GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT. dringen die dampen in z'n kleeren, ja in z'n vel, dat het niet uit te houden is." „Dan neem ik maar nie meer, dan m'n neus vol! wanneer kan ie komen? Neee, Tonia is niet af te schrikken! Als echtgenoot van Tonia komt dienstwei- gering nog niet in oew gedachten! Kom, ik schei er af. Over Janus en Tonia hoort ge nog wel. Veul groeten van Trui en als altij geen haarke minder van oewen t. a. v. DRe. Vergadering van Maandag 24 Februari 1936, des nam-iddags 1% uur. Voorzitter de heer S. van Hoeve, Burge- meester. Tegenwoordig de leden: A. de Koeijer, J. de Visser, M. Florusse, H. de Fester, C. de Jonge, C. Maas, D. G. Koopman, F. C. Wisse, A. Haak en A. de Feijter. Afwezig de beer K. Hamelink. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door bet uitspreken van het gebedsformulier. Hij wendt zich vervolgens tot de vergade ring met de volgende woorden: Mijne Heeren, moehten wij als raad op 23 December van het vorige jaar onze werkzaam- heden beeindigen, thans is het mij een aange- name taak u een hartelijk welkom toe te roe- pen, in de hoop, dat u onder Gods voorzienig bestel gezondheid, kracht en lust mogen ge- geven worden, en rijp beraad en gezond over- leg voor het behartigen der belangen van de gemeente. Tevens wil ik u bij deze gelegenheid mijn gelukwenschen aanbieden voor uw persoonlijk leven, voor uw gezin en voor uw zaken. Ik hoop, dat dit jaar een goed jaar zal mogen zijn voor onze plaats en ons gewest. Uw steam stel ik voor het besturen der gemeente op hoogen prijs. Zij het ons gegeven, zoo u en mjj, onder Gods zegen werkzaam te zijn. Het staat niet enkel aan ons eigen inzicht, doch mogen wij met Gods hulp onze werkzaam- heden verrichten. De heer WISSE: Mijnheer de Voorzitter, als oudste lid in jaren is mij opgedragen, en is het mij een aangename taak, u te danken voor de woorden waarmede u ons hebt toege- sproken, en voor den door u aan ons gebrach- ten gelukwensch. Hiertegenover brengen wij onze beste wenschen zoowel aan u, burgemees- ter, als aan het dagelijksch bestuur der ge meente, zoo voor hen als voor hun gezinnen. Moge de zegen Gods op u alien rusten, die wij alien zoozeer noodig hebben. Kortom, mijne heeren, ik wensch u alle goeds. Wederkeerig breng ik u onze wenschen, dat het ons wel gegeven moge zijn, wederom dit jaar naast elkaar in nauwe samenwerking te doen hetgeen nuttig en noodig is voor onze gemeente. Moge u, burgemeester, in vereem- ging met het dagelijksch bestuur de kracht geschonken worden van Hem, die alles re- geert; en de wjjsheid om te doen hetgeen uw hand vindt om te doen. Moge dit strekken tot rijken zegen voor de gemeente Zaamslag. De VOORZITTER: Mijnheer Wisse, ik moet u zeer danken voor de hartelrjke woor den en den gelukwensch, die u namens den rand tot ons hebt gericht. Ik hoop, dat deze wenschen alleszins in verviulling zullen gaan. De VOORZITTER deelt mede, dat van den heer Hamelink bericht is ingekomen dat hij wegens zijn werkzaamheden verhinderd is, deze vergadering bij te wonen. 2. Notulen. De notulen der vergadering van 23 Decem ber 1935 worden met algemeene stemmen vastgesteld, zooals deze den leden in druk zijn toegezonden. 3. Mededeefingen. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat door hen op 10 Februari 1.1. zijn opgeno- men boeken en kas van den gemeente-ontvan- ger. De totale ontvangsten bedroegen 115546,35%de totale uitgaven 108932,56y2 zoodat in kas moest zijn 6613,79, welk be- drag aanwezig is bevonden. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Ingekomen stukken en zoo noodig daarover besluiten. a. Eene^ beschikking van Gedeputeerde Staten d.d. 27 December 1935 houdende be sluit tot verdaging bunner beslissing omtrent de begrooting dienst 1936 en machtiging om te beschikken over de helft van de op die be grooting voor gewone uitgaven gebrachte sommen en te innen de op die begrooting ge- raamde ihkomsten, voor zoover de uitgaven en inkomsten ook op de begrooting voor het jaar 1935 voorkomen. - Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van als voren dd. 24 Januari 1936 betreffende afschaffing kermis te Oost- en West-Souburg. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van den Commissaris der Koningin houdende terugzending voorzien van bewijs van koninklijke goedkeuring van het raadsbesluit van 11 November 1935 betreffen de de heffing vah 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. Aangenomen voor kennisgeving.. d. Een schrijven van den Commissaris der Koningin d.d. 7 Februari 1936 A no. 1981, 3de afd. houdende toezending van een exemplaar der verordening regelende de eischen van be- noembaarheid en de bezoldiging van de veld- wachters goedgekeurd bij Koninklijk Besluit vein 31 Januari 1936 no. 44. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van den Minister van Sociale Zaken d.d. 11 Januari 1936, no. 236- 1071 I, afd. W. en S., naar aanleiding van het ter goedkeuring ingezonden raadsbesluit dd. 23 December 1935, betreffende het verleenen van kastoeslag en brandstoffenbijslag aan kas- trekkenden, luidende als volgt: „Naar aanleiding van nevenvermelde brie- „ven heb ik de eer, er, met verwijzing naar „6e circulaire van 12 December 1935, no. 25- "l354, afdeeling W. en S., Uwe aandacht op te ,,vestigen, dat aan degenen, die uitkeering uit ,,hunne werkloozenkas ontvangen, (brand- .Utoffen) -toeslag kan worden verstrekt, in vest en voorzooveel de kasuitkeering lager ,Jb dan het bedrag, hetwelk ingevolge de „steunregeling (uitkeering, eventiueel ver- ..meerderd met brandstoffenbijslag) zou kun- ,.nen worden toegekend". Aangenomen voor kennisgeving. f. De SECRETARIS deelt mede, dat is in gekomen het jaarverslag der commissie van toezicht op het L. O. Dit is ter secretarie ter inzage gelegd voor de leden. Aangenomen voor kennisgeving. 5. Vaststelling voorschotten aan bijzondere lagere scholen overeenkomstig art. 101 der L. O. wet. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken der in deze gemeente gevestigde besturen van bijzondere lagere scholen om een voorschot op de gemeentelijke vergoeding, bedoeld bij art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 voor het jaar 1936 stellen Burgemeester en Wethouders voor, gelet op art. 103 derde lid, der Lager Onderwijswet 1920 te besluiten: Aan de navolgende schoolbesturen te ver- strekken de voorschotten achter ieder hunner vermeld Vereeniging tot bevordering van Geref. lager onderwijs voor hare school te Reuzen- hoek 400, Othene 300, en voor die op het dorp /900; Vereeniging tot bevordering van Christelijk Volksonderwijs /1200; onder voorwaarde, dat de betaalbaarstelling van het voorschot zal geschieden in twee ge- lijke termijnen en wel op 1 Juli en 1 October 1936. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 6. Wijziging begrooting van de Vrijwillige Brandweer dienst 1935. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan de volgende wijziging goedkeuring te ver leenen onder de inkomsten te verhoogen de posten: subsidie 20,40; pensioensbijdragen f 2,29; totale verhooging 22,69; onder de inkomsten te verlagen de post: goed slot 45,78; blijft een vermeerdering der inkomsten van f 23,09; onder de uitgaven te verhoogen de post: onderhoud brandbluschmiddelen 18,80; onder de uitgaven te verlagen de posten: vergoeding tijdverlies 8; aankoop brand bluschmiddelen f 4,22; kosten voor vergaderin- gen f 2; drukwerk /3,70; ongevallenwet 14,29; pensioensbijdragen /0,05; onvoorzien 9,63; totale verlaging der uitgaven 41,89; blijft een vermeerdering der uitgaven van f 23,09. De heer DE VISSER vindt onder de uit gaven een post aankoop van brandblusch middelen" groot f 4,22. Het komt hem voor dat dit bedrag aan den lagen kant is. Hij vraagt of Burgemeester en Wethouders van oordeel zijn, dat de outillage der brandweer in elk geval goed is. De VOORZITTER merkt op, dat hier wordt voorgesteld een wijziging der begrooting van de brandweer. De heer DE FEIJTER: Het is geen vol- ledige begrooting. De VOORZITTER licht toe, dat het voor- komt, dat een uitgaaf verder loopt of minder groot is dan het bedrag dat daarvoor is ge- raamd. Om nu de begrooting sluitend te krij- gen, is het noodig dat deze wordt gewijzigd. Indien zou gevraagd worden: kan voor die /4,22 ten behoeve van brandbluschmiddelen iets aangeschaft worden, dan zou spreker moeten antwoorden: neen. Over het algemeen is het zoo, dat iets wat voor de brandweer aangeschaft wordt, direct heel wat geld kost. De toestand van de brand bluschmiddelen is van dien aard, dat gezegd mag worden, dat deze gunstig is, en beant- woordt aan 'de eischen, die er aan gesteld kpinnen worden. Het is natuurlijk mogelijk, dat er iets zou gebeuren, dat niet meevallen zou, doch in het algemeen beantwoordt de outillage der brandweer aan te stellen eischen. Het brandweermateriaal wordt ieder jaar enkele malen geprobeerd, en bleek goed te zijn. Met algemeene stemmen wordt de begroo- tingswijziging, overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders vastgesteld. 7. Ontheffing art. 54 Motor- en Rijwiel- reglement. Burgemeester en Wethouders stellen voor als volgt te besluiten: De raad der gemeente Zaamslag, beschikkende op het verzoek van A. F. de Bruijn te Hulst van 22 Januari 1936; gelet op de artt. 42 en 54 van het Motor- en Rijwieireglement; besluit aan adressant ten aanzien van de in de: kom der gemeente gelegen wegen, tot weder- opzegging voor zooveel noodig ontnettmg te verleenen van het bepaalde in artikel 42 sub O van het Motor- en Rijwielregiement, ten behoeve van: een motorrijtuig op twee assen, gemerkt Fordson, letter en nummer K 4767, mschrij- vingsbewijs no. 141946, geldig tot 1 November 1936 en afgegeven 29 Maart 1934; onder voorwaarde: dat deze ontheffing uitsluitend van kracht is voor het vervoeren van plantsboomen, welke niet verder dan 5 M. buiten de achterzijde van het motorrijtuig reiken; dat het vervoer der sub 1 bedoelde boomen uitsluitend geschiedt tusschen zons op- en zons- ■ondergang, met een snelheid van ten hoogste 30 K.M. per uur en de achterzijde der lading wordt aangeduid door een roode vlag of bord; dat bij het sub 2 bedoelde vervoer door en van wege den houder dezer ontheffing overf- gens de noodige zorg wordt gedragen, dat het verkeer over de wegen niet in gevaar wordt gebracht en zoo weinig mogelrjik wordt ge- hmderd. De heer DE VISSER constateert, dat Bur gemeester en Wethouders voorstellen, dat adressant za) mogen rijden met een snelheid van hoogsten 30 K.M. Blijkens de borden is de maximum-snelheid in de gemeente 25 K.M. Nu heeft spreker wel eens gehoord, dat de kantonrechter niemand veroordeelt wegens overtreding van die maximum-snel- heid, doch hij vraagt zich af, of het juist is, dat de raad hier iets zou toestaan, dat voor and&ren verboden is. De VOORZITTER bevestigt dat de maxi- mum-snelheid in de gemeente 25 K.M. is. Het voorstel van Biurgejmeesiter en We/thouders geldt iemand, die zijn bestaan vindt in den verkoop van "txxjmplanten, z.g. plantsoen. Hij heeft hiervoor noodig een aparte vergunning, daar de pianten een eind buiten den wagen uitst.eken, en wel zoodanig dat het eind, dat de pianten uitsteken grooter is, dan het maximum dat bij de Motor- en Rijwielwet is toegestaan. Hiervoor gelden dus andere be- palingen dan de gewone verordening. Wat betreft de maximum-snelheid van 30 K.M. kan spreker mededeelen, dat hij van de ge meente dient te hebben een vergunning voor het rijden binnen de kom en van Gedeputeerde Staten een voor buiten. Wag.r in het besluit van Gedeputeerde Staten een snelheid van 30 K. M. werd genoemd, hebben Burgemeester en Wethouders op dien grand ook het cijfer van Gedeputeerde Staten overgenomen. De heer DE VISSER merkt op, dat het niet is, dat hij niet aecoord gaat met die snelheid, doch wel komt hij er op tegen, dat betrokkene 5 K. M. harder zou mogen rijden dan een ander. De VOORZITTER: Gedeputeerde Staten geven dezelfde cijfers. De heer DE VISSER bedoelde er op te wijzen, dat de maximum-snelheid in de ge meente aan den lagen kant is. De VOORZITTER wijst er op, dat de maximum-snelheden in verschillende gemeen- ten anders zijn. Er z;ijn gemeenten die geen maximum-snelheid ingevoerd hebben, er zijn, waar deze hooger, en ook waar deze lager ligt dan hier. Vroeger was hier een maxi mum-snelheid van 15 K.M., hetgeen bij de in- werkingtreding der nieuwe Motor- en Rijwiel wet is gewijzigd in 25 K.M. De heer HAAK kan zich met het voorstel van Burgemeester en Wethouders best ver- eenigen. Hij is van oordeel, dat men ten opzichte van adressant een tegemoetkomende houding moet aannemen. Het gaat hier niet om de maximium-snelheid, doch wel om het feit, dat het plantsoen langer is dan is toe- gelaten, dan bedoelde vergunning gevraagd wordt. Naar zijn meening moet men het voorstel zoo lezen, dat binnen de kom voor hem geldt de maximum-snelheid die voor alien geldt, doch dat buiten de kom geldig is de snelheid van 30 K. M. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders eenvoudig de cijfers van Gedeputeerde Staten hebben overgenomen om eenheid in de te nemen besluiten te heb ben. De toestand is zoo, dat het vervoer van adressant een afwijking noodig maakt, daar het anders bij de Motor- en Rijwielwet abso- luut verboden zou zijn. De Motor- en Rijwiel wet schrijft een maximum-lengte en -hoogte voor, voor bepaalde voertuigen. Naar spre- kers meening is de zaak van zoo weinig be- teekenis dat het niet noodig is, hierover lang te praten. Betrokkene moet geholpen wor den om zijn bedrijf uit te oefenen. Men kan zeggen, dat hij dan een langere wagen moet aanschaffen, doch dat heeft voor betrokkene weer groote financieele moeilijkheden. De heer DE VISSER herhaalt, dat zijn bezwaar niet is gericht tegen de snelheid als zoodanig, doch wel hiertegen, dat indien de politie van meening zou zijn, den man te moeten verbaliseeren wegens overschrijding van de maximum-snelheid, hij gich dan zou kunnen beroepsn op de vergunning van den raad, waarbij hem een snelheid van 30 K. M. is toegestaan. Het gaat er bij spreker om, geen tegenstrijdige voorschriften in het leven te roepen. Hij vraagt, of betrokkene zich op die tegenstrijdigheid zou kunnen beroepen, indien het voorstel van Burgemeester en Wethouders zou worden aangenomen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat dit een juridische kwestie is, waarop hij niet direct licht zou kunnen laten schijnen. Spre ker gelooft niet dat er zich licht een dergelijk geval zal voordoen. De bepalingen op de maximum-snelheid zijn in het leven geroepen om een wapen in de hand te hebben tegen automobilisten die buitensporig hard door de kom zouden rijden. Indien de maximum- snelheid is bepaald op 25 K. M., en er zou 30 K. M. gereden worden gelooft spreker niet, dat het doenlijk zou zijn, een overtreding te constateeren. De Motor- en Rijwielwet eisch- te, dat een bepaald cijfer voor de kom der gemeente werd vastgesteld. Dit is hier bij de nieuwe Motor- en Rijwielwet vastgesteld op 25 K. M. Het doel is, onbesuisd rijden te voorkomen, waardoor ongelukken zouden kun nen voorkomen. Dit is de beteekenis, die aan het cijfer der maximium-snelheid moet worden toegekend. De heer KOOPMAN merkt op, dat de maximum-snelheid destijds op 25 K. M. is vastgesteld, omdat men geen 30 K. M. hebben wou. Zoo'n wagen is uit den aard der zaak moeilijker voor het verkeer dan een andere, en heeft wat meer tijd noodig in de bochten. Het is dan ook billijk, dat daaraan eenige faciliteiten worden verlsend. Indien Burge meester en Wethouders het cijfer ,,30" schrap- pen, en er ,.25" van maken, kan spreker zich bij hun voorstel neerleggen. Spreker kan zich goed voorstellen, dat Gedeputeerde Staten een snelheid van 30 K. M. hebben aangegeven, er zijn wel ge meenten, waar een maximum-snelheid van 40 K. M. geldt. Elke gemeente stelt de maxi mum-snelheid vast die zal gelden. Deze is hier aanvankelijk bepaald op 15, later op 20 of 25 K. M., eh spreker zou zeggen: laten wij ons daaraan houden, dat ook adressant niet harder dan 25 K. M. zal mogen rijden. Er behoeft dan niets te gebeuren dan het cijfer „30" te wijzigen in „25". De VOORZITTER vraagt of de heer Koop man hiervan een voorstel maakt. De heer KOOPMAN antwoordt bevestigend. De heer HAAK was niet voornemens, hier over nog veel te zeggen doch moet opmerken, dat .men den handel van adressant niet mag belemmeren. Indien hij over de geheele lengte van de gemeente nief harder zou mogen rijden dan 25 K. M. lijkt hem dit toch bezwaarlijk. De heer DE FEUTER merkt op, dat dit alleen geldt voor de kom. De heer HAAK kan er zich dan mee ver- eenigen. Met algemeene stemmen wordt overeen komstig het voorstel van Bturgemeester en Wethouders, gewijzigd bij voorstel van den heer Koopman, besloten. 8. Benoeming lid van de plaatseljjke com missie van toezicht op het lager onder- wijs. In verband met de periodieke aftreding van den heer F. C. Jansen Verplanke leggen Bur gemeester en Wethouders de commissie ge hoord over de navolgende voordracht: 1. F. C. Jansen Verplanke (aftredend), 2. Chr. v. d. Ameele. De VOORZITTER verzoekt de heeren Florusse en De Visser met hem het stem- bureau te vormen. Uitgebracht werden 10 stemmen, waarvan op den heer F. C. Jansen Verplanke 10 stem- men, zoodat deze met algemeene stemmen is herbenoemd. 9. Verleening subsidie aan het Comite voor Werkl oozenzo rg. Ingekomen is het navolgende schrijven: Even als verleden jaar neemt het Oomite voor Werkloozenzorg te Zaamslag de vrijheid zich tot Uw college te wenden met het vrien- delijk verzoek om eenige subsidie ten behoeve van haar arbeid. We weten dat we met 't oog op de financien niet meer mogen vragen, dan we strikt noodig hebben. Daarom verzoeken we U in 1936 onzen anbeid te willen steunen met zestig gulden subsidie. Burgemeester en Wethouders stellen voor de gevraagde subsidie te verleenen. De heer DE JONGE vraagt, of ook bekend is, waarvoor de gevraagde gelden worden ge- bruikt. De VOORZITTER deelt mede, dat het comite het vorig jaar ook een subsidie van de gemeente genoot. Ook dezen winter heeft het gevolg gegeven aan zijn voomemen, werkzaam te zijn tot ontspanning van de werkloozen. Zooals bekend is de localiteit, waarin dit het vorig jaar gebeurde verwijderd, en moest het comite naar een andere gelegenheid uit- zien. Zij zijn hierin gelukkig geslaagd door het verkrijgen van een vereenigingsgebouw Dit hebben zij moeten huren en inrichten, en het bedrag dat gevraagd wordt, is ongeveer hetgeen zij moeten betalen voor huur. Dit bedrag is inderdaad noodig. Met algemeene stemmen wordt overeen komstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten. 10. Benoemen leden der commissie voor het nazien der rekeningen en begrootingen. De commissie bestaat uit de heeren: C. de Jonge; K. Hamelink en F. C. Wisse. Burgemeester en Wethouders noodigen den raad uit een nieuw lid te benoemen in de plaats van den heer K. Hamelink, die aan de beurt van aftreding is. Uitgebracht werden 10 stemmen, waarvan op de heeren Koopman 2, De Visser 7 en H. de Feijter 1 stem. Is alzoo gekozen de heer J. de Visser, die op de vraag van den Voorzitter verklaart zijn benoeming te aanvaarden. 11Tegemoetkoniingen ingevolge art. 13 L. O. 1920. Naar aanleiding van een verzoek van J. J. Willemsen C 165 te Zaamslag om steun uit de gemeentekas ter tegemoetkoming, ingevolge art. 13 der L. O. wet 1920, in de kosten ver- bonden aan het bezoeken van de school voor Christelijk Volksonderwijs in de Polderstraat te Zaamslag door het bij adressant inwonende kind Dina geboren 8 Januari 1929 en in over- weging genomen dat de woning van adres sant meer dan vijf K. M. is verwijderd van een voor haar toegankelijke school, waar het voor het kind gewenschte onderwijs wordt gegeven, stellen Burgemeester en Wethouders voor te besluiten: aan J. J. Willemsen voornoemd, te rekenen vanaf 8 Januari 1936, ter tegemoetkoming in de bovenbedoelde kosten, eene tegemoetko ming uit de gemeentekas toe te kennen van f 25 per jaar en te bepalen, dat dit bedrag zal worden uitgekeerd, zoolang het boven- omschreven geval aanwezig is, met dien ver- stande evenwel, dat in daartoe leidende ge- vallen het bedrag nader zal worden vastge steld en dat de tegemoetkoming niet langer zal worden uitgekeerd dan tot het tijdstip waarop de leerverplichting van het kind ein- digt. Naar aanleiding van een verzoek van W. van Ham C 159 te Zaamslag, om steun als- voren voor het bij adressant inwonende kind Cornelia geboren 6 December 1928 in de kosten verbonden aan het bezoeken van de school voor Christelijk Volksonderwijs in de Polderstraat te Zaamslag merken Burgemees ter en Wethouders op, dat adressant reeds drie kinderen heeft schoolgaan op de school voor Gereformeerd lager onderwijs te Reuzen- hoek en dus kan worden aangenomen, dat adressant voor zijne kinderen reeds keus van bijzonder onderwijs van eene bepaalde richting heeft gedaan en stellen zjj daarom voor op het verzoek afwijzend te beschikken. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 12. Vaststelling kohier houden t*elastiiig, dienst 1936. Burgemeester en Wethouders stellen voor het kchier hondenbelasting dienst 1936 vast te stellen op een bedrag van 357. De betaling moet geschieden uiterlijk 1 Juli a.s. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 13. Rondvraag. a. De heer MAAS heeft, indien hij goed is ingelicht vemomen, dat Donderdag a.s. de zeedijk aan de Eendracht zal worden aanbe- steed. Hjj verzoekt indien mogelijk, Burge meester en Wethouders te bevorderen, dat hieraan werklooze menschen uit de gemeente zullen worden tewerkgesteld. De VOORZITTER kan de aangename mede- deeling doen, dat het bestuur van het cala- miteuze waterschap alle medewerking heeft toegezegd. De heer MAAS betuigt hiervoor zijn dank. De VOORZITTER sluit de vergadering door het uitspreken van het dankgebed. Na drie dagen gestaan te hebben in het teeken van de pret en de leute heeft Hans Sorgenfrei zijn rijk weer moeten ontruimen voor Ernst Serieux. De tijd voor werken en overleggen is weer aangebroken. Als. eerste ontnuchtering kreeg onze ge- meenteraad Donderdagavond om half zeven de eerste schotel te verorberen van een gedegen maaltrjd in den vorm van een wel- voorzien menu gemeenteaangelegenheden, die nog voor het einde der maand haar beslag moesten krijgen. Eerste gang in de reeks van 12 gerechten: Beeediging en installatie van het nieuwe raadslid, den heer C. van der Westen, die den zetel van zijn vroeg verscheiden partijgenoot van Hulle moest innemen. Na zijn beeedi ging wordt het nieuwe lid door den Voorzitter gefeliciteerd, en de hoop uitgesproken, dat hij langen tijd in de gelegenheid moge zijn met de andere leden van den raad in goede ver- standhoiuding de belangen van Sas van Gent te behartigen. Als antwoord hierop verklaart de heer v. d. Westen, dat hjj naar beste vermogen zal trachten aan de van hem gekoesterde ver- wachtingen gevolg te geven. Daama worden door den Secretaris de notulen van de vorige vergadering voorgele- zen en onveranderd goedgekeurd. Als ingekomen stukken verschijnen ter tafel, promo de mededeeling van den Minister van Waterstaat, dat van demping van den, linkerkanaalarm geen sprake kan zijn. Tegen afschaffing van de kermis te Sou- burg, bestaat bij onzen raad geen bezwaar. Zoolang men de Sassche kermis maar niet te na komt, kunnen alle kermissen, met uit- zondering van die van 't Poldertje en de be- roemde Zandstraatsche ons niet veel schelen. Na reparatie van de groote brug kunnen daarover weer zware lasten vervoerd worden De tram rijdt er al weer over en dat is niet fUr aen Spasz". Maar het verbreeden van het hinderlrjke brugje bij de Oodperatief, waarover we 't al zoo dikwijls gehad hebben in dit blad, maakt een punt van onderzoek uit. Moge het goed uitvallen! Van het Bestuur der Bad- en Zweminrich- ting was een schrijven ingekomen, dat deze instelling van onze belastingpenningen geen rooden Kreuger noddig heeft. Inrichtingen als deze die zich zslf kunnen bedruipen, dla bon- heur! „Solehe Bidder mlissen wir haben"! De benoeming van een onderwijzer aan de openbare school kan nog niet plaats hebben, aangezien de noodige stukken, de zedelijk- attesten over de laatste twee jaren, nog niet volledig zijn binnengekomen. In verband daarmede wordt ook de vast stelling van den pensioengrondslag van de agenda afgevoerd. De neer De Leux informeert, waarom niet benoemd kan worden? De opgemaakte voor dracht is nog niet terug van den Inspecteur, antwoordt de Voorzitter. Kan ook buiten de voordracht benoemd worden Neen, is het antwoord. De heer van Lier heeft indertijd bij het benoemen van eien direc- teur der Arbeidsbeurs gezegd, dat ook buiten de voordracht mocnt benoemd worden. Er is onderscheid tusschen voordracht en aanbeveling, zegt de Voorzitter. Maar in de lager onderwijswet is absoluut sprake van voordracht. 't Spijt den heer de Leux, dat mej. de Smidt niet op de voordracht staat. Waarom niet? Omdat de Inspecteur bezwaar heeft, dat aan de school twee vrouwelijke leerkrachten ver bonden zjjn. Maar de raad heeft op advies van Burg, en Weth. toch besloten, dat onderwij- zeressen mee moehten dingen. Waarom heb ben deze nu geen kans. Heeft de Inspecteur doorslaande argumen- ten aangevoerd, dat 't niet kan, vraagt de heer Goossens. Ja, zegt de Voorzitter, en wel o.a. dat het onderwijs geven aan de 3e, 4e en 5e klasse te zwaar is voor een vrouwelijke leerkracht. Jammer, zegt de heer Renique, dat mej. de Smidt niet in aanmerking kan komen. Zij is een Sassche en onderwijzeres geweest aan de openbare school in de Zandstraat. Er is echter niets aan te doen, 't gaat m hier niet om de belangen van een persoon, hoe gaarne men er ook rekening mee zou willen houden, maar om de belangen van de school. Men legt zich ten slotte neer bij 't voorstel van Burg, en Weth. om de benoeming tot nader aan te houden. Aan de drie bijzondere scholen worden de volgende voorschotten verleend: aan de R.K. meisjesschool f 868,51 aan de R.K. Jongensschool 992,89; aan de R.K. school in de Zandstraat f 498, zijnde 80 percent van de bedragen, waarop zij kraphtens art. 101 der L. O.-wet recht hebben. De R.K. Werkliedenvereeniging ,,St. Petnus'' heeft verzocht haar verzoek om toeslag te verstrekken aan kastrekkers als niet gedaan te besehouwen. De Voorzitter stelt daarom voor dit rekest voor kennisgeving aan te nemen. Ehde, alzoo geschiedt. Volgt nog een intrekking nj. van het op het einde ten vorigen jare genomen besluit om f 1700 te leenen voor aankoop van grond en 5000 ter uitvoering van het grenswjjzi- gingsbesluit met de gemeente Westdorpe. Ged. iStaten keurden wel het eerste bedrag goed maar vonden de aflossing van de f 50CKJ over 50 jaar verdeeld te lang. Op de Pro- vinciale Griffie is daarover van gedachten ge- wisseld en overeengekomen, dat de kapitaal- dienst met beide bedragen zal bezwaard wor den, terwijl zoowel van het eerste als van het tweede bedrag jaarlijks f 500' zal worden af- gelost, zoodat de laatste som, de 5000 n.l. in 10 jaar zal gedelgd zjjn. De heer Neeteson vraagt daaromtrent de inlichting, of dit geen invloed heeft op de vroegere leeningen, die gesloten zijn. Tegen de aflossing van 5000 binnen 10 jaren heeft hij geen bezwaar. Neen, zegt de Voorzitter, waarop het voorstel tot intrekking wordt aangenomen. De voorstellen tot wijziging der begrootin gen van 1935 en 1936 worden eveneens aan genomen, nadat de heer de Leux gemformeerd heeft, bij welke maatschappij de brandweer- lieden verzekerd zijn. Men heeft bij 4 maatschappijen aange- vraagd, maar er is nog geen beslissing ge nomen. Bij de rondvraag vestigt de heer Goossens de aandacht op de slechte verlichting van den •Viersprong in de Zandstraat. Hij acht het wenschelijk daar een lichtpunt aan te bren gen. Dan wijst hij op het overhangend struik- gewas langs den weg in dezelfde omgeving. De overhangende takken leveren gevaar op bij het verkeer. De Walstraat is een slijk- boel, daar zou bestrating gewenscht zijn. Tenslotte, hoe het komt, dat de voorschrif ten bij de Districtsarbeidsbeurs te Oostburg anders zijn dan hier en waarom de vaste aan- stelling van den heer Stouthamer als direc- teur nog op zich laat wachten? De kwestie betreffende de Zandstraat zal men onder de oogen zien, verzekert de Voor zitter, het bestraten der Walstraat wacht op de rioleering, de Arbeidsbeurs alhier zal spoe- dig onder dezelfde voorwaarden werken als te Oostburg, want binnenkort wordt hier evenals daar naast de commissie bestaande uit Burg, en Weth. ook een commissie van werkgevers en werknemers benoemd. De vaste benoeming van den heer Stouthamer zal geschieden met terugwerkende kracht, ingaande 1 Januari 1936, zoodra van de aangesloten gemeenten de besluiten zijn binnengekomen. De heer de Leux wil graag weten of het leerplan der openbare school is gewijzigd en of de vaststelling daarvan wel gesehied in overleg met het onderwijizend personeel Hij vraagt dit, omdat hij constateert, dat er zooveel verlof aan de kinderen door het hoofd der school gegeven wordt. Hij vraagt zich af, waar dat heen moet met het onderwijs. Verlof voor ijsgang, voor car- naval, voor afgeschafte heiligen dagen enz. Vroeger was dat zoo niet. Hij wil weten of het hoofd der school niet buiten zijn boekje gaat met het geven van al die verloven. De kinde ren moeten naar school gaan en niet over straat loopen. Is het niet mogelijk het leer- plan zoo te wijzigen, dat de afgeschafte heili gen dagen niet worden vrijgegeven? De hter Renique vindt verlof bij ijsgang een ontspanning voor de kinderen. Maar de heer van Acker vindt extra-dagen, behalve dar voor ijsgang ongewenscht. De heer de Leux heeft gelijk, zegt spreker. De heer de Meijer onderschrijft wat de heer de Leux zegt, maar hij wist niet, dat de kinderen buiten de chns- telijke feestdagen vrij hebben. Geef eens een lijstje, raadt de voorzitter, dan zullen we eens onderzoeken. Nog wijst de heer de Leux op het tewerk- stellen van vreemde arbeidskrachten bij den afbouw van op gemeentegrond gebouwde woningen. De heer Marquinie antwoordt, dat door Van Aarden verlof is gevraagd om een Belgischen leverancier een schouw te laten plaatsen en daartegtn geen bezwaar gemaakt is. Alle schouwen komen uit Belgie, zegt de heer de Lei)x. Als de leveranciers die alle zelf mogen plaatsen, kunnen onze metselaars wel op doeken. Die kennen dat werk toch ook! 'Hij hoopt dat Burg, en Weth. de hand aan het genomen besluit zullen houden. Over den steun zijn ook veel klachten bjj hem ingekomen. De Voorzitter verzoekt hem de klachten in gesloten zit'ting te behandelen. De heer De Maaijer informeert of er nog werk gemaakt wordt van de watergangen in het Sas. Deize kwestie is nog in onderzoek bij het Departtment van Waterstaat en van Buitenlandsche Zaken, verzekert de Voorzit ter. Daar niets meer aan de orde is, verzoekt de Voorzitter nu te willen overgaan in een zitting met gesloten deuren om de door den heer de Leux gesignaleerde klachten nader te onderzoeken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6