Sport Gemengde Berichten Pluimvee-Rubriek ZAAMSLAG. AXEL. MIDDELBURG. RECHTSZAKEN. VOETBAL. 0 BILJARTEN. De voorzitter der school vereeniging, de heer XV de Putter, opende op de gebruikeujke wijze de vergadering, waama hij voorlas Luaas 18 15—30. Hij heette alle aanwezigen harteiijk welkom, iniBonderheid den Edelachtb. heer burgemeester Van Tienhoven. In zijn openingsrede wees hij op den zegen van 't Chr. onderwijs en op de lieilige verantwoording die de doop aan de oudbrs opiegt om hun kinderen op te voeden in de vred2fe des Heeren. Hiefna was het woord aan den heer J. de Putter Viz., die behandelde het onderwerp: „De'vWegzihkende cultuur". Spr. sprak over de verafgdding van mensch en cultuur in onze t^jd. De cultuurphase van nu is in een stadium, rtiet van opgaan of bloeien, maar van veriiaken. Hij wees er op dat er meer gebed mb&t zijn en herinnerde aan het be- kende lied: ,,Zjj zullen het niet hebben, de goden van den tijd". In de pauzen was er geiegenheid tot het bezichtigen der vervaardigde handwerken, teekenwerk en schriften der Ieerlingen. Deze trokken de algemeene belangstelling wat zij ten voile waard waren. Aan hen, die samen met de Ieerlingen dit hebben gepresteerd, is een woord van lof zeker niet misplaatst. De heer L. A. Dieleman las een gedeelte voor uit het bekende boek van Ernest Claes, irDe Witte", welk stukje vol Vlaamsche hu mor, in goede aarde viel bij de bezoekers. Door het hoofd der school werd gerefereerd over: „Onze tijd en onze taak". Spr. sohetste de tijd van tegenwoordig waarin de afval van God en zijn dienst zien- deroogen toeneemt. Daarom moet bij het Ohr. onderwijs de wacht betrokken worden. Spr. noemde de openbare school anthroprocen- tniflch d.i. met de mensch in 't middelpunt, terwijl hij daartegenover de theocentrische bijzondere school plaatste, waar over heel het leven het licht der wijsheid Gods geworpen wordt. Ds Vink sprak nog een kort slotwoord, waama hij voorging in gehed, nadat nog ge- aomgen was Psalm 84 3. Landbouwwintercursus. In tegenwoordigheid van den Rijkslandbouw- oonsulent voor Zeeland, Ir. Drogendijk te Goes, en de heeren van de commissie van toeZicht de heeren Mr. J. A. v. Tienhoven, H. Dieleman en J. Tollenaar Gzn., had alhier de eindles plaats van den tweejarigen land- houwwintercursus. Het diploma kon door Ir. Drogendijk worden uitgereikt 'aan de cursisten: A. de Blaaij, A. Drabbe, J. Dieleman, J. v. d. Hooft, J. Koster, J. Meertens, P. Meertens, J. de Putter Mz., J. D. Tollenaar Az., D. Scheele, G. Scheele, J. Zegers en P. Zegers. Hij Wenschte hen met het behaalde diploma geluk en spoorde aan op het gelegde funda ment vbort te bouwen. De heer H. Dieleman feliciteerde nam ens de commissie van toezicht de Ieerlingen :!met het fraaie resultaat, terwjjl namens de cursisten de heer D. Scheele een woord van dank sprak, inzonderheid tot den leider van den cursus, den heer W. H. Lou- werse, voor het genoten onderwijs en de pret- tige omgang. Deze sloot hiema het samenzijn. jl. Zaterdag had alhier op het Dorpsplein, bjj de Veerstraat, een botsing plaats tusschen de auto's van de heeren Pateer en Dr. Elen- baas. De auto's beliepen daardoor eenige schade, die echter geen beletsel was er den tocht mee voort te zetten. Het geval liep zon- der persoonlijke ongelukken af. ,,20.000 mijlen over zee". De directie van het Centrum-theater is ge- durig actief om in zijn bedrijf het nieuwste en aantrekkelijkste te vertoonen wat niet alleen op het getoied van de intemationale doch ook op dat van het eigen nationaal terrein wordt gepresteerd en geproduceerd. Zoo zal dan op 14, 16, 17 en 18 Maart a.s. alhier in zijn fraai bioscooptheater vertoond worden de nationale film van de weraktreis van Hr. Ms. onderzeeboot K XVHI, welke onder desn naapi van ,,20.000 mijlen over zee" in beeld zal brpngen een weergalooze prestatie van onze marine, die het groote voorgeslacht dat op zulk een roemrucht verleden op zee kan hogem aHe eer aandoet. Onder de ayspicien van een eere-comit6 en een plaatselijk comite van aanbeveling (de burgemeester heeft bereids het eere-voorzit- terschap Stanyaard) zal dezer dagen nader in dit blad worden geannonceerd en gewezen worden op het rfationale karakter van deze film die eeh" prestatie in beeld brengt die feiteljjk nog unlek genoemd kan worden en waarop ieder Nederlander met recht trotsch mag zijn. Ons werden in handen gesteld een bundel recenties van toonaangevende hladen, zooals De Standaard, de Nieuwe Rotterd. Crt., het Vaderland, de Haagsche Post, de Telegraaf, het Volkslblad enz. Eensgezind wordt daarin als om strijd ge wezen op deze moedige en prachtige daad, waarbij in navolging van onze vaderen onze mooie Nederlandsche vlag op zoo waardige wijze werd gevoerd tot heil van een kraohtig em eendrachtig vaderland. Wij twijfelen dan ook geenszins of deze film zal ook hier ter plaatse de belangstelling trek- ken, die zij blijkens de groote pers ten voile verdient. Autobotsing. Een tweetal luxe wagens resp. toebehooren- de aan de firma D. J. Oggel en den heer S. van Hoove alhier, kwam Vrijdagavond aan den Singelweg met elkaar in botsing. Geluk- ldg toeperkte het ongeval zich tot materfeele schade, die echter nogal tamelijk groot was en zijn er genoeg aamwijzingen welke de aanspra- kelijkheid op schadevergoeding naar recht en wet zullen vaststellen. Muzikale wandeling. J.l. Zaterdagmiddag profiteerde de harmo- me „Concordia" van het aangename weder tot het maken van een groote muzikale wandeling door bijna alle straten onzer stad, met het doel de fraaie uniformpetten, met het oog op het gouden jubileum, dit jaar te vieren, geschon- ken, aan de burgerij te toonen. Begr(jpelijkerwijs lokte een en ander groote belangstelling uit en was het aanleiding tot tal van blijdei gezidhten in de geheele kom. orth .te«- Kamer van Koophandel en Fabrieken woor de Zeeuwsehe Eilanden. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de Kanier van Koophandel kwam om. ter sprake: De haven voor den dienst 5 Hansweert-Walsoorden. Het bureau had voorgesteld zich aan te sluiten bij het verzoek van het comitd tot behoud van de aanlegplaatsen te Hansweert en Walsoorden en dus te verzoeken met in te gaan op de bedoeling van den Rijkswaterstaat om inloophavens te maken ten zuiden van Kruiningen en aan den Perkpolder. De voorzitter zeide dat het bureau geen pretentie heeft de technische zijde van het vr;aagstuk te kunnen beoordeelen. De heer Kakebeeke voelde meer voor het plan van den Rijkswaterstaat, dat gemaakt is in overleg met de commissie uit Ged. Staten en de directie, waarbij o.a. de heer Van Rompu medewerkte, die zoo ten voile deskun- dige in de veerkwesties op de Wester-Schelde is. Hij is zeker veel meer op de hoogte, dan het comity van actie. De heer Jeronimus zeide inzake de aanloop- haven in Zeeuwsch-Vlaanderen het eens te zijn met het comity, maar voor de Zuid-Beve- landsche zijde met den Waterstaat. Daar zal men bij aankomst ten Oosten van het kanaal een primairen weg naar den hoofdweg krijgen. Spr. wilde dan ook alleen wat Zeeuwsch- Vlaanderen betreft adhaesie te betuigen... De heer Stofkoper is voor de aanlegplaats te Hansweert, omdat de nieuwe aanloop- haveris, zooals de Waterstaat die ontwierp wel de tocht per boot zullen verkorten, doch' dan zal de boot juist hinder kunnen hebben van „sleepen" en deze omgekeerd van de boot. De heer Kakebeeke meende, dat de bevol- - king van Walsoorden en Hansweert weinig belang heeft bij deze zaak. De heer Menheere, ondersteund door den heer Veenis, betoogt, dat de middenstand ter plaatse daarin wel degeiijk belang ziet. De heer Jeronimus meende, dat met de kwestie van den Perkpolder de Zeeuwseh- Vlaamsche tram staat of valt. Spr. stelde voor over de beide plaatsen afzonderlijk te stemmen. Afzonderlijk wordt beide keeren met 13 tegen 5 stemmen besloten, adhaesie te betui gen aan beide onderdeelen van het adres van genoemd comity. De versnelde bruggenbouw. Het bureau stelde voor opnieuw aan de Tweede Kamer te adresseeren in verband met verdwijneii of verminderen van de tarieven op de veren in Zeeland, in verband met de toenzinebelasting voor vrij vervoer over de groote rivieren. Het bureau wilde verzoeken de veren geheel vrij te doen zijn of althans niet alleen de inwoners van Zeeuwsch-Vlaan- deren maar alle Zeeuwsehe autohouders te laten profiteeren van een reductie op de autotarieven op de booten. De voorzitter lichtte toe, dat de Kamer vroegere geheel vrij en overtocht heeft hepleit. De heer Van Raalte betoogde ook dat dit het billijkst zou zijn, wat de voorzitter onder- SChT66f. De heer M. Laernoes vertelde van iemand uit Breda, die bij hem in Vlissingen stond met zijn auto en uit kwaadheid, dat hij zou moeten betalen op de lijn Vlissingen—Breskens, via Antwerpen naar Zeeuwsch-Vlaanderen zou rijden. (Gelach.) De heer Jeronimus waarschuwde er voor, dat de minister zeide, dat de regeering reeds zoo- veel op die lijnen toelegt en het kon wel eens een doode of althans een kleine musch zijn, waarmede men zich blijde maakt. 9pr. bracht het idee van alle K's vrij naar voren, omdat het controleeren uit welke plaats een auto komt niet steeds makkelijk zal zijn. iHet voorstel werd zonder hocfdelijke stem ming aangenomen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrij dag 28 Febr. 1936. De volgende zaak werd behandeld: L j. a. k., oud 30 j., arbeider wonende te Hontenisse werd ten laste gelegd dat hij op 9 December li. te Cllnge bij de Rijksveldwacht aangifte heeft gedaan dat Albert de Mot op 9 December 1935 te Clinge een rijwiel en een portemonnaie, toebehoorende aan L. J. de Keijzer heeft weggenomen, terwijl hij wist dat dit strafbaar feit niet gepleegd was. Eisch 1 maand gevangenisstraf. UITSLAGEN VAN ZONDAG- Kon. Ned. Voetbalbond Afd. IV. le klasse. DONGABleijerheide NAC BW MVV PSV Bleijerheide Juliana DONGA Eindhoven Roermond NOAD gsp. gew. gel. verl. pnt. 16 8 6 2 22 15 8 5 2 21 16 7 4 5 18 15 5 7 3 17 16 5 6 5 16 16 5 5 6 15 13 4 6 3 14 15 5 3 7 13 16 5 2 9 12 16 2 2 12 6 2e klasse A. 0—0 doelp. v.t. 37—20 34—26 34—29 30=26 2526 31—30 25—16 29—34 20—34 25—47 Zeelandia(De Baronie GoesRBC 0-3 TSCMiddelburg TerneuzenDOSKO 42 doelp. g-sp- gew. gel. verl. pnt. v.—t. TSC 13 10 3 20 43—22 Middelburg 13 8 3 2 19 30—13 Hero 10 6 3 1 15 23—12 Terneuzen 12 5 5 2 15 37—25 De Baronie 11 6 1 4 13 28—21 RBC 11 4 2 5 10 33—38 Goes 13 4 9 8 19—40 DOSKO 11 1 4 6 6 14—29 Vlissingen 12 2 2 8 6 11—18 Zeelandia 12 1 4 7 6 18—38 3e blasse A. i BreskensTerneuzen 2 6—1 doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.—t. Hulst 11 9 2 18 48—8 Axel 10 7 1 2 15 49—12 Hoofdplaat 8 5 2 1 12 24—10 Breskens 7 2 2 3 6 18—18 Sluiskil 7 2 2 3 6 16—21 Terneuzen 2 10 3 7 6 33—34 Oostburg 7 2 1 4 5 19—29 Oranje 8 8 5—81 3e klasse B. De ZeeuiwenZierikzee 1—0 Eiland BoysMiddelburg 2 0-A 'HansweertZeeuwsch Boys 1—4 RCSZeelandia 2 6—1 doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t. De Zeeuwen 14 13 1 27 76—14 RCS 12 8 1 3 17 67—17 Zierikzee 13 7 2 4 16 48—29 Vlissingen 2 11 7 1 3 15 35—22 Boys 12 5 2 5 12 25—22 Middelburg 2 11 5 1 5 11 25—28 Zeelandia 2 13 4 2 7 10 16—51 Eiland Boys 13 3 1 9 7 29—37 Goesche Boys 11 1 2 8 4 9—64 Hansweert 12 1 1 10 3 19—69 Nederl. Voetbalbeker. 4e ronde. DeerdamWaifbach 4-1 Eindhoven- Feijenoord 27 Tusschenronde. Tulbantia Juliana 23 RoermondAdo 20 NAC—RIFC 2—0 HET VERLOOP DER WEDSTRIJDEN. De eenige wedstrjjd in de Eerste Klasse is op een teleurstelling van DONGA uitgeloopen, dat tegen Bleijerheide slecht's een verdeeling der punten kon bereiken, 00. Hierdoor heeft DONGA een voor haar kosttoaar puntje ver- loren, want de kans om zich bij de leidende clubs te scharen kan alleen verkregen worden indien zij overwinningen behaalt; met gelijke spelen zij heeft er thans reeds 6 komt zij er niet. TWEEDE KDASSE. ZeelandiaDe Baronie. 42. Niet zonder reden was er na afloop van den wedstrijd onder de supporters van Zeelandia groote geestdrift, want zrj is er in geslaagd welverdiend een overwinning te behalen op De Baronie, dat toch zeker niet een der zwak- sj:e ploegen in de Tweede Klasse is, maar wat van nog meer belang is: Zeelandia heeft hier- dpor haar kansen om van de onderste plaats af te komen aanmerkelijk verbetert, daar zij nu op gelijken voet is gekomen met Vlissingen en, hoewel deze een wedstrijd minder heeft ge- speeld, met Dosko. De moed zal er nu hij de Zeelandianen weer in komen en de komende wedstrijden beloven voor ,Jiaar zeer spannend te zullen worden. GoesRBC. 03. Goes heeft een ongelukklge dag gehad, want de uitslag geeft in geenen deele weer de ver- houding van beide partijen, integendeel zou een gelijk spel juister zijn geweest. Thans liep aan Goes niets mede en de gasten wisten van de perioden van hun overwicht een goed ge- bruik te maken waardoor de stand al spoedig 0—2 werd. In de tweede helft was de thuis- club zelfs sterker te noemen, maar alle aan- vajlen werden door de zwoegende verdediging van RiRC onschadelijk gemaakt en slaagde zij er zelfs in om haar voorsprong nog te ver- grooten tot 03. TSCMiddelburg. 30. Deize zeer belangrijke wedstrijd werd onder groote spanning tegemoet gezien, daar de in- zet hiervan wel eens het behalen van het kampi'oensohap kan beteekenen. Middelburg is er niet in geslaagd om de thuisclub de pun ten afhandig te maken en was het TSC die Middelburg in bedwang hield. In het begin moest TSC zich bepalen tot het afslaan van de felle aanvallen der gasten, doch langzamer- hand ging de thuisclub tot den aanval over en zij had daarmede succes, waarbij nog voor de rust een strafschop de voorsprong ver- grootte tot 20. Hoewel Middelburg in de tweede helft danig van leer trok slaagde zij niet het verdiende tegenpunt te scoren en toen daarop TSC nogmaals den doelman van Middelburg wist te passeeren, was Middelburg verloren. De strijd om het kampioenschap zal nu nog heviger worden, doch Middelburg ziet haar kansen aanmerkelijk daien. TerneuzenDOSKO. 42. De voorlaatste thuiswedstrijd in dit seizoen is niet bepaald de fraaiste geweest, want het spelpeil zakte bij tijden tot ver beneden Tweede Klaspeil, terwijl bovendien reeds vinaf het begin van den wedstrijd een der achter- spelers van de gasten er een systeem op na- hield, waarvoor een stevig optredend scheids- rechter hem reeds in de eerste 5 minuten een waarschuwing zou hebben gegeven en bij eer ste herhaling hem naar de kleedkamer zou hebben verwezen. Thans kwam de waarschu wing eerst na de rust, doch de gemoederen waren toen reeds geruimen tijd onrustig en bezondigden zich van beide partijen enkele apelers aan kleine overtredingen die het spel ontsieren en niet konden zijn voorgekomen in dien reeds vanaf het begin de scheidsrecbter zijn waarsehuwende stem had doen hooren. Door de gladheid van het veld waren enkele hiervan wel niet te voorkomen, maar de arbi ter gaf ook blflk met de minder goede situatie van het speelveld rekening te houden. Nadat de aanvoerder van Terneuzen den toss had gewonnen trapt Dosko af. De bal wordt door den middenhalf van Terneuzen direct geretourneerd en zien wij een schitte- rend doorgevoerd snel samenspel van de voor- hoede van de thuisclub, dat direct den doelver- dediger van Dosko werk verschaft. Nauwelijks afgeslagen keert Terneuzen terug, een voor- zet van Hamelink volgt, doch De Cooker schiet hard naast het doel. De voorhoede van Dosko is thans aan het woord, waarbij Geensen twee- maai adhtereen doelbewust ingrijpt, even later zorgt Van de Wege er voor dat zijn doel niet al te dicht genaderd wordt. Bij een aanval van den linkeivleugel van Terneuzen schiet De Cooker zeer hard in han den van den keeper der rood-gelen, waarop de bal weder in het bezit van De Cooker komt, doch nu gaat zgn schot over het doel heen. Als de rechtshalf van Dosko te lang talmt, ontneemt Daurens hem het leder, maar de bui- tenspelregei belet hiervan te profiteeren. Vrij onverwachts mist de reohtsachterspeler een eepvoudige bal, die daarop in bezit komt van De Cooker, die Kouwijzer in gunstige positie ziet opgesteld en hem den bal toespeelt, waar op het leder in het net der gasten verdwijnt. 1—6. Dadelijik is Terneuzen weer aanvallend en als de reohtsachterspeler van Dosko op un- faire wijze het gevaar ffSieh't te keeren hin- nen het strafschopgebied wijst de scheidsrecb ter naar het gevreesde stipje. Daurens neemt de strafschop, doch de doelman weet het harde schot te keeren, weliswaar springt de bal hierop terug in het veld, doch ook het tweede schot komt tegen den uitgeloopen keeper te- reCht*, waama uit een kiuwen van toegesnelde spelers Hamelink juist naast schiet. Aan de overzrjde is thans Dosko in den aanval, waar bij even buiten het strafschopgebied door den linkshalf van Terneuzen een overtreding wordt begaan. Uit deze vrije trap zweeft de bal langs bet doel van Dooms en Geensen kan slechts een hoekschop bereiken. Hoewel slecht geno- men, gaat de bal nogmaals tot comer, en dit- zelfde herhaalt zich nogmaals, tot eindeljjk de verdedigers er een eind aan weten te maken en Terneuzen weer in den aanval is, waarbij De Cooker en Daurens goed samenspelend het doel naderen en als de voorziet komt, schiet Van Pienbroek te zacht in, zoodat de doelman gemakkelijk werk heeft. Een goed geleide aanval van Dosko volgt, doch Vein der Hooft weet het spel weer te verplaatsen, waarop De Cooker zeer hard in schiet, waarbij de keeper den bal nog juist over zijn doel weet te stom- pen. De hoekschop wordt goed genomen, maar de doeiwachter weet door hoog op te springen het leder op te vangen. Even later krijgt Ter neuzen weer een comer te nemen, waarop Van Hecke naast schiet. Als Van Pienbroek op zeer fraaie wijze den bal heeft vrijgemaakt, kopt hij door naar Kouwijzer, die hoewel zwaar gehinderd toch nog kans ziet het leder voor het doel te plaatsen, waarop De Cooker buiten bereik van den doelman in kopt. 20, na 26 minuten spelens. Dosko is hierop direct in den aanval, waarbij de bal tot comer gaat. Goed genomen, ont- staat er een gevaarlijk oogenblik froor Ter- neuzen's doel, want Dooms laat den ingescho- ten bal uit zijn handen glijden. Voor een der toesnellende spelers van Dosko er bij is, weet Dooms den bal achter'de lijn te werken. De comer 1 evert voor de gasten niets op, waarop Daurens een goede voorzet geeft, die door Van Pienbroek naast wordt geplaatst. 'Het is op- merkelijk hoeveel hoekschoppen in dezen wed strijd worden genomen, want weder krijgt Ter neuzen een comer te nemen. Nadat deze is afgeslagen keert Van Pienbroek te langzaam terug, hetgeen een doelpunt kost, want Dau rens lost tezelfdertijd een hard schot, dat de keeper van Dosko wel stopt, doch niet vol- doende tn de bal rolt achter hem. Nogmaals volgen aan beide zijden een of meer corners, die alle worden weggewerkt. Bij een aanval van Dosko zet de rechtsbuiten te scherp voor doel, waardoor Dooms kan ingrijpen. Direct daarop Volgt weder een goede voorzet van de linkervleiigel, Dooms wil uitloopend het leder vangen, maar de middenvoor der gasten is er vluggfer bij en even voor de rust heeft Dosko den stand op 21 gebracht. Ook na de hervatting volgen de corners elkaar op en Dosko's doel wordt direct be- stormd, zonder succes evenwel. De gasten zijn hierop ten aanval en bij een hiervan heeft de middenvoor'van Dosko geen geluk als hij juist tegen Dooms schiet. Een prachtkans gaat ver loren als Daurens den bal aan Van Pienbroek doorgeeft, die alleen voor het doel staat, maar deze mist grandioos. Bij een tegenbezoek door Dosko loopt Dooms ver uit zijn doel, maar den bal niet kunnende bereiken keert hij lang zaam naar zijn plaats onder de lat terug. Bijna was dit noodlottig, want nauwelijks in zijn doel schiet de linksbinnen juist in zijn han den. Terneuzen neemt nu het spel in handen en dit schijnt voor den linksachterspeler van Dosko het sein te zijn om te laten zien hoe men niet moet voebballen, hetgeen hem na eenige herhalingen wel een waarschuwing kost, doch het kwaad is reeds geschied en het spel neemt een niet gewenscht karakter aan. De uit dit optreden van dezen speler gevolgde penalty,, zendt Daurens onhoudbaar in. 31. De scheidsrecbter had o.i. juist even tevoren gefloten, vermoedelijk wegens een overtreding van den doelman, maar hij wijst toch naar het middelpunt. Dosko legt, zich nu toe op den buitenspel- regel, hetgeen haar vele malen gelukt, doch als Hamelink is doorgebroken zet hij goed voor, waar Van Pienbroek en De Cooker ge- reed staan. Eerstgenoemde mist het leder, doch zijn makker doet hetgeen verwacht wordt en de stand is 41. Dosko neeunt thans den aanval van Terneu zen over en nadat eerst de middenvoor van te verren afstand Dooms op de proef heeft ge steld, moet Van der Hooft reddend optreden als eenige spelers van Dosko van de geboden kans geen gebraik weten te maken. Niet zoo- dra is het gevaar geweken of Dosko keert terug en na een goed samenspel schiet de rechtsbinnen hard in het doel, waarbij Dooms nog wel het leder aanraken kon, doch niet voldoende, want hij moet den bal uit zijn net halen. 42. Het einde van den strijd is echter nabij, want nadat aan beide zijden nog een aanval is afgeslagen, is daarmede ook de tijd verstre- ken. DERDE KDAiSSE. In deze klasse heeft slechts e£n wedstrijd doorgang gevonden, n.l. BreskensTerneuzen 2. 61. Dat de reserves van Terneuzen het niet zouden ibolwerken tegen Breskens hadden wij vermoed, want de nog jeugdige spelers van het tweede elftal van Terneuzen zijn niet op- gewassen tegen het robuste spel van de thuis club. Alleen wanneer zij meerdere snelheid daartegenover had kunnen plaatsen zouden de kansen gelijk zijn gebleven. Nu dit niet het geval was, toonde Breskens haar meerderheid en kon Terneuzen alleen de eer redden. Zaterdagavond had te Hoek een biljartwed- strijd plaats tusschen drie vooraanstaande biljartspelers van Hoek en drie spelers van de Sluiskilsche biljartclub. De wedstrijd, die in het cafe van den heer W. Nieuwelink gespeeld werd en waarvoor door den heer D. Hamelink uit Hoek een me- daille was uitgeloofd, had het volgende ver- loop: Sluiskil Aug. Meert C. Scheele B. de Graeve J. Dpnze A. van Alten D. Hamelink brt. h. ser. tot. 25 27 137 25 23 75 25 19 116 Totaal aantal punten 328 Hoek. brt. h. ser. tot. 25 20 82 25 10 50 25 9 59 Totaal aantal punten 191 De uitgeloofde medaille werd dus gewonnen door de leden der Sluiskilsche biljartclub, met een dverweldigend overwicht. ZAND VERS CHUIVING TE AMSTERDAM. Tusschen het viaduct over de Kruislaan en den Ooster Ringdijk te Amsterdam, aan de zijde van Diemen is een groote hoeveelheid opgespoten zand, ongeveer 20.000 M3. over een lengte van 120 h 130 meter, weggegleden, zoodat het weiland in de buurt omhoog is gedrukt en eenb uiten werking gestelde trans- portleiding vernield werd. De in de nabijheid liggende1 oude hoofdsporen loopen geen gevaar. Er zullen nu grondboringen worden verricht, en daarnh zullen de werkzaamheden worden voortgezet. I BRAND TE DEVENTER. Zaterdag id' te Deventer het huis van den slager A. H. Mentink aan de Noordenbergstr. door brand verwoest. Een zoontje van den slager had met een brandende kaars gespeeld. De vlam deeide zich mede aan de omgeving, waarna een oogenblik later het geheele boven- huis een vuurzee was. De brandweer bluschte spoedig het vuur, dat echter intusschen het bovenhuis en de inboedel bad vernield. De slagerij kreeg groote waterschade. Ook de huizer. van de buren leden onder het blusch- water. Verzekering dekt de schade. DE WERELD IN. Vrrjdagmorgen verlieten 'n tweetal jeugdige knapen hun ouderlijk tehuis te Vlissingen, van plan, de wereld in te trekken. Het eerste doel zou Rotterdam zijn. Maar hun ouders bleken het met deze plannen niet eens te zijn en ze kwamen gratis medegereden met den of ander personen-auto niet verder dan Goes, waar de Goesche politie de knapen met open armen ontving. Enkele uren later waren ze weer op de te- rugreis. BOERDERIJ AFGEBRAND. Tijdens afweziglheid van de bewqpers is brand uitgebroken in de boerderij van den heer Th. Kramer te Katlijk, bij "Heerenveen. Het vuur, dat vermoedelijk is ontstaan in de woonkamer, greep zoo snel om zich heen, dat de boerderij spoedig in lichterlaaie stond en tot den grond toe afbrandde. Het vee kon men tijdig in veiligheid bren- gen. Van den inboedel kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagavond is op den weg Roermond Horn de 52jarige landbouwer Schrooten, uit Hunsel, die daar per rijwiel in de riohting Horn reed, door een personenauto van den heer P., uit Weert, aangereden en op slag gedood. Het lijk van Sch., vader van zes kinderen, is, na een door de marechaussee ter plaatse ingesteid onderzoek, naar de ljjkenihewaarplaats der ge- meente Horn gebracht. De auto is in beslag genomen. MAN DOOR MACHINE GEGREPEN. Te Terheijden is een ongeluk gebeurd, dat aan den 41jarigen ongehuwden arbeider 'Haans- korf het leven heeft gekost. Deze was bezig met het verrichten van werkzaamheden, toen hij door een dorsohmachine werd gegrepen. Op zijn gegil sehoten omwonenden te hulp en pas na veel moeite gelukte het den man uit de machine te bevrijden. Hij had zware wonden gekregen, terwijl een der beenen nagenoeg was verbrijzeld. In zorgvollen toestand naar het St. Ignatiusziekenhuis overgebracht, over- leed hij kort daarna. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en bJad vermelden. VRAGEN UIT DE PRAKTIJK BETREFFENDE KUIKENS. Jsri We zullen een paar brieven bespreken, die in dezen tijd van belang zijn: le. Met dezen verzoek ik U beleefd of u zoo goed wil zijn en onderzoeken deze vier kuikens. Ik heb vandaag veertien dagen ge- leden 400 N. H. Blauwen gekocht. -De kuikens waren springlevend. De eerste dagen voerde ik ze met grutjes en kreeg ik geen dooden. Daarna gaf ik ze opfokvoer. Toen ze dit een paar dagen hadden vielen er dooden en tot nu toe zijn er al meer dan de helft dood. Ze staan een poosje te treuren en zijn dan zoo dood. Ze hebben er tmrj op attent gemaakt, dat het misschien oud opfokvoer van verleden jaar kan zijn, ik heb iemand gesproken, die dat ook bij ondervinding gehad heeft. Nu heb ik twee kuikens welke gistermorgen gestor- ven zijn en twee welke van morgen bijna dood waren. Ik heb gisterenmiddag twaalf uur de -bakjes met opfokvoer er uit gehaald Toen heb ik ze gekruimeld brood, rijst en grutjes gegeven. De andere kuikens welke uit dezelf- de machine kwamen doen het best en groeien als kool. 2e. Gaame zou ik uw meening over het volgende hebben. Op 1 Februari werden mrjn kippen op pullorum onderzocht. Bij on geveer 600 stuks werden er 11 reactiedieren gevonden. Daar ik nu ook eieren wil leveren aan een combinatie die mij meer voor de eieren betaalt als ze van pullorum-vrije kip pen komen, is het onderzoek door die combi natie nog eens verricht en zijn er weer rea- geerende kippen gevonden. Is daarvoor een verklaring te vinden? Het eerste onderzoek is gedaan in een verwarmd vertrek, bij het tweede is een verwarmde plaat gebruikt. Is nu misschien de eerste methode minder goed of zit er wat anders achter, daar deze kippen thans gratis onderzocht worden en de combi natie dan de eieren tegen een bepaalde, duurdere prijs neemt, terwijl als tegenprestatie de kippenhouders dan het voer van deze com binatie moeten nemen. Ik heb gehoord dat het pullorumonderzoek ook wel 's avonds Ver richt kan worden met behulp van een sterke lamp (benzine) welke lamp dan tevens als verlichting en als warmtebron dienst doet. Welke methode is nu de beste? 3e. Hierbij zend ik twee levende kuikens voor onderzoek. De zwaarste kuikens krijgen deze verschijnselen aan de beenen. De kuikens nemen voldoende voer op. Kan het voer de oorzaak van deze verschijnselen zijn? De kuikens zijn 14 dagen oud. Wilt U deze kui kens eens in observatie nemen en er naar goedvinden mee handelen? Als we nu de brieven bekijken en de kuikens onderzoeken, zien we dat we in het eerste geval met een slachtoffer van de pullorum- ziekte te doen hebben. Over deze ziekte is al enorm veel geschreven, maar blrjkbaar nog steeds niet genoeg. Velen koopen nog kuikens zonder er aan te denken naar een pullorum onderzoek te vragen, anderen die er wel om vragen zijn al lang content als de verkooper him verzekert dat de kuikens pullorumvrrj zijn omdat de kippen onderzocht zijn. Jammer genoeg heerscht er omtrent dat onderzoek op pullorum der fokdieren nog enorm veel misverstand en onkunde. Men kan door middel van het bloedonderzoek in be- smette koppels een groot deel der besmette dieren er uit halen, doch jammer genoeg niet met zekerheid alle. Dat behoort natuurlijk iedere pluimveehouder te weten en velen weten het ook, doch stellen zich toch met ddn on derzoek tevreden. Het gevolg is dat er steeds wrijving ontstaat bij den aankoop van kuikens en broedeieren tusschen verkoopers en koo- pers. De koopers zijn altijd de dupe van de zaak, want ik heb al lang gemerkt, dat de verkoopers zich van allerlei protesten niet veel aantrekken. Er komt nog bij dat de door de Pluimvee- centrale erkende fokkers wel over het alge- meen hun dieren op pullorum laten onder-i zoeken ,doch dat dit geen vereischte is. Maari ook hij onderzoek heeft dus de kooper geen absolute zekerheid, daar moet men steeds om denken. Verreweg doet men dan ook het best bij den aankoop van kuikens te rekenen dat er pullorumbesmetting onder kan heer- schen. Alleen als de fokkers hun fokdieren een paar malen in 66n seizoen hebben laten onderzoeken heeft men meer zekerheid. Het beste bestrijdingsmiddel der ziekte onder de kuikens is goed voer, zuiver drinkwater, uiterste reinheid, kunstmoeders en opfok- ruimte die goed op temperatuur zijn en gedu- rende de eerste veertien dagen onder de kunstmoeder iederen dag versch strooisel en voer- en drinkbakken op gaasbodems van musschengaas. Eventueel besmette kuikens, wat vooral in de verzenddoozen al gauw

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 3