KKUWS Binnenland De italiaansch-Abessinische oorlog. Buitenland. Gij benijdt een ander om diens frissche gelaatskleur de M.S.S.-GEWOONTE volgl! M.S.S.-cachets Maken Schoon Schip TER NEUZEN, 24 FEBRUARI 1936. TER NEUZEN—SAS VAN GENT. VEREENIGING VOOR VOLKENBOND EN VREDE. fr per post 1,55 per 3 maanoen tuj vuoruu.uei.a.iiiie r— J - Voor Belgie en Amerika 2,-, overige ,landen /2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitt staling. Uitgcefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TEEEFOON No. 25. Grootere letters en cliche s worden naar piaacsi uuulc ueiciuuu. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor dc uitgavc. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAY OND. KIEZERSLIJST 1936/1937. |)e vastgestelde kiezerslijst voor bet jaar 1936/1937 ligt op de gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage vanaf 22 Februari tot en met 16 Maart 1936. De ljjst is tegen betaling der kosten stem- districtsgewijze in uittreksel verkrijgbaar. Ter Neuzen, 22 Fabruari 1936. J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVTJLEE, Secretaris. VOORLOOPIGE PENSIONNEERTNG VAN 60-JARIGE ONDERWIJZERS. 3ooals men weet, beeft nu ook de Eerste Kajner zich met het ontwerp van wet tot ver- laging van de openlbare uitgaven voor het on- deTWTjs vereenigid. Een onderdeel van dat wetsontwerp is hei ..regleanent op de voorloopige pensionneeiing der onderwijzers, die den leeftijd van 60 jaren hdbben bereikt", waarin als voornaamste be- palinigen staan, dat op de vergoading, volgens lid 1, of 2 van art. 56 L.O.-wet of volgens art. 97 dier wet in mindering zullen gabracht wor den. de jaarwedden of wedde van het hoofd der school of den onderwijzer, die bij het in- gaan van zijn benoeming recht heeft op voor- oopig pensioen en van de vierde maand af, volgende op de maand, waarin hij in geval van ontslaig recht zou helbfben op voorl oopig pen- sioen, de jaarwedde of wedde van het hoofd der school en den onderwijzer, aan wien niet omtslag is verleend. Dat wil dus zeggen, dat als een gem eente ot het bestuur eener gesutosidieerde bijzondere lager, UEjO.- of buitengewoon lager onder- wijsschool haar ouderen dan 60 jaren niet ont- slaat de salarissen dezer onderwijEers met meer door het Rijk zullen worden vergoed. Uitgezxmderd zijn daarvan degenen, die nog edn of meer minderjarige kinderen te hunnen laste heiblben, die nog geen 36 pensioengerech- tigde dienstjaren hebben en zij, wier on .slag erostige .benadeeling voor het onderwijs zou of tegen wier ontslag uit anderen hoofde overwegend beewaar hestaat. In een omizendbrief aan de gemeente- en swfaoolbesturen, Ibericht de minister van On derwijs. Kunst.n en Wetenschappen nu, dat hij bevorderen wil, dat dit reglement op 1 Ma art a.s. in werkinig zal treden en verttoekv de uit'voering ervan administratief rocdanig voor te bereiden, dat een snelle afwikkeling van zaken, moge-lijk zal worden. 0ij, die nog geen 36 pensioengeld: ge jaren hefcben, of die nog een of meer minderjarige kinderen te hunnen laste hebben, kunnen ook ontslagen worden en hebben dan recht op voorloopig pensioen. Voortaan moet van al degenen, die na 1 Maai-t a.s. 60 jaar worden, vier maanden ,.e voren mededeelinig worden gedaan met ver- meading van alle deslbetreffende gegevens. En evienzoo van degenen, die hun 36-jarigen pen- sioengereciiitigden diensttijd vsrvuld krngen, ot wier minderjarige kinderen meerderjarig vvOT'd^n. Het voorloopige pensioen, dat alsdan za! worden toegekend, is geen pensioen in den zin van de Pensioenwet 1922. De voorloopig gepensiionneerde blijft bijdragen voor het ge- zinspensioen op den voet van art. 43 lid 2 der Pensioenwet, dus 5% voor weduwe- en wieeeenpensioengrondBlag, tot esn maximum van f 3000. SCHOOEHOOFDEN MOETEN IN AMBTSWONING. Drie weken geleden heeft, meldt het ,,Han- ctelisblad", voor den Centralen Raad van Be- roep te Utrecht gedienid de zaak van de twee Bchoolhoofden uit Hellevoetsluis, die zich had den verzet tegen een raadslbesluit, waarbij him een amtotswoning wend aangewezen. Het amb- tenarengerecht te Rotterdam, waarbij zr) tegen dit raadslbesluit in beroep waren ge- komen had dit beroep niet gegrond geacht. Voor den Centralen Raad was voor de sclhooihoctfden gepleit ctoor mr. J. B. Hes uit Amsterdam, namens het gemeentebestuur was de burgemeester van Hellevoetsluis aan- WDeg Oentrale Raad, vorige week uitspraak dcende, heeft het verzoek der hoofden afge- wezen en het besluit van het Amlbtenaren- gerecht te Rotterdam bekrachtigd. De schoolhcofden moeten dus hun toege- weeen amtotswoning betrekken. XOOVEEL MOGEEIIK OORRESPON'DENTIE IN DE EERSTE BESTEEEING. Tin de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Postbegrooting voor 1936, sdhriift de minister, dat het streven der he- driifsleidmig er op blijft gericht, de waarde van het nachtpostnet te vergrooten door m aan- aluiting daarop de verzendingsgelegenheden ziocveel mogelijk te iverruimen en een vroeg- tijdige aansluiting van de bestelling te ver- zekeren. Reeds thans wordt van 60 tot 70 van het totaal aantal te best^llen stukken in de eerste bestelling uitgereikt. i Door- deze maatregelen, alsmede door een boo doelmatige mogelijke regeling van de tous- Jiohtingen en postverzendingen in venband met de daarop aansluitcnde postbestedlinigen, is voorts een eenmerkelijke beapoedigmg in de overkomst van de correspondentie bereikt. Uitbreiding van het aantal postbestellingen bjou tot ontvenredig hooge kosten leiden, welke hij toovenlbedoelde algemeene verkeers- veribeterinig zeker niet verantwoord zouden Bijn. De vraag of en in hoeverre verminde- ring van arlbeddstijd redelijk moet worden ge acht, is in onderzoek. Het ligt in de bedoeling van ide leiddng van het Staatstoedrijf, aan de plaatsing van post- zegel-automaten, waarmede in de 3 groote pjaatsen wordt begonnen, geleidelijk uitbrei ding te geven. Hieiibij zal o.m. ook reke- ning woiden gehouden met de mogelijke be- hoefte aan een dengelijke voorziening wegens openstellingstijd van de postinrichtingen in de kleinere plaatsen en ten plattelande. REGELING ZAND- EN GRINDVERVOER. Het Handelslblad vemeemt, dat besprekin- gen tusschen de NederlandscTne en de Belgi- schq regeering geopend zijn over het vervoer van zand en grind van Nederland naar Bel gie. Zooals indertijd is meegedeeld, is in Beigie een stelsel van invoerconsenten inge- voerd, door mdddel waarvan men bewerkstel- ligt dat 50 van den vervoer met Belgische schepen geschiedt. In voorlbereiding was een regeiinig, om de consenten te vervangen door een invoerrecht, waarvan de opbrengst zou worden besteed voor een gratis sleepdienst voor Belgische schepen van Dordrecht naar Belgie. De consequenties daarvan zouden zijn een gelheele verdringing van Nederlandsche door Belgische schepen. Het voomemen be- stond laatstgenoemde regeling in Mei in te voeren. Beiide regelingen zrjn in strrjd met de Rijn- vaart-acte. BEEINDIGING POLITIEKE ACTIVITEIT VAN BUITENLANDERS IN NEDERLAND. Het Tweede Kamerlid mr. Goseling heeft aan de Ministers van Buitenlandsche Zaken en Justitie de volgende sehriftelijke vragen gesteld Is de Regeering bereid, mede in het lic'ht van 't volgens een officieel bericht door den Zwitsarschen Bondsraad gencmen besluit om een landelijke leiiding en districtsleiding van de Duitsche nationaal-socialistische partij in Zwitserland in geen enkelen vorm meer toe te laten, te caverwegen, of het niet nood- zakelijk is, dat ook in Nederland afdoende maatregelen Worden genomen om een einde te rnaken aan alle politieke activiteit van buiten- landers, niet alleen individueel, maar vooral in eenigerlei vorm van samenwerking. VERSNEEDE BRUGGENBOUW. De vervanging van tolheffing door hoogere benzinebelasting. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot financiering van den versnelden bruggenbouw door verhooging der trjdelijke hefting van het bijzondere invoerrecht op benzine wordt het volgende ontleend Het spreeikt vanzelf, dat bij vervanging van de tol.ieffing door een verhooging van de benzinebelasting of door welkc andere hef- fing ock,, de op te leggen belastinigdruk niet meer evenredig zal kunnen zijn aan het ge- brudk, dat door de individueele belasting- schuldigen van de verschillende nieuwe rivier- en kanaalcverigangen wordt gemaakt. B&ar er dan geen sprake meer is van een retributie zal deze evenredigheidseisch ook niet gesteld kunnen worden. Getracht kan alleen worden de plaatsvervangende heffing zoodanig te kie- zen, dat zich onder de belastingschulddgen het igrootste deel van de ge(bruiiker3 van de nieuwe kunstwerken bevindt en dat die heffing bij haar afwenteling zoo gelijkmatig mogelijk op de bevolking komt te drukken. Doeimatigheidshalve dienen de noodige baten voorts gevonden te worden in een ver hooging van een bestaande heffing. Dit heeft ook het groote voordeel, dat er geen kosten van nieuw personeel en materieel of andere kosten aan verbonden zijn. De keuze was al- dus beperkt tusschen een verhooging van de motorrijtuigenlbelasting en van de benzinebe lasting. De motorrijtuigenbeiasting was sedert kort te voren verhoogd en houidt in het alge- meen geen rekening met de intensiteit van het gabruik der motorrijtuigen. De benzinebelas ting doet dit wel, doch heeft het nadeel, dat zij ook drukt op verbruikers (houders van stationnaire motoren en van motorvaartui- gen), die als zoodanig niet van het verbeterde verkeer over de bruggen genieten. Dit ver- bruik is echter zoo gering in vergelijking met d'at van de wegmotoren, dat dit bezwaar aan de heffing der hoogere benzinebelasting niet in den weg mag staan. Verhooging van de benzinebelasting zal ook zonder meer dadelijk op alle verbruikers komen te drukken, terwijl bij een verhooging van de motorrijtuigenlbelasting gerekend zou moeten worden met den ongelijken geidig- heidsduur van de loopende belastingkaarten. Er kan geen reden bestaan 'sommige benzine- verbruikers, die van de heffing, zooals zij thans hestaat, geen j/rijstelling kunnen genie ten, van de voorgestelde geringe verhooging wel vrij te stellen. Wii.1 men geen tolheffing dan is het prak- tisch onmogelijk op voldoende eenvoudige en billijke wijze met het gebruik van de bruggen rekening te houden door geheele of gedeelte- lijke vrijste'lling van sommige benzineverbrui- kers en door niet-benzineverlbruikers in de be- lastinig te betrekken. Kleuring van benzine kan, waar hierdoor geen doelmatige scheiding tusschen verlbruik enkel op brugtrajecten en ander veribruik zal worden verkregen, geen oplossing brenigen. Donderdag neerstortten, nachtbombardements- vliegtuigen van de nieuwste soort waren, die op hetzelfde vliegveld thuisbehoorden. Beide toestellen waren voorzien van de modernste radio-installatie, zoodat verdwalen zoo goed als uitgesloten moet zrjn. geweest. De bij Haire gevallen machine is geborgen waarbij is gebleken, dat zij slechts weinig is beschadigd. Vrijdag is op het vliegveld Cranwell weer een militair vliegtuig te pletter gevallen. Een majoor en een soldaat werden gedood. HUWELIJKSBURO'S VAN STAATSYVKGE BEPLEIT. Naar Reuter uit Berlijn verneemt, heeft dr. Pfotenhauser, rapporteurs van de commissie voor nationale hygiene, in een persigesprek verklaard: ,,Huwelijks-buro's moeten in alle rijksgouwen worden gesticht. De nat. soc. staat, die het grootste belang heeft bij de in standhouding van een sterk geslacht, dient deze buro's welke particuliere huwelijks- buro's overbodig zullen maken op te rich- ten. Zij zullen tot taak moeten hebben den toegang tot het huwelifksieven te vergemak- kelijken voor het groote leger van ongehuw- den-tegen-wil-en-dank. Zij zullen ook ge- scbikte ecbtgenooten moeten zoeken voor ge- steriliseerden, die in staat worden geacht waardige leden van de gfemeenschap te zijn". De toestand aan de fronten DE JONGSTE VLIEGONGELUKKEN. De 3 ernstige ongelukken, die de Britsche luchtmacht gedurende de laatste dagen heb ben getroffen, zijn aanleiding geweest tot het instellen van een grondig onderzoek naar de oorz3i3'k De „Daily Mail" komt met de onthulling, dat politie-ambtenaren aan dit onderzoek deel hebben, daar men de mogelijkbeid van sabotage niet als uitgesloten kan beschou wen. Volgens het blad wordt dit vermoeden ver- sterkt door de onthullingen over de gevallen van sabotage aan boord van Britsche oorlogs- schepen. -Het blad wijst er op, d'at de beide toestellen, die in den nacht van Woensdag op De Italiaansche overwinning' in het Noor- den, die deze week bekeiid geworden is, kan schrijft de N. R. Crt. de beslissing heb ben gebracht van den strijd in het Noorden, voor het begin van de regens. Als dit zoo is, dan hebben de Italianen, zij het dan ook niet zoo vlug als zij verwacht hebben, een belang- rijken vooruitgang gemaakt. Zij kunnen dan met eenige gerustheid het regenseizoen in- gaan in het Noorden en na afloop daarvan him actie van bijzonder gunstige punten uit voortzetten. Het is wel zeker, dat, ras Moeloegeta, de A'bessijnsche ministei' van oorlog, een oud veldheer, die ook reeds aan den vorigen slag van Adoea heeft deelgenomen, een fout ge maakt heeft. De Abessiniers hadden er reeds zoo op gerekend, dat zij er in zouden slagen om Makalle te bezetten. dat Moeloegeta zijn geheele leger ten Zuiden van die stad opstelde om direct als ras Syoem en dedzjazmatsj Kassa er in zouden slagen de verbindingen van de stad naar het Noorden af te snijden, aan te vallen. Hoe de actie van de laatst genoemde veldheeren precies verloopen is, is met de berichten die hierover op het oogen- blik bekend zijn moeilijk uit te maken. De beslistheid waarmede de Abessiniers herhaal- delijk op den emst van hun bedreigimg ge- wezen hebben en het uitblijven van de gering- ste Italiaansche actie in dien tijd maakten het waarschijnlijk, dat de Abessiniers inder- daad een band om de Italiaansche stellingen gelegd hadden. Doch de strijd, die er volgens de Abessijnsche communique's bij Agoela ter bevrijding van den weg naar Hausien is ge weest, schijnt wel zeer in het nadeel van de Abessijnen te zijn afgeloopen. Het is niet zeer waarschijnlijk, dat de Italianen de 72.000 man, die bij het gevecht bij Amoa Aradam in bet veld hebben gebracht, alien per vliegtuig daarheen hebben vervoerd. Gelijk in de Abes sijnsche communique's verluidde was dit het eenige middel van vervoer waarmede Maka'Jle nog te bereiken was1 Eenige dagen voor den opmarsch heeft generaal Badoglio zrjn .troepen en zijn artil- ferie over de Gabat gebracht. De Italiaansche kanonnen bestreken Amba Aradam, een mas- sief van 3000 meter hoog, waarover enkele nauwe passen naar Amba Aladji voeren. Maandag 11 Januari begon het gevecht. Den volgenden dag werd Scelicot genomen. Tevens werd Anseba. een plaats ongeveer 60 kilometer Oostelijk van Antalo, bezet, waardoor de ver- binding met dedzjazmatsj Kassa werd afge- sneden. Woensdag rukte de rechtervleugel op. Het Italiaansche plan was om Amba Aradam van" twee kanten te naderen. Doch Moeloe geta was geheel ingesteld op de afdeelingen die Scelicot bezet hadden, zoodat hij zijn ge lheele verdediging had teruggetrokken naar de Oostelijke zijde van het massief. Den volgen den dag rukten de Italianen zoowel van Sce licot op als van Adi Colo. Dien dag waren de gevechten zeer ernstig, hoewel de rechter vleugel van de Italianen slechts weinig tegien- stand ontmoette. Donderdagnacht was Amba Aradam vrijwel ingesloten. Vrijdag werd gerust. De voor- raden werden aangevuld en Za ter dag hervat- ten te Italianen hun opmarsch, die dan met het bezetten van Amba Aradam eindigde. Direct daarna hebben zij Gaela op den weg van Sokoto naar Abbi Addi bezet, waarmede zrj de troepen van ras Syoem enl ras Kassa van hun (vlugsten) verbindingsweg met hun basis bij Fenaroa afsneden. Verder ontwikkelden de Italianen deze week actie naar het Zuiden en de bezetting van Amba Aladji door de Alpenjagers zal ver- moedelijk wel niet zoo ver weg zijn. Zooals men weet werd, toen bekend gemaakt werd, dat er eenige divisies Alpenjagers naar Oost- Afrika zouden vertrekken, de veronderstelling uitgesproken, dat deze troepen zouden moe ten dienen om bet hoogland tusschen Amba Aradam en Amba Aladji te bezetten. Deze veronderstelling is thans uitgekomen. Zelfs vlugger dan men kon vermoeden, want in d'ie dagen lsek de val van Makalld^nog waar- schijnlijk. Men ziet dus: het ziet er naar uit of in het Noorden de beslissende slag geleverd is. Dit i zou ook ongetwijfeld zoo zijn, als Tembien er niet was. De Italianen zeggen, dat zij-de ver- bindingswegen met Tembien beheerschen. Ras Syoem en ras Kassa zitten daar nog, terwijl ras Immeroe en ras Ayele meer Westelijk een gedeelte van Scire bezet houden. Zoolang dit het geval'is, zal de rust van de Italianen betrekkelijk zijn. Hoe knap ook hun opmarsch op Amba Aladji is voorbereid, het bleef een gevaarlijke onderneming, zoo- lang Tembien niet onder bun controle was. Nu kan men opmerken, dat de opmarsch er op gericht was, om dat langs indirecten weg gedaan te krijgen, namelijk door de wegen naar Tembien te bezetten, doch dit is slechts ten deele juist. De opmarsch is er een bewijs voor, dat de Italianen er van overtuigd zijn, dat zij Tembien niet langs directen weg kun- nien veroveren. Ras Kassa en ras Syoem heb ben zich daar langen tijd kunnen handbaven en het is zonder twijfel hun plan, om bet nog langen tijd te blijven doen. Wat belangrijk is, is dat na den opmarsch van de Italianen nog geen enkel bericht verschenen is, ook niet van Italiaansche zijde, dat Kassa en Syoem zicli than® haasten om Tembien te verlaten. In- tegendeel, er scbijnen, langs welken weg is niet bekend, nog steeds troepen Tembien bin- nen te rukken. Als dit beteekent, dat er be- langrijke wegen naar Tembien niet onder Italiaansche controle zijn, dan heeft de jong- ste overwinning den Italianen maar heel wei nig opgeleverd. Werkelijk belangrrjk zou deze pas worden, als zij bun linies voort konden zetten langs de Takazze, een gebiedende eisch, voor de veiligheid van hun stellingen tijdens het regenseizoen. Er zijn dus nog geen aanwijzingen, dat dit het geval is en al moge het nu niet waar schijnlijk klinken, dat de Abessiniers een „ge- isoleerd" Tembien kunnen blijven bezetten, de mogelijkheid bestaat. Is deze mogelrjkheid werkelijkheid, dan heeft bet geheele gevecht bij Amba Aradam den Italianen voorloopig niets opgeleverd dan nog langere verbindings- wegen en -een gei'soleerde ver vooruitgesclio- ven post bij Amba Aladji. Alles zal hierbij echter afhangen van de be richten over de bewegingen van Syoem en Kassa Aan het Zuideiijk front wordt op verschei- dene plaatsen gevochten. O.a. schijner de Abessiniers Ncghelli de laatste dagen her- haaldelijk aan te vallen. Van de gevechten die bij Sasah Baneh geleverd zouden zrjn, is nog steeds niets bekend. De berichten die van het Zuideiijk front komen, zijn vaag en tegen- strijdig. Geen van de beide partijen schijnt dus iets definitiefs bereikt te hebben, zoodat hier na de vorige week ook nog geen verande- ringen zijn te signaleeren. Gij bewondert een ander om diens guile lach, gij verbaast U om een anders energie, opgewektheid en prettig humeur, omdat gij Uzelf voortdurend loom gevoelt, moe en lusteloos, omdat Uw eigen gelaat een vale, groezelige tint heeft gekregen, omdat ge humeurig en prikkelbaar zijt, met last van migraine en bloedaandrang naar het hoofd, omdat van Uw gezicht de lach is verdwenen, kortom, omdat gij niet, zooals die ander, dat geregeld wekelijks doet, Omdat ge U niet hebt aangewend elken Vrijdag en Zaterdag voor het naar bed gaan e6n of twee M.S.S.-cachets te nemen, een reinigend M.S.S.-ertje, dat Uw inge- wanden ontlast van de kwade vergiftigde afvalstoffen, die daarin zijn achtergebleven, de oorzaak van Uw zwartgallig humeur. Door den Vrijdag en den Zaterdag tot M.S.S.-dagen te maken, met 6en of twee M.S.S.-cachets voor het naar bed gaan, zult ge worden als die ander, en zult ge het allereerst Uzelf verbazen over het wonder, dat zich tusschen den Vrijdag en den Zondag in Uw gestel heeft voltrokken! SCHAKEN. Door de leerlingen van de Herv. School al- hier is een Jeugdschaakelub opgericht, waar- voor zich reeds 30 leerlingen als lid hebben opgegeven. OMHOOGGELOOPEN. Bij het binnenvaren der middelhaven alhier is de Belgisdhe sleepboot „Duo" lop bet Wlestelijk ha/vAihoofd omhooggeloopen en blijven zitten. Na eenigen tijd is de boot op eigen kracht vlotgekomen, waama het schip zonder schade bekomen te hebben, de reis heeft voortgezet. VEREENIGING „HET HOOGELAND". Gaame verwijzen wij onze lezers naai' de advertentie in dit nummer, betreffende den fiimavond voor de vereeniging „Het Hooge- land". Vertoond zal worden de nieuwe film „Door de branding", opgeluisterd door gramofoon- muziek en -zang. Beter dan voorheen is in deze nieuwe film op zeer duidelijke en treffende wijze bet red- dings- en opheffingswerkf dezer Vereeniging in ibeeld gebracht. Het barmhartigheidswerk van ,,Het Hooge- land" verdient aller belangstelling. Bovendien zal extra worden vertoond een mooie geluidsfilm. Niemand verzuime dezen veelbelovenden avond 'brj te wonen. Men voorzie zich, om teleurstelling te voor- komen, intijds van plaatsbewijzen. Ook de kindervoorstelling zal zonder twijfel in den smaak vallen. Er worden alleraar- digste geluids-teekenfilms vertoond. RIJWIELPAD Zooals bekend, is er langs den rijksweg van Ter Neuzen naar Sas van Gent geen rijwiel- pad, zoodat alle verkeer op de ongeveer 6 M. tareedle rijbaan is aangewezen. Eenige jaren geleden is er sprake van ge weest, dat er aan de landzijde een tegelpau langs zou gelegd worden, doch later is daar van niets meer vemomen. Het verkeer over dezen weg, welke vlak langs een kanaal is gelegen, is vrij druk, zoo dat het gemis van een rijwielpad ernstig wordt gevoeld, hetgeen blijkt uit het feit, dat reeds herhaaldelijk ongevallen op dezen weg zijn gebeurd. In een adres aan den Minister van Water- staat heeft de A.N.W.B. verzocht ten behoeve van de veiligheid van het verkeer, den spoe- digen aanleg van een rijwielpad langs dezen -.veg te wilien bevorderen. F.F.N UITSTAPJE. Morgen maken, naar wij vernemen, twee plaatselijke vereenigingen, nJ. de gemengde zangvereeniging ..Polyhymnia" van Sluiskii, M.S.S.-cachets (ook wel genaamd Laxeer- Akkertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms geen voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te wilien bestellen. Ze kosten per 12 stuks slechts 60 cent. Overal verkrijgbaar (Ingez. Med.l directeur de heer Aug. Eeckhout, en net symphonie-orkest ,,Onider Ons", leider de heer M. P. Harte, een uitstapje naar Hulst, om daar op uitnoodiging van het harmoniegezel- schap „Vlijt en Volharding" in een van wege die vereeniging uitgeschreven winterconcert een uitvoering te geven. #VEERTARIEVEN OF DE WESTER-SCHELDE. Verlaging voor auto's voor iitwoncrs van Z ecu\vsch - V1 an n d ere n In de memorie van antwoord op het wets ontwerp inzake versnelde bruggenbouw, deelt de regeering mede, dat zij bereid is, in ver- band met de verhooging van de benzinebelas ting, een verlaging van de veergelden voor auto's over de Wester-Schelde te bevorderen, voor zoover deze auto's gehouden worden door inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij de bepaling van het bedrag der verla ging zal uiteraard rekening gehouden moeten worden met het feit, d'at het Rijk thans aan de provincie Zeeland een bij drags verleent, groot 80 pet, van de exploitatie-tekorten van de veerdiensten tusschen Hansweert en Walsoorden, tusschen Hoedekenskerke en Ter Neuzen en tusschen Vlissingen en Breskens. welke bijdrage over het jaar 1936 is geraamd op f 160.000. Het is niet te verwachten, dat deze toezeg- ging van den Minister in ons gewest bevredi- ging zal verwekken, aangezien die verlaging alleen bet vervoer van auto's betreft, terwr]! de tolvrije bruggen voor alle passage, ook die van personen, vrij zijn. Een verlaging van de vracbt voor bet overzetten van auto s, ter wijl voor de personen het voile pond moet wor den betaald, is voor de bevolking van weinig beteekenis. Dit werd reeds tot uiting gebracht in le jl Zaterdag te Oostiburg gehouden vergade- ring op initiatief der Vereeniging van Burge- meesters en Secretarissen. Zaterdagmiddaig hield de afd. Ter Neuzen van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede een propaganidavergadering in Hotel Rotter dam te Ter Neuzen. De omstandigheden maak ten, dat deze vergadering op geen ander tijd- stip kon worden gehouden, hetgeen wel jam mer is, want velen waren door zaken of an- derszins verhinderd te komen. Desondanks was de opkomst van belangstellenden, ook van huiten Ter Neuzen, zoodanig, dat de spreker prof. mr. dr. J. H. W. Verzijl, hoogleeraar in jiet volkenrecht, voor een goed bezette zaal zijn voordracibt hield. Allereerst motiveerde prof. Verzijl zijn voor- keur van het Volkenbondsstelsel zooals wij dat op het ootgenlblik kennen boven het pan- continentale stelsel van Coudenhove-Kalergi. Daarna behandelide spreker in zijn inleiding de mogelijklheid van een oorlog onder de be- palin'gen van het 'Handvest van den Volken- bond en vervolgens het zeer actueele probleem der sanctiemaatregelen. In het handvest van den Volkenbonid is het hoofdzakelijk art. 16, dat dit uit erst belamgrijke punt, op het ocgen- blik het wapen waarover de Volkenlbond be- schikt, bebandelt. Reeds eerder, in het con flict ItalieGriekenland omstreeks 1925, zou dit artiikel helbtoen kunnen worden toegepast hetgeen men toen niet gedaan heft. Prof. Verzijl giing na, welk recht van hande- len de Assem'blee aan dit artikel kan ontlee- nen en koppelde daaraan ook art. 11.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1