f«tht cram Buitenland. De italiaansch-Abessinische oorlog. (of uw rechter-richting- aanwijzer) steekt u na- tuurlijk altoos tijdig uit, De militaire opstand te Tokio. TER NEUZEN, 2 MAART 1936. HOEK. voor u een bocht naar rechts neemt. U weet it- ti r zeker wel, wat tijdig be- 5j5 teekent? (v6or u de g\ bocht ingaat!) NEDERLAND EN BELGIe. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: iHet Katholieke Kamerlid voor Antwerpen, baron de Kerckhcve d'Exaude heeft, onlangs in bet Vlaamsch de volgende schriftelijke vraag gesteld aan den minister-president tevens minister van buitanlandsche zaken en buitenlaiidschen handel: ,,De heer eerste-minister gelieve mij mede te deelen of, bij de onderhandelingen die eerst- daags zullen gevoerd wordsn met Nederiand met bet oog op bet afsluiten van handels- akkoorden, afgevaardigden van ons ministerie van landibouw zullen aanwezig zijn. Ik vestig er de aandacht van den beer eerste minister op dat bij het sluiten der akkoorden van 1935 zulks niet het geval was, met het gevolg dat deze akkoorden dan ook ganscb ten nadeele van oruzen land- en tuinfoouw waren, en brjzonder ten nadeele van den tuin- bouw, een onzer eerste nationale bedrijvighe- den, die, ware de devaluatie niet gekomen, gansch geruineeid zou zijn geweest door deze akkoorden. Minister-president Van Zeeland heeft, vol- gens bet Officieele bulletin van parlementaire vragen en antiwoorden, op deze vraag, het vol gende antwoord gegeven: ,,Het ministerie van landibouw zal vertegen- woordigd zijn bij de onderhandelingen die eerstdaags zullen gevoerd worden met Neder iand. Het achtbaar lid is blijkbaar verkeerd inge- liciht geweest aangaande het tot stand komen van het akkoord van 7 Maart 1935. Een afgevaardigde van het ministerie van landbouw heeft aan al de besprekingen deel genomen. zooals dit trouiwens ook het geval is geweest voor het akkoord van 17 Februari 1934. STUDENTEN BEKOGELEN POLITIE UIT EEN MOSKEE. Te Jaruzalem verluidt dat de Fransche Hooge Commissaris, De Martel, eind Maart Syrie zal verlaten om aan de te Parijs te hou- den conferentie van koloniale ambtenaren deel te nemen. Het tijdstip van zijn vertrek zal nog worden medegedeeld. De Hooge Commissaris zou uit Parijs in- structie hebben gekregen in een oproep te eischen, dat de staking binnen vijf dagen wordt beeindigd. Zou aan dezen eisch geen gevolg worden gegeven dan zou de belofte in- zake amnestie en het Fransch-Syrische ver- drag komen te vervallen. Te Damascus zijn opnieuw ernstige studen- tenbetoogingen gehouden, waarbij het hoofd van de politic in de zakenwijk met steenen bekogeld werd. Tenslotte werden militairen te hulp geroepen, die van den blanken sabel gebruik maakten en voorts enkele schoten op de menigte losten. Verscheidene personen wer den gearresteerd. De studenten vluchtten tenslotte in de Omajaden-moskee en wierpen van daar uit steenen naar de politie. Zes sfeudienten waren zelfs op een Minaret geklommen om de politie met steenen te be- kogelen. De politie eerbiedigde de Heilige Plaats en zag af van tegenweer. TERUGKEER TOT EENJARIGEN DIENSTPLICHT VOORGESTELD. Maribu Boyer, afgevaardigde der links- radical en ;yoor het dept. Bouches-du-Rhone, en zijn collega's van de Republikeinsche Federa- tie, Augustin Michel, Eduoard Bousquet en Xavier Vallert hebben een ontwerp-resolutie ingediend, waarbij de regeering wordt uit- genoodigd met spoed een wetsontwerp in te dienen opa den militairen dienstplicht tot een jaar terug te brengen en dezen maatregel op de thans onder de wapenen zijnde liehtingen toe te pgpsen. De voorstellers verklaren'dat deze tekst het logisch gevolg is van den militairen steun, welke het Fransch-Russische pact aan Frank rijk verleent. ENGELSCHE AANDRANG VOOR EEN PETROLEUM-EMBARGO. Het foestuur van de Engelsche Volkenbonds- vereeniging heeft een motie aangenomen, waarin het, in het belang van een zoo spoe- dig mogelijk eindigen van den Abessijnschen oorlog, aandringt op toepassing van alle sancties, die dit doel kunnen bevorderen, met name een embargo op petroleum. De vereeni- ging is er van overtuigd, dat de Engelsche regeering bij een initiatief in dit opzicht, den steun zou genieten van de heele Engelsche natie. HITLER EN FRANKRIJK. De Parijsche correspondent der N. R. Crt. meldt d.d. 28 Februari: Is het toeval, dat het vraagstuk van Ber- trand de Jouvenel met Hitler samenvait met de bekrachtiging van het met de Sowjet-Unie gesloten pact door de Fransche Kamer? Blijkbaar .wel, want de journalist scheen al een dag of tien te Berlijn te toeven. Hij maakt deel uit van het FranschDuitsche comite dat een bezoek aan Berlijn gebracht heeft. In de Duitsche kringen hier, die tegen het heerschende regiem zijn, hoort men zeggen, dat Wilhelm.str.asse het heele interview ge- fabriceerd heeft. Dat is niet aan te nemen Bertrand de Jouvenel, zoon van den onlangs overleden senator en oud-gezant, is een te ernstig journalist om zich op deze wijze de wet te iaten voorschrijven. Hij werd uit an- der hout gesneden dan de correspondent van een der leidende organen in het tegenwoordige Duitsc'nland die gevraagd aangaande de jegens Jouvenel uitgesproken meeningen, terugkrab- belde met een gestameld: „ik heb geen in- structies.Wel kan de omgeving van den kanselier den Franschman te verstaan ge geven hebben, dat gene er -niets tegen zou hebben door zijn bemiddeling een oproep tot het FranSthe volk te richten. Deze oproep heeft na Parijs Midi het ge- weldige klankbord van Paris Soir gekregen, welk blad naar men zegt, 's Zaterdags een oplaag van twee en een half mi lid: en heeft. Hitler sloeg de gevoelsnaar aan. Men vraagt niet beter, dan van dezen kant overeenkom- stigc klanken te laten hooren. Maar de te berde gebrachte argumenten zijn niet voldoen - de om het wantrouwen te laten smelten. M,en begrijpt niet recht, waarom de ieider voor zulke verklaringen bij voorkeur personen zon- der ambtelijke verantwoordelijkheden uitzoekt. Den 21sten en 29sten December verleende hij Poncet en sir Eric Phipps, den Franschen en den Britschen ambassadeur audientie. Zij deden al hun best een formule te vinden om de entente in te vangen, die Hitler zoekt tot stand te brengen. Zij boden hem o.a. een aan- vuliing van de verdragen van Locarno in den vorm van een luchtpact aan. Tevergeefs. Voor de massa is het moeilijk de waarheid van het gesprokene te toetsen. Spinasse zei het nog in de Kamer: geen enkele Fransch man haalt het zich in het hoofd den Duitschers den oorlog te willen aandoen. Hier vraagt men niet beter dan de wreede opmerkingen uit Mein Kampf te vergeten. Nu zei Hitler wel, dat het overbodig is die tekstqh te gaan herzien, daar hij ze elken dag met zijn ten voile op vriendschap met de westerburen ge'r richte buitenland'sche politiek rectificeert. De nationalistische bladen hier kunnen morgen weer de felste passages aanhalen, die hij, aan Frankrijk en de Franschen wijdde. Duitschland zou er eerst na vemietiging van Frankrijk bovenop kunnen komen. De Franschen worden er wel degelijk als erfvijanden uitgemaakt, el ders wegens „vemegering" met hoon overjh stelpt. sr; Tegenover Bertrand de Jouvenel gezeten, ontkende Hitler, dat Franschen en Duitschers den haat of de vijandschap in het bloed dra- gen. En wat de gewraakte passages betreft, de kanselier zocht een verklaring voor het feit, dat hij zich door zijn temperament, zijn verbittering had laten meesleepen: in gevan- genschap, terwijl de Franschen het Roerge- bied bezet hielden, had hij geschreven. Deze mededeeling is maar ten deele juist. Hij was opgesloten, toen het ideologische ge- deelte ontstond. Met deze inwendige aange- legenheid hebiben vreemdelingen niets te maken. Dat was in de jaren '23 en '24. Het laatste deel, waar die woedende aanvallen in staan, met name de bladzijden 761, 762 en 766, geheel aan het slot, werden in 1926 te boek gesteld. Het blijkt doordat hij het verdrag van Locarno, 16 October 1925 gesloten, noemt Maar daar hij nooit in een Fransche vertaling van Mein Kampf wilde toestemmen kunnen deze dingen maar door een klein aantal men- schen geverifieerd worden. En ten slotte komen alle goede bedoelingen en, moet men aannemen, eerlijk gemeende aantoiedingen op losse schroeven te staan, daar zijns inziens de bekrachtiging van het Fransch-Russische verdrag een nieuwen en betreurenswaardigen toestand in het leven geroepen heeft. EEN KLEIN MODEL VLIEGTUIG- MOEDERSCHIP. Engeland bouwt zijn vijfde vliegtuig-moe- derschip, de ,,Ark Royal" van 22.000 ton. In Engelsche marinekringen heeft men echter be- zwaren tegen deze groote schepen. Het risico is er zoo groot van. Daarom neigt men over tot kleine bewegelijke schepen. John I Thornycrift and Co. Ltd., heeft een „pocket aircraftcarrier" ontworpen. Het schip is 100 M. lang en heeft een waterverplaatsing van 3000 ton. De snelheid is uitgerekend op 28 knoopen; actie-radius 5000 zeemijlen. In- plaats van een vliegdek heeft het schip twee katapults. Zeven toestellen kunnen aan boord gebracht worden. Het schip is gewapend met 5 kanonnen van 12% cM. en 4 luehtdoel .pom-poms". De ont- werper heeft zich een of meer van die moeder- schepen gedacht bij ieder eskader van de vloot. De admiraliteit bestudeert deze plan- nen. Vereenigde Staten vereenigd, waar zij door de regeeringstroepen weraen ontwapena, en ver- volgens met vrachtauto'g werden weggevoerd. Officieel wordt medegedeeld, dat ajle leiders van den cpstand, t.w. 15 oificiersn, o.w. drie kapiteins, vijf luitenants en zeven onder-mite- nants, bij minsterieele beschikking van hiui functies zijn ontheven. Op last van de autoriteiten hebben achttien officieren, die de leiding van den cpstand had- den, met den revolver zelfmoord gepleegd. Door de radio wordt voortdurend in wanne bewoordingen een beroep. op de muiters ge- Abessijnsche, noch uit de Italiaansche berich- ten duidelijk. De positie van de A'bessiniers blijikt er in de afgeloopen week dus allerminst op vooruitge- gaan te zijn. Wel heeft ras Immeroe ten Noorden van de lijn AksoemAdoea met eenig succes geopereerd naar het schijnt, doch het feit, dat deze successen de Italiaansche actie in het minst niet hebben gelnfluenceerd doet vermoeden, dat deze successen geringer zijn, dan de Abessiniers wel wildien. De eenige Abessijnsche verrassing van deze week is de bezetting van Om Agar aan de Minister-president Okada nog in leven Het kabinet te Tokio deelt mede, dat ad- miiaal Okada nog in leven is. Generaal Kasjii heeft voor de radio ver- klaard, dat de opstand om 12,50 uur plaatse- lij,ke tijd geheel was onderdrukt. Bij gebrek aan nadere mededeelingen uit Tokio, kan men aannemen, dat de rebellen, toen zij bezit namen van het paleis van den minister-president, dezen niet hebbea gedood, doch hem aJs gijzelaar hebben gehouden. Dit zou dan wellicht verklaren, waarom de auto riteiten zoo weinig haast hebben getoond om d.estische maatregelen te nemen tegen de cpstaudelingen. Het schijnt, dat Okada zich in zijn ambts- womng bevond, toen de muiters daar binnen- drongen, doch dat hjj nog net op tijd was ge- waarseliuwd en zich kon verbergen. Hij hield zich den geheelen dag schuil, terwiji de rebel- xen zijn ambtswoning bezet hielden, doch Donderdag slaagde hij er in, te ontsnappen. Vrijdagmiddag diende hij, door bemiddeling van Goto, zijn ontslag in. De Keizer heeft echter geweigerd, het ontslag: te aanvaarden, zoodat Okada minister-president blijft. In een verklaring van het kabinet wordt hier no» aan toegevoegd, dat Goto van zijn functie van interimair minister-president is ont heven. Vrijdagavond, zoo verklaart men. heeft Okada zich naar het paleis begeven, om den Keizer zijn oprechte spijt te betuigen over de verwarring, die heeft plaats gehad. De eerste berichten omtrent Okada schijnen er op te wijzen, dat de rebellen bij vergissing diens zwager hebben vermoord, den kolonel b.d. Denzo Matsoei, dien men wegens de groote gelijkenis voor den minister-president zou hebben gehouden. Uit Tokio wordt gemeld, dat de leiders der opstandelingen, vijftien in getal, naar de ambtswoning van den minister van oorlog zijn overgebracht. De regeeringstroepen beheerschen than- den toestand in de geheele stad, waar het overal rustig is. :1 D Een officieel communique, gepubliceerd dqor het hoofdkwartier der militaire strijdkrachten te Tokio en weergegeven door het Japansehe blad Rafoe Sjimpo te San Francisco meldt: Alle soldaten en officieren, die aan den op stand hebben deelgenomen, zijn om. ieen uur des middags plaatselijken tijd ontwapend. Prins Kanin, de chef van den keizerlijken generalen staf, is even v66r middernacht te Tokio aangekomen, komende van Odawara, waar hij sedert December voor herstel van gezondheid vertoefde. Generaal Kasjii, de militaire gouverneur van Tokio, heeft medegedeeld, dat de officieren en manschappen, die aan den opstand hebben deelgenorrien, als muiters zullen worden be- handeld. De regeeringstroepen hebben om kwart voor acht het hoofdkwartier der rebellen in de ambtswoning van den minister-president Okada bezet. Naar ooggetuigen melden, waren om 1 uur des middags talrijke muiters, blijkbaar afkom- stig van het paleis van den minister-president en het hotel Sanno, voor de ambassade der daan, waarbij aan de eenvoudige soldaten j Setit. Ras Ayele onder wiens leiding dit is dringend wordt verzocht, aan het Keizerlijk geschied blijkt in het Noorden de eenige veld- bevei te ge;hoorzamen. De muiters hebben i heer te zijn, die in staat is telkens door de zich bij" groepen tegelijk overgegeven en 390 snelheid waarmede hij opereert te verrassen zouden zich reeds hebben onderworpen en de j m het begin van den oorlog bood hij tegen- wapens hebben neergelegd. stand aan de Setitop plaatsen, waar de Ita- Na zich drie dagen lang te hebben verzet, j lianen hem niet verwacht hadden. Daarna, hebben de muiters te Tokio zich, met uitzon- j toen de Italiaansche actie aan de Setit alle dering van een handjevol mannen, Zaterdag- (jeteekenfe verioren had, trokken ohder zijn leiding 'h'e'nige troepen bij verrassing over de Takazze, bij welke gelegenheid de Abessiniers AiccehvoHter waren, dan zij verder ooit ge- I weest zijn in dezen oorlog. Toen verraste hij de Italianen in Scire en thans blijkt hij plotse- morgen om half twaalf overgegeven, aldus een verklaring van de Japanscne ambassade te Sjanghai. Een tijdlang waren alle berich ten uitgebleven, en alle pogingen om telegra- fisch of telefonisch met de stad verbinding te krijgen, faalden. Plotseling kwam echter te krijgen, faalden. Plotseling kwam echter lfog weer tog de Setit te zijn: waar hij opnieuw het bencht, dat om half zes in den morgen efen vrij sterke Italiaansche post geheel en al fin norofinnliil/o i-notrnotio iron T<*"n-irrnv. i t i.i op persooniijke instructie van den Keizer, bevel was gegeven, met kracht tegen de mui ters op te treden, doch hiermede schijnt men zoolang mogelijk gewacht te hebben, tepelnde den muiters nog een laatste kans te geven, de bezette gebouwen op vreedzame wijze te otschadelok heeft gemaakt. Over het ver- dere verloop van zijn tochten is niets bekend, doch het is duidelijk, dat hij eigenlijk de eenige Abessijnffeile aanvoerder is, die voiop profijt trekt van het geweldlge breede front en van de mogelijkheden van het terrein en vermoe- ontiuimen. Vliegtuigen wierpen strooibil- j delijk zullen Abessijnscne ver^assingen als die jetten uit, waarin den muiters dringend werd nog te wachten zijn in dit gedeelte van den verzocht zich over te geven, en toen tenslotte de troepen begonnen dp te marcheeren, gin- gen bijna alle rebellen, wier aantal inmiddels door het zich overgeven van kleine groepjes gedurende den nacht tot 500 man geslonken ertoe over, hun onderwerping aan te bieden. De opstandelingen, die zich over hadden ge geven, keerden naar hun kazernes terug. De Oost-Aziedienst vaA het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat het nieuwsbureau Domei over den toestand te Tokio een bericht publiceert, volgens hetwelk de militaire op stand, zonder dat nog een schot gelost be- hoefde te worden, kon worden onderdrukt. De volkomen onderdrukking van den opstand is door een officieele mededeeling voor de radio, uitgaande van het hoofdkwartier van den oorlogscommandant van Tokio, bekend gemaakt. Volgens deze mededeeling hebben zich Vrijdagnacht bijna alle opstandelingen met inbegrip van de officieren, overgegeven. iSlechts een kleine groep houdt nog het San- nohotel en het huis vein den minister-president Okada bezet. Naar het agentschap Domei verder meldt, heeft de commandant van Tolio, gezien den rustigen terugtocht van de opstandelingen, een lankmoedige houding aan den dag gelegd. In een communique verklaart de commandant dat hij slechts getalmd heeft seherp tegen de opstandelingen op te treden om onnoodig bloedvergieten te vermijden. Iedeffte moge- lijkheid moest worden beproefd dit te voor- komen, bovendien verbiedt het nationale ge- voel den keizerlijke troepen de wapens tegen elkaar op te heffen. Overdreven talmen zou echter onverantwoordelijk zijn geweest. Omtrent de toestand, aan de fronten lezen wij in de N. R. Crt.: Toen de Italianen Amba Aradam bezet had den en verklaarden, dat zij tevens de Abes sijnsche verbindingswegen met het Noorden controleerden, was het duidelijk, dat de bs- richten overde bewegingen van ras Kassa en ras Seyoem in Tembien de meest belangiijke zouden zijn, omdat daaruit zou kunnen blij- ken in hoeverre de Italianen in werkelijkheid met het veroveren van Ambra Arardam een belangryk succes behaald hadden. Die berichten zijn uitgebleven. Weliswaar trokken Seyoem en Kassa zich niet terug en venmoedelijk kregen zij hxm voor- raden na de Italiaansche overwinning ten Zuiden van Makalee uit Gondar en uit het Westen van den anderen kant van de Takazze, doch zij bleken niet in staat een voldoende krachtige actie tegen de Italianen te ontwik- kelen, om verdere opera tie van de Alpen- jagers ten Zuiden van Makalle onmogelijk te maken. De Italianen zijn, toen de Abessijnsche troe pen om Makalle waren opgeruimd en hiun ver dere actie naar het Zuiden niet zoo'n groot aantal manschappen noodig maakte, begonnen voorbereidingen te treffen om Tembien te gaan zuiveren, waarbij zij dit keer van twee kanten konden aanvallen, wat vermoedelijk zal blijken de eenige opiossing hiervoor te zijn. Veel berichten over de gevechten, die zich in Tembien ontwikkeld hebben zijn er nog niet, maar het is wel duidelijk, dat het de Atoes- sijnen niet zeer goed gaat. Zelfs schijnen de Italianen in het Zuiden zoo ver in Westelijke richting opgetrokken te zijn, dat de Abes- sijnen ook de rotsacl^ige provincie Semien die wel niet zoo moeilijH is als Tembien, maar die toch een gunstig terrein voor hen zou vormen, afgesloten zullen vinden. Ook be- staat de mogelijkheid, dat ras Seyoem denkt op dezelfde manier te werk te kunnen gaan als den vorigen keer, toen de Italianen ge- tracht habben Tembien t^e zuiveren en toen het er naar uitzag of hij geheel was ingesloten. De mogelijkheid van een resperate noodsprong lijkt voor dezen veldheer niet uitgesloten te zijn. Zou hij namelijk gedwongen zijn zich naar het Westen terug te trekken, dan is de kans verioren, dat hij de Italiaansche verbin- dingslinies nog verder zou kunnen bestoken, en aaarmede zou de positie van de Italianen ineens aanmerkelijk sterker worden. Slagen de Italianen er inderdaad in Seyoem en Kassa te verdrijven, dan is de toestand in het Noorden wel zeer veranderd. Een detachement van him linkervleugel heeft Amba Aladsji bezet. Hiermede hebben de Italianen een even zoo groot gedeelte van Abessinie weer onder hun macht, als zij voor den slag van Adoea in Maart 1896 hadden. In November '95 moesten de Italianen Amba Aladji voor de oprukkende Abessijnen ver laten en deze nederlaag leidde tot den strijd bij Adoea. Vrijdag werd deze strijd in Italie herdacht en de verovering van Amba Aladji zal de feestvreugde bij deze herdenking nog wel aanzienlijk doen toenemen. De actie op Amba Aladji is van Abbi Aderat uit begonnen. Zij zijn van hier in drie groe pen naar Amba Aladji opgerukt. Uitest be- hoedzaam en zonder noemenswaardigen tegen- stand, slaagden zjj er in Amba Aladji, den sleiftel tot het zuiden te nemen. Of het ge heele leger van ras Moeloegeta naar het Zui den gevlucht is en thans het Asjiangi-xnear denkt te verdedigen of dat er een gedeelte van zijn troepen nog ergens in het hoogland in de onmiddellijke nabijheid van Aimba Ara dam en Amba Aladji is, wordt noch uit de zijn in dit gedeelte van den •oorlog, van hem afkomstig zijn. Rest nog te vermelden, dat een hardnekkig gerucht wil, dat de negus thans eindelijk aan het hoofd van een groot aantal troepen van Dessie naar het Noorden is opgerukt. Of er thans, voor het begin van de regens in het Noorden,nog iets definitiefs is te bereiken j 'Voor de Abessiniers, is de vraag. Ras Seyoem en ras Kassa, die deze week nu ein- dqlijk moesten toonen nog iets anders te kun- neti, dan zich te ..handhaven", zijn daar niet in geslaagij en daarmede lijkt voor het oogen- bJik de Abessijnsche verdediging nlin of meer gsfaald te hebben. Vrijdag is de laatste expresse-trein van Addis Abeba naar Dzjiboeti vertrokken. De dienst wordt in verhand met den regentijd tot October gestaakt. De Italianen zijn vermoe delijk in het Noorden nog juist op tijd ge weest. Van het Zuidelijk front. De toestand in het Zuiden is nog altijd niet al te duidelijk. In het Westen zijn de Ita lianen nog steeds druk doende den sector van Dolo tot Neghelli te zuiveren. Er schijnen zich hierbij nogal veel moeilijkheden voor te doen. Aan de Webbe Gestro woTdt nog steeds gevochten, zonder dat de Italianen er veel verder bij komen en deze week moesten er wederom ten snelste, gemotoriseerde colonnes naar Neghelli uit naar Mega, tusschen de Dawa Parma en Kenia en naar het Noorden van Wardara gezonden worden in verband met oprukkende Abessijnsche afdeelingen. De Abessijnsche versterkingen zijn zoo t langzamerhand in Sidamo hij Magalo en bij Ginir aangekomen en de Italiaansche vlieg tuigen hebben zeer veel verkenningstochten gemaakt boven al deze plaatsen. Doch eigen- lijike wijzigingen in den toestand zijn er de laatste weken niet geschied. Roosevelt verklaarde, dat de nieuwe neutra- liteitswet, waarbij het verstrekken van leenin- gen aan de oorlogvoerende staten verboden is, een nieuwe stap beteekent in de richting van de Amerikaansche neutraliteit. Roose velt vervolgde, de politiek van Hull en mij is er enkel en alleen op gericht, de neutraliteit te handhaven. Verder herhaalde hij zijn be roep, op de Amerikaansche exporteurs, dat zij niet meer naar oorlogvoerende staten zou den uitvoeren, dan gebruikelijk was in vredes- tijd. De overwinning bij de Amba Aladji. Zaterdag heeft te Rome ©en groote betoo- ging plaats gehad voor het paleis van den koning, die op het balcon kwam om voor de toejuichingen te bedanken. Na de overwinning van Amba Aladji. Na de verovering van Amba Aladji en de overwinning in Tembien heeft Italie alle kaar- ten' van het spel in handen adus. schrijft de Popolo d'ltalia volgens Stefani in zijn editie van Zaterdag. Zelfs op het Europee- sche politieke front heeft Italie een ibeslis- sen.de kracht. De Fransche afgevaardigde Archembaud, rapporteur van de begrootlng van oorlog en iemand, die in staat is de ge- dachte van maarschalk Petain te vertolken, heeft dezer dagen terecht de vraag gesteld waar de autoriteit van den Volkenbond zou blijven, wanneer Italie zich uit den Bond zou terugtrekken. Geneve heeft geen gezag meer over de Vereenigde Staten, Brazilie, Duitsch land en Japan. Wanneer Italie zelf den Bond zou verlaten, zou deze dan niet een Fransch- Engelsche commanditaire vennootsehap wor den Dat waren de vragen, die door den rap porteur van de Fransche oorlogsbegrooting ggsteld werden. Tot dusverre is Italie op bejangelooze wijze en loyaal een der waar- borgen geweest. van het covenant en van LocarnO en andere intemationale verbintenis- sen. Het sanctionnisme heeft deze solidari- teit ondermijnd. Een supersantionnisme zou haar kimnen vernielen. Het blad concludeert: Geneve staat aan den tweesprong: Wij wachten, af, dat het al zijn verantwoordelijkheden zal aanvaardep. BLOEDIGE VELBSLAG IN HET T EMBIEN-GEBIED. Volgens Italiaansche berichten zou Ras KaSsa's leger zijn verslagen en de troepen van dezen Abessiuischen bevelhebber zijn uiteen- ge'dreven. Het gevecht zou jJ. Vrijdag zijn begonnen. De verliezen der Abessijnen zijn zeer. zwaar, Reusachtige hoeveelheden wape- nen en ander materiaal zouden den Italianen in handen zijn gevaJlen en door hen 'n groot aantal djeren zijn buitgemaakt. De luchtmacht Zftu thans bezig zijn, deze overwinning uit te huiten. AFSCHEID VAN BURGEMEESTER HUIZINGA. Vrijdag j.l. heeft de Edelachtbare heer J. Huizinga afscheid genomen als voorzitter van de Terneuzensche Vrjjwillige Reddingsbrigade. Hiertoe heeft het bestuur van de brigade ©an vergadering uitgeschreven, die door de leden druk bezocht werd. Op de gebruikelijke wijze opende de voorzitter de vergadering en nadat eenige huishoudelgke zaken behandeld waren, ging de voorzitter over tot de huldiging van de redders van het msisje de Vriendt, de heeren Baert en de Fouw. Na de hu.diging overhandigde de voorzitter de redders een scan gelds beschikbaar gesteld door het Carnegie- Heidenfonds en sprak de hoop uit dat dit een prikkel mocht zijn om een medemenseti, die- in verdrinkingsnood verkeert te helpen. Daarna ging men over om afscheid te r.cmen van de scheidende voorzitter. De heer Huizinga sprak zijn spijt uit de Reddings brigade te moeten verlaten vooral ^i iq de l: tija, dat de Reddingsbrigade meer .pq meer groeit en sterker wordt. In de tijd, ,(jie spre.-,, ker hier gewoond heeft, heeft hij vde ver-,.: eenigingen zien oprichten en vele ver. euigin- gen weer uit elkaar zien gaan. De Terneu- zenaren zijn voor verbetering vatbaar, wat ook blijkt uit het feit, dat de Redding^ft>rigaide na een zeer moeilijke beginperiode te hebben... meegemaakt, zich langzaam weer herstelt en weer tot bloei komt. Spreker eindig^e xgn rede door alien op te wekken om zooveei mo-, gelijk het Brigadewerk te hlijven steunen. De heer J. Verbiezen, secretaris der Red dingsbrigade, dankte den burgemeester voor de vele zorgen aan de Brigade besteed, Ver der sprak hij de hoop uit, dat de burgemeester in zijn nieuwe woonplaats van zijn welverdien- de rust lang moge genieten. Hiema overhan digde hij den burgemeester een taart, waarop een reddingsboei met de letters T. V. R. B. Daarna stelde hij voor den burgemeester tot eerelid der Brigade te "Denoemen, welk voor- stel met nartelijk applaus en algemeene stem- men werd aangenomen. De burgemeester dankte zichtbaar geroerd voor het eere-lidmaatschap. De Weled.zeergeleerde Heer J. Ramselaar hestte als oud-Amersfoorter de burgemeester hartelijk welkom in de stad Amersfoort, woai de burgemeester zich hoopt te vestigen. Ver der dankte spreker hem voor het vele voor de Brigade gedaan. Hiema werd de vergadering gesloten, terwijl daarna de leden persoonlijk afscheid van den voorzitter namen De Brigade heeft op een waardige wijze afscheid genomen van haar voorzitter. DE HAVEN VAN TER NEUZEN. Aan de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer betreffende de begrooting van het VerkeersfondB wordt ontleend: Voor het hedendaagsch verkeer biedt de haven van Ter Neuzen voldoende ruimte. Bij opleving van het verkeer zal wellicht meer ruimte noodig zijn, waarvoor dan ook reeds uitbreidingswerken zijn ter hand genomen. TOON EELVOORSTELUNG. iit,j ...- 'I De tooneelvereeniging „Emst en,. Luim", ,i.i welke dezen winter alhier werd qpgericht, heeft op 26 Februari j.l. haxe eerste uitvoe- ring gegeven op de bovenzaal van den heer i P. 't Gilde. De verschillende nummers vielen bij het publiek ten zeerste in de smaaA. Jam mer voor deze nieuwe vereeniging was de zaal maar matig bezet. Zij geeft echter den moed niet op en hoopt dan ook binnen zeer korten tijd te Sluiskil een tweede uitvoering te geven. De datum hiervan zal nog nader IJB, bekend gemaakt worden. AAN HAAR BRANDWONDEN OVERLEDEN. De 43-jarige mej. Van. B. welke Dinsdag- nacht zeer ernstige brandwonden opliep, is na hevige pijnen in de R.K. Verpleging te Sluis kil overleden. EEN LEERZAME DEMONSTRATIE. De corsetten-demonstratie welke verleden Vrijdag in het Luxor-Theater door de Fa. Voerman-de Pauw in samenwerking met de diverse hier gevestigde vrouwenbonden, werd gegeven blijkt, gezien de zeer talrqike opkomst en de gezellige sfeer die er heerschte, buit'engewoon in de smaak van onze dames te zijn gevallen. Er werd op figuren van verschillende maat gedemonstreerd, waaraan een corset in het algemeen moet voldoen en vooral welke veel voorkomende fouten het niet mag vertoonen. Uit een oogpunt van schoonheid zoowed als van hygiene werd overtuigend aangetoond, dat het besproken product van zuiver Neder- landsch fabrikaat in tegenstelling met menig buitenlandsch, aan de hoogste eischen van onze tegenwoordige vrouwen vOldoet. Naar we vememen is deze demhnstratie veer de ondernemende firma een sdfcies ge weest. •9 tin, qo is." RING ZEEUWSCH-VLAANDEREN VAN J. V. OP GEREF. GRONDSLAG. In ,,Ons Huis" alhier hield de Ring van Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag zijn jaarvergadering op Zaterdag 29 Februari. De voorzitter, de heer C. Herrebout;,, opende op de gebruikelijke wijze de vergadering. Hij heette vervolgens alien welkom, inzon- derheid den secretaris der Afdeeling Zeeland, den heer J. de Smit. Na lezing der notulen en enkele mededeelin gen van den voorzitter, was het woord aan den ringrapporteur, den heer C. de Putter van Hoek. Zijn rapport toonde aan, dat de Ring mo- menteel 201 ledSn telt, alzoo drie minder dan vorig jaar.. Als punt dat vooral verbetering behoefde, noemde hij de voorstudie. Na lezing van dit rapport heette de voor zitter hartelijk welkom dominee Vink van Hoek, die ondertusschen was binnengekomen. Op de hem eigene wijze leverde de pen- ningmeester, de heer I. van Bortel, nu zijn kort en krachtig verslag waaruit bleek dat de financien van den Ring er goed voor stonden. De secretaris, d,e heer Mi. Oggel, wees in zjjn jaarverslag op het vele dat stemt tot dank- baarheid. Hij wijst er op dat er zelfcritiek moet z\jn en wekt op om God te blijven ver- trouwen. Na de nu volgende pauze was het woord aan Ds. J. A. Vink, wiens lezing: „De theo- logie van Dr. Karl Barth", de hoofdschotel der vergadering was. Deze zeer hoeiende lezing over dit actueele onderwerp werd gevolgd door een levendige bespreking. Nadat nog gezongen was Psalm 119 5, ging dominee Vink voor in dankgehed. P ropagandavergadering Zaterdagavond werd vanwege de Chr. XJem. Unie een propagandavergadering gehouden in het cafe van den heer Huijssen. Als spreker trad op de heer Filius van Ter Neuzen, die de werkzaamheden en het doed der Unie uiteenzette. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer H. Dieleman alhier, wiens motieven en aanvallen door den spre ker in korter woorden werden ontzenuwd. De zaal was goed bezet. Naar wij vememen gaf edn persoon zich als lid op. Ouderavond Chr. school. Vrijdagavond werd in de Chr. school aan den M'olendijk de jaarlijksche oudioravond gehouden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2