Buitenland. De Italiaansch-Abessinische oorlog. ^vart aSs ds TER NEUZEN, 28 FEBRUARI 1936. AANGEHOUDEN. MIDDELBURG. RECHTSZAKEN. v. si® geen drie meter zicht en nog zonder achterlicht? dan Is n poging lot zelfmoord om zonder achlerlichl te rijden (om van stilstaan heelemaal niet te sprekenl) Alleen reeds het transport naar een ziekenhuis is heel wat duurder dan de aan- schailing van een veilig achter licht! ecnhinZen ernstig in verzuim is geweest en is Zyn Excellentie bereid maatregelen te tref- fen cm herhaling te voorkomen FRUIT IN ONZEDELIJKE VERPAKKING. Op bet congres van den Ned. R.K. bond van kleinhandelaren in aardappelsn, groenten en fruit, dat in den Haag is gehouden, is een motie van hat hoofdtoestuur aangenomen, waarin de bend, kennis genomen helbbende van de onzedelijke voorstellingen, welke als han- delsmerken worden gebruikt bij de verpakking van buitenlandsch fruit, in het -bijzonder bij sinaasappelen, citroenen, mandarijnen enz., be- stuit, met alle hem ten dienste staande mid- delen daze partgen fruit, verpakt in wikkel- papieren en fust, waarop een handelsmerk voorkomt, dat niet aan behoorlijke eischen voldoet van zedelijkheid en eenbaarheid, te weren en bovendien met grossiers, die fruit onder deze handeleimerken koopen of voorhan- den hebben, geen zaken van welken aard meer te doen. COMMISSIE VAN ADVIES KOLEN- CONTINGENTEERBNG. De minister van Handel, Nijverheid en Schcepvaart heeft opnieuw ingesteld een com missie, welke hem op zijn verizoek zal advi- seeren over vraagstukken, verband houdende met de uitvoering van de invoerbeperking van onderscheidene kolensoorten, inzonderheid met betrekking tot de prijzen der kolen. Tot leden dezer commissie zijn' benoemd de heeren W. G. A. M. van der Lugt, dr. O. Bak- ker, A. Rom Colthoff, mr. A. Haex, ir. G. F. H. Houlben, J. G. Ph. Looman, ir. J. Rutten, ir. F. C. J. M. Wirtz en mr. H. van Blanken- stein. Als voorzitter dezer commissie is aangewe- zen de heer W. G. A. M. van der Lugt en als secretaris mr. 'H. van Blankenstein. VREEMDS3LINGEN-REDRIJFSLEIDERS. Het Tweede Kamerlid IJzerman heeft den minister van sociale zaken de volgende vra- gen gesteld: Kan de minister thans mededeelen of een wetsontwerp betreffende vreemdelingen, die zich hier te lande als zelfstandige bedrijfslei- ders vestigen, waaromtrint hij den 19en Nov. 1935, bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de wet van den 16en Mei 1934 (stJbl. no. 257), in de Tweede Kamer heeft verklaard, dat het „niet alleen birnien- kort, maar veel sterker; binnen den allerkort- sten tijd de Kamer (izou) voorbereiden", bin- nenkort zal worden ingediend? DE VERLAGING VAN DE OPENBARE UTUGAVEN VOOR HET ONDERWIJS. Bij Kon. besluit van 22 Febr. zijn behalve voor het nieiuwe lid 4 bis van art. 28 der L-O. wet 1920 (leerlingenschaal voor scholen uitsluitend omvattende het zevende en/of de hoogere leerjaren van scholen voor gewoon lager onderwijs) en het 4e lid van art. 63 der LjO. wet 1920 (verstrekking door 's Rijks be- lastingdienst van de gemengde hoofdsom voor schoolgeldheffing) vastgesteld de data van in- werking treden van de diverse bepalingen van de wet tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwjjs. Voor de meeste bepalingen dier wet is de datum van inwerkingtreding bepaald op 1 Maart a.s. Dit wil zeggen: voor de schoolgeld- regeling van bijzondere hoogere burgerscholen en gymnasia; het heffen van eindexamengel- den hoogere burgerscholen en gymnasia, van extronei; leerlingenschaal, en wijziging van enkele andye subsidiebepalingen voor scholen voor uitgebreid 1. onderwijs; leerlingenschaal voor scholen voor gewoon lager onderwijs; wij ziging wachtgeldregeling voor onderwijzers; afsthaffing van bijzondere bijdragen aan ge- meenten in de kosten van het onderwijs; op- schorting van de invoering van het onderwijs in de lichamelijke oefening; nieuwe regeling inzake de vergoeding voor terreinen en ge- bouwen door gemeenten aan schoolbesturen en terugbetaling van waarborgsommen aan bijzondere lagere scholen; bezuiniging op de onderwijsopleidingreglement op de voorloo- pige pensioneering van 60jarige onderwijzers; ontslag gehiuwde onderwijzeres, niet kostwin- ster. Voor enkele bepalingen der bezuinigingswet is een andere datum van inwerkingtreding vastgesteld. Hot nieuwe eerste lid van art. 46 duo decies der M. O. wet en h'et nieuwe eerste lid van art. 169 der H. O. wet inzake de sub- sidieregeiing voor bijzondere hoogere burger scholen en gymnasia treedt met ingang van 1 September a.s. in werking. Op dien datum treedt eveneens in werking de nieuwe regeling inzake de schoolgeldheffing (met uitzondering van gelijk boven reeds is vermeld artikel 63, lid 4 der L. O. wet 1920, waardoor nog niet een datum is bepaald). Met ingang van 1 Januari a.s. zal in wer king treden de regeling van de bijdragen van buitengemeenten in de kosten van hoogere burgerscholen en gymnasia, en met ingang van 1 October 1935 treedt in werking de be- paling, waarbij de examens in de fraaie hand- werk.n worden afgeschaft. DE HOOGE CRISISEASTFJN. De besturem van de volgende organisaties Veresniging van Nederlandsche Cacao- en Ojiocolade-fabrikanten, Vereeniging van Bis- cuitfabrikanten in Nederland, Eerste Neder landsche Vereeniging van Banket-, Biscuit- en Wafelfalbrilkanten, Nederlandsche Vereeni ging van Suikerwerk- en Chocoladefabrikan- ten, Nederlandsche Vereeniging van Fruit- werkera, Vereeniging van Beschuitfabrikan- ten en Organisatie van Nederlandsche Koek- fatori'kanten hebben den minister van Land- bouw en Visscherij de uitkomst medegedeeld van een enquete, betrekking helbbende op de lasten, welke over de periode van 1 Juli 1934 tot en met 30 Juni 1935 door een aantal fa- Ibrikanten, leden van genoemde vereenigjagfia^ zjjn opgelbracht in den vorm van crisisheffin- gen en accijnzen over een bepaald aantal grondstoffen. •fiet rapport onwat de opgaven van slechts 103 bedrijven, waarvan de gegevens bij de sa- menstelling aanwezig warm en geeft een dui- delijk beeld van de ontzaglijke zware lasten, die boven genoemde takken van industrie jaar- lijks hebben op te brengen. Het totale cijfer over de ruim honderd be drijven slechts een klein deel der fabrikan- ten overschrijdt de tien millioen gulden, waartbij bovendien in aanmerking genomen moet worden, dat slechts de voornaamste grondstoffen in de enquete zijn opgenomen. Een der voornaamste grieven der fabrikan- ten tegen de cnisiswetgeving is, dat de lasten voortdurend op een deel der Nederlandsche industrie zijn gelegd, terwijl andere takken hiervan verschoond zijn gebleven. De besturen, die ten voile beseffen, dat on- middellijke afschaffing der heffmgen niet mo- gelijk is, doen een dringend beroep op den mi nister om de crisisheifingen geleidelijk te ver- minderen. Zij spreken de verwachting uit, dat de Re- geeiing bij het nemen van m'aatregelen het oog meer zal richten op de bevordering van het verbruik dan tot op heden het geval- is. De besturen vragen voor hun takken van indus trie geen steun, doch verlichting van lasten, in het belang van de zoo hoog noodige ver- bruiksveimefcrdering, ter voorkoming en op- heffing van nog grootere werkloosheid. Ten- slotte verzoeken zij den minister in een audden- tie hun werrschen en grreven kenbaar te mo- gen maken. TER NAGEDACHTENIS VAN KONINGIN ASTRID. Onder de auspicien van de burgerlijke, mili- taire en geestelijke autoriteiten heeft de Bel- gische pers een nationale commissie gevormd, die zich ten doel stelt de herinnering ann Kon in gin Astrid te doen voortleven. De or ganisatie is door den koning goedgekeurd. Zij stelt zich voor een nationale inschrjjving te openen. De opbrengst daarvan zal dan be- steed worden aan het oprichten te Brussel van een gedenkteeken voor Koningin Astrid het aanleggen van kinderparken in de hoofd- plaatsen der negen provincien en het bouwen van een koloniehiuis in de voile buitenlucht voor zeer jonge kinderen. Het uitvoerend comitd is samengesteld uit de leden van de algemeene commissie van den Belgischen Persbond, de vertegenwoordigers van de vereeniging der bestuurders der Brus- selsche dagbladen, het verbond der provin- ciale bladen, de periodieke pers, het Roode Kruis, het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn en den Belgisch-Zweedschen Vriendschaps- bond. Het secretariaat is gevestigd in het Pershuis te Brussel. DE VERHOOGING VAN DE SPOORWEG- TARIEVEN IN BELGIe. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, dat de raad van beheer van de Natio nale Maatschappij van Belgische Spoorwegen zear waarschijnljjk niet tot een algemeene veijhooging van hare transporttarieven maar alleen tot een verhooging van de tarieven voor het goederenvervoer zal overgaan. Deze verhooging zou 10 pet. bedragen en, naar men verwacht, het tekort, dat voor het loopende dienstjaar op 150 millioen francs wordt ge- ra^md, vrijwel geheel kunnen dekken. Aan de personentarieven zou, voorloopig althans, niets wotden veranderd. NOOD IN DE FRANSCHE AUTOMOBIEE- INDUSTRIE. I>e Matin roept om hulp voor de Fransche automobiel-indjustrie. Hierin vinden 780.000 werklieden, 200.000 handelaren en 350.000 mqnteurs een bestaan. flu heeft Frankrijk in 1929 253.000 auto's gerabriceerd en 57.200 geexporteerd. In 1935 werden nog slechts 177.000 auto's gefabriceerd en 18.900 uitgevoerd. Schuld hieraan is niet de crisis, doch de belasting. In het afgeloopen jaar bracht de automobiel den staat 7 milliard francs aan belastingen op, terwijl slechts 4 milliard wer den gebruikt voor onderhoud en aanleg van wegen. De benzine, die bij aankomst in, de Fran sche haven 25 centime per liter kost, wordt met 1,55 francs belast. Het blad verlangt, dat de belastingen over ae geheele linie worden verminderd en dat de automobiel-maustrie wordt beschermd, die toch in den oorlog heeft medegewerkt aan de Fransche landsverdediging en dit in geval van nocd weer zal doen. CARICATUREN VAN HITLER EN GoRING IN BESLAG GENOMEN. De correspondent van de Times'' te Frank fort a.d. Main meldt, dat de camavalsviering in Heddemheid, een buitenwijk der stad, met inbegrip van den carnavalsoptocht, die bij alle Frankforters zeer populair is, plotseling door de politie is verboden. Er zijn nog geen officieele mededeelingen gedaan, doch het ligt voor de hand, dat het verbod in verband staat met het in beslag nemen van een krant, uitgegeven door een vereeniging, die een rol speelt bij de organi satie der feestelijkheden. Op de voorpagina van deze krant waren twee afbeeldingen af- gedrukt, die volgens de politie bedoeld waren als caricaturen van Hitler en Goring. De krant werd in beslag genomen; de uitgever en verschillende andere personen zijn ge- arresteerd. De correspondent voegt hieraan toe, dat Heddemheim vroeger een roode wijk was, zoodat het waarschijnlijk is, dat men van zekere zijde van de gelegenheid gebruik heeft willen maken om uiting te geven aan zjjn gevoelens. NIEITW GEVECHTSVLIEGTUIG. De „Morning Post" meldt, dat het Brit- sche departement van luchtvaart plannen be- studeert voor een nieuwe type gevechtsvlieg- tnig, dat de fantastische snelheid van 640 kilo meter per uur zou bereiken. Volgens het blad betreft het een tweemoto- rige machine die is uitgerust met twee ka- nonnen van 20 mM. en met mitrailleurs. Redenen voor de bouwplannen van een derge- lijk type is, dat er reeds bombardements- vliegtuigen met een snelheid van 400 kilo meter in aanbouw zijn. Een jager moet min- stens 160 kilometer sneller zijn, om met kans op succes een tegenaanval te kunnen onder- nemen. DE KEERZIJDE VAN HET DUITSOHE A NT I ->S EM I F.TI S ME. Statistische gegevens, gepubliceerd in de .^Berliner Klinische Wochenschrift", die het resultant vormen van een officieele Duitsche enqufite, wijzen op een belangTijke verhooging van het sterftecijfer in de Duitsche steden gedurende het afgeloopen jaar. De mortali- teit is 12,5 gestegan ten opzichte van het voorafgaande jaar en is 16 hooger dan in 1933. Houdt men rekening met de toestanden op het platteland, dan mag men zeggen, dat in het afgeloopen jaar 75.000 menschen meer zijn gestorven dan in het jaar daarvoor. De correspondent van de „Bund" te Bern wjjst als oorzaak van dit verschijnsel op een aantal redenen, e<joncmische gronden van de hand. Als ware oorzaak noemt hij het feit, dat Duitschland zichzelf van de vooruitgang der wetenschap uitsluit, en daartoe ten deele is gekomen door zijn consequent doorgevoerd anti-semietisme. Het heeft er veel van weg, dat de uitspraak van het Amerikaansche vak- tijdschrift, de ..Journal of the American Me dical Association", zal worden bewaarheid, volgens welke het niet lang zal duren, voordat men de uitwerking van deze terugkeer der Duitsche geneeskunde van de modeme weten schap tot de natuurgeneeswijze aan de ge- zondheidstoestand van het Duitsche volk dui- delijk zal kunnen merken. In het eerste half- jaar van 1934 en 1935 steeg de sterfte aan diphtherie tegenover de vorige jaren met 52 pet., roodvonk 44 pet., kinderverlamming 37 pet., para-typhus 15 pet., diarrhee 31 pet., kraamkoorts 23 pet. Behalve de directe gevolgen, die de uit- schakeling van Joodsche professoren en artsen met zich brengt, heeft de anti-semietische werkwijze op het gebied der geneeskunde een veel grootere indirecte uitwerking. Het is bdkend aldius de „Bund" dat de Neu- renbergsche anti-semietenleider, Streicher, reeds jaren lang een verbitterde propaganda voert tegen de geheele modeme medische wetenschap, tegen de bacillen-theorie en de serum-therapie. Als reden voor zijn actie voert hij aan, dat de grondleggers van deze wetenschap Koch, Behring, Virchow, Ehrlich e.a. Joden of Jodenknechten waren. Dienten- gevolge zou deze geheele wetenschap slechts tot doel hebben, het Duitsche ras te onder- mijnen. Teneinde" aan een zeker verderf te ontkomen, moet volgens Streicher het Duit sche ras terugkeeren tot de natuurgenees wijze, homoopathie, watergeneeskunde en soortgelijke „echt Duitsche" geneeswijzen. Het zijn de gevolgen van deze, ook officieel ondersteunde propaganda, die veelal de Duit sche medische wetenschap belemmeren, haar vruchtdragende werking te verspreiden. HET DUITSCHE BEWIND IN HET SAARGEBIED. Het is thans bijna een jaar geleden, dat het Saargebied na een plebisciet, waarbij ongeveer 90 pet. der bevolking voor Duitschland opteer- de, tot het DUitsche rijksgebied terugkeerde. schrijft het ,,Handelsblad". Twee der voornaamste agitatiemiddelen, waanmede werd gewerkt, waren het dreigen- de gevaar van eoonomischen en finan. achter- uitgang bij terugkeer tot het moederland, en het verlies van de geestelijke vrijheid, maar ze hebben geen sterken invloed gehad op de keiuze der bevolking. Een correspondent van de „Daily Telegraph" heeft dezer dagen het Saargebied bezoeht en de balans van het eer ste jaar opgemaakt. De Saar werd formeel op 1 Maart 1935 aan Duitschland overgegeven, doch volgens een overeenkomst met den Volkenbond treden de Duitsche rijkswetten, die den uitvoer van geld uit Duitschland verbieden, eerst in Maart a.s. in werking. Volgens den correspondent nu is in de afgeloopen tien maanden naar schatting honderd millioen mark naar het buitenland overgemaakt. Er is geen huis of fabriek, die niet ten voile belast z0n, en de uittocht van het geld gaat nog steeds door. Het zijn de economische mOeilijkheden en vrees voor een komende inflatie in Duitschland, die daarvan de oorzaak zijn. Duizenden menschen in het Duitsche rijk hebben ook gebruik gemaakt van familieleden en vrienden in het Saarge bied om him spaarpenningen naar het buiten land te dirigeeren. Het eerste wat den bezoeker van Saar- briicken tegenwoordig treft, is de agressieve houdinig en het overwinningsgevoel, waarvap de Nazipartij blijk geeft. De stormtroepen hebben thans in de Saar alle politieke macht, en hun rijen groeien met den dag. De straten van Saarbriicken en Homburg zijn vol met geuniformde Nazi's en brjna iederen dag heeft er een Nazifeest plaats. Hitlers gezag groeit er van week tot week. De werkelijke gevoe lens van de Saarlanders over de overdracht van het Saargebied aan het rijk zouden wor den vertolkt door de volgende anecdote, die de correspondent in een cafd te Saarbrucken opving. ,,Weet je", vroeg men den correspondent, „dat alle barbiers in het Saargebied tweemaal zoo veel vragen voor het scheren als vroeger?" Op de vraag waarom dat het geval was, kreeg de correspondent ten antwoord: „Omdat de gezichten der bevolking twee maal zoo lang zijn als vroeger." Waarop een homerisch gelach volgde. Opmerkelijk is, dat de felste critici van het Hitlerregiem in de Saar de vrouwen zijn. De vrouwen zijn vooral tegen het nationaal- socialisme wegeps de stijging van de levens- middelenprijzen. De prijzen voor huishoude- lijke artikelen zijn in de laatste negen maan den gestegen met 30 tot 50 pet, De wisse- ling van den franc voor de mark is gedeeltelijk verantwoordelijk voor de stijging, doch het feit dat de rijke landbouwdictricten van Elzas en Lotharingen niet langer binnen dezelfde grenzen liggen, heeft zjjn invloed. Alle voed- selproducten moeten uit Duitschland naar het Saargebied -worden gebracht. Wat de industrie betreft, deelt de corres pondent mede, dat de jjzer- en staalindustrie, die thans de Duitsche wapenindustrie van grondstoffen voorziet, bloeit, maar de steen- koolindustrie, een der voornaamste bronnen van bestaan voor de Saarbewoners, die haar afnemers vond op de Fransche markten, heeft zwaar geleden. Italie'is thans Duitschland's beste klant voor steenkool. De glas- en aardewerk-industrie wordt in het leven ge- hciuden door subsidies, die de staat verleent. Sinds 1 Maart heeft het rijk 40.000.000 Mark beschikbaar gesteld voor subsidie voor de industries. De loonen zijn echter nog steeds zeer laag. De heeren Koechling, Von Papen en baron Von Stumm, die het reusachtige ijzer- en steenkoolgebied in' de Saar bezitten zijn alle vurige nationaal-socialist'en en loyaal aan het Hitler-regime. De bevolking efchter is ontevreden en klaagt. Voor de Joden wordt het met den dag moeilijker. Definitifeve maatregelen hebben de Nazi's nog niet kunnen nemen omdat de anti-Joodsche wetten van Neurenberg niet kunnen worden ingevoerd v66r 1 Maart, maar alle voorbereidingen worden reeds getroffen. Hotels en cafd's hebben vaak boven hun in gang als opschrift hangen: ,,Hier geen Joden gewenscht". In de straten van Saarbrucken zijn groote anti-Joodsche plakkaten aange- bracht. „Der Stuermer", het anti-Joodsche weekblad is overal verkrijgbaar, terwijl win- keliers, die niet bereid zijn hun Joodsche klan- ten de clandezie te weigeren, met vervolging zijn bedreigd. Doordat immigratie in Frankrjjk is stop,- gezet, en naar Italie emigratie alleen moge-, lijk is voor diegenen, die over het noodige- geld beschikken, is de toestand voor duizen den Joden-families die zonder werk zijn, -on- houdbaar geworden. Een opvallend succes van de Nazi's in het Saargebied is de ibekeering van sociaal-demo- craten en communisten. Een jaar geleden nog wapperde de roode vlag in de arbeiders- districten van Zwiebrucken en Homburg, thans kan men overal het hakenkruis waar- nemen. De toestand aan de fronten. De Abessiniers zeggen, dat ras Immeroe er thans in geslaagd is een inval te doen over de Mareb, een rivier ten Noorden van Adoea, aan de grens van Abessinie en Eritrea. Uit dit bericht zou dus kunnen blijken, dat ras Immeroe zich na zijn beide vorige operaties achter de Italiaansche linies niet heeft terug- getrokken en dat hij blijkbaar zoo wein-ig tegenstand heeft ontm-oet, dat hij n-og verder kon trekken. Ook maken de Abessiniers melding van een succes van hun troepen die Aksoem van Scire uit bestookt hebben en die thans Noordelijk van die plaats aanvallen heb ben gedaan op den weg naar Adoea. De Abes siniers zouden dan het Sciregebied van twee kanten genaderd hebben. Van Italiaansche zijde geeft men deze Abessij-nsche tochten toe, doch men stelt zich gerust met de mededeeling, dat deze actie van geen beteekenis kan zijn, omdat de ver- bindingswegen met het Noorden zijn afgesne- den. Doch juist deze Abessijnsche actie ten Noorden van Aksoem toont aan, dat dit slechts zeer gedeeltelijk het geval is, daar Scire geheel door de Italianen verlaten schijnt te zijn en de Abessiniers dus door deze pro- vincie nog wel degelijk verbindingen bezitten. In boeverre langs dezen weg ook Tembien te bereiken is, is moeilijk te zeggen, doch noch ras Kassa, noch ras Seyoem zijn naar het Zuiden getrokken en dit is een diuister teeken voor deze optimistische Italiaansche ziens- wijze. Er schijnen verder bij Amba Aladji schermutselingen plaats te vinden. De berg is nog steeds niet in handen van de Italianen gevallen, doch dezen schijnen wel langzaam vooruit te trekken. In het Zuiden worden Magalo, Ginir en Allata even intensief gebombardeerd, het is dus moeilijk uit te maken welke van deze drie plaatsen de voorkeur zal genieten bij een Italiaansche actie. Vermoedelijk zal Ginir dit wel zijn, want in het hoogland in Sidamo is het terrein door de regens nog moeilijker geworden dan het al was en toen de Italianen Neghelli pas genomen hadden, moesten zij van hun operaties in Sidamo af- zien, omdat zij toen met hun gemotoriseerd materiaal daar niet verder konden komen. Ook regende het. Bovendien sturen de Abes- sijnen steeds meer troepen naar Bale in welke provincie Ginir ligt. Tevens wordt de ambu lance van den Zweedschen dr. Agge daar uit gebreid. DE SANCTIES. Volgens de Daily Herald zou de Britsche regeering de mogeiijkheid overwegen in plaats van de invoering van een petroleum-embargo de havens van de landen, die lid zijn van den Volkenbond voor Italiaansche schepen te sluiten. Eden, zoo vervolgt het blad, is, naar men gelooft, voovstander van een petroleum-embar go, waartoe aan het einde van het vorig jaar in beginsel besloten was. Verscheidene andere ministers echter voelen meer voor een sluiting der havens; sommigen omdat zij vree- zen, dat Mussolini de toepassing der petrp- leum-sanctie als een daad van oorlog zal op- vatten, anderen omdat zij meenen, dat de tweede maatregel kan worden toegepast, in- dien het petroleum-embargo geen meerderheid vindt in het comite van achttien. FRANSCHE STEENKOOL- VERSCHEPINGEN NAAR ITALIC. Te oordeelen naar de groote en veelvuldige ladingen die onlangs uit Diuinkerken naar Italie zijn verscheept, zoo merkt Reuter op, is de Fransche steenkool een emstige concur rent voor Engeland geworden op de Italiaan sche markt. De laatste weken is ongeveer 21.000 ton steenkool verscheept, afkomstig uit de Fran sche mijnen te'Bruay. INBBREKER AAN GEHOUDEN In den nacht van 24 op 25 Janiuari 1.1. werd in een bazar alhier ingebroken en werd uit een der magazijnen een belangrijke hoeveel- heid marskramersgoederen ontvreemd. Een destijds door de politie ingesteld onder- zoek had geen resultaat. Thans is een zeker-e B. P., afkomstig uit Zutfen, koopman, door de marechaussde te Sluis aangehouden, ter- wjjl in Zierikzee zekere J. H. L., 36 jaar, af komstig uit Den Haag, thans zwervende, werd aangehouden als verdacht van den diefstal met braak te hebben gepleegd. Beid-en zijn ter beschikking van de justitie te Middel'burg gesteld. Door de marechauss£e te Aardenburg is in arrest gesteld een in die gemeente woon- achtig persoon, als verdacht van niet nader te noemen handelingen met een minderjarig meisje. ZIGEUNERS NABM ZEEUW SCH-VLAANDEREN Den laatsten tijd worden herhaaldelijk grootere of kleinere troepen Zigeuners met hun wagens nabij de grens van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen waargenomen. Vooral in de buurt van de grensgemeente Kieldrecht opereeren deze nomaden en maken meermalen de omgeving onveilig door hun nachteljjke strooptochten. Er wordt streng op gelet om grensoverschrijding te voorkomen. MUZIEKCONOOURS. Door de muziekvereeniging te Schoondqke werd besloten een muziekconcours ter gele genheid van het 45-jarig bestaan der vereeni ging, te houden op Hemelvaartsdag (21 Mei). DE NIEUWE VEERHAVENS. Naar het „Dagbl. van Zeeland" vemeemt is thans definitief beslist, dat de nieuwe veerhaven aan den Ziuid-Bevelandschen wftl nabjj Kruiningen zal aangelegd worden en nift 'le:i westen van Hansweert. Deze be- slissijig houdt o.m. verband met het vast- gestelde traject van den Rijksweg op Zuid- Beveland in aansluiting op den weg Hulst Walsocrden. Over den aanleg van een veerhaven ten N.W. van het Oude Hoofd aan den Noord- dijkpolder in plaats van aan den Perkpolder w-o-rdt nog van gedachte gewisseld met den Rrjkswaterstaat. LUXOR THEATER. „Die Sonne geht auf." „Die Sonne geht auf" is een film, die men in hoofdzaak moet gaan hooren. Niet, dat er ook niet veel moois te zien is; intqgendeel. Maar het gaat toch voor- en bovenal om den zang van Charles Kullmann. En daarvan kon men volop genieten. Kullmann is een voortref- f-elijk zanger, een luitstekend tenor, die met een mooie stem en gevoelige voordracht zjjn liedercn zmgt, waarvan het lied, dat de film zijn titel gaf: „Die Sonne geht auf" een Schla- g-er is. In het kort k-omt de geschiedenis hierop neer, dat Giinther Peters (Kullmann), die monteur is in een reparatie-werkplaats, ,,ont- dekt" wordt wanneer hij deelneemt aan een zangwedstrrjd op een bierfeest. Er is dadeljjk een impressario bij de hand en de contracten uit Berlijn, Parijs, Madrid, New York stroo- men hem toe. Maar er is ook Marie Louise (Rein Holsey) voor wie hij zijn lied ,,Schon ist jeder Tag, den du mir schenkst Marie Louise" heeft ge maakt. Volgens den impressario staat het meisje Glinther's carri^re in den weg. Zij -be sluit het offer te brengen van hem af te zien. Maar in dit geval is de liefde sterker dan de eerzucht. Giinther breekt plots zijn toumee af om naar Marie Louise te gaan en het eind is een gelukkig eind. Een vlot, luchtig, charmant gegeven dus, zooals men ziet en dat dan ook aanleiding gegeven heeft tot tal van alleraardigste sei nes. Wrj noemen alleen maar die waarin Giinther, de beroemde tenor, te midden van een groote kinderschaar prachtig ontroerend eenvoudige kinderliederen zingt. Wie van den voortreffelijken zang van Char les Kullmann genieten wil en tevens een luchtige, boeiende amusementsfilm wil zien. vindt by ,,Die Sonne geht auf" alles wat h$ wenscht. Versnelde bruggenbouw. Het lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden alhier, de heer A. Jeronimus heeft aan het bureau verzocht in de Vrydagavond te houden ver- gadering ook het gewijzigd wetsontwerp tot versnelden bruggenbouw ter sprake te bren gen. De heer Jeronimus wijst er op, dat de ver snelde bruggenbouw met gratis bruggen voor het district der Kamer belangryk minder waarde heeft, dan voor andere gedeelten des Rijjis;-, Tegen de verhoogde benzinebelasting uit dezen hoofde valt weinig bezwaar in te brengen, mits de veren die onderdeel uitma- ken van het Rgkswegenplan dus by Zype en oVer de Wester-Schelde, gratis worden. De regeering komt tegemoet door verlaging voor de houders van auto's in Zeeiuwsch-Vlaande- ren, doch volgens den heer Jeronimus zou deze verlaging practisch moeten gelden voor alle auto's, die de letter K. dragen; immers eer -men van het voordeel van de gratis brug gen over de groote rivierea kan hebben ge bruik gemaakt, zijn vele kilometers gereden. Welk belang hebben de talryke zakenlieden in Walcheren en Zuid-Beveland die geregeld Zeeuwsch-Vlaanderen bezoeken, by gratis bruggen over de groote rivieren? En voor die enkele keer zullen zij vele k.m. benzine belasting hebben moeten betalen. praar aanleiding van het voorstel van den heer"*Jeronimus herinnert het bureau er aan, dat de Kamer reeds herhaaldeiyk pogingen heeft aangewend vry vervoer te verkrygen op de veren over de Wester-Schelde, laatstelyk in een onder dagteekening van 1 Oct. j.l. aan de Tweede Kamer gericht adres in verband met het wetsontwerp tot financiering van den versnelden bruggenbouw. Wel is de Minister van Waterstaat bereid iets te doen voor de inwoners van West Zeeuwsch-Vlaanderen. doch daardoor wordt allerminst aan het ver- langen van de Kamer tot vry verkeer over de veren tegemoet gekomen, en zijn er volgens het bureau zeker alleszins termen aanwezig nogmaals by de Tweede Kamer op dezen wensch de aandacht te vestigen. -Het bureau zou daaraan willen toevoegen, dat, zoo tegen vrij verkeer over de veren onoverkomeniyke bezwaren bestaan, de verlaging der veergel- den toch zeker niet alleen -voor autohouders woonachtig in Zeeuwsch-Vlaanderen zal moe ten gelden, doch dat deze faciliteit zeker mln- stens aan alle in Zeeland woonachtige anito- houders zoude moeten worden verleend. De verhooging der benzinebelasting is toch bedoeld als vergoeding voor het gebruik der bruggen over de groote rivieren en nu behoeft het toch zeker geen betoog, dat de bewoners van Zeeland heel wat minder van deze brug gen gebruik maken dan de bewoners van overig Nederland, de Zeeuwsche autohouders in het algemeem maken echter zeker veel meer gebruik van de veren over de Wester- Schelde. Wat het veer by Zype betreft zou deze faciliteit zeker ook in de eerste plaats moeten gelden voor de inwoners van Sohou- wen en Duiveland. Alles bijeengen-cmen stelt het bureau voor tot de Tweede Kamer nog maals een adres te richten om op het boren- staande de aandacht te vestigen. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Kitting van Dinsdag 25 Febr. 1936. De volgende zaken werden behandeld: P. J. V., oud 36 j., werkiman, wonende te Retranchement, wegens mishandellng van M J. Guiran te Retranchement op 7 Januari 1936 door haar te schoppen. Eisch10 boete of 5 dagen hechtends. Uitspraak: idem. E. M. v. R., huisvrouw van A. L. S., oud 23 j., zonder beroep te Biervliet, wegens be- leediging van L. M. de Kok, te Biervliet op 24 Jan-uari 1936. Eisch10 boete of 6 dagen hechtends. Uitspraak: 5 boete of 3 dagen hechtanie Mr. P. C. Adriaanse pleitte vryspraak. C. D„ oud 31 j., arbeider, wonende te Wa- tervliet, wegens diefstal van 5 ganzen, toebe- hoorende aan J. M. J. Dees te Waterl&nd- kerkje op 11 Januari 1936. Eisch: 2 maanden gevangenisstraf. Uitspraak: 3 weken gevangenisstraf.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6