zal zijn. Niet onwaar- schijnlijk zal de invoering van het vergun- ningstelsel met 1 Mei, den datum, waarop vele dienstboden vanouds van betrekking verwis- selen, van kracht worden. De kosten van een vergunning bedragen 2, te betalen door de werkgeefster. Verlengin° kost»/l. v b s HET BOMBARi)EMENT VAN DE ZWEEDSCHE .AMBULANCE. Toevalligerwijze komt, geljjk met het bom- bardement van de Engelsche ambulance, dat van de Zweedsche ambulance bij Dolo op 30 December w'eer aan de orde. De Zweedsche gezant te Rome heeft de Italiaansche regee ring een nota overhandigd waarin o.m. wordt meuegedeeld, dat de aanvullende inlichtingen van het Zweedsche personeel der ambulance de Zweedsche regeering noodzaken te blljven bij de verklaring dat het kamp der ambulance wat oo'k het .motief voor dit bombardement kan zijn geweest, door de Italiaansche vliegers rechtstreeks werd aangevallen, van welken aanval dit kamp overigens voor zoover tot dusver Jton worden geconstateerd het eenige doel vormde. Een uiteenzetting van de feiten is aan de nota toegevoegd. Zij is gebaseerd op rapporten en schetsteekeningen van den geneesheer-lei- der der ambulance en op de verklaringen der Zweedsche leden, die door den Zweedschen consul te Addis Abeba als getuigen zijn ge- hoord. De Zweedsche regeering neemt met voldoe- ning nota van het door de Italiaansche regee ring betuigde leedwezen en van de instructies aan de Italiaansche vliegers om het Roode Kruis-embleem te eerbiedigen. De Zweedsche regeering is overigens ge- noodzaakt te veronderstellen aangezien de feiten haar als vaststaande voorkomen dat deze instructies door het voor het bombarde ment verantwoordelijke personeel niet werden nageleefd. De Zweedsche regeering hoopt, dat de Ita liaansche regeering, na kennis te hebben ge- nomen van deze nota, harerzijds tot dezelfde conclusie zal komen ten aanzien van de wer- kelijkheid der feiten en de interpretatie. De Zweedsche regeering handhaaft haar vroegeren eisch inzake de bestraffing van den op de Zweedsche ambulance gerichten aanval en meent ten slotte te mogen aannemen, dat de Italiaansche regeering bereid is een schade- vergoeding te betalen. zen, 10 bodte of 5 dagen hecht.J. F d D 51 M., fruithandelaar te Axel, 7,50 boete of 3 dagen hecht.; P. 'H., 21 j., schipper te Ter Neuzen, 10 boete of 5 dagen hecht. Overtreding Inkomstenbelastingwet; O. d. v., 47 j., schipper te Scheemda, 5 boete of 3 dagen hecht.; J. B., 56 j., .schipper te Zwijn- drecht, f 5 boete of 3 dagen hecht. BESCHONKEN SPORTVLIEGER OP SOHIPHOL. Op 19 Mei van het vorige jaar heeft een be- schonken sportvlieger, de 32jarige F. J. J. m. ten B., eenige constematie veroorzaakt. Na eemgen tijd in het restaurant vertoefd te heb ben, stapte hij in zijn sportvliegtuig en taxiede er mee over het terrein. Plotseling kwam hii met groote snelheid recht op het terras af en zou, als employe's van de K. L. M. dit niet hadden verhinderd, wellicht in zijn half be- sohonken toestand met zijn gevaarlijke ma noeuvre zijn voortgegaan. t Op 16 October veroordeelde de Haarlemsche kantonrechter hem tot drie weken hec'htenis en ontnam hem de vliegbevoegdheid voor zes maanden. Bovendien legde de kantonrechter 150 boetfe op voor het niet voldoen aan het bevel om den motor stop te zetten. De vlieger, die niet verschenen was, ging in verzet van dit vonnis, maar bij de beh'andeiing in tweede instantie ontbrak hij weer op het appel. De kantonrechter verhoogde toen de hechtenisstraf tot een maand. De vlieger teekende nu hooger beroep aan en Donderdagmiadag diende de zaak Voor de Haarlemsche rechtbank. Verdac'hte, die n Don- den bleek te wonen, was nu zelf verschenen. Mr. J. Deenik uit Haarlem trad als verdedi- ger op. erdachte zei, dat hij wel is waar drank gebruikt had, maar volkomen wist wat hij deed. Het lag niet in zijn bedoeling te vertrek- ken; hij was bij het terras gekomen om ben zine te laden, weerberichten te vragen en eenige kennissen te begroeten. Hij had den verkeerschef belet, het contact af te zetten, omdat hij eerst gas wilde geven, voor hij den motor stop zette, een handeling, die naderhand het aanzetten van den motor vergemakkelijkt. De Officier van Justitie, mr. A. R. Andringa zei in zijn requisitoir, dat streng wordt opge- treden tegen dronken automobilisten, maar dat dronken vliegers nog veel grooter gevaar ver- oorzaken. Hij eischte bevestiging van het von nis van den kantonrechter. De verdediger, mr. J. Deenik, vroeg ontslag van rechtsvervolging, subs, vrijspraak. Z.i. kon verdachte de openbare orde en veiligheid op Schiphol niet verstoord hebben, zooals ten laste was gelegd, omdat Schiphol geen open- baar terrein is. Hij was het niet met den Offi cier eens, dat een dronken vlieger gevaarlijker is dan een dronken automobilist. De laatste heeft 99 pet. kans een ongeluk te veroorzaken, de eerste heeft 99 pet. kans op een ongevaar- lijke plaats neer te komen. Hij levert alleen ge vaar op voor zichzelf. Op 19 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. Tusschen Broek- en Waterland en Monni- kendam is Vrijdagmorgen vroeg een vracht- auto in de diepe Broekervaart terechtgeko- men. Verblind door de lichten van >een tegen- ligger heeft de bestuurder den weg niet kunnen houden. De auto kwam bijna geheel onder water terecht. Zwemmende konden de twee inzittenden den wal bereiken, na de ruit van het portier te hebben ingeslagen. Met een atuo zijn zij naar Amsterdam-Noord ge- seden, waar zij de politie van het gebeurde in i,(kennis stelden. De auto, welke dienst doet voor de firma Jamin te Rotterdam, zal met behulp van een kraanwagen uit Rotterdam gelicht worden. NEDERLANDSCH A EE NAAR PALESTINA Bjj den invoer van vee in Palestina heeft Nederland, dat over het algemeen een belang- rijke plaats inneemt, de laatste paar maanden aan de spits gestaan. Van de 686 stuks vee, welke over December en Januari in Palestina werden ingevoerd, kwamen 240 stuks uit Nederland, 215 stuks uit Duitschland (op transfer-rekening, voor Duitsche joden het middel tot kapitaaluit- voer), 106 uit Zwitserland, 96 uit Roemenie en 29 uit Bulgarije. DE BEDRIJFSRADEN. Het instituut moet eerst tot verdere ontwikkeling komen. Op de schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Hermans in verband met de instel- ling, taak en bevoegdheden van bedrijfsraden heeft de minister van Sociale Zaken o.m. het volgende geantwoord: Het is overeenkomstig de bedoeling van de Bedrijfsradenwet, dat een bedrijfsraad alleen wordt ingesteld in die bedrijven, waarin van het optreden van een dergelijk college resul- taten zijn te verwachten. De omstandigheid dat een belangrijke minderheid geen mede- werking wenscht te verleenen aan de samefi- stelling van een bedrijfsraad en de uitvoering van zijn taak, kan derhalve aanleiding zijn om niet tot het instellen van een bedrijfsraad over te gaan. De minister khn echter niet toegeven, dat gebleken zou zijn, dat de uitvoering der Bedrijfsradenwet, als ordening bedoeld, tot wanorde leidt. Ook is zijns inziens nog geens- zins gebleken, dat consolideering van de resultaten, die in de sociale ontwikkeling zijn bereikt, niet mogelijk is. Het is niet duidelijk, wat de steller van de vragen precies bedoelt met het geven van zoodanige bevoegdheden aan de ibedrijfsraden, dat zoowel werkgevers als werknemers het in hun belang achten in deze colleges naar goede samenwerking te streven. Mocht hij bedoelen het toekennen van ver- WERKLOOZEN IN DE VERSCHILLENDE BEROEPSKLASSEN. Het centraal bureau voor de statistiek ver- strekt de volgende cjjfers per beroepsklasse van de op het einde van Januari bij alle organen der openbare arbeidsbemiddeling in Nederland ingeschreven geheel werkloozen zoekenden. Deze berekening is nu mogelijk geworden, doordat thans, behalve de 55 be- langrijkste arbe-idsbeurzen, ook de agent- schappen der arbeidsbemiddeling hunne op- gaven omtrent de werkloosheid onderver- deelen naar beroepsklassen. Aardewerk enz. 13.068 (w.o. steenfabr. arbeiders 10.374), dia- mant, enz. 2785, boekdrukkers, enz. 3665. bouwbedrijveh, enz. 98.341, hout-, enz. bew. 13.936, kleeding, enz. 7219, leder, enz. 3418, oer, turf 9093 (w.o. mijnw. 1993), metaal- nijverheid 51.381, papier 1812, textielnijverheid 10.862, voed en genotm. 14.634, landbouwbedr. 79.494, visscherij 3393, handel 14.260, verkeer 47.550, overige bedr. en vrije bedr. (v.n.l. kan- toorbedrijven) 15.614, huisel. diensten 10.961, ongesclmoide fabr.- en andere aribeiders 68.100, zonder voorkeur bepaald beroep (geen handaribeiders) 3820, overige beroepsklassen 2484; totaal 475.890. VEILIGHEIDSVOORSCHRIFTEN VOOR .,WILD" PASSAGIERSVERVOER TE M'ATER. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de wet op de openbare vervoermiddelen, in de toelichting waarvan o.a. het volgende wordt opgemerkt: Van onderscheidene zijden, o.a. door de ge- meentebesturen van Amsterdam en van Rot terdam, is in den laatsten tijd aangedrongen op het scheppen van de mogelijkheid tot het treffen van veiligheidsmaatregelen ten aan zien van intercommunaal personenvervoer te water,, dat niet door geregelde diensten wordt bewerkstelligd, en wel met het oog op het vooral des zomers meer en meer voorkomen van dergelijk vervoer b.v. tusschen Rotterdam en Hoek van Holland. In verband daarmede komt het wenschelijk voor, het beoogde doel te bereiken door een gewijzigde formuleering van de desbetreffende bepaling. Als criterium is aangenomen het ,,ingericht zijn of gebezigd worden voor" het als mini mum aaugenomen aantal personen. Ten aan zien van vaartuigen is als zoodanig het uiter- aard vrij willekeurig geval van 30 personen genomen. Thans wordt voorgesteld art. 15, tweede lid te lezen: „Motorrijtuigen en vaartuigen mei andere bestemming worden voor de toepas-. sing van den bij artikei 10 bedoelden alge- meenen maatregel. van bestuur mede als openbare middelen tot vervoer van personen beschouwd indien zij ingericht zijn of gebezigd worden voor vervoer van voor zooveel motorrijtuigen betreft tenminste acht per- j sonen buiten den bestuurder en voorzooveel DE REDDING VAN OK.ADA. De wonderbaarlijke ontsnapping van den Japanschen minister-^resident Okada aan den dood is thans door den secretaris van den pre mier, Foekada, verhaald aan de pers. In den ochtend van den 26en Februari vermoordden de muitende officieren en soldaten kolonel Matsoeo, dien zij voor Okada hielden. Naar dezen laatsten werd toen niet verder gezocht. Spoedig was de secretaris van Okada ervan op de hoogte, dat deze gered was, maar de scher- pe waakzaamheid van de muiters verijdelde de pogingen om Okada uit zijn ambtswoning weg te brengen. De minister-president was echter veilig, daar hij bewaakt werd door gendarmes, die desnoods bereid waren zich voor hem op te offeren. Toen den volgenden dag het volk ge- legenheid kreeg de ambtswoning van Okada binnen te gaan, teneinde betuigingen van rouwbeklag te uiten, slaagde Okada erin zich onder de bezoekers te mengen en met hen het huis te verlaten. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. In de zitting van 6 Maart werd de volgende zaak behandeld: G. J. R. A., oud 27 j., landbouwer te Ever- gem (Belgie), was op 14 Januari 1.1. door den Kantonrechter te Ter Neuzen veroordeeld tot sen geldboete van f 15 en een van 25 of 15 dagen hechtenis voor elke boete, wegens het opgeven van een valschen naam aan de politie. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. POLITIEREOHTER TE MIDDELBURG. In de zitting van 6 Maart werden veroor deeld wegens: Ongedekt vervoer en weigering van visitatie: W. M. de J., 24 j., koopman te Biervliet, tot 2 maanden en 14 dagen gevang. Weigering visitatie: P. M., 34 j., grondwer- ker te Clinge, tot f 20 boete of 10 dagen hecht. Ongedekt vervoer: R. J. C. W., 21 j., mole- naarsknecht te St. Kruis, tot 12,50 boete of 5 dagen hecht.; J; W., 27 j., kermisreiziger te Ierseke, tot 5 boete of 2 dagen hecht.; D. F. T., 42 j., werkman te Wachtebeke, tot 25 boete of 10 dagen hecht. en 15 boete of 5 dagen hecht.; E. V., 32 j., klompenmaker te Clinge, tot 25 boete of 10 dagen hecht.A. B„ 40 j., arbeider te Hulst, tot /30 boete of 10 dagen hecht en 20 boete of 10 dagen hecht.; M. M. S., 28 j., arbeidster te Sluis, 15 boete of 5 dagen hecht.; A. B., 23 j., arbeider te Graauw, vrijspraak; R. S., 39 j., landbouwer te Stekene, /25 boete of 10 dagen hecht. en 15 boete of 10 dagen hecht.; J. F. d. R., 57 j., arbeider te Axel, 3 boete of 1 dag hecht,; P. J. S., 38 j., arbeidpr te Clinge, 25 boete of 10 dagen hecht. en 15 boete of 10 dagen hecht.; J. d. B., 30 j., grondwerker te Clinge, 25 boete of 10 dagen hecht. en 15 boete of 10 dagen hecht.; T. B., 44 j., arbeider te Clinge, f 25 boete of 10 dagen hecht. en 15 boete of 5 dagen hecht.; W. d. R., 24 j., land- bouwerskn. te Aardenburg, 10 boete of 5 da gen hecht.; P. F. d. S., 39 j., landbouwerskn. te Clinge, f 25 boete of 10 dagen hecht. en f 15 boete of 5 dagen hecht.; R. V., 21 j., arbeider te Graauw, 10 boete of 5 dagen hecht.; J. B., 33 j., arbeider te Biervliet, f 10 boete of 5 dagen hecht.; N. S., 22 j., arbeider te Ter Neuzen, f 10 boete of 5 dagen hecht. Frauduleuzen invoer: B. G., 38 j., koopman te Vlissingen, f 20 boete of 10 dagen hecht. en 40 boete of 20 dagen hecht.; H. C. ,C., 32 j., scharenslijper te Brugge, bekrachtiging vefr- stekvonnis. Weigering visitatie; H. F. L., 21 J., arbeider te Nieuw-Narpen, 25 boete of 10 dagen hecht. Overtreding MotorrijtuigenbelastingwetT. L. W., 27 j., smid te Hulst, 5 boete of 2 da gen hecht. J. 19 j., machipist te Ter Neu- PROPAGANDIST VAN EEN V AKORG AN IS ATIE MISHANDELD. Dezer dagen wilde de heer J., voorzitter van de afd. Oud-Vosmeer van den Ned. Chr. Land- arbeidersbond te St. Annaland, in een verga- dering het woord voeren en traehten een afd. van dezen Bond op te richten. In St. Anna- land was tot dusver alleen een afd. van den modernen landarbeidersbond gevestigd. Blijk- baar was de propaganda voor den Chr. Bond niet naar den zin van de andere georganiseer- den althans de vergadering werd onmogelijk gemaakt door een „knokploeg". De belangstellenden kregen niet de kans het gebouw binnen te gaan, terwijl de woeste- Ungen op den spreker aanvielen, hem sloegen, trapten en stompten. Na veel moeite en ge- kneusd kwam hij in den auto. Toen de auto wilde vertrekken, bleken de wegen afgezet. Langs een bmnenweg kon de auto ontsnappen en Oud-Vosmeer bereiken. De politie stond machteloos. (Midd. Crt.) BRAND VOORKOMEN. Een bewoner van de Vijzelgracht te Am sterdam ontdekte rook en vuur achter een der matglazen ruiten van het aan de Wetering- schans nabij het kruispunt Vijzelgracht ge- legen warenhuis van de firma Winter. Dit ge bouw is geheel in nieuw zakelrjke stijl van beton en glas opgetrokken en de muren wor den bijna geheel door glazen ramen in beslag genomen. De buurman waarschuwde de brandweer, die spoedig met .een motorspUit ter plaatse was en eveneens de vuurverschijnselen waar- nam. Met een ladder bereikte men de eerste etage, waar een ruit werd uitgesneden, zoo- dat de brandweerlieden toegang tot de 6tage konden krijgen. Inmiddels was ook een door de politie gewaarschuwd lid van de *directie der firma verschenen, die het pand opensloot en de lichten ontstak. Toen bleek, dat een der employe's vergeten had, voor het vertrek uit de zaak de stekker van een electrische strijkbout uit het contact te trekken. De onder stroom staande strijk bout was op een houten vloer blijven staan en deze was tenslotte in brand geraakt. Met een emmer water kon het vuur ge- bluscht worden, zonder dat het schade had kunnen aanrichten. Indien de wanden van het warenhuis niet bijna geheel van glas waren geweest, zou het vuur misschien pas ontdekt zijn nadat het reeds ver om zich heen had gegrepen. DE VERKOOP VAN „DER STiiRMER". Naar w(j vememen heeft de rechter-commis- saris in strafzaken te Amsterdam het gereeh- teljjk voor-onderzoek geopend tegen den ver- kooper van ,.Der St'drmer" welk blad tot voor kort in den sigarenwinkel „De Driehoek" in de Kalverstraat te Amsterdam verkijgbaar wa3. BR ANDWEERMAN DOOD BRANDEND DAK GEVALLEN. Vrijdagmorgen is de bovenverdieping van de olieraffinaarderij ,Zuilen" te Zuilen ten- gevolge van een ontploffing uitgebrand. De brandweren uit Zuilen, Maarsen en Utrecht waren op het terrein van den brand aanwezig. Bij het blusschingswerk is de brandweer- man Bosch uit Zuilen door het brandende dak van de olieraffinaarderij gevallen. Met ernstige verwondingen is hij naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Door de duisternis misleid is de 37-jarige arbeider K. de Roo in De Krim Donderdag- avond in de Dommelswijk, nabij zijn woning, geraakt en verdronken. Toen de man Vrijdagochtend niet thuis bleek te zijn gekomen, gingen de huisgenooten op onderzoek uit, waarbij twee zoontjes hun vader vonden. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. Dezer dagen werd melding gemaakt van de geheimzimiige verdwijning van zekeren P. J. M. uit een bioscooptheater te Rotterdam! waar hij met zijn vrouw de voorstelling bij- woonde, van zijn verdrinksdood in de Schie, gelijk n somnambule aan zijn ontsteld# vrouw verkondde en tenslotte zjjn arrestatie wegens oplichting te Diemen. Over zijn gedragingen te Diemen wordt het volgende medegedeeld: Ongeveer 3 weken geleden vervoegde M. zich, in gezelschap van een vrouw (mej. J. W. v. B., bij den sigarenwinkelier van D. te Die- men, om aldaar voor drie dagen inwoning te verkrijgen. Zij gaven voor, de heer en me- vrouw Starreveld te zijn; zij hadden een huis gehuurd in de Cousetstraat aldaar en konden dat nog niet betrekken. Dit laatste is indei-- daad juist gebleken. M. was inmiddels op een drukkerij te Amsterdam aan het werk ge komen, maar had zijn patroon verteld, dat h^ zenuwziek was en daarom tijdelijk niet tot werken in staat was. Nadat „de heer en mevrouw Starreveld" drie dagen bij de familie van D. hadden ge- woond, verzochten zij nog wat te mogen blij ven, omdat zij nog steeds niet de nieuwe woning konden betrekken. Zoo verliepen 2 weken, maar er werd geen cent betaald voor logies, hetgeen de heer van D. niet aanstond, maar zijn commensaal had altijd een uitvlucht bij de hand. Hij kon elken dag een cheque uit Rotterdam krijgen en dan zou de heer van D betaald worden. Toen de cheque niet kwam. werd iets anders verzonnen en nu is het op- merkelijke in deze geschiedenis, dat de vrouw. die in gezelschap van M. vertoefde, dezen ook van alles op de mouw spelde. Zij beweerde, dat zij weduwe was (hetgeen onwaar was) en hij had verteld, dat hij ongehuwd door het leven ging. Maar mej. v. B., alias mevrouw Starreveld, had nog andere pijlen op haar boog. Om het verblijf bij de familie van D. te kunnen rekken, zeide zij van haar te Hii- versum wonende vader, die over geld be- schikte, een bedrag van 100 te zullen ont- vangen. Lnderdaad is zij eenige malen met de Gooische tram naar Hilversum gereisd en kwam steeds terug met verhalen, dat het geld elken dag kon komen. Maar deze dame bleek over nog meer fan- tasie te beschikken. In gezelschap van M. maakte zij gebruik van een publieke telefoon- cel, en in zijn tegenwoordigheid belde zij zoo- genaamd de Amsterdamsche Spaarkas op, om te vragen, waarom nog geen,nieuw sleuteltje van haar safe was gemaakt, dat verloren was geraakt. Dit telefoongesprek heeft zich zelfs tot driemaal toe herhaald, en de derde maal ging mej. van B. zoover, om te dreigen, dat, als den volgenden dag het sleuteltje niet be- schikbaar was, zij haar safe bij de Spaarkas zou opzeggen. In werkelijkheid bezat zij geen dubbeltje, in welke safe ook. De politie is bekend met het telefoonnummer, dat door mej. v. B. telkens werd opgebeld. Eindelijk mengde de heer van D., toen week op week verliep en zijn kostgangers maar steeds niet betaalden, de politie in het geval. De politie-agent v. St. M. besloot een onder zoek in te stellen, en bracht als sigarenreizi- ger een bezoek aan de familie van D„ waar door hij tegelijkertjjd met M. en mej. v. B. in contact kwam. Eerstgenoemde vertelde toen, dat zijn vrouw (bedoeld werd mej. v*B.) niet tegen de Amsterdamsche drukte kon en dat zij daarom naar Diemen waren verhuisd. De politie kreeg van alles een zeer onbe- trouwbaren indruk en besloot een oogje in het zeil tp houden. Den 28sten Februari zou de aangeteekende brief met 100 van den rijken vader van mej. v. B. te Hilversum, in Diemen moeten arri- veeren. Zelfs toen nog meende M., dat dit ln derdaad zou geschieden. Hij en de politie in- formeerden beiden dien ochtend aan het post- kantoor, of de geldzending uit Hilversum was gearriveerd, maar er was niets gekomen. Daarop stelde de politie zich in verbinding met haar collega's te Hilversum en nu kwam spoedig aan het licht, dat de bewuste vader reeds jaren geleden uit Hilversum was ver- trokken en tegenwoordig ook al geheel aan lager wal was. Hoe geraffineerd mej. van B. hierbij optrad, moge iblijken uit het volgende: Nadat de politie vemomen had, dat nog steeds geen geldaending uit Hilversum was gekomen, begaf zij zich naar het tijdelijk ver blijf van den heer en mevrouw Starreveld. waarop zoowel M. als mej. v. B. zeer veront- vvaardigd waren, dat de politie zich er mee bemoeide. -Belt u mijn vader in Hilversum maar op, dan kunt u hooren, dat alles in orde is, voegde zij den politie-agent brutaal toe, waarop deze antwoordde: Dat is goed, maar dat zal ik dan doen in uw gezelschap. Daarop begaven beiden zich naar het bu reau van politie en toen de agent vergeefs in den gids naar het nummer van den vader zooht, had mej. v. B. de uitvlucht al klaar: Dat is een oude gids; hjj zal in den nieu- wen staan, want hij is pas verhuisd naar dan Liebergerweg." De politie te Hilversum wist echter mede te deelen, dat van alles geen woord waar was. zoodat mej. v. B. voorloopig op het bureau werd vastgehouden. Geruimen tijd later arri- veerde haar vriend M., om eeris te vememen. waarom mevrouw Starreveld nog niet in de woning was teruggekeerd. Op !het politie- bureau is M. toen door de mand gevallen en heeft hij tenslotte alles bekend. Zijn wettige vrouw en een dochtertje woonden in Amster dam, waarheen mej. M., nadat haar man uit Rotterdam spoorloos was verdwenen, met haar kind was verhuisd. Toen mej. M. op het bureau te Diemen ont- boden werd, weigerde zij te gelooven, dat haar man nog in leven was. De somnambule heeft zelf gezien", dat hij onder de schepen lag in Overschie, ver- klaarde mej. M. hardnekkig. Maar toen even later M. in levenden ljjve het vertrek binnentrad, kreeg het vertrou- wen in de onfeilbaarheid van de somnambule bij mej. M. toch een gevoeligen knak. Zoowel M. als mej. v. B. zijn, in verband met de pogingen tot 'oplichting, voor den off? cier van justitie te Amsterdam geleid.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 10